Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen j De verbreeding der Anthoniestraat ïfl Afscheid van den heer Kraakman Laatste Nieuws Het conflict met Abessinië HOOFD DER ST. BAVO- SCH00L DONDERDAG 25 JULI 1935 MOTIE-REIN ALDA giBiiBiniiiiBiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiinmnnniiiiiiinnnimniiniE ai!ll!IIIIM!ininillI!I!llllllliniIIIIII!!ll!!llimil1l!IIIIIIll!l!II!IIII!IIIIIIIIII!l!IIl!llIII!!I!l!ll!!lll!lll!I!III!ll!!!lini!in| siiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit» GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Gepeperde discussie over salaris- verhooging doktoren van den geneeskundigen dienst, met weigering tot slot Nieuwe bezuinigingen? Geneeskundige dienst De Anthoniestraat Behoord de besprekicgea om het voorstel van Opheffing scholen Hand werkdeskund ige Overeenkomst met Droste De Brockwaybus V erzoekschrift Atelier Emmalaan Personeele belasting Personalia De annexatiewet Twee kwesties over toepassing voor Ged. Staten VOO DEN KANTONRECHTER Gecompliceerde aanrijding Voor de N.Z. H. De aankomst van elf der dertten slacht offers van de ramp van de „Gaai." De lijkkisten worden aan het Centraal Sta tion te Amsterdam uit den trein geladen Hartelijke huldiging door bestuur, onderwijzend personeel en leerlingen Symbolisch geschenk Dank namens het Rijks- schooltoezicht BURGERLIJKE STAND De heer N. Kraakman Rome staat momenteel vijandiger dan ooit tegen verzoenings pogingen Engeland moet het ontgelden OUD-COMMISSARIS ALS VER DACHTE Van mishandeling beschuldigd DE POLITIEKE TOESTAND Vergadering van de Kamerfracties der S.D.A.P. Examen hoofdakte NIEUWE HAARLEMSCHE COURAMI In de voortgezette vergadering van den ge. ir.eenteraad vroeg mevrouw SCHELTEMA CONRADI (VB) hoe zich de begrooting voor 1936 laat aanzien, ook al in verband met de classificatie der gemeente voor de personeele belasting. Zullen er nog belangrijke bezuini gingen komen? De heer WOLZAK (AR) las in de supple- toire-begrooting 1935 alleen van tegenvallers. Zijn er voor dit jaar geen meevallers te boeken? Wethouder ROODENBURG (CH) deelde me. de, dat de belastingen over 1934 een bedrag van f 150.000 meer hebben opgebracht. Werk- loozenzorg is ook in het voorjaar iets meege vallen, waardoor over dat jaar een flink batig saldo is ontstaan. Een gedeelte komt ten goede aan dit jaar. Voor 1936 zijn verschillende nieuwe bezui nigingen te verwachten, de belastingen loopen terug en daar is niet veel overschot van te voorzien. De werkloosheid neemt en nam toch toe. In verband met omvang en beteekenis van diensten door directeur en personeel bij den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheids dienst stellen B. en W. voor een nieuwe sa larisregeling vast te stellen. De heer MEIJERS (SD) wilde deze zaak aan den nieuwen raad overlaten en maakte daar een voorstel van. De heer CASTRICUM (RK) verklaarde zich te zullen verzetten tegen verhooging der sa. larissen van den directeur e.a. De heer KLEIN SCHIPHORST (RK) merkte op, dat het verantwoordelijk hoofd van den dienst voor Bouw- en Woningtoezicht nog steeds in een te lage loonklas staat. Waarom wordt dat niet herzien? Vijf jaar geleden heeft spr. daar reeds op gewezen, maar de man heeft waarschijnlijk te veel hersens en een te kleinen mond. De VOORZITTER verklaarde, dat B. en W. er prijs op stelden de zaak nu te behandelen. De nieuwe directeur heeft er niet om verzocht, het voorstel is opgesteld naar aanleiding van een rapport van Dr. v. Konijnenburg. Het voorstel Meijers werd verworpen met 21 tegen II stemmen, zoodat de discussie werd voortgezet. De heer VISSER (CH) achtte geen aanleiding tot verhooging aanwezig. Het is psychologisch onjuist om in een tijd, dat de lagere salarissen zoo'n knauw gekregen hebben, met een der gelijk voorstel te komen. Zóó kweekt men com