I HuaK Mleetett en {Budapest Lavai's bezuinigingsdecreten Ernstig geval van brandstichting te Oss opgehelderd f 92.— VROUW EN 3 KINDEREN OMGEKOMEN BEZUÏNIGINGSONTWERP SLAPTE IN DE SCHOEN INDUSTRIE DE UITBARSTINGEN VAN JODENHAAT DONDERDAG 18 JULI 1935 Het geld op de kermis verbrast Exweto Vragenbus NOG TWEE DAGEN HET CENTRAAL-REIS-ADRES DER V.K.P. Inconsequente houding Voor f 100 verklaarden beruchte types zich bereid, den rooden haan te laten kraaien SCHUTTERSFEEST TE DÜSSELDORF Groote optocht op Zondag 21 Juli - K ::vt XI v>:' Men is begonnen met de voorbereidende maatregelen voor den bouw van een hooge Langendijk over het Rijn-Schiekanaal te Delft ter vervanging van de te smalle en ophaalbrug aan het einde van den Nieuwen te lage brug aan de Vlamingstraat VALSCHE MUNTERIJ Voor de Alkmaarsche rechtbank zware straffen geëischt DE „KWIKSTAART'-RAMP Twee miniaturen verbrand Gewonden maken het goed GROOTE BOERDERIJBRAND Mr. Joekes plaatst zich achter het Regeeringsbeleid TERAARDEBESTELLING PROF. J. PRINSEN PENSIOENFONDS HOLL. LLOYD Een civiele actie? INDISCHE REGEERING EN N.S.B. Geen verbod voor overheids personeel Ontslag aan 250 arbeiders aangezegd TIEN DAGEN REISGENOT TEGEN FABELACHTIG LAGEN PRIJS GELEGENHEID TOT INSCHRIJVING R. K. WERKLIEDENVERBOND Ontvangst door het gemeente bestuur van Den Bosch APOSTOLAAT TER ZEE Opening R.K. Zeemanshuis te Den Haag BEZUINIGING OP ONDERWIJS De Onderwijscentrale adresseert AARDSCHOKKEN OP TERNATE Hevig maar van korten duur DOOR AUTOBUS GEGREPEN Boerendochter dood opgenomen DE R.K. POLITIEBOND „ST MICHAEL" Motie tegen de salariskortingen aangenomen DE ZIEKTE VAN WEIL Thans een geval te Amersfoort R. K. Lyceum voor Meisjes 's Gravenhage Door een molenwiek getroffen Goedkoope trein Mijnwerkers ontslagen Boekbinders-patroons Werk van Henk Badings Na negen jaren is thans de sluier gelicht van een der ernstigste misdrijven en het zijn er vele welke te Oss zijn gepleegd. De gemeente politie is er in geslaagd volkomen klaarheid te brengen in de befaamde brandstichtingsaf faire van Augustus 1926, waarbij een moeder met haar drie kinderen zijn verbrand. De „N. R. Crt." herinnert er aan, dat in den nacht van 10 op 11 Augustus 1926 onder ver dachte omstandigheden brand was uitgebroken in de woning, bewoond door de arbeiders gezinnen Bevers en van Zandvoort aan de Koomstraat te Oss. Het gezin Bevers slaagde er in tijdig de fel brandende woning te ver laten. De echtgenoote v. Z. werd in haar slaap door het vuur verrast en slaagde er niet meer in zich met haar kinderen van 3, 2 en 1 jaar, in veiligheid te stellen. Nadat de brand was gebluscht werden hun verkoolde resten onder de puinhoopen teruggevon den. Reeds dadelijk rees bij de politie vermoeden, dat hier misdrijf in het spel was. Het onder zoek leverde echter niet het gewenschte resul taat op. De woning behoorde in eigendom aan zekeren H. van E„ bijgenaamd Driek van Reiniere. Daar opzettelijke brandstichting niet bewezen kon worden, was de verzekerings maatschappij genoodzaakt aan den eigenaar de verzekeringssom ten bedrage van ongeveer f 3000.uit te betalen. Toen zoovele Ossche misdadigers den laatsten tijd hun spreekwoordelijk geworden zwijgzaam heid overboord wierpen, kreeg de gemeente politie eenige vage aanwijzingen betreffende dit misdrijf, welke in zekere richting wezen. Met groote activiteit heeft inspecteur van Kem pen het onderzoek in deze oude zaak heropend. Met stuitte op schier onoverkomelijke moeilijk heden, doch tenslotte wist de politie zooveel bewijsmateriaal te verzamelen, dat zij tot een eerste aanhouding kon overgaan. De 47-jarige Klaas van G. werd gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan brandstichting in boven genoemde woning. Verdachte werd aan een streng verhoor