Toenemend oorlogsgevaar in het verre Oosten Het conflict met Abessinië H. Stoel zendt nota aan Berlijn Uit het Derde Rijk Het nieuws van heden WRIJVING MET RUSLAND VLOOTREVUE BIJ WIGHT TOENEMENDE OORLOGS GEEST IN ITALIË Begrafenis mevr. Schuschnigg Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 17 JULI 1935 Ochtendblad Tsjang Kai Sjek's tactiek Het Weer HEERKENS THIJSSEN C<> VERZEKERINGEN De nieuwe onderzeeërs Mutaties in het Japan sche leger S.A. krijgt een ver maning Spanje sluit de grens naar Frankrijk BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19439 De berichten over samenwerking tusschen China en Japan zijn de verschijnselen van een politieke Coué-methode welke Tokio toepast mi Tsjang Kai Sjek De koning zeer getroffen door de geestdrift der bevolking van Portsmouth „De opgewonden toestand, waarin Italië zich zelf heeft gebracht, maakt elke verstandige be- schouwing onmogelijk" De „Giornale d'Italia" pole miseert verder Generaal van zijn ambt ontheven Britsche oudstrijders brengen geen bezoek aan de Stahlhelm Groote belangstelling DE ENGELSCHE LUCHTVLOOT Examen WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Wegens het afbreken der onder handelingen over nieuw hand elsverd rag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen SO cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie uit Hankau) Vooral de laatste maanden kan men her haaldelijk Japansch-Russische grens-in- cidenten vernemen. Toch probeeren èn de Japansche èn de Russische autoriteiten die incidenten zooveel mogelijk te voorkomen en indien ze desondanks toch plaats vinden, wordt de beteekenis er van als zeer onbeduidend voorgesteld. Die incidenten verraden de voort durend toenemende geprikkelde stemming tus schen de beide landen. Dat men ontlading van de spanningen nog tracht tegen te houden, heeft niets te maken met vredeswenschen, doch houdt verband met het feit, dat elk der rivalen wil wachten tot het meest gunstige moment voor een conflict voor hem zal zijn aangebroken. Dit moment zal grootendeels af hangen van het tempo en het succes, waar mede de wederzij dsche diplomaten te werk gaan. Nu Japan er in geslaagd is een zekere mili taire controle over de provincie Hopei (met steden Peiping en Tientsin) te verkrijgen, heb ben zijn generaals hun operatiebasis voor een eventueelen oorlog met Rusland belangrijk uit gebreid. Zij hebben nu ook de controle over den Peiping-Suiyuan spoorweg, een belangrijke schakel in den woestijnweg naar Chineesch Turkestan (Sinkiang). Japan heeft zich thans cok van een sterken invloed over Binnen-Mon- golië weten te verzekeren. Zij hebben aan de Mongoolsche regeering te Pailingmiao den eisch gesteld, te bewilligen in den aanleg van Japansche vliegvelden en draadlooze stations. Voorts verlangden zij, dat de zetel van de Mongoolsche regeering van Pailingmiac naar Beitsemiao werd overgebracht, een centrum, dat honderd kilometer ten Noorden van Dolon Nor is gelegen, derhalve binnen de militaire invloedssfeer van Mandsjoekwo. De bewoners van Binnen-Mongolië willen over het algemeen loyaal tegenover Nanking blijven, doch het is de vraag, of zij aan den druk van Nippon zul len kunnen blijven weerstand bieden. Behalve Sinkiang staat ook nog Buiten-Mongolië op het overladen Japansche program. In deze beide provincies is de Russische invloed echter zeer groot, hetgeen trouwens nog uit den Cza- rentijd dateert. Dit zijn dan nog maar de ge bieden, welke althans staatsrechtelijk in het Chineesche staatsverband thuis hooren, doch evenzoo heeft men te Tokio Oost-Siberië voor bestemd, om bij het Japansche imperium te worden ingelijfd. Bij de huidige verhoudingen ls het intus- sehen voor Japan nog onmogelijk een oorlog met Rusland te beginnen, zoolang het niet met zekerheid staat kan maken op China. Of die zekerheid ooit zal komen is evenwel zeer twij felachtig. In geval van