WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Ontevredenheid \Exweto-memorandum j dan in de Zon Dagfilm DONDERDAG 18 JULI 1935 'fatoqkcfaOit Over het ontwerp vaste lasten Ch. Pelissier wint de 12e etappe VRIJDAG 19 JULI Geen audiëntie i Na tafel nog even afspreken en morgen definitief opgeven voor j EXWETO-TRIP op Maandag en Dinsdag a.s. WIELRENNEN Merviel, Lapebie, Di Paco staken den strijd FRAAIE ZEGE VAN B. LEENE Arie van Vliet te Hilversum gehuldigd NEDERLAND—DUITSCHLAND ONZE RENNERS TE FLOREFFE De a.s. wereldkampioenschappen op den weg SCHAKEN TOURNOOI TE WIESBADEN Wegens deviezenmoeilijkheden afgelast In doozen van 20et. af. ACHTSTE RONDE TE YARMOUTH Seitz heeft de leiding CRICKET ENGELAND—ZUID-AFRIKA Derde testmatch eindigt in een draw Flamingo'sOostelijk elftal Golflengten ÉS Laster of onbehoorlijk gedrag? wt Marinus Flipse Wij lovan deze maand de navolgende prijzen uit: Voor de het grootst aantal Perl-drlnkendo monschen vc^rkomt, Fl. 100. do 5 moest oHgineolo foto's waarop Perl voorkomt, olk H. 10.- - Men schrijft ons naar aanleiding van het pas ingediende wetsontwerp tot verlaging van huren en sommige vaste lasten: Mijnheer de Redacteur, Huurverlaging met 20 pCt. beteekent voor de huisbezitters kapitaalsverlaging met 20 pCt.' en toch mogen de hoofdsommen van hypo theken, pandbrieven, obligaties etc. niet aan getast worden. Wij zien de moeilijkheden en voelen de onrechtvaardigheid. Maar even on rechtvaardig en even onbillijk is de gedwon gen huurverlaging. Waarom moet nu hier weer alleen de goe- derenbezitter en producent de dupe worden en niet de geldbezitter? Waarom geen deva luatie, waardoor beiden, goederenbezitter en kapitaalbezitter, evenveel aan internationale goudwaarde hunner bezittingen verliezen? Een voorbeeld: In Eindhoven hebben wij uit een blok 23 woningen overgehouden. Kostprijs f 5000—, destijds werd er uit verkocht voor f 5.500.en f 6000.per stuk. Doordat de groote toewas der bevolking van Eindhoven ophield en 300 woningen per maand op sta pel stonden, kwamen begin 1931 een paar duizend huizen leeg. Natuurlijk liepen de hu ren der huizen terug. Wij verlaagden de huur dezer huizen in 1931 tot f 5.25. Nu er echter in Eindhoven van dit soort woningen weer een tekort is, hebben wij ze weer verhuurd voor f 6.—, f 6.50 en f 7.—. De Regeering wil nu deze huur op f 4.— brengen. Daardoor drukt zij de verkoopwaar de dezer huizen op f 2500.De huizen, die door de aar.passings-politiek van de Regee ring reeds f 1500.van hun waarde verloren, op het oogenblik zijn ze nog f 3.500.a f 4.000.waard, drukt zij nu nog eens f 1000. exira naar beneden, zoodat dit voor ons weer een kapitaalsverlies van f 23.000.beteekent. En de geldbezitter, die zijn geld renteloos bij de Nederlandsche Bank heeft staan, die niet zooals wij in midden crisis, met gevaar voor eigen vermogen, honderden menschen aan het werk hield,, daardoor Staat en Ge meente aan directe lasten honderdduizenden spaarde en aan tienduizenden inkomsten hielp, lacht! De geldbezitter lacht, hij ziet het koopje reeds komen, maar wacht nog totdat het nog lager zal zijn, en dan vraag, ik me af, of het nog mogelijk is nog ianger een dergelijke Re geering, ja zelfs de R. K. Staatspartij te steu nen, die dergelijke schreeuwende onrecht vaardigheden uitvoert of tolereert. Hoogachtend, C. B. Wij hebben dit ingezonden stuk op deze plaats afgedrukt, om te doen uitkomen welk een moeilijken weg de Regeering bij haar streven naar aanpassing bewandelt. Elke nieuwe stap plaatst haar tegenover andere groepen die met een verwijzing naar de nog niet aangetaste geldvorderingen de hun on welgevallige maatregelen als onrecht be stempelen. Overigens moeten wij echter bij het betoog van den geachten inzender op merken, dat hij zich wellicht beter in zijn lot zal schikken, wanneer hij zijn positie als huiseigenaar vergelijkt niet met die van den