De opdracht aan prof. Aalberse E) e moord De Eerste-Kamer verkiezingen Na de Gaai-ramp Drie boerderijen afgebrand EseweJbct. PE DRIEDAAGSCHE MOOI RESULTAAT VAN SAMENWERKING HEVIGE BOSCHBRAND ONDER SWOLGEN WAT DE PERS ERVAN ZEGT atgebouw ZATERDAG 27 JULI 1935 Katholieken verhinderden, door hun steun aan de C.H. en A.R., dat een communist senator werd Niet-verbonden lijsten brachten zetelwinst De zetelwinst INBRAAK TE LEEUWARDEN Arrestant tracht een revolver te trekken GEMEENSCHAPPELIJK GRAF Ook voor de Duitschers te Weert Ongeveer vijftien hectaren geheel verwoest t Een nationaal Kabinet? Een latent conflict Oorzaak en gevolg De gulden Roomsch-Rood? T egenstellingen Begrafenis van den heer en mevrouw Philips Mej. Hermanides ten grave gedragen Vlaggen halfstok Groote materieele schade SENATOR FLESKENS SILO UITGEBRAND Kindje verdronken Wij hebben besloten voor onzen drie- daagschen trip naar de Wereldten toonstelling te Brussel nog één wagen te charteren, mits er voldoende deel name is. Liefhebbers geven zich met spoed op. Samenwerking R.K. en A.R. BEGRAFENIS VAN SIETZE ROZEMA Groote belangstelling te Groningen DE VAN CLOON" VAST- GELOOPEN Ir. Mussert in Indië Kranslegging bij het Van Heutsz- monument INBRAAK IN EEN PASTORIE Woonhuis en boerderij afgebrand Rectificatie UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Raad van Beroep Rechterlijke macht Onderwijs in het DOOR J. S. FLETCHER De verkiezingsdienst van het „A.N.P." wijdt nog de volgende beschouwing aan den door hem berekenden uitslag van de verkiezing van 25 leden der Eerste Kamer: Uit de stemcyfers in groep I (omvattende de provincies Noordbrabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) valt af te leiden, dat in Noord brabant de twee Statenleden der Kath. Dem. Partij niet op hun eigen lijst hebben gestemd, zy hebben vermoedelijk hun stem uitgebracht op de lijst der R.K. Staatspartij, zij het dat zy gebruik van hun recht schijnen gesmaakt, te hebben om een voorkeurstem uit te brengen. Beiden schijnen de voorkeur te hebben ge geven aan nr. 3 van lijst 11 der R.K. Staats partij, den heer J. C. A. M. van de Mortel. Zelfs schijnt een hunner het Hare-Clark- personenstelsel te hebben toegepast, hetgeen wil zeggen het nummeren van de lyst in een andere volgorde, dan waarin deze lijst door de R.K. Staatsparty was ingediend. De twee voorkeurstemmen op den heer van de Mdrtel hebben echter op den uitslag geen invloed gehad. In Zeeland hebben van de 5 statenleden van den Vrijheidsbond vermoedeiyk 2 hun stem aan andere partijen gegeven, en wel 1 aan de Anti Rev. Party en 1 aan de Chr. Hist. Unie. Hierdoor helbben de Vrijheids. bonders, die in groep I toch geen kans meer op een zetel in de Eerste Kamer hadden, het gemiddelde van elk der beide genoemde par tyen iets verhoogd en daardoor de kans op behoud van de zetels der C.H. en A.R. ver groot. In Lijmburg schynt een der Katholieke Statenleden blanco te hebben gestemd en in Utrecht is een stem van onwaarde uitge bracht, vermoedelijk afkomstig vtan een lid van den Vrijheidsbond. Hst uitbrengen van deze beide s,teimmen van onwaarde hebben echter aan den uitslag niets kunnen veranderen. De R.K. Staatspartij heeft de winst van 1 zetel te danken aan het feit, dat zy 5 verschillende, niet met elkaar verbonden, lijsten heeft ingediend. Ware dit niet het geval geweest, dan zou volgens een ander systeem de uitslag berekend zyn gewor den, daar dan bij de eerste verdeeling on middellijk 8 zetels aan de R.K. Staats party zouden zyn toegewezen, en vervol gens 1 zetel aan de SDAP. door den steun van de R.K. Statenleden in Noord-Holland de met elkaar verbonden lijs ten van de Chr. Hist. Unie en Anti Rev. Par tij een gemiddelde van 1274 haalden, waar door zij 18 stemcijfers boven het gemiddelde van de Communistische Partij uitkwam. Ware aan de beide verbonden lijsten de steun van de R.K. Staatspartij onthouden, dan zou, ook met toepassing van het stelsel der grootste gemiddelde 1 C.H. lid van de .Eerste Kamer zün plaats hebben moe ten ruimen voor 1 Communistische» Senator. Het aantal inbraken, dat den laatsten ty'd te Leeuwarden werd gepleegd, is Vrijdag nog weer met één vermeerderd. Thans is een bezoek gebracht aan Morrema's Sport Palace, waar 40.