Het conflict met Abessinië Goering zendt zijn Gestapo naar de kerk EEN MEENINGSVERSCHIL m De kerkvervolging in Duitschland ITALIË'S KANSEN OP SUCCES GERING? WEGENS DE VRIJHEID VAN GELOOF EN LEER DE PR0TESTBET00GING TE PARIJS ZONDAG 21 JULI 1935 LEEKEPREEKEN Bouw van enormen tun nel door de Alpen? Treinverbinding in rechte lijn van Noord- naar Zuid-Europa L - Justitie krijgt aanwijzing hoe zij tegen het „politiek" katholi cisme moet optreden Lloyd George's „New Deal" Maandag wordt verklaring van de regeering gepubliceerd De nieuwe Grieksche regeering Koning George naar Athene? Nachtoefening der Zweedsche vloot Sovjetschip verschijnt plotseling in manoeuvregebied Berichtgeving onder censuur In Argentinië Geologische gesteldheid van Abes sinië is alleen cd voldoende om den aanvaller te ontmoedigen Reacties in de wereld Stemming in Abessinië Het ontslag van den Berlijnschen president van politie kenmerkend symptoom der heerschende zenuwachtigheid De zuivering van de hoofdstad Protest tegen de rede van den Negus In totaal werden 1534 personen gearresteerd Hittegolf in de V.S. Veertig dooden Groote hitte in Midden- Azië Korte berichten NIEUWE BISSCHOP VAN MAINZ Mgr. dr. Albert Stohr EXWETO neemt de zorg, EXWETO blijft u borg: Een reis der V.K.P. Stemt iedereen tevree! Er bestaan veel meeningsverschillen in de wereld, zelfs onder menschen, die over de groote levensvragen eensgezind zijn. Wij verschillen van meening over de vraag of een voorwerp mooi of leelijk is, of een overheids maatregel doeltreffend of verderfelijk is, of een oorlog noodzakelijk is of onverantwoordelijk, of de goudwaarde van de munt moet gehandhaafd blijven of worden losgelaten. Wij kunnen omtrent deze en honderd andere vraagstukken met onzen besten vriend in een heftig debat geraken, dat een oogenblik aan de grens van een ruzie komt. Het kan geen kwaad, dat wij onderling onze meeningen door uitwisse, ling van gedachten scherpen en dat er steeds verschil van meening bestaat. Juist het afwis selend spel van licht en schaduw maakt een landschap mooi. Altijd zon of altijd donkerte werkt eentonig en neerdrukkend. Zoo houden onze meeningsverschillen de kleur in ons ge meenschapsleven. Toch zijn er verschillen van opvatting welke vooral onder geloofsgenooten niet moesten be staan, welke door beide partijen betreurenswaar dig worden geacht en maar zeer moeilijk te over bruggen blijken. Wij bedoelen o.a. de vraag, in hoeverre de moderne strand- en badgenoegens toelaatbaar worden geacht. Over dit vraagstuk zijn hooge stapels kran tenartikelen en brochures geschreven en even veel preeken en redevoeringen gehouden. Kr zijn er die zeggen: hoe minder ge over dit onder- Werp praat hoe beter en er schuilt een zekere Wijsheid in dien raad. Men zou zelfs volledig met dit advies accoord kunnen gaan, wanneer wij in ons kleine en sterk bevolkte land niet zoo dicht bij elkaar woonden, zoodat de een wel moet zien wat de ander doet. Met andere woorden, Wanneer de goedwillenden de opgroeiende jeugd gemakkelijk buiten de sfeer van de moderne naaktcultuur konden houden, dan zou men evengoed als tegenover slechte tooneel- en bios coopvoorstellingen kunnen zeggen: praat er niet over; ieder woord er aan verspild is ongewensch- te reclame! Maar zoo staat het niet met de „zomergenoe- gens" waarop wij hier het oog hebben. De na tuur lokt nu eenmaal terecht in de weinige war me maanden den mensch naar buiten; langs de openbare wegen trekken de stedelingen op vrije dagen in lange karavanen naar het strand; na tuurbaden en zwemgelegenheden zijn openbare vertooningen, welke de aandacht moeten trek ken. Bovendien, en dit is het voornaamste argu ment tegen de zwijgende