Conflict met de regeering QaVXehdaafrSdle. is in vollen gang &Hxadaa#sc&& PRIJS f 15.50 en f25.50 Eerste Exweto WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Schoten in een parlement DOOR GEBREK AAN VERTROUWEN J Dagfilm WOENSDAG 24 JULI 1935 DE JNDIË-VLUCHT EN Vliegtuigen slaan een beurt over KIND DOODGEREDEN ZEILEN DE KAAGWEEK TEN EINDE Buitengewoon goed verloop maar &e Twe&daagA van Exweto gaat Zaterdag en Zondag a.s. en Maandag, Dinsdag en Woensdag a .S. Adres Centraal Reisbur. Twee dagen vol genot en plezier, begunstigd door schitterend weer Dat kan alleen Exweto! LAW NT EN NIS OM DEN DAVISBEKER Amerika neemt de leiding POLITIE-STOPTEEKENS Een doode, twee gewonden Voorzorgen te Weenen Voor de Dolfuss-herdenking De Nieuwe Hannibal DONDERDAG 25 JULI Golflengten Onlusten te Belfast De staking in Indiana Verleden week had Minister Colijn in zijn beantwoording der rede van den voorzitter der R.K. Fractie gezegd: „Als men na een eventueele verwerping van de voorstellen met betrekking tot de vasie lasten zou tegenstemmen, nadat men verklaard heeft vóór de bezuiniging te zijn, dan zou dit tegenstemmen worden eenvo- tum van afkeuring van het beleid der Kamer, niet van dat der Regeering, die immers deze wetsontwerpen ingediend had. Maar indien dan als de vrucht van zulk een tegenstemmen er een verwerping zou plaats hebben, dan zou er ook intreden een conflict met de Eegcering, een politiek conflict natuurlijk van niet twijfelachtig karakter. Maar deze merkwaardigheid zou zich zelfs kunnen voordoen, dat indien ondanks een eventueel tegen stemmen door de R.K. Fractie het wetsontwerp toch werd aangenomen, even eens een situatie zou zijn ingetreden van pohtieken aard, die de vraag zou doen rij zen, of het Kabinet zijn taak wel verder zou kunnen voortzetten, want dan zou het Ka binet op voet van oorlog zijn gekomen met de grootste Fractie in de Kamer onder de groepen, waarvan het tot nog toe steun ontvangen heeft. „Maar dat niet alleen, Mijnheer de Voor zitter! De Regeering kan ook niet blijven doorwerken, als haar autoriteit doorloopend ondermijnd wordt door een critiek, die het voorstelt, alsof onwil en onkunde het be leid van de Regeering beheerschen. Daarom is bij aanneming van dit ontwerp nog iets meer noodig. Daar is noodig eigenlijk een klaar antwoord op de vraag: stelt men nog vertrouwen in het algemeen beleid van de Regeering; ja dan neen? Ik meen, dat zulk een antwoord behoort te worden gegeven door het achterwege laten van ondermij nende critiek Ontbreekt dat vertrouwen, wil men andere wegen uit, dan is het ge- wenscht, dat dit blijke, maar dat ook blijken de precieze punten, waarop de wegen uit eengaan. Gisteren heeft de Voorzitter der R.K. Fractie een duidelijker bescheid aan de Regeering gegeven dan deze op de aan haar gestelde vragen. Het bescheid motiveerde vooral op de hardnekkige weigering van het Kabinet- Colijn, om door een doelmatig passend complex van sluitende maatregelen spoe dig kosten en prijzen op een niveau voor 'n behoorlijk economisch verkeer te bren gen, het ontzeggen aan dit Kabinet van „een geloof en een vertrouwen", als aan de R.K. flMftctie was -gevraagd. Daarom moest de motie van vertrouwen, althans het „ver trouwen in het algemeen beleid van de Re- geering" achterwege blijven. Wel heeft prof. Aalberse bij het „ontbreken van het vertrouwen" de „andere wegen" aangege ven, welke de R.K. Fractie uit wil gaan en waarop de Regeering haar niet volgen wil, zoodat men „uiteen" moest gaan, het conflict was