Het conflict met Abessinië Msrr.J.H.G. Jansen Behoud van onzen Het nieuws van heden De onlusten te Belfast gulden Stahlhelm-verbod in Oost-Pruisen Poolsch protest te Danzig FINANCIEEL SCHANDAAL IN ROEMENIË DE BAROMETER SFEER VAN ONTSPANNING WEER VERDWENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 27 JULI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19458 post/ per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor Tijdens betoogingen te Nantes kwam. het tot gevechten met de politie, waarbij het er. Hink van langs Qina Voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden Ontroerende plechtig heid Gouverneur van de Nationale De Valera verklaart, dat de gods dienst niets met het gebeurde te maken heeft Schuldigen worden streng gestraft Bank afgetreden Aantal personen uit de naaste om geving der ex-keizerlijke prin sen gearresteerd Katholieken in actie Negers in actie Handhaving der douane verordening geëischt Behere's moordenaar Van den Kabinetsformateur geen devaluatie te wachten? Onjuiste geruchten over een Amerikaansch crediet Tekst van het convocatie-telegram voor de bijzondere zitting van den Volkenbondsraad gepubliceerd Ontspanning schijnt van korten duur Turkije verkoopt geen schepen GEZIN LEVEND BEGRAVEN Italië vertegenwoordigd te Genève? Reizen Het Weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Z, H. EXC. MGR. 3. H. G. JANSEN, AARTS BISSCHOP VAN UTRECHT, UIT VOORZORG VOORZIEN VAN DE H.H. SACRAMENTEN DER STERVENDEN. Het conflict met Abessinië; tekst van convo catie-telegram voor bijzondere zitting van den olkenbondsraad gepubliceerd. Financieel schandaal in Roemenië; gouverneur van de Nationale Bank afgetreden. Stahlhelm-verbod in Oost-Pruisen. De Valera over de onlusten te Belfast. President van de N.R.A. O'Neill afgetreden. Persstemmen in verband met den politieken toestand. t Onjuiste geruchten over een Amerikaansch cre el iet aan de Nederlandsche Bank. Drie boerderijen afgebrand in Hapert. Boschbrand onder Swolgen. Benoemingen Minderbroeders Conventueelen. New-Yorksche Beurs: Opening vrij vast, daar na lichte reactie, slot iets beter. O Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, is Vrijdagmiddag zes uur van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien in de kapel van het St. Antoniusgasthuis te Utrecht. In de kapel hadden zich verzameld de hoogeerw. heer Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Huurdeman en de beide secretarissen van het Aartsbisdom, de Zeer- eerw. Heeren J. van der Burg en Dr. J. A. Geerdinck. Voorts nog Z. D. H. Mgr. br. B. Eras, procureur van het Nederlandsch Epis copaat te Rome, plebaan J. A. B. Batenburg, Deken Th. J. M. Knuvelder, vele geestelijken van de stad Utrecht, de hoogeerw. heer ka nunnik Dr. J. de Jong, president van het Groot-Seminarie te Rijssenburg, de Zeereerw. heer B. Lauwaert, rector van het St. An toniusgasthuis, en de geneesheer-directeur Dr. A. Boekelman. Voorts nog het personeel van het Aartsbisschoppelijk paleis. Hoewel de toestand van Mgr. Jansen niet verergerd as, achtte men het met oog op de kwaal van den bisschop, die, Het was een treffende plechtigheid, zooals zich maar zeiden een zal voordoen. Hier werden n.l. de H. Sacramenten toegediend aan een Kerkprins voor het Altaar, terwijl bijna de geheele geestelijkheid der stad Utrecht en vele religieuzen daarvan getuigen waren. Des middags waren de parochiegeestelijken en de zusters en fraters van verschillende kloosters hier ter stede gewaarschuwd dat Mgr. Jansen om zes uur uit voorzorg zou bediend worden. Toen Mgr. de kapel binnenreed, was deze ge heel gevuld. De plechtigheid had plaats op het priesterkoor. Mgr. bleef eerst eenigen tijd in gebed verzonken, waarna de Aartsbisschop