houding: er is onder geloofsgenooten ten opzichte van het moderne badleven een groot verschil van opvatting waar te nemen: de een verdedigt, het tot in de uiter ste excessen; een ander staat er gematigd cri- tisch of onverschillig tegenover; weer een ander strijdt er tegen met hartstochtelijke felheid. Deze verschillen nu zijn verkeerd, vooral tegenover onze jeugd, die op dit punt een eensgezinde ka tholieke mentaliteit moest aantreffen. Het moet niet kunnen gebeuren, dat een jongen of een meisje tegenover 'n op dit punt strengen vader of moeder kan zeggen: maar oom, of tante, of me neer A. die nog wel kerkmeester is, of mevrouw B. die iederen dag naar de kerk gaat vinden het blijkbaar niet erg. Weten die dan niet wat kwaad en wat goed is? Laten wij deze vraag eens zander eenige ani mositeit, nuchter en zakelijk ontleden en daar voor allereerst trachten de standpunten der twee partijen eerlijk tegenover elkaar te stellen. Wij schakelen twee categorieën uit: de hei- üensche meening, dat naaktcultuur zoowel licha melijk als geestelijk gezond is; dat de mensch van jongs af moet leeren de schoonheid van het onbedekte lichaam te cultiveeren en te bewon deren, deze meening wordt door geen ernstige ehristen verdedigd. Wie op dit standpunt staat en dus de gevolgen der erfzonde ontkent behoort in onze rijen niet thuis. Op de tweede plaats schakelen wij hen uit, die alle baden en zwemmen in de open lucht willen Verbieden. Dit is een preutschheid, welke niets met werkelijke vroomheid te maken heeft. De meeningsverschillen, waarop wij het oog hebben, loopen over deze twee opvattingen: de eene beweert, dat bad- en strandleven geen ze delijke gevaren opleveren. Men is in de open lucht, de vrije natuur, men zwemt in het water of laat zich roosteren in de zon. Welk kwaad kan daarin nu steken? Is het geen puritanisme om de lengte van de badpakken met een centi meter te gaan uitmeten of de noodklok te luiden Wanneer mannen en vrouwen in dezelfde golven van de groote zee zwemmen? Hoe klein is de mensch tegenover dien oneindigen waterplas! Men moet toch wel een zonderlinge mentaliteit hebben om daar iets kwaads in te ontdekken, dat menschen van beiderlei geslacht van elkaar kunnen zien, hoe zij het hoofd boven het koele Water uitsteken en proestend en plassend met de armen heen en weer slaan! Bn wanneer zoo'n poedelnatte zwemster of zwemmer uit het water komt en in zijn tentje kruipt, nu, daar is toch Zeker weinig aantrekkelijks aan te zien! Wat kan er overigens voor kwaad in zulke publieke gele genheden gebeuren? Daar tegenover beweert de tegenstander: ge moet het leven aan het strand en de natuur baden in zijn geheel beschouwen. Daar heerscht een zekere sfeer. Er is een badmode, waardoor vrouwen en meisjes zich juist door ontkleeding zoo verleidelijk mogelijk trachten te maken. Het grootste deel der aanwezigen is er niet om het genot van het frissche water te ondergaan. Het strand en het natuurbad zijn een kijkspel ge- Worden. Zij bederven de fantasie, stompen het Schaamtegevoel af en voeren achteraf tot kwaad, dat men op de plaats zelf niet bedrijft. Onlangs wendde zich een katholiek journalist tot een autoriteit in de moraal-theologie, een man met een breeden kijk en veel levenservaring bovendien. Het ging om de vraag, welke houding de katholieke pers moet aannemen tegenover de overal-opkomende natuur- en zonnebaden, welke heelal onder strenge controle van het gemeente bestuur staan en waarvoor de gemeenten, om baar slinkende inkomsten eenigszins te verhoo- gen, in dezen tijd sterk reclame maken. Toevalligerwijze kwam ons 't antwoord van be doelden theoloog in handen en wij meenen goed te doen er publiciteit