Reizen in de Sovjetunie WSê Het conflict met Abessinië Anti-Katholieke ophitsing in Ulster en Schotland 1 r b De overstrooming in China Het nieuws van heden ZINDELIJKE MENSCHEN m NIET ALLE ITALIANEN ZIJN ENTHOUSIAST DE ORANJE-RELLETJES TE BELFAST Het Stahlhelm- conflict De bezuiniging Frankrijk DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 18 JULI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19442 In tegenstelling met de legende zijn de Russen zindelijke lieden De roem van Moskou's Metro De explosie te Bazel Geweldige rookzuilen stijgen nog ten hemel Weer een incident in Mands j oek wo Moskou tegen onderzoek Het Weer Oogst totaal vernield1000 plaat sen zijn geheel overstroomd twee millioen vluchtelingen Ook Tientsin bedreigd SU Wsm Grensbewaking verscherpt wegens de anti-fascistische propaganda en de vele deserteurs Gespannen toestand te Belfast Pantserauto's rijden door de straten 47 dooden bij aard beving op Formosa Litwinow naar Rome? Openbaar schrijven van den Aartsbisschop van Edin burgh aan de burgers en autoriteiten Jeugdigs, vacantie-reisiger* Katholiek geduld ten einde Alle af deelingen te Dessau en Köthen ontbonden Prof. Pirlet gearresteerd De burgemeester van Athene Confereert te Londen met den ex-koning Arrestaties te Braunau Vertrouwen in Nog geen reactie op de beurs; radiorede van Laval SC HU SCHNIG G HERVAT ZIJN ARBEID i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Gij kent, waarde lezers, het verhaal van den beleefden Franschman, die op het uitge strekte Scheveningsche strand een sigaret had aangestoken en den lucifer niet durfde weg werpen, uit angst te zondigen tegen de befaam de Hollandsche zindelijkheid. Een grapje op een onzer nationale deugden, die zoo vaak oorzaak is, dat onze landgenooten ach en wee roeper over de zindelijkheid, die hun vacantie in een zuidelijk land heeft bedorven. Deze beleefde Franschman zou in Rusland geen leven hebben. Daar is letterlijk alles zin delijkheid wat de klok slaat. Noch op straat, noch in de halls en de gangen der hotels vindt de speurder naar onrecht lucifers of papieren sigarettenpijpjes, hoewel de bekende Russische sigaretten toch bij millioenen gerookt worden. Wie zijn asch wil aftippen, begeeft zich naar een der vele blikken bakken of sierlijke vazen, gevuld met water, die in alle hoeken aan wezig zijn. En wie aan tafel een sigaret aan steekt en geen aschbak vóór zich ziet, wordt m minder dan geen tijd door een aanstormend kellner van een aschbak voorzien. In deze zaker. zijn de heeren tien maal vlugger dan in de be diening, die uren duurt. Wie deze zindelijkheid niet met eigen oogen gezien heeft, zal het niet gelooven. De oude Russische boeken geven niet bepaald een fris- schen indruk omtrent het uiterlijk van men- schen, huizen, straten, kamers. Maar we hebben hier dan ook te doen met een der uitingen van den nieuwen geest. De volkshygiëne speelt een groote rol in de huidige samenleving van het Russische volk. De massa leeft niet meer in die sfeer van verwaarloozing en minderwaardigheid en heeft een zeker zelfrespect op te houden, dat bovendien door de autoriteiten ten sterkste wordt aangemoedigd. Heeft Stalin niet na de feestelijke opening van de reusachtige onder - grondsche te Moskou er op gewezen, dat na af loop der plechtigheid, toen millioenen bezoekers de stations hadden bezocht, geen lucifer en geen sigaret op den grond te vinden was? Dit was een van de grootste complimenten, die hij zijn volk geven kon. En voor wie in Moskou geweest is, w4ordt dit aannemelijk, hoe verbazingwekkend het ook blijft, wanneer men bedenkt, dat er ont zaglijk gerookt wordt, vooral door de vrouwen en meisjes. Het vrouwelijk hotelpersoneel, de vrouwelijke winkelbedienden, de vrouwelijke agenten en de leidsters van de Intourist er is nauwelijks mannelijk personeel te ontdekken rooken den ganschen lieven dag de slanke sigaretten met weinig tabak