Na Colijn's verklaring De dooden thuis NED. VARKENSCENTRALE GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND WOENSDAG 24 JULI 1935 De wijze, waarop Molenaarscongres Kerkelijk Leven Sombere klanken in de liberale peis Het Tafellaken doorgesneden Donkere wolken Lang verbeid EXWETO neemt de zorg, EXWETO blijft u borg: Een reis der V.K.P. Stemt iedereen tevree! Resultaat van het onderzoek door de ingestelde Commissie be vredigend Baconcontract Geen afkeurenswaardige handelingen DE BRITSCH-ENGELSCHE OUD-STRIJDERS Onderhoud over hun indrukken in Duitschland BESTUURSVORM VAN DE WIERINGERMEER Ingezetenen wenschen invloed op de samenstelling van be stuursorganen Behoud van Limburgs beken Een grootsche manifestatie in Den Bosch BRIEVEN GEOPEND Een nieuwsgierige postbeambte te Sloten De nieuwe transferregeling zal op nieuw een belangrijke bespa ring opleveren DE OSSCHE MISDRIJVEN Berechting in October a.s. BOERDERIJ AFGEBRAND KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN De slachtoffers van de Gaai-ramp hedenmorgen in Amsterdam aangekomen T eraardebestelling JONGEMAN VERDRONKEN Goedkoope trein PASTOOR P. J. BONNET Uitvaart en begrafenis te Wervershoof Postvluchten H.H. WIJDINGEN Bij de Paters van de H.H. Harten „DE MAASBODE" heeft zich niet alleen ver baasd over de wijze, waarop minister Colijn zijn verklaring heeft ingekleed, het blad is er ook pijnlijk door getroffen. „Minister Colijn heeft gedaan alsof er een staatsrechtelijke daad door de Kamer was gesteld. Wij meenen, dat dit niet is geschied. Er is geen motie hoegenaamd ingediend; er is in het geheel niet gestemd. De Minister zeide Vrijdag, dat het Kabinet het als een oorlogsver klaring zou beschouwen, indien de meerderheid der katholieke fractie tegen het bezuinigings- ontwerp zou stemmen. Er is echter niet over dat ontwerp gestemd, ofschoon ons bekend is, dat de katholieke fractie unaniem voor dit ont werp zou hebben gestemd. Daarbij had de Minister de, we zullen maar zeggen onvriendelijkheid, de katholieken in den hoek te duwen met sociaal-democraten, com munisten en enkele losloopende leden, zooals Z. E. zich uitdrukte. Behalve dat dit tactloos was tegenover de katholieke fractie was het zake lijk volstrekt onjuist. Wat daarvan zijhet conflict tusschen Kamer en Kabinet staatsrechtelijk door Minister Colijn geforceerd, is een feit. Het Kabinet, zoo deelde de Minister mede, zal zich nu beraden ever den nieuw ingetreden toestand en de Kroon van advies dienen. Het schijnt staats rechtelijk bedenkelijk, dat een ministerie na zelf arbitrair geconstateerd te hebben het vertrou wen van de Kamer niet meer te bezitten, terwijl geen uitspraak is gevallen, zich zou opwerpen als adviseur van de Kroon en de Kroon aldus zou beletten andere adviezen in te winnen. Zoo lang immers het Kabinet in functie is, zijn de ministers staatsrechtelijk de gewone raadslieden der Kroon en niemand anders. Uiteraard zijn de liberale bladen hevig ge schrokken van prof. Aalberse's verklaring in de Tweede Kamer tegenover het kabinet-Co- lijn, vooral daar zij Dinsdag, zich baseerend op een uitlating in een katholiek orgaan, nog al optimistisch gestemd waren. Zoozeer is de „Telegraaf" overstuur geraakt, dat het blad met anders weet te doen dan een tegenstelling insinueeren tusschen de stem ming „binnen" de Tweede Kamer, waar het regeeringsbeleid werd afgekeurd, en „buiten", waar „het volk" dat waren een aantal be langstellenden op het Binnenhof minister Colijn toejuichte. Bezadigder van oordeel, wil de Kamerover zichtschrijver van het (lib.) Handelsblad dit niet als politiek argument aanvoeren. Het „Handelsblad" betreurt den gang van za ken zeer, en geeft aan zijn