STADSNIEUWS Men tefitijfi ani: s LAATSTE NIEUWS VIER DAGEN OP MARSCH Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Het luk verkeersonge- te Oegstgeest BL 0EMB0LLENCUL TUUR AANTREDEN GEBLAZEN De ramp van de Gaai DE MODDERBANDJIR BIJ TAR0ENA DINSDAG 23 JULI 1935 Het gouden echtpaar Joh. Consent v. d. Hoeven Kennemer Fotokring HEEMSTEDE Personalia LIJNDEN VIJFHUIZEN Ping-Pong Tournament „Rijne- gom BURGERLIJKE STAND Voorzichtigheid geboden! Op den Rijksweg Den HaagDelft had een aanrijding plaats tusschen twee auto's, waarbij een der wagens om sloeg en vijf personen gewond werden (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nieuwe regeling voor 't verleenen van bijslag op het loon VELSEN IJMUIDEN Ruim drie-duizend tippelaars vol goeden moed in Nijmegen bijeen Een jubel-jaar De vlaggenparade Veteranen Een tweede slachtoffer bezweken Dertien personen gedood Van de slachtoffers A. Content, s.d.-oud-raadslid W atergraaf smeer De Engelsche passagiers De Queen Mary" en de „Normandie" Overbrenging van het stoffelijk overschot der slachtoffers Geen concurrentie tusschen beide schepen Aschregen in Argentinië OVER BOORD GESPRONGEN Gouddekking clausule opgeheven Prauw omgeslagen bij Bali Negen personen vonden den dood Ernstig incident aan boord van „De Oldenbarneveldt" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiints siiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiis Het gouden echtpaar Joh. Consentv. d. Hoeven vierde dezer dagen zijn gouden bruiloft. Hoewel het Maandag 22 Juli de trouwdag was, werd Zaterdag tevoren reeds het feest gevierd met het oog op familie en bekenden, die van buiten moesten komen. Als men de Scheeperstraat in komt, ziet men reeds van verre waar en wat voor een feest er gevierd wordt. Een kleine, doch fraai ver sierde eerepoort, met een toepasselijk opschrift, verleent toegang tot de, woning. Men kan er aan merken, dat alle omwonenden meeleven met het gouden echtpaar. Een bijzonder aangename verrassing was het, toen Woensdagavond 17 Juli, plotseling een heel muziekkorps voor de deur een serenade kwam brengen. De harmonie „St. Caecilia" o.l.v. den heer v. d. Linden, had gemeend, dat zulk een feest niet onopgemerkt mocht blijven. Moeder Consent verzekerde ons, dat in een ommezien de heele straat zwart stond. Deze dagen zullen voor beide oudjes onge twijfeld een heerlijke herinnering blijven. Hoewel het nog volop zomer is en de vacan- ties voor de deur staan, begint het bestuur reeds nu het a.s. vergader-seizoen voor te be reiden. Men is voornemens een lokaliteit te huren, waar wekelijks op een onderling overeengeko men avond door de leden gewerkt wordt onder leiding van de oudere leden, volgens een vast gesteld program. Het spreekt vanzelf, dat een en ander meerdere kosten met zich brengt en daarom stelt het bestuur zich voor op 4 Sept. a.s. een buitengewone ledenvergadering bijeen te roepen, teneinde de bestuursvoorstellen tot financiering van dit program te bespreken. Verder ligt het in het voornemen gedurende de Kerstdagen van dit jaar een „Kersttentoon stelling" te houden van uitsluitend werk der leden. Uit de ingezonden foto's zal door de perma nente jury een collectie worden samengesteld voor de Kerstsalon, waarbij dan tevens de be kroningen worden vastgesteld, welke zullen be staan uit diploma's. Kraai 3 gesp., 3 p.; Brand 5 gesp., 2 p.; War- tenhorst 4 gesp., 0 p. De kampioen van het vorig jaar, G. Postma, heeft weer de leiding genomen, op den voet gevolgd door zijn broer en v. d. Heijde, Dukel en Vrijhof. Bijdrage in schoolgeld B. en W. stellen voor hente machtigenmet a. het Kennemer Ly ceum te Overveen; b. het Christelijk Lyceum te Haarlem; ;c. het R.K. Lyceum te Overveen; d, de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal en e. het R.K. Gymnasium