DE RAMP MET DE „GAAI Er woedde een ontzettend noodweer Bruggen werden weggeslagen, hoornen ont worteld en electrische centrales vernield Haperde er iets aan de motoren? «I Safety first! Niet tegen den bergwand gevlogen? De demontage begonnen De reorganisatie bij de K.L.M. Dienst op Milaan stopgezet BANGE OOGENBLIKKEN IN DE LUCHT BLIKSEMINSLAG? ol MAANDAG 22 JULI 1935 99 Piloot zocht klaarblijkelijk naar een geschikt landingsterrein Ooggetuigen verhalen Op de plaats des onheils Bliksem in motor geslagen? Vreeselijke ontdekking De dooden gekist Onze redacteur treft bij de slacht offers een onzer redacteuren buitenland aan Evert van Dijk keert terug naar Schiphol van reis naar Londen is bij een poging tot nood landing de vleugel tegen een boom geraakt? Inzittenden bekneld Gesprek met den Ne- derlandschen consul te Lugano Priester bij de slachtoffers De post De bij de vliegramp van de „Gaai" overledenen vermoedelijk Dinsdag naar ons land Tekort aan piloten niet te wijten aan de rampen Er is alle reden, na te gaan wat er precies aan de hand kan zijn en het tempo te vermin deren Lufthansa neemt dienst over De „Kwikstaart"-ramp Verpleging van den Zweed Hel- ström met enkele dagen verlengd De putsch van '23 en de Britsche oud-strijders De gewone Duitsche tactloosheid Ministerraad te Praag bijeen Aantal besluiten goedgekeurd Berlijns nieuwe prefect in actie Onze eigen redacteur telefoneer de ons Zaterdagavond nader uit Mesocco Uit de nachtdonkere straten van Bellinzona rijdt de auto ons door het duistere Zwitsersche land naar den San Bernardino-pas, waar het vreeselijk ongeluk met de „Gaai" zich heeft af gespeeld. Langs adembenemende wegkrommingen, nu eens omhoog, dan weer omlaag, rijdt onze auto ons met duizelingwekkende vaart voort. Wij passeeren Mesocco, een gehucht. Enkele minuten later het kleine dorpje San Giacomo; even buiten het kleine gehucht heeft het vree selijk drama zich afgespeeld. Onze auto houdt stil aan een wegkromming. Wij stappen uit. Enkele honderden meters hebben wij geloo- pen. Dan wijst ons de gids op een boschje van een tiental hooge dennen. Een schouwspel, dat wij nooit van ons leven zullen vergeten, treft hier ons oog. Het vliegtuig is middendoor gebroken en let terlijk dubbel geslagen. De vleugels liggen ge strekt, de eene recht bovenuit, de andere in de lengte van het vliegtuig. Van de cockpit en het voorste gedeelte van de cabine is niets dan een ontzettende chaos over. Een zestal meters opzij is een stuk van het landingsgestel, een der propellers heeft zich ge heel in een stam van een boom gesneden. In het weifelende licht onderschelden wij steeds meer bijzonderheden. Daar ligt een ra diotoestel, iets verder ligt een klokje uit de cockpit. Het wijst 12 minuten voor één uur. Op dit oogenblik dus heeft het vreeselijk drama zich afgespeeld. Iets verder liggen half geopende koffers, kleeren liggen in het wrak verspreid, een paar damesschoentjes, een hou ten kinderpaard. Met allerlei kleine wrakstuk ken is de grond bezaaid. Over alles hangt de adembenemende stilte van den nacht. De takken der boomen reiken als met be schermend gebaar over de afschuwelijke ravage aan hun voeten. De adem schokt ons in de keel, ons hart bonst met felle slagen. Toen wij Zaterdagmorgen in heel wat op gewekter stemming met het Douglasvliegtuig van de Zwitsersche luchtvaartmaatschappij naar Zürich vlogen hadden wij allerminst het ver moeden, welke vreeselijke taak ons onverwacht zou worden opgelegd. Nauwelijks waren wij in Zürich aangekomen