uit de handen van Mgr. van Schaik de H.H. Sacra menten en den Pauselijken zegen ontving. Na afloop van de ontroerende plechtigheid heeft de hooge lijder zich op zijn kamer nog eenigen tyd onderhouden jmet Mgr. Huurdeman en Mgr. van Schaik. BOEKAREST, 26 Juli (ANP) De gouverneur van de Roemeensche Nationale Bank, Grigore Doemitrescoe, is heden uit zijn functie ge treden. In een schrijven aan den minister van financiën zet hy uiteen, dat hy zyn functie wenscht neer te leggen, teneinde aan de aan vallen in de dagbladen, die den laastent tyd op de Nationale Bank gericht werden, een eind te maken. KONINGSBERGEN, 26 Juli. (D.N.B.) De Oberprasident der provincie Oost-Pruisen heeft den nationaal-socialistischen Duit- schen Frontstrydersbond, den voormaligen Stahlhelm, in de provincie Oost-Pruisen met ingang van heden ontbonden, evenals alle neven-organisaties, met geiyktydige in beslagneming van het vermogen dezer or ganisaties. In de toelichting wordt gezegd, dat zich in de afgeloopen jaren byzonder krasse gebeurte nissen in de Stahlhelmorganisatie hebben voor gedaan. Het doel was de algemeene ondermy- ning der volksgemeenschap, waarvoor eenige citaten uit door de leiders der ontbonden or ganisatie uitgebrachte rapporten worden aan gehaald, die biyk geven van scherpe critiek op de toestanden in het Derde Rijk. De film van den grooten Partijdag te Neurenberg „Triumph des Willens" wordt o.a. in een dezer verslagen „een eclatant geval van religieuzen waanzin" genoemd. In Potsdam zyn, aldus meldt de Berlynsche correspondent van de „Züricher Zeitung", tal- ryke huiszoekingen gehouden en personen ge arresteerd, die tot de naaste omgeving van de ex-keizerlyke prinsen behooren. De namen der gearresteerden worden zorgvuldig door de politie verborgen gehouden, en juist deze op zettelijke geheimhouding verhoogt de zenuw achtige stemming in de hoofdstad van het land, en is aanleiding tot allerlei mogeiyke en on- mogelyke geruchten. Zoo b.v. omtrent de positie en het lot van den Stahlhelm, welken de niet zeer sterke lei der minister Seldte niet meer in zyn hand schijnt te hebben. Geruchten aangaande de a.s. ontbinding van deze organisatie, al is het dan ook in een be dekten vorm, blyven aanhouden. Omtrent de actie tier katholieke oppositie kan nog worden meegedeeld, dat, naar het voorbeeld van het bisdom Berlyn, a.s. Zondag van alle katholieke kansels het protest-artikel van de „Osservatore Romano" zal worden voor gelezen. De geheime staatspolitie heeft een af schrift geëischt van den tekst. Einde Augustus of begin September zal de nieuwe bisschop van Berlyn, Z. H. Exc. Mgr. Preysing, tot nu bis schop van Eichstadt, geïntroniseerd worden. Het ligt in de bedoeling der katholieken om naar aanleiding van deze plechtigheid 'n groot demonstratief feest in het Sportpaleis of een andere groote zaal te houden. Of de overheid toestemming daartoe zal ge ven. is op zijn minst genomen twijfelachtig. ROME, 26 Juli (Reuter). De pers van Vrijdag is ten opzichte van de nu als onvermydelyk gehouden byeenkomst van den Volkenbondsraad Vrydag wat gematigder in haar uitingen. Het schijnt dat de opwinding der laatste da gen haar hoogtepunt heeft gevonden in de massa-demonstraties van Donderdag. Hieruit volgt echter nog niet dat Italië prin cipieel zyn standpunt heeft gewyzigd. Een groot gedeelte der te Londen wonende Negers heeft een vereeniging opgericht van Africaansche Vrienden van Abessinië, die Zon dag a.s. een demonstratie zal organiseeren voor de onafhankelykheid van Abessinië. De demonstratie wordt aangekondigd op groote plakkaten met de volgende opschriften: „Abessinië zal tot op den laatsten man voor zyn onafhankelykheid strijden" en „Abessinië's strijd is de stryd van