en lange papieren pijpjes. Het opmerkelijke hierbij is, dat vrijwel iedereen hetzelfde merk rookt, een niet onver dienstelijke, doch middelmatige sigaret, die ech ter ver achterblijft bij het merk Moscow, dat ten eerste korter van pijp en ruimer van tabas is en dat bovendien uit een vernuftig mengsel bestaat met heerlijke Oostersche geuren. Vraagt de vrouw niet naar de kwaliteit (zooals bij ons trouwens), doch alleen naar de demonstratie en het gebaar? Men mag het vermoeden, als men ze zoo lustig en overvloedig ziet rooken in en buiten hun werk. Een ander opmerkelijk verschijnsel is, dat voornamelijk die vrouwen rooken, die min of meer intellectueelen arbeid verrichten, terwijl de rooksters onder de fabrieksarbeidsters veel geringer in aantal zijn. Meergemelde zindelijkheid houdt dus eenigs- zins verband met den rookhartstocht en met het zelfrespect, doch dit laatste komt ook in veel andere dingen tot uiting. Niet alleen tracht men zooveel mogelijk de onsmakelijke kleeder dracht der vroegere arbeiders en paupers door prettiger, zij het ook sobere, kleeren te vervan gen, doch zelfs hebben verschillende volkscom missarissen de massa voortdurend aangespoord om toch vooral de uitdrukking van de commu nistische mentaliteit niet te zoeken in een moedwillig slordig arbeiderspakje. Het is niet in strijd met het communisme, zoo leerden zij, een goed verzorgd pak en een boord te dragen en zich zoo keurig mogelijk te verzorgen. Al lijkt men uiterlijk op den kapitalist van vroeger, daarom behoeft men het van binnen nog niet te doen. Het gevolg is, dat de kleeding, die men op straat en in de schouwburgen ziet, precies het midden houdt tusschen de arbeiderskleeding en wat wij noemen de kleeding van den burger man. We zeiden het reeds in een vorig artikel: de vrouwen en mannen in Leningrad en Moskou zijn wel sober maar niet ellendig gekleed. We spraken hierboven over de feestelijke ope ning van de Metro te Moskou. Bedoeld is een gedeelte van de Metro, want de ondergrondsche heeft nog slechts de helft van de stad veroverd. Vergeleken bij de Parijsche Metro is de Moskou- sche een soort ondergrondsch paleis. Dit zij niet gezegd ten nadeele van de Parijsche, die immers reeds een geschiedenis achter den rug heeft en by zijn ontstaan ruim voldeed en nog voldoet aan de eischen. De Moskousche Metro schijnt gebouwd te zijn voor een verre toekomst, voor een stad van tien millioen minstens. De stations, die alle van elkaar verschillen in vorm, kleur en stijl, zijn ruime, heldere en bijna fees telijk verlichte zalen, die plaats bieden vooi honderden reizigers. Breede trappen leiden naar boven en kunnen gemakkelijk het tienvoudige opnemen van 't huidige verkeer, dat toch door stampvolle treinen wordt gevoed. Ook over deze Metro zooals over vele din gen zijn de autoriteiten en de geestdriftige communisten, kinderlijk verheugd. Die vreugde is begrijpelijk, zonder twijfel, want, als gezegd, de stations van de Metro zien er prima uit. Maar vooral verheugt men zich over de weinige kosten, die aan den bouw besteed zijn. Alle be- noodigde grondstoffen werden door eigen bo dem geleverd; groote groepen stootarbeiders en komsomolski hebben in vrijWilligen arbeid aan den bouw deelgenomen en de prachtige, dure, enorme glazuur- en marmertegels, die de wan den sieren, zijn uit de kathedralen weggenomen en dus eveneens uit eigen bezit verkregen, sinds men de geroofde kathedralen als „eigendom" tot zich heeft genomen. De netheid, die men op straat en in de hotels aantreft, is volgens sommige publicisten niet aanwezig in de huizen, maar de juistheid van deze mededeelingen valt te betwijfelen, wanneer men bedenkt, dat de bewoners, uit hun huizen tredend, niet plotseling van bevuilde lieden in zindelijke verschijningen kunnen overgaan. Ook de treinen vertoonen kenteekenen van zindelijkheid. Zij zijn minder comfortabel dan de Poolsche en andere West-Europeesche