een Japansch-Russi- schen oorlog is voor het Groot Rijk van het Midden de kans daar, om het gehate Japan sche juk in de Noordelijke provincies af te schudden. Tokio wil echter China zoover krij gen, dat het in den komenden oorlog met Rus land aan Japansche zijde zal staan en daarom heeft men van Nanking reeds de belofte ge- eischt, dat China nimmer een non-agressie pact met Rusland zal sluiten, een belofte, wel ke overigens natuurlijk niet gegeven is. Tokio laat zich hiermede met een zeer gevaarlijke utopie in, en het zou kunnen zijn, dat het ge loof in deze utopie tenslotte op een échec van de Japansche imperialistische politiek zal uit- loopen. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat China alreeds tot militair verzet tegen Japan zal overgaan, nog vóór een Japansch-Russisch conflict zal zijn uitgebroken. De inwilliging van de Japansche eischen in Noord-China is te beschouwen als een nood maatregel, om tjjd te winnen. China wil eerst de laatste sporen van het communisme in nog eenige provincies uitroeien. Daarna kan het over geweldige legers beschikken, welke dan al niet zoo goed toegerust mogen zijn als de Ja panners, doch een uitstekende training hebben verkregen in den hardnekkigen strijd met de roode troepen in zeer ontoegankelijke gebie den. Deze legers zijn bovendien gedrild door een van de beroemdste strategen, die de wereld kent en wel door generaal Von Seeckt. De grootste gletscher der Oost-Algen, de beroemde Groszglocknerspitze is tot na tuurmonument verklaard. Ontsiering door bouwwerken is dus voorkomen Overigens ontbreekt het ook maarschalk Tsjang Kai Tsjek zelf niet aan groote strate gische kunde. Wie in de gelegenheid is, de werkelijke stem ming in China te peilen, maakt zich vroolijk over de berichtgeving over Japansch-Chinee- sche samenwerking, zooals die in de Wester- sche bladen uit Japansche bronnen wordt ge geven. In Japan weet men natuurlijk wel be ter, doch men beschouwt die berichtgeving als een soort Coué-methode, die op den duur ef fect zal hebben. De groote internationale telegraafagent- schappen putten hun berichten over China bijna steeds uit Japansche bronnen, veelal zonder dat zij dat zelf weten. Het officieele China doet niet eens veel moeite om die be richtgeving te corrigeeren. Men wil immers tijd winnen en is er niet op gebrand, om aan de wereld te verklaren, dat men zich voorzichtig, doch met energie op verzet voorbereidt. Wie China bereist en nauwkeurig acht geeft op al les. wat zich daar op militair en politiek ge bied afspeelt, kan daar soms zeer duidelijke teekenen van zien. Zoo kon men recentelijk treinen vol keurtroepen van Tsjang Kai Tsjek van Hankau naar het Noorden zien trekken, zoogenaamd om in Shansi aan de grens van Hopei communisten uit te roeien, doch in wer kelijkheid vermoedelijk om gereed te zijn, wanneer het in Hopei met Japan tot een uit barsting mocht komen. Ongeveer te zelfder tijd kwamen te Hankau honderden eskadrons ca valerie aan, eveneens met bestemming naar het Noorden. Officieel is in China anti-Japansche pro paganda formeel verboden en wel in verband met het vermelde streven om tijd te winnen. Practisch komt er van dit ver bod niets terecht. In de voornaamste Chinee sche bladen wordt tot militair verzet tegen Ja pan opgewekt. Verschillende lagen van het volk en vooral het leger worden ongeduldig. Toen generaal Yü Hsiieh Ching van Nanking bevel kreeg zich met zijn troepen uit Hopei te rug te trekken, heeft men deze order met groo- ten tegenzin opgevolgd. Het leger wilde niets liever dan op de Japanners los gaan. Er is in China een tijd geweest, dat het leger in zoo'n geval tegen een bevel in den strijd zou aan gebonden hebben. Maarschalk Tsjang heeft echter weten te bereiken, dat hij gehoorzaamd wordt. Eenige dagen voor het vertrek van ge neraal Yü uit Tientsin probeerden de Japan ners het gebouw van de