munisten. Laten B. en W. het voorstel terug, nemen. Ook de heer WOLZAK (AR) kon zich niet met verhooging der salarissen vereenigen, te meer daar ze niet te laag zijn. De heer BIJVOET (RK) verweet B. en W. met een zoo uitermate ontactisch voorstel te zijn gekomen. Waarom moet het college plotseling plooien strijken? De nieuwe directeur wist, toen hij kort geleden solliciteerde, hoeveel hij zou gaan verdienen. Waarom wil men hem dan een extraatje geven in dezen droeven tijd, vol te korten en verlagingen? B. en W. mogen geen precedent scheppen, ze mogen het hek niet van den dam schuiven. De heer v. d. WALL (CH) merkte op, dat de belastingbetaler wel weer zal bloeden. Zijn de salarissen van de geneeskundigen niet in over eenstemming met andera ambtenaran, dan moet men de eerste niet verhoogen, maar de anderen met de lageren op één voet brengen. De heer KUIPER (RK) meende, dat men niet te star moet zijn. Bij vergelijking met andere steden zijn de salarissen voor dit ge- meentepersoneel te laag. Bevorderingen moe. ten mogelijk blijven. Mevrouw MAARSCHAL (SD) zeide, dat er bij het standpunt van den heer Kuiper eerst heele andere groepen aan de beurt komen. Zij zal tegen dit voorstel stemmen, om geen on recht te scheppen. Wethouder BOES (VD) zette den gang van het voorstel uiteen. Commissie en personeels organisatie hadden geen enkel bezwaar. Wethouder v. LIEMT (RK) zegde den heer Schiphorst een onderzoek naar aanleiding van zijn opmerking, toe. Wethouder ROODENBURG (CH) meende, dat billijke promotie plicht van B. en W. was en door den raad toegejuicht zou worden. De ze week heeft een groep ambtenaren promotie gemaakt. Dat keurt de raad dus niet goed (protesten, geroep: heel wat anders, lang niet hetzelfde). De betrokkenen in dit voorstel hebben onbe. perkten werktijd, dag en nacht moeten ze klaar staan. Daarvoor is de vergoeding te laag. De directeur blijft nog 4 jaar op het huidige maximum-salaris staan, dan komt er pas ver hooging. De VOORZITTER merkte op, dat de 2 ge neeskundigen bij den dienst als eenigste bron van inkomsten het salaris der gemeente heb ben, dat is f 4800 min 10 pCt. De heer KUIPER (RK) vroeg gesepareerde stemming over het voorstel. De verhoogingen voor de geneeskundigen e.a. werden daarna met 20—14 stemmen verworpen. Wethouder ROODENBURG (CH) vroeg daarna, welke consequenties daaruit voor de bevorderingen, die aan B. en W. alléén zijn, getrokken moeten worden. Na eenige interrupties verklaarde de wet houder, dat B. en W. natuurlijk geen rancune zullen toepassen. De heer BIJVOET (RK) zette uiteen, dat de zaken niet verward en op één lijn gesteld moe ten worden. De verhooging voor den directeur werd eveneens verworpen met 287 stemmen. Goedgekeurd werd de wijziging van art. 68, Se lid van het Ambtenarenreglement. B. en W. stelden voor met den heer T. B. Fielmich een ruiling van grond aan te gaan aan de Anthoniestraat, met een toegift van de gemeente van f 11.500. De heer REINALDA noemde dit niet den Jvisten weg. Men moet met de toekomstige uit breiding der stad rekening houden. Spr. diende een motie in als volgt: B. en W. tot toelating van een nieuwe bebou wing tusschen Anthoniestraat en Korte Hee- renvest; besluit: B. en W. te verzoeken dit voorstel terug te nemen en voor te bereiden een voorstel waar bij op den duur de geheele bebouwing tusschen Anthoniestraat en Korte Heerenvest in het belang van het verkeer komt te vervallen. Spr. meende, dat een en ander nog wel een 20 jaar zou vergen, maar zóóver moet een ge meenteraad wel kijken. De heer VISSER (CH) zeide, dat de heer Reinalda geen verfraaiing der stad wenscht. Er zal daar dan een gat komen, dat uit stede bouwkundig oogpunt leelijk zal zijn. De heer KLEIN SCHIPHORST (RK) voelde niet veel voor het voorstel Reinalda, omdat het hart van de Langebrug daarvoor