Een jaar na den dood van Dr. Engelbert Dollfuss M Politieke toestand De beslissing uit gesteld Het conflict met Abessinië en den Volkenbond Uit Vaticaanstad I 1 Het nieuws van heden DE OPBOUW VAN HET NIEUWE OOSTENRIJK LAVAL ZELF NAAR GENÈVE BEWAPENING IN DE SOVJET-UNIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 25 JULI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19455 Het oordeel der geeste lijkheid De oorsprong der Garonne, waarover meer dan honderd jaar werd getwist, bevindt zich in den Mont Perdu, in de hoogste ijsgrot van Koning Leopold van België en zijn broer Karei waren aanwezig bij een balwedstrijd. Zijne Majesteit verfrischt zich met een koel potteke Iambic Onze gulden Het Weer Frankrijk wenscht de diplomatieke samenwerking der drie Stresa- mogendheden te be houden Allerlei nieuws Mosley voor Italië Italië's financiën DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN In één maand 60 duikbooten op stapel Engeland ter zee Past op, zetters! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Heden een jaar geleden lag de kleine, kor date Oostenrijksche bondskanselier Dr. Engelbert Dollfuss in de bondskanselarij te Weenen op een sofa urenlang onder on draaglijke pijnen dood te bloeden. Een horde wild geworden nationaal-socialisten, aangehitst door de felle radio-stem van Habicht, die van uit München het Hitler-evangelie van den „Anschlusz" predikte, had het Weensche radio gebouw en den „Ballhausplatz" overmeesterd en den moedigen en principieelen verdediger van Oostenrijks onafhankelijkheid als een stuk wild aangeschoten. Maar terwijl een jager het ge troffen wild afmaakt om het noodeloos lijden te besparen, lieten deze misdadige „Hakenkruizers met hun „Uebermenschlichkeits'-bewustzijn en hun rassenwaan, den vereerden en beminden leider van het Duitsche broederwolk over aan een langen, langen doodsstrijd. Indien onmid dellijk geneeskundige hulp ware gehaald, zou Dr. Dollfuss nog te redden zijn geweest. Maar zijn leven mocht niet gered worden. Hij ging den dood in met een bede om vergiffenis voor zijn belagers op de lippen en een kwellende bezorgdheid over het lot van zijn geliefd vader land in het hart. Een schok van ontzetting en afgrijzen ging door heel de werkelijk beschaaf de wereld over zooveel meedoogenlooze bar- baarschheid en bijna Aziatische wreedheid. De zaak van den „Anschlusz"', welke Planetta en zijn nationaal-socialistische trawanten meenden te dienen, had door den beestachtigen moord op Dollfuss een zwaren slag gekregen. Dollfuss stierf als martelaar van zijn vaderlandsliefde, van zijn politieke en, wanneer men ziet, hoe gebeten de Duitsche nationaal-socialisten zijn op de katholieken, die zich niet aan de sterili satie-wetten, aan het moderne Duitsche hei dendom en aan de zedelijke en godsdienstige gevaren van de nationaal-socialistische opvoe ding willen onderwerpen, misschien ook van zijn godsdienstige overtuiging. Hitier verloo chende Habicht, von Papen werd als Duitsch gezant naar Weenen gezonden, een oogenblik had het den schijn alsof er een verzoening tus- schen het Derde Rijk en het arme verminkte, gefolterde en van zijn nobelsten verdediger be roofde Oostenrijk tot stand zou komen. Onder- grondsch werd echter de tegen de zelfstandig heid van Oostenrijk geuite nazi-actie voort gezet en thans na een jaar is er nog geen merkbare toenadering waar te nemen. Het le ven en lijden van Dr. Engelbert Oilfuss werd door zijn vriend minister Stoekinger kort en treffend gekarakteriseerd in de volgende woor den: „Zijn taak was te