teleurstelling voor namelijk uiting, door prof. Aalberse's beslis sende uitspraak te betitelen met qualificaties als „vaag" en „nietszeggend". De roomsch-katholieke fractie in de Twee de Kamer heeft bij monde van haar leider, prof. Aalberse, het vertrouwen aan de regee ringColijn opgezegd. Terecht meent dr. Colijn dat, wanneer het zóó met de gevoelens van de roomsche fractie gesteld is, op een werkelijk krachtigen wil om verder met de regeering samen te werken en naar practisch uitvoerbare mddelen te zoeken niet meer met eenige redelijke zekerheid kan werden gerekend. Nu op die manier de grootste Ka merfractie op wier medewerking het kabinet mede wenschte te steunen, partij heeft geko zen, heeft de premier blijkbaar geoordeeld dat de basis van het kabinet te bouwvallig is geworden. Zoo is, door de houding der katholieken, het reeds lang dreigende con flict tot uitbarsting gekomen. En daarmede hebben de heer Aalberse en zijn fractiegenoo- ten een zeer zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Men kan opmerken, dat de regeering door de vertrouwenskwestie aan te roeren op de wijze waarop dr. Colijn dat deed, het debat naar deze scherpe vormen heeft toegedreven. Maar de regeering is begonnen met blijk te geven dat zij tot overleg en redelijke tege moetkoming bereid was. Ondanks deze tegemoetkoming heeft de roomsche fractie haar gebrek aan vertrou wen meenen te moeten uitspreken. De ver antwoordelijkheid voor de breuk ligt dus nadrukkelijk bij haar. Want dat het tot een breuk moet komen, staat wel met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid vast. Het nader „beraad" van het kabinet kan onder de gegeven omstandigheden o. .i niet anders be- teekenen dan dat het kabinet zijn ontslag aan H. M. de Koningin zal aanbieden, of tot Kamerontbinding zal adviseeren. De (lib.) N. Rott. Crt. is ook al vertoornd op de katholieke fractie, die zich na vol doende lankmoedigheid toch ten slotte niet meer met de politiek van dit kabinet kon ver eenigen. Over wat nu te gebeuren staat, gist het blad: Een zakelijke basis voor een nieuw kabi net zou de R.K. Staatspartij alleen met de S.D.A.P. kunnen leggen. Industrialisatie en consequente deflatie onder aantasting van de hoofdsommen der schuldvorderingen, in welke uitbreiding van de door het Kabinet- Colijn voorgestelde maatregelen betreffende de vaste lasten de R.K. de voorwaarde zien voor het slagen van de industrialisatie, zou den dan de hoofdpunten van het gemeen schappelijke program moeten zijn. Kamerontbinding zou vermoedelijk slechts verwarring in het kiezerscorps brengen en geen verbetering van den toestand waarbor gen. Vrijwel niemand wil bezuiniging en vrijwel niemand van de groote massa be grijpt wat van consequente deflatie of de valuatie. De Kameroverzicht-schrijver van het (Soc. Dem.) „Volk" schrijft na zijn overzicht nog: De langverbeide regeeringscrisis is aangebro- ken. Want, dat de regeering zal terugkeeren, achten wij evenzeer uitgesloten, als dat men het op een Kamerontbinding zal laten aanko men. Voor het eerste is de klove te diep, die gaapt tusschen de beginselen van het kabinet en de in oppositie zijnde meerderheid, terwijl de critieke situatie een beroep op het kiezers corps verbiedt. De financieele en economische toestand van ons land verdraagt geen langdurige crisis. Er zal dus nu snel moeten worden gehandeld. Al lereerst door het kabinet, dat zijn conclusie nog trekken moet. Dan door de Kroon, wanneer zij zich laat voorlichten omtrent de meest wen- schelijke oplossing van de gerezen moeilijkhe den en tegelijk hiermede door de politieke par tijen, die zullen worden geroepen de mannen aan te wijzen, die den boedel moeten