verkeerd ligt. Indertijd is dat voorstel al bekeken en niet aangenomen. Hij zou er prijs op stellen, als Openbare Werken een teekening maakte, waarop de Langebrug voorkomt in de entou. rage-Reinalda. Hij verzocht B. en W. daarom het huidige voorstel terug te nemen. De heer KLEIN (RK) merkte op, dat de heer Reinalda 20 jaar eerder met zijn plannen had moeten komen. Spr. sloot zich bij den heer Visser aan. Wethouder v. LIEMT (RK) was het eens met den heer Klein. Verschillende besluiten had men niet moeten nemen als men nu het denk beeldReinalda wil aanvaarden. Daarenboven zal het groote verkeer de nieuwe brug kiezen, later zelfs den rijksweg Amsterdam-Sassenheim Rondom de Anthoniestraat zal het verkeer tot op de helft, misschien 1/3 beperkt worden. Neemt men het voorstel van B. en W. aan, dan komt ter plaatse een goede toestand, ook uit stedebouwkundig oogpunt. Mocht na 10 a 15 jaar nieuwe verbreeding noodig blijken, dan is het geld al ruimschoots verdiend. De heer REINALDA (SD) verdedigde zijn denkbeeld nogmaals en dankte den heer Klein Schiphorst voor zijn steun. Hij wil gaarne prae.advies op zijn motie. De heer v. DAM (VD) achtte het wensche- lijk de plannen in teekening te zetten en het voorstel van B. en W. aan te houden. De heer KLEIN (RK) herinnerde aan een raadsbesluit 1Y» jaar geleden, waaruit het on derhavige voorstel van de bestuurstafel is ont staan. Men moet niet draaien. Met waardeering voor het planReinalda, meende de heer BIJVOET (RK) toch, dat de oplossing van B. en W. thans de beste is. Over 20 jaar kan men dan weer zien. De heer DE BRAAL (AR) zeide, dat ter plaatse al nieuwe perceelen gebouwd zijn. De zaak moet nu voortgezet worden. De heer KLEIN SCHIPHORST (RK) bleef er geen bezwaar in zien, het denkbeeldReinal da op kaart te zetten. Wethouder v. LIEMT (RK) achtte dit denk beeld een tonnen-kwestie, waaraan misschien na lange jaren pas over gepraat kan worden. Daardoor zou de toestand ter plaatse even lange jaren hetzelfde, dus onhoudbaar, blijven. De verbreeding in de lijn van B. en W. zal, bij afnemend verkeer door nieuwe wegen, vol doende en de minst kostbare zijn. De heer REINALDA (SD) het laatste woord verkrijgende, wees er op, dat het begin van zijn voorstel parallel loopt met de uitvoering die B. en W. ter plaatse zijn begonnen. De heeren Klein, Schiphorst en v. Dam stel den daarna voor, het voorstel van B. en W. aan te houden met prae-advïes op het plan Reinalda. Verworpen met 1915 stemmen. De motie kwam tenslotte in stemming en werd verworpen met 22 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aange nomen (Reinalda tegen). B. en W. stellen voor met ingang van 1 Sep tember op te heffen de Openbare Scholen aan de Haarlemmerliedestraat, Prins Hendrikstraat en Overtonstraat. 5 leerkrachten zullen daar toe op wachtgeld gesteld worden, terwijl een groot aantal leerkrachten naar andere scholen overgeplaatst wordt. Aldus besloten. B. en W. stellen voor de betrekking van des kundige, belast met het toezicht op de benoo- digdheden voor het onderwijs in handwerken aan de openbare lagere scholen met ingang van 1 Januari a.s. op te heffen. Aldus besloten. Daar de N. V. Droste in het bezit is van alle perceelen rondom de Harmenjanstraat stellen B. en W. voor die straat op te heffen en den grond te verkoopen aan Droste voor 11.700.—. Eenige andere transacties kunnen worden aan gegaan. Tevens stellen B. en B. voor 'n vliegaschvang- installatie van ƒ50.000.