— en eenige sportarti kelen werden ontvreemd. In tegenwoordigheid van den commissaris van politie werd huiszoeking verricht bij zekeren G., waar verschillende voorwerpen uit het sport- magazijn in beslag genomen werden. De politie ging over tot arrestatie van een zoon van G. en een zekeren B., die op dat moment in het huis van G. vertoefde en woonachtig is te Den Haag. B. verzette zich hevig tegen zijn arrestatie terwyi hij trachtte een revolver te trekken. Na fouilleering bleek hy in het bezit te zijn van een browning met 20 scherpe patronen. Met dit tweetal bevinden zich thans 7 in brekers achter slot en grendel. Men vermoedt, dat zy ook schuldig zijn ge weest aan de inbraak in het kantoor van de Arbeiderspers. Nadat Maandag j.l. de overbiyfselen van de in Nederland gestorven Fransche vluchtelingen tijdens den oorlog in een gemeenschappelijk graf zyn bijgezet, heeft thans ook de Duitsche regeering plannen gemaakt om op dezelfde piëteitvolle wijze te zorgen voor de overbiyf selen van de in Nederland gestorven Duit schers. Het betreft een aantal gewonde soldaten, die in November 1918 verpleegd werden in een hos pitaal-trein naby de Nederlandsche grens. Bij een ontploffing in h.et station Hamont naby Weert werd een aantal van deze gewonden zoo zwaar gekwetst, dat zy later in het ziekenhuis te Weert zyn overleden. Op de beide gemeenschappeiyke graven zullen in October as. monumenten worden geplaatst. De regeeringen van Frankrijk en Duitschland hebben met elkander overleg gepleegd om door gelyltvormigheid een mooi geheel te verkrijgen. Vrijdagmiddag om half drie is een hevige boschbrand uitgebroken in een complex bos- schen onder Swolgen, gemeente Meerlo. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en in korten tyd waren circa 15 H.A. twintig jarige dennen en enkele jonge aanplantingen in vlammen opgegaan. Aan het blusschingswerk werd slechts door enkele landarbeiders deelgenomen, daar de plek van den brand zeer afgelegen is. De bosschen behooren aan verschillende eigenaars toe. Naar aanleiding van de ontslag-aanvrage van het kabinet-Coiy'n en de opdracht aan prof. Aalberse tot vorming van een parle mentair kabinet op zoo breed mogeiyke ba sis, bevatten de avondbladen uitvoerige ar tikelen, waarvan wy enkele passages hier overnemen. De „Maasbode" (R.K.) acht het zeer ge- wenscht, dat de formateur in eiken kring, waar in hy medewerking wenscht te zoeken, een mentaliteit zal vinden, die zich weet te plaatsen op het plan, door de tijdsomstandigheden ver- eischt. Zou het mogelijk biyken een Kabinet te formeeren, dat met recht den naam van n a- t i o n a a 1 zou kunnen voeren, dan ware dit wel bij uitstek de oplossing, door het landsbelang thans op de allereerste plaats geboden. Dr. Colijn is voor zeer velen, die hem bij de jongste verkiezingen hun stem gaven, niet geweest de sterke man, dien hij niet in zich zelf, maar dien zij in hem zagen. Toch erkennen wij gaarne, dat de wetenschap dat het roer rustte in de ongetwyfeld sterke, rustige en ervaren hand van dezen man, verre boven de gewone maat, van inzicht in de internationale economische verhou dingen, van breede visie ondanks zijn vast zitten aan denkrichtingen en toestan den van een voorby