Lacquehaye wint in het Stadion UIT DEN OMTREK Father P. Preyde jubileert De vliegrampen VAN DER WULP TWEEDE IN HET STAYERSNUMMER 0P HUIZE „VRIJLAND" CROOTE MOCELIJKHEDEN WOENSDAG 24 JULI 1935 WIELRENNEN Zege der Ned. ploeg van Egmond en van der Lindenin den sprintwedstrijd tegen de Duitschers Richter en Steffes Le Champion clubkam pioen van Nederland ZWEMMEN Dualmeet Haarl. Scholieren Engelsche padvinders Zwemfeest „Velserend" WATERPOLO H.P.C.IJ PING-PONG Ping-Pong Tournament „Rijne- gom" LAWNTENNIS Tournament Breder ode KANOSPORT Haarl. Kanover. naar Amsterdam MOTORSPORT Motorclub „Haarlem" Oplichter betrapt Bij het lichten van automaten met valsche kwartjes Een commissie zal de mogelijk heid van verhooging der veilig heid onderzoeken Ongelukkige samenloop van omstandigheden BORGSTELLINGSFONDS VOOR RIJNLAND Steun voor den kleinen handel- drijvenden en industrieelen middenstand Het is teleurstellend, dat in het al gemeen zoo weinig gedacht wordt aan den ouden dag van de missionarissen Naar voltooiing van het sanatorium Slechts gehoorzamen Een wensch ZAANDAM DUIVENSPORT „Columba" De wedstrijden op de Stadionwielerbaan, die Donderdagavond j.l. door de slechte weersomstandigheden moesten worden uit gesteld, werden Dinsdagavond voor een vrij talrijk publiek afgewerkt. Er waren onge veer 15.000 toeschouwers. Het was een interessant programma, dat de belangstelling ruimschoots waard was en er werd goede sport geboden. De avond begon met een nieuwelingenwed strijd over 10 K.M., die aardigen strijd liet zien en gewonnen werd door D. Groenewegen voor Valkoog, Aneese en van Breda. Voor de beslissing van het clubkampioen schap sprint verscheen Le Champion met Slip horst en van der Linden en Ülysses met de Graaf en Kramer aan den start en eerstge- noemden wonnen dezen wedstrijd na een zeer tactisch gereden rit. Voor het clubkampioenschap achtervolging over acht ronden kwam Le Champion uit met Sliphorst, Visser en Loskamp en Sparta met v. d. Star, v. d. Valk en van Es. De Amster dammers waren niet gelukkig, daar Loskamp reeds na twee ronden door bandenpech moest opgeven. Zij hielden echter moedig vol en won nen met miniem verschil in 5 min. 111/5 sec. Op bijzonder fraaie wijze werd Le Champion dus clubkampioen van Nederland. De sprintwedstrijd Nederland—Duitschland voor profs ging tusschen de Duitschers Richter en Steffes en onze landgenooten van dér Lin den en van Egmond. Er werden vier matches a trois verreden. De eerste serie werd gewonnen door Richter voor v. d. Linden en Steffes. In den tweeden rit nam van Egmond den kop voor Steffes en v. d. Linden. Laatstgenoemde wist na de eerste bocht te ontvluchten en won met groot verschil, terwijl van Egmond in een felle eindspurt met Steffes op de streep tweede werd. Ook in de derde serie nam van Egmond den kop voor v. d. Linden en Richter. De Duitscher begon bij het ingaan der laatste bocht flink te demarreeren, maar slaagde er niet in de an deren te passeeren, zoodat de Nederlandsche renners ook dezen rit wonnen. In den laatsten rit nam van Egmond den kop voor Richter en Steffes. Richter passeerde in de derde bocht buitenom en klopte van Egmond op de streep. De Nederlandsche renners wonnen dus de geheele ontmoeting met 1014 punten. Voor den wedstrijd der B-stayers over 25 K.M. vertrokken de renners als volgt: v. d. Valk (Manera), Korf (Wiersma), Kab (Bes- son), de Wit (Ceurremans)Wildschut (Ka- ser),' Massing (Pasquier) en Nolte (Carman). Korf had reeds spoedig den kop genomen en draaide zijn ronden in een uitstekend tempo, gevolgd door den Duitscher Kab. Nolte, de Wit v. d. Valk en Massing hadden al heel gauw een ronde achterstand, die op de helft van den strijd reeds twee ronden bedroeg. Korf had toen nog de leiding, gevolgd door Kab en Wild schut. Na een aanval van Korf op Wildschut, die geen resultaat opleverde, stevende Kab op Korf af en een verwoede strijd, die verschillen de ronden duurde, was het gevolg. Even voor het einde raakte Kab los en toen was Korf's overwinning een feit. In de eerste manche over 40 K.M. der A- stayers werd als volgt gestart: Wals (Pasquier), Buis (Wiersma), Manera (Banera Sr.), Möller (Carman), Lacquehaye (Besson), v. d. Wulp (Kaser) en Blekemolen (Ceurremans). De Franschman Guimbretière startte niet en in zijn plaats was Manera geëngageerd. Direct na het begin ging v. d. Wulp naar vo- ren en na vijf ronden had hy de zesde plaats verwisseld voor de tweede plaats achter Wals, die den kop gehouden had. Na twintig ronden kreeg v. d. Wulp een feilen aanval van Lacque haye af te slaan, wat hem goed gelukte. Ble kemolen die sinds het startschot de rij sloot, werkte zich onder luide toejuichingen van het publiek eenige plaatsen naar voren, maar moest na korten tijd het gewonnen terrein weer prijs geven. Op de helft van deze eerste manche had Wals nog steeds de leiding gevolgd door van der Wulp Lacquehaye, Möller, Buys, Bleke molen en Manera. De twee laatsten kregen toen even later van Wals hun eerste en even later hun tweede ronde achterstand te pakken. Na eenige vergeefsche aanvallen slaagde Lacque haye er na 50 ronden in van der Wulp van de tweede plaats te verdringen. Met succes kon Wals twintig ronden voor het einde een aanval van den Franschman afslaan, maar tien ronden later kwam Lacquehaye onweerstaanbaar op zetten en de Franschman had de leiding. Wals kwam te zwemmen en raakte achter, waarvan v d Wulp profiteerde om de tweede plaats te nemen. Wals eindigde ten slotte op de vijfde plaats, nadat hij in de voorlaatste ronde nogwas gelapt door Lacquehaye, die deze manche won min° de^tweede5 manche was de startvolgorde aldus- Blekemolen, v. d. Wulp, Lacquehay Möller Manera, Buis en Wals. Onze nationale kampioen nam na den start de leiding, gevo g door Lacquehaye. Buis werkte zich even later J^ tot de derde plaats, maar kreeg tegen Lacauehaye geen schijn van kans. Na vijf-en twintig ronden ging Wals zijn tempo ver oo- gen, passeerde achtereenvolgens Moller en Bu s en zette den aanval in op Lacquehaye. Wals raakte los en moest de derde plaats hierop aan Möller afstaan, terwijl hij weldra ook door Blekemolen gepasseerd werd. Op de helft van den strijd was de volgorde: v. d. Wulp, ^c^ue' have Möller, Blekemolen, Wals, Buis, Manera. Wals' moest na 55 minuten van fiets verwisselen en kwam met een ronde achterstand oP jde laatste plaats. Aan den kop bleef de situatie verder ongewijzigd. Enkele aanvallen van Lacquehaye wist van der Wulp af te slaan en onze stayer-kampioen ging als eerste door ^Lacquehaye had in dezen rit minder achter stand dan van der Wulp in de eerste manche en werd hierdoor winnaar van den geheelen wedstrijd. De uitslagen waren: Wedstrijd voor nieuwelingen over 10 K.M.: 1 D. Groenewegen; 2. J, Valkoog; 3. H. Aneese, 4 J. van Breda. Beslissing clubkampioenschap van Nederland sprint: 1 Le Champion (laatste 200 M. 13 3/5 sec.); 2 Ulysses. Beslissing clubkampioenschap van Nederland achtervolging over 8 ronden: 1 Le Champion, 5 min. 111/5 sec.; 2 Sparta. Sprintwedstrijd DuitschlandNederland (een ronde): ie rit 1 Richters 12 4/5 sec.; 2 v. d. Linden; 3 Steffes; 2e rit 1 v. d. Linden 14 sec.; 2 v. Egmond; 3 Steffes; 3e rit 1 v. Eg mond 12 3/5 sec.; 2 v. d. Linden; 3 Richter; 4e rit 1 Richter 121/5 sec.; 2 v. Egmond; 3 Steffes. Totaal: 1 Nederland 10 pnt.; 2 Duitschland 14 pnt. Wedstrijd met motorgangmaking voor B- stayers over 25 K.M.: 1 Korf, 19 min. 13/5 sec.; 2 Kab (25 meter); 3 Wildschut (475 meter); 4 Massing (3 ronden); 5 v. d. Valk (4 ronden); 6 Nolte (4 ronden); 7 de Wit (4 ronden). Wedstrijd met motorgangmaking voor A- stayers over 2 maal 40 K.M.: eerste manche: 1 Lacquehaye 30 min. 12 2/5 sec.; 2 v. d. Wulp (150 M.); 3 Möller (250 M.); 4 Buis (480 M.); 5 Wals (1 ronde)6 Blekemolen (2 ronden) 7 Manera (5 ronden). Tweede manche: 1 v. d. Wulp 32 min. 8 2/5 sec.; 2 Lacquehaye (10 M.); 3 Möller (80 M.); 4 Blekemolen (150 M.)5 Buis (250 M.)6 Manera (480 M.); 7 Wals (810 M.). Totaal klassement: 1 Lacquehaye; 2 v. d. Wulp; 3 Möller; 4 Buis; 5 Blekemolen; 6 Wals; 7 Manera. Op het oogenblik logeeren in Zandvoort circa 60 Engelsche padvinders. A.s. Vrijdag vindt in het Noorderbad een dualmeet tusschen deze Engelsche en