— te maken op het ter rein van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf en daarvoor van Droste te aanvaarden een rente loos voorschot van 50.000.terug te betalen in 10 jaar. Aldus besloten, De concessie aan de Haarlemsche Brockway bus Maatschappij voor het exploiteeren van drie autobuslijnen werd verlengd tot 1 Juli 1945, on der voorwaarde dat 1 Maart 1936 elf nieuwe autobussen in dienst zullen zijn gesteld. In verband met een adres van de NZHTM en op voorstel van den heer Reinalda werd dit voorstel aangehouden. Wethouder v. LIEMT (RK) deelde mede, dat de geheele betrokken commissie accoord ging met het voorstel. Het adres der trammaat schappij zal nu ook eerst in de commissie komen B. en W. stellen voor niet te voldoen aan het verzoek van A. A. Calandt en Zn. om scha deloosstelling van 650. Aldus besloten. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het beroepschrift van den heer J. van Deïst tegen een beslissing van B. en W., waarbij hem vergunning werd geweigerd tot het bouwen van een atelier aan de Emmalaan. De heer KLEIN SCHIPHORST (RK) achtte het een gemeente.belang een tijdelijke vergun ning te geven, omdat op de plaats waar het huis staat straks een straat zal komen. De eigenaar wil zich nu reeds voor de toekomst verbinden, een voordeel voor de gemeente. Spr. maakte er een voorstel van. Wethouder v. LIEMT (RK) wilde dit voor stel om prae-advies nemen en met den heer v. Deïst onderhandelen. Om formeele redenen werd het voorstel van B. en W. intusschen aangenomen. B. en W. stellen voor inzake de heffing der personeele belasting de gemeente in te deelen in de 3e klasse. Verschillende sprekers meenden, dat ver hooging der opcenten daaraan niet vastgeknoopt mag worden. Zij behielden zich het recht voor, daar eventueel tegen te stemmen. Wethouder ROODENBURG (CH) meende, dat de nieuwe wethouder van financiën toch wel met verhooging zal moeten komen (wellicht 20 opcenten). Het grootste gedeelte van de be lastingbetalers zal echter voordeel bij' deze wijziging hebben. De voordracht werd z.h.s. aangenomen. Tot bestuurslid van de Vereeniging van Nij verheidsonderwijs werd gekozen de heer J. Dee- nink te Haarlem. De vergadering werd daarna gesloten. Woensdag werd voor Ged. Staten van Noord- Holland, in het Gouvernementsgebouw te Haar lem, de klacht behandeld van een tiental amb tenaren der gemeente Haarlem, op wier salaris een pensioenaftrek van 10 pet. was toegepast. Zij waren vroeger in dienst van omliggende ge meenten en zijn bij de annexatie overgegaan naar Haarlem. Op dien grond meenden zij, dat volgens de betrokken annexatiewet de korting op hun salaris ten onrechte was toegepast. De vertegenwoordiger van de gemeente Haar lem wees er op, dat de positie en het salaris van de ambtenaren precies hetzelfde gebleven zijn of verbeterd ten opzichte van hun positie en salaris in de vroegere gemeente. Spr. meende dan ook, dat er in het geheel geen reden aan wezig is 'om de pensioenwet, die immers voor alle ambtenaren geldt, op deze ambtenaren niet toe te passen. De betrokken ambtenaren waren het hiermede niet eens en zetten dit uiteen. Vervolgens werd behandeld een klacht van een chauffeur van de Gemeentereiniging te Haarlem. Deze was vroeger magazijnchef ge weest in dienst van Openbare Werken te Heem stede en chauffeur van de brandweer aldaar. Hij was met de annexatie in dienst van de gemeente Haarlem gekomen en meende nu, dat zijn tegenwoordige betrekking niet gelijkwaar dig was met zijn vroegere, dus dat hier de be trokken annexatiewet niet juist was toegepast. De vertegenwoordiger van de gemeente Haar lem zeide, dat klagers hoofdfunctie in Heem stede geweest was het chauffeurschap van de brandweer. Spr. meende, dat het chauffeurschap van de gemeentereiniging daarmede wel gelijk waardig is. Klager behoeft niet op een reini gingsauto te zitten, maar hij mag, als hij dat wil, ook een sproeiwagen besturenBoven dien is klager reeds in 1927 in zijn tegenwoor dige functie benoemd. Waarom klaagt hij pas thans, in 1935? Dat had hij in 1927 moeten doen. De gemachtigde van klager wees er op, dat de chauffeur dit wel gedaan had, doch het was door de betrokken ambtenaren op de