over nemen. Het zullen ongetwijfeld critieke dagen zijn die voor de deur staan. Maar, indien met kloek moedigheid en breeden zin naar een oplossing wordt gestreefd, zal ongetwijfeld een wending kunnen intreden in onze economische politiek, die voor de volkswelvaart rijke vruchten zal kunnen dragen. Zooals reeds eerder vermeld, heeft de Com missie van Onderzoek betreffende crisismaat regelen, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 19 Januari 1934, haar werkzaamheden beëindigd en in aansluiting aan het door haar op 31 Juli 1934 ingediend voorloopig rapport het definitief rapport omtrent het door haar ingestelde on derzoek naar de gestie van de Nederlandsclle Varkenscentrale aan H. M. de Koningin inge diend. Aan dit rapport ontleenen wij het volgende- Volgens de commissie heeft het in de bedoe ling van den wetgever gelegen den handel in varkens en varkensvleesch, bestemd voor de binnenlandsche markt, zooveel mogelijk vrij te laten. Aan de Centrale kon en mocht derhalve naar het oordeel der commissie de eisch wor den gesteld, dat zij bij haar gestie het hoofd doel en de nevendoelstellingen van den wetgever in het oog hield en niet zonder noodzaak in greep in den bovenomschreven handel. De commissie is van oordeel, dat de N. V. C. zich aan dezen eisch niet heeft gehouden. Dit oordeel rust onder meer op de uitkomst van het door haar ingestelde onderzoek naar de betrek kingen, die tusschen de N. V. C. en de N.V. Engrosslachterij „Welling" te Borculo hebben- bestaan, welke voortvloeiden uit het tusschen de N.V.C. en den Aartsdiocesanen R.K. Boeren- en Tuindersbond gesloten contract. De commissie spreekt als haar oordeel uit, dat de N. V. C. bij het aangaan der overeenkomst op te luchthartige wijze is heengestapt over het bezwaar, dat bij haar zwaar had moeten wegen, n.l., dat zij, door deze overeenkomst aan te gaan, zonder dringende noodzaak ging gros sieren voor de Nederlandsche markt, waardoor zij dus een daadwerkelijk aandeel nam in de verzorging van de binnenlandsche markt, het geen geenszins tot de doelstellingen behoorde, voor welker verwezenlijking zij in het leven ge roepen was. De commissie is voorts van oordeel, dat de N. V. C. openbaarheid had behooren te geven aan de door haar met „Welling" afgesloten over eenkomst, hetgeen niet is geschied. Voorts heeft de commissie het z.g. Baconcon tract, hetwelk mede als bijlage aan het rapport is toegevoegd, in haar onderzoek betrokken. De conclusies, waartoe de commissie te dezer zake is gekomen, zijn de volgende. De commissie is van oordeel, dat het Bacon contract thans geen aanstoot meer kan geven uit hoofde van te ruime belooningen van de door de bedrijven te presteeren diensten. Zij is echter van meening, dat bij grootere concentra tie van de slachtingen in de het goedkoopst werkende bedrijven stellig nog een omvangrijke besparing zou kunnen worden verkregen. De commissie heeft haar onderzoek voorts uitgestrekt tot den prijs, waarvoor de z.g. bin nenlandsche varkens aan deze bedrijven worden geleverd. Ten aanzien van het sub b. genoemde punt deelt de commissie mede, dat het door de Ne derlandsche Varkenscentrale geleden verlies op de door haar verkochte binnenlandsche var kens in 1933 bijna 3 cent per 100 kg. heeft be dragen. Een zoodanig verlies vraagt zeker de aandacht. De commissie heeft herhaaldelijk het vermoeden hooren uiten, dat de varkens voor een te lagen prijs aan de bedrijven werden ver kocht, waartegenover als verklaring werd aan gevoerd, dat de Centrale doorgaans een te hoo- gen prijs aan den boer betaalde, om de markt te steunen. Gebleken is, dat in het algemeen de beschutte bedrijven en in het bijzonder de N.V. Uithoom- sche Baconfabrieken hun varkens tegen lageren prijs van de N. V. C. betrokken dan waartegen de vrije bedrijven de varkens op de vrije markt inkochten. Van bevoordeeling der beschutte be drijven kan echter, naar het oordeel der com missie, met eenige zekerheid niet worden ge sproken. Het is- de commissie een voldoening te kunnen verklaren, dat, afgezien van mis dragingen van enkele personen van lageren rang, tegen wie óf de justitie óf de leiding der N.V.C.