strijden, zijn wil zocht den vrede, zijn leven was een offer, zijn sterven een zege." Door zijn offerdood heeft Dr. Dollfuss zijn staatkundig progTam geheiligd. Het werd volledig overgenomen door den nieuwen bondskanselier Dr. von Schuschnigg. In samen werking met den leider der „Heimwehr" vorst Starhemberg werkt von Schuschnigg, die een overtuigd en principieel katholiek is als zijn voorganger, aan den uiterst moeilijken opbouw van een christelijken corporatieven staat op autoritairen grondslag, waarbij de richtlijnen der Pauselijke Encycliek „Quadragesimo An no" gevolgd zouden moeten worden. Van dezen opzet, deze bedoeling, waarover de geestelijk heid èn de Kerk terecht enthousiast waren, is in de practijk nog niet zoo heel veel verwezenlijkt, ondanks de nieuwe grondwet en alle moeite, welke de huidige Oostenrijksche regeering zich heeft gegeven. Een dergelijke ombouw vordert tijd en rust. Vooral aan het laatste heeft het het veelgeplaagde Oostenrijk tot nu toe ont broken. Een nieuwe staatsinrichting kan niet zonder meer een-twee-drie worden geforceerd, zij moet gepaard gaan met een radicale wijzi ging der geesten en dat vordert tijd. Dat de Oostenrijksche geestelijken bitter berouw zou den hebben over den moreelen steun, welken zij in feite slechts aan de goede bedoelingen van de Oostenrijksche i-egeering hebben verleend, zooals in „Het Volk" van 8 Juli j.l. door den Doolaard werd beweerd, is niet juist. Wel is juist, dat men tot in de hoogste kerkelijke krin gen 'teleurgesteld is over de moeilijke uitvoer baarheid van een oude liberale mentaliteit, welke schromelijk te kort doet aan de sociale rechtvaardigheid en liefde. Het is deze teleur stelling, die den bekenden Oostenrijkschen Je- zuïeet Bichlmeyer in de „Reichspost" deed schrijven: „Zondag na Zondag en week na week stroomt een vloedgolf van schoone redevoeringen over alle provinciën. Huldigingen en trouwbetuigingen volgen elkander op. Standbeelden worden opge richt. Aan alle hoeken der straten klinkt het gegalm over Christelijken standenstaat en Qua dragesimo Anno. Daarbij worden de toch al zoo lage pensioenen nog meer ingekort, menschen, die na jarenlang wachten, juist aanspraak kon den maken op een loonsverhooging, worden ont slagen, de invloedrijken kijven onderling om hun beschermelingen onder dak te brengen, in de bedrijven worden de arbeiders van hun goe de rechten beroofd, de thuiszittende arbeiders verdienen een hemeltergend laag loon. In de bureau's liggen bergen van vragen om werk en voor de deur staat het leger der werkloozen en dergenen die heelemaal geen uitkeering meer krijgen. En dat alles in een staat, die zich christelijk noemt, waarvan de grondwet aan vangt in den naam van den Drie-éénen God, en die op een Pauselijk rondschrijven is op gebouwd." In denzelfden geest, ofschoon in vaak minder krasse bewoordingen hebben zoowel het Oostenrijksche episcopaat als Kardinaal In- mtzer zich bij herhaling uitgelaten. Vooral over de toestanden in de Oostenrijksche industrie is de meerderheid der Oostenrijksche geestelijk heid nog niet te spreken. Dat wil echter niet zeggen, dat de Oostenrijksche geestelijkheid het in opbouw zijnde systeem als zoodanig veroor deelt en de eerlijkheid der goede bedoelingen van de Oostenrijksche regeering in twijfel trekt, maar wel, dat zij een open oog heeft voor de nog be staande sociale wantoestanden en den moed be zit daar in het openbaar en in niet mis te ver stane bewoordingen voor uit te komen. Trouwens het feit, dat ondanks de strenge perscensuur Pater Bichlmeyer in het