de Haarlemsche scholieren, die aangesloten zijn bij den K.N.Z.B., plaats. Er wordt slechts om de eer. gestreden, prijzen zijn niet beschikbaar gesteld. Het programma om vat 50 M. school-, 50 M. rug- en 50 Meter vrije slag, terwijl tevens eenige estafettes worden verzwommen. Aan het slot wordt een polowed strijd gespeeld. Aanvang drie uur. A.s. Zaterdag te half drie wordt in het Na tuurbad te Velserend door de Zwemvereeniging van dien naam een nationaal zwemfeest ge houden, waaraan vele vooraanstande zwemsters en zwemmers uit den lande zullen deelnemen. Het programma meldt de volgende nummers: 1. Afzwemmen der leerlingen. 2. 25 Meter vrije slag voor leden van Velserend beneden 13 jaar. 3. 50 Meter vrije slag voor de overige leden. 4. 100 Meter rugslag voor heeren, Nationaal. 5. 100 Meter schoolslag voor dames, Natio naal. 6. 5 x 50 Meter vrije slag voor heeren, Natio naal. 7. Demonstratie Schoonspringen. Komische sprongen. 8. 3 x 50 Meter wisselslag estafette voor dames, Nationaal. 9. 100 Meter vrije slag voor heeren, Nationaal. 10. Waterpolo. Haarlems Zeventalhet Y (kampioen van Nederland). Hedenavond zal in den zwemvijver te Heem stede, de zeer belangrijke Polowedstrijd H. P. C. IJ gespeeld worden. Daar zoowel H. P. C. als IJ elk nog maar een puntje verloren heeft, is deze wedstrijd van zeer groot belang voor den kampioens titel. Uitslagen van Dinsdagavond: Heeren enkelspel, 2de ronde: Schumacher sl. Robbers 21—4, 19—21, 21—7; Weener sl. Gall 2i17, 2111; Frekenhorst sl. Korsten 1121, 21—11, 21—15. Heeren enkel spel Troostronde: 1ste ronde: Lobbes sl. Rothbarth 21—15, 31—18; Vogel zang sl. Brinkmann 2118, 2115; Bekkers sl Henfling 21—19, 21—18; De Graaf sl. Everard 19—21, 24—22, 21—10, Wester sl. Ra- husen (voorronde) 3110, 2110; Wester sl. Vos 21—10, 21—14. 2de ronde: Vogelzang sl. Bekkers 2116, 21—13. Dames enkel-, gemengd dubbel- en heeren dubbelspel worden gespeeld als halve ccmpe- toitie, waarvan wij onzen lezers na de laatste partijen den uitslag bekend zullen maken. Dinsdag werden de wedstrijden voor bovenge noemd tournament onder flinke belangstelling voortgezet. Met animo werd gestreden, terwijl vele par tijen bijzonder spannend waren. De uitslagen luiden: Heeren Enkelspel: 2e ronde: R. Frant sl. P. Langendijk 6—2, 6—4; P. Schut sl. v. Driessum 75, 36, 75; H. Blom sl. J. de Waard 62, 60; J. v. Heck si. A. Cats 60, 6—0; J. v. d. Bliek sl. J. v. Hezel 6—3, 6—2. Heeren Dubbelspel: 3e ronde: G. v. d. Ploeg en D Land sl. R. Rooda en A. de Jong, 61, 6—2; P. Schut, en J. Sluyter sl. v. Stederen en S. de Kadt 64, 62; H Sikkes en. A. de Vlet ter sl. W. Aarts en H. Laaet 108, 7—5; G. v. d. Klashorst en Dr. Th. de Crauw sl. E v. Hasselt en L. de Kadt 6—3, 10—8. Dames Dubbelspel: 2e ronde: Mej. v. d. Haar en mej. Uytenhage de Mist sl. mej. J. de Groot en mej. C. Leenders 60, 62. Gemengd Dubbelspel: 2e ronde: Mevr. Kühn en Chr. Melse sl. mej. J. v. Laar en F. Lanting 61, 97; mevr. de Ruiter en P. Schut sl. mej. v. d. Haar en Dr. Th. de Crauw 36, 64, 63; mej. Uytenhage de Mist en Klok sl. mevr. Boer- rigter en S. de Kadt 6—0, 6—0; mevr. Kamer beek en J. v. Heck sl. mej. Veendorp en J. de Waardt 75, 63. Troostronde. Heeren Enkelspel: J. Klok sl. A. Nieland 75, 64. Bij de wedstrijden, georganiseerd door de vereeniging K. V. '34 op den Amstel bij de Berlagebrug, werden door de H. K. V. de volgende successen geboekt R. II S. Junioren: 1. C. C. Gerritsen en J v. d. Schaar (gediskw.). K. I. Jun.: 2. C. C. Gerritsen, 4. J. v. d. Schaar K. I. nieuwelingen: 1. W. v. d. Kroft, 2. J. W. Beek; R. I. S. nieuwelingen, 2. H. G. Boss, 3 W. v. d. Kroft. In de R IV S.