öf beide zijn opgetreden, haar ook bij haar voortgezet onderzoek niet is gebleken, dat door of vanwege de N. V. C. handelingen zijn gepleegd, welke uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdienen. De Engelsche delegatie van oud-;Strijders, die een bezoek heeft gebracht aan Duitschland. en daar te gast is geweest van de Duitsche cud- frontsoldaten, is Dinsdag in den namiddag uit Keulen vertrokken en via Hoek van Hol land naar Engeland teruggekeerd. Zij kwam te omstreeks kwart over ejf te Rotterdam aan. Enkele oogenblikken voor het vertrek van de boot, dat was vastgesteld op kwart voor twaalf, had eten redacteur van het A. N. P. nog ge legenheid voor een kort onderhoud met de vijf Britsche oud-frontsoldaten. Hij vroeg nun naar hun indruk van de reis. De delegatie deelde mede, dat zij een pret tig en aangenaam verblijf heeft gehad en dat zij de overtuiging had gekregen, dat er in Duitschland eten waarlijk oprecht verlangen naar vrede bestaat.' De Engelschen hadden voorts den indruk, dat de training van de jeugd waar over zooveel gesproken wordt, niet geschiedde in een agressieven geest, maar dat dez training inderdaad dienstbaar wordt gemaakt aan de moreeie lichamelijke opvoeding van het jonge Duitschland. Wij vertrouwen, zoo zeiden zij, dat dit be zoek zal bijdragen tot een nauw contact tus schen de oud-strijders in Duitschland en het Britsche Legioen. „Niettegenstaande enkele moeilijkheden, welke zich tijdens ons verblijf in Duitschland hebben voorgedaan, kunnen wij verklaren, dat het bezoek in alle opzichten geslaagd is." Ook hebben wij nog enkele regelingen kun nen treffen om e'en afdeeling van het Eritsche Legioen aan den Rijn te stichten, welke te Keulen haar zetel zal hebben. In verband met het aangeboden wetsontwerp tot instelling van openbare lichamen van droog- gelegde en nog droog te leggen deelen van het IJsselmeer, heeft zich een commissie gevormd uit verschillende politieke en sociale vereeni- gingen in de Wieringermeer, die een adres heeft doen toekomen aan de ministers van Water staat, binnenlandsche zaken en financiën. In dit adres deelt de Commissie mede, dat zij uit het ontwerp heeft gezien, dat de Wieringer meer, wat betreft het „gemeentelijk beheer", in de praktijk wordt gemaakt ot een gemeente, doch zonder dat aan de ingezetenen ook maar eenige invloed wordt gegeven op de samenstel ling van haar bestuursorganen. Waar aan de in te stellen bestuursorganen verordenende bevoegdheid wordt toegekend, meent de Commissie, dat het alleszins redelijk is te noemen, dat aan de ingezetenen van den Wieringermeerpolder gelegenheid wordt gebo den, van hun inzichten terzake te doen blijken. Zij is van meening, dat daartoe uit de inge zetenen een collega zou kunnen worden samen gesteld, waaraan de vast te stellen verordenin gen vooraf om advies zouden moeten worden gezonden en dat ook ongevraagd van advies zou kunnen dienen bij bestuursaangelegenheden, die in normale gevallen tot de competentie van den gemeenteraad behooren. De bepalingen omtrent de samenstelling en de wijze van verkiezing van dit advies-college zouden zich geheel moe ten aansluiten bij die welke in de gemeenteewt de samenstelling van den gemeenteraad en de verkiezing zijner leden regelen. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland heeft zich tot de Provin ciale Staten van Limburg gewend in verband met de vele werkzaamheden tot normaliseering van beken in het midden van dat gewest. Bü het normaliseeren van beken in Midden- Limburg gaat landschapsschoon van een zeer bijzondere bekoring verloren, voor altijd, terwijl de typische flora en fauna, eenig voor ons land, verdwijnen. Er kan hier gesproken worden van natuurmonumenten van de hoogste orde, ge lijkwaardig aan monumenten van geschiedenis en kunst zooals er vele in Limburg met piëteit worden bewaard. HB Het anders zoo vredige Binnenhof te Den Hüag was gisteren het middelpunt der "belangstellingEen lange rij wacht om tot de publieke tribune der Tweede Kamer te worden toegelaten, en daar de besliss ing over 't lot der Regeering mee te maken De katholieke molenaars van St. Victor heb ben Dinsdag hun tweede jaarlijksche wapen schouw gehouden en daarvoor ditmaal Den Bosch verkozen, de feestende stad. De mole naars kunnen voor den dag komen. Dat hebben zij de eerste maal bewezen en ook thans was het weer een fraaie stoet van veelal met molens versierde vrachtauto's, die door het land van de Meijerij reed. Om één uur was deze rit ten einde en konden de magen te gast gaan aan een stevige koffie tafel op Oud-'s Hertogenbosch, waar het mo lentje, geschenk van St. Victor aan de stad, lustig maalde. Na den eten was het even uitblazen en rond kijken en daarop ging men de stad in. waar het gemeentebestuur ten stadhuize ontving. Burgemeester van Lanschot en voorzitter v. d. Rijdt uit Breda wisselden vriendelijke toe spraken. Het Concertgebouw was des namiddags ge heel gevuld met fiksche mulders en hun strui- sche vrouwen en de toespraken waren veel, kort, krachtig en opwekkend, vooral het ge concentreerde groot kapitaal en niet minder de coöperaties moesten het ontgelden en dit kwam wel als een paal boven water vast te staan: de mulder laat zich niet verdringen uit het maat schappelijk productie- en distributiestelsel, is duchtig op zijn qui vive en, naar we hoorden, met goed succes. Sprekers waren de heeren Schraven Eysbouts te Tilburg, voorzitter van het Bossche Diocees, kapelaan De Mol te Tilburg, de voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Molenaars- bond, de voorzitter van den R. K. Bond van Graanhandelaren in Limburg, de heer Braat, vertegenwoordigers van de Belgische molenaars en tenslotte de voorzitter van St. Victor, de heer v. d. Rijdt. Tenslotte werd de fraaie smalfilm vertoond „Stoere Werkers", die wij reeds eerder mochten bespreken. Jhr. Mr. P. v. Rijckevorsel, bestuurs lid van „De Hollandsche Molen", vervulde de functie van explicateur. Veel molenaars en hun vrouwen bleven nog wat nawandelen en kijken naar de versiering of rustig zittend achter een biertje genieten van de drukte in de feestelijke stad. Het was een mooie dag, die opnieuw heeft bewezen, dat het molenaarsras niet van plan is te verdwijnen en zich tegen de verdrukking in niet alleen handhaaft, maar verstevigt bo vendien. Tegen den kantoorhouder-brievenbesteller der posterijen, den heer R. N. te Sloten (Pr.) is, naar de Telegraaf meldt, proces-verbaal opge maakt wegens schending van het briefgeheim. Een ingezetene van Sloten, de heer R. v. d. G., ontvangt op geregelde tijden een buiten- landsche chèque, welke steeds in een venster envelop met begeleidend schrijven wordt toe gezonden. Dit gebeurde ook dezer dagen. De brief werd hem in het hulpkantoor door den kantoorhouder ter hand gesteld. Toen de heer v. d. G., op straat gekomen, den brief wilde openen, bleek hem, dat zijn naam niet op den brief stond. Op de envelop stond alleen: Fries land. De brief bleek geopend en het schrijven met de adreszijde naar achteren gekeerd, weer in de vensterenveloppe gestoken en vervolgens weer dichtgeplakt te zijn. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Sneek, waaronder het hulpkantoor Slo ten ressorteert, werd met een en ander in ken nis gesteld. Bij het ingestelde onderzoek bleek tevens, dat verdachte meer brieven opende. Zoo bezorgde hij eens 'n brief zonder enveloppe, waarbij hij als verklaring gaf, dat de en velop vuil geworden was. De heer N., die nog maar enkele maanden geleden van hulpbesteller tot kantoorhouder bevorderd is, doet nog dienst, in afwachting der gerechtelijke beslissing. De ministers v. Schaik, Deckers, Colijn, Gelissen en Oud verlaten het ge bouw der Tweede Kamer te Den Haag na de belangrijke vergadering van Dinsdag Verschenen is het verslag der commissie uit de Tweede Kamer voor overleg met de Regee ring omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard, inzake het wetsont werp tot goedkeuring van het Nederlandsch- Duitsch Verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1935 met bijlage en bijbehoorend slotprotocol op 22 December 1934 te Berlijn gesloten. Als voornaamste oorzaak van den achteruit gang van den Duitschen export naar Neder land beschouwt de Regeering het afgenomen concurrentie-vermogen aan de Duitsche zijde. In dit licht gezien staat de achteruitgang van den Duitschen uitvoer naar Nederland niet op zich zelf, doch maakt hij deel uit van een al gemeen verschijnsel. Op een desbetreffende vraag heeft de regee ring geantwoord, dat zij het noodig heeft ge acht, de betalingscontingenten voor den loo penden export per 1 April j.l. nogmaals te verlagen. De regeering meent, dat de uitvoer als ge heel voórloopig op het aangenomen peil kan worden gehandhaafd. Zij schenkt thans echter vnl. haar aandacht aan de vermeerdering van de stortingen in Nederland. In de eerste plaats zal aandacht worden geschonken aan den invoer dier goederen, welke zonder overwegend nadeel voor de Nederland sche nijverheid in Duitschland kunnen worden gekocht. De regeering is bereid, te bevorderen, dat in- koapen van openbare lichamen, voor zoo ver daartegen geen bezwaren bestaan en daar uit geen overwegende nadeelen voor het Ne- derlandsch fabrikaat voortvloeien, zooveel mo gelijk in Duitschland geplaatst blijven. De per 1 Juli j.l. in werking getreden nieuwe transferregeiing zal opnieuw een belangrijke besparing opleveren. Op andere vragen der Kamercommissie ant woordt de regeering, dat de voor nieuwe vor deringen beschikbare gelden tusschen den ex port van het moederland en dien van over. zeesche gewesten worden verdeeld in dezelfde reden, waarin die exporten naar Duitschland zich de laatste jaren hebben verhouden. Aan deel van moederland en dat van overzeesche gewesten zijn bepaald resp. op 63.7 en 36.3. De vraag, of de behoefte van Duitschland aan allerlei Indische producten niet zoo groot is, dat het ze ook zou moeten aankoopen, in dien die aankoop met vrije deviezen zou moe ten geschieden, moet in het algemeen ontken nend worden beantwoord. In hoeverre buiten de clearing om nog aan koop van Indische producten, waaraan Duitsch land bijzondere behoefte heeft, plaats vindt, is niet met zekerheid te zeggen. Van twee producten, waarvoor zulks zeker verwacht had mogen worden, n.l. aardolieproducten en rub ber, is wel gebleken, dat Duitschland bezig is. zich voor zijn voorziening in andere richting te oriënteeren, waardoor voor onze producten afzetgebied verloren gaat. Hoewel contante aankoopen tegen deviezen, uit den aard, zeer wenschelijk zouden zijn, mas daarop niet al te zeer worden