DE ENGELSCH-IERSCHE VERHOUDING ExweJbo*' clfrenda DIKKE WOORDEN VAN MR. THOMAS f Kerkelijk leven WOENSDAG 17 JULI 1935 Het Statuut van Westminster heeft de bindende kracht van het Engelsch-Iersche verdrag ondermijnd Engelsche flaters De Katholieke Pers PERSONEEL BIJ CRISIS- INSTELLINGEN Geen dwingende voorschriften voor vervulling van vacatures R. K. POLITIEBOND ST. MICHAEL Congres te Bergen op Zoom Labour wint Een zetel te Liverpool OLIFANTEN OP DEN WEG Het verkeer geheel gestremd Maandag-Dinsdag 22-23 Juli Tiveedaagsche Zaterdag-Zondag 27-28 Juli Tweedaagsche Maandag Dinsdag - Woensdag 29-30-31 Juli Driedaagsche Zondag-Maandag 4-5 Aug. T weedaagsche Maandag - Dinsdag - Woensdag 5-6-7 Augustus Driedaagsche Woensdag 7 Augustus Eendaagsche Zondag-Maandag 11-12 Aug. T weedaagsche Maandag - Dinsdag - Woensdag 12-13-14 Aug. Driedaagsche Donderdag 15 Augustus Eendaagsche Zaterdag-Zondag 17-18 Aug. Tweedaagsche Maandag-Dinsdag-Woensd.-Donder d. 19-20-21-22 Aug. Vierdaagsche Enzoovoort - Enzoovoort - Enzoovoort Prijzen Eendaagsche Tweedaagsche Driedaagsche Vierdaagsche 8.75 15.50 25.50 35.50 SALARISSEN OVERHEIDS PERSONEEL St. Paulus tegen verdere aan passing BEZOEK VAN IR. MUSSERT AAN INDIÈ Roestam Ef fendi stelt ingewikkelde toekomstvragen PATER H. CAMINADA O. F. M. In observatie genomen Deventer carillon zal hersteld worden Op aanwijzing van Meester Vin cent, beiaardier van het Kon. Paleis te Amsterdam Nieuwe directeur Holland- Amerikalijn NED. AANNEMERSBOND Vergadering te Den Haag Nederlandsche deelneming aan de W ereldtentoonstelling Albury's burgemeester komt in ons land Voorgenomen bezoek aan H. M. de Koningin R. K. BLINDENCONGRES Het oud-Kamerlid Braat Belasting van personenauto's als vrachtautomobielen De Krakatau rustig (Van onzen Londenschen correspondent). De Valera, de president van het uitvoerend bewind in den Ierschen Vrijstaat, wiens ideaal een onafhankelijke republiek van een Vereenigd Ierland is, welke niet de lasten, maar wel de lusten van een saamhoorigheid met het Britsche Rijk zou behoeven te aanvaarden, zet kalm den economischen oorlog met Enge land voort en weekt den Vrijstaat stelselmatig en geleidelijk los uit het Britsche imperiëele ver band, zonder dat de Britsche regeering daar veel tegen doet. Zoo nu en dan doen geruchten de ronde, dat Mr. de Valera tot meer gewijzigde en minder radicale inzichten zou zijn gekomen en dat een Iersch-Engelsche verzoening voor de deur zou staan, doch deze geruchten blijken steeds weer de looze vruchten te zijn van vrome Engelsche wenschen. In het Engelsche Lagerhuis is het Iersche vraagstuk dezer dagen weer eens ter sprake gekomen en de verklaringen, welke Mr. J. H. Thomas, minister voor de Dominions, met betrekking tot de Engelsch-Iersche verhou dingen heeft afgelegd, hebben in Engeland een voortreffelijken indruk gemaakt, in het bijzon der in die kringen, welke de huidige regeering steeds beschuldigden van slapheid tegenover Ier land. Mr. Thomas legde zijn verklaringen af in ant woord op een vraag van kolonel Gretton, Sir Henry Page Croft, Majoor Ronald Ross en an dere conservatieve leden van imperialistischen huize, die wenschten te weten hoe ver de regee ring denkt te gaan met lijdelijk toezien, terwijl de Vrijstaat voortgaat met het loochenen van zijn verplichtingen jegens het Rijk nu het sta tuut van Westminster het mogelijk maakt het Engelsch-Iersche verdrag ter zijde te stellen. Zelfs Mr. Churchill, een onvervaard criticus van de Rijkspolitiek der regeering en de man, die in November 1931 zoo terecht waarschuwde tegen de consequenties, welke de Vrijstaat vroeger of later uit het statuut van Westminster zou trek ken, noemde de rede van Mr. Thomas ,,zeer moedig en vastberaden." Wij kunnen die geestdrift en bewondering niet