-klasse werd zeer fel ge streden om de eerste plaats, waarbij de H. K V. tenslotte winnaar werd. Zondag 21 Juli hield de Motorclub „Haar lem" een behendigheidsrit op een terrein te Aerdenhout, bestaande uit, langzaamrijden, turfrapen en een terreinrit. De uitslag luidt als volgt: 1. C. Kors 99, 2. H. Maarschalk 96, 3 J. Peetoom 93, 4. H. Boesmans 86, 5. I. Coops 75, 6. P. Gras 68, 7. H. Irriger 67, 8. Jansen 60, 9. H.' v. d. Meer 57, 10. W. Boersma 53, 11. H. J. Westerhoven 38 Dinsdagmiddag is te Nijmegen gearresteerd C. van M. uit Hilversum, die er blijkbaar zijn werk van maakte door middej van valsche kwartjes allerlei artikelen uit automaten te halen. Reeds geruimen tijd was opgevallen, dat er valsch geld in de automaten kwam. Een van de automaathouders heeft Van M., die met 'n auto voor de automatiek stond, op heeterdaad be trapt. De man verklaarde, dat hij dit valsche kwar tjes-systeem toepaste om aan te toonen, dat de automaten niet deugden. Hij vertegenwoor digde namelijk een beter merk. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek in verband met de ernstige onge lukken, welke in het laatste halfjaar aan vlieg tuigen der Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij zijn overkomen, heeft Minister Van Lidth de Jeude het volgende geantwoord: De ernstige ongelukken, crie het laatste half jaar aan vliegtuigen van de K. L. M. zijn over komen, hebben niet geleid tot den indruk naar hetgeen daaromtrent tot dusverre bekend is geworden dat zij zouden zijn toe te schrijven aan mindere zorg voor de veiligheid, of aan het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vliegtijden te verkorten, doch veeleer, dat zij moeten worden geweten aan een hoogst ongelukkigen samenloop van om standigheden, waaraan het vliegverkeer steeds is blootgesteld. De gegevens betreffende het ongeval met t vliegtuig „Leeuwerik" zijn nog niet volledig, daar de uitkomsten van een onderzoek, inge steld door de Duitsche autoriteiten volgens de daaromtrent tusschen de luchtvaartadmi nistraties getroffen internationale regeling nog worden afgewacht. Plet onderzoek van Rijkswege naar de onge vallen met de vliegtuigen „Kwikstaart", „Mara- bee" en „Gaai' is onmiddellijk aangevangen. De vliegtuigen, waarmede de diensten wor den uitgeoefend, voldoen aan de hoogste eischen, welke in Europa en de Vereenigde Staten wor den gesteld. Uit den zeer uiteenloopenden aard der onge vallen, overkomen aan verschillende soorten van vliegtuigen, kan niet worden afgeleid, dat omtrent de quoliteiten djp vliegtuigen, waar mede de uitbreiding heeft plaats gevonden, on gerustheid behoeft te bestaan. Omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week is met het oog daarop verantwoord te achten en over een te brengen met de eischen der veiligheid, daar zulks niet meer verhooging van risico met zich brengt dan een natuurlijk gevolg is van grootere frequentie van het vervoer. In de wijziging van dezen dienst behoeft geenerlei van mindere voorzichtigheid getui gende drang te worden gezocht. Na elk ongeval van beteekenis, aan een Ne- derlandsch vliegtuig overkomen, worden de oorzaken van Rijkswege nauwkeurig onder zocht. Niettemin wordt in de hierboveii bedoel de ongevallen aanleiding gevonden om een onderzoek te doen plaats vinden naar de mogelijkheid van verhooging der veiligheid in het luchtverkeer door een van Rijks wege in te stellen commissie en het resul taat van dat onderzoek aan de Kamer voor te leggen. Daarnevens wordt een herziening van de voor schriften omtrent het onderzoek van ongevallen met luchtvaartuigen voorbereid, waarbij wordt overwogen de permanente ongevallencommissie, bedoeld in art. 154 der Regeling Toezicht Luchtvaart, te hervormen tot een Raad voor de Luchtvaart, met bevoegdheden van soortgelijke strekking als die van den Raad voor de Scheepvaart. Naar wij vernemen, heeft de oud-minister mr. dr. D. A. P. N. K o o 1 e n, lid van den Raad van State, zich bereid verklaard tot aanvaar ding van het voorzitterschap der commissie van onderzoek inzake de K.L.M. worden U geboden door advertentie-reclame In de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. Heden is ten overstaan van Notaris Mr. H. M. A. Coebergh te Leiden opgericht de Stich ting Rjjnlandsch Borgstellingsfonds. De oprichting geschiedde op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Het doel der Stichting is hulpverleening en woekerbestrijding, ten bate van den industriee len en handeldrijvenden middenstand binnen het gebied der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, in