aan te geven. Ik kan mij goed begrijpen, zei de ondervraagde, dat het vooral in dezen tijd voor een dagblad moeilijk is om advertenties te weigeren en een gemeen tebestuur niet te steunen in zijn pogingen om aan meer inkomsten te komen. Toch moet ik reclame voor natuur- en zonnebaden en sport parken ten sterkste ontraden. In het algemeen moeten van katholieke zijde ernstige bezwaren tegen dergelijke inrichtingen al of niet met ge mengde zonnebaden worden gemaakt, vooreerst om de mondaine sfeer, welke er heerscht, maar vooral om de gevolgen van het bezoeken van dergelijke instellingen door jongelieden. De er varing van de biechtvaders is, dat het bezoeken van natuur- en zonnebaden vooral op jongelui funest inwerkt en nawerkt; dat er afspraken worden gemaakt, met de gevolgen van dien; dat de opvattingen omtrent wat moreel geoorloofd en niet geoorloofd is worden vervaagd en dat het schaamtegevoel ernstig wordt aangetast. Deze bezwaren blijven gelden, ook al wordt in een natuurbad van gemeentewege toezicht uit geoefend. Dit toezicht mag misschien uitspattin gen ter plaatse voorkomen, de gevolgen van het bezoeken van zulke inrichtingen en de verkeerde uitwerking daarvan op het gemoed, vooral van jeugdige bezoekers en bezoeksters, blijven onver anderd bestaan. Tenslotte merkt deze deskundige nog op, dat een R.K. Dagblad door dergelijke reclame ver warrend zou werken onder onze geloofsgenooten en daardoor het prestige der katholieke pers omlaag zou halen, welke immers als een veilige gids moet kunnen worden aanvaard. Ziedaar in weinige woorden een duidelijke uit spraak in een moeilijke kwestie van iemand, voor wiens deskundigheid wij kunnen instaan. Wij, katholieken, zijn gewoon te gelooven op gezag, maar wij zijn misschien juist daarom meer dan anderen geneigd om vrije kwesties" te maken en daarover een hardnekkige meening te hebben. Wanneer wij even nadenken dan zul len wij moeten toegeven, dat het in zedelijkheids- vraagstukken al heel gevaarlijk is een eigen standpunt in te nemen. Het gaat hier niet alleen om wat men zelf gevoelt en ervaart, maar even zeer om de vraag, wat anderen in een bepaalde situatie ondergaan. Wanneer nu ervaren ziel zorgers getuigen, dat de moderne badgelegenhe- den een verderfelijken invloed hebben dan heb ben wij niet het recht om daarvoor onze schou ders op te halen, omdat onze persoonlijke mee ning een andere is. De christelijke voorzichtig heid eischt op zijn minst om met die uitspraak rekening te houden. Het gevolg zal dan zijn, dat wij in deze mentaliteit de hier bedoelde gelegen heden met andere oogen zullen bekijken om spoedig tot de conclusie te komen, dat inderdaad deze uitstallingen van naaktheden het schaam tegevoel moeten afstompen, de fantasie van gees telijk zwakke en jeugdige personen moeten be derven en in één woord de geestelijke gezond heid moeten ondermijnen. Wanneer allen zich onbevooroordeeld met een zuiver christelijke opvatting tegenover dit deli cate vraagstuk plaatsen, dan zal onder geloofs genooten dit meeningsverschil spoedig verdwe nen zijn. LIBRA. WEENEN, 20 Juli. (Reuter.) De Oostenrijk- sche en Italiaansche spoorwegautoriteiten, over wegen een plan, dat het grootste genoemd mag worden in de geschiedenis van modernen trein- aanleg in Europa. Door een enormen tunnel te bouwen door de Alpen, zou een treinverbinding ontstaan, welke bijna in rechte lijn zou loopen van Noord-naar Zuid-Europa, waardoor de hui dige route van Berlijn naar Milaan verkort wordt met 150 KM. Als het plan uitgevoerd wordt, komt de Noor delijke ingang van den tunnel op Oostenrijksch gebied bij Mayrhofen (Tyrol). De tunnel wordt 18 K.M. lang en komt aan Italiaansche zijde