deelen. Van zuiver Britsch standpunt beschouwd heeft de regeering herhaaldelijk geblunderd. Toen in November 1931 het statuut van West minster voor het Lagerhuis kwam, gaven Mr. Churchill en kolonel Gretton hun bezorgdheid er over te kennen, dat op, grond van dit statuut de Iersche Regeering het recht zou hebben elk ar tikel van het zoogenaamde Engelsch-Iersche ver drag eenvoudig te loochenen, zonder zelfs de Britsche Regeering hierin te kennen. Sir Tho mas Inskip, de Solicitor-General, antwoordde dat er „in het geheel geen sprake kon zijn van de mogelijkheid van herroeping van het verdrag," dat de regeering „niet voornemens was verloo chening van, of inbreuk op het verdrag te dul den", en dat „de regeering van den Vrijstaat evenmin als wij beoogde de in dat verdrag ver vatte verplichtingen te verwerpen." Mr. Somewell, die thans Solicitor-General is, ontkende dat het statuut van Westminster den Vrijstaat de bevoegdheid schonk het verdrag te herroepen, en Mr. Baldwin, thans Eerste Minis ter, zeide dat dit „verdrag even bindend zou zijn als vóór het statuut." E enige weken geleden heeft de Juridische Commissie van de Privy Council (een soort „Raad van State" voor het geheele Rijk) beslist dat de Iersche Vrijstaat krachtens het statuut van Westminster het recht heeft eigen machtig elke bepaling van het Engelsch-Iersche verdrag ter zijde te leggen. Met andere woorden: de verzekering, vier ja ren geleden door de regeering op raad van haar juridische adviseurs aan het Parlement gegeven, was ondeugdelijk; alle garanties welke Engeland, op grond van het Verdrag van 1922, in den Vrij staat meende te bezitten, hielden op bindend te zijn. De politiek van Mr. De Valera, die eenige maanden later aan het bewind kwam, berustte dus (behalve misschien wat enkele onderdeden aangaat) op den thans als wettig erkenden grondslag van het statuut van Westminster. In weerwil hiervan heeft mr. Thomas Woens dag in het Lagerhuis verklaard, dat indien het conflict met Ierland er uitsluitend een was betreffende de landannuïteiten, een verzoening mogelijk zou zijn, maar de (door leden van den Dail af te leggen) eed aan den Koning, de positie van den gouverneur-generaal, en die van den souverein, die door mr. De Valera als een „buitenlandsche koning" aangeduid werd, vormen problemen welke elke bijlegging van het conflict in den weg staan. „Ik ben voor nemens," besloot mr. Thomas, „op de bres te dan zoo „moedig en vastberaden" in de bres staan voor de onaantastbaarheid van verdra gen." Dit nu waren „dikke woorden," maar ook niets meer dan dat. Sinds de aanneming van het Statuut van Westminster is het Engelsch-Iersche Verdrag niet meer „onaantastbaar," nóch in zijn geheel, nóch artikelgewijs. De juridische commissie van den Privy Council heeft dit zelf uitgemaakt. Voor welke onaantastbaarheid wil mr. Thomas dan zoo „moedig en vastberaden" in den bres 6taan? Wij willen ons niet verdiepen in de verschil lende staatsrechtelijke aspecten van het En gelsch-Iersche Verdrag vóór en na het Statuut van Westminster. Maar het is toch duidelijk dat door dit Statuut het Verdrag opgehouden heeft een verdrag te zijn; het is afgedaald tot den rang eener overeenkomst welke slechts bindend is zoolang beide partijen er door ge bonden wenschen te worden. Bovendien moet het ook mr. Thomas niet onbekend zijn dat zelfs een verdrag zijn bindende kracht verliest indien het regelmatig door de eene partij ge schonden wordt zonder daadwerkelijk protest van de zijde der andere partij. Het oogenblikkelijke standpunt der Britsche regeering is, in constitutioneelen zin, onhoud baar. Het is bijna vier jaren lang onhoudbaar geweest. In November 1931 verklaarden de rechtskundige adviseurs der kroon dat het Sta tuut van Westminster het Engelsch-Iersche