Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Eert nieuwe ramp treft de K.L.M. De „Gaai" in Zwitserland verongelukt. Plaats dan een „Omroeper'j I voor 80.000 gezinnen i Regeering doet niet genoeg voor het groote gezin MEER HULP GEËISCHT MAANDAG 22 JULI 1935 De R.K.S.P. treft geen blaam ^niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniTmmïïïïiTinimniimmiMTnmTimi^ Het tragisch einde van de .Gaai" in het dal nabij S«« Bemardmo. De plaats waar de machine neerstortte. Van het toestel is niet meer over dan een chaos van verwrongen metaal STEUN AAN TUINBOUW Een vervroegde steunuitkeering INVOER VAN VEEVOEDER VOORLICHTING OP HET PLATTELAND Examens hoofdakte AANTAL VEEDIEFSTALLEN OPGEHELDERD DE POLITIEK DER S.D.A.P. Richtlijnen voor de naaste toe komst uitgestippeld Waarom niet uw vertrouwen In EXWETO gesteld? Hier huldigt men de leuze: Geen zorgen, en geen geld! Op het tweedaagsch Congres van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen is deze kwestie besproken Voorstellen Tweede dag Motie aangenomen Heilgymnastiek en massage FOTOREPORTAGE Ned. Diploma voor Heilgymnastiek en Mas sage. Geslaagd: de dames F. Boerman, Dieren, Ph. D. Kropveld, Rijswijk, M. F. Nogarede, Slo- terdijk en de heeren G. Blaas, Naarden; H. J. Blauw, Wijk aan Zee; en J. M. C. Hanou, Bus- sum. De minister van Economische Zaken heeft aan den Vierbond van Veilingvereenigingen in Noord-Holland medegedeeld, dat het in het voornemen van den minister ligt zeer binnen kort een vervroegde steunuitkeering te doen plaats vinden op enkele producten, waarvan de opbrengsten zeer laag zijn geweest. De stichting Nederlandsche Meelcentrale deelt mede, dat de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt zijn vastgesteld: Inklaring van: Inklaring van 22 Juli af t/m 1 Sept. af t/m 31 Aug. '35 31 Dec. '35 voor lijnkoeken 0.60 0.75 voor soyaschroot 0.40 0.50 voor grondnootkoeken 0.25 0.35 voor grondnootschilf. 0.50 0.60 voor cocoskoeken 1.10 1.10 voor Ned. O.Indische cocoskoeken 0.75 1» 0.85 voor sesamkoeken 0.55 0.65 voor tot andere soorten veevoed. verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten 0.50 0-50 Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 's Gravenhage in verbinding te stellen. Dezer dagen had de vergadering van het be stuur der Stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande, onder voorzitterschap van Prof. van Poelje, in het Departement van Onderwijs plaats. Het onderwijs blijkt bij de vrouwen veel ingang te vinden. In totaal kwa men reeds 70 cursussen met ruim 1700 deel neemsters tot stand. Daar de rijkssubsidie niet voldoende is, werd steun gezocht en verkregen bij particuliere fondsen en bij het prophylaxe- fcnds. Hierdoor kan aan het werk in 1935 nog belangrijke uitbreiding worden gegeven. Besloten werd, behalve voor de vrouwen van landarbeiders, kleine boeren en visschers, even eens cursussen te organiseeren voor schippers vrouwen en meisjes en de opleiding tot huisver zorgster in studie te nemen. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: J. Praagman, Scheveningen; J. G, F. Charisius, Den Haag. Te Kapel-Avezaath heeft de politie aange houden den 26-jarigen Van A., verdacht van dief stal van koeien uit een weide. Het bleek dat hij bij den landbouwer Van G. te Geldermalsen vier koeien des nachts uit de wei gehaald had en ook op andere plaatsen vee had ontvreemd. Bij het nasporen heeft de politie te 's-Herto- genbosch een huid in beslag genomen van een der gestolen dieren, terwijl eveneens op de vee markt te Rotterdam een tweetal van dezen dief stal ofkomstige koeien aangetroffen werd. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, niet onwaarschijnlijk is, dat er meerdere perso nen bij deze diefstallen betrokken zijn en dat nog andere diefstallen aan hen kunnen worden toegeschreven. Van A. is ter beschikking van den Officier van r an Justitie te Utrecht gesteld. In de groote zaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam is Zondag het congres gehouden van Raads- en Statenleden der S. D. A. P- dat belegd was door het Partijbestuur en het hoofdbestuur van de Vereeniging van Raads- en Statenleden, ter bespreking van de poli tieke beteekenis van den uitslag der gemeente raadsverkiezingen, alsmede van de te voeren plaatselijke politiek in de naaste