regeeringsgezinde blad Dr. Dollfuss de martelaar van Oostenrijks onafhankelijkheid de „Reichspost" onbelemmerd zóó kon schrij ven als hij deed, bewijst, dat ook de Oosten rijksche regeering zelf wel degelijk inziet, dat zij nog lang niet dat bereikt heeft, wat zij berei ken wil. Minister Neustadter-Stürmer gaf dit op het internationaal congres voor corporatie ve ordenng, waar hij over het nieuwe Oosten rijk sprak, volmondig toe en ontlokte daardoor een demonstratieven bijval van de aanwezige Oostenrijksche en niet-Oostenrijksche geestelij ken. Het is den Oostenrijksche clerus niet om de politiek te doen, doch om verbetering der re ligieuze en sociale verhoudingen. Sommige gees telijken, overtuigd dat de opbouw van een christelijke standenmaatschappij op religieus en sociaal gebied een gunstige uitwerking moet hebben, mogen al eens te optimistisch tot op zekere hoogte zich vereenzelvigd hebben met den politieken koers, zij hebben nooit het re ligieuze en sociale doel uit het oog verloren en cr nooit het zwijgen toegedaan, wanneer de dingen zich niet overal ontwikkelden zooals zij gehoopt en verwacht hadden. Den Doolaard stelt in het „Volk" het voor alsof de Christelijke cor poratieve staat in Oostenrijk al werkelijkheid is geworden om hem op grond van de bestaan de gebreken te kunnen bestrijden. Doch deze methode is onrechtvaardig en bedrieglijk. Oud- minister Ender, de vader van de nieuwe grond wet, heeft onlangs nog verklaard, dat er nog heel wat aan de Oostenrijksche staatsinrichting ontbreekt. Behalve voor den lanlbouw en het boschwezen bestaat er nog geen enkele corpo ratie. Een groot gedeelte der werklieden b. v. is wel in den eenheidsbond, en de ondernemers zijn wel in den industriebond vereenigd, maar een corporatie, welke deze beide bonden ver bindt, is nog niet tot stand gekomen. Niemand betreurt dit meer dan de geestelijkheid, doch de opbouw van den Staat is een ingewikkeld vraagstuk en de tegenstand is grooter dan men had verwacht, niet het minst bij de arbeiders zelf, die ook door de actie van den veelomstre den Dr. Winter niet gewonnen zijn geworden voor een nieuwe ordening. Dat het „kapitaal" misbruik maakt van de moeilijke verhouding en de nijpende economische crisis heeft juist in clericale kringen groote verontwaardiging ge wekt en geen blad is zoo krachtig en overtuigd van leer getrokken tegen het zich ontwikkelende kartelwezen als juist de geprononceerd katho lieke „Reichspost", welke daarbij de warme in stemming van de geestelijkheid ondervindt. Dat desondanks het kartelwezen toch groeit, toont aan, hoe sterk de invloed is, welke daarachter staat, en hoe moeilijk het zal zijn dezen invloed te overwinnen. en mag niet uit het oog verliezen, dat in Oostenrijk een krachtig fascistisch ele ment buiten het katholieke element om en zelfs vaak daartegen in zich doet gelden, dat naast en gedeeltelijk in deze fascistische groep en in breede kringen van het Oostenrijksche volk het nationaal-socialisme nog altijd tegen de regeering ageert, dat vele liberalen liberaal zijn gebleven ondanks het vaderlandsche strikje en het krukkenkruis, en dat de ongewenschte invloed van zeker weinig scrupuleuze Joodsche elementen slechts schijnbaar is gefnuikt. On der zulke verhoudingen en dan spreken wij nog niet eens van de buitenlandsch politieke een sociale Christelijke maatschappij opbou wen is haast een bovenmenschelijk werk, waar aan de Oostenrijksche regeering zich in ieder geval met de beste bedoelingen en ook met een vasten wil heeft gezet. Of haar dit werk op den duur zal