verdrag onaangetast liet. Desniettemin liet de regeering het keer-op-keer door mr. De Valera „aantasten." Thans heeft de Privy Council pre cies het tegenovergestelde verklaard, en mt. Thomas roept onmiddellijk daarna uit dat hij op de bres zal staan voor de „sanctity of trea ties," of althans van één bepaald verdrag dat geen verdrag meer is, en bovendien door her haalde schending zijn karakter volkomen inge boet heeft. Maar heeft mr. Thomas dan niets gezegd, waardoor de lof van zulk een scherp criticus als mr. Winston Churchill ge wettigd wordt? Hij heeft via het Lagerhuis tot mr. De Valera gezegd; „Gij moet in het Britsche Ge- meenebest zijn of er buiten staan. Wilt gij alle voordeelen en voorrechten van het lidmaat schap genieten, dan moet gij er ook de ver plichtingen van aanvaarden." Verder zeide hij dat mr. De Valera de kwestie eener Iersche Republiek te berde ge bracht had. Hierop antwoordde hij dat door de uitroeping eener Republiek te Dublin en door de uittreding van Ierland uit het Brit sche Rijk, alle „Iersche geneesheeren, vee-art sen, beambten en arbeiders in Groot-Brittan- nië buitenlanders zouden worden, die zonder bijzondere vergunning hun brood hier niet zou den kunnen verdienen." Hieraan voegde hij toe; „Aan zooiets willen wij niet meedoen, en wij zullen alles doen wat in onze macht ligt om te voorkomen dat Zuid Ierland het Gemeenebest verlaat." Wat mr. Thomas hier zeide was nóch bij zonder moedig, nóch bijzonder vastberaden, 't Was op z'n best bijzonder onnoozel. Door de uitroeping eener onafhankelijke Iersche Repu bliek zouden de honderdduizenden in Engeland wonende en werkende Ieren volstrekt geen „buitenlanders" worden. Zij zijn volgens de Engelsche wet Britsche onderdanen, en wel door geboorte. Dit onderdaanschap kan hun niet ontnomen worden. Zij kunnen zichzelf er van ontdoen, door zich in een ander land b.v. in een onafhankelijke Iersche Republiek te laten inburgeren, maar geen door de Iersche regeering te nemen besluit kan tengevolge hebben dat in Engeland wonende Britsche on derdanen van Ierschen bloede hun staatsbur gerschap verliezen. Wat blijft er dan over van de verklaringen van mr. Thomas? Dat Ierland geheel binnen of geheel buiten het Rijk moet zijn. De Re geering te Londen schijnt niet over genoeg fan tasie te beschikken om te beseffen dat een andere voor beide partijen bevredigende status mogelijk is. Wij erkennen weinig bewondering te gevoelen voor zekere denkbeelden van mr. De Valera, die een onafhankelijke Republiek zou verlangen, maar den koning zou willen erkennen voor zekere buitenlandsche aangele genheden. Dit komt hierop neer dat Ierland zou willen deelen in het internationale prestige van het Britsche Rijk, doch overigens in elk opzicht zijn eigen gang zou willen gaan. Maar wij zijn er zeker van dat mr. De Valera nog andere denkbeelden heeft omtrent de toe komstige betrekkingen tusschen Groot-Brittan- nië en den Vrijstaat. De Republiek is er feite lijk reeds, ofschoon niet formeel. De regeering te Dublin zou haar niet kunnen uitroepen zon der voorafgaande volksraadpleging in den vorm van algemeene verkiezingen. Mr. De Valera heeft bovendien in het geheel geen haast. Hij heeft, zonder vormelijk met het Rijk te breken, bijna alle punten van zijn Republikeinsch pro gram verwezenlijkt. Thans zou een nieuwe, op een vrijwillig verdrag berustende verhouding tusschen Groot-Brittannië en Ierland in het leven geroepen kunnen worden. In een „moe dige en vastberaden" rede zou mr. Thomas hiertoe iets bijgedragen hebben. Hij heeft dit niet gedaan. Te Hohenstein-Ernsttal in Saksen zijn groote internationale wedstrijden voor motoren gehoudenDe fotograaf heeft op de plaat het moment vastgelegd, waarop Colle (Düsseldorf) een gevaarlijken val maakt De ministers