onderworpen, doch ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Van G., die geen gunstige reputatie geniet, werd in Weerwil van zijn ontkennende houding gevan kelijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht en in het Huis vafi Bewaring opgesloten. Bij het voortgezette onderzoek rezen ernstige verdenkingen tegen den 32-jarigen Th. v. B. Woensdag kon tot arrestatie van dezen tweeden verdachte worden overgegaan. Van B. werd danig aan den tand gevoeld. Aanvankelijk bleef ook hij ontkennen. Ten slotte moest hij even wel voor het overstelpende bewijsmateriaal zwichten. Hij viel door de mand en legde een volledige bekentenis af. Verd. verklaarde dat hij met zijn neef, den 33-jarigen G. van G„ den noodlottigen brand heeft gesticht. Eenigen tijd daarvoor had hij bezoek ontvangen van Klaas van G., die hem een zaakje aan de hand kwam doen, waaraan op gemakkelijke wijze een bedrag van 100 te verdienen zou zijn. Volgens zijn zeggen was van E. bij van G. gekomen met het voorstel, tegen belooning van 100 het Trewuste huis in de Koornstraat, dat eenigszins bouwvallig begon te worden, voor hem in brand te steken. Van G. had echter niet den moed om het te doen en hij achtte van B. en van G. hiertoe beter geschikt. Na eenig over- en weer- gepraat werd tot de daad besloten en men kwam overeen, dat v. B. en v. G. den rooden haan zouden laten kraaien, terwijl Klaas van G. als aanbrenger van den tip een deel van de Uitgeloofde belooning zou krijgen. In den nacht van 10 op 11 Augustus 1926 werd het plan uitgevoerd, dat zulke tragische gevolgen met zich zou sleepen. De beide brand stichters begaven zich tegen middernacht op weg naar de vrij afgelegen buurtschap Spits bergen. Het rieten dak van de armelijke woning werd aan de achterzijde in brand gestoken en toen de mannen zich overtuigd hwMen dat het dak fel brandde, begaven zij zich langs een omweg door de polders huiswaarts, waarna zij zich onmiddellijk ter ruste begaven, ten einde zich bij eventueele moeilijkheden een geldend alibi te verschaffen. Nadat de huiseigenaar de verzekeringspen ningen in handen had gekregen, werd het Ju- Dit jaar is het vijf eeuwen geleden, sinds de rechten en plichten van het St. Sebastiaan- schuttersgilde te Düsseldorf plechtig in een oor konde vastgelegd werden. Vandaar, dat op de feestweide aan den Rijn een groote Düsseldorf er kermis wordt georganiseerd, welke door vele duizenden bezocht zal worden, want niet alleen de schutters vieren feest, maar geheel Düssel dorf neemt er aan deel. Van oudsher zijn de kunstenaars met het schutterswezen ten nauwste verbonden en daar om zullen de groote feeststoet, welke Zondag 21 Juli door de straten van Düsseldorf trekt, en een groot feestspel, dat eveneens een schilder ontworpen heeft, in vorm en kleur iets onge woons bieden. 6000 schutters uit het gebied van den Nederrijn en uit het bergland zullen in den optocht marcheeren. De eigenlijke historische optocht omvat verder duizend personen. De groote dag wordt ingezet door een be roemd zomerfeest der schilders, door bijeen komsten in de Tonhalle en een reusachtige taptoe van de schutters-regimenten. Doch aan één avond en één dag feesten heb ben de schutters niet genoeg. Daarom wordt de daaropvolgende Maandag gewijd aan de in vestituur van den Koning-schutter, 's Avonds wordt een prachtig vuurwerk afgestoken, dat de beschieting van oud-Düsseldorf door de Fran- schen in het jaar 1795 voorstelt. Ook dit feest zal het eigen karakter dragen, dat iedere feestelijkheid in de kunststad aan den Rijn kenmerkt. dasloon aan de brandstichters uitbetaald. Vol gens verklaringen van van B. is het geld in twee dagen tijds op de Bossche kermis verbrast. De beide neven van B. en van G. zijn be ruchte recidivisten. Zij hebben