voor Meisjes „Sancta Maria" te Haarlem, een regeling aan te gaan inzake de toelating van leerlingen op genoemde inrichtingen van on derwijs, en voor ieder der leerlingen, waarvoor het schoolgeld minder bedraagt dan f 275 aan de genoemde inrichtingen van onderwijs het verschil tuschen het aldus berekende school geld en f 275 te vergoeden. Geslaagd voor het examen voor Engelsche Handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen: de heer A. A. B. Wijsman Sr. alhier. De examens aan het Muziekconservatorium van de R. K. Leergangen te Tilburg worden mede afgenomen door de heeren Willem An- driessen, hoofdleeraar voor piano aan het Am- sterdamsche Conservatorium en A. de Vogel, directeur van de Muziekschool der Mij. tot Be vordering der Toonkunst te Haarlem. Voor het examen belastingconsulent (deel II slaagde de heer C. I. G. v. Deutekom te Haar lem. Voor het eerste gedeelte van het Diploma van het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage: mej. J. C. Raadersma te Overveen. Voor het examen fraaie handwerken de da mes J. Kalverda te Haarlem en R. v. As te Umuiden. Voor het examen nuttige handwerken: mej. E. Lekkerkerke te Overveen. Voor het Notarieel examen (deel I)de heer C. Blom, Haarlem. Na gehouden examens vanwege de Vereeni ging „Het Nederlandsche Handels Instituut" te Amsterdam slaagden voor het praktijkdiploma Boekhouden, o. m. onze stadgenooten de hee ren J. J. Kuiper en N. Th. v. d. Velden, bei den leerlingen van den heer C. C. G. J. He- zemans leeraar Handelswetenschappen, alhier. Giek gebroken Bij het machinaal zandlos- sen aan den Lijnderdijk aan de opslagplaats van den heer J. Smit, brak onverwachts de meer dan 20 M. lange giek en viel aan drie stukken naar beneden. Gelukkig dat daar juist niets passeerde an ders waren de gevolgen niet te overzien ge weest. Ongelukkig terecht gekomen Spelender wijze kwam het vijfjarig dochtertje van den heer G. Bakker van de balie te vallen die aan den Vijfhuizerweg staat. Het kind kwam zoo ongelukkig terecht dat zij een gecompliceerde armbreuk op liep. De ontboden geneesheer achtte opname in een gasthuis noodzakelijk. Heeren enkelspel, eerste ronde: C. Gall sl. Lobbes 21—16, 22—20; J. Gall sl. Rothbarth 21 —15, 21—13; Heeck sl. Pit 21—6, 21—13; v. Son sl. Bijl de Vroe 2422. 2112; Schumacher sl. de Haas 21—4, 21—10; Kruyt sl. Kokke 21—14, 2118; Janchevsky sl. Hoying 2119, 2117; de Vries sl. C. Vogelzang 219. 217; Weener sl- Henfling 21—11, 21—18; A. Gall sl. Bekkers 1621, 2117; 2119; Frekenhorst sl. Everard 1421, 2117, 21—10; Sitniakowsky sl. Vos 2116, 2110; Franssen sl. Rahusen 2117, 21—6; de Kadt sl. Wester 21—19, 14—21. 21—16. Tweede ronde: C. Gall sl. J. Gall 2112, 21—9. Troostronde heerenenkelspel: eerste ronde, Hoying sl. Kokke 2116, 2118. Getrouwd: A. J. J. Comhaire en V. J. Duvo- sel. Geboren; A. M. S. Beringen—v. Geemen d; J. H. Ockeloenv. Grootveld d; J. B. Wijk huizenPik z; P. v. Herwaarde—Janssens d; W. P. CoelemanBoerée d; A. M. ToméWijk- huijzen z; A. PostBreuker z. Overleden: G. J. Zwikkerde Klerk, 73 j., Pieter Kiesstraat; J. M. Warning, 70 j., Zomer- kade; M. J. Seel. 84 j., Oude Raamstraat; H. E. Overdam—v. d. Vaart, 38 j„ Merwedestraat; G. J. C., 3 mnd., d. v, R. Wolf. Madoerastraat; A. M. v. Oostendorp, 90 j., Kamperlaan; S. Plantinga, 29 j., Steenbokstraat. Over: Ecu ontboezeming Geachte Redactie, De cri de coeur van C. B. in het avondblad van 18 Juli j.l. is ondanks uw kalmeerend na schrift zoo begrijpelijk en zal ongetwijfeld bij duizenden in den lande weerklank vinden. In derdaad. er gebeurt onrecht in ons goede vader land. De toestand, als gevolg van de door de regee ring gevolgde eenzijdige deflatiepolitiek, is mo menteel aldus: Millioenen en nog eens millioenen worden door angstige bezitters, slimmeriken en vrekken