Galissen en Slotemaker de Bruine, ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken, hebben ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Ka merlid Amelink inzake het in dienst nemen van personeel bij crisis-instellingen nog geantwoord, dat minister Slotemaker zich reeds in 1933 tot zijn ambtgenoot van Economische Zaken heeft gewend in zake arbeidsbemiddeling voor per soneel van crisisinstellingen en het daarbij in schakelen van de arbeidsbeurzen. In verband daarmede heeft de toenmalige Minister van Economische Zaken tot de betrokken, crisis instellingen een aanschrijviiig gericht om bij de vervulling van vacatures gebruik te maken van de gemeentelijke arbeidsbeurzen, wanneer daarin niet kon worden voorzien door wacht gelders en geen rechtstreeksche sollicitanten beschikbaar waren. Vertrouwd wordt, dat de leiders der crisis instellingen met deze aanschrijving nauwgezet zullen rekening houden. Van het geven van dwingende voorschriften tot het uitsluitend plaatsen door tusschenkomst van de arbeids beurzen bestaat daarom vooralsnog geen reden. Minister Gelissen voegt hieraan toe, dat, in dien uit den brief van den directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te 's-Gravenhage zou worden afgeleid, dat andere dan zakelijke mo tieven bij het aanstellen van personeel bij de crisisdiensten een rol spelen, dat afleiden uiter aard geheel ten onrechte geschiedt. Dinsdagmiddag is het drie-daagsche Congres van den R. K. Politiebond St. Michaël te Ber gen op Zoom. ingezet met een bloemenhulde aan het H. Hart-monument aan de Stationsstraat. De congressisten werden later ten gemeente- huize door het voltallige gemeentebestuur ont vangen. De burgemeester van Bergen op Zoom, Mr. Drs. Blom sprak de congressisten toe, waarna de heer Kruyk uit Amsterdam dankte. Vervol gens brachten 't hoofdbestuur en 't bestuur der plaatselijke afdeeling een officieel bezoek aan den Hoogeerw. Deken Ch. v. Dam. Omstreeks twee uur werd in den „Holland- schen Tuin" met het congres een aanvang ge maakt. Afgevaardigden van 68 afdeelingen met totaal 1945 leden waren aanwezig. Na een welkomstwoord van den voorzitter der afdeeling Bergen op Zoom, den heer Chr. van Dijk, hield de bondsvoorzitter zijn openings rede. Het jaarverslag van den secretaris werd goed gekeurd en de penningmeester voor zijn ge voerd beheer gedechargeerd. In het hoofdbestuur werden de heeren Th. Raaphorst en Th. J. Gerritsen herbenoemd. In plaats van den heer B. Kemperman, die het volgend jaar met pensioen gaat en ontslag nam, werd de heer D. Morre (Oostelbeers) benoemd en tot regent-bestuurder van het pastoor Mer- sel-fonds werd de heer C. Leenders benoemd. Het voorstel van het hoofdbestuur tot mach tiging voor het benoemen van een tijdelijk amb tenaar ondervond veel tegenstand. Tenslotte werd de behandeling tot heden verdaagd. Het muziekkorps der St. Josephsgezellen „Kol- pings Zonen" bood den congressisten des avonds een concert aan. LONDEN, 17 Juli (Reuter) Bij de tus- schentijdsche verkiezing te West-Texteth (Liverpool) heeft de Labour-partij een Lager huiszetel veroverd op de conservatieven. Gib- bins (Labour) kreeg 14.908 stemmen, de con servatief Cremlyn 9565. BENKOELEN, 16 Juli. (Aneta) Een kudde van 18 olifanten, waaronder een witte met slagtanden, legert sinds vijf dagen nabij Bin- toehan, tusschen Washawang en Limau. Zij verbleven van 's middags vier uur midden op den grooten weg, zoodat het verkeer geheel ge stremd was. Door middel van vuurwerk wordt thans getracht ze te verdrijven. INL.: CENTRAAL REISBUREAU V.K.P. N.Z. VOORBURGWAL 65—73 - A'DAM ÓNDER MOTTO: „EXWETO" Het buitengewoon congres van den Nederland- schen R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", dat dezer dagen te Den Bosch is ge houden, en