Een gratis reis naar Brussel 540jongens maken een zeereis Zeilboot vergaan ATTRACTIE VOOR DE GOEDE OPLOSSERS K k K k ZONDAG 21 JULI 1935 Het leven aan boord opperbest Populaire liedjes „Puzzelen is gezellig" De Fokker-marine verkenner Poging tot vergiftiging Weverij ingestort De „kampeerreis" van de „Tara kan" is schitterend geslaagd Vermoedelijk alle opvarenden verdronken CONTINGENT EERINGEN Aantal wetsontwerpen ingediend Kon. Militaire Academie NA DE OPHEFFING VAN HET N.C.C. Nieuwe weg tot leniging van den ergsten nood MEISJE VERDWENEN Zij schreef naar huis, dat zij in betrekking ging Wilt g' eens naar buiten? Zonder veel duiten? Mensch, doe dat zoo: Met EXWETO! WIELRIJDER AANGEREDEN Gladde weg bij Bilthoven eischt een slachtoffer Minister De Graeff Vrijstelling van automobiel belasting in Spanje BRANDSTICHTING TE PEIZE De dader aangehouden „HET EIGENDOMSRECHT" Bezwaren tegen verlaging van de vaste lasten Scheepsbouw Geen audiëntie De postvluchten ONS PRIJSRAADSEL De gegadigden voor een gratis tweedaagsch reisje naar Brus sel kunnen opnieuw hun geluk beproeven Het nieuwe raadsel I. JI. TT JR. JE. jr d d tz ^te.k.k.U.cr.ot. E. €.e.€. LLJl LUI!.. o. o. M. a.a.a.a. L.k. au ,m..m..o.|3. \f. ]E. c.e.e .e.z.cj.g .Z.fi.tZ, e.^-p.^s Y. a..e.e..e.e e.*.-e e.cf-g' i. Proefvluchten op Schelling- woud e geslaagd Echtgenoote gearresteerd Vijftien personen gewond EERSTE-KAMERVERKIEZING Nummering der candidatenlijsten UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Posterijen liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig^g^jsojiE BRIEVEN Zurg vreet aan 't zielement as roest aan ijzer Kleine ontvaangst j§ en groot den pof Op 't nulpunt van d'omwenteling „De tocht is boven verwachting geslaagd," aldus luidde tegenover een verslaggever van het A. N. P., die hem was komen op. zoeken het oordeel van dr. A. Kettner, onder-directeur van het Amsterdamsch Ly ceum, die als. hoofdleider he»ft gefungeerd tijdens de eerste „kampeerreis" naar Noor wegen van het motorvrachtschip „Tarakan" der Stoomvaart Mij. „Nederland", welk schip Zaterdagmorgen in alle vroegte te IJmuiden 540 flinke Hollandsche jongens, die nog op gewonden waren over het vele, dat zij ge. durende een week op zee en op het grond gebied van Noorwegen hadden meegemaakt, aan wal heeft gezet. Een groot voordeal was, aldus vervolgde dr. Kettner, dat de tocht door prachtig zomerweer begunstigd is geweest. Er waren dan ook nagenoeg geen zeezieken en als een van de jongens u soms mocht vertellen, dat hij alleen met den kapitein aan het ontbijt heeft gezeten, geloof er dan maar niets van! De verzorging aan boord was opperbest en de corvee-diensten, die onze jongens moesten verrichten, verliepen vlot en ordelijk, dank zij ook het feit, dat vrijwel allen met het kampeerleven zij het ook in bosch of hei! vertrouwd zijn. Ook de uitstapjes waren bijzonder interessant; het eerste ging naar het Noordelijkste punt van de reis: Fjarland; daarna is een mooie trip gemaakt naar Gud- vangen aan de Sogne-fjord. Woensdag wa ren we weer op zee om op verhaal te komen van de vermoeienissen en den laatsten dag in Noorwegen hebben wij een wandeling van 35 kilometer heen en terug gemaakt naar den Vöringfoss-waterval, in de buurt van de Har- dangerfjord. Hoe was het leven aan boord overigens? In één woord schitterend. De maat schappij kent haar mannetjes van den kapitein tot den lichtmatroos! Het zijn allen ware paedagogen, zoodat ik dan