geldbezitter of geldschieter doch met die van andere ondernemers. Het is nu eenmaal een kenmerk der tot nu toe gevoerde regeeringspolitiek, dat de credi teuren, zoolang zij hun vordering niet in een faillissement bekneld geraakt zien, daardoor boven alle andere groepen bevoor deeld worden. Voorts moet niet uit het oog worden verloren, dat vele geldbezitters, evenals de huiseigenaars de opbrengst van hun kapitaal hebben zien terugloopen. In het laatste ontwerp zijn immers ook maatregelen opgenomen om de renten der hypotheken, door huiseigenaars betaald, te reduceeren. Het komt ons voor, dat de meeste huis eigenaars te zeer geneigd zijn hun vermogen en inkomen als onaantastbaar te beschou wen; dien indruk kregen wij b.v. uit een an der ingezonden stuk, dat ons werd toege zonden. Wij laten ook dit hieronder volgen: Vast staat wel, dat, aangenomen dat indien de huiseigenaren überhaupt zullen profiteeren van de voorgestelde regeling, zij die op erf- pachtsgrond gebouwd hebben, dan in ieder geval meer zullen gebaat zijn dan de huis eigenaren op eigen grond. Immers beide soorten huiseigenaren moeten de huren te- rugbrengen tot 80 pet. der huurprijzen van 1931, terwijl als compensatie de huizenexplol- tant op erfpachtsgrond verlaging krijgt van 20 pet. van den canon èn verlaging van de vaste lasten als straatgeld, grondbelasting enz., doch de exploitant op eigen grond alleen verlaging van laatstgenoemde lasten. Kan men aannemen, dat, globaal berekend, in Amsterdam de meeste huren sinds 1931 reeds ongev. 10 pet. zijn gedaald, zoodat hieruit volgt, dat de verplichte verlaging nóg eens 10 pet. moet bedragen, dan vraagt men zich af, of de huiseigenaren en vooral de huis eigenaren op eigen grond, in de verlaging van grondbelasting, straatgeld enz. een vol doende compensatie zullen vinden voor deze hernieuwde 10 Opct. huurvermindering?! Een kleine berekening moge hier volgen. De grondlasten bedragen momenteel onge veer 7 pet. van de huuropbrengst, het straat geld 5 pet., watercontributie 5 pet., assuran tiën 1 pet. en brandverzekeringbelasting 1 pet., tezamen dus ongeveer 20 pet. van de huuropbrengst. Wil de vermindering van deze lasten nu gelijken tred houden met de boven berekende.. 10 pet. verplichte huurverlaging, dan zou dit neerkomen op pl.m. 50 pet. ver laging dezer lasten! Het mag met reden betwijfeld worden of men tot een zoodanige halveering der vaste lasten zal komen. Gebeurt dit niet, dan komen de huizenexploitanten op eigen grond echter onvermijdelijk nóg meer in het gedrang dan zij thans reeds zijn en worden zij er slechter op in plaats van beter. Een tweede vraag, die van belang is, is deze: Wanneer gaan die huurverlaging en die lastenverlaging in? Van de eerste is bekend gemaakt, dat bij K. B. de gemeenten zullen worden aangewe zen, waarvoor deze regeling zal gelden en dat dan de verlaging der huren zal ingaan 2 maan den na het in werking treden van dat K. B. Wanneer de lastenverlaging zal ingaan, moet nog worden afgewacht. Veel zal er van af hangen, of de gemeenten en de regeering spoedig tot een vergelijk kunnen komen. In ieder geval zal dit echter niet kunnen ge schieden vóór het nieuwe belastingjaar. Ligt het echter in de bedoeling van de re geering om te wachten met de bovenbedoelde aanwijzing bij K. B. voor een bepaalde ge meente tot de lastenverlaging in die gemeente is ingegaan? M.a.w. zou ook de huurverla ging moeten wachten tot het nieuwe belas tingjaar? Toch is dit waarschijnlijk wel het geval, want anders zouden de huizenexploi tanten een overgangstijdperk moeten door maken waarin de huren wel, doch de lasten niet verlaagd zouden zijn! En dat kan toch ook niet de bedoeling van de regeering zijn! ARTHUR BIGOT Wij zien, dat er dus onder de huiseige naren een neiging is om als vanzelfsprekend aan te nemen, dat de vermindering van in komsten, die zij zullen lijden, voor 100 