of daar vernamen wij het verschrikkelijke nieuws. Onmiddellijk zijn wij naar de plaats des on- heils vertrokken, waar wij na den Nederlanü- schen consul te Lugano als eerste Nederlanders aankwamen. Een drietal ooggetuigen hebben we gespro ken. Het zijn eenvoudige woudboeren. Zij waren op de alpenweide het gras aan het maaien, toen zij door het hevige noodweer, dat Zaterdag morgen over bijna geheel Zwitserland heeft ge woed, werden overvallen. Z?ij schuilden onder de boomen, toen zij plot seling motorgeronk boven zich hoorden Zij za gen naar boven en bemerkten een groot vlieg tuig, dat rondcirkelde. „Wij dachten eerst," vertelde een der boeren ons, „dat het vliegtuig deze manoeuvre voor de aardigheid uithaalde, en wij wuifden van onze standplaats uit naar de machine. Plotseling echter klonk het geluid van een sirene, dat blijkbaar afkomstig was uit 't boven ons cirkelende toestel. Toen begrepen wij, dat de piloot boven de aandacht wilde trekken en dus blijkbaar in moeilijkheden verkeerde. Daar het toestel na twee maal in het dal te hebben rond gecirkeld een derde bocht beschreef en thans reeds op ongeveer honderd meter hoogte was, begrepen wij, dat het toestel een noodlanding wilde maken. Daar zich vlak by onze woning bevindt, waren wij bang, dat deze misschien bij het neerkomen door het toestel geraakt zou worden. Plotseling echter maakte het vliegtuig een scherpe bocht, vloog nog enkele meters door en viel toen van betrekkelijk geringe hoogte bijna loodrecht neer. Het kwam daarbij met den neus tegen den grond aan den voet van pen pijnboschje, sloeg half om, en vormde nog slechts een afschu welijke ruïne. De vreeselijke klap, waarmede de botsing te gen den grond gepaard ging, deed ons verstijfd staan van schrik. Enkele seconden slechts.... en toen snelden wij te hulp. Het is blijkbaar overvallen door het vreeselijke onweer, dat dezen morgen in verschillende dee- len van Zwitserland groote schade heeft aangericht, bruggen heeft weggeslagen, boomen ontworteld en electrische centrales heeft ver nield. Ook persoonlijk waren wij bijna het slachtoffer geworden, want ons toestel stond nauwelijks tien minu ten te Zürich aan den grond, toen een orkaan losbarstte, zooals wij dien in ons leven nog nooit hebben aanschouwd. Er viel een zoo sterke regen, gepaard gaan de met hagelsteenen, dat men geen meter voor zich uit kon zien. Daarop was de wind zoo he vig, dat van het station van de luchthaven van Zürich verschillende ruiten werden ingedrukt. Het noodweer ging gepaard met felle bliksem en donderslagen. Dit noodweer moet de „Gaai" boven den San Bernardinopas heb ben overvallen. Hier heeft het vliegtuig gerui- men tijd rondgecirkeld, want op verschillende plaatsen in den pas is het vliegtuig gezien of gehoord. Naar enkele ooggetuigen verzeker den zouden de motoren telkens hebben afgeslagen. Ook rondom het toestel woedde het hevige onweer, ofschoon het zicht ter plaatse niet geheel door den regen was verduisterd. Wanneer men echter den dalketel ziet, met zijn hoogen, steilen bergwand rondom, dan be grijpt men, dat het vliegtuig, wanneer het zyn stijgkracht had verloren, hier als een muis in een val heeft gezeten. Het geheel vertoont veel overeenkomst met het ongeval van de „Leeuwerik"; echter wijzen verschillende teekenen erop, dat het vliegtuig getracht heeft op de kleine alpenweide een noodlanding te maken, al was het terrein door de oneffenheid en de verspreide boomengroe- pen allerminst er voor geschikt. Zaterdagavond om half tien zijn