ook gezegd heb, dat ze hun roeping misgeloopen zijn en leeraar hadden moeten wordenEen zee man wil graag vertellen en aan zoo'n groep jongens kan hij een hoop kwijt, dat verzeker ik U! Er waren twee eerste officieren aan boord en van hen was de heer A. Schaafsma de geheele reis ter beschikking voor het beant woorden van alle mogelijke vragen en voor het regelen van allerlei kleine zaken, die de 36 als groepsleiders fungeerende leeraren, met wie ik op buitengewoon prettige wijze heb samengewerkt, en ik zelf met hem bespraken. Gedurende de reis zijn er in groepen kleine excursie gehouden naar die deelen van het schip zooals de brug en de machine kamer welke zonder deskundig geleide tot verboden terrein waren verklaard. Er is ook veel aan sport gedaan en om u een klein staaltje te geven van den vlotten geest,- dïe aan. boord heerschte, wil ik U vertollen,, dat kapitein Molenaar en stuur man Schaafsma met veel enthousiasme heb ben deelgenomen aan een wedstrijd in het zakloopen! Op het einde van de reis is dan ook uit voering gegeven aan een voorstel van de leeraren om den heer Schaafsma en den heer Van Ree, die mede voor de „Nederland" aan boord was, te bekleeden met de waardigheid van doctor honoris causa in de paedagogiek. De leeraren hebben daarbij het college ge- voTmd, terwijl ïkzelf, als rector-magnificus verkleed, aan beide heeren de doctorsbul heb uitgereikt! Het algemeen verlangen van my en naar ik zeker weet van al mijn collega's op deze reis is dan ook het volgend jaar weer van de party te kunnen zijn! KOEPANG, 20 Juli (Aneta). Tevergeefs heeft men getracht de zeilboot, welke zich tusschen Koepang en de Savoe-eilanden bevond en die 11 Juli als vermist werd opgegeven, op te sporen. De politie deelde mede dat de boot is uitge varen met 34 man, inclusief de bemanning en de eigenaar, de heer Alidjawas, kapitein der Afabieren te Koepang. Vermoedelijk zijn allen verdronken tijdens de ruwe zee welke in het einde van Juni stond. Na onze serie spreekwoorden en gezegden vangen wij thans aan met een serie teekeningen, die den titel van bekende en populaire liedjes in beeld brengen. De oplossing wordt in het volgende Zondag ochtendblad gepubliceerd. De teekening, die Zondag j.l. werd ge plaatst, stelde voor het gezegde: „De kruik gaat zoolang te water, tot zij breekt." Ter voldoening aan de bepalingen der Cri- sis-Invoerwet 1931 is bij de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen ingediend tot verlenging van de contigenteering van steenkolen, van su perfosfaat, van overhemden en van zakdoeken. De contingenteering van steenkolen, cokes, cokesgruis en steenkoolbriketten is verlengd voor den tijd van negen maanden, n.l. voor het tijdvak 1 Juli 1935 tot en met 31 Maart 1936, op basis van de overeenkomstige perioden der jaren 1931, 1932 en 1933. De invoerbeperking van superfosfaat is op de oude basis verlengd voor den tyd van een jaar, eindigende 30 Juni 1936. Voor overhem den is, in verband met de ligging van het sei zoen een verlenging van elf maanden voorge steld, eindigende 31 Mei 1936. Wat ten slotte de zakdoeken betreft, wordt de geldigheidsduur der contingenteering bepaald op tien maanden, eindigende 30 April 1936. Met ingang van 4 Augustus zijn aangesteld tot tweede luitenant de volgende cadetten-ser geant van het derde studiejaar van de Ko- ninkiyke Militaire Academie: By het wapen der cavalerie bij het le re giment huzaren H. Meijer, J. L. Hollertt en