er. Bezien in het licht van haar geheele be leid, kan men vaststellen, dat het conflict ontstond tengevolge eener onhandige manoeuvre van de Regeering. Ware dr. Colijn behalve een bekwaam en forsch poli ticus een sterke en tactische staatsman ge weest, hij zou deze onhandige manoeuvre niet hebben gemaakt. Ook het „Alg. Hbl.", minder luidruchtige „hoerah-Colijn"-propagandist dan „De Telegr." erkent vanochtend in een nabe schouwing, dat ook „de regeering-Coüjn al lerminst feilloos was." En in het bijzonder zegt het blad over de uitdagende oorzaak tot het conflict: „Men kan opmerken, dat de regeering door de vertrouwens-quaestie aan te roeren op de wijze, waarop dr. Colijn dat deed, het debat naar deze scherpe vormen heeft toegedreven." Inderdaad heeft Dr. Colijn, vermoedelijk onbewust, van de Kabinetsvorming af, het hart wat te hoog tegen de sterkste Fractie gedragen. In de stemming tegen de Zeven- Provinciën-muiterij had hij de nationale verontwaardiging luid laten klinken, en zoo werd hij bij de verkiezingen 1933 als de gewilde man op het schild geheven. De ordelievende openbare meening mocht inderdaad vertrouwen in een be windsman van zijn verleden en karakter hebben. Maar het liberalisme van de par tijschappen, die zelf over geen krachtigen leider van nationale importantie beschik ten en van de ochtendbladen, die wel le zers maar geen kiezers heben, tilden zijn reputatie niet enkel op het schild maar ook over het paard. En wat niet slaagde onder de ouwe, trouwe coalitie, dat lukte hun nu. Ze maakten den opvolger van dr. Kuyper uit den christelijken samenhang los, nationaliseerden voor het eerst een anti-revolutionnair als hun man. Ze beïn vloedden geleidelijk de staatkundige ge dragingen van den oud-Indischen majoor en grooten zakenman, leider geworden van de anti-revolutionnaire partij en haar hoofdorgaan en gegroeid in nationale en internationale reputatie op de economische wereld-conferenties, waar hij een rol speel de, geëvenredigd aan zijn groote gaven. Uit deze vermenging met onze binnen- landsche politiek van het inzinkend libe ralisme, dat zoolang in het parlement, aan de universiteit en de beurs het nationale leven en niet onwaardig had verte genwoordigd, is de tegenstelling te verkla ren, waarin de formateur en minister-pre sident zich eerst van de adviezen en den invloed der Kaholieken ontdeed, om gelei delijk op de blauwe oogen van de vrijzin nigheid te spelen, wier industrie-kapiteins hem na een ergernisgevende rede in de hoofdstad vierden met een diner. Dit is de psychologische achtergrond van het conflict. Het ware nog in zijn uiterste ontwikkeling tegen te houden geweest, in dien tijdens zijn duidelijke afteekening in Voorloopig Verslag en Memorie van Ant woord over het Bezuinigingsontwerp de Regeering nog een redelijke samenwerking met de Fractie der acht en twintig had ge zocht. Want deze maakte het haar niet lastig om den gulden gaaf voor de schatkist te bewaren. Integendeel bood zij zich aan, om samen met de Regeering ons goud en zilver op zijn waarde te verdedigen. Nog in zijn re pliek constateerde prof. Aalberse: „Er is tusschen het Kabinet en de Katholieken ten aanzien van de handelspolitiek geen verschil." Ook de industrialisatie en de re gionale industriebanken, eens als „strop pen banken" verworpen door dr. Colijn belemmerden de toenadering niet meer. Het Bezuinigingsontwerp had de Katholieken meegekregen, en den eisch van stemming op één dag over de saam te koppelen ont werpen gaf prof. Aalberse als een nieuwe