in goud opgenot, om die, als de tijd er rijp voor is. voordeelig te kunnen gebruiken. Deze reuzen-sommen zijn aan de circulatie ont trokken en absoluut nutteloos. Erger: zij ver scherpen de economische crisis, waaronder ons arme volk krimpt en kreunt. Daartegenover staat het kapitaalbezit van den huiseigenaar dag en nacht ten dienste van zulk een primair beiang als de volkshuisvesting. Hoe zou het gaan, als alle huiseigenaren ter zelfder tijd al was 't dan maar voqj- zeer kort hun bezittingen aan 't gebruik voor het publiek onttrokken? En nu wordt straks het kapitaal van den huiseigenaar juist gevoelig getroffen en blijft dat van Warenar c.s. vrij, ja, dat ver meerdert nog dagelijks in waarde t. o. v. de goe deren, En dan te bedenken, dat, mede ten be lieve van die opgepotte sommen, de hand van den vlijtige werkloos moet blijven en loon en steun tot in het onredelijke moeten worden verminderd: Dit is inderdaad groot onrecht. Zou er misschien verband bestaan tusschen de zware slagen, die het Nederlandsche Volk de laat ste tijden in zijn trots en in zijn liefste bezit hebben getroffen en t.usschen deze ergerlijke on recht vaar idoiieid? Uit de" heilige Schrift weten we, dat God een wreker is en den onrechtvaardige wederstaat. Zou dit juist in deze zoo moeilijke tijden niet meer dan anders door regeering en volk beide overwogen moeten worden? J. Heemstede De Minister van Sociale Zaken heeft aan de besturen van de volgende gemeenten, Benne- broek, Hillegom, Katwijk a. d. Rijn, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijns burg, Sassenneim, Valkenburg (Z.-H.), Voorhout en Warmond, het volgende schrijven gezonden: Bij rondschrijven van 17 Juni j.l. deelde ik Uw college mede, op welke wijze loonbijslag kon worden gegeven aan de bedrijven, die de bloembollencultuur uitoefenen. Op grond van inlichtingen, welke zij van ver schillende zijden hebben bereikt, ben ik tot de conclusie gekomen, dat het wenschelijk is, den grondslag van de regeling, zooals U deze in mijn brief van 17 Juni was medegedeeld, te wijzigen en daarvoor in de plaats te stellen de basis van de regeling, zooals deze ten behoeve van den loonbijslag in andere deelen van het land geldt. Ik ben van meening, dat een wijziging op kortentermijn mogelijk is, omdat de regeling van 17 Juni zich baseert op 1/3 van het loon, dat van week tot week aan nieuw aan te stel len arbeiders wordt uitgekeerd en niet op het loon, dat gedurende een langer tijdvak wordt uitbetaald. De gewijzigde regeling, waardoor die van 17 Juni 1935 op 4 Augustus a.s. vervalt, gaat in op 5 Augustus e.k. en geldt voorloopig tot en met 31 December 1935. De regeling luidt als volgt: De bijslag van de Overheid wordt gegeven in het loonbedrag, dat in een bloembollenbedrijf is uitbetaald boven een bepaald minimum loon bedrag. Dit minimum-loonbedrag wordt voor Uwe gemeente bepaald voor de periode van 5 tot en met 31 Augustus 1935 op f 21.per week en per hectare, met bloembollen beplant. Voor de periode van 1 September tot en met 30 No vember 1935 is dit minimum-loonbedrag f 18 en I voor de periode van 1 December tot en het 28 December 1935 f 12 alles per week en per hec tare, met bloembollen beplant. Als loon wordt aangehouden het ter plaatse algemeen gel dende loon. (Loon betaald voor administratief werk mag niet berekend worden). 2e. Voor arbeid, dien de bedrijfsleider in eigen bedrijf verricht, wordt door den inspecteur voor de werkverschaffing te Noordwijk, gehoord B. en W. en de plaatselijke commissie bedoeld onder 10, een loonbedrag vastgsteld naar even redigheid van den arbeid, welke hij in zijn be drijf verricht. Ditzelfde geldt voor de overige gezinsleden en inwonend mannlijk en/of vrou welijk personeel. Onder geen beding mag hier meer in rekening worden gebracht, dan het gangbare loon. Indien het loon gedeeltelijk in natura wordt uitgekeerd (b.v. met de kost) wordt hiermede rekening gehouden. Elk geval wordt overigens op zichzelf beoordeeld. Voor bedrijven met een bijzonder karakter kan door de Inspectie voor de Werkverschaf fing te Noordwijk een andere minimum-loonbe drag dan hiervoren is aangegeven, als minimum worden vastgesteld. 