J. W. Brouwens; by het lie reg. huzaren J. W. van der Wall Bake, Baron van Lynden, en J. L. J. Swartjes; bij het wapen der artillerie: by het 3e reg. veldart. L. P. W. Weissby het 4e reg. veldart. J. W. Thijssen en P. Laverman; bij het 5e reg. veldart. J. C. J. Vermeulen en E. Outmans; bij het 6e reg. veldart. H. H. Jetten; bij het 7e reg. veldart. J. Prins en J. C. E. Haex; bij het 8e reg. veldart. W. van Burgeier; bij het reg. motorart. A. J. du Burck; bij het korps luchtdoelart. J. K. M. Bottema en bij het korps rijdende art. H. M. van Weel; In een communiqué betreffende de opheffing van het Nationaal Crisis Comité deelt het be stuur o.m. nog het volgende mede: „Overtuigd, dat er ook na deze opheffing wegen zullen moeten worden gevonden om, in bijzondere gevallen van noodruft, naast, en met de instanties van Armenzorg, oplossing en me dewerking te verkrijgen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de medewerking van het bestuur van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid aanvaard, welk bestuur eerlang der Regeering ten deze van advies zal dienen. In dit vooruitzicht hoopt het Nationaal Cri siscomité thans nog enkele maanden zijn func tie te blijven vervullen, in de overtuiging, dat de verschillende plaatselyke comité's in hun beproefden ijver niet zullen verflauwen, en dat weldadig Nederland zichzelf gelijk zal blyven in medeleven en opofferingszin." De Brigade-Commandant der Kon. Mare chaussee te Maastricht verzoekt namens de ouders opsporing van de minderjarige Maria Schoonderwald, geboren te Blerick, oud 15 jaar, die in den namiddag van 19 dezer de ouder lijke woning verliet, en daarin tot heden niet is teruggekeerd. Vanuit Maastricht liet zij door een taxi chauffeur een brief aan haar ouders brengen. De brief vermeldde, dat zij in betrekking ging, in een gesloten huis. Signalement lang 1.55 a 1.60 M., heeft fris- sche gelaatskleur, blauwe oogen, blond ponny geknipt haar, zij is groot voor haar leeftijd, en is gekleed met roode wit geblokte jurk, en blou se, beige kousen en witte halve schoenen. Scha king is niet uitgesloten. by het wapen der genie: bij het regiment genietroepen B. van Slobbe, F. C. Prins, P. M. Kautz, W. H. Gout, F. A. A. Willemse en E. C. H. L de Ridder; bij het dienstvak der mil. adm.: by het 2e reg. veldart. T. C. J. Marcelis; bij het He reg. huzaren J. L. A. Haase; en by de luchtvaartafd. A. G. C. Locher. Zaterdagmiddag is op den Soesterstraatweg te Bilthoven een doodelijk ongeval gebeurd. Een auto, bestuurd door mevr. K. uit Baam, reed van Bilthoven naar de Bilt. Voor haar reed een wielrijder D. v. D. uit Utrecht. Mevr. K. moest voor een tegemoetko- menden auto uitwijken, hetgeen tot gevolg had, dat de wagen ging slippen. De wielryder werd aangereden. Het slachtoffer klaagde over inwendige py- nen. Hij werd direct naar het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar de man na aankomst is overleden. Rc-eds meerdere malen hebben op deze plaats verschillende ongevallen plaats gehad, waarvan by onderzoek is gebleken, dat de meeste onge vallen niet te wijten zijn aan verkeersfouten, doch aan de gladheid van het wegdek. De politie stelt een nader onderzoek in naar de schuldvraag. De Minister van Buitenlandschee Zaken, die Vrijdag van zijn verblijf in het buitenland is teruggekeerd, heeft Zaterdag zijn werkzaam heden op het Departement hervat. De K. N. A. C. meldt: Aangezien de Spaansche regeering de re serves, welke