meer dan de helft van hun leven wegens verschillende de licten in de gevangenis doorgebracht. Het feit, dat een verstokt misdadiger als tan B. na 9 jaar vrijuit te zijn gegaan thans tot een vol ledige bekentenis is gekomen, mag dan ook als eer groot succes voor de Ossche gemeente politie worden beschouwd. Woensdagnacht heeft de gemeentepolitie den aanstichter tot dit misdrijf, den 57-jarigen D. van E., in arrest gesteld. Voorts werd aange houden de medeplichtige van v. B., de 33-jarige G v. G., beiden uit Oss. Zij zijn op het politie bureau opgesloten. De ontknooping van dit afschuwelijke mis drijf zal niet nalaten groot opzien ter plaatse te verwekken, voornamelijk omdat men D. van E. niet tot'zulk. een ernstige misdaad in staat achtte. Het geeft echter te denken dat behalve het genoemde perceel nog drie huizen, waar onder zijn eigen woonhuis aan den Berghem- schenweg, welke hij alle in eigendom had, in vlammen zijn opgegaan. Volgens zijn zeggen zou bij den brand in het laatste perceel een bedrag aan geld gestolen zijn. De afgebrande panden waren alle hoog verzekerd en zij kon den dan ook op fraaie wijze worden herbouwd. De neven P. en D. K. hebben voor de Recht bank te Alkmaar terechtgestaan wegens het vervaardigen van valsch geld. Terwijl zij met een woonschuit in Ewijcksluis lagen betaalden zij aldaar gekochte sigaretten met een gulden. Daar deze er echter naar het oordeel van den winkelier te blinkend uit zag, waarschuwde deze de politie en werden beiden gearresteerd. In de woonschuit werd daarop door den commissaris van Den Helder en een inspecteur een onderzoek ingesteld, waarbij in een luchtkoker nog 26 valsche gul dens gevonden werden. Voor de beide verdachten, die bekenden, tra den resp. mr. Dwars uit Hoorn en mr. Veltman op, die het er niet over eens waren wie van hun cliënten de zwaarste straf toekwam. De Officier hield rekening met het ongunstig verleden van D. en vorderde resp. 3 jaar en 4 jaar gevangenisstraf. Onder de geredde passagiers van de „Kwik staart" was, zooals bekend, ook de directeur van het rijksmuseum te Stockholm, dr. Axel Gauffin. Aan „Svenska Dagbladet" heeft hij medegedeeld, dat bij het verbranden van het toestel twee miniaturen, een uit de 17e en een uit de 18e eeuw, verloren zijn gegaan. Hij haa deze op de veiling-Morgan te Londen voor zijn museum aangekocht voor 150 guinjes. Van de K.L.M. heeft hij de verzekering ont. vangen, dat hij volledige vergoeding zal krijgen voor dit verlies. Ook vandaag was de toestand van de drie passagiers, die na de ramp van de „Kwikstaart" met verwondingen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam zijn opgenomen mejuffrouw J. Carlstadt en haar verloofde, de heer Hel- ström, beiden uit Zweden, alsmede de Engelsch- man Faulkner zeer gunstig. De heer Helström zal het ziekenhuis over enkele dagen mogen verlaten. Hedenmorgen half acht is de groote nagenoeg geheel voltooide boerderij met twee aangrenzen, de schuren van den heer H. Doornbos te Win deweer, gemeente Ten Post, tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. De brand is ontstaan door een bran dend petroleumstel dat in de bijkeuken stond. De schade wordt door verzekering gedekt. In de vergadering van de Tweede Kamer van Woensdagavond heeft, behalve de heeren de Geer en Prof. Aalberse, van wier rede wij reeds verslag gaven, ook nog de voorzitter der vrij. zinnige fractie, Mr. Joekes, het woord gevoerd. Mr. JOEKES heeft zich volkomen achter het regeeringsbeleid geplaatst. Hij verdedigde de gevolgde aanpassingspolitiek, ried, wat het be- zuinigingsontwerp zelf betreft, de regeering voorzichtigheid aan met de salarissen en noem de de grief, dat door de zorg voor de staats huishouding de volkshuishouding verwaarloosd wordt, ongegrond. Over de