trei nen. Het verschil is zelfs opvallend. De Russi sche treinen met hun eeuwig gesloten dubbele ramen, klein en donker, hebben iets benauwds, terwijl de Poolsche trein vroolijk, licht en luch tig is, volkomen passend bij de zwierige vrien delijkheid van de Polen zelf, terwijl de Russen eer gesloten en stug zijn, zonder zwier en hoe kig van gebaar. Van tijd tot tijd verneemt men, dat de derde klas wagens in de Russische treinen vuile oor den der verschrikking zijn. Misschien is dit het geval in de diepste binnenlanden, die we niet kennen, doch een speciaal onderzoek in den trein Moskou-grens en een derde klas-reis Le ningradMoskou leverden geen enkel resultaat op, dat de pessimistische meeningen over de Russische treinen, wat hun zindelijkheid be treft, zou kunnen bevestigen. Het gevolg van zulke voorlichtingen kan alleen maar zijn, dat, de reiziger, die zich instelt op visioenen van vervuiling, opgetogen raakt over de werkelijk heid, die zich aan zijn oogen voordoet. Hetgeen óók weer overdreven is. We hebben onlangs een en ander verteld over de musea en de buitenpaleizen Peterhof en Detskoje Sselo. Ook hier wordt de zindelijk heid betracht en wel op afdoende wijze. De be zoekers, die de parketvloeren zullen gaan be treden, worden verzocht hun schoenen te over trekken met groote linnen of vilten pantoffels, daar anders de vloeren misschien beschadigd worden, hetgeen de aantrekkelijkheid van het bezoek zou kunnen verminderen. Achter deze keurigheid zit natuurlijk ook een ander mo tief. De paleizen moeten zoolang mogelijk in il- lusteren staat blijven om in den loop der jaren dienst te kunnen doen als sprekende getuigen van de spilzucht en de decadentie der vorsten en hun hofhouding, maar toch is er eenige zin voor netheid noodig om de vilten pantoffels bij honderdtallen beschikbaar te stellen. Tenslotte verwijzen wij naar ons verhaal over de broodfabriek te Leningrad, welke wij slechts in witte jassen gestoken mochten betreden en waarin een angstwekkende keurigheid viel te bespeuren. Men behoeft zich over dit alles niet te verbazen. Een der eerste maatregelen, lie de bolsjewistische machthebbers te nemen hadden, was een radicalen ommekeer teweeg brengen in de vervuilingsmentaliteit, die eeuwenlang over het Russische volk had gelegen, en waarvan het proletariaat het ergste slachtoffer was ge worden. Het was een maatregel tot zelfbehoud. De volksgezondheid was en is nog een der eerste eischen voor den groei van een volk. Hetgeen cok tot de Sovjet-autoriteiten is doorgedrongen. BAZEL, 17 Juli. (Reuter). In den loop van den ochtend is de brand in het benzine- en pe- troleum-depot van de Zwitsersche spoorwegen nog niet gebluscht. Geweldige rookzuilen stijgen nog ten hemel en verduisteren den dag. De oorzaak van de ontploffing kon tot nu toe nog niet worden vastgesteld, doch men vermoedt dat zelfontbranding plaats had ten gevolge van de groote hitte. In verscheidene gebouwen was petroleum, benzol, luchtgas en gasolie opgesla gen. Ongeveer 150 stalen cylinders met gas olie, die ieder 15 K.G. wegen, zijn ontploft. Een 150 meter lange schuur en een kleinere, waarin steenkool en briketten opgeslagen liggen, alsmede de geheele voorraad olie werden een prooi der vlammen. Ook drie goederenwagens welke in de nabijheid van de opslagplaats ston den, zijn door het vuur verteerd. TOKIO, 17 Juli. (A.N.P.) De Japansche con sul te Pogranitsjnaja, Okitsoe, heeft den Rus- sischen consul, Setermaf, het rapport doen toe komen in zake het Japansche onderzoek naar de recente grensincidenten nabij het Chanka- meer, waar Japansche troepen de Russische grenzen zouden zijn gepasseerd en Russisch grondgebied zouden hebben betreden. Tevens heeft Okitsoe zich bereid verklaard, ter plaatse gezamenlijk een onderzoek in te stellen, wan neer de Sowjet-Unie daartoe den wensch te kennen geeft. De Russische consul weigerde echter dit voorstel te