pet. door de publieke lichamen wordt overgeno men Het is echter verkeerd, zich de waar heid te ontveinzen, dat thans van deze groep zélf een offer wordt gevraagd. Evenmin als de andere ondernemers dat hebben ge kund, zullen zij dit geheel kunnen afwen telen op de gemeenschap. Zij zijn thans aan de beurt, hun offer te brengen voor het doel, dat de regeering zich heeft ge steld: verlaging van de kosten van levens onderhoud. Het is ongerijmd te veronder stellen, dat deze bereikt zou kunnen worden alleen door een verlaging van de publieke lasten. Ofschoon wij er ons van bewust zijn, dat deze wet in haar uitvoering tot onbillijk heden zal leiden de huiseigenaren, die eigener beweging reeds vroeg tot huur verlaging overgingen, kunnen er zwaarder dan anderen door getroffen worden zien wij toch geen anderen weg om te komen tot consequente deflatie, het eenige alternatief voor muntverzwakking. En wat voor ons het zwaarste weegt: het algemeen belang, dat herstel van de ren dabiliteit der ondernemingen vordert, is ge diend door dit ontwerp, dat de strekking heeft, de kosten van levensonderhoud te verlagen. Daarom begroeten wij het, on danks zijn onvolkomenheden, met vreug de. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 22 Juli e.k. niet plaats hebben. De twaalfde etappe van den- Tour de France voerde Woensdag van Cannes naar Marseille over een afstand van 195 K M. Met niet minder dan ongeveer 18 minuten voorsprong wist Ch. Pelissier deze etappe te winnen. In de sprint sloeg hij te Marseille den toerist Granier, den eenigen renner, die hem gevolgd was. De Franschman Merviel nam spoedig na het vertrek uit Cannes een voorsprong, welken hij steeds meer vergrootte. Te Hyères had hij reeds 12 minuten vooreprong op een groote groep renners, die voorloopig geen poging deden hem achterna te gaan. Even voorbij voornoemd plaatsje kwam Mer viel onverwacht in botsing met een vrachtauto. Ernstig gewond werd de Fransche renner op genomen. Met een gebroken sleutelbeen en ernstige verwondingen aan het gelaat moest Merviel naar het ziekenhuis te Hyères worden overgebracht. Behalve Merviel gaven hetzij door valpartijen, hetzij door groote vermoeidheid nog op de Fransche individueel Lapebie, verder Di Paco (Italië), Alvarez (Spanje) en Bistagne (toerist). Bijna de helft van het aantal renners, dat te Parijs de Ronde begon, heeft thans opgegeven. De groote winst heeft Ch. Pelissier gemaakt. Hij steeg in het algemeen klassement van de 21e naar de 13e plaats. Aan den kop heeft R. Maes de leiding behouden met ongeveer 7 mi nuten voorsprong op Camusso en 10 minuten voorsprong op Speicher. Woensdagavond werden op de Hilversum- sche Wielerbaan internationale wedstrijden ge houden, welke zich in een goede belangstelling mochten verheugen. Tijdens de pauze werd onze nationale sprint kampioen Arie van Vliet door den burgenees- ter van Hilversum, den heer J. M. J. H. Lam- booy, gehuldigd voor de door hem geleverae prestatie, waarna hij een schitterende krans in ontvangst had te nemen. Hij werd luide toe gejuicht door het publiek. Het laatste nummer van het programma, een koppel wedstrijd over 60 KM., moest worden ingekrompen tot 50 K.M. en ook deze 50 K.M. konden niet uitgereden worden, daar het te omstreeks twaalf uur be gon te regenen, waarop de wedstrijden afgelast werden. De resultaten waren als volgt: Omnium sprintwedstrijd voor amateurs: le rit: 1. Van Gelder, tijd laatste 250 M. 17 4/5 sec., 2. Chr. Kropman; 2e rit; J. Peperkamp 16 2/5 sec., 2. Buchli; 3e rit: 1. B. Leene 16 4/5 sec., 2. A. v. Kersen; 4e rit: 1. van Gelder, 17 1/5 sec., 2. M. Buchli: 5e rit: 1. J. Peper kamp (16 3/5 sec., 2. A. Kersen; 6e rit: 1. B. Leene, 16 4/5 sec, 2. Chr. Kropman; 7e rit: 1. A. v. Kersen, 17 3/5 sec., 2. M. Buchli; 8e rit: 1. Chr. Kropman, 16 4/5 sec., 2. J. Peperkamp; 9e rit: 1. B. Leene, 16 4/5 sec., 2. Van Gelder; 10e rit: 