bij Breneck in de Puster-vallei uit. "j1 i» - - De Staatspresident van Polen heeft nabij ners ontvangen, staatspresident zijn zomerverblijf te Spala 30.000 verken- Moscikci begroet de vaandels BERLIJN, 20 Juli (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Rijksminister van Justitie de verordening van den Pruisischen Minister- President betreffende het optreden tegen poli tiek katholicisme heeft medegedeeld aan alle ambtenaren van het Openbaar Ministerie en aanwijzingen heeft gegeven voor de behande ling van de in aanmerking komende straf processen. In deze beschikking wordt den vervolgenden ambtenaren de plicht opgelegd, in zoo nauw mo gelijke samenwerking met de bevoegde politie- instanties en dragers der uitvoerende macht op te treden tegen ieder streven van politiek Ka tholicisme, dat gericht is op ondermijning van den staat en benadeeling van de volksgemeen schap, waar dat streven zich ook vertoont, zon der aanzien des persoons en van de positie van der. dader. In de beschikking wordt verder aangegeven, welke artikelen van het strafwetboek en welke verordeningen hierbij toegepast kunnen worden. Hieraan wordt toegevoegd, dat door zoo groot mogelijken spoed bereikt moet worden, dat de straf de daad op den voet volgt. LONDEN 20 Juli (Reuter). Lloyd George heeft gisteren antwoord van de regeering gekregen op zijn „New Deal''-voorstellen. De verklaring van de regeering wordt Maan dag gepubliceerd. Ter zelf der tijd zal Lloyd George in het La gerhuis de vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers ontvangen om hun zijn antwoord op de afwijzing van zijn voorstellen door de regeering mede te deelen. ATHENE, 20 Juli (Reuter). Minister-president Tsaldaris verklaarde, dat de nieuwe Grieksche regeering de politiek van de oude zal volgen en en vooral ten aanzien van den regeeringsvorm volkomen neutraal zal staan. De republikeinsche pers ziet hierin evenwel een succes van den minister van oorlog Kon- aylis en daardoor een zege voor de monarchis ten. De monarchistische pers is evenmin tevreden en noemt de nieuwe regeering noch moedig noch oprecht. De regeeringspers noemt de nieuwe regeering de beste oplossing en hoopt, dat thans de volks- ster^ming over den regeeringsvorm zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Tsaldaris zal waarschijnlijk binnen enkele da gen naar Duitschland vertrekken. Ten aanzien van de geruchten, dat koning George onmiddellijk naar Athene zou terugkee- ren verklaarde de adjudant van den koning aan de pers, dat hij niets anders wist omtrent de ge beurtenissen in Athene, dan hetgeen in de kran ten staat. Ex-koning George bevond zich hedenochtend te Londen. STOCKHOLM, 20 Juli. (Reuter.) Naar de „Aftenbladet" bericht heeft het in Zweedsche marinekringen veel opzien gebaard, dat tijdens de jongste groote manoeuvres van de Zweed sche vloot aan de Noordelijke kust van de Oost zee tijdens een nachtoefening plotseling het Sowjet-Russische schoolschip „Komsolez" in het manoeuvre-gebied Verscheen. Het blad vermoedt, dat dit „ongewenschte en onverwachte deelnemen van een Sowjet-Rus- sisch oorlogsschip aan de oefeningen van de Zweedsche vloot" zeker niet toevallig was. Indien het Sowjet-schip den normalen koers had gehouden, dan zou het nooit in het Zweed sche operatie-gebied hebben kunnen komen. BUENOS AIRES, 20 Juli. (Reuter.) Bij besluit van de regeering moeten alle nieuwsagent schappen en correspondentie-bureaux thans in geschreven worden op het hoofdpostkantoor. Voortaan moet een doorslag gemaakt worden van alle berichten, welke de agentschappen bfj de postkantoren aanbieden ter verzending per telegraaf of anderszins. Voorts moeten waar borgsommen varieerend