gerekend, daar Duitschlands deviezenpositie ertoe dwingt, ook in de noodzakelijkste grondstoffen langs an deren weg te voorzien. In verband met de berechting van de Os- sche misdrijven, deelen wij mede, dat deze niet, zooals wij gemeld hebben, in de maand Sep tember, doch October as. voor de rechtbank van 's Hertogenbosch zal geschieden. Woensdagmorgen omstreeks acht uur is de boerderij van den heer G. Struys te Heilaar (Princenhage) afgebrand. Slechts enkele stukken meubilair konden worden gered. De oorzaak van den brand in onbekend. Ver zekering dekt de schade. De Vereeniging Bond van gepensionneerde Landsdienaren en Locale ambtenaren in Neder. landsch-Indië, heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend, waarbij gelet op het thans openlijk gebleken ver schil in rechtszekerheid tusschen de lands dienaren in Nederland en de Overzeesche ge westen", verzocht wordt te willen bevorderen: a. het verschil in rechtszekerheid voor de groepen landsdienaren in het Rijk en in de overzeesche Rijksdeelen worde opgeheven en b. geen nieuwe wet worde bekrachtigd, waar bij de korting op de pensioenen van de Indische burgerlijke en militaire landsdienaren en locale ambtenaren wordt voorgezet of wordt verhoogd als de Nederlandsch-Indische Regeering voor nemens is te bewerkstelligen. Havas seint uit Bazel: De twaalf kisten, die het stoffelijk overschot bevatten van de slachtoffers van het vlieg ongeval met de „Gaai", zijn Dinsdagovond te Bazel aangekomen. De wagon, die de kisten bevatte, werd geopend in tegenwoordigheid van den Hollandschen consul en de Hollandsche kolonie, die kransen op de kisten legden. Het stoffelijk overschot van den verongelukten Duitschfen passagier Flohr werd in een specialcn bagagewagen geplaatst om naar Frankfort te worden gebracht, terwijl de wagon, die de elf andere kisten bevatte, aan den trein werd gehaakt, die om 23.15 uur naar Amsterdam vertrok. Het stoffelijk overschot van het Engelsche slachtoffer Nesbitt was direct naar Rome ver voerd. Het stoffelijk overschot van de onge lukkige Gaai-passagiers werd, naar wjj vernemen, te ruim elf uur in Amster dam verwacht. Nader meldt men ons: Hedenmorgen is met den trein van 11.27 uit Bazel aan het Centraal Sta tion aangekomen het stoffelijk over schot van elf van de dertien personen, die bij het vliegongeluk met de „Gaai" in Zwitserland het leven lieten. Zooals bekend heeft de Haagsche firma Inne- mee zich met de overbrenging van de lijken naar Amsterdam belast. Vrijdagmorgen om negen uur wordt in de Parochiekerk te Purmerend de H. Uitvaart dienst gehouden voor den heer J. van Langen, waarna de teraardbestelling op het R. K. kerk hof aldaar zal geschieden. Op de begraafplaats ,,Zorgvlied" te Amster dam zullen Vrijdag a.s. te twaalf uur ter aarde worden besteld de heer Content en zijn veer tienjarig zoontje uit Berlijn. Op dezelfde begraafplaats zal vervolgens om twee uur des middags de begrafenis plaats vin den van den gezagvoerder van de „Gaai", den heer J. S. W. van der Feijst en den radio telegrafist L. Aafjes. Te Noordwijk aan Zee wordt Vrijdag te half drie op de Algemeene Begraafplaats aldaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van me juffrouw A. E. Hermanides, de verongelukte stewardess van de „Gaai". Tenslotte wordt Vrijdag te half een op de Algemeene Begraafplaats te Zaltbommel het echtpaar G. J. Philip uit Vught begraven. Het stoffelijk overschot van den heer Watts zal per „Batavier" naar Londen worden ver voerd. Wanneer de begrafenis van de andere slacht offers zal plaats vinden is nog niet bekend. "ftf In het kanaal bij Smeermaes was Maandag avond de 26-jarige S. D., wonende aan de Breulingenstraat te