De Duce over het conflict met Abessinië te Belfast De kerkstrijd in Duitschland Het nieuws van heden Nieuwe excessen Onlusten te Lahore duren voort DE OVERSTROOMING IN CHINA Boot omgeslagenin Oost-Pruisen HET HEELE VOLK STAA T ACHTER HEM Lloyd George's „New Deal" DE BAROMETER MAANDAG 22 JULI 1935 Reeds tien dooden en honderd gewonden Elf opvarenden verdronken De „Popoio d'Italiaacht oorlog met Abessinië onver mijdelijk Leening van 2 millioen pond aan Abessinië? Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiLi Lloyd George Britsche regeering motiveert haar afwijzende houding Doodelijke val in het gebergte Zoon van Chamberlain gevangen genomen Door Wahabieten Keizer Haïté Selassie in het uniform van veldmaarschalk, omgeven door zijn officieren Het interview met den Duce De kosten der Italiaansche expeditie Britsch kabinet voor een moeilijke beslissing Mussolini Menigte probeert huizen in brand te steken; de stad lijkt een legerkamp Vele straten met prik keldraad afgesloten Noodweer in Polen Van alle kansels is het hoofdartikel van de Oss. Rom. voorgelezen Concordaat met Joego slavië Naar Europeesch voorbeeld is in Addis Abeba een groep padvinders gevormd, die in de komende dagen belangrijke diensten zullen kun nen bewijzen Graaf Helldorf over zijn taak Bestrijding van zekere joodsche en reactionnaire kringen Roosevelt's nederlagen Gevolg van een coalitie van eco nomische belangen y V. De kerkstrijd in Duitschland; hoofdartikel van de „Osservatore" in alle kerken van den kan sel voorgelezen. Het conflict tusschen Italië en Abessinië; vol gens de „Popoio d'Italia" is een conflict onver mijdelijk. Nieuwe excessen te Belfast. Onlusten te Lahore duren voort; 10 dooden, 100 gewonden. Overstrooming in het gebied der Gele Rivier neemt steeds grooteren omvang aan; 5 mil- lioen vluchtelingen. Boot omgeslagen in Oost-Pruisen; elf opvaren den verdronken. Britsche regeering motiveert de motieven, waar om zij Lloyd George's ,,New Deal" verwerpt. Directeur Plesman deelt de eerste resultaten van het onderzoek naar de ramp van de „Gaai" mede. Het verkeer heeft Zondag weer verschillende slachtoffers geëischt. Tweedaagsch congres van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen te Roozendaal gehouden. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Benoemingen in het bisdom Haarlem. CALCUTTA, 22 Juli. Tijdens het week einde hebben de onregelmatigheden te Lahore een zeer ernstig karakter aangenomen. Britsche troepen hebben Zaterdag voor den tweeden keer het vuur moeten openen op Mo- hammedaansche demonstranten. Zaterdagavond was het aantal dooden tot tien gestegen. Ongeveer 100 personen, onder wie 50 politie beambten, zijn gewond. Hoewel de militairen prikkeldraadversperrin gen hebben opgericht, hebben de Mohammeda nen in den nacht op Zondag stand gehouden. Zondag gingen zij tot den aanval over. De mili tairen moesten toen opnieuw van de vuurwa pens gebruik maken. Er zijn vier personen ge dood, zoodat het aantal dooden thans 14 be draagt. SJANGHAI, 22 Juli (A.N.P.) De over stroomingen in het gebied der Gele Rivier ne men door de aanhoudende regens steeds drei gender vormen aan. lederen dag opnieuw worden tal van steden en dorpen onder water gezet. Hoeveel menschenlevens te betreuren zijn is niet te schatten, terwijl men evenmin bij be nadering weet, hoe groot de materieele schade zal zijn. De gouverneur van Sjangtoeng berekent het aantal vluchtelingen op 5 millioen. Deze vluchtelingen zouden ten prooi zijn aan hongersnood en epidemieën. De autoriteiten hebben honderden booten met levensmiddelen en medicamenten gezonden. De toestand in het gebied van de