3e. De bijslag van de Overheid bedraagt 50 pCt. van het meerdere loon, dat wekelijks voor werkzaamheden in het bedrijf is uitgekeerd komstig het bepaalde onder le is uitbetaald, boven het minimum-loonbedrag, dat overeen- Het loon voor alle werkzaamheden in het be drijf kan in de berekening van het uit te kee- ren loon worden opgenomen. Uitgezonderd is echter het loon, uitgekeerd voor administratief werk en aan dienstboden en/of vrouwen, die huiselijke wekrzaamheden verrichten en loon b.v. uitbetaald aan smeden, bouwvakarbeiders enz. In geval van twijfel beslist, na het overleg met Uw college en gehoord de commissie, be doeld in punt 10, de Rijksinspectie voor werk verschaffing te Noordwijk. 4e. De 50 pCt. bijslag van de Overheid, die dus gegeven wordt in het loon, dat wordt uit betaald boven het verplichte minimum-loon bedrag, genoemd onder le, komt, overeenkom stig de regelen van het Werkloosheidssubsidie- fonds, voor gemeenschappelijke rekening van dat fonds en Uwe gemeente. 5e. De bijslagregeling, d.w.z. de regeling voor hetgeen is uitbetaald boven de minima, aange gaan onder 1 van dezen brief, geldt uitsluitend voor arbeiders, die, zoo zij niet in het bedrijf waren opgenomen, voor hulp ingevolge de re gelen voor werkverschaffing en/of steunver- leening in aanmerking zouden komen. De in specteur voor de werkverschaffing te Noordwijk stelt aan de hand van de door U in te zenden bekende aanvraagformulieren vast, of het loon van den desbetreffenden arbeider in de loon- bijslagregeling wordt opgenomen. 6e. De bedrijfsleider mag het loon, dat aan de onder 5e bedoelde arbeiders wordt uitbe taald, eerst voor d enbijslag in aanmerking brengen, indien door den inspecteur het desbe treffende aanvraagformulier is goedgekeurd. 7e. De bedrijfsleider, die voor bijslag in aan merking wenscht te komen, dient aan Uw col lege een aanvrage daartoe, met opgave van ver schillende gegevens, te doen toekomen. 8e. Indien voor een bepaald bedrijf de bijslag regeling van kracht is verklaard, moet de be drijfsleider wekelijks van het gemeentebestuur een nominatie van loonstaat inzenden, welke de betrokken arbeiders voor ontvangst dienen te hebben geteekend. De desbetreffende formu lieren, waarvan de redactie U door de inspectie te Noordwijk kan worden medegedeeld, gelieve U kosteloos ter beschikking te stellen. 9e. De afrekening met hen, dei tot de rege ling zijn toegetreden, heeft plaats na afloop van elk der drie tijdvakken onder punt 1 aan gegeven. 10e. Voor Uwe gemeente wordt door Uw col lege, voor zomr zulks nog niet mocht zijn ge schied, een plaatselijke commissie in het leven geroepen, bestaande uit één vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, één van de werkne mers en één van de werknemersorganisaties ter plaatse. Deze commissie werkt met het gemeentebe stuur en de Inspectie samen voor het uitoefenen van controle en verder tot het verrichten van alle werkzaamheden, welke noodig zijn om een behoorlijken gang van zaken te verzekeren. Indien Uw college bereid is tot bovenstaande regeling toe te treden, gelieve U daarvan on verwijld zoowel aan mij als de Inspectie voor de Werkverschaffing te Noordwijk mededeeling te doen. Burgerlijke stand. Geboren: I. C. J. Waag- meester-Nieuwenkamp, d.; A. M. GomesAlf- ter, z.; A. N. Grin—Struijff, z.; S. Kupker—de Birk, z.; N. Stokerde Boer, d. Overleden: J. B. Lodder, 64 jaar, echtge- noote van J. W. Borrius. G. Dammen