1. B. Leene, 17 sec., 2. Kropman, 3. Bu chli; 11e rit: 1 J. Peperkamp, 17 sec., 2. Van Gelder, 3. A. v. Kersen. Totaal-uitslag: 1. B. Leene 9 pnt., 2. J. Pe perkamp 8 pnt., 3. Van Gelder 7 pnt., 4. Chr. Kropman 6 pnt.,- 5. A. v. Kersen .5 pnt., 6. M. Buchli 4 pnt. 7. Van Gelder 3 pnt Koppelachtervolging HollandDuitschland Holland, met de renners C. Wals en F. Slaats haalt Duitschland met P. Steffes en Zims in na 10 ronden in 3 min. 20 2/5 sec. Wedstrijd over 30 ronden voor profs en on af hankelijken: 1. M. Kolvenbach 19 pnt. (10 min. 50 3/5 sec.), 2. W. Becker 13 pnt., 3. S. V%ger 8 pnt., 4. J. Bosland 8 pnt. Ploegachtervolging voor amateurs over 16 ronden: Van Gelder, Peperkamp, Leene en Buchli winnen van de Rijk, Clijnck, de Groot en Franssen met 6 M. voorsprong in 5 min. 46 2/5 sec. Koppelwedstrijd: 1. C. Wals en S. Veger 11 pnt., 2. Steffes en Zims 9 pnt., 3. Gebrs. Slaats 5 pnt., 4. Stapensea en v. d. Horst 5 pnt., 5. Korridon en Bosland 2 pnt. Voor den op 21 Juli a.s. te houden landen- wedstrijd voor amateurs tusschen Nederland en Duitschland, welke op de Rijswijksche Wie lerbaan verreden wordt, heeft de N. W. U. speciale oefenavonden uitgeschreven. De eer ste daarvan is gehouden te Rijswijk op Don derdagavond j.l. Op verzoek van den alg. leider den heer B. Swaab de Beer heeft de oud-wereldkam pioen P. D. Moeskops zich bereid verklaard deze oefenavonden te leiden. Zeven Nederlandsche amateurs zullen den strijd tegen het Duitsche zevental aanbinden. Het programma is als volgt vastgesteld: tijdrijden over 1000 meter, tandemwedstrijd over 2000 meter en een ploegachtervolging over 4000 meter voor ploegen van 4 renners van elk der beide landen. Voor Nederland zullen zeker starten: A. van Vliet, H. Ooms, J. J. v. d. Vijver, B. Loene en jhr. G. D. H. Bosch van Drakestein, terwijl de twee overigen nog zullen worden aangewezen na afloop van de oefenavonden. Voor Duitschland zullen starten: Merkens, Ihbe, Hasselberg, Klöckner, Karsth, Hoffmann en Amdt. De Duitsche ploeg bestaat uit Merkens, Ih be, Hasselberg voor de sprint; Klöckner, Hoff mann voor den 1 K. M. tijdrit; Hasselberg lhbe en MerckensKarsch voor den wedstrijd op het 2 K.M. op tandem; Amdt, Klöckner, Hoffmann en Merckens voor de Ploegachter volging over 4 K. M. De Duitsche renners komen Zaterdag 20 Juli in de residentie aan en zullen officieel door het hoofdbestuur der Nederlandsche Wielren Unie worden ontvangen. Op 23 Juni jl. wonnen de Duitschers te Krefeld van de Nederlandsche ploeg met 24 K tegen 15 punt. In de Duitsche ploeg zijn alle renners opge nomen, die reeds eenige maanden trainen voor het aanstaand Olympisch wieler-tornooi te Berlijn. In verband met de in Augustus a.s. te houden wereldkampioenschappen op den weg, whlke ge houden worden op het 13.500 K.M. lange traject bij Floreffe in België heeft de Ned. Wielren Unie een groep amateurs en professionals uit gezonden, welke aldaar onder leiding van den heer Swaab de Beer trainingsritten zullen hou den. Dinsdag is door tien professionals en 21 ama teurs de eerste oefening gehouden. Het traject werd viermaal afgelegd, een afstand dus van 54 Kilometer. Het resultaat van dezen eersten oefenrit was: 1. Schippers (amateur) 54 KM. in 1 uur 33 min.; 2. Stuyt (professional) op 1 lengte; 3. Braspenninx (amateur) op 1 wiellengte; 4. Pel- lenaars (prof) 35 sec. achterstand; 5. Snoeyers (prof) 55 sec. achterstand; 6. Van Gageldonk (amateur); 7. Valentijn (prof). De Nederlandsche renners verklaarden, dat het circuit zeer zwaar was en zij waren van meening dat Pijnenburg hier geen kans zou heb ben. Zij achtten Valentijn, Bellenaars, Stuyt en v. d. Ruit het meest geschikt voor het rijden op dit circuit en gaven hun de meeste kans. De een en dertig Nederlandsche renners hebben Woensdag voor de tweede maal ge traind op het 13.5 K.M. lange circuit van Floreffe. Des ochtends om 10 uur werd