zij ten aanzien van de belas tingheffing van vreemde motorrijtuigen bij de ratificatie van het verdrag van Genève van 30 Maart 1931 had gemaakt, heeft doen ver vallen, zullen Nederlandsche automobilisten van nu af voor den duur van negentig dagen per jaar, vrijstelling van belasting in Spanje ge nieten. Zij, die per auto naar Spanje reizen, zullen dus goed doen, zich behalve van ae gebruikelijke grensdocumenten, ook in het bezit te stellen van het zgn. belastingcarnet. De Rijks- en gemeentepolitie te Peize heeft als verdacht van brandstichting, gepleegd in de maand April van dit jaar, gearresteerd P. G. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is ter beschikking van den officier van justi tie te Assen gesteld. De Vereeniging van Huis- en Grondeigena ren en Bouwkundigen „Het Eigendomsrecht", heeft een uitvoerig request betreffende het wetsontwerp „verlaging van vaste lasten 1935" doen toekomen aan de Ministers en de leden van de Tweede Kamer. Het request houdt in een 23-tal bedenkingen tegen voormeld wetsontwerp, dat naar de mee ning van adressanten noch deugdelijk, noch rechtvaardig is te achten. De tanklichter „Zeelandia", in aanbouw bij Gebr. Pot te Bolnes, voor rekening van Ph. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, is met goed gevolg te water gelaten. De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 24 Juli a.s. niet plaats hebben. De „Oeverzwaluw" (thuisreis) is van Ban doeng te Medan gearriveerd. Het feit, dat wij de laatste weken onder de goede oplossers van ons wekelijksch prijsraadsel een gratis twee-daagsch reisje naar Brussel, on der leiding van de reisafdeeling der Vereenigde Katholieke Pers, hebben uitgeloofd, is door onze puzzelaars met groot enthousiasme ontvangen. Van verschillende zijden bereikten ons brieven, waarin werd medege deeld, dat men deze attractie bui tengewoon op prijs stelde. Het is dan ook een zeer waardevolle prijs en de gelukkige winnaar of winnares heeft een bijzonder buitenkansje, kansje. Het reisseizoen is nog lang niet ten einde en ook de eerstvolgende weken zullen wy onder de goede oplossers van het prysraad- sel weer een reisje naar Brussel verloten. De datum, waarop de reis aanvangt, zal zooals men weet, door de reisafdeeling der Vereenigde Katholieke Pers in overleg met den winnaar of de winnares worden vast gesteld. Van de talryke sollicitanten, die er deze week voor het gratis reisje naar Brussel waren, werd de heer A. J. B. SOUTBERG Marconistraat 10, Elinkwijk, Utrecht, door het lol; als de gelukkige winnaar aan gewezen. Het raadsel, dat wij Zondag j.l. aan onze lezers hadden voorgelegd, was niet eenvoudig, maar toch kwam er ook nu weer een groot kwantum goede oplossingen binnen. De woordverandering moest als volgt ge schieden: tenor wordt: tapir krans kluis (of kluts) divan dozyn barst bezit talon trein grein galon schar steur (of sleur) balie bende debat drift polka pasta baron begin spuit stelt (of snert) kruin kozijn hulde hoeve drama delta grond gelid bolus bries (ofbrits) afval angel Zoodat onze waarheid in 't midden luidt: Puzzelen is gezellig. Thans kunnen onze puzzelaars hun geluk beproeven met het hier volgende raadsel: De figuur vertoont 5 vierkanten: op elk der hoeken 4 bij 4 in het midden (zwaarder om lijnd) 5 bij 5. Door nu de gegeven letters by I t i in vierkant I, by II in vierkant II, enz. in de hokjes te plaatsen, moet men al die 5 vier kanten tot toover-vierkanten