de stoffe lijke overblijfselen der slachtoffers overge bracht naar het dorpskerkje te San Giacomo. Daar zyn zij neergelegd en bedekt met lakens. Verschillende der slachtoffers zijn vry ernstig' verminkt, alhoewel toch allen te herkennen zyn. Omtrent de laatste oogenblikken van het vliegtuig in de lucht, vernemen we nog van en kele andere ooggetuigen, die zich eveneens in de onmiddellijke nabijheid in een boschhut be vonden, dat het toestel geruimen tijd onzicht baar was, door den dichten nevel en den ont zettend zwaxen regenval. Ook deze menschen verklaren, dat zij duidelijk een sirene hadden hooren loeien, onmiddellijk ge volgd door een feilen donderslag. Toen zij het vliegtuig, dat steeds lager cirkelde, in het oog kregen, constateerden zij dat een der mo toren herhaaldelijk weigerde. Zij konden dit ook duidelijk hooren, aan het ronken, dat nu eens sterker was en dan weer afnam. Ook de propeller van den motor, die haperde, sloeg nu eens feller, en dan weer lang zamer rond. Op dit oogenblik had het vliegtuig nog slechts een hoogte van ongeveer dertig me ter. Alles wees er op, dat het trachtte, op het on herbergzame terrein een noodlanding te maken Naar de meening van deze ooggetuigen maakte het toestel tenslotte een te scherpe bocht, zakte af en sloeg zijdelings naar beneden. Het toestel brak midden door en sloeg half om. Onder de vele papieren en brieven, die in de omgeving van het wrak zijn verzameld, vond men bij de verwoeste cockpit een kaart met aanteekeningen in de Nederlandsche taal, waarop aangegeven waren de noodlandings terreinen in Zwitserland. Men kan dus aannemen, dat de piloot nog op het laatste oogenblik de mogelijkheid heeft bestudeerd om op geschikt terrein neer te ko men. Het dichtst nabijgelegen vliegveld is dat van Bellinzona, doch dit hebben zij blijkbaar niet meer kunnen bereiken. Toen de eerstaangekomenen bij het vliegtuig waren, sloeg een kleine rookwolk uit het wrak omhoog. Het toestel is echter niet in brand gevlogen. in witte doeken, zoodat niets van hen meer te zien is. Een van hen, is het de linksche, de rechtsche of is het misschien die daar, in het midden.... is onze collega. Nu herinneren wij ons hoe wij nog kort voor zijn vertrek met hem spraken over zijn vacan- tieplahnen en hij ons vertelde, hoe hij per vliegtuig naar Milaan wilde vliegen. Wij hebben toen nog alle aantrekkelijkheden van de route besproken en hij was geestdriftig om ook deze belevenissen mede te maken. Hoe weinig konden wij toen vermoeden, dat dit ons weerzien zou zijn Hier ligt een onzer kameraden. Een der der tien, hier, zoo plotseling vereenigd in den dood en wij, die hedenmorgen nog allerminst ver moedden, dat wij hier in dit kleine kapelletje van een Zuid-Zwitsersch gehucht zouden staan tegenover den dood, knielen er neer om een oogenblik voor zijn zielerust te bidden. Dan verlaten wij de kapel en werpen nog een laatsten blik op de onbeweeglijk uitgestrekte ge stalten, waarover zacht het licht der kaarsen strijkt en we prevelen nog een laatste „Rust zacht, kameraad, God geve je den eeuwigen vrede." Zondagmiddag hebben wij nog 'n kort be zoek gebracht aan de kleine kapel van San Giacomo. Men had daar de dooden ten deele voor het altaar gelegd. De overigen midden in het kerkje. Roode asters waren aan hun voeten gestrooid. Op het politie-bureau te Mesocco toonde men ons de passen, welke op de slachtoffers gevon den zijn. Wij bladeren ze door. Op een gegeven oogenblik staren wij ontzet op een foto en een naam.... Nog kunnen wij het