Zomercompetitie D. C. IJ. Postma heeft de leiding. Hieronder laten wij de uitslagen van de vierde en vijfde ronde volgen van de zomer' competitie D. C. IJ. Vierde ronde: BrandF. Vrijhof 02, T Postma—Klinge 1—1, F. Dukel—A. Schagen 20, P. SmitKoetsier 20, v. d. HeideG. Postma 02, Kraai—v. d. Velde afgebr.. Vijfde ronde: A. Schagenv. d. Heide 02, Brand—Klinge 0—2, Koetsier—Dukel 1—1, v VeldeWartenhorst 20, SmitT. Postma A. Kraai 11. De stand na de vijfde ronde luidt: G Postma 4 gesp. 6 p.; T. Dukel en v. d. Heyc'e 5 gesp., 6 p.; v. d. Velde 4 gesp., 5 p.; F Postma 3 gesp., 5 p.; Klinge 5 gesp. 5 p.; P. Smit 3 gesp., 4 p.; Koetsier 4 gesp., 4 p. Schagen 5 gesp., 3 p.; Vrijhof 2 eesD.. 3 d. Feestelijker dan andere jaren was ditmaal de opening van de 25ste internationale afstands- marschen. Nijmegen heeft zijn binnenstad in de vlaggen gezet en het oranje-groen van den N.B.L.O. schittert tegen het rood-wit-blauw van de nationale vlaggen op. De feeststemming van de burgerij sloeg over op de ruim 3000 deel nemers aan de marschen, die ditmaal het bin nenplein van de Prins Hendrik Kazerne zagen opgefleurd niet slechts met de kleuren der deel nemende naties, maar ook met de jubileum decoraties, welke in eerepoort en in sierarmen langs de muren waren uitgebeeld. Een niet felle zon overgoot in den namiddag het uitgestrekte Molenveld op het uur, dat de traditioneele vlaggenparade zou aanvangen. In een groot carré stonden de vaandrigs der tal rijke deelnemende vereenigingen en militaire korpsen geschaard om de standaards, terwijl de muziek van het 5de reg. inf. uit Amersfoort onder kapelmeester J. R. van der Glas stond opgesteld tegenover de autoriteiten van den N.B.L.O. en de burgerlijke en militaire autori teiten van Nijmegen. Voordat de vlaggen in de masten geheschen werden, werden eenige offi- cieele toespraken gehouden. Namens de ge meente Nijmegen trad naar voren de burge meester, de heer Jos. Steinweg, die bij den gelukwensch van heel Nijmegen er op wees, dat allen hier samen waren, niet allereerst voor deze parade, maar vooral ook ter herdenking van een zilveren feest, dat de N.B.L.O. met zijn 25sten afstandsmarsch met eere mocht vieren. Spr. bood den gedenkpenning der stad Nij megen aan, welke geoffreerd werd, geëncadreerd in een notenhouten lijstje. Aan jhr. C. von Weiier overhandigde spr. een fraaie lauwer krans met de Nijmeegsche, Nederlandsche en N.B.L.O. kleuren. De heer J. Schippers, voorzitter van de V.V.V. „Nijmegen Vooruit", huldigde in het bijzonder kapitein J. M. Breunese als de leider van de afstandsmarschen. Namens de V.V.V. Vooruit" bood spreker aan den secretaris, kapi tein Breunese, den eerelegpenning der gemeente Nijmegen aan. De heer van der Weijden, voor zitter van den Nijmeegschen Bond van Wandel- sportvereenigingen, trad dan, vergezeld van vertegenwoordigers van de verschillende wan- delsportorganisaties, naar voren om kapitein Breunese namens allen te huldigen voor wat deze in het belang van de wandelsport en van de Nijmeegsche in het bijzonder met de Vier- daagsche gedaan had. Als blijk van waardeering bood spr. een fraaie zilveren plaquette aan, waarin gegraveerd stond een der pareoursen van de Vierdaagsche en waarop in emaille waren aangebracht de wapens van den N.B.L.O., van de gemeente Nijmegen en van de provincie Gelderland. Aan den benedenkant van de plaquette is in kleuren aangebracht de NBLO-vlag. Kapitein Breunese dankte voor dit huldeblijk en hoopte op dezelfde samenwerking in de toekomst als hij in het verleden had mogen ondervinden. Kapitein van den Berge, Commandant van de Koloniale Reserve, releveerde de uitstekende verstandhouding welke steeds bestaan had tus schen de leiding van de afstandsmarschen en de Koloniale Reserve, waar de organisatie van de Vierdaagsche haar