lange baan geschoven. Spr. zette vervolgens uiteen, dat volgens zijn meening zijn tegenwoordige functie wel minderwaardig is tegenover zijn vroegeren werkkring. De voorzitter van Ged. Staten, jhr. mr. dr. A. Roell, merkte op, dat, als Ged. Staten inder daad beslissen, dat klager een andere functie moet hebben, de mogelijkheid bestaat, dat hij dan ontslag krijgt als chauffeur. Doch daar de gemeente dan wellicht geen andere functie voor hem beschikbaar heeft, wordt hij op wacht geld gesteld. Vindt hij dat minder erg dan chauffeur bij de gemeentereiniging zijn? De gemachtigde van klager antwoordde hier op, dat dit niet zoo erg is. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Juist buiten de bebouwde kom van de ge meente Heemstede, op den hoek van de Rijn straat en den Heerenweg, reed op 30 Mei j.l. een auto een fietser aan en omver. Uit de Rijn straat kwam een auto, bestuurd door een Heem- stedenaar, die den Heerenweg in de richting Haarlem wilde oversteken. Van die richting kwam een auto, bestuurd door een 50-jarigen steenbakker, met een snelheid van ongeveer 55 K.M. Plotseling zag de bestuurder uit de Rijn straat den anderen auto komen en hij remde, haalde zijn stuur naar rechts om en reed een naast hem rijdenden wielrijder en auto tegelijk aan. Indien de auto uit de Rijnstraat door gereden was, was er niets gebeurd, doch door het remmen werd hij aangereden. De ambtenaar van het O.M. meende, dat de gemeente Heemstede dat gedeelte wel bij de bebouwde kom kon betrekken, daar er dan een maximum snelheid van 30 K.M. voorgeschre ven werd. De vaart van verdachte is mede aan leiding tot de aanrijding geweest. De ander reed wel links, maar verdachte heeft ook schuld, daarom vroeg spr. voor de tenlastelegging „het verkeer van rechts geen voorrang verleenen" vrijspraak, doch voor de aanrijding een geld boete van 2>9 subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter noemde het geval een sa menloop van omstandigheden en sprak verdach te vrij. De andere chauffeur kreeg voor het links hou den een geldboete van 8 subs. 4 dagen, nadat de ambtenaar 12 subs. 12 dagen geëischt had. „Het Rechte Spoor", orgaan van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, meldt: „Bij de bespreking met de afdeelingsbesturen op 29 November j.l., toen wij van het verloop der onderhandelingen over de loonen verslag uitbrachten, werd Unaniem afgesproken, dat allen zouden medewerken om het vervoer bij de N.Z.H. en dus de ontvangsten zoo groot mogelijk te maken. In de tweede helft van Juli en gedurende Augustus worden daarom 's Zaterdags fiets tochten gehouden door Amsterdam en door Den Haag en wel van 1620 uur en op Maandag door Haarlem en Leiden, van 1619 uur. De bovenzaal van het clubhuis „St. Raaf" aan de Westergracht was Woensdagmorgen gevuld met een luidruchtige of soms-stil-luisterende jongensschaar. Dat gebeurt meer, want daarvoor is 't ook 'n clubhuis! Maar thans was 't voor 'n bijzondere plechtigheid wij hebben het reeds kort gemeld: t bestuur, onderwijzend personeel en de lee rlingen van de St. Bavoschool namen afscheid van t algemeen geacht hoofd der school, den heer N. Kraakman, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ontslag uit zijn functie had genomen. Bij de binnenkomst van het scheidende hoofd en zijn gezin brachten de jongens hem een „hoe raatje". Nadat een toepasselijk lied was gezon gen, hield Theo Befgman namens de leerlingen een korte, leuke en hartelijke toespraak. Wij kunnen het haast niet gelooven dat U weggaat, zoo zeide hij. Maar het stond in de krant en dus zal het wel zoo wezen. Wij danken U voor al hetgeen U voor ons gedaan hebt en vragen U vergiffenis voor onze stoutigheden. Moge voor dezen laatsten schooldag gelden: Eind goed, al goed. De heer P. J. v. Eerdenburg deelde vervolgens mede dat ter eere