Maastricht aan het zwem men. Plotseling schoot hij onder een ter plaatse liggtend schip en kon daar niet onder uit komen. Om half twaalf 's nachts werd het ljjk door de politie gedregd en overgebracht naar Calvariënberg. D. was ongehuwd. De Nederlandsche Spoorwegen zullen op de Dinsdagen tot en met 9 September een goed koope trein laten loopen van verschillende plaatsen in ons land naar Arnhem en Nijmegen. Nadere inlichtingen verstrekken de aanplak— en strooibiljetten op de stations. Maandag hadden te Wervershoof de plech tige uitvaart en begrafenis plaats van wijlgn den zeereerw. heer pastoor P. j. Bonnet. Bij de rouwplechtigheden Zondagavond werden de Metten gehouden en Maandagavond de Lauden -was groote belangstelling, waar uit diep medeleven der parochianen sprak. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den hoogeerw. heer Th. J. Jacobs, deken van Wognum, met assistentie van den oud kapelaan der parochie P. J. v Vliet en pater Th. Steltenpool S.V.D., zoon der parochie. In het priesterkoor hadden plaats genomen vele zeereerw. heeren uit de omliggende parochie. Aan het einde van de H. Mis hield pastoor J. J. van Santé uit Onderdijk de lijkrede, naar aanleiding van de woorden van St. Paulus: „Gedenk degenen, die over U gesteld zijn". Daarin wees Z. Eerw. er op hoe een slepende ziekte pastoor Bonnet's gezondheid weg- knaagde. Tot zijn teleurstelling moest hij on dervinden, dat zijn krachten te kort schoten in het bestuur van een groote parochie, echter niet wat betreft het zuiver kerkelijke werk, want groot was zjjn ijver in het verkondigen van Gods woord. Na de H. Mis begeleidde een lange stoet fa milieleden, geestelijken, notabelen, Graalleden, Jonge Wachters, zangers en andere parochianen het stoffelijk overschot van den overleden her der naar zijn laatste rustplaats, waarheen het door de leden van de St. Vincentiusvereeniging gedragen werd, langs een haag van kinderen en bruidjes met leliën en palmtakken in de hand. Velen waren diep ontroerd. De beaar- dingsplechtigheden werden verricht door deken Jacobs en werden gevolgd door een afscheids lied, gezongen door de meisjes van de school. De „Oeverzwaluw" (thuisreis) is van Jodhpur te Bagdad aangekomen. De Koetilang (uitreis) vloog van Jodhpur naar Akyab. De „Sperwer" op de uitreis, landde heden te Bandoeng. Hedenmorgen te 7.20 uur is het K.L.M.- vliegtuig de „Rietvink" met vijf passagiers aan boord van Schiphol naar Indië vertrokken. Door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, zullen a.s. Zondag in het klooster van de Paters der H.H. Harten te Valkenburg tot priester worden gewijd de eerw. fraters; Ludgerus Verkley, Reginaldus Riemslag, Amandus van Berckel, Edgar Jennekens, Aemi- lius Kengen, Amoldus Nijssen, Theophanus Al- berse, Guido Logger, Ferdinandus van Wester hoven, Constantius Bokeloh en Engelbertus van Waesberghen. Het H. Diaonaatc zal toegediend worden aan de eerw. fraters: Casimirus Stander; Vincen- tius v. d. Berg, Alphonsus Mars, Deodatus Koopmans, Evaristus Poelman, Hilarius Tromp, Edmundus Corijn, Eusebius van den Aardweg, Canisius Raedts. Voorts aan zes eerw. fraters van de paters der H. H. Harten te Simpelveld en aan twee eerw. fraters van de Fransche Redemptoristen. De mindere orden zal Mgr. toedienen aan de eerw. fraters Jesualdus Dudink, Bartholomeus Prüner, Michael Switzar, Parcalis van der Knaap, Ludovicus Zuydwijk, Stephanus Koop- mans, Laurentius Barendse, Heribertus Cop- pens, Emericus Cools, Raymundus Arts, Her man Joseph Peeters, Theodorus Knoops, Eduar- dus Jordi, Plechelmus Nieuwe Werne, bene vens aan een eerwaarden frater van Simpel veld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5