aanvaarden. Uit Hsinkmg wordt verder gemeld, dat de Russische consul ook geweigerd heeft het Japansche rapport in ontvangst te nemen of het naar Moskou door te zenden. g VERWACHTING: Meest matige Weste- j§ Iijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, irj waarschijnlijk regenbuien, weinig veran- dering in temperatuur. Verd. vooruitzichten: Weinig verandering. SJANGHAI, 17 Juli. (Reuter). In de laatste dagen is de Gele Rivier in de pro vincie Sjantoeng 1% meter gestegen. In een oproep tot de bevolking zegt de gouverneur, dat de toestand nog nooit zoo ernstig en dreigend is geweest. Ongeveer 1000 plaatsen zijn geheel over. stroomd, het aantal vluchtelingen bedraagt twee millioen. Het overstroomde gebied tusschen Joen- tsjeng en Kuyeh heeft een oppervlakte van 80 bij 320 kilometer. Na den mislukten oogst in het voorjaar, is thans alle hoop op een tweeden oogst teniet gedaan. Ook in het stroomgebied van den Jangtse is de toestand ernstig. In Hankou hebben alle leden van de Kwo Min Tang bevel gekregen om mee te helpen aan de versterking van de dijken. Ten gevolge van het wassen van het Kei- zerskanaal bestaat gevaar voor overstrooming in het gebied rondom Tientsin. -v?*,' v"'r «f xwfc 3 De Engelsche frontstrijders hebben te Berlijn een bezoek gebracht aan het graf van den beroemden Duitschen oorlogsvlieger Von Richthof en BELFAST 17 Juli (Reuter). Vanmiddag was de toestand nog zeer gespannen, vooral in de omgeving van het kerkhof, waar gisteren een van de slachtoffers van de ongeregeldheden is begraven. Verscheidene malen is wederom geschoten. Talrijke straten worden door militairen met de bajonet op het geweer bewaakt, terwijl pant serauto's door de straten rijden. TA1HOKOE 17 Juli. (Reuter). Volgens offici- eele cijfers zijn 47 menschen gedood, 52 ernstig en 92 licht gewond ten gevolge van de aard beving, welke gisteren Formosa heeft geteisterd. MILAAN, 17 Juli. (A. N. P-) In de laatste weken is de Italiaansche grensbewaking aan. zienlijk verscherpt en vooral bij de bergpas sen aan de Zwitsersche grens zijn drastische maatregelen genomen. Het doel hiervan is tweevoudig. In de eerste plaats wordt er in den laatsten tijd zeer veel anti-fascistische lectuur het land binnengesmokkeld, waarin de bevolking gewaarschuwd wordt tegen den geld-verslindenden komenden oorlog. Doch in de tweede plaats schijnen niet alle Italianen zoo geestdriftig te zijn voor het dienst nemen in Ocxst-Afrika als bij het ver. trek der troepen-transporten herhaaldelijk het geval schijnt te zijn. In de laatste weken schijnen vele Italianen over de grens te zijn uitgeweken om niet gedwongen te worden dienst te nemen bij de voor Oost-Afrika be stemde regimenten. Wanneer de Volkenbondsraad 25 Augustus bijeen komt, hetgeen niet te vermijden schijnt, dan zal Groot Brittannië worden vertegen woordigd door Eden. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenoi, heeft heden geconfereerd met minis ter Laval. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de besprekingen betrekking hadden op het geschil tusschen Italië en Abessinië, in verband met de mogelijke belegging van den Volkenbondsraad op 25 Juli a.s. BEZOEKT OUWEHAND5 O p twaalf Juli van ieder jaar vieren de Noord-Iersche Oranjemannen de over winning, die onze stadhouder Willem III, Koning van Engeland, behaalde op zijn schoon vader Jacobus II. Deze veldslag had plaats té Drogheda en beteekende in zijn uitslag het ein de van den Ierschen tegenstand. Dit feest gaat sedert onheuglijken tyd met anti-Katholieke relletjes van het ergste soort gepaard. Ook dit jaar was het weer erg. Er werden scherpe aanvallen gericht op den Paus en de Katholieke Kerk. De trouw aan Engeland werd opnieuw bezworen. Allerlei klachten over de behandeling der protestanten in den Vrijstaat werden geuit, niettegenstaande de Iersche pro testanten altijd opnieuw de verdraagzaamheid hunner Katholieke