waarop het wetsontwerp tot verla ging van de openbare uitgaven is besproken, heeft een motie aangenomen, waarin volledige instemming wordt betuigd met de actie van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel, waarin echter daarnaast nog afzonderlijk in het licht worden gesteld de gevolgen, welke de toepassing der door de regeering voorgestane salaxisvermin dering zal hebben voor de laagst bezoldigde groepen van overheidspersoneel, waar salarieeringen, naar de meening van den Bond, reeds thans gedaald zijn beneden datgene, wat redelijk geacht kan worden. Bovendien wordt in de motie gezegd, dat niet alleen het Rijkspersoneel bedreigd wordt met nieuwe verlaging van het welvaartspeil, doch dat deze verlaging volgens de regeering ook gevol gen zal hebben voor het personeel, in dienst der lagere bestuursorganen. De motie verwerpt deze opvatting, omdat naar de meening van den Bond ten aanzien van het salaris van het overgroote deel der werklieden in dienst der lagere orga nen, reeds aanpassing plaats vond aan den z.i. verwerpelijken grondslag van het plaatselijk loonpeil. Het congres is van meening, dat noch de loonen van de werklieden in 's Rijks dienst, noch van die in dienst der lagere organen, ver dere aanpassing gedoogen. Deze motie is ter kennis gebracht van de re geering en de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het Tweede Kamerlid Effendi heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd, of het juist is, dat de algemeene leider der N.S.B., de heer Mussert, zich met toestemming der Regeering op reis naar Ned. Indië zal begeven, daar gele genheid zal krijgen, zoowel op Java als Sumatra's Westkust en elders voor een aantal vergade ringen, in besloten kring, doch met introduces te spreken, en dat hij aldaar door officieele personen zal worden ontvangen. Zoo ja, is de Minister, aldus de heer Effendi, dan bereid mede te deelen, welke overwegingen er toe hebben geleid een dergelijke propaganda- reis voor het nationaal-socialisme in Indië toe te staan? Verder vraagt hij, of de Minister bereid is mede te deelen, of aan hemzelf dezelfde waar borgen voor een reis naar Indië en vrije be weging aldaar zouden worden toegestaan, en, indien zoodanige waarborgen niet zouden wor den toegestaan, of de Minister dan wil mede- deelen, waarom aan den heer Mussert een vrij heid wordt veroorloofd, welke aan ondergetee- kende zou worden onthouden. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minder broeders in Nederland, Pater Honoratus Cami- nada, werd gisteren in het Sint Franciscus Gasthuis te Rotterdam in observatie opgenomen. Ofschoon 'n spoedig herstel verwacht wordt, kan de behandelende geneesheer vanzelf geen enkele mededeeling doen aangaande den duur van de zen observatietijd; wel verwacht de medicus, dat alle confraters en ook vrienden, in het belang van den Hoogeerw. Pater zelf, het medisch advies zullen nakomen, d. i. tot nadere aankondiging geen enkel persoonlijk bezoek zullen afleggen en voor alle correspondentie zich zullen wenden tot het Provincialaat te Weert. Alleen die brieven, die met een „privé" of „persoonlijk" geteekend zijn, kunnen direct naar het Gasthuis gericht worden. Naar wij vernemen, zal het carillon in den St. Lebuïnustoren te Deventer door de firma Addicks op aanwijzingen van Meester J. Vincent, beiaardier van het Kon. Paleis te Amsterdam, geheel Worden gerestaureerd. Het carillon, dat uit 37 klokken bestaat, werd in 1664 door de beroemde Hemony's gegoten, maar verkeerde reeds geruimen tijd in zeer de- solaten toestand. Onder voorzitterschap van ir. Van Gendt, directeur van P. W. te Deventer, werd een commissie gevormd, welke het her stelwerk voorbereidde. Het handklavier zal om. worden gewijzigd naar model van het Kon. Pa leis. Eind