tegemoetkoming prijs. Hoe gemakkelijk wa re voor dr. Colijn een on-hooghartig ge baar geweest! Het was de driftige majoorssabel, die het tafellaken doorsneed. Toenadering en het trachten naar redelijke samenwerking wa ren niet voldoende, het politiek bestand mocht ook niet meer door kritiek „onder mijnd" worden. (Een zoo hoffelijk en zachtzinnig parlementair man als oud-mi- nister Aalberse dynamiteur door ondermij nende kritiek!) Bovendien moesten de Ka tholieken extra onder het juk, om een mo tie van vertrouwen te komen aanbieden en zich te rehabiliteeren. De vrijzinnig-demo craten, die tegen de oorlogsbegrooting stem den, behoefden dit niet, en de braafheid van de Christelijk-Historischen, die eerder voor devaluatie dan voor vaste-lasten-ver- laging waren, werd als een gave gulden in ontvangst genomen. Alleen de Katholieken moesten voor het regeeringsbankje belij denis komen doen. Het Handelsbl. had deze parlementaire houding door, toen het schreef, dat de „al lerminst feiliooze" regeering op die wijze scherp naar het conflict dreef. aDt ze werd volgehouden ook in den fijnen zet van de zich wrekende regeeringsverklaring, die wel een kranten-polemiek van „De Tele graaf" geleek, erkent zelfs „Het Vader land." „Eenigszins ironisch wordt in de re geeringsverklaring geconstateerd" zin speelt het blad, de opeenhooping met de sociaal-democraten en hetvan de katholieken met de communisten als de gemeene spelbrekers, en „wij denken niet, dat deze identificatie den heeren katholie ken gisteravond aangenaam in de ooren heeft geklonken." idaad, de katholie ken hadden, zelfs na de ongelukkige ma- naeuvre en-den tooneeldonder, liever gezier. dat verstandige raadgevers een zóó hooge parlementaire figuur hadden bewaard voor een handeling, zóó laag bij den Kamervloer. Maar onverwacht kwam ze niet, nadat op den vooravond .het orgaan van dr. Colijn had aangekondigd: „Het was, of dr. Colijn zeggen wilde: ik ben dat hinderlijk volgen zat, het moet nu maar eens uit zijn!" Het is dan nu maar uit. Wie den sterk- sten sabel en de sterkste argumenten had, om het „uit" te krijgen, zal de parlemen taire geschiedschrijver in een meer gekal- meerden tijd onderscheiden. Onzerzijds ge en rancune. Noch de goede verhouding tusschen de partijen, noch het land in nood kan die lijden. Deze zin schijnt later aan het stenogram te zijn toegevoegd. Uit den Haag werd ons be richt, dat de heer Colijn in zijn rede van „ja dan neen" onmiddellijk overging tot „ontbreekt dit vertrouwen" enz. (Ongecorrigeerd). BATAVIA, 24 Juli. (Aneta). Met het oog op de vertraagde aankomst van de „Sperwer" is de rustpoos voor de bemanning tekort ge worden. Daarom zal de thuisreis van de „Sper wer" op 31 Juli in plaats van op 27 Juli plaats hebben. Alle vliegtuigen uit Indië zijn hierdoor één beurt opgeschort. Woensdagmorgen geraakte in de Tent te Amersfoort het driejarig dochtertje van de fa milie P. onder een passeerenden vrachtauto, doordat de kleine onverhoeds al spelende den rijweg opliep. Levenloos werd het kindje opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat de Kaagweek 1935 een buitengewoon goed verloop heeft gehad. De weersomstandigheden waren uitermate bevorderlijk voor een vlot en sportief verloop en de organisatie liet niets te wenschen over. Een woord van hulde komt toe aan den prae- ses, den heer Hoolwerff en zijn medewerkers. Dit jubileumjaar van De Kaag zal bij zeer ve len langen tijd in herinnering blijven. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door den heer Hoolwerff aan de resp. winnaars uitge reikt. Alles wat houdt van water en wind en dat waren er zeer velen, was Dinsdag bij de uitreiking van de prijzen tegenwoordig. Er heerschte een opgewekte en buitengewoon prettige stemming. De totaal-uitslag luidde: Holland-Friesland Regenboogwedstrijtl: 1. Holland, 2. Friesland. Teamwedstrijden voor de 12 M2. klasse: 1- Nieuwediep, 2. Loosdrecht, 3. De Schinkel, 4. De Kaag. Team-wedstrijden voor de 12-voetsjollenklas- V.K.P., N.Z. Voorburg wal 65-73, Amsterdam onder motto EXWETO Maandag en Dinsdag heeft Exweto de eerste tweedaagsche reis naar Brussel en de tentoon stelling gemaakt. Vele lezers uit Noord-Holland, Amsterdam, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, hadden zich loevertrouwd aan de uitstekende service van de firma Brugman, die ge zorgd had voor prima materieel, een aller prettigste leiding en een onovertrefbaren chauffeur, die heel den tocht, heen en terug, het gezelschap vervoerd heeft zonder het min ste incidentje of ongerief.. Zoo wordt het reizen een waar genot en de stemming onder de deelnemers was dan ook buitengewoon. Na een vlotte reis bereikte men Maandag tegen den middag, met een kort, maar gezellig oponthoud te Wüst We- sel, Antwerpen, waar een uitstekende lunch gereed stond. Vervolgens ging de reis via Mechelen naar Brussel, waar een groote rondtour gemaakt werd, die allen zeer imponeerde. Het diner was zeer gezellig en goed, waarna allen via Laeken naar de tentoon stelling reden. Vele uren bracht men daar door, en raakte niet uitgekeken aan de pracht van den aanleg, de vele paleizen, Oud-Brussel, de vermakelijkheden, de tuinen, fonteinen en de sprookjesachtige verlichting. Dinsdagmorgen waren de reizigers „vrij", en na de gezamenlijke lunch werd Ant werpen weer opgezocht, waar na een prachtigen rondrit door de stad, o. a. door den Scheldetunnel, de tocht besloten werd door een copieus diner, waar zoowel van den kant van de deelnemers als van de leiding vele hartelijke woorden gewisseld werden, die wel duidelijk deden blijken, hoezeer aller verwachtingen overtroffen waren, en hoezeer de deelnemers van alles genoten hadden. Men was het er over eens: Zooiets kan alleen Exweto! Ook de terugtocht was nog zeer vroolijk. In den prachtigen zomeravond gleed een zingende bus door Nederland, en telkens klonk spontaan het „Hallo, hallé, hier is de V. K. P." Alle deel nemers verzekerden, buitengewoon voldaan te zijn en wel weer zóó mee te willen gaan met een tocht met zoo'n kloppende organisatie en prima leiding. Wij komen nog uitvoerig op dezen tocht te rug. Er gaan nog meer EXweto-reizen naar Brus sel! Geeft u spoedig op om hetzelfde te genie ten! U weet het: Centraal Reisadres der V.K.P., Kasteel van Aemstel, Amsterdam, onder motto: Exweto. se: 1. Zaanlandsche Z. V., 2. De Kaag, 3. Loos drecht, 4. De Koenen, 5. Aegir. 45 M2. Kruiser-klasse: 1. Benati II. Internationale Zesmeter-klasse: 1. Braasse- mermeer. D'-klasse: 1. Najade. Internationale Star-klasse: 1. Bern., 2. Draak II, 3. Loosdrecht. 12 M2. klasse B: 1. Spitsmuis. Pampus-klasse A: Wisselprijs en hoofdprijs, beide gewonnen door Bries. 12 M2. klasse A: Wisselprijs en hoofdprijs beide gewonnen door Rakker. BM-klaSsé: I. Wetterwiilo. Regenboog-klasse A: Wisselprijs en hoofd prijs beide gewonnen door De Leede III. 12-voetsjollenklasse A: Wisselprijs en hoofd prijs, beide gewonnen door Ideaal II. 12-voetsjollenklasse B: 1. Windekind. 