tusschen 5000 en 50.000 peso's gestort worden. Onjuiste berichten, die in strijd zijn met de openbare orde of berichten, waardoor de openbare meening in opschudding wordt gebracht, kunnen aanleiding zijn tot het opleggen van zware straffen aan de versprei ders ervan. MADISON, (Connecticut), 20 Juli. (Reu ter) De Amerikaansche generaal-majoor William Wright Harts, een van Amerika's officieele vertegenwoordigers bij de kroning van keizer Haile Selassie en tevens drager van de Abessinische orde van Menelik H, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat een eventueele veldtocht van Italië in Abessinië tot mislukken gedoemd zou zijn. De geologische gesteldheid van Abessinië, aldus de generaal-majoor, is alleen reeds voldoende om een aanvaller te ontmoedigen nog voordat een treffen plaats heeft. Alleen vliegtuigen zouden Mussolini de overwinning kunnen bezorgen, doch zelfs een luchtmacht beteekent weinig in een guerilla-oorlog, waarbij de vijand zich verborgen houdt. Berichten, als zouden de Italianen een bijtend zuur hebben gefabriceerd om hiermede de we gen te besprenkelen ten einde deze voor de inlanders onbegaanbaar te maken, noemde Harts belachelijk. Men vergeet, zoo ging hij voort, dat er in Abessinië geen wegen zijn en zelfs indien dit wel het geval was, zouden de aanvallers deze toch eerst moeten benaderen om hun vloeistof te kunnen verspreiden. Hij kwam dan ook tot de conclusie, dat de Itali aansche campagne waarschijnlijk geheel zon der succes zou blijven. „Italy is'riding for a fall" zoo besloot de generaal-majoor zijn ver klaringen. ADDIS ABEBA, 20 Juli. (A.N.P.) Naar aan leiding van de velerlei berichten omtrent de binneniandsche geschillen tusschen het Cen trale gezag te Addis Abeba en de leiders der verschillende grensstammen, worden thans door de Abessinische regeering te Addis Abeba vele delegaties van verschillende stammen ontvan gen, die allen hun trouw betuigen aan Keizer Hail Salassi en verklaren, dat elke man van hun stam zich beschikbaar stelt om te zamen met den Negus Abessinië tegen de Italiaansche overweldigers te verdedigen. Er is geen sprake van, dat, zooals uit Rome gemeld wordt, grens stammen zouden overloopen naar de Italianen. LONDEN, 20 Juli. (Reuter) De Times bericht uit Addis Abeba, dat de nieuwe organisatie „Abessinische Jeugd" reeds 173 plaatselijke af- deelingen heeft. In de hoofdstad houdt de nieuwe organisatie dagelijks twee vergaderingen. De organisatie heeft een uniform ontworpen met een muts, waar op een groenen band „Va derlandsliefde" staat. PARIJS, 20 Juli. (A.N.P.) Een groep voor aanstaande linksgeoriënteerde Fransche staats lieden en intellectueelen, voornamelijk uit lit teraire kringen, onder leiding van den oud-mi nister van luchtvaart Pierre Cot, Jean Painlevé, zoon van den oud-minister-president, en den litterator Henri Barbusse, heeft gisteren een comité opgericht tot verdediging van Abessinië, en heeft een oproep gericht tot den Volken bond om te voorkomen, dat Italië Abessinië zal veroveren en onder den voet loopen. LONDEN, 20 Juli. (Reuter) Uit Tokio wordt gemeld aan de „Times": De onlangs opgerichte vereeniging voor Ethiopische kwesties heeft den minister van Buitenlandsche Zaken te Addis Abeba een telegram gestuurd, waarin hij wordt aangespoord de onafhankelijkheid des lands te handhaven. In de straten van Tokio zijn plakaten aange plakt met oproepen als: „Volk verhef U om Ethiopië te hulp te komen" en pamfletten wor den verspreid met de leuze: „We kunnen niet toestaan, dat de Italiaansche troepen voet zet ten op Ethiopischen bodem". MILAAN, 20 Juli. De Milaneesche bladen, die in de laatste dagen herhaaldelijk berichten uit Deze Zondag zal wellicht weer ernstige gebeurtenissen op kerkelijk gebied met zich brengen. Het zal waarschijnlijk een soortgelijke Zondag worden, als waarop de moe dige predikanten van de protestantsche Belij- deniskerk door de nationaal-sociallstische par tijorganisaties op allerergerlijkste wijze werden gemolesteerd. Nu zullen zoowel protestanten als katholieken het moeten ontgelden. Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft Rijksminister Goering, als hoofd van de Prui sische Staatspolitie, de geheime politie opdracht gegeven morgen een verscherpt toezicht te hou den op de kerkdiensten, ten einde zoowel in de Protestantsche als in de Katholieke kerken te voorkomen, dat van den kansel af kritiek wordt geoefend op zijn laatste verordening in zake de scheiding van Kerk en politiek, en toe te zien dat deze verordening niet tegelijkertijd wordt overtreden. I Met angst wachten wij af, hoe Goering en trawanten thans weer de „vrijheid van geloof I en leer der confessies" zullen verdedigen. Het bruine Berlijn is in de laatste dagen bui tengewoon nerveus. In de Europeesche pers is men van meening, dat er een soort nieuwe bloe dige „30e Juni" wordt voorbereid. De zenuwach tigheid der zoo zelfbewuste machthebbers te Berlijn komt duidelijk te kijk in de hernieuwde jodenvervolging, in het optreden tegen den Stalen Helm, een organisatie, waarvan zoo langzamerhand alleen nog wat flarden over zijn (wat doet de leider dezer frontsoldaten Rijks minister Seldte nog in Hitiers' kabinet? Kleeft de zetel zoo?), in Goerings cultuurkamp-veror dening en in allerlei maatregelen tegen elemen ten, die in verdenking staan van oppositie tegen de bruine totaliteit. Een overheerschend symptoom in al deze van weinig kracht getuigende zenuwachtigheid is het ontslag van den Berlijnschen president van politie, admiraal von Levetzow, die sinds het morgengloren van de nationaal-socialistische heerlijkheid reeds deze belangrijke functie be kleedde. Het staat vrijwel vast, dat de Berlijnsche po- litie-president Magnus Von Levetzow gisteren moest aftreden omdat hy tydens de jongste anti-semietische onlusten op den Kurfiirsten- damm ook vooraanstaande leden van de S.A. had laten arresteeren. Men moge zich herinne ren, dat de nieuw benoemde Berlijnsche politie- president Graaf Wol Von Helldorf de organi sator was van de eerste anti-semietische be toogingen in het begin van het nationaal-socia- listisch regime. De officieuze Prager Presse meldt uit Beriyn, dat Von Levetzow niet om ontslag heeft ge vraagd, zooals in de officieuze mededeeling daaromtrent te lezen valt, maar dat hy op staanden voet van zijn ambt is ontheven en wel omdat hy zich weliswaar niet tegen de anti- joodsche actie der laatste dagen heeft verzet, maar ze toch met het oog op het buitenland tot op zekere hoogte zou hebben gesaboteerd. De vervanging van Levetzow door Hellendorf is klaarbiykeiyk een aanzieniyke stap verder op den weg naar de vernietiging van alle stille en openlijke oppositie. De welingelichte Ber lijnsche correspondent van de N. R. C. schryft over deze affaire zeer lezenswaardige byzon- derheden: Admiraal Levetzow is lid van de nationaal-socialistische party, maar dit neemt niet weg, dat hij geacht wordt nochtans ideo logisch vry dicht te staan by de kringen van den Stalen Helm (den nationaal-socialistischen frontstrydersbond). In alle geval had hy uit den aard der zaak door zijn vroegere loopbaan enge betrekkingen met hoogere officieren al dan niet buiten dienst. Uit de officieuze verklaringen, een dag na de relletjes op den Kurfürstendamm gepubliceerd, werd opgemaakt, dat door overleg tusschen de politie-autoriteiten en de partykopstukken