alle Afrikanen." Als spre kers zullen optreden vertegenwoordigers van West-Indië, Somaliland en de Goudkust. WARSCHAU, 26 Juli. (Reuter.) Naar de Pool- sche pers bericht, heeft de diplomatieke ver tegenwoordiger van Polen te Danzig den Se naat een nota overhandigd met de mededeeling, dat de Poolsche regeering haar douane-veror dening niet zal intrekken. Tegelijk eischte de vertegenwoordiger van de Poolsche regeering dat de Senaat de verorde ning zal doorvoeren. BUENOS AIRES, 26 Juli. (Reuter). De vroe gere agent van politie Valdes Cora heeft be kend den Senator Borda Behere in 't parlement te hebben vermoord. Men wyst er te Rome op, dat de argumen tatie door Sir Samuel Hoare Donderdag in het Lagerhuis gegeven omtrent de vergunning van wapendoorvoer onjuist is. Sir Samuel Hoare heeft n.l. den wapendoor voer toegestaan op grond van artikel negen van het verdrag van 1930. Van Italiaansche zijde wyst men er echter op, dat volgens de bepalingen van het verdrag geen wapens naar Abessinië mogen worden uitge voerd, als de toestanden in dat land niet nor maal zyn. De bediening geschiedde volgens de voor schriften van het Kerkelyk Recht door den Proost van het Metropolitaan Kapittel, den hoogeerw. heer Mgr. J. G. van Schaik. zooals bekend, ernstig lijdende is aan een hartkwaal, toch beter hem uit voorzorg het H. Oliesel toe te dienen. Het aftreden van den gouverneur is ge schied in verband met den grooten o|mvang, die een frauduleuze affaire, waarby een som van 100 millioen lei naar België getransfereerd was, had aangenomen. In deze zaak zyn tot dusverre een koopman, een vroegere gevangen bewaker en een hooggeplaatst politieambtenaar gevangen genomen. Het onderzoek strekte zich de laatste dagen ook uit tot de Nationale Bank. De ontslagaanvrage van den gouverneur is aanvaard. De bestuurder van de Nationale Bank, Theodorescoe, heeft de leiding ad interim op zich genomen. Onze Brusselsche correspondent seint ons in verband met deze affaire het volgende: Belgische fabrikanten werden dezer dagen opgelicht door een zekeren Nacht, Roemeen van afkomst, voor een bedrag van 25 millioen Lei. Verschillende Belgische textiel-fabrikanten te Gent en St. Nicolaas moesten sedert eenige jaren een bedrag ontvangen van 100 millioen Lei van eenige Roefmeensche afnemers. Dit be drag was geblokkeerd in de Nationale Bank te Boekarest. Na vele vruchtelooze pogingen slaagde een delegatie erin een totaal van 84 millioen te krijgen. Alvorens echter de over dracht kon geschieden, moesten de noodige buitenlandsche deviezen voorhanden zyn, wat niet het geval was. Een zekere Nacht gaf zich voor secretaris te zijn van den politie-president van Boekarest en bood aan voor de deviezen te zorgen, indien hij daarvoor een bedrag kreeg van 25 millioen Lei. Men ging op dat voorstel in. Nacht kreeg zyn 25 millioen Lei uitbetaald en men wachtte op de deviezen, die nooit zou den kómen. Het bleek, dat Nacht een oplichter was. De Roemeensche politie heeft reeds 17 mil lioen Lei terug gevonden. In verband met verschillende berich ten in de buitenlandsche pers, dat de Nederlandsche Bank een crediet zou hebben opgenomen bij het Amerikaan- sche wisselkoersfonds, machtigt de Ne derlandsche Bank het Algemeen Ne derlandsch Persbureau deze geruch ten als volkomen uit de lucht gegrepen te verklaren. Besprekingen met fractie leiders De leden worden verzocht vóór morgen middag, 27 Juli, mee te deelen, aan welken datum zij de voorkeur geven. Laval en de Britsche gezant te Parys, Clerk, hebben heden de Abessinische kwestie be sproken. Het schynt, dat geen ingrijpende wijziging in den toestand is ingetreden, men gelooft niet, dat de voorstellen van Italië een uitstel van den Volkenbondsraad tengevolge zuilen