niet gelooven, maar daar lezen wij een naam van een onzer collega's, den redacteur Buitenland Jos. van Langen. Enkele oogenblikken stonden wij sprakeloos van ontzetting. Even later bracht de wachtmeester der gen darmes ons met den auto naar Giacomo. Hier in een klein kapelletje van het gehucht zijn de dooden opgebaard. Het kleine kerkje wordt maar eens in het jaar gebruikt en wel in den hooitijd. Als zoo danig zou er Zondagmorgen een Heilige Mis worden opgedragen. Buiten den hooitijd is het gesloten, daar het gehucht slechts enkele hui zen telt en geen afzonderlijke parochie vormt. Voor de kleine kapel staan gendarmes op wacht. Zij openen de deur en we gaan binnen. De enge ruimte, begrensd door kale witte wanden, wordt grillig verlicht door twee kaar sen, welke op een klein altaar zijn geplaatst van een beeld van Sint Jacob, den patroon van het plaatsje. In het midden op den vloer liggen naast el kaar dertien witte figuren. Het is het stoffelijk overschot der slachtoffers, dat enkel gehuld is Evert van Dijk Het Fokker-Douglas-vIiegtuig „Toekan," P. H.A. K. T., dat Zaterdagavond te 21.27 uur van Schiphol startte voor de laatste vlucht volgens de dienstregeling naar Londen, waar het toestel te ongeveer 1 1 uur op Croydon hoort aan te komen, verscheen te onge veer 10 uur, dus ruim een half uur na het vertrek, plotseling weer boven Schiphol, waar de landingslichten werden ontstoken en het vliegtuig een vlotte landing maakte. Het bleek dat enkele instrumenten voor het blindvliegein niet goed hadden gefunc- tionneerd, waarom de bestuurder, de bekende K. L. M.-piloot Evert van Dijk er de voor. keur aan gaf, mede met het oog op het slechte weer, niet door te vliegen en naar Schiphol terug te keeren. Zaterdagavond hadden wij, kort na zyn te rugkeer van de plaats, waar het K.L.M.-vlieg- tuig de „Gaai" is neergestort, een onderhoud met den heer Tognola, burgemeester van de ge meente Mesocco, binnen welker gebied ook San Bernardino en San Giacomo gelegen zijn. De burgemeester was onmiddellijk na de ramp gewaarschuwd en was nog zeer onder den in druk van hetgeen hij gezien had. Het vernielde toestel moet plat tegen den grond zijn geslagen, want terwijl de bovenkant van de cabine intact was, was de onderkant geheel ingedrukt. De ca bine was van achteren naar voren in elkaar ge schoven, en ook de cockpit was op deze wijze ineen gedrukt, zoodat alle inzittenden waar schijnlijk met groote kracht in hun stoelen be kneld zijn geraakt. De meeste lijken waren dan ook zeer verminkt. Twee landarbeiders, die in de onmiddellijke nabijheid aan het werk waren geweest, en onmiddellijk na het ongeval ter plaatse waren, vonden nog slechts de jeugdige stewardess in leven, doch slechts na enkele mi nuten gaf zij den geest. Gezien de plaats waar de machine is neerge stort, is het aldus burgemeester Tognola onmogelijk, dat de Douglas tegen een bergwand is opgevlogen. Wel zijn er rotswanden in de buurt, doch het vliegtuig had eenige malen rondgecirkeld boven de open ruimte en sirene signalen gegeven, alsof het een noodlanding wilde maken. Hoewel de open ruimte daartoe eigenlijk te klein is, hadden de ooggetuigen, die het vliegtuig volgden, gedacht dat het toch wilde dalen, toen het plotseling neerstortte. Het plateau, waarop het terecht kwam, ligt op een hoogte van circa 1100 meter boven den zeespie gel. Onder de bewoners veroorzaakte het gebeurde groote ontsteltenis en alle dorpen uit de omge ving liepen uit naar de plaats van de ramp De burgemeester zorgde dan