gestart, waar bij het in de bedoeling lag den geheelen af stand van 216 K.M. te rijden. Zoover is men echter niet gekomen. De grootste prestatie werd geleverd door de profs Heeren en Middel kamp, die het circuit dertien maal hebben ge reden en dus 175 KM. hebben afgelegd, in den tijd van 7 uur 5 min. Ook thans hadden weer verscheidene renners moeilijkheden het hun versnelling, waarmede zij ook thans weer niet goed overweg konden. Na afloop van de vijfde ronde, waren er nog vijf .renners in de racë. Vooropreden Heeren en v, d. Ruit, beiden profs en de amateur Swelm. Op een afstand van vijftig met-er volg den Middelkamp (amateur) en de profs. Braspenninx, Gaarloo, Brauns. Op 1 min. 30 sec. de prof. Stuyts en de amateur Nuyten; op 3 min. Hellemans; op 7 min. 15 sec. Vellheuer en Van Gerven. De amateur Schip per gaf op wegens moeilijkheden met zijn ver snelling. De training werd hierna onderbroken. Na drie kwartier werd opnieuw door alle 31 renners gestart. In de' zesde ronde gaf Reyen op. In de zevende ontsnapten Heeren en Middelkamp, terwijl Reyen wederom startte. De ronde werd afgelegd in een tijd tusschen 24 en 25 minu ten. Te ongeveer vijf uur des middags werd de training stopgezet. De beroepsrenners Heeren en Middelkamp hadden het circuit dertien maal afgelegd in den tijd van 7 uur 5 min. Daarop volgden Reyen, die om 17.10 uur van zijn fiets stapte en tien maal het circuit had gereden, Van Oss, die tien minuten later arriveerde, Stuyts, Van Gerven en De Leur, die weer met een verschil van zeven minuten aankwamen. Nog enkele anderen passeerden de eindstreep, toen de officials reeds waren vertrokken. De' Nederlandsche renners verklaarden na afloop, dat het parcours zeer moeilijk was ge weest. Zij bleken geen goede klimmers te zijn. Zooals gezegd hadden de meesten te kampen met de nieuwe versnelling, terwijl velen boven dien last hadden van lekke banden, hetgeen voornamelijk moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de wielen der fietsen van hard aluminium zijn geconstrueerd. Deze maand zou te Wiesbaden een belangrijk internationaal schaaktoumooi worden gehouden met als deelnemers o.m. Bogoljubov, Thomas, Anderson, Stoltz en onzen landgenoot Landau Aanvankelijk werd dit tournoooi uitgesteld tot Augustus a.s., doch thans hebben de organisato ren, naar wij vernemen, besloten definitief van het houden van dit tournooi afgezien. YARMOUTH, 17 Juli. (AJST.P.) De resultaten der achtste ronde van 't internationaal tournooi te Yarmouth luidden: Ivanoff won van Butcher; Sonja Graf won van Prins; Seitz won van Kitto; Conde won van Wood; Vera Menchik remise met Fajarowits. De afgebroken partijen uit de zevende ronde hadden het volgende resultaat: Fajarowits remise met Sonja Graf; Seitz won van Wood; Conde remise met Vera Menchik. Seitz heeft thans de leiding met 6 /2 punt, Resjevsky is tweede met 6 punten en eén afge broken partij tegen Klein. Toen Dinsdag te Leeds het spel werd hervat, leidde Engeland met 222 runs. De not-outs van Wyatt en Hammond voegden hier nog honderd runs bij. Toen moest tengevolge van den regen het spel eenigen tijd onderbroken worden, maar het kon een half uur later weer hervat worden. Drie kwartier voor de lunch verklaarde Enge land 294 voor 7 wickets het spel gesloten. De cijfers waren: Hammond not out 87. Wyatt. c. Vincent b. Bell 44, Hardstaff b. Bell 0, Afties b. Bell 13, Nichols b. Vincent 2, Ex tra's 5. Nader wordt gemeld, dat de wedstrijd in een draw is geëindigd. Dei* scores van Engeland in de beide innings waren resp. 216 en 294 (voor 7) terwijl het Zuid- Afrikaansche team 171 en 194 (voor 5) runs maakte. Voor Zuid-Afrika maakten in de tweede In nings: Siedl c. Hammond b. Bowes 21; Rowan b. Bowes 5; Mitchell b. Hammond 58; Viljoen b. Sims 9; Cameron st. Ames b. Barber 49; Wade n.o. 32; extra's 20. Totaal 194. Donderdag 18 Juli a.s. wordt te Arnhem een