Jangtse is iets gunstiger, aangezien het water langzaam daalt. De autoriteiten van Hoe Peh hebben met behulp van vliegtuigen een onderzoek laten instellen naar de situatie in het door de over stroomingen geteisterde gebied, waarbij is vastgesteld, dat de watersnood even grooten omvang heeft als in 1931. Alleen te Hankau reeds zijn tot nu toe 130.000 vluchtelingen aan gekomen. ALLENSTEIN, 22 Juli. (D. N. B.). Gis teravond heeft op de Darethemer See, een der vele meertjes van het Oost-Pruisische meren gebied, een noodlottig ongeluk plaats gehad. Een roeiboot, die op primitieve wijze als veer boot dienst deed tusschen Darethemer en het ontspanningsoord op het Hertha-eiland in het Darethemer Meer, keerde zeer overladen met 21 personen van het eiland naar Darethem terug. Midden in het meer liep de boot plotse ling vol en sloeg om. Het reisgezelschap, dag- jesmenschen uit Allenstein, kwam in het wa ter terecht. Van de 21 personen zijn elf ver dronken en konden slechts 10 gered worden. Nadere berichten over de juiste toedracht ontbreken nog. De politie stelt een onderzoek in. Tot nog toe konden slechts twee lijken geborgen wor den. PARIJS, 20 Juli. De „Echo de Paris" publi ceert een interview, dat zijn speciale correspon dent met Mussolini heeft gehad. Ten aanzien van de Abessinische kwestie ver klaarde Mussolini, dat men om te beginnen de vraag moet stellen, of Europa nog waardig is, in de wereld de taak op kolonisatiegebied, die sedert verscheidene eeuwen zijn grootheid Uitmaakte, te vervullen. Wanneer dit niet het geval is, dan is het Uur van den ondergang van Europa onherroe pelijk geslagen. Zou nu de Volkenbond mis schien geschapen zijn om tot deze conclusie te komen? Zou hij het gerecht zijn, waarvoor de negers, de achterlijke volkeren en de wilden de groote volken zullen sleepen, die de mensch- heid hebben hervormd? Zou de Volkenbond het parlement zijn, waarin Europa het zal moe ten afleggen tegen de wet van het aantal? De duce antwoordde bevestigend op de vraag, of Italië ook voortaan de onafhankelijkheid van Oostenrijk als beheerschenden factor zijner poli tiek beschouwt. Hij zeide: „handelingen zeg gen meer dan woorden". Om te handelen zal hij, zooals trouwens reeds aangekondigd, eind Augustus door 500.000 man groote manoeuvres in Noord-Italië doen houden. In October zul len 1 millioen Italianen onder de wapenen zijn. Mussolini zeide, van niemand iets te vree zen te hebben. Op de vraag, of het Italiaansche volk achter hem staat, antwoordde hij, dat vrij wel het geheele volk heeft begrepen, wat hij wil en waarom hij het wil. Het volk moet zich een inspanning getroosten, dan zal het zijn groote plaats in de wereld innemen. ROME, 20 Juli. (A.N.P.) De derde divisie Sa- bouda is thans bijna geheel naar Oost-Afrika overgebracht. Dagelijks vertrekken transport- Schepen. Ook de gemobiliseerde devisie Gran Sasso zal weldra vertrekken. lederen dag vin den groote militaire oefeningen plaats. overeenstemt met de meening van den Fran- schen generalen Staf. „Daily Express" bericht, dat de nieuwe ge zant van Abessinië te Londen heeft verklaard: „Ik ben naar Londen gekomen om een lee ning van 2 millioen pond sterling te sluiten voor Ethiopië. Wij hebben dringend geld noodig, niet voor een oorlog, doch ook om de rijke schatten van onzen bodem te ontginnen." Indien de onderhandelingen met de Britsche financiers mislukken, dan hoopt hij met den Amerikaanschen bankier Morgan tot een over eenstemming te komen, die thans te Londen vertoeft. Verder heeft de gezant nog twee opdrachten, n.l. de Britsche regeering te verzoeken de zaak van Abessinië te steunen en zijn invloed aan