ook terstond voor een afzetting van landjagers en Zwitsersche grens wachten uit Bellinzona. Ook een Roode Kruis- colonne uit Bellinzona was spoedig ter plaatse en deze heeft, vaak met moeite, de lijken uit het wrak geborgen en per vrachtauto naar San Gia como vervoerd, waar zij vannacht zijn neerge legd in de katholieke kerk en hedenochtend ge kist zullen worden. Het wrak is onder bewaking gesteld. Ten slotte deelde de burge meester ons nog mede, dat het bo ven de Pian San Giacomo, op het tijdstip dat de „Gaai" is neerge stort, zeer hevig heeft geonweerd, zoodat, gezien de plotselinge wijze, waarop het toestel neerstortte, het niet geheel onmogelyk zou zijn, dat het door den bliksem is getrof fen. Aan den onderkant van den romp heeft hij een zwarte vlek waargenomen, die een schroeivlek tengevolge van blikseminslag zou kunnen zijn, doch de heer Tognola achtte zich in deze te weinig des kundig om hieromtrent iets met ze kerheid te durven beweren. De Nederlandsche consul te Lugano, K. G. W. Baron van Wassenaer, die tegen half drie Zaterdagmiddag telefonisch van het ongeluk op de hoogte werd gesteld, was tegen half vijf ter plaatse aanwezig. Des avonds na zijn te. rugkeer in Lugano, hebben wij een onderhoud met hem gehad. Ook hij was diep onder den indruk van het gebeurde. Toen hij bij het wrak van de „Gaai" arriveerde, waren alle lijken reeds geborgen, waarvoor men het dak van de cabine had moeten opensnijden. De linkervleugel van bet toestel lag tegen een boom aan en was gedeeltelijk afgeknapt. De beide motoren zaten nog in de vleugels, doch waren eveneens geheel in elkaar gedrukt, zoo als in de cabine alle stoelen van achteren naar voren in elkaar gedrukt waren. Op vrij grooten afstand van het wrak vond men een der machtige wielen, dat was afgerukt van het landingsgestel. De Pian San Giacomo, waar het wrak ligt, is een klaine vlakte, een soort Alpenweide, waardoorheen het riviertje de Mesocco loopt en op slechts enkele minuten afstand de autoweg van Mesocco naar San Bernardino. Baron van Wassenaer verklaarde: „Als de piloot nog 40 metar had doorgevlogen was hij tegen den rotswand te pletter gevlogen". Thans kan daarvan volgens hem geen sprake zijn. De piloot durfde blijkbaar bij het zware weer het gevaarlijke Al- penparcours ni«t aan, of er was iets niet in orde met het toestel, zoodat hij een noodlanding wilde maken op de eenige plaats, die hem daar toe geschikt leek, de Pian San Gia como. Hierop wijst niet alleen het cirkelen boven deze kleine vlakte, maar vooral het feit, dat bij onder zoek van het wrak de benzinelei ding bleek te zijn afgesloten. Hieraan is het wellicht ook te danken, dat by de botsing met den grond geen brand is ontstaan. Vermoedelijk is by de noodlanding de vleugel van het toestel met den boom, waartegen het wrak rust, in aanraking ge komen en is het daardoor neergestort. Later op den dag werden vanwege de be volking kransen op het stoffelijk overschot der slachtoffers gelegd. De sfeer in de kleine stille kapel, waar het licht zwak binnendringt is wel in scherpe tegen stelling met de lachende zomersche weelde bui ten. Des middags werden de kisten gebracht. Met witte leerdoeken bekleed, voorzien van vergulde hengsels en kruisen op de deksels. De lykeu zyn voorloopig verzorgd en gekist. Het wachten is nu op nadere instructies uit Amsterdam en het vervullen van verschillende formaliteiten. Naar men hier aanneemt, zal het transport waarschynlyk niet voor Woensdagmorgen kun nen geschieden. Wij hadden nog een gesprek