cricket-wedstrijd gespeeld tusschen de Flamin go's en het Oostelijk elftal. De Flamingo's ko men met de volgende spelers: Davidson (Rood-Wit) aanvoerder, Milo (Te Werve), Millingen (Te Werve), Kirbert (Te Werve), Snouck Hurgronje (H.C.C.), H. J. J. Kessler (S.C.H.C.), van Booven (V.R.A.), Stroink (P.W.), C. H. Jansen (P.W.) en Nordbeck (P. W.). De elfde speler moet nog worden aange wezen. Het Oostelijk elftal is als volgt samengesteld: Van Erp Taalman Kip (Arnhem) aanvoerder, Corporaal (Arnhem), C. Bennink (Arnhem), Rijnveld (Arnhem), Postema (Nijmegen', Sand- bergh (Nijmegen), Muller (Tilburg), Mutsaers (Tilburg), Fige (Nijmegen), Vonderhorst (P. W. Enschede) en Meijer (U.D. Deventer), 9 9 9 9 GODSDIENST 8.00 Huizen (Schriftlezing en me ditatie N.C.R.V.) 10.30 Huizen (morgendienst N.C.R. V.) ORGELBESPELING 8.00 'Hilversum (Cor Steyn) 11.20 Droitwich (R. New) 12.45 Hilversum (Pierre Falla) 4.00 Hulzen (Ronald Parker) ORKEST-CONCER TEN 8.40 Deutschlandsender (klein or kest) 11.40 Luxemburg 11.50 Droitwich (Trocadero-Cinema- orkest) 12.00 Hilversum (Kovacs Lajos) 12.20 Deutschlandsender (blaasor- kest) 12.20 Langenberg (m. m. v. sopraan, ténor en viool) 12.20 Kalundborg 12.30 Hamburg (blaasorkest) 12.35 Parijs I (m. m. v. zang) 12 50 Brussel I 12.50 Droitwich (Henry Hall's dans- nrkest) 1.15 Huizen (ensemble v. d. Horst) 1.15 Hilversum (Kovacs Lajos) 135 Droitwich (strijkkwartet) 2.20 Droitwich (theaterorkest) 2.20 Hamburg (populair) 3.00 Huizen (ensemble v. d. Horst) 3.10 Hilversum (decibels) 3.20 Droitwich (Sted. Orkest Harro gate) 3.50 Kalundborg 4.15 Hilversum (Zonnekloppers) 4.20 Deutschlandsender (stafmuz.) 4.20 Hamburg (stafmuziek) 4.35 Droitwich (Metropole-orkest) 5.20 Hamburg (m. m. v. viool en waldhoorn) 5.25 Milaan 5.30 Hilversum (Orvitropia) 585 Droitwich (Henry Hall's dans- orkest) 6.15 Hilversum (Flierefluiters) 6.50 Droitwich (Mantovani's Tipi- ca-"orkest) 7.35 Droitwich (sextet) 8.05 Huizen („Sursum Corda" te Vlaardingen) 8.20 Weenen (volksmuziek) 8.20 Brussel I 8.20 Kalundborg (Italiaansche mu ziek) 8.20 Parijs I (stafmuziek) 8.25 Luxemburg (amusementsmuz.) 8.25 Toul-use (salonorkest) 8.30 Hilversum (Residentie-orkest) 8.50 Toulouse (militaire marschen) 8.50 Brussel II 9.00 Rome (m. m. v. trio en vrou wenkoor) 9.00 Beromünster (klein orkest) 9.05 Deutschlandsender 9.05 Hamburg (Handel-concert m. m. v. viool en cello) 9.05 Langenberg (m. m. v. tenor) 9.25 Luxemburg (symphonie) 9.30 Huizen (groote militaire tap toe) 9.30 Weenen (symphonie) 9.35 Parijs I 10.00 Toulouse (gevar. progr.) 10.05 Boedapest (opera-orkest) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 549.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL.SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM 1875 M, HUIZEN 301.5 M. KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. 10.05 Toulouse 10.20 Droitwich (B.B.C.-orkest) 10.50 Toulouse (jazz) 11.05 Parijs I (dans) 1L20 Boedapest (Jazz) 11.20 Kalundborg (dans) 11.20 Langenberg (populair en dans) 11.35 Droitwich (Harry Roy's band) 11.40 Wee»en (dans) 11.55 Toulouse (dans) 12.35 Toulouse (militaire marschen) GRAMOFOON 7.25 Luxemburg 8.15 Huizen 8.30 Hilversum 10.35 Hilversum (Londens Sympho- nle-orkest) 11.20 Hilversum (populair) 12.15 Huizen (veel gevraagde pla ten) 12.15 Brussel I 12.17 Brussel II 12.25 Parijs II 12.45 Luxemburg 1.20 Brussel IX 1.50 Brussel I 1.55 Parijs II 2 35 Hilversum 4,00 Hilversum 5.15 Brussel II 5.55 Luxemburg 6.05 Parijs I 3.20 Brussel I 7.05 Brussel II 7.05 Luxemburg (accordeon) 7.20 Berlijn 7 35 Brussel n 8,20 Brussel II 8.40 Luxemburg 8.40 Boedapest 8.40 Kalundborg 8.40 Parijs II 9.20 Parijs I 10.?5 Luxemburg (dans) 10.35 Huizen 11.00 Weenen U.oo Hilversum (Jazz) 11.20 Brussel I 11.20 Parijs I 11.30 Hilversum (populair) SOLISTEN-CONCERTEN 11.00 Hulzen (sopraan) 12.40 Brussel I (zang) 4.20 Langenberg (viool) 4.35 Parijs I (trio) Julia de Gruyter en Rien van Noppen dragen Vrijdagmiddag te twee uur (Hilversum) voor uit ,'De Pastoor uit de Bloeyende Wijngaerdt" van Felix Timmer mans 5.25 Rome (viool, tenor, sopraan) 5.45 Hulzen (piano) 5.50 Brussel I (piano) 6.05 Deutschlandsender (viool) 6.35 Brussel II (piano) 6.50 Brussel I (accordeon) 6.50 Hamburg (sopraan, piano en declamatie) 6.55 Boedapest (Hongaarsche liede ren, m. m. v. zigeunerkapel) 7.20 Hilversum (alt-mezzo met or gel) 7.35 Brussel I (zang) 7.45 Weenen (cello) 8.10 Beromünster (planoduetten) 8.35 Toulouse (duetten) 10.00 Kalundborg (balladen) 10.40 Milaan (zang) 10.40 Toulouse (zang) 10.50 Deutschlandsender (vleugel) OPERA EN OPERETTE 10.35 Kalundborg (operettemuziek) 11.35 Toulouse (operetteconcert) TOONEEL 4.20 Berlijn (Der Todesvogel ruft) 8.25 Brussel II (De Varkenshoeder) VARIA 12.00 Huizen (politieberichten) 2.00 Hilversum (voordracht Julia de Gruyter en Rien van Nop pen) 2.20 Deutschlandsender (gevar. progr.) 2.30 Huizen (christelijke lectuur) 3.30 Deutschlandsender (kinder koor) (declamatie W. O. (tweejarige zaaiplan- (politleberlchten) (reportage) (literair halfuurtje) volksliederen 5.00 Hulzen Butte) 6.30 Hulzen ten) 7.00 Huizen 7.15 Huizen 7.30 Huizen 8.05 Droitwich (Int. en -dansen) 8.20 Droitwich (trio) 8.45 Luxemburg (Fransche volks liederen door het Gemengd Koor van het Conservatorium) 8.50 Droitwich (gevar. progr.) 9.00 Hulzen (Narcose door P. Jas- perse. arts) 9.30 Beromünster (jodeldubbel- kwartet) PERSBERICHTEN 7.50 Hilversum 8.00 Huizen 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 10.30 Huizen 10.45 Hilversum SPORT 1.25 Luxemburg (Tour de France) 4.55 Luxemburg (Tour de France) 7.40 Luxemburg (Tour de France) VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Op Woensdag 24 Juli a.s. wordt de in schrijving opengesteld op de uitgifte van Nederlandsch Schatkistpapier tot een be drag van ten hoogste f 45 millioen. De invoer van Java en Madoera gedurende de maand Juni bedroeg f 14.200.000 tegen f 18.700.000 in Juni 1934; in Januari-Juni f 88.000.000 tegen f 95.100.000 in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar. Inzake geruchten omtrent een eventueele verhooging van het uitvoerrecht op bevol kingsrubber is officieel niets te vernemen. Aangezien een verhoogd uitvoerrecht ver band houdt met prijsfluctuaties, is bij de regeering tot nu toe geen enkel voorstel in verband hiermede ingediend. De Nederl. Indische Gas Mij. is voorne mens over het afgeloopen boekjaar een divi dend uit te keeren van 8 pet. tegen 10 pet. het vorig jaar. Te Parijs troost men zich met de „ampu tatie" van de coupon met de gedachte, dat, als het Fransche volk zijn leiders volgt, de winst door koersstijging aanzienlijk kan zijn. De beurs aldaar biedt een typeerenden aanblik van deflatie en wat de Fransche Staatsfondsen betreft, de stellige hoop leeft, dat het bij planische protestgebaren zal blij ven en dat niet het geheele economische ap paraat door groote stakingen in de war zal worden gestuurd. Amerikaansche kringen te Parijs merken op dat tot nog toe geen enkele Fransche regee ring aan de coupon der Fransche rente heeft durven komen en dat de thans opgelegde korting van 10 pet. feitelijk een gedwongen conversie is. Hiertegenover voert Journés Industrielle" aan, dat deze maatregel, die 'n voorloopig karakter draagt, zooals alle sa neering smuatregelen, minder kostbaar voor den houder is, dan devaluatie van den frank. ij* De invoer van Frankrijk bedroeg in het eerste half jaar fr. 10604 millioen en was bijna twee milliard minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitvoer be droeg bijna fr. 8 milliard en verminderde met fr. 850 millioen. Op de Londens'che beurs loopen geruch ten, welke vrees doen ontstaan voor een onderbreking van den Braziliaanschen Schuldendienst. Men wijst er echter op, dat de tegenwoordige minister van