te wenden, dat de Volkenbond sancties toepast, zooals de sluiting van het Suez-kanaal. Verder wil hij de Britsche regeering bewegen het uitvoer-verbod van wapenen op te heffen. In politieke kringen is men van meening, dat een uitstel van een bijeenkomen van den Vol kenbondsraad slechts leiden zou tot een ver knoeien van den korten tijd, welke nog blijft voor het uitbreken van de vijandelijk heden. Hoe ernstig de toestand hier beoordeeld wordt, blijkt wel uit het bericht, dat eenige ambtena ren van het ministerie van buitenlandsche za ken afstand hebben gedaan van hun vacantie in Augustus en anderdeels maatregelen nemen om onmiddellijk terug te kunnen keeren. Het Hoogerhuis zal Dinsdag de kwestie be spreken. j| VERWACHTING; Afnemende Noord- 1 Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, later warmer. Hoogste stand: 770.1 te Avord. Laagste stand: 748.3 te Memel. Zon op 5.06 onder 9.06 - Licht op 9.36 Maan op n.m. 11.19 onder n.m. 1.42 Laatste kwartier 9.02 n.m. S Geseind d.d. 22 Juli te 10.40 uur aan de EE posten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Attentiesein neer". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook moet onmiddellijk beslist worden inzake de wapen-leveranties van Abessinië; verschei dene landen, waaronder Frankrijk hebben van de hand gewezen de noodige licenties te ver- leenen, Engeland heeft tot nu toe gaan beslis sing genomen. Indien de regeering overtuigd is, dat Ethio pië wapenen noodig heeft ter zelfverdediging, dan moet zij overeenkomstig de bestaande ver dragen de uitvoer-licenties verleenen. Draadloos overgebrachte foto van het wrak van de Gaai. Inzet de gezag voerder de heer Feijst LONDEN, 22 Juli. (A.N.P.) De Britsche re geering heeft thans mededeeling gedaan van de redenen, waarom zij een afwijzende houding heeft aangenomen ten aanzien van de voorstel len van Lloyd George, die verbetering van den economischen toestand in Engeland ten doel hadden. De regeering legt er in deze verklaring den nadruk op, dat het uiteindelijk doel van Lloyd George's politiek niet verschilt van dat der regeeringspolitiek. Financieele factoren zijn voor de regeering geen bezwaar geweest bjj de over weging van levensvatbare voorstellen. De re geering heeft nagegaan, welke vorderingen er zijn gemaakt onder haar bewind en zij is tot de conclusie gekomen, dat op elk gebied, dat door Lloyd George's voorstellen wordt bestre ken, door het ministerie reeds maatregelen zijn genomen, die een meer omvattend resultaat hebben gehad dan eenig punt van zijn pro gramma ooit kan hebben. De instelling van een „national development board" en van een „super cabinet" zou schei ding brengen tusschen staatkunde en lands bestuur; zij zou vertraging en verwarring doen ontstaan. Het uitschrijven van een welvaarts- leening van 250 millioen pond sterling zou een ernstige financieele ontwrichting met zich medebrengen. De regeering verklaart verder, dat Lloyd George in zijn voorstellen betreffende het doen uitvoeren van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid geen détails heeft aan gegeven, terwijl hij ook geen schattingen heeft genoemd. Zijn raming van het aantal werkloo- zen, dat mogelijk door zijn politiek in het ar beidsproces zou worden opgenomen, wordt uiterst speculatief genoemd. Ten aanzien van de gevolgen voor den landbouw bestaat er on zekerheid. Volgens de regeering zou het op volgen van de door Lloyd George aangegeven gedragslijnen resulteeren in ernstige schade voor den handel en de buitenlandsche betrek kingen van het Empire, terwijl vergroote moei lijkheden voor de industrie-arbeiders in het Vereenigd Koninkrijk waarschijnlijk