den vorm van: a. borgstelling voor credietwaardige crediet- behoevenden, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor credietverlee- ning geëischte borgen of in het stellen van ge vorderde zakelijke zekerheid; b. bemiddeling en voorlichting voor crediet waardige credietbehoevenden, die bleken, niet elders deze te kunnen verkrijgen. Het fonds zal in die gevallen, waarin, na omstandig en nauwkeurig onderzoek, door ver leening van een borgstelling redding kan wor den gebracht en verval tot armoede kan wor den voorkomen, de verkrijging van een geld- leening mogelijk maken. Het Bestuur zal daar toe nauw contact zoeken met de aangesloten gemeenten. In den regel zullen voor deze hulp in aan merking komen middenstandersbedrijven, welke ten minste vijf jaar bestaan. Middenstandsbedrijven, die opgericht zijn in de crisisjaren en die, welke geen bestaans recht hebben, komen voor hulpverleening niet in aanmerking. De hulp is bestemd voor kleine middenstandsbedrijven, die eertijds in een toe stand van welvaart verkeerden en die waard zijn om in stand te worden gehouden. Borgstellingen zullen in den regel niet hooger worden verleend dan ƒ500. Bemiddeling en voorlichting zal worden ver leend aan middenstandsbedrijven, die daaraan behoefte hebben en deze niet elders kunnen verkrijgen door het verstrekken van practische adviezen, door saneering van het bedrijf, het maken van schuldregelingen enz. Het Nationaal Crisiscomité, dat met Mei 1936 zijn. werkzaamheden zal beëindigen, heeft reeds van zijn sympathie blijk gegeven. Voor Rijnland zal een belangrijk deel van de taak van de plaatselijke crisis-comité's door het fonds kunnen worden overgenomen. Enkele plaatselijke crisis-comité's hebben bereids een bijdrage in het kapitaal gestort. Voor goed begrip zij medegedeeld, dat het fonds geen giften zaf verstrekken, doch uitslui tend borgstellingen, bemiddeling en voorlich ting. De werkwijze van het fonds zal dezelfde zijn als van het Leidsch Borgstellingsfonds. Het ka pitaal van het fonds dient intact te blijven, opdat het fonds vele jaren zijn diensten zal kunnen blijven bewijzen. Het Departement van Economische Zaken heeft de voorbereiding tot oprichting met zeer veel belangstelling gevolgd en van zijn waar deering blijk gegeven. Aan de Gemeente-besturen in Rijnland zal worden verzocht eveneens bij te dragen in het kapitaal van het fonds. Het fonds heeft ook de belangstelling van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Naar verwacht mag worden, zal in beginsel door Ged. Staten geen bezwaar worden gemaakt. De middenstandsorganisaties, waarvan velen reeds het werk van de bemiddelingscommissie financieel mogelijk hebben gemaakt, zullen zeer zeker de inkomsten van het fonds helpen ver sterken. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren: D. ten Cate Brouwer, voorzitter; A. J. L. Ketelaar, secretaris; G. R. D. Crommelin, pen ningmeester; P. A. v. Aggelen, districtscommis saris; A. J. Colijn, tweede voorzitter; W. Schrandt, tweede penningmeester en P. A. de Gooijer, gedelegeerd lid. Het fonds is gevestigd te Leiden, Nieuwsteeg In verband met de vele voorbereidende werk zaamheden zal het fonds op een ander te bepalen tijdstip met de hulpverleening begin nen. Het tijdstip zal nader in de pers worden bekend gemaakt. Wij gelooven, dat er niemand meer afkeerig is van publiciteit dan een pater-missionaris. Hu vindt de beleving van zijn roeping in ver af gelegen missielanden, waar het werken aan de bekeering der heidenen zijn eenig ideaal is. Hu heeft er zijn tweede vaderland gevonden, dat hij met heimwee in het hart verlaat, wanneer zijn overste hem daartoe bevel geeft. En m zijn eigen vaderland weergekeerd, voelt hij zich daar als een vreemde, en in hem blijft dat aposto lisch verlangen naar hervatting van zijn missie- Een priester in dezen zin is father P. Preyde van de Congregatie van Mill Hill, thans direc teur van Huize Vrijland aan den Koningsweg te Arnhem. Nauwelijks priester gewijd vertrok hij als missionaris in November van het jaar 1910 naar het missiegebied van den boven-Nul (Oeganda) en