Financiën op geen enkele wijze iets heeft doen blijken van een stopzetting van den dienst. Hij toont veel waarde te hechten aan het handhaven van den rente- en amortissatiedienst. De Winter shall A.G. heeft 75 pet. van het aandeelenkapitaal van de Naphta Industrie und Tarkanlagen A.G. (Nitag) overgeno men. Hierdoor worden de petroleum-belan- gen van het concern aanzienlijk uitgebreid. si* Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Nationale Bank van Zwitserland met Zw. fr. 31.300.000 tot Zw. fr 1.252.200.000 toegenomen, hetgeen de groot ste toename is in den loop van dit jaar. De bankbiljetten in circulatie en andere ver plichtingen worden thans voor 80.59 pet. door goud en gouddeviezen gedekt tegen 77.14 pet. de vorige week. i'c j Volgens de statistiek van het ministerie van financiën heeft de Amerikaansche staatsschuld 'het bedrag van 29 milliard overschreden, waarmede een nieuw recora werd bereikt. si* Volgens „Iron Age" is de Amerikaansche staalproductie in de afgeloopen week met 4 pet. tot 40 pet. der capacieit gestegen, te gen 28 pet. een jaar geleden. De stijging is de grootste die ooit in den midden-zomer voorkwam en des te meer van beteekenis, omdat zij zonder groote orders van de auto mobiel-industrie tot stand kwam. De ople ving wordt veeleer veroorzaakt door een nieuwe ontiwkkeling in de bouwnijverheid. De General Electric ontving van de Brooklijn Manhattan Transit Co. orders voor de levering van 100 vlakke goederen wagens tot een waarde van 1-50 millioen. De Pennsylvania Raïlr. boekte in de eerste half jaar een nettowinst van 11.5 millioen, overeenkomende met 0.40 per aandeel te gen 9.46 mill, of 0.28 in het eerste half jaar 1934. si- Montgomery Ward boekte in Juni aan omzetten 28.82 millioen, hetgeen het hoog ste bedrag is sedert 1930. In Juni 1934 wa ren de omzetten 19.26 millioen. Over de eerste vijf maanden 112.99 mill, tegen 84.80 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. si* De Pennsylvania Raier boekte in de eerste vijf maanden aan netto-ontvangsten $7.59 mill, of 0.56 per aandeel tegen 8.59 mill, of 0.65 per aandeel in hetzefde tijdvak van 1934. De Baltimore and Ohio Rev. leed in de eerste vijf maanden een netto-verlies van 2.57 millioen, tegen 3.01 mill, in denzelf den tijd van het vorig jaar. Rectificatie: De Southern Pacific over weegt een uitgifte van 30 millioen 4 pet. obligaties en niet de Southern Railway, zoo als in de film van gisteren werd vermeld. De Southern Pacific leed in de eerste vijf maanden een netto-vevlies van 3.43 mill tegen 4.12 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. Het Tweede Kamerlid WENDELAAR heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of het waar is, dat de burgemeester van Nieuwveen ruim drie jaar geleden ten be hoeve van zijn particuliere woning zich gratis electriciteit wist te verschaffen door zijn llcht- leiding clandestien te verbinden aan de leiding van het raadhuis en dat deze burgemeester thans door het bestuur van de door een aantal samenwerkende gemeenten gedreven water leidingmaatschappij is ontslagen als secretaris van dat bestuur, omdat aan het licht kwam dat hij voor door hem naar zjjn beweren ge maakte dienstreizen op door een automobielver huurder te goeder trouw verstrekte blanco re kening-formulieren groote bedragen in reke ning bracht en uitbetaald kreeg. Indien het antwoord ontkennend mocht lui den, wat heeft de Minister dan gedaan, zoo vraagt hij, om het voortwoekeren van dezen, voor het gezag schadelijken laster te beletten; en indien bevestigend mocht worden beant woord, wil de Minister dan mededeelen, welke maatregelen hij hiertegen genomen heeft? Naar wij vernemen, zal de bekende Rotter- damsche pianist Marinus Flipse tezamen met de violiste Colette Franken in de maand Augus tus concerten geven te Salzburg en Karlsbad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6