maken, d.w.z.: de woorden in de achtereenvolgende horizontale rijen boven te beginnen moeten dezelfde zijn als die in de achtereenvolgende vertikale rijen links te beginnen. De 4 gegeven K's op de hoeken van het groote vierkant doen tevens dienst zooals uit de figuur wel duidelyk ge noeg blykt als sluit- of beginletter van een der woorden in de kleinere vierkanten: voor elk van deze moesten we dus 15, voor het gfoote vierkant 21 letters geven. In onze 5 series staan die letters in alfabeti sche volgorde. Inzendingen worden tot Donderdagmiddag 12 uur ingewacht by den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. Zaterdagmorgen zijn met de Fokker-mari ne-verkenner C. 11 W. een tweedekker, uit gerust met een Wright-Cyclone-motor van 700 P. K. welk vliegtuig bestemd is om aan boord van kruisers te worden meegenomen en daarvan met behulp van een eatapultinstallatie kan worden gestart bij het marine-vliegkamp te Schellingwoude een tweetal proefvluchten gehouden, die uitnemend zijn geslaagd. De eerste vlucht met deze machine, welke door de Fokkerfabriek voor de Nederlandsche Marine is gebouwd, werd verricht door den heer Meinecke, den invlieger van genoemde fabriek. By de tweede vlucht fungeerde de officie^1 vlieger der marine van der Kroeft als piloot. Beide vluchten, die door een aantal marine- autoriteiten werden gadegeslagen, hadden ten doel, de eigenschappen van het toestel vast te stellen. Te Veendam heeft de gemeente-politie ge arresteerd de vrouw van den arbeider v. d. W-, geenaamd F. J., die ernstig verdacht wordt haar man te hebben willen vergiftigen. De vrouw is ingesloten. Cheribon, 20 Juli (Aneta). Een gedeelte van de weverij „Samsoedin" is hedenmorgen doof nog onbekende oorzaak ingestort. Hierby wer den vijftien personen gewond. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer heeft Zaterdag een openbare zitting gehouden ter nummering van de voor de Eerste Kamerverkiezing inge diende candidatenlijsten. De uitslag hiervan is voor de R.K. Staatspartij als volgt, waarbij telkens de eerste op iedere lyst voorkomende candidaat is vermeld: In de Zuidelijke provinciegroep werden de volgende nummers verkregen. No. 3 mr. F. I. J. Jansen in de provincie Limburg; no. 5. A. C. de Bruyn in de provin cies Utrecht en Zeeland; no. II Jhr. v. Sasse van Ysselt in de provincie Noord-Brabant; no. 12 mr. Janssen de Limpens in de provincie Limburg; no. 13 mr. van Lanschot in de pro vincie Noord-Brabant. In de Noordelijke provinciegroep werden de volgende nummers verkregen. No. 4 Serrarens in de provincies Noord- Holland en Friesland. Toegekend de gouden eeremedaille der Oranje- Nassaiforde aan G. Paarhuis, lid van den raad der gemeente Ommen. BURGEMEESTERS Aan H. P. H. Waalkens is op verzoek met 6 Oct. eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Wedde, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Met 1 Augustus benoemd Dot burgemees ter der gemeente Berlicum jhr. mr R. A. van Rijckevorsel. De nieuwe burgemeester van Berlicum werd 5 Februari 1896 te 's-Hertogenbosch geboren en is thans subsituut-griffier bij de rechtbank te Maastricht. Met 1 Sept. 1935 aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Katwijk aan Zee de commies bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst, J. V. M. Koot, thans te Utrecht (ptkt.). iiliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiillilliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Trui hee me