gelukken, of niet, doet niets af aan de noodzakelijkheid, dat het moet worden beproefd en ondernomen. De Kerk in Oostenrijk werkt krachtdadig mee aan een betere toekomst op sociaal en religieus gebied voor het Oosten rijksche volk, niet het minst door de wijze, waarop zij een gerechtvaardigde critiek Uit oefent op alles, wat in de partcijk niet met r'e beginselen van sociale rechtvaardigheid en Christelijke naastenliefde strookt. Het is te betreuren, dat er sinds den Februari- opstand van 1934 geen grootere toenadering is gekomen tusschen de regeering en den Oosten rijkschen sociaal-democatischen arbeider, die, van huis uit veelal katholiek, hoogstens a-re ligieus, maar zeker niet anti-religieus is aan gelegd, maar dat mag niet geweten worden aan de Oostenrijksche geestelijkheid. De door den Doolaard geciteerde Jezuïet Bichlmeye heeft in Hetzelfde Paaschartikel ook geschreven: „De Verrijzenis van Christus is weliswaar het fundament van ons Christelijk geloof, doch de gebeurtenis op den eersten Paaschdag heeft de wereld niet met één slag Christelijk gemaakt. Er volgden eeuwen van moeilijken apostolischen ar beid, een langzaam proces van doordeeseming en innerlijke vernieuwing, dat herhaaldelijk door tegenslagen en hinderpalen werd belemmerd. Het christelijke Oostenrijk kan alleen worden opgebouwd door taaien arbeid van allen, die daaraan mee te werken hebben, door een onge schokt vertrouwen in de mogelijkheid van dien opbouw, door het streng doorvoeren van alle als daartoe noodzakelijk erkende maatregelen, door onverbiddelijke bestraffing van allen, die zich verbeelden met de grondbeginselen der sociale rechtvaardigheid en met den goeden wil der weerloozen den spot te kunnen drijven. Maar dit proces van verchristelijking en geestelijke ver nieuwing eischt tijd en geduld en volharding. Economische of politieke wonderen zullen er niet gebeuren." Deze zuiver realistische, hooge opvatting stemt volkomen overeen met die van Dr. Doll fuss, die zijn leven voor Oostenrijks welzijn, zooals hij dat zag, heeft gegeven en wiens na gedachtenis in de geschiedenis zal blijven voort leven als die van een der nobelste en meest onbaatzuchtige patriotten van het mishandelde en ook door zijn machtige vrienden vaak aan zijn triest lot overgelaten na-oorlogsche Oosten rijk. Eu?opa De beslissing van den ministerraad in zake het advies aan H. M. de Koningin met betrekking tot de politieke situatie, welke hedenochtend genomen zou wor den, is door onvoórziene omstandighe den uitgesteld, vermoedelijk tot heden avond. De vereenigng „Effectenbescherming" en de vereeniging Fondsenhouders" hebben zich met een tnededeeling tot den Ministerraad gewend, waarin zij zich solidair verklaren met de monentaire politiek, zooals deze door het Kabi net is gevolgd. Zij wijzen elk manipuleeren met den gulden, dat tot devaluatie leidt, met gracht van de hand. In het commentaar op de moeilijkheden in Nederland schrijft de Engelsche „Times', dat het Nederlandsche bank-systeem gezond is. De zwakte van den gulden is te wijten aan econo mische, politieke en psychologische redenen. De Nederlanders zijn een volhardend ras, en, zooals hij op de Economische Wereld conferentie bewees, minister-president Coiijn is begiftigd met een volle maat van dit nationale karakter. Hij heeft een bijna religieus geloof in den gouden standaard en beschouwt het- handhaven van den gulden op de oude pariteit niet alleen als e'en kwestie van wenschelijKheid, doch als een gewetenszaak. Zijn taak mag misschien onmogelijk schijnen, toch zal, zoolang