medeburgers prijzen. De hoogste autoriteiten van Ulster stoken echter voortdurend het vuur der ophitsing tusschen de .beide confessies aan. Daaraan is het te wijten, dat in Belfast bloedige ongeregeldheden plaats haaden en volgens de jongste berichten nog steeds plaats hebben. De Aartsbisschop van Edinburgh en St. An drews heeft in zijn bisdom met soortgelijke op hitsing te doen. In een openbaar schrijven pro testeert hij tegen de anti-katholieke beweging in Schotland en tegen de ongeregeldheden van het plebs in Edinburgh. De bisschop schrijft; „Sedert verschillende maanden is het voor een Katholiek priester vrijwel onmogelijk geweest, om in de straten van Edinburgh te verschijnen, zonder het voorwerp te wezen van ongekende onwaardige behandeling, zonder bespuwd en ge molesteerd te worden. In fabrieken en ateliers heeft het katholieke personeel, vooral het vrou welijke, dat zich niet kan weren, bittere vervol ging moeten dulden. Alle pogingen zijn aange wend, om de werkgevers er toe over te halen hun Katholiek personeel wegens religieuze re denen op straat te zetten. Deze schandelijke ge beurtenissen, die den goeden naam van Edin burgh in het slik hebben gesleurd, waren slechts het voorspel voor het uitbreken van een zinloo- zen haat ter gelegenheid van het Eucharistische Congres. De zelftucht der Katholieken was be wonderenswaardig, maar er zijn tenslotte gren zen voor ieder menschelijk geduld. Wanneer het voortduren van zulke toestanden leidt tot ge vaarlijke onrust en wanorde, dan kan de ver antwoording daarvoor niet op de Katholieken worden gelegd." De Aartsbisschop eindigt zijn openbaar schrij ven met een beroep op alle burgers, welke ver- antwoordingsgevoel bezitten, en vooral op de autoriteiten, afdoende maatregelen te treffen te- Jsen herhaling der treurige gebeurtenissen. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Wee- nen, dat de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinow zich op weg naar Italië zou bevinden. Litwinow brengt wel vaker voor of na de bijeenkomsten te Genève eenige dagen aan de Italiaansche meren door, doch in sommige kringen neemt men aan dat zijn reis naar Italië thans een politiek doel heeft en dat hij als voorzitter van den Volkenbondsraad, in Italië eenige besprekingen met Italiaansche staatslieden zou hebben over het Italiaansch- Abessinisch conflict. ADDIS ABEBA, 17 Juli. De aangekondigde rede van den Negus in het parlement is uit. gesteld tot Maandag a.s. Ondertusschen be oordeelt men den toestand thans rustiger hier. Men neemt aan, dat de Negus eerst den uit slag van de onderhandelingen tusschen Lon den en Parijs afwacht, alvorens nieuwe be sluiten te nemen. DESSAU, 17 Juli. (D. N. B.) De gouwlei der van de gouw Ma'agdenburg.Anhalt heeft de onmiddellijke ontbinding gelast van alle plaatselijke Stahlhelm-groepen in de distric ten Dessau en Köthen wegens verzet tegen door hem getroffen maatregelen. KIEL, 17 Juli. (D. N. B.) De geheime staatspolitie alhier deelt mee, dat de district leider van den Stahlhelm in Husum, advocaat en notaris Carstens, die onlangs wegens op hitsing en kwaadsprekerij tot 7 dagen „Schutz- haft" was veroordeeld, heeft getracht uit de gevangenis een bericht te smokkelen, waarin hij verklaart nooit zelfmoord te zullen plegen en dus, voor het geval hij niet uit de Schutz. haft zou terugkeeren, moet zijn vermoord. Deze verklaring van Carstens, aldus de po litie, is niets anders dan een grove beleedi- ging, een miskenning van het werk der ge heime staatspolitie. Carstens zal naar een concentratiekamp worden overgebracht. De persafdeeling der justitie deelt mede, dat men op bevel van den officier van justitie bij de Berlijnsche rechtbank, binnen het kader der instructie, die tegen een aantal leden van katholieke orden is geopend, is overgegaan tot he arrestatie van dr. ing. Josef Pirlet,, pro. fessor honoris causa aan de technische hoo- geschool