worden geacht bij uitvoering van zijn plannen. MILAAN, 22 Juli (A.N.P.). Tijdens een berg tocht in het gebied der Adamello in Zuid-Tlrol is een Duitscher uit München, die in gezelschap van zijn vrouw en een gids den Mandrion-glet- scher wilde beklimmen, in een gletscherspleet gevallen. Met behulp van andere touristen kon hij te voorschijn worden gehaald en met moeite werd de zwaar-gewonde naar de Loia-hut over gebracht en vandaar naar het ziekenhuis te Ponte di Legne, waar hij kort na aankomst aan zijn verwondingen is bezweken. LONDEN, 22 Juli De zoon van Sir Austin Chamberlain, captain J. Chamberlain, die thans dienst doet bij de Britsche grensbewa kingstroepen in Transjordanië, is bij het over schrijden van de grens van de Hedsjaz door Wahabieten gevangen genomen. Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat captain Chamberlain bij vergissing over de grens is gegaan. Op 14 Juli voerde de kapitein bevel over een militaire auto-colonne. Te Heikl, dat op ongeveer 20 mijlen van de grens ligt werden Chamberlain en zijn bege leiders gearresteerd door den grenspost van het Koninkrijk Saoedi Arabië. Zondagavond werd bericht ontvangen, dat de regeering van Saoedi Arabië opdracht heeft gegeven Chamberlain direct in vrijheid te stel len. Stand op Maandag 1 uur mm,: 767.2 yorige stand; 752.1 Italië wil zijn wil met zekerheid doorzetten. Mussolini zeide, op dezelfde wijze voor Italië te denken, als de groote Engelschen voor En geland dachten, toen zij het Engelsche im perium schiepen, en zooals de groote Fransche kolonisatoren voor Frankrijk dachten. ROME, 22 Juli (Reuter) De „Popoio di Roma" is van oordeel, dat een oorlog tusschen Italië en Abessinië onvermijdelijk is. Abessinië, aldus het blad, zal elke con cessie weigeren, en wel om de volgende vier redenen: 1. De herinnering aan Adoea, waar de strijdkrachten van keizer Menelik de Italiaan sche troepen overwonnen. 2. De Volkenbond, waarin Abessinië meent ©en verdediger te hebben gevonden. 3. De negus moet rekening houden met zijn .vazallen en het Abessinische nationalisme. 4. Engeland, immers Abessinië zou, wan neer het zich geïsoleerd had gevoeld, waar schijnlijk wel op diverse punten hebben toe gegeven. Naar uit Jeruzalem wordt gemeld, hebben zich in Palestina en Transjordanië tal van ge wezen officieren van het vroegere Turksche leger ter beschikking gesteld van keizer Haile Selassie. De betrokken officieren hebben zich zelfs bereid verklaard, de reiskosten naar Abessinië voor hun rekening te nemen. Naar verluidt worden maatregelen overwogen ter verzekering van de veiligheid der Britsche legatie in de Abessinische hoofdstad. Zooals gemeld zijn reeds een millioen zandzakken aan- gekomben. Ook door de andere legaties zijn veilig heidsmaatregelen genomen met het oog op een eventueelen oorlog tusschen Abessinië en Italië. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Italianen in Egypte zooveel mogelijk automobielen, motor rijwielen, kameelen, muilezels en paarden koo- pen. LONDEN, 22 Juli. (Reuter.) Het interview met Mussolini in de „Echo de Paris" vindt in de Londensche pers veel belangstelling. De Parijsche correspondent van de „Times" schrijft, dat het oordeel van Mussolini, dat Europa nog twee of drie jaar rust zal hebben, Op de vraag of Ethiopië op een spoedigen oorlog is voorbereid verklaarde de gezant, dat Abessinië reeds groote voorraden munitie heeft in de depóts te Addis Abeba, verder mitrail leurs, snelvuurgeschut en een paar stukken veldgeschut van zwaarder kaliber en luchtdoel geschut. De troepen van den Negus zijn met moderne geweren uitgerust, doch ook de ongeregelde troepen