hij aan het hoofd van de Nederlandsche regeering staat, de speculant niet verstandig doen te wedden op een onmid dellijke of spoedige devaluatie van den gulden. Verwachting: Matige tot zwakken, Oostelijke tot Noordelijken wind, gedeel- teljjk bewolkt, droog weer, warm. Hoogste barometerstand: 772.3 te Va- |j lentia. Laagste barometerstand: 749.8 te Sey- disfjord. Zon op 5.10 - onder 9.02 - Licht op 9.32 Maan op n.m. 12.56 onder n.m. 5.38 2 Nieuwe Maan 30 Juli ^illlllllllllllllllllllllllliuilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS 25 Juli (Reuter). Na het onderhoud dat minister-president Laval had met den se cretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol werd bekend, dat de Volkenbondsraad in de eerste dagen der komende week bijeen zal komen. De juiste dag zal eerst Donderdag worden vastgesteld in een onderhoud, dat de secreta ris-generaal Avenol met den voorzitter van den Volkenbondsraad, Litwinoff, zal hebben. De uitnoodigingen voor de bijeenkomst zul len dan Vrijdag uit Genève worden afgezon den. Men hoopt, dat het mogelijk zal zijn de be sprekingen over het Italiaansch-Abessinisch conflict op zoodanige wijze te voeren, dat daar door de voor 25 Augustus voorziene buitenge wone zitting van den Volkenbondsraad, over bodig zal worden. De Fransche delegatie naar de zitting van den Volkenbondsraad zal onder persoonlijke leiding staan van den minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Laval. LONDEN 25 Juli. (Reuter). Ten aanzien van het Italiaansch-Abessinisch conflict schrijft de „Times", dat Frankrijk de vriendschappe lijke betrekkingen met Italië wenscht te handhaven en de diplomatieke samenwerking van de drie Stresa-Mogendheden wenscht te bewaren. Men gelooft evenwel, dat men thans te Pa rijs gaat inzien, dat vriendschap en samenwer king slechts kunnen worden gehandhaafd, in dien Rome zich houdt aan de verplichtingen, opgelegd door het Volkenbonds-statuut. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat een nieuwe Italiaansche nota is ontvangen. Verder heeft hier de lachlust opgewekt, dat wel de Italiaansche consuls van Harrar en Gondar deelnamen aan de feesten ter gele genheid van den verjaardag van den Negus, terwijl de Italaansche gezant te Addis Abeba de eenige diplomaat was, die wegbleef van de audiëntie. LOURENZO MARQUES, 24 Juli (A. N. P.) Italië heeft onderhandelingen aangeknoopt te dezer stede aangaande de levering van vleesch aan de in Oost Afrika geconcentreerde Itali aansche troepen. GENEVE, 25 Juli (A. N. P.) Naar verluidt heeft het secretariaat van den Volkenbond een uitvoerig rapport ontvangen, dat de volgende week aan den Raad zal worden voorgelegd, inzake den invoer van groote hoeveelheden wa penen door Japan in Abessinië via de Fran sche haven Djiboeti. LONDEN, 25 Juli. (A. N. P.) Op grond van diplomatieke besprekingen wist men gisteren te Londen met zekerheid mede te deelen, dat de Sovjet-regeering Engeland zal steunen bij zijn pogingen, het geheele Italiaansch-Abes- sinische conflict in den Volkenbondsraad aan de orde te brengen ten einde een gewapend conflict te vermijden. Rusland zou er bij En geland zelfs op aan hebben gedrongen ook de medewerking der Vereenigde Staten te verkrij gen. Sovjet Rusland heeft aangekondigd dat het zich zal verzetten tegen elk voorstel om den Volkenbondsraad niet de volle verantwoor delijkheid in het Oost-Afrikaaneche conflict te doen aanvaarden. Van welingelichte zijde wordt verklaard dat het Britsche kabinet in zijn jongste zitting de finitief heeft besloten dat de