te Aken. De gearresteerde, die van vergrijpen tegen de deviezenbepalingen wordt beschuldigd, is mtusschen naar Berlijn over gebracht en in het huis van bewaring opge sloten. ATHENE, 17 Juli. (Reuter) De bijzondere correspondent van Havas meldt dat de burge meester van Athene Kotzias hedenavond naar Londen is vertrokken om met ex-koning George te confereeren. Zonder bepaald belast te zijn met een offi- cieele missie zal Kotzias hem een juist beeld schetsen van de Grieksche algemeene opinie over de quaestie van het regime. Het conflict met Abessinië; vele Italianen wij ken uit naar het buitenland. Bondskanselier Schnschnigrg heeft zijn werk hervat. Stahlhelm-afdeelingen te Dessau en Köthen ontbonden. Gespannen toestand te Belfast. De overstroomingsramp in China. Twee mil lioen menschen op de vlucht voor het hooge water. Militair vliegtuig in België verongelukt; de piloot gedood. De Tweede Kamerdebatten over het Bezuinl- gingsontwerp. Prof. Aalberse geeft een uiteen zetting over de houding der Katholieke fractie. Aanzienlijke schade bij aanvaring van schip brug te Deventer. Bij den Volksraad is ingediend een wetsontwerp ter bescherming van den uitvoer van N.O. Indië. Aannemer te Utrecht door werklooze neerge stoken. New Yorksche beurs: Bij opening zeer beschei den koersveranderingen; slot vast. Beschaam nooit een vertrouwen dat in u gesteld is. Ge zult het wel bij an deren zelf hebben ondervonden hoe ontmoedigend het is wanneer men in 1 zijn vertrouwen teleurgesteld wordt. Er zijn reeds levensomstandigheden te over waarin soms noodwendig een vertrouwen moet geschokt worden, b.v. vertrouwen op hulp die men niet verleenen kan, vertrouwen op mede werking welke men niet schenken kan. Maar laat men nooit, nooit, nooit teleurgesteld worden in het vertrou wen in uw karakter. Schok nim mer het vertrouwen dat op uw eer lijkheid, op uw rechtvaardigheid, op uw onkreukbaarheid, op uw waar- heidslievendheid werd gebouwd. Hoe dan ook uw karakter dient onaangetast te blijven in het oog van uw medemensch. Beschaam in dit op zicht nooit iemands vertrouwen. PARIJS 17 Juli (A. N. P.) De bezuinigings maatregelen van de regeering hebben hun uit werking ter beurze nog niet doen gevoelen. Er was vraag naar aandeelen, doch ook naar staats papieren. Alleen de 4 pCt. leening 1925 was flau wer, doordat deze leening volgens de nieuwe maatregelen nog slechts op naam geldig is. Op merkelijk was, dat metaalwaarden, vooral Creu- sot, lager openden, doch later vaster werden. Tusschen de verschillende bezuinigingsdecre ten bevindt zich een speciale volmacht voor den onder-staatssecretaris Blaisot, die belast is met het bestuur van Elzas-Lotharingen en die daar in gemachtigd wordt de bezuinigingsmaatregelen ook in Elzas-Lotharingen ten uitvoer te leg gen. Te 8.20 hedenavond heeft Laval een korte radiorede gehouden, in verband met de bezuini gingsmaatregelen, welke de regeering heeft ge nomen om het evenwicht van de begrooting te herstellen. Laval wees op de groote moeilijkhe den, waarmede Frankrijk momenteel heeft te kampen. Er zijn tekorten bij talrijke bedrijven o. a. de spoorwegen, in andere landen is de toe stand echter hetzelfde. De bezuinigingsmaatre gelen hebben vooral ten doel de stabilisatie van den lranc te handhaven. Tenslotte deed de premier een beroep op het Fransche volk om de regeering bij haar moeilij ke taak te steunen. Met ingang van morgen zal de broodprijs in Frankrijk met 10 centimes worden verlaagd. WEENEN 17 Juli. (Reuter). Bondskanselier Schuschnigg heeft heden zijn arbeid hervat. WEENEN, 17 Juli. (Reuter) De politie te Braunau, de geboortestad van Adolf Hitler, heeft 15 personen gearresteerd, die onderdak verleenden aan Duitsche agenten, die orders kwamen brengen aan geheime nazi-organisa ties in Oostenrijk. n» cz/- O Stand op Donderdag 1 uur v.m. 756 yorige stand 758.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1