toekomst. Het congress werd geleid door den heer Koos Vorrink, voorzitter van het Partijbe stuur der S. D. A. P., die voor met de werk zaamheden een aanvang werd gemaakt, met treffende woorden de jongste ramp, welke de K. L. M. door het verongelukken van de „Gaai" getroffen heeft, herdacht en de aan wezigen verzocht, zich, als een stille hulde aan de nagedachtenis van de slachtoffers, een oogenblik van hun plaatsen te verheffen. De heer Ed. Polak deed uitkomen, dat de gemeenten de haar door de regeering opge legde lasten voor den werkloozensteun niet kunnen dragen. De gemeenten zullen in 1935 aan werkloosheidslasten f 63.000.000 uitgeven en f 13.300.000 minder uit het Gemeentefonds ontvangen; of tezamen f 76.300.000. Als eisch stelt spr. opnieuw: Alle werkloc*heidslasten. naar 's Rijkskas en herstel der uitkeeringen uit het Gemeentefonds. De tweede inleider, de heer W. Drees uit Den Haag, zeide dat, wat samenwerking met de katholieken en liberalen betreft, beide partijen staan tegenover den dictatuurstaat; zou het met hen tot samenwerking komen dan is dit nog geen eenheidsfront. Spr. deed uitkomen, dat zooals door het partijbestuur reeds was geadviseerd, het bü samenwerking met burgerlijke partijen niet gewenscht is, zoodanige samenwerking aan ts gaan op een program. Zaterdag en Zondag hield de Nederl. R. K. Bond voor. Groote Gezinnen te Roosen daal zijn jaariijksch Congres. Hieraan werd deelgenomen door 81 afgevaardigden, in tótaal vertegenwoordigende 13879 leden. Ook de groote 8elgische Bond was ver tegenwoordigd door zijn secretaris, dr. Ballet. De Congressisten werden Zaterdagmid dag door .het gemeentebestuur-officieel ten raadhuize ontvangen. In het Gikïenhuis ving daarna de centrale raadsvergadering aan, voorgezeten door bonds voorzitter Van Meegeren, die de gebruikelijke openingsrede uitsprak waarin ditmaal - scherpe klanken aan het adres der regeering werden gehoord. Hij betoogde, dat de lasten van maatschappelijken aard, welke op het grcote gezin drukken, door de overheid moeten ver schoven worden naar anderen die het beter dragen kunnen, en dat de rechtsgrond voor deze lastenverschuiving ligt in de geboorte- armoede van onzen tijd waardoor de toekomst van den staat gevaar loopt. Zware heffingen op goederen van dagelij ksch gebruik verhöogen de lasten van het gTOote gezin het meest," aldus spr. De omzetbelasting treft ons het zwaarst. Ten slotte vraagt men bij de crisismaatregelen uitsluitend van de groote gezinnen; den vrijgezel laat men ongemoeid. Zoo ook bij de personeele belasting. Om aan het groote gezin compensatie te veneenen achtte hij de vrijgezellenbelasting een eisch van strikte rechtvaardigheid, en hij noemde het redelijk dat de R. K. Staatspartij zich voor deze belasting uitspreekt. de huidige regeering en zij alleen steeds afwijzend staat tegenover de recht matige verlangens der groote gezinnen. Geen vinger wordt naar deze uitgestoken. Alle bondsrequesten zijn afgewezen of bleven onbeantwoord. De kracht dezer regee ring, zeide spr., is gericht op het behoud van de gaafheid van cixn gulden, meer dan op het behoud van de gaafheid van het gezin. De heer v. Meegeren hekelde ook de onbil lijkheden ten opzichte van het groote gezin welke bestaan bij de werkloozensteun en ves tigde de aandacht op de werkloosheid-ellende onder de jeugd. Hij besloot met een beroep te doen op allen om krachtig aan den groei en den bloei van den bond te blijven arbeiden. De afdeeling Roosendaal meende dat een pro test paste tegen de Regeering van de groote ge zinnen door deze regeering en wilde dat doen door middel van een motie. Culemborg en Beverwijk betuigden hun in stemming met dit voorstel. In antwoord op de gestelde vragen zeide de voorzitter, o. m., dat aan den bouw van het kath. gemeenschapsoord gestaag gewerkt wordt. Het voorstel-Roosendaal wilde het bestuur in overweging nemen en h'et dan eventueel den tweeden dag van het Congres in stemming bren gen. Er was ook geklaagd over verslechtering der onderwijspositie; hiervan wilde spr. zeggen dat naar zijn meening de regeering weigert de on derwijsopleiding stop te zetten teneinde zoo doende de onderwijzers op de knieën te krij gen. Precies eender gaat het met het nijverheids onderwijs. Hij was het er mee eens dat het met de propaganda beter kon; er