October zal het werk gereed zijn. Aneta-Holland verneemt dat de heer Bou- man, vertegenwoordiger van den Rotterdam- schen Lloyd in Ned. Indië, is aangezocht voor de positie van directeur van de HollandAme- rika-Lijn, welke functie de heer Bouman t. z. t. zal aanvaarden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Duitsche Spoorwegen worden post zegels uitgegeven, die de ontwikkeling van het spoor wezen in "beeld brengen. In de vergadering van den Ned. Aannemers- bond die te Den Haag wordt gehouden, is Dinsdag Ir. Thijssen met overgroote meerder heid van stemmen als voorzitter herkozen, terwijl verder als leden van het hoofd- bestu werden gekozen of herkozen de heeren Jac. van Dun uit Den Bosch, B. van Eesteren uit Den Haag, G. Elfferich te Over- schie A. J. de Haan Jr. te Amsterdam, H. J. Hannink te Enschede en T. Wieringa te Gro ningen. Daarna was aan de orde de bespreking van het in te nemen standpunt ten aanzien van het Instituut der Collectieve Arbeidsovereen komst. De voorzitter antwoordde bevestigend op de vraag of het collectief contract in het verleden nuttige diensten heeft bewezen. Voor spreker is het standpunt: ziet de vergadering de mogelijkheid een collectief contract te sluiten, dan moet dit worden gedaan. De vergadering toonde door applaus hier mede accoord te gaan. Bij de hierop volgende bespreking van het rapport der commissie tot saneering van het bouwbedrijf ging de vergadering op voorstel van het bestuur accoord met het denkbeeld van één der aanwezigen om deze aangelegenheid tot een volgende vergadering aan te houden. Des avonds vereenigden de deelnemers zich aan een maaltijd in den Dierentuin. Dezer dagen werd te Rotterdam de eerste vergadering gehouden van het Nationaal Co mité van Nederland voor de Wereldtentoon stelling van de Katholieke Pers, welke het aan staande jaar te Rome zal worden gehouden. Het Comité bestaat uit de volgende heeren: Voorzitter: H. Kuijpers, Directeur van De Maasbode, te Rotterdam. Voor de Katholieke Nederlandsche dagbladen: Mr. F. Teulings, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter der Katholieke Nederlandsche Dag bladpers, te 'b Hertogenbosch. Voor de Katho lieke Nederlandsche Journalisten: J. B. Wes ters, voorzitter der Nederlandsche Katholieke Journalisten vereeniging, te Utrecht. Voor de Katholieke cultureele en religieuze periodieken: Rector I. C. M. Broekman, Hoofdredacteur der Sint Jansklokken, te 's Hertogenbosch. Voor de Missie-periodieken: Mgr. Th. M. P. Bekkers, secretaris van den Priestermissiebond, te Voor schoten. Voor sociale periodieken en vereeni- gingsorganenA. C. de Bruijn, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, te Utrecht. Voor de afdeeling Pers en Publiciteit: W. A. Grollen- berg, Directeur der N.V. A. de la Mar Azn., Directeur der N.V. Remaco, te Amsterdam. Als secretaris van het Nationaal Comité treedt op Mgr. Th. M. P. Bekkers, Huis Bij dorp te Voorschoten. Als penningmeester de heer L. Nieuwenhuys, lid der firma Theodoor Gilissen, te Amsterdam. Technisch leider van de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstel ling is de heer W. A. Grollenberg, N. Z. Voor burgwal 287 te Amsterdam. In zijn openingswoord deelde de voorzitter o.a. mede, dat deze tentoonstelling van de Ka tholieke Pers, die de bijzondere belangstelling heeft van den H. Vader, niet alleen moet wor den een wapenschouw van de Katholieke jour nalistiek, maar tevens een leerzaam karakter moet dragen en den bezoeker een kijk geven op de activiteit, welke op persgebied over de geheele wereld uitgaat. Tevens illustreert de tentoonstelling den practischen kant van de zaak, de producten en methoden op persgebied, welke alle landen te zien geven. De Katholieke lectuur, die van onze persen komt, is, voorzeker