over eenstemming was verkregen over de wyze, waarop voortaan zulke ordeverstoringen zouden worden voorkomen of eventueel onderdrukt. Echter werd het bevel, waarby aan de S.A. werd gelast zich tot vergemakkehjking van de controle uitsluitend nog in uniform te vertoo- nen, na 48 uur weder ingetrokken. Het commu niqué, waarin nu de wisseling in het politie- presidium wordt medegedeeld, doet vermoeden, dat admiraal Levetzow in overeenstemming met de heele ontwikkeling van zyn persooniykheid omtrent de eigenlqke taak en de positie van de politie in den tegenwoordigen staat een op vatting koesterde, welke eenigszins afweek van die van de andere personen in het communiqué genoemd: de generaal dér politie Daluege, de gouwleider dr. Goebbels, met wie uit den aard der zaak staatscommissaris Lippert en graaf Helldorf, alsmede de ondergouwleider Görlitzer en de S.A. groepsleider voor Beriyri Uhland het eens waren. Levetzow zal waarschyniyk van meening zyn geweest, dat de politie uitvoerend orgaan is van den staat en niet der party. Deze opvatting zou er toe kunnen leiden en heeft er deze week reeds klaarbiykeiyk toe geleid dat de politie maatregelen neemt tegen de wenschen der party in. Onder de tegenwoordige zenuw achtige omstandigheden wordt deze opvatting door de nat.-soc. opperhoofden als reactionnair bestempeld. Daarom is wel te begrijpen, dat Levetzow als hoofdcommissaris van politie, dus als een van de presumptieve aanvoerders in den nieuwen strijd tegen de reactie in de rükshoofd- stad niet meer als de juiste man werd be schouwd. zyn opvolger graaf Helldorf, tot dusver pre sident van politie te Potsdam, is een uit de ge schiedenis reeds bekende persoon. Op joodsch Nieuwjaar (12 September) 1931, dus nog diep in het oude regime, hadden op den Kurfürsten damm anti-semietische relletjes plaats, waarbij plus minus vijftig personen werden gearresteerd en waarmede toenmaals graaf Helldorf als groepsleider voor Beriyn aanvankelijk in ver band werd gebracht. Hij werd in eerste instan tie tot zes maanden hechtenis veroordeeld, in hoogere instantie evenwel vrijgesproken. Optredend als getuige in het ryksdagbrand- proces deelde graaf Helldorf mede, dat hy in den nacht van den brand zelfstandig bevel had gegeven tot de arrestatie van alle voormannen der marxistische partyen. Nu gaat dus volgens het officieele communi qué, de gouwleiding, de leiding van de S.A., de politie en het stadsbestuur (deze volgorde is opmerkeiyk) eendrachteiyk en stelselmatig den strijd voortzetten voor de zuivering van de rykshoofdstad van: communistische ontwikke lingspogingen, reactionnair gedrijf en bolsjewis- tisch-joodsche aanmatiging. De „communistische ontwikkelingspogingen", waarvan men eigeniyk in lang niet meer ge hoord had, worden in dit stuk van de „bolsje- wistisch-joodsche aanmatiging" gescheiden door het „reactionnair gedrijf". Het laatste moet echter waarschijnlijk als de hoofdzaak worden beschouwd. De rest staat daarmede in verbin ding. Er zijn dus waarschyniyk bij de .zuivering van de hoofdstad" hardhandige acties te ver wachten. De bovengenoemde Beriynsche corres pondent schrijft daarover met fynen sarcasti- schen humor: Natuurlijk beteekent de benoe ming van graaf Helldorf allerminst, dat het gevaar voor ordeverstoringen zou zijn toegeno men, maar precies het tegendeel. De strijd, waarvan in het communiqué sprake is, gaat zyn weg zonder stoornis van de openbare orde op straat, zooals ook de partyen en de S.A.