verleden van diep- christelijke overtuiging bovenal, ons een ge voel van gerustheid gaf, dat wij zeer noode missen. In de „Volkskrant" schryft K. over de ver- antwoordeiykheid o.m. het volgende: Gaarne had de Katholieke Kamerfractie gezien, dat het kabinet-Colün zou doen wat zy thans op sociaal-economisch gebied on- vermydelyk acht. Voor de regeering was dit natuurlijk ook volkomen duidelijk. Maar even duidelijk was het haar, dat de katholieke Kamer fractie in de gegeven omstandigheden on- mogeiyk vertrouwen in haar sociaal-eco nomisch beleid kon uitspreken. Dit niettemin te eischen, was een daad, die het conflict uitlokte. Waar beide partyen als eerlijke mannen op hun stuk bleven staan en hun inzichten niet wilden en konden pry'sgeven, kan men zeggen, dat reeds een latent conflict be stond, maar het is onjuist van roekeloos heid en van een onverantwoordelijke daad te spreken. Wie verloochening van eigen eerlijke overtuiging als een daad van verantwoor delijkheid stempelt, is heelemaal in de wal en behoort in elk geval niet tot de staats lieden die in onzen tyd noodig zyn. „De Standaard" (A.R.) is van meening, dat de huidige toestand groote gevaren met ziel) brengt, terwyi spoedige ontspanning door het blad noodzakelijk wordt geoordeeld. Dat er van R.K. zijde aanmerking ge maakt wordt op het feit, dat dr. Colijn uit sluitend aan de R.K. om vertrouwen vroeg, begrijpt „de Standaard" niet. Het gewraakte optreden van Dr. Colijn is gevolg van een oorzaak. Die oorzaak is: het bekende optreden van de Roomsch-Ka- tholieken buiten de Kamer, en het optre den van de Roomsch-Katholieken in de Kamer. Het laatste dekte, zakelijk bezien, het eerste, zoodat wel moest worden aan genomen, dat de Roomsch-Katholieke Ka merclub haar positie bepaald had in hoofd zaak in overeenstemming met de gedrags- ïyn, welke de meeste Roomsch-Katholieke bladen in de laatste maanden hebben ge volgd. Het „Handelsblad" (lib.) is van meening, dat een der grootste onzekerheden thans de vraag betreft, welke monetaire politiek wy van een Kabinet onder roomsch-katholieke signatuur mogen verwachten. Deze onzekerheid stelt zeer groote eischen, zoowel aan de zelfbeheersching van ons pu bliek, als aan ons credietwezen. Wij kunnen de zelfbeheersching van het publiek niet anders dan zeer groot noemen. Van een paniekachtige stemming is hoegenaamd geen sprake; het publiek volhardt op be wonderenswaardige wijze in een zeer ge disciplineerde houding. De toestand hier te lande komt op het oogenblik in vele opzichten overeen met dien in Frankryk tijdens de jongste Kabi netscrisis, welke laatste nog verscherpt werd doordat de heer Boulsson, tegen aller verwachting in, niet slaagde in de vorming van een Kabinet. Een episode, welke ons wellicht ook te wachten staat. Niettemin is de Bank van Frankrijk er toen ook in geslaagd den franc te handhaven, hoewel zy ook toenmaals aan goudonttrekkingen blootstond, welke die waaraan De Neder landsche Bank thans het hoofd moet bie den, evenaarden. Het „Volk" (S.D.) vindt het duidelijk, dat de katholieken vooralsnog weinig neiging vertoo- nen, uitsluitend met de sociaaldemocraten in zee te gaan. De overwegingen, die het katholie ke standpunt bepalen, zyn ongetwijfeld niet zonder beteekenis. Voor het welslagen van de constructieve welvaartspolitiek is verbreeding van het parlementair blok van vijftig leden, dat sociaaldemocraten en katholieken te zamen vormen, inderdaad gewenscht. Ons volk vraagt in deze zware dagen een regeeringsprogram, dat in de eerste plaats ge richt is op: bevestiging en versterking van de democratie, maatschappelijke ordening en in dustrialisatie, bestryding van de directe crisis gevolgen door het scheppen van werkgelegen heid op groote schaal. Het