provinciale regeering van Hopei binnen te dringen, teneinde offi cieele regeeringsstukken te bemachtigen. Ge neraal Yü was echter tevoren gewaarschuwd en liet het gebouw met mitrailleurs omringen. Een inval van de Japanners zou een bloedbad geworden zjjn en zij hebben er wijselijk Van afgezien. Maarschalk Tsjang Kai Tsjek is in Japan zeer gehaat en gewantrouwd. Men weet in To kio goed, dat hij groote strategische gaven heeft en over een kern van uitstekende troe pen beschikt, welke hij in alle stilte steeds ver der uitbouwt en vervolmaakt. Men wantrouwt het geduld van Tsjang Kai Tsjek en maakt zich ongerust over de manier, waarop hij zijn tijd afwacht. Dit heeft het Japansche Kwan- toengleger tot een zekere nervositeit gebracht, waardoor dit machtsapparaat van Japan tel kens opnieuw tot daden van amok en terreur overgaat, soms tot groote verrassing van de Japansche diplomatie. De Japanners be gaan op het oogenblik een groote tactische fout, door voortdurend hun ontevredenheid en afweer t.o.v. Tsjang Kai Tsjek tot uiting te brengen. Het directe resultaat is, dat het pres tige van den maarschalk in China met den dag toeneemt. Vroeger meenden vele tegen- ff VERWACHTING: Matige tot zwakken 1 H Noordwestelijke tot Zuidwesteiyken wind, half of zwaar bewolkt tot betrokken, mo- EE gelijk eenige regen, iets koeler in het Zuiden. Verdere vooruitzichten: Bewolkt, iets EE EE koeler. <lllllllllllllllllllllllillllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIItll<illllMltlllllllllll*= MAKELAARS IN ASSURANTIËN TE AMSTERDAM SLUITEN OP ELK GEBIED I DAMRAK 60 TEL. 45014 en 45016 niiiiiiiiiiHiiMniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiioiiiirë standers van Tsjang, dat hij een voorstander was van toenadering tot Japan en dat heeft hem enkele jaren geleden vooral in Zuid- China veel afbreuk gedaan. Thans is echter in China aan iedereen duidelijk, dat de genera lissimus dè man is, die China tenslotte van het Japansche juk zal bevrijden. Zoo langzamer hand dringt het tot de massa door, dat Tsjang niet door een overijlde actie zonder veel resul taat bloed en tranen wil spendeeren. Men be grijpt meer en meer, dat in den generalissimus de staatsman en de militair vereenigd zijn. Een zeer ondankbare taak in de regeering heeft Wang Ching Wei. Deze bijzonder be kwame en nog jonge staatsman is minister van Buitenlandsche Zaken en formeel president van het kabinet. De werkelijke heerscher in China is echter Tsjang Kai Tsjek. Intusschen is Waiig Ching Wei de uitvoerder van de „tijdwinningspolitiek" van Tsjang Kai Tsjek en dit heeft hem in bepaalde Chineesche krin gen vooral onder de „D'raufgangers" impopu lair gemaakt. Daarbij komt, dat de Japansche pers haar venijn alleen uitspuwt tegen Tsjang Kai Tsjek en nimmer een woord van afkeuring uit tegen Wang Ching Wei, hetgeen verschillende Chi- neezen achterdochtig gestemd heeft t.a.v. den president van het kabinet. Toch heeft Wang Ching Wei herhaaldelijk in het openbaar de Chineesche souvereine rechten tegenover Ja pan verdedigt. Het is mij persoonlijk bekend, dat Wang Ching Wei ook blijken van groote waardeering heeft gegeven aan verschillende personen, die fel tegen de Japansche rechts verkrachtingen in China geageerd hebben. Maandag recipieerde de voorzitter van den K.R.O., Pastoor L. H. Perquin O.P., bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. V.l.n.r. prof. dr. RWelschen O.P:, prof. drFriethoff, hoogleeraar aan het Angelieum te Rome, C. Vroom, Pastoor Perquin, Pater J. Dito O.P., burgemeester G. Kampschöer en pastoor W. Nolet, lid van den Radioraad VATICAAN-STAD, 16 Juli. (Reuter). De H. Stoel heeft aan de Duitsche Rijksregeering een di plomatieke nota gezonden. De be langrijkste gedeelten hiervan zijn gisteren door de ..Osservatore Ro mano" gepubliceerd. Het betreft hier het artikel tegen de ver klaringen van Rijksminister dr. Frick, waar