van deze plechtigheid de va- cantie met een dag verlengd was, zoodat het nieuwe schooljaar op 3 inplaats van 2 Septem ber begint. Dat dit vreugde onder de jongens bracht, laat zich begrijpen! De heer Kraakman sprak dan op de hem eigene wijze enkele woorden tot zijn leerlingen. Hij dankte hem voor de hem gebrachte hulde en zeide dat hij ze de gevraagde vergiffenis allang geschonken had. Hij spoorde ze aan ook goed op te passen als de heer v. Eerdenburg zijn taak overneemt. Nu, zoo besloot spr., een prettige vacantie en de groeten aan je ouders. Dank ze voor mij voor de prettige samenwerking. Een spontaan „Lang zal hij leven" beantwoord de deze toespraak, waarna alle leerlingen met een handdruk persoonlijk afscheid van den heer Kraakman namen. Een lekkere reep chocolade vormde voor hen mede de herinnering aan de plechtigheid. Nadat de jongens vertrokken waren, werd in intiemen kring het afscheid voortgezet. Allereerst sprak kapelaan H. Th. H. Heijink als waarnemend pastoor en waarnemend voor zitter van het bestuur, namens plebaan Wes- terwoudt, die wegens ziekte verhinderd was. Het is niet alleen een gewichtig, maar ook een gevoelig uur voor den heer Kraakman, aldus spr. U bent zooveel jaar aan deze school ver bonden geweest dat hier met recht geldt: schei den doet wee. Spr. roemde in treffende bewoordingen den ijver en lust, de toewijding en plichtsbetrachting waarmede de heer Kraakman in het belang van de schoolgaande jeugd der St. Bavoparochie ge arbeid heeft en de hooge opvatting, die hij van zijn taak had. Niet alleen door uw woord, maar vooral door uw voorbeeld heeft U veel bijgedra gen tot de stichting der jeugd. Wij zien U dan ook noode vertrekken. Speciaal heeft spr. den heer Kraakman zeer bewonderd over de wijze waarop hij in het laat ste jaar de hoogste klas, een buitengewoon las tige klas, heeft geleid. Gij hebt gewerkt tot het laatste uur toe, al dus spr., en afscheid neemt gij van uw werk kring, die u lief geworden is, in de kracht van uw leven. Mogen u nog vele jaren van rust te midden van uw gezin beschoren zijn. Dan was het woord aan den heer G. H. Weustink, die eveneens uiteenzette wat het voor den heer Kraakman beteekent zijn werkkring te moeten verlaten. Zeer listig zijn wij te weten gekomen, aldus spr., wat ge als afscheidsgeschenk wenschte n.l. „De heerlijkheid der Kerke", een werk van Vondel. Die wensch heeft ons bijzonder ge troffen. Gij hebt steeds in de nabijheid van de heerlijke Kathedraal geleefd, die ge hebt zien verrijzen en opbouwen. Zelfs hebt ge mogen zien, dat een uwer zonen den top van de Kathe draal. het kruis, verguldde. Ook uw parochie, zinnebeeldige kathedraal, hebt ge zien opbloeien, een bloei, die voor een groot deel ook aan u te danken is. Daarom is uw keuze zoo vol symbo liek. In het middelpunt van de Kathedraal staat het altaar, en daarom overhandigde spr. namens het schoolbestuur behalve het genoemde boek ook nog Vondel's „Altaargeheimnissen". Spr. wenschte tenslotte dat de heer Kraakman een even hoogen leeftijd moge bereiken als Vondel. De inspecteur van het L. O., de heer H. v. d. Weyer, die vervolgens enkele woorden tot het scheidende hoofd richtte, wees erop dat men in Haarlem niet van de St. Bavoschool spreekt maar van „de school van den heer Kraakman". Dit bewijst hoezeer de heer Kraakman er in ge slaagd is zijn persoonlijk stempel op de school te drukken, zooals ook een goed hoofd moet doen. Spr. bracht hem warmen dank naipens het Rijkstoezicht voor al hetgeen hij tot stand gebracht heeft. Tot den heer Van Eerdenburg zeide spr. dat hij hoopte dat deze de lijn, door den heer Kraak man zoo gosa uitgestippeld, zou volgen. De heer Van Eerdenburg sprak dan namens het onderwijzend personeel. Spr. ging terug tot den moeilijken tijd in 1914, toen de heer Kraak man hoofd der school werd. Er