Volkenbondsraad het conflict en het dreigend oorlogsgevaar in zijn vollen omvang moet behandelen, ondanks de weigering van Italië den Raad een discus sie toe te staan die verder gaat dan de onder handelingen der verzoeningscommissie te Sche- veningen. ROME, 24 Juli. (A. N. P.) De minister voor pers en propaganda heeft het volgend tele gram ontvangen van den secretaris der Ita- liaansch-Chineesche Club te Rome: „Wij zijn het eens met uw pers, dat het Ita- liaansch-Abessinische conflict volkomen ver schillend is van het Chineesch-Japansche, om dat in het eerste geval Italië van plan is be schaving te brengen in het barbaarsche Abes sinië, terwijl in het tweede geval Japan, het land dat zich na den oorlog heeft verrijkt, China, de natie met de oude, historische be schaving, heeft aangevallen." LONDEN, 25 Juli. (Reuter). In een onder, houd met de pers verklaarde dr. Martin, de gezant van Abessinië te Londen, dat hij voor eerst wil trachten een leening van twee mil- lioen pond te sluiten en later een leening van vijf millioen. Oorspronkelijk zou dit geld dienen voor de economische ontwikkeling van Abessinië, doch de dreigende oorlog maakt thans op de eerste plaats aanspraak hierop. De gezant hoopt, dat de Britsche regeering credieten zal toestaan voor den aankoop van wapenen. In Ethiopië is een oorlogs-belasting ingesteld, welke ongeveer vijf millioen pond zal opbren gen. Op de eerste plaats is munitie voor Mauser geweren noodig, veel munitie, want misschien zal de oorlog lang duren. Abessinië heeft 100.000 tot 200.000 Mausergeweren, een aantal nieuwe en een aantal, dat in 1896 van de Ita lianen is afgenomen bij Adoea. Bovendien heeft Ethiopië een aantal mitrailleurs en 5 a 10 vliegtuigen. Over de sterkte van het leger liet dr. Martin zich niet duidelijk uit; hij zeide dat alle man nen hun best zouden doen en dat de vrouwen hen zouden begeleiden en voor hen koken en wasschen. LONDEN, 25 Juli. (D. N. B.) Tijdens een verheugd moest zijn, dat een groote gecivili- waar Sir Oswald Mosley het woord voerde, heb ben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Ten aanzien van het Italiaansch-Ethiopisch conflict verklaarde Sir Oswald dat Engeland verheugd mmoest zijn, dat een groote gecivili seerde mogendheid zorg droeg voor de orde in een land van slavenhandelaren. Een viertal ordeverstoorders werd door de zwarthemden met geweld uit de zaal verwij derd. MILAAN, 25 Juli. (Reuter). De „Stampa" be richt, dat de industrie- en handelskringen de voorloopige opheffing van de verplichte 40 pCt. gouddekking zonder voorbehoud goedkeuren. Voor de strenge invoerregeling hebben de im porteurs in het buitenland voor ongeveer een half milliard schuld gemaakt, hetgeen niet al leen den goeden naam van de handelaren schaadde, doch ook ten gevolge had, dat rente moest worden betaald, wat een rem was voor de handelsbetrekkingen. Sedert de strenge regeling van den handel in deviezen is de goudvoorraad van de Banca Italia steeds toegenomen, zoodat men hoopt de 40 pCt. dekking weer te bereiken. Naar de „Herald Tribune" uit financieele kringen verneemt, hebben Italiaansche belang hebbenden in den laatsten tijd herhaaldelijk groote Amerikaansche banken gepolst over het verleenen van'crediet op korten termijn aan be kende Italiaansche ondernemingen. Tot nu toe werd hiervoor geen interesse ge toond. Italië kan geen leening in obligatievorm slui ten op grond van de Johnson-wet, die het slui ten van leeningen verbiedt aan landen, die de, oorlogsschulden niet betalen. BESLISSING VAN DEN MINISTERRAAD OVER HET