goed verzured. Ze schoof de tafel onder den notenlèèr, gaf 'nen envelop mee brievenpampier, die ze gere geld veur me opdoet van èrme sloegers, die er mee laangs de huizen leuren, ze zette m'n kruikske bier mij me, da ze op getrokken hee uit den waterput, waarin ik t van den mergen gehangen had aan 'n touwke en zoo, als 'nen vorst, heb "k me neergezet op den erft, om oe my'nen brief te schrijven. As 'nen vorst, jazonder centen. Maar tóch op mijnen eigen grond, Goddaank, op m'n eigen „kasteel", temidden van mynen eigen dom, waar ik heer en meester ben (mee Trui samen, ee; mee Trui samen....!). Ik wil maar zeggen, amico, by allen trubbel van den zwarten dag, by de veule zurgen ea kopbrekeryen, as 't avond gaat worren over oew laand, oewen erft, over oew huiske, as ge dan oew beenen nog steken kunt onder eigen tafel, dan blyft er, by allen verlies die we lyen, nog genogt te bezitten om as 'nen vorst oew eigen te voelen, as g'oew pepke zit leeg te zui gen onder oewen zwaar-dragenden notenlèèr, mee oew goeie wijf by oe, die oew zurgen kent, die de moeilijkhedens meedraagt, die.... de ta fel onder den notenlèèr schuift en daarmee "n dikke streep trekt onder de lasten van den dag! Ik zeg: dan voelt g'oew eigen nog koning op oew kleine bezitting, waar den mearel zijnen slag deur den avond rolt as 'nen zuiveren con tour laangs oew gedachten. Ja, de dagen van deuzen tüd zyn wel zwaar. Veur de meeste menschen. En as ik zoo mijnen wagel van huis tot huis douw, dan zie ik ieveraans den crisis bin nengeslopen. Dan bespeur ik, hoe deuzen crisis as 'n bacil op de huid is gekropen van m'n klaantjes en huilie zielement hee aangetast mee zur gen. En zurg, amico, zurg vreet aan 't zielement, as roest aan ijzer. De zielementen worren er nie beter, nie glaanzender, nie gezonder van. st Menschdom wordt bits, chagrijnig, afgunstig veural. Sikkeneurig, vitterig ok. Ge wit soms al niemeer, hoe ge 'nen mensch mot aanspreken, schrijven, om 'm toch maar ginnen kaans te geven, oew goeie bedoelingen verkeerd uit te leggen! Sjuust as mee verroest staal. Zoogaauw ge 't maar vastpakt, hebt ge vuile haanden Jaloersch is 't menschdom geworren. Waarop? In Godsnaam, ik vraag: waarop? Op den evennaaste zynen zurg? Ollee! Is 't menschdom dan 'nen troep wolven, die in hongerpijn malkaar aanvalt, verscheurt en., opvreet? Of zyn we met reden begaafde schepsels, be- klagenswèèrdige schepsels, die elk veur zich meer dan genogt hebben, aan den eigen zurg, de eigen taak, den eigen wagel, die gedouwen mot worren over de kwaaie, de zware wegels van dezen tyd. Misschient ziilt ge 't nie geleuven, amico! Ik heb stiekume vyaanden, die jaloersch zyn op mynen zwaren wagel! Mensche», die, ik weet 't zeker, nie gèren huiliën wagel ruilen zou- wen veur den mijnen. En töch! As ik van den middag thuiskwam mee den wagel, m'n boekske had opgemaakt en den ont vaangst nageteld, dan schoof ik 't hoopke geld opzy, in de richting van Trui. Enne ik keek 't raam uit, den erft op. Den dag was zwaar gewiest, de klaantjes bits, den ontvaangst klein, maar groot.... den pof. Van den pof, die dagelyks grooter wordt, kan ik mee Bamis gin jaarrekeningen betalen en efkens rolde-n-er 'n schuimenden golf van zurg over mijnen kop, die m'n oogen volspoelde. Trui, ik voelde-n-'t, keek star naar 't kleine hcopke geld, zweeg, veegde-n-'t weg van tafel, smeet m'n boekske in de tafellaai en zee: ,,'k heb vandaag groote boonen mee spek, Dré; oew kostje." En as ik 'n haalf uurke later in den akker stond, dan peinsde ik na, over de groote moei lijkhedens en perbeerde mee m'n boerenver- staand, hier op mynen eigen grond, vrij van „menschenroest" 'n bietje licht te vinden in den donkeren perspectief van de weareld. Waar was dan toch 't geld gebleven? Waar aan iedereen gebrek hee! 