van wij den volledigen tekst reeds gepubli ceerd hebben. (Red.). LONDEN, 16 Juli In stralende zonneschijn had vandaag de groote vlootschouw te Spit- head plaats van de gecombineerde vloten. De 157 schepen waren alle getooid met vlaggen. Bij nadering van het koninklijk vaartuig wer den door de heeie vloot saluutschoten afge vuurd. Portsmouth was een en al opgewektheid. Straten, winkels en huizen waren vroolijk met vlaggen en slingers versierd en in de stad be woog zich een onafzienbare menschenmenigte. Vanmorgen voerden treinen geweldige hoe veelheden bezoekers aan en duizenden zoch ten een goede plaats op de kust van het eiland Wight. De koning, die vanmorgen aan wal was ge gaan om de havens te inspecteeren was zeer onder den indruk van de groote geestdrift waarmee hij gisteren bij zijn rondrit van zes mijl door de stad was ontvangen. „Ik ben diep LONDEN, 16 Juli. (Reuter.) De bladen be richten uitvoerig over de bijna ononderbroken mobilisaties in Italië. De „Times"-correspon- dent te Rome meldt, dat bij den opgewonden toestand, waarin Italië zich zelf heeft gebracht, elke verstandige beschouwing van den toestand onmogelijk is. De Italiaansche pers getuigt van toenemen den oorlogsgeest. Zelfs kan vermoed worden, dat Italië zich niet eens de moeite zal geven, zijn bezwaren tegen Abessinië aan Genève voor te leggen. De „Daily Telegraph" meldt uit Djiboeti, dat in Fransche kringen tot op zekere hoogte een welwillende houding tegenover de Italiaansche plannen ten opzichte van Abessinië wordt aan genomen, en wel voornamelijk, omdat Frank rijk den steun van Italië in Europa noodig heeft. Naar de „Messagero" bericht zullen de 10 on derzeeërs, welke op stapel zullen worden gezet, een tonnenmaat van 600 ton elk hebben; de lengte van de schepen bedraagt 60 meter, de breedte 1 meter. De snelheid bedraagt boven water 15 knoopen. De schepen zijn toegerust met een kanon en zes torpedo-lanceerbuizen. Zij zullen voornamelijk in de Middellandsche Zee en andere begrensde zeeën worden gebruikt. Van dit type heeft de Italiaansche marine reeds 19 schepen, en tot nu toe heeft men hiermede de beste ervaringen gehad. Op het oogenblik be zit de Italiaansche marine 50 onderzeeërs, zoo dat Italië binnen enkele maanden over 60 on derzeeërs beschikt. Het vliegtuigmoederschip „Miraglia" is in zee gestoken met bestemming naar Oost-Afrika. Het schip heeft aan boord twee eskaders van 24 vliegtuigen elk en het daarbij behoorend per soneel. Het schip werd uitgeleide gedaan door den onderminister van luchtvaart Valle en tal van civiele en militaire autoriteiten. KAIRO, 16 Juli. (Reuter.) Naar men ver neemt heeft de regeering den uitvoer van ka- meelen uit Egypte naar Eritrea verboden. Den laatsten tijd werden veel kameelen in Egypte door Italiaansche agenten gekocht. De „Giornale d'Italia" gaat in op de vraag van de „Times", wat Italië eigenlijk precies wil en schrijft, dat Italië allereerst een herstel wil van de beleedigingen van Oeal Oeal, die on duldbaar zijn en een waren aanval vormen, die Italië niet kan aanvaarden. Italië kent derden het recht niet toe zich te mengen in kwesties van zijn nationale eer. Het minst van allen kent het dit recht toe aan den Volkenbond, die intervenieeren kan, als hij wil om de onwaar digheid te erkennen van Abessinië en dit land uit te sluiten buiten het overleg van de gecivi liseerde landen. In verband hiermede preciseert het blad, dat Italië niet de vernietiging van den Volkenbond wil en evenmin zijn fundamenteele principes niet wil erkennen inzake de vreedzame betrek kingen van vertrouwen tusschen de naties. Ita lië is echter van meening, dat dit systeem al leen waarde heeft tusschen beschaafde volken, die in staat zijn te begrijpen en verbintenis sen te respecteeren en eerbied te toonen voor een loyalen en rechtvaardigen vrede. Italië weigert op het zelfde plan te onderhan