belangrijke kwestie van de vaste lasten liet de heer Joekes zich slechts terloops uit. Hij kon het niet met prof. Aalberse eens zijn, dat de stemming over het bezuinigingsontwerp niet kan plaats hebben, voordat men weet wat het lot zal zijn van het vaste lasten.ontwerp. Woensdagmiddag is te Nijmegen het stoffe lijk overschot van prof. J. Prinsen, in leven hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universi teit, ter aarde besteld. Op de begraafplaats was de Universiteit ver tegenwoordigd door prof. dr. N. A. van Bakel, plaatsvervangend rector magnificus, en door prof. dr. A. Verdenius namens de litteraire fa culteit. Onder de aanwezigen waren verder prof. dr. C. S. van Dam namens de Tooneelunie ep de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, prof. dr. B. Kuiper en de heer Frank Luns. Ook de verschillende studentenverenigingen waren vertegenwoordigd. Op verzoek van den overledene werd aan de groeve niet gesproken. De rechtskundige raadsman der Personeel- commissie van de gedupeerden van den Kon. Holl. Lloyd, Mi*. Th. J. Eskens, heeft een brief van de regeering ontvangen, waarin wordt me degedeeld, dat van eenige ondersteuning of te gemoetkoming ge ensprake kan zijn Wij vernemen dat Mr. Eskens overweegt of het mogelijk is een actie in te stellen tegen De Kon. Hull. Lloyd op grond van artikel 1401 Burg. Wetb. (onrechtmatige daad). Deze onrechtmatige daad zou dan bestaan uit het niet gescheiden houden van het pensioen fonds en het bedrijfskapitaal. De Indische regeering heeft in de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van den Volksraad medegedeeld, dat haar standpunt tegenover de N.S.B. geen ander is dan dat ten aanzien van andere politieke partijen. Wat betreft het lidmaatschap van de N.S.B. voor ambtenaren en de houding der Overheid ter zake is tot nog toe geen aanleiding gevon den de N.S.B. te rangschikken onder de ver- eenigingen, waarvan het lidmaatschap voor overheidspersoneel verboden moest worden. Te Kaatsheuvel is wtegens groote slapte in het bedrijf aan het personeel van de schoenfabrie ken der firma's P. H. Vroemans, W. Nieuwstad en de N.V. „De Horizon" tegen Zaterdag a.s. ontslag aangezegd aan ongeveer 250 arbeiders. Algemeen wordt verwacht, dat nog meer fa brieken zullen worden stopgezet. verhoogd met 3.voor admini stratie. Wie lie klas wenscht te reizen, betaalt slechts 17.meer. Maandag 29 Juli te 10.36 uur van Arnhem vertrekt de extra-trein TEL. 46878 - „KASTEEL VAN AEMSTEL" - N.Z. VOORBURGWAL 65-73 - ADAM Niettegenstaande den hoogen toon, welke zoowel door uiterst links als door uiterst rechts vóór den 14en Juli in Frankrijk werd aangeslagen, is de nationale feestdag ter herdenking van de bestorming van de Bastille, het geboortefeest der republiek, rustig en orde lijk verloopen. Dit is niet alleen te danken aan de krachtige voorzorgsmaatregelen, welke dooi de regeering waren genomen, maar ook aan de discipline, welke door het Volksfront van socia listen, communisten en radicalen en door de rechtsche oud-strijdersorganisaties bij hun mas sale demonstraties werd bewaard. De angst of de voorgewende bezorgdheid voor het zgn. „fas cistische gevaar", waardoor de republiek in de politiek roodbéloopen oogen bedreigd zou wor den, bleek niet zoo groot, dat links tot het ver wekken van relletjes durfde overgaan en ook de rechtsche organisaties hebben begrepen, dat zij door de orde te verstoren zich alleen maar konden compromitteeren. De vastberadenheid der regeering, die als een gewaarschuwd man voor twee telde, deed de rest om den nationalen feestdag niet in een riskante politieke kloppartij te laten ontaarden. Het inzicht der regeering, dat Frankrijk zooveel mogelijk eensgezind dient te zijn om in de huidige wereld het noodige prestige