't Was toch nog op de weareld! t Was toch nie verdaampt, vergaan as vluchtigen olie! En d'èèrde? Ze was toch steeds nog groot genogt! Kost nog tienmaal en nóg meer opbrengen, dan wy allemaal verstuwen kunnen! En die overvloedige vrucht van d'èèrde, ze kon toch veul gemakkelijker onttrokken worren aan d'èèrde, dan ooit! De nuuwe machines, de groote uitvindings, 't groote menschelijke vernuft, kon toch mee meer gemak dan ooit. de producten oogsten! 't Menschdom moest gelukkiger zyn, dan ooit in alle eeuwen van z'n bestaan! Maar.... prakizeerende over die uitvindings, jah! Ik dee èèrpels uit, mee mynen rug naar de zon, waant kollesaal zoo ze laaide over 't laand De veugeltjes waren er stil van. Zwaar kroelde den geur der harsige masthoornen uit de bos- schen, laag over den grond. 'n Citroenkapelleke fladderde traag over 't èèrpelloof, waarvan den bloei as vlinderkes be woog, op 't luie windeke. Die uitvindings, jah! En ik perbeerde terug te gaan naar de dagen, as ik hier in den akker begost te werken naast vaders. Ja, toen was 't aanders op de weareld! Vijftig jaren gelejen, toen duurde 'n reis naar I onzen Oost vijf maanden. Ik was 'nen jongkearel en die reis duurde nog J maar v ij f weken. Ik ben 'nen mensch op J leeftijd en die reis duurt vandaag nog maar vijf dagen. En 'k heb al gelezen: over 'n paar jaren gaat de reis deur den stratosfeer en dan duurt 't misschient v ij f u r e n. Die veraandering, amico, gebeurde in één, (in myn) menschenleven. Vroeger ging Kees van Mieë-den-Slachter teugen den avond 't durp deur, mee 'n leerke over zijnen schouwer en 'nen lampenglazenpoetzer in zijnen zak en dan zette- n-ie telkens z'n trap teugen 'n lantèmpaaltje, klom omhoog naar de olielaamp, wreef 't glas schoon, streek den pit recht, en knoeide net zoolaank tot 't olielaampje netjes braanden wou. Dan bewonderde-n-ie efkens zijnen arbeid, „kleedde z'n eigen weer aan" mee de leer, mee den doek. mee den potser en de oliekan en na twee uren arbeid braandden er zeuven lantèèms in Ulvenhout. As de maan dan helder was, had den we sjuust licht genogt, om nie in 'nen sloot te duvelen. NouwAs 't uur van den zonsondergaank slaat, dan drukt er 'nen onzichtbaren kearel ieveraans op 'n knobbeke en 'n paar maal honderdduuzend lantèèrns verlichten op bekans 't zelfste moment, 'n heele wereldstad! Die veraandering, amico, gebeurde in èèn menschenleven! Ik liet, as ik pas Vaders hofstee betrokken had mee m'n Truike, dan liet ik 'nen solieden stal mee 'nen ruimen hooizolder wegzetten op den erft. Drie maanden is er toen gebouwd. Ik weet nog hoe 'k mee den kruik jenever en si garen onder 't bouwvolk ben rondgegaan, as den bouw onder den Mei kwam. Da was feest. Nouw, amico, nouw bouwen ze bij ons in stad, in drie maanden er grif 'n stadje aan. As 't mot, zetten ze in drie maanden 'n stads deel neer, mee kerk, scholen, aangeleede tuinen, plaantsoenen, verlichting, trams, zwembad, bios coop en alles wat teugeswoorig tot de „levens behoeften" behoort. Die veraandering gebeurde, amico, in één menschenleven. As aan den aanderen kaant van de weareld 'n staandbeeld onthuld wordt