delen als gelijke met een land, dat alleen nog maar bewijzen heeft gegeven op deloyale wijze zijn woord niet te houden, en dat tegenover vriendschapsbetuigingen een antwoord stelt, dat bestaat in oorlogsvoorbereiding. Geen enkel land voelt zich in staat voor Abessinië defini tieve en absolute waarborgen te geven, welke Italië'' toch noodig heeft. Wanneer men Enge land uitsluit, dat voortgaat te herhalen, dat het geen enkele verbintenis op zich wil nemen ter waarborging van depgvrede van anderen, is er dan aldus vraagt het blad iemand, die zijn handteekening wil plaatsen ten behoeve van Abessinië en te worden aangezien voor falsaris? Het blad noemt in dit verband als voorbeeld voor de valschhèid van Abessinië het verdrag van Ueciali van 1889, dat slechts een valstrik was voor het beter kunnen voeren van den oorlog, die door Menelik geleid werd. TOKIO, 16 Juli. (Reuter) De Japansche mi nister van Oorlog, Hajasji, deelt mede, dat ge neraal Mazilfa, inspecteur-generaal van de mi litaire opleiding, een der hoogste posten van den Japanschen generalen staf, van zijn functie is ontheven. Dit wijst er, naar men meent, op, dat de minister van Oorlog vastbesloten is de controle over het Japansche leger wederom vast in handen te nemen, vooral over het Kwantoeng-leger, dat sinds de incidenten te Moekden bedenkelijke neigingen tot een on afhankelijk optreden heeft vertoond. De oor zaak was de agitatie door eenige jeugdige, hoog geplaatste officieren. De Mikado heeft gisteren den minister van Oorlog in audiëntie ontvangen en de ingrij pende veranderingen goedgekeurd. Met het doel. de eenheid van het leger te versterken, zal de positie van 4000 Japansche officieren gewijzigd worden. gteroffen door de geestdrift van hetvolk" verklaarde Z. M. aan den burgemeester van Portsmouth. „Ik heb mij verbaasd over het aantal menschen. Ik ben dikwijls door Lon den gereden, doch ik heb nimmer zulk een op eengepakte menigte als hier langs den weg gezien." Morgen zal de koning aan het hoofd van de vloot zee kiezen. BERLIJN, 16 Juli (Reuter) Hedenoch tend werd eenige sensatie verwekt door het bericht, dat de leden van het Britsche legioen van oudstrijders, die op het oogenblik in de Duitsche hoofdstad vertoeven, geen bezoek aan het hoofdkwartier van de Stahlhelm, waartoe aanvankelijk was besloten, zouden brengen. De lunch, welke de Stahlhelm aan de Brit sche oudstrijders zou aanbieden, was gister avond afgezegd, omdat de Engelschen waren uitgenoodigd tot een bezoek aan het landgoed van minister Goering. Nieuwe verbazing werd echter gewekt, toen vernomen werd, dat mi nister Goering niet op zijn landgoed zou zijn, aangezien hij niet tijdig genoeg van zijn ver blijf in Zuid-Duitschland kon terugkeeren. BERLIJN, 16 Juli. Het „Deutsche Nach- richten-Büro" publiceert het volgende manifest aan de S.A. afdeeling Berlijn: Niet aan het volk verwante en joodsche ele menten trachten op soortgelijke wijze als in het Munsterland de S. A. in discrediet te brengen. Ook al moet men het gedrag der lieden van vreemd ras zoo streng mogelijk veroordeelen, toch dient de S. A. de discipline te betrach ten en opnieuw bewijzen, dat zjj in staat is de taak te vervullen, die haar door den Führer is toebedacht. Derhalve bepaalt de groep Berljjn-Branden- burg, dat de S. A. zich verre houdt van alle demonstraties en betoogingen, ook wanneer zij niet in uniform is. Alle S. A.