met dr. Alberti uit Bellinzona, den veldprediker van Tessino. Hy vertoefde in San Bernardino en was kort na het ongeval ter plaatse. Allen waren reeds dood. Voor het geval er Katholieken onder de slachtoffers waren heeft dr. Alberti zekerheids halve de absolutie verleend, hen gezegend en voor hun zielerust gebeden. De bagage uit het achterruim is Zondagmor gen nog vrywel onbeschadigd geborgen. De post voor Amsterdam, Berlyn en Londen is des mid dags als spoedbestelling per auto en trein ver voerd. Onze spjciale redacteur Mesocco: seint ons uit Zondag heeft de heer Anthonie Fokker, de directeur der Fokkermaatschappy, een be zoek gebracht aan de plaats van het ongeval met de „Gaai." Heden is men begonnen met de demontage van het wrak van het verongelukte vliegtuig. Staart en wielen zullen na demontage ter onderzoek opgezonden worden naar Amsterdam. De motoren zul len in Zürich aan een onderzoek worden onderworpen. De rest van het wrak wordt ter plaatse begra ven. Het transport van de overlede nen zal per specialen treinwaggon, vermoedelijk Dinsdag, geschieden. Onderzoek gereed De beide deskundigen, die door het depar tement van Waterstaat naar Zwitserrland zyn gezonden om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp met de „Gaai" zijn Zondag met hun onderzoek gereed gekomen. Zy zullen zoo spoedig mogelijk terugkeeren en hun rapport aan den minister uitbrengen. Een groot aantal telegrammen heeft de K. L. M. ontvangen om deelneming te betuigen met deze nieuwe ramp. H. M. de Koningin heeft een hartelyk te legram gezonden waarin Zy uiting gaf van Haar deelneming en de directie der K. L. M. verzocht ook Haar deelnemming aan de na bestaanden van de slachtoffers te willen be tuigen. Voorts zy'n er vele blijken van belangstel ling ook uit het buitenlaand en uit Indië ontvangen. Teraardebestelling der slachtoffers Met betrekking tot de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van bemanning en passagiers, kan nog medegedeeld worden, dat het stoffelyk overschot van den heer Flohr waarschynlyk in Heidelberg zal worden be graven. Mej. Hermanides zal in Noordwyk worden begraven; de heer en mevr. Philips in Vught; de heer van Langen in Purmerend. In de overige gevallen heeft nog overleg met de nabestaanden plaats. De directie der K. L. M. deelt nogmaals mede, dat geen verdere inkrimping van de lynen ni haar voornemen ligt. Ook op Indië zal de dubbelweeksche dienst worden ge handhaafd. (Ongecorrigeerd.) Een ambtenaar van de K. L. M. op Croy don verklaarde aan Reuter, dat het onjuist is, dat de reorganisatie der K.L.M.-diensten moest worden toegeschreven aan het verlies van piloten door de jongste rampen. Het tekort aan piloten wordt veroorzaakt door de aanzienlijke uitbreiding van den dienst gedurende dit jaar en daarom werden stappen gedaan dat Duitsche en Cechische piloten den dienst zouden vèrzorgen op de lijnen, die zij reeds met hetzelfde type machines bedienden. Binnenkort kunnen wij verschillende jon ge piloten in dienst steilen, maar wij wen- schen slechts mannen den dienst te laten verzorgen, die een langdurige ondervinding hebben op de lange routes. Indien al de drie jongste rampen moeten geweten worden aan dezelfde oorzaken, zoo zeide de ambtenaar, dan geeft dit toch geen reden voor achterdochtigheid. De chef van den vliegdienst, de heer Aler, deelde Zaterdagavond nog mede, dat de K. L. M. heeft besloten haar dienst op Milaan tydeiyk te staken. Toen zij de Duitsche Luft hansa, met wie zij voor dezen dienst een pool