hebben betrouwbare vuurwapens. De Ethiopiërs hechten meer waarde aan hun geweren dan aan de verdere moderne wapens; tanks kunnen in Ethiopië door den bodemge steldheid niet worden gebruikt; het eenige ge vaar dreigt uit de lucht, doch de vijand zal geen doel vinden. Het gebruik van gifgas achten de Ethiopiërs den laagsten vorm van barbaarschheid. De correspondent van de „Times" te Addis Abeba deelt mede, dat daar steeds meer de na druk wordt gelegd op eensgezindheid tusschen Mohammedanen en Christenen. Voor het eerst zijn gemeenschappelijke demonstraties tegen het blanke ras gehouden met leuzen; „Onze huidskleur is ons Vaandel" of „Wij Zwarten moeten ons aaneensluiten." Gisteren hadden de Fransche en Britsche ambassadeurs te Rome wederom een onderhoud met Mussolini, die van meening was, dat door de jongste redevoeringen van den Negus de deur voor vreedzame besprekingen gesloten was. De beide ambassadeurs drongen er echter op aan, dat Mussolini althans zou mededeelen wat zijn plannen waren. Reeds heeft de Duce voorbereidingen getrof fen voor nieuwe transporten naar Oost-Afrika. In totaal hebben de militaire expedities naar Oost Afrika Italië tot het begin van Juli onge veer 200 milliard Lire gekost. LONDEN, 22 Juli. (Reuter). Het kabinet zal zich in de zitting van heden wederom bezig houden met de Ethiopische kwestie. Naar verluidt zijn de ministers van meening, dat spoedig een duidelijke verklaring moet wor den afgelegd over de Britsche houding. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat de beslis sing, welke de Britsche regeering moet ne men, vermoedelijk de ernstigste is sedert den zomer van 1914. Zij raakt de belangen van het geheele rijk, 3000 K.M. lang is de grens van de Brit sche bezittingen en Abessinië, terwijl de grens tusschen de Italiaansche bezittingen en Ethiopië slechts de helft van dezen af stand bedraagt. LONDEN, 22 Juli (A.N.P.) Te Belfast heb ben zich tijdens het weekeinde nieuwe onge regeldheden voorgedaan. Het aantal dooden be draagt thans acht. In verschillende gevallen is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen Orangisten en Nationalisten, waarbij geschoten werd en met steenen werd geworpen. De po litie heeft verschillende malen van de vuur wapens moeten gebruik maken. Bij de ter aardebestelling van een der leden der Orangisten-partij ontstond een straatge vecht tijdens hetwelk verscheidene personen gewond werden. Zaterdagavond heeft de menigte in de York- street in eenige huizen brand probeeren te stichten. Troepen moesten woruen gerequireerd, die, met gebruikmaking van pantserwagens, de orde herstelden. Belfast lijkt thans wel een legerkamp. Tal van straten zijn met prikkeldraad afgesloten. Voortdurend rijder, tanks door 0e stad. De materieele schade wordt op 100.000 geschat. Nader wordt nog gemeld, dat gisteren een Orangist zoo ernstig is gewond, dat hij in het ziekenhuis is overleden. Een Nationalist is in den afgeloopen nacht in zijn huis overvallen en ernstig gewond. De ongeregeldheden zijn overgeslagen naar den Ierschen Vrijstaat. In het graafschap Monaghan, te Clones nabij de grens van Ulster, is een aantal protestante be dehuizen in brand gestoken en zijn de ven sters van huizen van protestanten ingeworpen. Ook te Limerick heeft de bevolking eenige huizen van protestanten met steenen bekogeld. WARSCHAU, 22 Juli. In den afgeloopen nacht en in de laatste 48 uur hebben boven Polen hevige hagelstormen en onweersbuien gewoed. Te Warschau sloeg de bliksem her haaldelijk in tramwagens, terwijl in een woon huis een aantal bewoners door den bliksem werd gewond. In de voorsteden ontstonden op tal van plaatsen