is daar, behoudens een korte vacantieperiode, 24 jaar lang gebleven. Het is interessant zulk een missionaris uit zijn rijk en bewogen leven te hooren vertellen. In het feit, dat father P. Preyde 26 Juli a.s. zijn zilveren priesterfeest zal vieren, vonden wij een geschikte aanleiding iets over den missie- arbeid van den zilveren jubilaris mede te dcclGri In 1878 te Heemstede geboren, studeerde fa ther Preyde aan het klein-Seminarie, destijds nog in Voorhout gevestigd. De philosophie volg de hij in het Missiehuis te Roosendaal en vol- tooide zijn theologische studies te Mill Hul. mm Father P. Preyde, Rector van Huize Vrijland te Arnhem, die Vrijdag zijn zilveren ■priesterfeest viert Hierna ontving hij op 26 Juli 1910 de H. Pries terwijding en vertrok reeds in November d.a.v. naar Oeganda, het missiegebied vsfn den boven- Het Oeganda-protectoraat is een Engelsche bezitting ten Westen van Britsch Oost-Afrika, 578 800 K.M2. groot, met ongeveer 4 millioen inwoners. Het eigenlijke Oeganda ligt ten Wes ten van den 4280 M. hoogen met wouden be dekten Elgon-vulkaan. Vruchtbare dalen loopen tusschen de tallooze pl.m. 100 M. hooge afge ronde heuvels. Het klimaat heeft over het alge meen een continentaal karakter. De gemiddelde jaartemperatuur is iets boven de 20 gr. Celsius. De bewoners zijn een intellectueel volk en voor een groot deel tot het Christendom bekeerd, door den missiearbeid der Witte Paters, die hier reeds 56 jaar en. de missionarissen van Mill Hill, die bijna 40 jaar hun zegenrijk missiewerk uitoefenen. De eerste vijf jaren van zijn verblijf in Oe ganda had father Preyde de zielzorg over vier verschillende parochies. Gedurende de daarop volgende VA jaar was hem een prozaischer werk toegedacht. Hij werd n.l. benoemd tot pro curator in de hoofdstatie Nsambya. Maar ge lukkig vond hij, naast deze zorg voor de stoffe lijke belangen der missie, toch nog gelegenheid tot geestelijken arbeid, omdat de eerw. Missie zusters, alsmede de bewoners van een tweetal gevangenissen onder zijn zielzorg waren gesteld. Dat de laatste inrichtingen hem handen vol werk gaven, spreekt van zelf. Na zjjn eerste 12^-jarig verblijf in Oeganda volgde een verdiende vacantie, welke father Preyde in eigen vaderland doorbracht. Het ging hem al evenals ieder ander recht geaard missionaris. Hij was blij, dat deze tijd er op zat en hij weer naar zijn missiepost kon te- rugkeeren. Anderhalf jaar lang werkte father Preyde in Nsambya en Lyangu ep werd toen belast met het toezicht op het schoolwerk. Eerst aan de ambachtsschool, maar de groote kosten, welke een noodzakelijke reorganisatie met zich zou meebrengen, deed de missie-over- heid besluiten deze school maar op te heffen. Father Preyde kwam toen aan de normaal school te Nazigo, en na 2 jaar te Nsambya. „Het viel mij om den drommel niet mee, hier het onderwijs in verschillende leervakken, die ik zelf al lang vergeten was, ter hand te ne men. Als een schooljongen kon ik weer be ginnen te „blokken", om de jongens de gehei men van wiskunde en algebra te kunnen bij brengen. En met eenige moeite is het mij ook wel gelukt," zoo zei de father. De laatste anderhalf jaar van zijn verblijf in Oeganda doceerde father Preyde aan het Col lege te Namilyango (ongeveer gelijk te stellen met onze H.B.S.). „In 1934 brak het tijdstip voor mijn tweede groote verlof aan, en zoo keerde ik, na 24 .laar in Oeganda gewerkt te hebben, naar Holland terug Ik was nog jong en gezond en had het vaste plan weer spoedig naar Oeganda, dat ik beter kenden dan mijn eigen vaderland, te rug te keeren. Maar ik heb ondervonden, dat de mensch wel kan wikken, maar dat God ten slotte toch beschikt. Nog geen maand thuis, of ik ontving van mijn oveerste de mededee- ling, dat ik tot rector van het missiehuis te Vrijland was benoemd. Er stond mij niet anders te doen dan te gehoorzamen. En dat heb ik dan ook gedaan. Al hoop ik in stilte, dat ik nog eens naar Oeganda mag terugkeeren. Voorloopig heb ik echter geen tijd om hier aan te denken. De zorg voor de oude missio narissen, die hier hun laatste levensdagen ko men slijten