hebben. De huidige besprekingen tusschen Londen, Parys en Rome worden beïnvloed door de a.s. bijeenkomst van den Volkenbondsraad en de besprekingen van een compromis zyn op den achtergrond geraakt. Ten aanzien van de Italiaansche voorstellen is men te Londen nog steeds van oordeel, dat de Volkenbondsraad de kwestie in zyn geheel moet behandelen. Als eerste voorwaarde tot wijziging van dit standpunt wordt vereischt, dat Italië zich zou verbinden niet zyn toevlucht te nemen tot geweld. De diplomatieke correspondent van Reuter te Rome schrijft, dat één van de voornaamste onderwerpen van de besprekingen is, de poging om Italië te bewegen zijn eischen ten aanzien van Ethiopië te beperken tot zuiver economi sche, doch tot nu toe is dit mislukt. Het eenige verschil tusschen de Fransche en Britsche opvatting schynt te zijn, dat Frank rijk hoopte, dat een basis voor een regeling kon worden getroffen vóór de Volkenbonds raad bijeenkomt. De atmosfeer van ontspanning, welke gis teren te Rogne merkbaar werd na het gerucht, dat de verzoenings-commissie inzake het con flict van Oeal Oeal den arbeid zou hervatten, is van korten duur geweest. Het schijnt, dat een hervatten van den ar beid van de commissie steeds meer proble matisch wordt en dat een byeenkomen van den Volkenbondsraad onvermydelijk is. Het schynt wel, dat Italië op den Volken bondsraad vertegenwoordigd zal zijn, hoewel slechts op het laatste oogenblik zal worden beslist door wie. Italië zal trachten het veld van besprekin gen te Genève te beperken. De Italiaansche wenschen tot aankoop van Turksche handelsschepen zyn definitief afge wezen ondanks de hooge pry zen, die de Ita liaansche lasthebbers bereid waren te besteden. Zoo wilde Italië om. twee kortgeleden aan Turkye verkochte stoomschepen van 4000 ton terugkoopen en wel tegen een prys, die ver lag boven den verkoopsprys. Het aanbod werd ech ter eveneens afgewezen. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 762.4 Vorige stand: 764.4 DUBLIN, 26 Juli (Reuter). In een rede in het Iersche parlement heeft De Valera gister avond verklaard, dat Groot-Brittannië de schuld draagt van de jongste onlusten te Belfast, die hy „betreurenswaardige voorvallen in een an der deel van het land" noemde. Hy zeide: Wy kennen de diepere oorzaak, wij die weten, dat de burgers van Ierland, wanneer zij aan zichzelf zouden worden overgelaten, geen dringender wensch zouden hebben dan als medeburgers in .vrede en vriendschap te leven. De dingen, waar het om gaat, hebben niets met godsdienst te maken. De godsdienst wordt voor politieke doeleinden uitgebuit. Het is een macht buiten het land, die dezen toe stand heeft gescha pen en deze macht kan zich niet aan de verantwoorde- lykheid enttrekken. Ons volk werd niet toegestaan, zyn eigen meeningsver- schillen te regelen. Een vreemde mo gendheid kwam en verdeelde Ierland. De Valera be treurde de gebeur tenissen in den Vrijstaat in verband met de onlusten in DE VALERA het Noorden en ver klaarde, dat de schuldigen met alle gestrengheid zouden worden gestraft. Hij hoopte, dat de misleide menschen in het Noorden, die voor politieke doeleinden werden gebruikt, zich hiervan bewust zouden worden. De eenheid der Ieren zou spoedig worden ver- wezenlykt. Naar het Alg. Ned. Persbureau ter oore komt, wordt in parlementaire kringen met stelligheid verwacht, dat, indien prof. Aalberse in zijn opdracht mocht slagen, een kabinet onder zijn leiding even krachtig voor het behoud van de waarde vastheid van onzen gulden zal blij ven waken als zulks tot dusver is geschied. Met name wordt dit afgeleid uit de door prof. Aalberse als Neder landsch Regeeringsgedelegeerde op de jongste Internationale Arbeids- conferentie te Genève gehouden rede, waarin