hoofdzetel had, en bood aan Jhr. Mr. C. von Weiier een schets aan van de Prins Hendrik Kazerne, waarin zoovele deel nemers ieder jaar gelegerd worden en waar de controleposten zijn ingericht. De heer Winters, voorzitter van de NUW hul digde den NBLO voor al hetgeen deze gedaan heeft in het belang van de wandelsport en bood als blijk van dankbaarheid den zilveren penning van de NUW aan. Ten slotte had Jhr. von Weiier van den leider der afdeeling Haagsche Politie een fraaien lauwerkrans in ontvangst te nemen. Tenslotte bood de heer P. L. M. van Wayenburg namens een Nijmeegsch sportman aan Kapitein J. N. Breunese een wandbord aan op een Nijmeegsche plateelbakkerij vervaardigd en voorstellende het silhouet van de stad, op welks voorgrond eenige wandelaars staan. Daar mede was de huldiging geëindigd, waarna een aanvang gemaakt kon worden met de vlaggen parade. De leiding van de immer treffende plechtig heid van de vlaggenparade was in handen van eerste Luitenant E. Baron van Heeckeren. Aller eerst ging naar alphabetische volgorde de Bel gische vlag in top, waarbij de militaire muziek de Brabangonne speelde. België bleek vertegen woordigd te zijn door één dame. Dan werden twee Duitsche vlaggen, het zwart.wit-roode en de Hakenkruisvlag gehehschen. Dan harmo nieerde de muziek „God save the King", terwijl de „Union Jack" in den wind waaide. Enthou siasme kwam er in de kringen toen de Marseil laise klonk en de tricolore omhoog ging. Van de buitenlandsche vlaggen werd ten slotte de Oos- tenrijksche en de Zwitsersche vlag geheschen, terwijl de gebruikelijke volksliederen gespeeld werden. Ten slotte klonk de vaderlandsche hymne, het Wilhelmus, waarmede een groote menigte instemde, terwijl de Oranjevlag en het rood.wit en blauw ontplooit werden. Tot besluit van de parade werd de NBLO- marsch gespeeld, door velen medegezongen, ter wijl het Oranjekruis op groen fond weldra in de zon blonk. Hiermede was de vlaggenparade geëindigd. Door de vaandrigs, voorafgegaan door de muziek van het 5de Reg. Infanterie te Amersfoorrt, werd nog voor de burgerlijke en miliairte autoriteiten een défilé gehouden, waar na de duizenden toeschouwers en deelnemers zich over het veld verspreidden. Ieder zoch nu zijn verblijf op, om tegen den avond weer stadwaarts te trekken, waar het hoofdverzamelpunt was in het Concertgebouw „De Vereeniging". Daar werd des avonds om half negen hulde gebracht aan de Nijmeegsche Wandelorganisaties en militaire corporaties, aan de NBLO-leiders en de marschdeeinemers. Met volle muziek van eenige Nijmeegsche harmo nieën togen honderden Nijmeegsche wandelaars voorafgegaan door de vaandeldragers met de wapperende banieren, door het hartje van de stad naar „De Vereeniging" om er te defileeren voor de gasten van den NBLO. Nauwelijks was de stoet in aantocht of er brak een onstuimig enthousiasme los, waaruit de duidelijke taal der saamhoorigheid sprak tusschen Nijmegenaars en NBLO'ers, zoover zij samen de wandelsport hoog houden. In verband met het auto-ongeluk op der. Rijksweg HaarlemLeiden kan nog worden ge meld, dat de auto's alsmede het motorrijwiel later werden weggesleept door de garage Van de Ameele Kamsteeg uit Oegstgeest. Hoe hevig de botsing moet zijn geweest blijkt wel uit het feit, dat portieren en zelfs bodem planken van de auto's werden weggeslingerd. Met groote activiteit werd het reddingswerk ter hand genomen. Zeer spoedig was de burge meester van Oegstgeest, de heer Van Gerre- vinck, ter plaatse, die persoonlijk bij het red dingswerk de leiding nam. Hij werd bijgestaan door den chef-veldwachter, den heer Krijger. Bij het onderzoek naar de wijze, waarop het ongeluk plaats had, en naar de identiteit der slachtoffers, stond de politie voor groote moei lijkheden. Zoo onderhield een der auto's een z.g. „wilde