kwam opleving, maar niet lang en de toestand is nu nog som berder dan toen. De school is inmiddels zeer uitgebreid, zoowel wat de gebouwen als het leer lingental betreft. Al moge de tijd voorbij gegaan zijn, uw hart is niet ouder geworden. Vanmorgen hebben de kinderen door hun groote opkomst in de H. Mis, welke ter uwer in tentie in de Kathedraal door kapelaan Heijink werd opgedragen, getoond, hoe ze u waardeeren. Ook de onderwijzers danken u voor de prettige samenwerking. Zij hebben evenals voor de jon gens ook uw eindrapport opgemaakt. U bent schitterend geslaagd en u hebt zelfs een prijs bekomen. Spr. bood vervolgens dezen prijs, een fraai schilderij aan. De heer Kraakman, die zeer ontroerd was door de hartelijke hulde en dan ook nauwelijks spreken kon, dankte ieder der sprekers voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Ook de parochianen dankte spr. voor het medeleven, zooals dit in het bijzonder tot uiting kwam bij zijn 25-jarig huwelijksfeest en zijn 40-jarig ambtsjubileum. De heer van Eerdenburg dankte tenslotte den heer v. d. Weyer voor de woorden tot hem ge richt en hoopte dat zijn werk als hoofd der school de goedkeuring van het Rijkstoezicht zal kunnen krijgen. De heer v. d. Weyer zegde zijn volle mede werking toe. Daarna was de officieele huldiging ten einde en bleef men nog eenigen tijd gezellig bij elkaar. Geboren: 21 Juli: d. van A. M. van Dijk van Kampen; 22 Juli: d. van L. M. G. Spaas— Groos; z. van P. C. CoxVos; 23 Juli: z. van B. BeenenSchoenmakers; d. van H. v. d. Vcssenv. d. Eisen; z. van B. J. v. d. Velden van Roon; 24 Juli: z. v. E. Schouten—Veltman. Ondertrouwd: 24 Juli: P. J. Hansen en G. H. Meijer; J. C. van Schaik en J. Ringers; J. J. Noordhuizen en J. C. A. Reijnen; A. J. de Mol en L. I. P. Paul; R. Bekema en A. S. v. d. Schuit; J. A. Weijers en L. A. M. Hartwig; S. v. d. Veen en E. M. P. Oudshoorn; G. G. El- ling en M. L. Zwart; D. Kuiper en A. G. de Weers; M. van Wijk en M. J. van Heijl; B. J. J. van Dinther en C. E. A. W. van Tetering; J. van Laar en O. Paape; B. R. Smit en C. G. Suman; M. van Praag en A. M. Vrugt; J. T. J. Fasch en A. J. G. Rikkers. Getrouwd: 24 Juli: G. W. P. Meulemans en J. C. A. van Galen; w. H. Juffermans en M. J. Tervoert; F. L. A. Stokman en J. M. M. Dekker; A T. Meiland en A. M. H. Broekhuij- sen; A. A. Willems en E. M. Kaptein; J. C. van Waard en J. M. W. Pohl; J. J. Ruitenberg en A. Beentjes; R. Bootsman en W. Bocnoven; H. W. Prinsen en J. E. C. Soutberg; W. J. Wig- gers en H. C. Oudolf; P, M. Jansen en G. J. Willemse; H. A. Spijker en M. van Loenen; J. P. Deen en M. H. v. d. Born; A. de Wolf en C. G. In 't Veld; J. A. Vree en T. P. C. van Esseveld. Overleden: 22" Juli: J. KwantesEggers, 90 jaar, Romolenstraat; B. G. Koen—v. d. Wijst, 68 jaar, Hazepaterslaan; 23 Juli: A. Repko, 28 jaar, Gen. de la Reijstraat; C. Versterre, 62 jaar, M. van Heemskerkstraat. ROME, 24 Juli. (Reuter.) Aan den voor avond van den in verband met de bijeen komst van den Volkenbondsraad zoo veel besproken 25sten Juli, staat men te Rome tegenover alle oplossingen van het Ita- loaansch-Abessinisch conflict door den Vol kenbond, en tegenover de diplomatieke be sprekingen in dat verband, zoo mogelijk nog vijandiger dan voorheen. Men wijdt ternauwernood nog eenige aan dacht aan de Engelsch-Fransche pogingen om in het conflict te bemiddelen, doch richt zich in steeds scherpere woorden tegen Engeland. De Italiaansche openbafe meening is er van overtuigd, dat het uitvoerverbod van wapenen naar Abessinië zal worden opgeheven, ofschoon dit nog niet officieel door Engeland is ge schied. In het Volkenbonds-secretariaat neemt men als zeker aan, dat onmiddellijk na het verstrij ken van den voor het bijleggen van het Ita- liaansch-Abessnisch conflict bepaalden eersten termijn, dus in den nacht