komt er thans, volgens de „Telegraaf", op aan de. tegenstellingen niet meer te ver scherpen dan noodig is. Hoe eerder practische mannen uit de tegenwoordige regeeringspar- tyen tot elkaar komen en, met terzydestelling van persoonlyke overwegingen, een gemeen- schappelyk program opstellen, hoe beter dat zal zijn. Er staan groote landsbelangen op het spel. In laatste instantie gaat het er zelfs om onze democratische vryheden te verdedigen. Laat het parlement toonen, dat het opgewassen is voor zijn taak. Doet het dat niet, dan zullen de anti-parlementaire stroomingen in ons land slechts aan kracht toenemen. Vrijdagmiddag heeft onder enorme belang stelling de by zetting plaats gehad van den heer en mevrouw Philips—Hurtubis, wonende te Vught, in het familiegraf op de algemeene be graafplaats te Zaltbommel. De burgemeester van Zaltbommel begeleidde den stoet op haar weg door de stad, waar op de markt voor het ouderlijk huis even werd stil gehouden en de familieleden zich by den rouw stoet aansloten. De kisten, welke bedekt waren met een schat van bloemen, werden gedragen door personeel van de Parketvloer-fabriek „De Tropen" te Tilburg, van welke fabriek de heer Philips direc teur was. Nadat onder klokgelui de kisten in het fa miliegraf waren neergelaten, sprak allereerst de heer Wachmuts als mede-directeur van „De Tropen" woorden van waardeering. Spr. betreur de het, dat een nog zoo jong leven zoo plot seling is afgesneden. Het prettig samenwerken met den heer Philips zal hy nimmer vergeten. Namens het personeel van de fabriek sprak de bedryfsleider woorden van dank tot den patroon, die steeds een open oog had voor de belangen van het personeel. Voorts werd nog door tal van vrienden ge sproken, waarna tenslotte ds. M. C. van Wyhe uit Vught een woord tot den overledene richtte. Namens de familie dankte de heer C. Philips uit Zaltbommel voor de belangstelling. Onder de vele kransen bevonden zich een van de K.L.M. en een van het gemeentebestuur van Vught. Vertegenwoordigers van de K. L. M. hebben Donderdag een condoleance-bezoek gebracht aan de getroffen familieleden. De Sint Maartens-toren te Zaltbommel, die iederen avond verlicht is, is ten teeken van rouw in de afgeloopen week niet verlicht ge weest. Onder zeer groote belangstelling is gisteren middag op de Algemeene Begraafplaats te Noord- wijk aan Zee het stoffelyk overschot ter aarde besteld van mej. E. A. Hermanides, de stewardes van de „Gaai", die by de vliegtuigramp in de Zwitsersche Alpen om het leven kwam. Zoowel by 't sterfhuis als op de begraafplaats was de belangstelling enorm. Tal van villabe woners hadden de vlag halfstok geheschen. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de burgemeester van Noordwyk, mr. B. J. V. M. van de Mortel, de wethouders C. J. G. Alkemade en E. L. de Witt, bestuur en leden van de afd. Noordwyk van het Groene Kruis en de Noord- wyksche Reddingsbrigade, de directrice en een twintigtal verpleegsters van het Gemeente-Zie kenhuis aan den Bergweg te Rotterdam, waar mej. Hermanides tot voor drie weken als ver pleegster werkzaam was en de heer Dommisse, oud-burgemeester van Maassluis, een vriend van de familie. In den stoet kwamen, behalve de familie, nog mede de onder-directeur van de K.L.M., de heer P. Guillonard en mej. Boerstra, als vertegen woordigster van de stewardessen. Een zeer groot aantal kransen en bloemstuk ken, waaronder van den Raad van Beheer, Di rectie en personeel van de K.L.M., de verkeers vliegers en het personeel van het Gemeente- Ziekenhuis te Rotterdam, werden rondom de groeve opgesteld. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door den heer Guillonard, die namens den Raad van Beheer, Directie en personeel van de K.L.M. zijn innige deelneming betuigde. Daarna sprak ds. Cupedo, Ned. Herv. predi kant te Noordwyk aan Zee, die zeide, dat heel Noordwijk meeleefde met de diepe smart, die het gezin van dr. Hermanides heeft getroffen. Een oom van het slachtoffer, dr. S. R. Her manides uit Ooy (Geld.), sprak hartelijke woor den van dank tot de zeer velen, die in deze droeve dagen van hun belangstelling en deel neming hebben doen blyken, in de eerste plaats H. M. de Koningin en de Prinses. Spr. besloot met woorden van troost tot de familie, waarna ds. Cupedo een slotwoord sprak en het Onze Vader bad. BATAVIA, 26 Juli (Aneta). In verband met de begrafenis van de slachtoffers van de „Gaai" waren heden de vlaggen van de K.N.I.L.M. half stok geheschen. In het plaatsje Hapert by Dalem (gem. Hoogeloon) heeft Vrydagmiddag een brand ge woed, waarbij drie boerderijen met bijbehooren- de schuren en stallen in de asch zijn gelegd. Er is geen levende have verbrand, doch de materieele schade is zeer groot, daar alle land bouwwerktuigen en in de schuren opgeslagen hooi- en graanvoorraden een prooi der vlam men zijn geworden. De brand brak omstreeks half vier uit in de boerdery van den landbouwer Luyten, waarna het vuur weldra oversloeg naar de schuur en de twee stallen,eveneens eingendom van Luy ten. Het vuur bleef echter niet tot deze gebouwen beperkt, maar tastte spoedig twee in de buurt liggende boerderijen met bijbehoorende stallen en schuren aan, bezittingen van de landbouwers Vosters en Wouters. Wegens gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken. De burgemeester en de veldwachters, die in middels op het terrein van den brand aange komen waren, konden slechts met water, dat zij met behulp van emmers uit putten schepten de daken van de andere boerdery en overgieten en zoodoende voorkomen dat het vuur nog verder om zich heen greep. Verzekering dekt de schade. Het nieuwgekozen R.K. Eerste Kamerlid in groep I (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) de heer A. N. Fleskens werd 20 April 1874 te Heesch geboren. Sedert 20 September 1910 is hij lid van de Tweede Kamer. Ook heeft hy zitting gehad in de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Hy is thans nog burgemeester van Geldrop. Als Fleskens zijn benoeming aanneemt, zal de heer E. Lockefeer te Hulst, zijn opvolger op de katholieke lijst, waarschijnlijk zijn plaats in de Tweede Kamer innemen. Vrydagmorgen om 5 uur is een felle brand uitgebroken in de geheel met houtmeel ge vulde silo, grenzende en toebehoorende aan de kistenfabriek van de firma J. Bou|man, aan de Gideon te Groningen. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen en wist den brand te beperken tot de silo, welke geheel is uitgebrand. Het gebouw was op beurspolis verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Vrijdagmorgen om half twaalf is het ander- half-jarig zoontje van schipper A. Smit, lig gende met zyn schip in het Hoendiep te Gro ningen, ter hoogte van de Friesch.Groning- sche Suikerfabriek, in een onbewaakt oogen blik overboord gevallen en verdronken. Het lykje is een kwartier later opgehaald. CENTRAAL REISBUREAU V.K.P. N.Z. Voorb.wal 65-73, onder motto Exweto Het derde lid, dat by de wet van 4 Mei 1933, S 247 aan artikel 114m van de Kieswet is toegevoegd, zou dan niet to werking zyn getreden. Dan zou het oude artikel 100c van de Kies wet zijn toegepast, d.w.z. dat dan aan de grootste overschotten elk 1 zetel zou zyn toe gewezen. Hiervoor zouden dan in aanmerking zyn gekomen de Anti Rev. Party, de NSB, de SDAP en de Chr. Hist. Unie. Noijmaai zou de uitslag dan geweest zyn: R.K. Staatsparty 8 zetels; SDAP 2 zetels; Anti Rev. Party 1 zetel; chr. Hist. Unie 1 zetel en NSB 1 zetel. Nu krygt de R.K. Staatsparty