dienst", waardoor de inzittenden (deze wagen was propvol) niets van elkaar af wisten. Bovendien waren verscheidene slacht offers bewusteloos of geheel versuft, zoodat zij geen enkele inlichting konden geven. In den loop van den avond is ook de heer Madlener uit Amsterdam, die in het Academisch Ziekenhuis te Leiden was opgenomen, aan zijn verwondingen bezweken. De heer Rijks is nog steeds bewusteloos. De toestand van de overige in dit ziekenhuis opgenomen personen, is naar omstandigheden redelijk wel. De wielrijder, die van den schrik was flauw gevallen en in de Sint Bernardus- stichting te Sassenheim was opgenomen, bevindt zich in tegenstelling met het reeds gemeide nog in die inrichting. Wij vernemen nog, dat een der gewonden, de heer Guermonprez uit Amsterdam, met 'n lichte hersenschudding naar zijn woonplaats is ver voerd. BUITENZORG, 22 Juli. (Aneta). Alle perso nen, die vermist werden na den modderbandjir in den kampong Simoeeng in de buurt van Ta- roena, kunnen als omgekomen worden be schouwd, z»odat in totaal dertien personen door den modderbandjir zijn gedood. De zelfbestuurder, die onmiddellijk na de ramp aanwezig was, trof de noodige maatrege len. Onder de slachtoffers van de ramp met de „Gaai" is ook de heer A. Content vermeld, te Berlijn woonachtig, wiens familie te Koog op Texel de vacantie doorbracht en wiens broer op Schiphol stond te wachten op de aankomst der machine die nooit zou komen. De heer Content was met zijn 11-jarig zoontje op vacantiereis. Hij was twintig jaar geleden inwoner van Wa tergraafsmeer en werd daar, na de invoering van het evenredig kiesrecht, soc. dem. raadslid toen Watergraafsmeer nog niet bij Amsterdam was getrokken. Hij was toen o.a. directeur der melk- afdeeling van de Amsterdamsche Coöperatie „De Dageraad" en werd later, onder het wethouder schap van den heer Wibaut, benoemd tot direc teur van de Centrale Keuken aan den Kadijk te Amsterdam (een distributie-instelling uit de oor logsjaren). In het jaar 1920 werd de melkafdeeling van „De Dageraad" wegens minder gunstigen gang van zaken, verkocht aan Van den Bergh Ltd. te Rotterdam, welk concern den heer Content te gelijkertijd in zijn dienst nam. Aanvankelijk: maakte de nu om het leven gekomen heer Con tent, voor het Van den Bergh-concern menig maal reizen naar Engeland, totdat hij zich met terwoon te Berlijn vestigde als vertegenwoordi ger van Van den Bergh. Een tragische omstandigheid betreffende den dood van een der Engelsche passagiers, Arthur J. Watts, een bekend schilder en karika turist van „Punch" en „Life", wordt ons nog uit Londen gemeld. Zijn tweede vrouw had veer tien dagen geleden een zoon gekregen, maar doordat een afgezonden telegram hem niet be reikte, was hij onkundig hiervan en ging naar huis juist in verband met zijn ongerustheid over den toestand zijner echtgenoote. Als ma rine-officier had hij zich in den oorlog onder scheiden vooral bij de operaties van Zeebrugge en Ostende. Hij was behalve karikaturist en schilder ook ontwerper van publieke affiches voor verschillende ondernemingen. Hij was ge boortig van 1883. De tweede Engelsche passagier was L. M. Nesbitt, die in Rome bij zijn moeder woonde, .maar in verband met journalistieke brieven over Abessinië naar Engeland reisde. In 1923 slaagde hij er in door het gebied van de Boven- Denabil in Afrika te trekken, op welke expeditie drie leden werden gedood door vijandige stam men. 106 dagen deed hij over deze reis en onderging vele ontberingen. 