van 25 op 26 Juli, de telegrafische uitnoodigingen aan de leden van den Volkenbondsraad zullen worden afge zonden, om binnen vijf dagen te Genève bij een te komen. De sanctie-commissie van den Volkenbonds raad kwam Woensdag te Genève voor haar tweede zitting bijeen. Diverse sub-commissies hielden zich de laat ste weken bezig met het onderzoek naar de mogelijkheid van maatregelen tegen eenzijdige verdragsopzeggingen. De sanctie-commissie besloot allereerst het rapport der juridische sub-commissie te behan delen, dat, naar bekend, slechts een uiteenzet ting bevat der diverse afwijkende meeningen inzake de principieele rechtskwesties. TOKIO, 24 Juli. (Havas.) De zegsman van het ministerie van Buitenlandsche Zaken ont kent dat Japan munitie aan Abessinië heeft geleverd. Welingelichte en officieele kringen on derschrijven, dat deEthiopische belangen van Japan zeer beperkt zijn en het gouvernement een uitsluitend moreel standpunt inneemt. Het zou hier hoofdzakelijk een prestige-kwestie te- genovr Aziatische en Afrikaansche volken be treffen. Voor den Politie-rechter te Amster dam, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken hda zich gisteren te verantwoorden de oud-commissaris van politie te Amsterdam, de heer J. R. Op 27 Februari was hij in een café binnen gekomen om eenige inlichtingen in te winnen. De heer R. droeg een N. S. B.-speldje en zijn inlichtingen betroffen eveneens een N. S. B.-er. Toen hij aan de vrouw die achter het buffet stond vroeg of hij haar man kon spreken, werd hem geantwoord dat deze niet thuis was. Even later bleek echter, dat hij zich wel degelijk in de zaak bevond. Nadat de heer R. zijn vraag had gesteld, werd hem na eenig heen en weer praten te kennen gegeven, dat hij beter deed weer heen te gaan. De oud-politiecommissaris gaf hieraan gehoor, doch toen hij door de deur ging drukte de café-houder deze tegen hem aan. Als reactie hierop, aldus verklaarde de ver dachte, gaf ik den man een trap. De café houder had hem ook buiten nog gevolgd, en tegen hem geroepen: „doe je N. S. B.-speldje maar af, zoo raak je me niet kwijt." Verdachte had toen gezegd: „Ga maar mee naar het po litiebureau," maar daar bleek de caféhouder geen lust in te hebben. De caféhouder gaf een geheel andere lezing van het gebeurde. Volgens hem was de oud commissaris onhebbelijk tegen zijn vrouw opge treden. Getuige was toen driftig geworden en had den commissaris verzocht heen te gaan. Toen hij bij de deur was. had deze hem een trap gegeven, die zóó hard was aangekomen, dat hij drie dagen rust had moeten nemen. Politie-rechter: Uit het rapport van Uw dok ter blijkt, dat de trap heelemaal niet hard is aangekomen en dat er van rust nemen geen sprake was. Getuige: Dat is een onjuiste verklaring van den dokter en ik zal direct naar hem toegaan. De verdachte handhaaft zijn lezing van het geval: de caféhouder had de deur als „slagwa pen" gebruikt en uit noodweer had hij getrapt. De Officier van Justitie Mr. H. A. Wassen- bergh zeide in zijn requisitoir, dat het mede door de verklaring van verdachte zelf vaststaat dat hii den caféhouder een trap heeft gegeven. Doch ook de laatste gaat niet vrij uit.. Hij heeft de deur tegen den bezoeker aangeslagen, ofschoon deze reeds uit zich zelf heenging. Spr. requireerde een geldboete van 0.50 sub sidiair 1 dag hechtenis. De politie-rechter verwierp het beroep op noodweer en wees conform den eisch vonnis: ƒ0.50 subsidiair 1 dag hechtenis. De Eerste en Tweede Kamerfracties van de SDAP hebben Woensdagmiddag 'n gezamenlijke vergadering gehouden in het Tweede Kamer gebouw. HAARLEM. Geëxamineerd 1 vrouw, en 5 mannel. candidaten. 3 afgewezen. Geslaagd de heeren B. Teunissen, Ouderkerk a. d. Amstel; J. J. Zaadnoordijk, Anna Faulowna; A. P. Zand- ra. Urk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4