of krachten verzamelen voor nieu wen arbeid, eischt mijn volle aandacht." „Mijn voorganger heeft het aangedurfd een nieuwen vleugel bij te bouwen, dat geheel be stemd zal worden als sanatorium der uit de missie terugkeerende fathers. De bouw werd aangevangen in een tijd, dat Vrijland voor zich zelf kon zorgen. De opbrengst van de in cultuur gebrachte gronden maakte dit mogelijk. Maax de vele crisismaatregelen, van regeeringswege genomen, hebben deze bron van inkomsten ge heel doen opdrogen. En in plaats van zich zelf te kunnen bedruipen is Vrijland thans aange wezen op de liefdadigheid van Katholiek Ne derland. Het moet Pater Preyde moeilijk zijn gevallen deze bekentenis te doen. Een missionaris vraagt niet graag voor zich zelf, noch voor zijn mede missionarissen, tenzij het de belangen van de missie betreft. Wordt er dus een beroep op ons gedaan, dan moet de nood wel hoog gestegen zijn. En dat is hij inderdaad. Het is teleurstel lend te ervaren, dat in het algemeen zoo weinig gedacht wordt aan den ouden dag van degenen, die hun jong en krachtig leven in dienst van Christus' leger hebben afgesleten in tropische missielanden. En zouden wij het kunnen verantwoorden dezen lichamelijk en vaak geestelijk vroeg afge- tobden menschen hulp te weigeren, wanneer wij die geven kunnen? Zeker niet, wanneer deze hulp bestaat in een klein financieel offertje. En waarvoor dit dan noodig is? Om father Preyde in de gelegenheid te stel len de hem opgelegde taak, voltooiing van het sanatorium, mogelijk te maken. Het zou een passend geschenk zijn by net zilveren priesterfeest van Father Preyde. Wie dezen zilveren Priester-Missionaris met een groot of klein feestgeschenk voor dit mooie doel wil verblijden, kan gebruik maken van het giro-nummer; 22394 Huize yrüland, bij Arn hem. Gemeenteraad Maandagavond werden de algemeene beschouwingen over de gemeente- begrooting dienst 1935 voortgezet in tweeden termijn. Alvorens de beraadslagingen worden hervat, deelt burgemeester ter Laan mede dat B. en W. terugnemen hun voorstel tot plaatsing van de gemeente in betrekking tot de gemeentefonds belasting in de 3e klasse. 't Is B. en W. nJ. gebleken dat in dit op zicht door de Regeering krachtens de wet een beslissing was genomen in betrekking tot de opcenten op de Personeele belasting op den grondslag van een plaatsing van de 2e klasse. B. en W- stellen thans voor over te gaan tot verhooging der opcenten op de personeele be lasting en wel van 150 tot 250. (In Januari 1935 had de Raad het besluit genomen deze op centen te bepalen op 140210). Dit beteekent dus een verhooging van belas ting. De heer DE VRIES (R.K.) zegt van mee ning te zijn, dat beraadslagingen zooveel nut niet hebben daar de begrooting van hoogerhand toch opgedrongen wordt. Spr. betreurt vervol gens de wijze van spreken van den communist over God. De heer KROMMENDIJK (A.R) vraagt waarom B. en W. zich niet hebben gehouden aan een destijds aangenomen motie, welke in hield zooveel mogelijk te voorkomen dat bu benoemingen diegenen worden gekozen. die reeds een pensioen genieten. Spr. licht hierna uitvoerig toe hoe de salarieering is tusschen het ziekenfonds eenerzijds en anderzijds de ge- neesheeren en apothekers. Spr. geeft toe, dat de geneesheeren voor de verzekerden wel iets meer kunnen doen. Dat er niets gedaan wordt, is onjuist. De heer FENTROP (V.D.) deelt mede, dat zijn partij de verdachtmaking van den com munist, als zou een nieuwbenoemd raadslid een verkapt fascist zijn, heeft onderzocht en daarbij bevonden heeft, dat de beweringen op waarheid berusten. Spr. adviseert die partij hiertegen maatregelen te nemen. Spr. keurt het af, dat de heeren Ranshuysen en de Vries (beide R.K.) hun voorstel tot verlaging van gas- en electn- citeitsprijzen hebben ingetrokken, hetwe?k hem in zijn meening versterkt, dat hier verkiezings- politiek in het spel is. De heer RANSHUIJSEN (R.K.) komt nier ten sterkste tegen op. Bij de verkiezingen is met geen woora over dit voorstel gesproken. Spr. heeft pas kort in gezien, dat verlaging van de gas- en eïectrici- teitsprijzen tot een