99 Naar wij vernemen zullen de stoffelijke res ten van twaalf der dertien slachtoffers van de ramp met de Fokker-Douglas „Gaai" niet vóór hedenmiddag uit Zwitserland naar ons land worden overgebracht. Het transport geschiedt per trein. Het stoffelijk overschot van den heer Flohr zal vermoedelijk te Heidelsberg ter aarde wor den besteld. Wij vernemen voorts, dat de ter aarde bestel ling van het stoffelijk overschot van den heer A. A. Content en zijn 14-jarig zoontje, te Am sterdam, op Zorgvlied, zal plaats vinden. LONDEN, 22 Juli (Reuter) Heden werd aan boord van de „Normandie" ter reede van Southampton een feestmaal aangeboden door de directie der „Compagnie Transatlantique" onder voorzitterschap van den Franschen am bassadeur te Londen. De Engelsche minister van Handel, Runci- man, hield een tafelrede, waarin hij verklaar de, dat de „Queen Mary", welke in aanbouw is, niet met de „Normandie" zal concurreeren, maar integendeel met dit schip zal samenwer ken. Er zal een zoodanige dienstregeling wor den ontworpen, dat de beide schepen nimmer tegelijk in dezelfde haven zullen zijn. BUENOS AIRES, 22 Juli. (Reuter). Sedert gisterochtend wordt de stad Gotamarca, de hoofdstad der gelijknamige Argentijnsche pro vincie in het Andesgebied, door een vulkani- schen regen geteisterd. De asch ligt reeds dik in de straten. Men meent, dat dit net gevolg is van een verhoogde werking van den vulkaan Decapitade, ten Zuiden van Aconagua, die eenige jaren geleden een groot deel van Argentinië en ook Buenos Aires onder een dikke aschlaag bedolf. Onder de 3150 deelnemers zijn weer velen van de oude garde, als jhr. van der Goes, van der Kaay en niet te vergeten de Hagenaar Dink- huijzen, daarnaast de bekende mevrouw van der Kleij uit Rotterdam en de voorbeeldige Hoom- sche tippelaar van Wijk, die met dominee Goed hart uit Holwerd (Friesland) reeds den tocht HoornNijmegen hadden afgelegd, alvorens aan de Vierdaagsche te beginnen. Ditmaal heeft de N.B.L.O. een bijzondere attractie ingevoerd. De leiding heeft niet alleen de korps prijzen ge handhaafd, maar tegelijkertijd een diploma be schikbaar gesteld voor die vereenigingen en groepen, die hiervoor bijzonder in aanmerking komen door extra zorg te besteden aan doel matige en goede kleeding, zoodat velen er dit maal nog verzorgder dan anders bijloopen. De N.B.L.O. heeft verboden te pronken met te veel blikjes, een malligheid welke in het verleden, vooral door de jongeren onder de tip pelaar^ ijverig werd bedreven. Maandagmiddag werd nog op „Rustoord", de algemeene begraafplaats, namens den N.B.L.O. een krans gelegd op het graf van mr. Wallis, een der leiders van de Road Walking Associa tion, die twee jaar geleden te Nijmegen tijdens de marschen onverwacht uit het leven werd gerukt. ROME, 22 Juli. (Reuter) De Italiaansche re geering heeft de gouddekkingclausule, die een gouddekking van veertig procent voorschrijft, buiten werking gesteld. DEN PASSAR, 22 Juli. (Aneta). Op de reede, onder den wal van Bali, is een prauw, bemann met 24 personen, omgeslagen. Drie mannen, drie vrouwen en drie kinderen ziin verdronken- SABANG, 22 Juli. (Aneta.) Bij de aankomst van „De Oldenbarneveldt", welke Zondag te Sabang arriveerde, bleek, dat den dag vóórdat het schip te Colombo aankwam, een ernstig in cident was voorgevallen. Tijdens het spelen van het „Wilhelmus", dat door allen staande werd meegezongen, sprong de luitenant der infante rie A. C. V. over boord, hetgeen een geweldige consternatie veroorzaakte. Door de schitterende organisatie van het reddingswezen aan boord wist men erger te voorkomen. Terwijl het schip bijdraaide, kon een reddingsboot worden uitge zet, welke' ondanks het zware weer den drenkeling spoedig kon oppikken. De heer V. werd verder onder permanente militaire bewa king gesteld, hetgeen mogelijk was door de aan wezigheid aan boord van een detachement sup pletie-troepen. Te Sabang is de heer V. ter beschikking ge steld van de militaire autoriteiten in Atjeh. Hl) werd met het gewestelijk vaartuig „Sabang* haai" naar Koetaradia vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4