zal daarom in overleg worden geterden met de kringen en de afdeelingen. Besloten werd daarna tot het zenden van hul- de-telegrammen aan H. M. de Koningin, aan Z. H. E. Mgr. Hopmans en aan het scheidend be stuurslid Mensink te Enschede, wiens verdien sten voor den bond door den voorzitter ten zeerste werden geprezen. Voor de rekening en verantwoording 1934 werd den penningmeester decharge verleend. De aftredende bestuursleden Wijffels, 's Bosch, Dekkers, Groningen en Jacobse, Alkmaar, wer den bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van het bestuurslid Mensink werd ge kozen de heer Eggink te Arnhem, eveneens bij acclamatie. Men besloot hierover eerst advies van bevoeg de zijde in te winnen. Tijdens deze bespreking werd terloops mede- deeliog gedaan van de nieuwe vliegramp welke Nederland heeft getroffen. Het bericht verwekte grocte ontsteltenis in de aanwezigen. Staande werd door allen een Onze Vader gebeden voor de zielerust der slachtoffers. De vergadering werd hierna geschorst. Zondagmorgen te 8 uur vereenigden de con gressisten zich in de kapel der Eerw. Broeders ter bijwoning van de H. Mis, welke daar werd opgedragen door den geestelijk adviseur der af deeling Roosendaal, den HoogEerw. heer Deken Derikx, die onder de H. Mis een treffende predi katie hield. Om 10 uur vervolgens ging men verder met de afdeelingsvoorstellen. Op voorstel van Arnhem werd besloten de eerstvolgende bondsvergadering aldaar te hou den. Ook de voorstellen-Amhem, waarbij wordt aangedrongen op de stichting van een rijkskin- dertoeslagfonds, en waarbij het H. B. werd op gedragen bij de regeering aan te dringen op de invoering eener vrijgezellenbelasting, werden aangnomen. Het hoofdbestuur legde daarna aan de ver gadering voor een motie als waarom door Roosendaal was gevraagd. Deze motie, waar in aan de regeering wordt verzocht bij het treffen van fiscale maatregelen tot het slui tend maken der rijks- en gemeentebegroo- tingen, zoomede bij de vaststelling van steunuitkeeringen, meer rekening te houden met de speciale nooden der groote gezinnen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling het voorstel der afdeeling Schoonhoven met betrekking tot het kiesrecht. Het luidde als volgt: Het hoofdbestuur dringe er bij de daarvoor bestaande organisatie op aan, tot opname in haar program voor uit gebreid kiesrecht voor gezinshoofden en het aan tal uit te brengen stemmen afhankelijk te doen zijn van het aantal kinderen. Enkele jaren geleden is dit voorstel door Schoonhoven bij denzelfden Centralen Raad in gediend. Thans werd het toegelicht door dr. de Boer, die daarmee tevens het prae-advies uit bracht van het hoofdbestuur. Naar aanleiding van deze uiteenzetting ont stond een levendige gedachtenwisseling, welke leidde tot het besluit om deze kwestie in handen te stellen van de R. K. Staatspartij en ze voorts te propageeren door ruime verspreiding van de rede van dr. De Boer. Tenslotte is de begrooting 1936 goedgekeurd op een totaalbedrag van f 16.650. Na een zeer geanimeerde rondvraag werd het Congres gesloten. 's-GRAVENHAGE. Voor het eerste gedeelte Diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage zijn geslaagd: d dames: H. M. Diemont, Utrecht, J. A. Nevels, de Bilt; A. M. J. J. de Wit, den Haag: M. A. van Zoest, Ouderkerk a.d. Amstel; en de heeren: H. A. Enklaar Jr., den Haag; K. J. A. Noot, Voorburg; J. C. N. Posthumus Meyes, Hoogland en W. van Rossen, Rotterdam. Na uiteengezet te hebben het standpunt dat de Bond Inneemt tegenover het Oginisme en enkele interne aangelegen heden te hebben behandeld, ontwikkelde ■pr. zeer uitvoerig de gedachte, dat de R. K. Kamerfractie geen blaam treft voor het niet in vervulling gaan der wensehen door den Bond geuit. Hij toonde aan, noe Hierna kwamen een groot aantal afdeelings voorstellen in bespreking. Een belangwekkend voorstel was dat der af deeling Doesburg om de regeering er toe te be wegen bij mobilisatie of oorlog gezinshoofden (4 a 5 kinderen) van opkomst onder de wa penen vrij te stellen of deze tenminste te be stemmen tot zoodanige diensten dat kans op levensgevaar minimaal is. Bruiloftsstoet in het Spreewald, waar de oude kleederdrachten nog steeds in eere worden gehouden. De bruid is geheel gesluierd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4