hij verklaard heeft, tegenstander te zijn van devaluatie en aan zoo ver mogelijk gaande deflatie de voorkeur te geven. De nieuwe chef van den Engelschen Generalen Staf, Sir MontgomeryMassingberd bracht een bezoek aan de opleidingsschool Sandhurst, waar hij het bouwen van loopgraven gadesloeg De minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aalberse, wien H.M. de Koningin opdracht heeft gegeven tot vorming van een parlemen tair kabinet op zoo breed mogelyke basis, heeft Vrydag besprekingen gehouden met leiders van verschillende Tweede Kamer-fracties, welke besprekingen heden zullen worden voortgezet. SEOEL, 25 .Juli. (A. N. P.) Een uit zeven personen bestaand gezin is levend bedolven by ëen aardverschuiving, waardoor zyn woning, in de provincie Kogeindo, geheel bedolven werd. De aardverschuiving was veroorzaakt door zware regens. GENEVE, 26 Juli (Reuter). Het telegram aan de leden van den Vol kenbondsraad, waarbij zij in ken nis worden gesteld van de komende bizondere zitting, heeft den volgen den tekst: Inzake het Italiaansch-Abessinische geschil hebben de leden van den raad heden overeen komstig de eerste motie van den Volkenbonds raad van 25 Mei de volgende stukken over de ontwikkeling van het werk der bemiddelaars ontvangen: Abessinische mededeeling van 9 Juli, Italiaan sche mededeeling van 25 Juli. In de tweede motie van 25 Mei heeft de raad besloten bijeen te komen, ingeval by gebreke aan een accoord der vier scheidsrechters, over de regeling van het geschil op 25 Juli, geen overeenstemming onder de scheidsrechters over de keuze van den vijfden arbiter is tot stand gekomen, tenzy, dat de vier scheidsrechters het eens worden over de verlenging van dezen termijn. Daar de tot dusver ontvangen berichten niet erop duiden, dat de vier scheidsrechters op 25 Juli een der veymelde accoorden bereikt heb ben, stelt de raadsvoorzitter de leden ervan in kennis, dat de buitengewone zitting, waarin de motie voorziet, gehouden zal worden. De nieuwe chef van den Pool- schen Generalen Staf, generaal Waclaw Stackiewicz In een op 25 Juli ontvangen schrijven heeft de Abessinische regeering het byeen komen van den raad reeds voorgesteld op 25 Juli. Op grond van art. 1 par. IV van het huishoudelyk reglement van den raad stelt de voorzitter den leden voor om of op 31 Juli of op 1 Augustus, des middags om 5 uur, byeen te komen. Eén dag reizen is tien dagen intens leven. Degeen die de kunst van het reizen verstaat verruimt zijn blik, zijn geest, zijn wetenschap, zijn gemoed. Het komt er niet op aan of men reist buiten 's lands grenzen dan wel in eigen land. Zelfs een wandeltocht rond de eigene gemeente waar men woont kan tot geheel nieuwe ontdek kingen aan schoonheid en wetens waardigheid leiden. Indien men maar rond zich weet te zien met onbevan gen oogen. Indien men maar de kunst van het bewonderen verstaat van het geen waarlijk onze erkenning ver dient. „Poëzie is overal, overal m'n vrinden, 't Is de vraag maar wie ze jil, wie ze niet kan vinden," rijmde De Genestet. De gave van het reizen is de gave van de poëzie te zoeken in natuur en stad enhaar te vin den! Gelukkig die een verre reis kan maken en in vreemde landen en onder vreemde volken kan verkeeren. Hij zal bevinden, dat overal de mensch: mensch is en dat de wereld o zoo klein blijkt. Gelukkiger misschien nog de- geen die tevreden is in eigen omgeving en daar rondom de schoonheid weet te puren uit alle ding. Verdere vooruitzichten: bewolkt met kans op regenbuien. Verwachting: matige, wellicht tijdelyk toenemende Noordwestelyke tot Zuid westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, toenemende kans op regen of onweer, koeler.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1