12-voetsjollen-klasse C: 1. Notedopje. Op Wimbledon is Dinsdag het dubbelspel gespeeld van de interzone-finale, tusschen' de Vereenigde Staten en Duitschland, hetwelk door de Amerikanen werd gewonnen, die daarmee den stand op 21 voor hun land hebben gebracht. In een buitengewoon spannenden wedstrijd, die twee uur en tien minuten duurde en waarin de Duitschers vijf matchpoints kregen, doch niet wisten te benutten, sloegen Allison en Van Ryn 't Duitsche dubbel van CrammLund met 36, 6—3, 57, 9—7, 8—6. 1 t f" Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren nadert. BUENOS AIRES, 24 Juli. (Reuter). De minis ter van landbouw Duhau, senator Behere en een derde persoon werden in de zittingzaal van den Senaat gewond door een onbekende, die tijdens het debat verscheidene revolverschoten loste. Behere is overlden. Een Reuter-telegram meldt nader dat tijdens de debatten senator De la Torre den minister van financiën een lafaard noemde. Toen de minister daarop op zijn beleediger toesnelde en Senator Borda Behere hem wilde ter hulp snellen, vielen plotseling van de pu blieke tribune eenige schoten. Senator Borda Behere zonk zwaar gewond ineen, terwijl de eveneens in het gebouw aanwezige afgevaardigde Manzini door een schot getroffen werd. Senator Behere. is nog onderv/ég naar het zie kenhuis overleden. De onmiddellijk opgedoken geruchten dat ook de minister van financiën gewond zou zijn, zijn niet bevestigd. De politie arresteerde een persoon die als da der in aanmerking komt. Onmiddellijk na den aanslag werd het senaats gebouw door de politie bezet en gesloten. De dader BUENOS AIRES, 24 Juli. (Reuter). De schoten in den senaat, waardoor senator Borda Behere werd gedood, en de afgevaardigde Mancini en de minister van landbouw gewond, zijn gelost door een zekeren Valdes, een oud commissaris van politie, die onlangs van z-jn functie ontheven was. WEENEN, 24 Juli. (Reuter). In de afge- Ioopen 24 uur heeft de politie 500 personen ge arresteerd, die men verdenkt nationaal-socia- list te zijn. Dit is een veiligheidsmaatregel tegen moge lijke onlusten morgen op den verjaardag van den moord op Dolfuss. De enorme marmeren bustes van de drie sociaal-democratische leiders Hanusch, Adler en Reuman, die het „monument van de Repu bliek" in het centrum van Weenen vormden, zijn op last van de autoriteiten verwijderd. Dit is opnieuw een daad, blijk gevende van' de zwenking naar rechts, waarvan de onlangs plaats gehad hebbende intrekking van de Habs- burgwetten de meest veelzeggende was. De drie standbeelden waren in 1918 door de sociaal-democraten opgericht ter herinnering aan de uitroeping van de republiek. Na de Februari-revolutie in 1934 werden er schuttingen omheen geplaatst, die ze aan het oog onttrokken. Thans zijn deze schuttingen verdwenen en tevens het geheele monument op zijn marmeren pilaren. In de plaats er van zal thans een grasperk worden aangelegd. TURIJN, 24 Juli (Reuter) De Amerikaan- sche schrijver Halliburton, die met zijn olifant den grooten Sint Bernard had beklommen, heeft heden Aosta bereikt. De schrijver moest, aan de grens voor zijn olifant 4000 Lire betalen, voor hij Italiaansch grondgebied mocht betreden. Deze merkwaardige expeditie, die den olifant en zijn berijder naar Rome zal brengen, is tot dusver vlot verloopen. 