te kunnen doen gelden heeft voor het oogenblik gezegevierd. Lavf.1 heeft wijselijk ge wacht met de publicatie van de bezuinigings plannen, door welker verwezenlijking het budget in evenwicht moet worden gebracht en de franc onwrikbaar op zijn goudbasis moet worden be vestigd, om niet de gemoederen op den voor avond van den hachelijk schijnenden republi- keinschen feestdag al te zeer te verhitten. Nu de 14e Juli echter voorbij is en de demon stratieve krachtmeting der tegenstrijdige fron ten zonder botsingen heeft plaats gehad, heeft Laval de bezuinigingsdecreten, waartoe hij de noodige volmachten bezit, bekend gemaakt en met een korte, maar duidelijke radio-rede ver dedigd. Het in Nederlandsche ooren niet geheel vreemd klinkende argument, dat hij niet voor „muntvervalsching. te vinden is, heeft hij ter verdediging van zijn deflatie-politiek uitge speeld, en men moet erkennen, dat Laval zeer drastisch, maar eerlijk te werk wil gaan om de offers, noodig voor het sluitend maken van de begrooting en het handhaven van den franc, zoo rechtvaardig mogelijk over alle bevolkingsgroe pen naar gelang hun draagkracht te verdeelen. Dat het niet in ieders partij-politieke kraam te pas komt, om dit volmondig en loyaal toe te geven, spreekt wel vanzelf. Maar al staan er ook verschillende protestbetoogingen tegen de bezuinigingsdecreten op stapel, toch maakt Laval een goede kans voorloopig het heft in handen te houden. Het zal vooral voor Neder land, waar het parlement over soortgelijke be zuinigingsplannen der regeering zal hebben te beslissen, interessant zijn te volgen, Welk ver loop en welk resultaat de deflatie-politiek der in dit opzicht autoritair gemaakte Fransche regeering zal hébben. Laval meent, dat Frank rijk door stevig vast te houden aan den gouden standaard een algemeene muntstabilisatie zal bevorderen. Indien dit argument juist mocht blijken, zal zijn financieele politiek, welke veel overeenkomst vertoont met die, welke de Ne derlandsche regeering wenscht te volgen, in hoogere mate gerechtvaardigd worden dan velen op dit oogenblik willen of kunnen verwachten. Terwijl Frankrijk ondanks zijn innerlijke politieke verdeeldheid zij het ook met moeite dezen keer een ongewone gedisci plineerdheid aan den dag heeft gelegd, heeft het nationaal-socialistische Duitschland, waar discipline en eensgezindheid met straffe en harde hand van bovenaf worden verordonneerd, dezer dagen weer eens blijk gegeven van een teekenend gebrek aan zelfbeheersching. Het anti-semietisme, dat in Julius Streicher zijn meect fanatieken en maniakalen apostel vindt en een der meest positieve programpunten van het Duitsche nationaal-socialisme met zijn exclu sieve rassenleer vormt, heeft in Berlijn de ver tegenwoordigers der Britsche oud-strijders en enkele Amerikaansche militaire gasten getrac- teerd op straattooneelen, welke nu juist geen sterken indruk van ordelievendheid hebben ge maakt. Dat de Duitsche regeering en de hoog ste partij-instanties deze wilde uitbarstingen van Jodenhaat hoogst inopportuun achten, heb ben zij bewezen door de maatregelen en bevelen, waarmee zij deze hebben trachten te doen sta ken. De nationaal-socialistische leiders zijn na tuurlijk niet van hun principieel anti-semietis me bekeerd, maar hebben slechts incidenteel met het oog op de buitenlandsche toeschouwers, die de frontkameraadschap uitstrekken tot al len, zonder onderscheid, die in de loopgraven bloed en leven hebben gewaagd voor het vader land, de momenteel ongewenschte uitingen van dit anti-semietisme onderdrukt. Zij zijn en blij ven verantwoordelijk voor gewelddaden als die, welke in Berlijn zijn gepleegd, zoolang zij „Stürmer" en „Juöenkenner" het evangelie van den blinden Jodenhaat vrijelijk laten verkon digen, en begaan