in ons land, uitgegroeid tot een monumentaliteit, waarvan de kracht en de invloed niet te meten zijn. Het zal niemand verwonderen, dat het hoofdbestuur der ten toonstelling te Rome vooral streeft naar een waardige representatie, waarbij het geheel een voornaam karakter krijgt en op een hoog plan zal worden gehouden. De vergadering besprak hierna de verschil lende plannen en aanwijzingen, die het hoofd bestuur te Rome heeft toegezonden. De burgemeester van Albury, de heer Waugh, die behulpzaam is geweest bij het landen van de „Uiver" aldaar tijdens de LondenMel- boume-race, zal binnenkort naar Nederland komen. De heer Waugh zal dan o.m. een on derhoud hebben, naar hier verluidt, met minis ter Colijn en hij hoopt in de gelegenheid te zullen kunnen zijn H. M. de Koningin persoon lijk te danken voor de orde van officier van Oranje Nassau, die hem verleend is. Dit eer- r bewijs, aldus de heer Waugh, wordt door ons beschouwd als een nationaal blijk van vriend schap en dank aan heel Australië. Op het program van zijn bezoek aan Neder land staat verder een bezoek aan den heer Plesman, directeur van de KIM. en aan de „Australische" bemanning van de „Uiver". Voorts zal de burgemeester van Albury de ste den Amsterdam, Den Haag, Katwijk, Scheve- ningen, Nijmegen en Groningen gaan bezoe ken. Hij zal worden vergezeld door zijn echt- genoote, met wie hij reeds een reis van aclit weken door Nederlandsch Indië heeft gemaakt, op welken tocht zij veel Hollandsche vrienden gekregen hebben. In de Dinsdag te Den Haag voortgezette vergadering van den N. R. K. Biindenbond „St. Odilia" zijn tot leden van het hoofdbestuur ge kozen mej. V. Esser te Weert en de heeren C. Veenboer te Amsterdam, J. de Schutter te Din- teloord en R. Coppes te Voorburg. Tot redacteur van het bondsorgaan werd ge kozen de heer F. Kooken uit Eindhoven, met als medewerker de heer R. Coppes, terwijl de heer C. de Ljjsen te Den Haag tot lid van de con trole-commissie werd benoemd. Vervolgens werd de begrooting voor 1935 vast gesteld en eenige interne bondsaangelegenheden besproken. Als plaats voor het volgend congres werd voor- loopig Amsterdam aangewezen. In den middag maakten de deelnemers een autotocht door de omstreken van Den Haag en brachten een bezoek aan Scheveningen, waarmee het congres werd beëindigd. Naar „Het Volk" verneemt heeft het oud- Kamerlid Braat, zich aangemeld bij het zoo genaamde Volksfront, een oppositiebeweging, die uit de N.S.B. is ontsproten. Gedurende den laatsten tijd bereiken de K. N. A. C. herhaaldelijk klachten dat han delsreizigers, vertegenwoordigers enz., die in hun personen.auto's hun handelsgoederen of monstercollecties vervoeren, meestal nadat zij het kussen van de achterbank daaruit ver wijderd hebben, geverbaliseerd worden we gens overtreding der motorrijtuigenbelasting wet. De K. N. A. C. acht deze uitlegging van de desbetreffende bepalingen der wet onjuist. Zij is dan ook doende om in enkele proef processen rechterlijke uitspraken uit te lok ken omtrent hetgeen in deze quaestie de juiste uitlegging der wet is. BANDOENG, 16 Juli. (Aneta) De Krakatau is thans geheel rustig. Dr. Stehn, hoofd van den Vulkanologischen Dienst, die heden naar Bandoeng terugkeerde, bezocht de Anak-Krakatau, welk eilandje 20 meter gezakt bleek te zijn, terwijl aan den Westkant een nieuwe wal is ontstaan. De wal aan den Oostkant is iets gezakt. De doorsnede van het kratermeer is tot 500 meter uitgebreid. Allerlei sporen van erupties vallen waar te nemen, terwijl boven het kratermeer stoom- ontwikkeling plaats heeft. De observatiepost te Pasaoeran zal van heden af slechts door een mantri worden bezet. Ook Dr. Neumann van Padang keerde terug. De kustwacht blijft op post.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5