- leiding dat wenschen. Dat biykt ook alweer uit de order van gouwleider Wagner met strikt bevel aan alle partygenooten om op „provo caties van joden niet te reageeren". Maar al gaat deze strijd ordeiyk in rijn werk, hy zal er niet minder krachtig om wezen. de Egyptische pers overnemen, publiceeren he den berichten, waaruit biykt, dat in bepaalde Egyptische kringen bezorgdheid heerscht, dat een bezetting van Abessynië door Italië een ver sterking van den Britschen invloed op Egypte ten gevolge zou kunnen hebben en dat daar door de onafhankelijkheid van Egypte gevaar zou loopen. Deze meening wordt aldus gemoti veerd, dat Engeland in geval van versterking der Italiaansche positie aan de Roode Zee zijn eigen positie aan den ingang tot de Roode Zee zal probeeren te versterken. KOBE, 20 Juli. (Reuter.) De Kamer van Koophandel te Osaka heeft uit Ethiopië een aanzieniyke bestelling voor sabels en degens gekregen. ROME, 20 Juli (A. N. P.) De Italiaan sche gezant te Addis Abeba, graaf Gïn- chc, heeft bij het Abessinische ministerie van buitenlandsche zaken krachtig ge protesteerd tegen de rede van den Negus en medegedeeld, dat de Italiaansche re geering zich verdere beslissingen voorbe houdt. In welingelichte kringen dementeert men de geruchten, als zou Italië de diploma tieke betrekkingen met Abessinië hebben verbroken. LONDEN, 20 Juli (A. N. P.) Aan het Brit- sche gezantschap te Addis Abeba zijn een mil- lioen zankzakken geleverd. Een bewijs, dat men den oorlog momenteel onvermijdeiyk acht. PARIJS, 20 Juli. (Reuter) Laval heeft mee den minister van Binneniandsche Zaken en andere leden van het kabinet beraadslaagd, welke strafmaatregelen genomen zullen wor den tegen de deelnemers aan de protestbetoo- gingen van j.l. Vrüdag. De minister van Binneniandsche Zaken deel de mede, dat in totaal 1534 personen, waar onder 18 vreemdelingen, waren gearresteerd. De meesten zijn na vaststelling van hun identiteit weer vrijgelaten. De 18 vreemdelingen zullen uit het land worden gezet. Het district-Parijs van den nationalen bond van oud-strijders publiceert een verklaring, waarin de leden worden opgeroepen, in het belang van het land de door de regeering ge vraagde offers te brengen. De verschillende frontstrydersvereenigingen zullen Maandag een gemeenschappeiyke be slissing nemen. Het heeft echter den schijn, dat men ten aanzien van de kwestie der nood verordeningen niet gemakkeiyk tot een over eenstemming zal komen. NEIW YORK, 20 Juli. (Reuter.) De hittegolf der laatste dagen en de hevige onweders in het Oosteiyk deel der Ver. Staten hebben tot dusver veertig dooden geëischt. In Chicago, waar de temperatuur opliep tot 35 graden in de schaduw, stierven zeven perso nen aan zonnesteek. In New-England werden negen personen door den bliksem gedood. De onweders hebben in het midden-Westen slechts geringe afkoeling gebracht. MOSKOU, 20 Juli. (A.N.P.) Het agentschap Tass meldt uit Asjabad, dat in geheel Turk- menië de laatste dagen een, zelfs voor Midden- Azië buitengewoon hevige hitte heerscht, In Asjabad, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Turkmenië, is een temperatuur geregistreerd van 40 tot 45 graden Celsius. Daarby waaien heete winden, die in het geheele gebied buiten gewoon groote schade aan den oogst hebben aangericht. Men vreest, dat de oogst geheel op de velden zal verdorren. De Mandsjoerijsche regeering heeft op de begrooting van het volgende jaar een post op genomen ten bedrage van acht en een hk-f millioen yen, welk bedrag gestort zal worden in een fonds, bestemd voor het toekennen van be looningen in geld aan hen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt by de stichting van Mandsjoekwo. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 20 Juli: Tot bisschop van Mainz is benoemd Dr. Al bert Stohr, professor aan het seminarie te Mainz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7