-mannen moe ten buiten hun beroep onmiddellijk tot nader order uniform dragen. In overeenstemming met deze instructie moe ten de leiders der S. A. zich onverwijld door het houden van appèl in de afdeelingslokalitei- ten er van overtuigen, dat de instructie wordt opgevolgd. WEENEN, 16 Juli. (A.N.P.) Het stoffelijk overschot van mevrouw Herma von Schusch nigg, die Zaterdag bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen, is hedenmiddag plechtig bij gezet. In de Hietzinger parochiale kerk waren, behalve de bloedverwanten van de overledene aanwezig de bondspresident, de geheele bonds- regeering, het corps diplomatique, waaronder von Papen en vele vertegenwoordigers van de society van Oostenrijk, benevens eenige ver tegenwoordigers van het huis Habsburg, Z.Em. Kardinaal-Aartsbisschop dr. Innitzer leidde den piechtigen uitvaartdienst. Voor de kerk was een afdeeling van het bondsleger en van de politie opgesteld. Na de plechtigheid in de kerk begaf de rouwstoet zich naar het Hitzinger kerkhof. Lang den weg stonden de Wehr-bonden opge steld. De door de Engelsche regeering aangekon digde supplementaire begrooting voor de lucht vloot bedraagt 5.335.000 Pond Sterling en dient uitsluitend tot uitrusting van de luchtmacht in het loopende dienstjaar. Vaticaan heeft een diplomatieke nota aan Ber lijn gezonden. Spanje sluit de grens naar Frankrijk wegens het afbreken der onderhandelingen over nieuw handelsverdrag. Mutaties in het Japansche leger. Mevr. Schuschnigg Dinsdagmiddag onder groote. belangstelling begraven. De Voor jaars. verbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond te Den Bosch geopend. Reorganisatieplannen van minister Gelissen be treffende het Werkfonds. Plannen tot splitsing in een industrieele en een civiele stichting. De Rijksmiddelen over Juni bijna 3 millioen onder de raming. Fietsende verpleegster bij Sassenheim door auto gegrepen en gedood. Opnieuw een drietal arrestaties te Oss. New-Yorksche Beurs: Opening kalm, verloop weinig veranderd, tegen het slot eenige reactie. O In deze dagen van alsmaar examens, examens, examens waardoor jonge krachten naar de maatschappij moe ten vloeien bestaat er hoogspanning bij ouders en jeugd. Blijheid straalt wanneer een „geslaagd" het korte antwoord op vele vragen kan zijn. Te leurstelling en ontmoediging bemees- teren de velen die „gezakt" blijken. Voor hen, die hun best niet deden is er zelfverwijt en bitterheid jegens zich zelf. Voor hen die al hun krachten hebben ingespannen én toch niet slaagden zij er een troost: een vol genden keer beter; geen ontmoedi ging, maar uitrusten nu en straks weer met frissche kracht! Eens.eens aan 't einde van ons leven komt de tijd dat jong en oud een laatste examen hébben af te leg gen. Het komt er dan niet op aan wat we weten, doch wat we gedaan héb oen: goed of kwaad. En vooral: wat we wilden. Dan zal de Groote Exa minator ons keuren op onzen goeden wil. En terwijl de aardsche examinator niet den goeden wil in het geding kan brengen maar de parate kennis, zal de Eeuwige Beoordeelaar aller men schen juist ons keuren naar onze in nerlijke gesteldheid tot Hem! En dit zij de grootste levenstroost voor alle ontmoedigden. SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek De Congregatie der Riten heeft een bespre king gehouden over den heldhaftigen grBd van deugdbeoefening van den eerwaardigen dienaar Gods Jacobis, die de eerste apostolische vica- rius in Abessinië is geweest Hij onderging de vervolgingen der Kopten en leefde jarenlang in gevangenschap onder keizer Theodorus, waar na hij in Abessinië is overleden. ROME, 16 Juli. Ten gevolge van een hart verlamming tijdens een operatie is te Rome overleden een der bekendste deskundigen van het Vaticaan op het gebied van boekenverza melingen en bibliotheken Mgr. Luigi Gramma tical. PARIJS, 16 Juli. (A.N.P.) Uit Perpignan wordt gemeld dat de Spaansche regeering gisteren wegens het afbreken der Fransch- Spaansche onderhandelingen over een handels verdrag de Fransch-Spaansche grens geheel heeft gesloten. Behalve in tijden van revolutie is dit nog nooit voorgekomen, en sedert men- schenheugenis is het niet voorgekomen, dat men de grens zelfs gesloten had voor grensbewo ners, wat gisteren het geval bleek. Stand op Woensdag 1 uur v.m.; 760 Vorige stand: 762.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1