overstroomingen. In het gebied van Soewalki in het Woj- wodeschap Lemberg is door hagel het groot ste deel van den oogst vernield. BERLIJN, 22 Juli (Havas) In alle katholieke kerken in Duitschland is Zondag door de pastoors van den preekstoel het artikel voorgelezen, dat op 15 Juli in de „Osservatore Romano", het officieele blad van Vaticaanstad, is verschenen en waarin de opvattingen zijn weergegeven, die men in officieele kringen van het Vaticaan koestert no pens de houding der Duitsche autori teiten jegens de katholieken. De politie heeft niet ingegrepen, of schoon zij er van op de hoogte was, dat het artikel zou worden voorgelezen. BERLIJN 22 Juli (Havas) Volgens een nieuwe paragraaf in de strafwet worden pries ters of andere bedienaren van den godsdienst gestraft met gevangenis- of vestingstraf, in dien zij in de uitoefening van hun ambt docu menten verspreiden, welke staatszaken behan delen, op een wijze, welke de openbare orde in gevaar brengt. De „Ordre" schrijft ten aanzien van den toe stand in Duitschland: „De Führer, die zich reeds meermalen een goed diplomaat heeft getoond, toont een on- geloofelijke kortzichtigheid in religieuze kwes ties. Heeft hij dan nooit de geschiedenis van de Kerk gelezen? Het geloof aanvallen beteekent een zeker mislukken tegemoet loopen. Hitier zal dit spoedig tot zijn nadeel onder vinden. Het machtsmisbruik van den Reichsfuehrer zal te pletter loopen op den tegenstand van de Duitsche Christenheid." ROME, 22 Juli (A.N.P.). Volgens uit het Vati caan stammende mededeelingen zal waar schijnlijk op 25 dezer het Concordaat met Joego-Slavië worden geteekend. BERLIJN, 22 Juli. (A. N. P.) De nieuwe poli- tiepresident van Berlijn, Graaf Helldorf, heeft de „Voelkische Beobachter" een onderhoud toe gestaan over zijn taak. Hij verklaarde o.a., dat de Joden het hoofd weer beginnen op te sjieken en 't hun toegestane gastrecht weer misbruiken. Zijn functie als politie-president stelde hem echter naast de bestrijding van bepaalde Joodsche intellectueele kringen de taak, tegen communistische en reactionnaire kringen op te traden en ook maatregelen te nemen tegen het drijven van een politiek Katholicisme in veler lei opzicht. Al het werk zou hij verrichten in het nauwste contact met de nationaal-socialis- tische party-instanties. Tenslotte verklaarde Graaf Helldorf ook tegen de onderwereld met kracht te zullen optreden. Het gemeentebestuur van Stettin heeft de ge meentelijke badinrichtingen „Glambecksee" en „Martinsee" voor Joden verboden. In de offi cieele toelichting wordt verklaard, dat Duitsche meisjes en vrouwen door hun opdringende hou ding dikwijls werden lastig gevallen en pok bui tenlanders, o.a. den Zweedschen kinderen die on langs Stettin bezochten, het groote aantal Jo den in de zwembaden is opgevallen. BERLIJN, 21 Juli De anti-semietische onlusten van de laatste dagen op den Kurfür- stendamm zyn beëindigd. Wel worden nog steeds antisemietische pla- katen geplakt op de joodsche winkels. In Dresden moeten de joodsche winkels om vijf uur des middags sluiten. WASHINGTON, 22 Juli. (Reuter). Naar thans biykt zijn de jongste nederlagen van Roosevelt in het parlement het gevolg van een aanzienlüke coalitie van economische belan gen, die groote sommen uitgaven om te belet ten, dat zekere wetten werden aangenomen, wel. ke de basis vormden van de politiek van Roo sevelt en een aantal trusts bedreigden. De leiders van de democraten in den Se naat hebben verzocht een onderzoek in te stellen naar de verkiezings-campagne, welke in de couloirs is gedreven door de holding-com panies,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5