heeft gevormd, mededeelde, dat zij Maandag niet met een eigen machine naar Milaan vertrekt, heeft de Duitsche Lufthansa zich onmiddellyk bereid verklaard dan in te wil len springen en niet alleen voor het traject FrankfurtMilaan, doch ook voor het tra ject AmsterdamFrankfurt v.v. te willen zorgen. Zondag arriveert op Schsahol een machine van de Duitsche Lufthansa, die Maandagochtend volgens de dienstregeling naar Frankfurt vertrekt. Op onze vraag, waarom de K. L. M. meende, den dienst op Mi laan te moeten staken, antwoord de de heer Aler, dat men eerst wilde weten, wat de oorzaak van het ongeval was, alvorens men den dienst, alsof er niets gebeurd was, voortzette. Als er na elkaar drie ongevallen gebeuren van een om vang als hier het geval was, is er alle reden om na te gaan, wat er precies aan de hand kan zyn en even het tempo te verminderen. Op de tegenwerping, dat men dan ook andere diensten zou kun nen stopzetten, antwoordde de heer Aler, dat het een begrijpelijke psychologische reactie was, dat men juist den dienst op Milaan, met zijn moeilijke Alpenroute, staakte. Naar wy vernemen, is het ontslag uit heb-» Wilhelminagasthuis van den Zweed HelströmpO een der passagiers, die by de ramp van de „Kwikstaart" Verwondingen opliep, een paar dagen uitgesteld, aangezien dit voor zyn alge heel herstel beter werd geoordeeld. De toestand van zijn verloofde, mej. Carlstadt en van den Engelschman Faulkner, die mede in het gast huis waren opgenomen, blyft zich in gunstigen zin ontwikkelen. LONDEN, 21 Juli (A. N. P.) De codes- pondent van „Daily Telegraph" te München meldt, dat de Britsche oud-stryders geweigerd hebben een krans te leggen op het nationaal- socialistisch gedenkteeken voor de neegen op standelingen, die in 1923 zyn gedood (bij de toenmalige omwentelingspoging van Hitler in een bierkelder te München). Het program voor het bezoek der Britsche oud-strijders was door de autoriteiten opgesteld zonder overleg met de buitenlanders. Toen het program evenwel werd bekend gemaakt, gaven de gasten te kennen, dat zy zich niet in poli tieke kwesties wenschen te mengen. Het hoofd kwartier van het Britsche legioen te Londen is het eens met de actie der gedelegeerden. De nationaal-socialistische pers maakt geen melding van de kwestie. De oudstryders hebben slechts een krans gelegd op het oorlogsmonument. PRAAG, 22 Juli. (A. N. P.) In den jongsten Tsjecho-Slowaakschen Ministerraad is de lucht vaartovereenkomst met Sowjet-Rusland inzake het regelmatige luchtverkeer tusschen Moskou en Praag, die op 16 Mei j.l. te Moskou onder teekend werd, goedgekeurd. Voorts werd besloten tot opheffing van be staande kerkelijke gemeenschappen in de grensgebieden, waar de Tsjechische bevolking deel uitmaakte van kerkelyke gemeenschappen of parochieën, die voor het overige deel op Pruisisch, Saksisch of Beiersch gebied liggen en zullen voortaan de kerkelyke grenzen met de staatsgrenzen moeten samenvallen. Tenslotte werden besluiten genomen inzake het vaststlelen van meel- en graanpryzen. BERLIJN, 20 Juli. (Havas.) De nieuwe poli- tie-prefect van Berlyn Von Helldorf, die van daag in functie is getreden, heeft onmiddellyk het bevel uitgevaardigd, dat van zeven uur van avond af, de joodsche eigenaren van yssalons hun zaken moeten sluiten, in verband met de anti-semietische incidenten van de laatste da gen. MÜNCHEN, 20 Juli. (Havas.) De staatspolitie heeft de religieuze week, die te München zou worden gehouden, verboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7