een daverende inconsequentie, wanneer zij slechts bepaalde gevolgen bestrijden zonder de oorzaken weg te nemen. De tweede dag van het congres van het R.K. Werkliedenverbond te 's-Hertogenbosch was gewijd aan een voordracht van pastoor F. van Leeuwen uit Driel, geestelijk adviseur van den Nederl. R.K. Bouwvakarbeidersbond over: „De moreele gevolgen van de werkloosheid en de bestrijding ervan". Daarmee was de Verbonds vergadering ten einde. Onmiddellijk daarip be gon de Vakbondsvergadering. De jaarverslagen werden vastgesteld en de heer L. F. Guit werd bij enkele candidaatstel- ling herkozen als lid van het Bondsbestuur. Daarop sloot de heer De Bruyn ook deze vergadering en bestuur en afgevaardigden be gaven zich naar het stadhuis, waar zij offi cieel door het gemeentebestuur van Den Bosch werden ontvangen. De burgemeester en de voorzitter wisselden vriendelijke toespraken. De namiddag was' gewijd aan een beziek aan het R.K. Blindeninstitnnt te Grave. N. A. te Alkmaar. Indien er voldoende deelname uit Alkmaar is, zou er geen bezwaar tegen zijn een wagen van Alkmaar af te laten loopen. Anders kunt u zich bij Haarlem of Am sterdam aansluiten. F. Th. Amsterdam. Indien u niet in het bezit is van een geldigen pas, of bewijs van Nederlandschap kunt u op een algemeenen pas medegaan. Wij zorgen daarvoor. De kosten hiervoor bedragen slechts vijfentwintig cents. L. H. te Utrecht. Zooals uit het programma blijkt, wordt de reis driemaal onderbroken en wel te Gorkum, bij de grens te Wuest-Wezel en te Antwerpen. M. v. 't H. te Velp. Wij vertrekken om 8 uur uit Utrecht. Daar zult u zich bij ons aan moeten sluiten. H. v. d. B. te Overveen. Wij hebben uw vensch reeds vervuld. Op 15 Augustus wordt er inderdaad een dagtocht gehouden. H. J. V. te Amstelveen Er is niets geen bezwaar uw verzoek in te willigen. Integendeel! Onder veel belangstelling is Woensdagmiddag aan den Visschershavenweg 25 het onlangs tot stand gekomen zeemanshuis van het Apostolaat ter zee te Den Haag officieel geopend. Daarbij waren o.m. aanwezig de beschermheer van het district van het Apostolaat, de Poolsche gezant, dr. W. Babinski, deken Van der Tuyn en wet houder Quant namens het gemeentebestuur van Den Haag. Nadat kapelaan De Sain de inwijding verricht had, sprak de vice-voorzitter, de heer J. B. A. M. Rottier in de Fransche taal het openings woord. Dr Babinski hield nog een rede in het Fransch en richtte zich vervolgens nog tot zijn Poolsche landgenooten. Er waren verscheidene telegrammen van ge- lukwensch binnengekomen o.m. van Kardinaal Hlond, primaat van Polen, en van den Regee- ringscommissaris voor de visscherij van Polen. De Onderwijs-centrale heeft een telegram ge zonden aan den voorzitter der Tweede Kamer, waarin zij dringend de medewerking der Kamer verzoekt om verdere achteruitstelling van on derwijzers bij ambtenaren te voorkomen en met name om hen te bewaren voor een aanvangs salaris, dat beneden de grens van een redelijk bestaansminimum ligt. Tevens wordt verzocht allen invloed aan te wenden om alsnog te bewerken, dat pension- neering van 60-jarige onderwijzers nu reeds wordt verkregen met het oog op de werkver ruiming. MENADO, 17 Juli. (Aneta). Hedennacht te 4 uur zijn drie korte, zware aardschokken op Menado waargenomen; te 4 uur 29 werd een korte, hevige aardschok op Ternate gevoeld. Het Metereologisch Observatorium te Bata via registreerde te half vier Java-tijd een aard schok op een afstand van 2500 kilometer in onbekende richting. Toen hedenmorgen ongeveer half zeven de 21- jarige boerendochter W. Kleine Deters uit Noord-Barge met haar moeder uit het weiland kwam, waar zij koeien hadden gemolken, werd zij aangereden door een aütobus van den heer K. de Boer uit Emmercompascuum, die arbei ders van het terrein der werkverschaffing ver voerde. Het meisje was op slag dood. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld, waartoe de autobus in beslag is genomen. In de Woensdag voortgezette vergadering te Bergen op Zoom werd o.m. een motie aange nomen van de afdeeling Eindhoven van den R.K. Politiebond „St. Michaël", waarin 't con gres als zijn oordeel uitspreekt, dat door nog verder doorvoeren van verlaging van dit sa larispeil de onafhankelijkheidspositie van de Nederlandsche Politie in het algemeen en hier door de betrouwbaarheid van den politieman in het bijzonder in gevaar wordt gebracht. Het dringt er bij de regeering met kracht en klem op aan de onafhankelijkheidspositie van de po litie in Nederland door een behoorlijke, met haar ambt en positie overeenkomende salarieering te waarborgen. Voorts nam de vergadering een motie aan van de afdeeling Oss, waarin ten sterkste wordt stelling genomen tegen enkele berichten in de pers, waarin niet meer of minder werd be weerd, dat de Ossche gemeentepolitie niet voor haar taak berekend is. Deze motie werd met langdurigen bijval on dersteund. Na afloop der bijeenkomst maakten de con gressisten een tocht door West-Noordbrabant, terwijl des avonds de afdeeling Bergen op Zoom ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan werd gehuldigd. Bij een persoon, welke in een badinrichting in de Barneveldschebeek te Amersfoort had gezwommen, hebben doktoren de ziekte van Weil geconstateerd. De man is in een der ba rakken van het ziekenhuis „de Lichtenberg" opgenomen. Er zullen maatregelen worden genomen ten einde deze besmettelijke ziekte tot dit eene geval te beperken. Als opvolger van drs. J. J. M. Feldbrugge, die benoemd is tot rector van het St. Bonifacius Lyceum te Utrecht, is door het bestuur aange. steld dr. J. M. van Buytenen, tot nu toe leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium Augustinianum te Eindhoven. Dr. van Bunnen studeerde aan de Univer siteit te Utrecht, alwaar hij in 1932 promoveer de op een proefschrift „Fragmenten uit Aris- toteles Politeiai." Het 3-jarig dochtertje van de familie Filies te Kortgene, dat bij een heg langs een molen speelde, is door een der wieken zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat het kind spoedig over leed. Op de Donderdagen tot en met 29 Augustus laten de Ned. Spoorwegen een goedkoopen trein loopen van Amsterdam naar Breda, Oisterwijk, Eindhoven, Goes, Middelburg en Vlissingen. Met ingang van 1 Augustus a.s. worden op de mijn O.N. II te Schaesberg 45 ondergrond- sche mijnwerkers ontslagen. De Ned. Bond v. Boekbinderspatroons hield in de Industrieele Club te Amsterdam zijn 26e Jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer F. L. van der Bom, die in zijn openings rede een overzicht gaf van hetgeen het afge- loopen vereenigingsjaar aan licht en schaduw heeft gebracht. Besproken werden verschillende voorstellen tot bescherming van de belangen der leden, terwijl ook de houding van den Bond ten op zichte van de prijsbepaling breedvoerig w§rd behandeld. Voorts werd bepleit persoonlijke voorlichting aan de leden vanwege het Bondsbureau inzake kostprijsberekening, om aan de hand van het daardoor te verzamelen materiaal algemeene normen te vinden en die aan te wenden tot verbetering der plaatselijke toestanden. Besloten werd deze werkwijze, waarmede reeds een aanvang werd gemaakt, voorzoover de beschikbare middelen dat toelaten, ook ver der te volgen en zoo mogelijk uit te breiden. Op het Kurhaus-concert dat Vrijdagavond te Scheveningen gegeven wordt, zal o.m. de Twee. de Symphonie van onzen landgenoot Henk Badings worden uitgevoerd. Buitendien dirigeert Carl Schuricht de zesde Symphonie van Tschaikowsky.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5