onmogelijkheid behoort. Het was slechts een streven, een modus te vinden om in die richting te werken. De heer PLOOYER (fractieleider SD.A.P.) zegt, dat de S.D.A.P- volledig bereid is achter deze begrooting te staan, doch dit houdt geens zins in dat verzet achterwege blijft. Wethouder KAN (AR.) zegt, dat de hooge inkomens geen oorzaak zijn geweest om het contract van het ziekenfonds te wijzigen. Met de motie betreffende de ambtenaren is wel terdege rekening gehouden doch bij de be noeming van een ambtenaar aan het Burger lijk Armbestuur is met het kleine pensioen geen rekening gehouden, temeer daar dit hier gold een uitstekend ambtenaar en vader van drie kinderen. De belangen van den dienst konden echter niet geschaad worden. Wethouder Kamphuys (R.K.) houdt vol, dat het in Nederland nog nooit voorgekomen is, dat iemand reeds veroordeeld is voor die per soon is gehoord, hierbij doelende op het rueuw- benoemde en als fascist aangeduide jaadsM- Spr. keurt het niet goed, dat de heer de Vnes (R Kzijn partij in den gemeenteraad m op^ spraak brengt. De Raad is genoeg d^rdiOTgen van spr.'s houding tegenover de N.S.B. Mocht het blijken dat het nieuwbenoemde lid de N.S.B. aanhangt, dan is de R. K. Staatspartij mans genoeg zelf zijn boontjes te doppen. Met de wijze van het uitvoeren van het con tract van het ziekenfonds, aldus Wethouder Kelder (S.D.A.P.) heeft het gemeen .cbestuur niets te maken. Als het ziekenfonds wil, kan er voor de ver zekerden op ziekenhuisgebied veel meer gedaan W D^Voorritter sluit den tweeden termijn door aan den heer Köhne toe te zeggen, dat alles gedaan zal worden voor een vlottere totstand koming van de komende begrootingen. Voor de jeugdige werkloozen zou alleen op de loonen toeslag worden verleend, op de'materi alen niet, waardoor tot heden nog mee tot stand kon worden gebracht. Er wordt niet gevraagd of de regeermesvoor- schriften goed zijn, doch men is genoodzaak er zich bij neer te leggen om de begrooting slui- Sch aan te passen bij de Regeermgs- voorschriften wordt behoudens datgene wat b« de wet niet verplicht is zooals Lyceum, bandels- avondonderwijs, bewaarscholen, vakscholen, ambachtsschool e.a. Met de loonsverlagingen heeft Zaandam zich maar met zoo voetstoots accoord verklaard. Het aantal loonsverlagin- eer bedraagt slechts drie. Betreffende de gas- en electriciteitspnjzen zegt spr. dat deze door dezen gemeenteraad met ƒ60.000 verlaagd zijn. Thans wordt overgegaan tot de eigenlijke De- grooting, welke begint met de behandeling van de lichtbedrijven. De heer Poppe (R.S.AP.) stelde hierbij voor afschaffing van de meterhuur en wegneming van het verschil in tarief bij verbruik over een gewone en een muntmeter. Toen dit voorstel niet voldoende werd onder steund en de voorzitter op grond hiervan be sliste, dat het niet in behandeling kon wor den genomen, verzette de heer Poppe zich hier tegen. Naar zijn meening berustte dit met op het reglement van orde voor den Raad. Hij uitte de bedreiging bij de verdere behandeling der begrooting obstructie te zullen voeren. Als antwoord hierop heeft burgemeester ter Laan de verdere behandeling der begrooting geschorst om allereerst het reglement van orde te kunnen herzien. Daarna zal de behandeling van de begrooting worden voortgezet. Overtreding wapenwet. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. P., wonende aan de haven, wegens het dragen van verboden wapenen. De politie was er achter gekomen, dat de be trokkene in het Apollo-theater een browning had vertoond. Bij het onderzoek kwam tevens aan den dag, dat hij ook in het bezit was van zes scherpe patronen. De politie heeft het wapen in beslag geno men. Kerkramen ingegooid. Bij de politie is aangifte gedaan, dat onbekenden vermoede lijk is het het werk van kwajongens twee gebrandschilderde ruiten in de R. K. kerk heb ben stuk gegooid. Uitslag van de wedvlucht gehouden met jon-, ge duiven van Vilvorde, 162 K.M. L. Gimbrère 1, 4, 11, 17, 18; M. C. Fehres 2. 10, 13, 16, 19, 20; F. Neuman 3, 5, 6, 14, 1»; a Boeree 7, 8, 9,12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9