of zoo iets, dan ko men de aanspraken van de burgemeesters en zoo, gelyktydig bij me in huisDaar is in één menschenleven veul veraanderd, amico! En da 's naar mijn gedacht: den crisis! Wy zyn allemaal, zonder erg bekaans, 'naan- dere weareld binnengestapt. Wy zijn die weareld binnengestapt mee de denkbeelden van Vader en Moeder, lyk ze die ons geleerd, overgebrocht hebben. Waant we willen werken, uit dieën arbeid geld slaan, genogt om van te leven en nog iets van te sparen, ,,'t appeltje veur den dorst." Dus die kan, die spaart nog wa. En.... dieën spaarder wit eigenlyk, dat ie spaart veur. niks! Waant 'n effect veur z'n spaargeld koopen, is wind koopen! 'n Huis veur z'n spaargeld koo pen, is 'n huis koopen, waar 'n aander, den huurder, alle veurdeelen van hee. Waant er blyft weer niks over. Goud koopen....? Goud kan ie nie eten! Toch spaart ie. Tochspreken wy van „nationaal vermogen." 'n Vermogen, dat in deuze nuuwe weareld totaal onvermogend is! Wa-d-is de kwestie, amico? Wij kuieren deur 'n weareld, die ons vrimd is. Wy kuieren daar deurhenen, mee geld dat er nie gangbaar is; mee gedachten, die er nie gangbaar zyn. Ge denkt toch ok, dat Indie nog vier weken ver weg ligt, terwijl ge wit, da-d-et maar vijf dagen is!! Ons gedachten, onze opvatting van economie gaan veuls te laangzaam bij den gaank van de techniek. De economie wier tot wetenschap ver heven, op 'n moment da ze tweedens kwam! Daarom kunnen economisten ons nie uit den knoei helpen! Waant den economie is gebaseerd op 'n wea reld van veftig jaren gelejen. En die weareld. bestaat eigenlyk nie meer! Evenmin as Kees van-Mieë-den-Slachter. Amico, tot deus gedachten kwam ik van den middag in den akker, onder 't èèrpelrooien, toen ik daar, na alle ondervindings in de stad van deuzen mergen, toen ik daar werkte en praki- zeerde, vrij van .menschenroest". En ginnen menier Colijn, ginnen splintemuu- wen minister Gelissen, niemaand kan ons geven, wa me, in ons „domheid" vragen. En da-d-is: „de weareld asteblieft veftig jaren terugzetten en dan stil laten staan." Alle middels, zooas: inflatie, devaluatie, in dustrialisatie, ja.... nationalisatie, 't zijn alle maal nuuwe lappen op 'n ouwe, tot den draad versleten broek, die ons bovendien nie meer past! Nouw zoudt ge kunnen zeggen, amico, den mensch spot gèren, „nou, Dré, zegt gy nou maar 's, wat er dan gebeuren mot." Da zal 'k oe zeggen! Wy motten malkaar 't leven al nie moeilijker maken, dan 't is! We motten beseffen, dat de weareld 'n omwenteling aan t maken is, zóó geweldig as de geschiedenis nieveraans geboek staafd hee. We staan misschient op 't nulpunt van d' om wenteling, mee onzen kop naar bene jen. En daarom z i e n we zoo slecht. En daarom geven we de schuld aan 'n aander, die.... ok op zijnen kop staat. Den man, die ons da-d-allegaar duidelijk kan maken, de weareld, 't heele menschdom over tuigen kan van deuze waarheden, dieën man verdient daaraan 'nen stoel in den hemel! Die helpt eerst de crisis 'n haandje uit de weareld. Kek, zoo heb 'k van den middag in den akker zitten peinzen. En nouw, onder den notenlèèr, in de rust van deuzen schoonen avond, nouw 'n volle, klèère maan achter den notenkruin hangt, nouw heb 'k da-d-eerpelrooi-gepeins 's opge schreven en Tc gaai mee 'n opgelucht gemoed de bedstee in. 't Was toch weer 'nen goeien dag! Amico, veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe PRC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 8