ADVIES AAN H. M. DE KONIN GIN ZAL EERST HEDENAVOND WORDEN GENOIVjSEN. HET KABINET ZAL AAN H. M. DE KONIN GIN ZIJN ONTSLAG AANBIEDEN. Sovjet-Rusland schept een enorme duikboot- vloot. De cultuurkamp in Duitschland. Abessinië en de Volkenbond. Commissie van onderzoek naar de naasting van telefoonnetten der groot9 steden met haar rapport gereed gekomen. Bij een nieuw drama in de hoofdstad een vrouw vermoord gevonden. De dader pleegde zelfmoord. O LONDEN, 25 Juli (Reuter) De Marine medewerker van de Daily Telegraph" heeft van welingelichte zijde vernomen, dat in de Sovjet-Unie in de afgeloopen maand 60 onder zeeërs op stapel zijn gezet. Vier jaar geleden telde de Sovjet-Unie slechts 15 duikbooten, grootendeels van verouderd type; begin 1937 zal het land over minstens 55 duikbooten van het modernste type beschik ken. Het voornaamste steunpunt is Kronstadt, doch ook te Wladiwostok bevinden zich talrijke duikbooten, hetgeen in Japan onrust verwekt. Te Nikolajef aan de Zwarte Zee is een basis voor kleinere duikbooten, welke langs de kust gebruikt worden. Verder worden een aantal kruisers en tor pedojagers gebouwd, terwijl twee oude slag schepen gemoderniseerd worden. LONDEN, 25 Juli (Reuter) De regeering onderzoekt thans of na het zomer-reces van het parlement een supplementaire marine- begrooting zal worden ingediend, schrijft de „Morning Post". Dit supplement zou dan dienen tot versnelde vervanging van kruisers en torpedojagers; vol gens het vloot-verdrag is het mogelijk, aange zien Engeland niet ten volle gebruik heeft ge maakt van het toegestane tonnage voor deze categorieën. Vermoedelijk zal hierbij dan tegelijk voor zien worden in een vermeerdering van het aan tal manschappen. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: De Ritencongregatie heeft in haar zitting van 23 dezer'verhandeld over de erkenning der won deren in de heiligverklaringsprocessen van den Zal. Giovanni Leonardi, den Zal. Giuseppe Ca- fasso en den Zal. Salvatore da Orta O.F.M. Ver der nam zij een vijftal nieuwe zaligverklarings processen in behandeling, nX die van den leek- martelaar Quinto Sié; den priester Placidus Riccardi O.S.B.; Zr. Maria van Jezus, eerste overste van de Kleine Zusters der Assumptie; Franciscus Risat, overste van de Kleine Broe ders van Maria en Zr. Bertilla Boscardin van de Congregatie van S. Dorothea. De Congregatie der Propaganda heeft tot Apostolisch Vicaris van Fernando Poo benoemd Mgr. Leonzio Fernandez Galilea van de Mis sionarissen van het Onbevlekte Hart van Ma ria; tot Apostolisch Prefect van de nieuwe prefectuur Mount Currie (Zuid-Afrika) P. Sigi- bald Kurz O.F.M Bij besluit van 25 Juni is het missiecollege van S. Thomas Aquinas der Dominicanen te Rome gesloten. Naar de Basler Nachrichten uit Lörrach ver neemt, heeft zich daar een machinezetter van een plaatselijke courant voor de rechtbank te verantwoorden gehad, die instede van het on derschrift „Heil Hitier", „Heilt Hitler" had ge zet. De rechtbank achtte het feit bijzonder ernstig aangezien er een groot aantal couranten met dezen fouten groet verspreid was. De ver dediging van den zetter, dat het slechts een zetfout betrof, vond bij de rechtbank, die rede nen meende te hebben een anderen duivel aan den drukfoutenduivel achter deze vergissing te zoeken, geen gehoor. De zetter werd tot een ge vangenisstraf van zeven maanden veroordeeld. r-\I v l i i i-rr 11 I I i i r i~TT~r-r^7 -■ Iw Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 767.5 Vorige stand: 767.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1