9 9 9 9 GODSDIENST 8.00 Huizen (KRO-morgengebed) 10.00 Hilversum (AVRO-morgenwij- tüng) 10.10 Brussel II (KVRO-avondgebed) 10 15 Huizen (NCRV-morgendienst) 10.45 Huizen (Leger des Heils) 11.30 Huizen (Godsdienstig halfuur tje door pastoor L. H. Ferquin) 4.00 Huizen (NCRV-BijbeUezingj ORGELBESPELING 11.20 Droitwich 3.00 Huizen (NCRV. Piet Visser) 5.05 Droitwich 5.15 Brussel I (Heinrich Funk) 6.50 Droitwich 7,Q0 Hilversum (prof. Fried. Mi- hatsch) 8,30 Huizen (orgelspel en orkest) ORKEST-CONCERTEN 8.20 Brussel II (symphonie-ork.) 9.00 Hilversum (Jetty Cantor-en- remble 9.20 Boedapest (Vijfde symphonie V. Beeth.) 9.20 Brussel II (symphonle-ork.) 10.30 Hilversum (Jetty Cantcr-en- semble) 11.40 Luxemburg (concert) 12.05 Droitwich 12 15 Huizen (KRO-Boys) 12.15 Brussel I (Max Alexys' ork.) 12.20 Kalundborg 12.20 Deutschlandsender (dans) 12.30 Hilversum (ensemble Franc's Keth) 12.50 Brussel II Salonorkest 1.35 Droitwich (Salonork.) 2.20 Hamburg (pop. concert) 3.00 Hilversum (Kovacs Lajos) 3.50 Parlls I (Orkestconcert 1 3.50 Kalundborg (Instrum. ensem ble) 4.10 Droitwich 4.20 Deutschlandsender 5.15 Brussel II (KVRO. Vocaal con cert) 5.25 Rome (pop. concert) 5.30 Hilversum (AVRO-Decibels) 5 35 Droitwich (Jack Jackson's Band) 5.55 Luxemburg (concert en dans) 6 15 Hilversum (Lyra-Trio) 7.20 Boedapest (Hong. liederen, zi geunerkapel) 7.35 Hamburg (Mandoline- en gui- taarconcert) 8.05 Hilversum (ensemble Pali) 8.20 Kalundborg 8.20 Luxemburg (concert) 8.30 Langenberg (Mandoline-en semble, afgew. orgelspel) 8.30 Berlijn (Dansmuz. balalalka- ork.) 8.30 Hamburg (dans) 8.50 Philharm. conc.) 9.10 Luxemburg (kamermuziek) 9.20 Toulouse (orkestconcert) 9.20 Kalundborg (Serenade A gr. t. op 16 (Brahms) 9.35 Luxemburg (DKitsch concert) 9.35 Brussel I (Salonorkest) 10.05 Toulouse (Lalo-concert) 10.20 Milaan (Mandoline-ork.) 10.20 Brussel I (dans) 10.25 Droitwich (BBC-orkest) 10.40 Toulouse (klein-orkest) 10.40 Kalundborg 10.40 Weenen (8e Symph. b kl. t. Schubert) 11.10 Hilversum (Jack de Vries and his Internationals) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 549.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM 1875 M. HUIZEN 301.5 M. KALUNDBORG 1361 51. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS II 312.8 M. BOME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. 11.20 Deutschlandsender 11.20 Toulouse (dans) 11.25 Kalundborg (dans) 11.30 Boedapest (dans) 11.35 Droitwich (Henry Hall) 12.05 Toulouse (viool-marschen) 12,40 Toulouse (symphonie) GRAMOFOON 8.00 Hilversum 8.15 Huizen (morgenconcert) 10.00 Huizen- (Joh. de Heer zingt) 11.00 Hulzen (Spaansche impressies) 12.17 Brussel II 12.25 Parijs II 12.45 Luxemburg 12.50 Droitwich 1.50 Brussel II 2.35 Droitwich 4.30 Hilversum 6 15 Rome 6.20 Beromünster 6.30 Huizen (viool, piano en orgel) 6.45 Parijs II 6.50 Brussel I 7.05 Luxemburg 7.15 Brussel I 7.35 Brussel II 8.05 Hulzen (beroemde vocalisten) 8.05 Luxemburg 9.50 Weenen (opnamen v. toespra ken v. dr. Dollfuss) 10.20 Brussel II 10.20 Luxemburg (dans) 10.30 Hulzen 10.50 Deutschlandsender 10,50 Parijs II OPERA EN OPERETTE 8.30 Hilversum (moderne operette Kovacs Lajos) 9.00 Rome (Cendrlllon v. Massenet, ork. en koor) SOLISTEN-CONCERTEN 12.20 Langenberg (ork. en zang bij de lult) 12 30 Hamburg (symph.-ork.. alt en bariton) 12.35 Parijs I (Kamermuziek en harp) 4.20 Berlijn (bariton, harp, klarinet en plano 4.20 Langenberg (planotrio Es. gr. t. Schubert) 4.50 Berlijn (viool en piano) 5,25 Milaan (vocaal concert en te nor) Wouter Paap sal Donderdag avond te 9 15 uur over Hilversum een praatje houden over de a.s. Brucknerfeesten te Linz. 5.30 Huizen (zangrecital) 6.05 Brussel I (piano en cello) 6.20 Deutschlandsender (pianore cital) 7.20 Langenberg (tenor en piano) 7.20 Droitwich (orkest en bariton) 7.25 Beromünster (piano en orkest) 7.35 Berlijn (viola en cembalo) 8.20 Brussel I (cello, violen, viola en piano) 8.20 Droitwich (kwintet) 8.25 Toulouse (solistenconcert) 8.30 Weenen (Beethovenconcert, orkest en piano 5e Symphonie c kl. t. op 67) 8.35 Toulouse (liederenvoordracht) 9.00 Deutschlandsender (zang) 9.00 Droitwich (zang en piano) 9.20 Droitwich (studentenliederen) 9.30 Hilversum (orkest en piano, Greta Keller) 10.05 Parijs I (orkest en piano) 1(L50 Boedapest (pianorecital. Sona te d. kl. t. en G. gr. t., Beet hoven) 10.50 Langenberg (cembalo, bariton, fluit, guitaar) 11.20 Hamburg (zang en piano) 11.35 Toulouse (Tyroolsche liederen) 11.50 Hamburg (vioolrecital) VARIA 11.00 Hilversum (gevar. progr.) 12.00 Huizen (Politieberichten) 2.00 Hulzen (cursus handwerken) 2.C0 Hilversum (voordracht en pia nospel.) 4.00 Hilversum (Ziekenhalfuurtje) 4.20 Hamburg (vroolijk progr.) 4.45, Hilversum (voor grootere kin deren) 5.00 Huizen (cursus handenarbeid) 5.50 Brussel II (KVRO Ned. kinder uurtje) 6.35 Brussel II (KVRO-kinderuur- tje) 7.00 Huizen (Politieberichten) 7.15 Huizen (radioreportage) 7.20 Deutschlandsender (literair muzikaal progr.) 7.30 Huizen (Weekoverzicht) 7.30 Hilversum (50-jarig bestaan Rijksmuseum) 9.00 Hulzen (stadsvuil en land bouw) 9.15 Hilversum (voordracht Bruck nerf eesten) SPORT 1.05 Parijs II (reportage Tour de Prance) 1.40 Luxemburg (reportage Tour de Prance) 4 05 Parijs II (reportage Tour de Prance) 4.40 Luxemburg (reportage Tour de Prance) 7.20 Brussel I (reportage V. h. Europ. Waterpolokampioen- schap) 7.40 Luxemburg (reportage Tour de France) 7.47 Parijs II (reportage Tour de France) PERSBERICHTEN 8 00 Huizen 3,C0 Hilversum 9.55 Huizen 10.20 Berlijn 11.00 Hilversum VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Curagaosche Handel Mij. is voorne mens over het boekjaar 1934 een dividend van 3 pCt. uit te keeren. Het laatste was het dividend over 1930, n.l. 5 pCt. In de Indische bladen wordt naar aan leiding van de memorie van antwoord over de Indische schuld opgemerkt, dat de re geering nog steeds bedacht is op verder gaande conversie, zoodra de toestand op de beleg ging smarkt dit veroorlooft. De invoer van Sumatra's Oostkust be droeg in Juni 2.900.000 tegen f 3.300.000 in Juni 1934; in het eerste half jaar f 16.600.000 tegen f 16.700.000 in het over eenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De uitvoer beliep in Juni f 6.600.000 (f 6.000.000) en in het eerste half jaar f 54.300.000 (f 58.800.000). Het bericht van de Exchange Telegraph, dat Roemenië de Lei met 30 pCt. zou deva- lueeren wordt tegengesproken. Het blad „Deutscher Volkswirtschaft" publiceert een artikel, dat geïnspireerd moet zijn door Dr. Schacht, en waarin wordt verklaard dat er in Duitschland nog een reusachtige open bare schuld bestaat, die niet in de officieele statistieken voorkomt, zoodat een drastisch economisch program noodig is, om het fi nancieel evenwicht van het Rijk te her stellen. In het Fransche Kamergebouw is een de legatie van linksche partijen bijeengeko men, om over de gepubliceerde saneerings- decreten der regeering te spreken. Hoewel dat verschijnsel geen gevolgen zal hebben, is toch die bijeenkomst een symbool, dat in financieele kringen ongaarne wordt gezien. De „Joumée Officielle" onderzoekt den terugslag, welke een devaluatie van sommi ge goudwissels op den Franschen frank zou kunnen hebben, en verklaart, dat het land, steunende op de decreten van de vorige week, meester blijft van zijn munt en elke aanval op den frank zal worden afgeslagen. De aanwezige maatregelen zijn daartoe vol komen voldoende. De Antiona Steel Corp. heeft op haar ge wone aandeelen een regelmatig kivartaai- dividend van 0.25 aangekondigd, plus een extra-dividend van 0.12/2. Ondanks de bekende rechterlijke uitspra ken over het beleid der regeering, spant Roosevelt alle krachten in, om de door hem belangrijk geachte wetten nog in de huidige Congreszitting aangenomen te krijgen. Het laat hem koud, of deze wetten later al of niet in strijd met de grondwet worden ver klaard. Senator Hofkins erkent, dat tot dusverre slechts 15.000 werkloozen op grond van het groote werkverschaffingsplan arbeid kon den krijgen. Vermoedelijk zal echter de werkverschaffing snelle vorderingen maken en men hoopt, dat op 1 November a.s. 3V2 millioen werkloozen te werk zullen worden gesteld. Momenteelzijn in Amerika 5 mil lioen gezinnen voor steun ingeschreven. Een amendement op de American Agri cultural Adjustment dat door den Senaat is aangenomen verleent Roosevelt de bevoegd heid, (jen invoer van landbouwproducten te beperken, ter bescherming vUn <fe bin- nenlandsche prijzen. Volgens verklaring van den chairman der National Cash Register is de fusie tusschen de Nippon Cash Register en de dochtermij. van de National Cash Registering in Japan tot stand gekomen. Volgens mededeeling van de financieele commissie van het Huis van Afgevaardigden is het wetsontwerp, inzake de belastingver- hoogingen, door Roosevelt voorgesteld, bij na gereed. Het wetsontwerp zou reeds 1 September a.s. in werking kunnen treden. De Republic Steel boekte in het eerste half jaar een netto-winst van S 2.75 mill, overeenkomende met 0.47 per gewoon aandeel, tegen 805.000 of 5 1.35 per prefe rent aandeel. Volgens opgave van het „American Pe troleum Institute" bedroeg de gemiddelde dagélijksche petroleum-productie in de af- geloopen week 2.739.000 vaten tegen 2.715.000 vaten de vorige week. De Dollar noteerde gisteren te Neiv-York 1.4826 tegen 1.4782 eergisteren. Tegenover den gulden sloegen buiten- landsche valuta's vanochtend te Amster dam een stijging in. Ponden bewogen zich op 7.357 4o (7.32V.D, Francs op 9.77V->9.82': (9.77%) en Dollars op 1.481.49 (1.47%). Een bom ontploft DUBLIN, 24 Juli. (Reuter). De toestand te Belfast baart nog steeds zorg. Gisteren werd een man door e'en schot in zijn been zwaar gewond. In de Brookfieldstraat ontplofte een bom, waardoor een vierjarig meisje werd gewond. Het aantal arrestaties is met tien toegeno men en bedraagt thans 131. Gisterten zijn in den loop van den avond verscheidene mannen gearresteerd. E'en hier van wordt beschuldigd van brandstichting, een van mishandeling en twee anderen van het uiten van bedreigingen. Van officieele zijde wordt verklaard, dat de. toestand aanzienlijk verbeterd is. Volgens verdere berichten uit Belfast is de cnrust thans overgeslagen naar dén Ierschen Vrijstraat, waar katholieken de protestanten zouden hebben gemolesteerd. NEW-YORK, 24 Juli. (Reuter). De vakvereeni- gingsleider Max Schaeffer heeft bekend ge maakt, dat de algemeene staking te Torrehaute (Indiana) is geëindigd. Door deze staking heeft het bedrijfsleven twee dagen stilgelegen. Onmiddellijk nadat de leider van de arbeiders bekend had gemaakt, dat de algemeene staking geëindigd was, viel de menigte de nationale garde voor de emaille-fabziek aan. De soldaten wierpen de aanstormende menigte terug met traangasbommen; een honderdtal ar restaties werd verricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6