er 9 zetels en de SDAP niet 2, doch 1 zetel. In groep III (omvattende de provincies Noord-Holland en Friesland) hebben zich ook eenige merkwaardige verschynselen, welke vermeldenswaard zyn, voorgedaan. In de eerste plaats ontving de Anti Rev. Party steun, vermoedelijk van de R.K. Staten leden in de provincie Noord-Holland. Zy kre gen althans op de Noord-Hollandsche lyst 2 stemmen meer, terwijl de R.K. Staatsparty, in aanmerking nemende haar getalsterkte in de staten van Noord-Holland en tevens het feit, dat een hunner Statenleden afwezig was, 2 stemmen jminder verwierf. In de Staten van Friesland hebben de Anti Rev. niet op hun eigen lijst gestemd, doch grootendeels op de gecombineerde lyst van de Anti Rev. en Chr. Hist. Unie. Vyf hunner stemden waarschynlijk in ruil voor den in Noord-Holland ontvangen steun op de R.K. Staatspartij. Dank zy de uitwis seling dezer stemmen kon de fout hersteld worden, die de Anti Rev. Party heeft ge maakt, door haar beide lysten in Noord- Holland en Friesland niet met elkaar te ver binden. Het resultaat althans is geweest, dat Op de Zuider-begraafplaats tej Groningen is Vrydagmorgen onder zeer groote belangstel ling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Velocitas-speler Sietze Rozema, die Zondag j.l. tijdens een vacantietrip van Velo- citas' eerste elftal in het Sneekermeer is ver dronken. Op het kerkhof, dat moest worden afgezet, droegen de eerste elftalspelers en adspiranten de tallooze kransen. Aan het graf werd o.m. gesproken door den heer A. Bonsema, den voorzitter van Velo- citas. De teraardebestelling werd o.a. bygewoond door vertegenwoordigers van de K. N. V. B. afdeeling vyf, den G. V. B. en den Groning- schen Kantoorvoetbalbond, waarvan de over ledene competitieleider was, alsmede door verscheidene deputaties van voetbalvereeni- gingen. GORONTALO, 26 Juli. (Aneta) Het s.s. „Van Cloon" van de Kon. Paketvaart My. is nabij Girian vastgeloopen. De „Van Overstraten" is van hier ter assistentie naar de „Van Cloon" vertrokken. De „Van Heemskerck" van de B.P.M. is he denmorgen om 11 uur van Temate naar Girian vertrokken voor het verleenen van assistentie. Aneta verneemt nader, dat het s.s. „Van der Hagen", dat momenteel te Tandjong-Priok ligt, den lyndienst van de „Van Cloon" zal over nemen. BATAVIA, 26 Juli. (Aneta) Hedenavond om circa zes uur heeft Ir. Mussert een grooten lau werkrans, versierd met een lint in de N.S.B.- kleuren, neergelegd aan den voet van het Van Heutsz-monument. De bywoning van de lezing van Ir. Mussert in den Dierentuin te Batavia op hedenavond is voor het geheele Marine-personeel, dus ook het Inlandsche en de dienstplichtigen, verboden. Aan het personeel van de Landmacht is het bijwonen van deze lezing niet verboden, mits dit geschiedt in burgerkleeding. In de pastorie te Best is een inbraak ge pleegd, waarbij de daders zich toegang hebben verschaft door een gat te boren in een der deuren. De benedenverdieping is door de in brekers doorzocht. Blijkbaar was het hun alleen tedoen om geld, want het zilverwerk hebben zy onaangeroerd gelaten. De rykspolitie te Best heeft een drietal man nen aangehouden, die na verhoord te zyn, weer op vrije voeten zyn gesteld. I Donderdagavond ontstond brand in het woon huis van den heer S. aan de Dorpsstraat te Obbicht. De brand greep spoedig om zich heen en men kon niet voorkomen, dat ook de aan grenzende boerdery en van den heer K. door het vuur werden aangetast. De inboedels konden grootende.els gered worden, terwyl beide panden een prooi der vlammen werden. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Onder het hoofdje „Voor vacantiegangers" verscheen Donderdag in onze bladen een aanbe veling van een gidsje, uitgegeven door de N. V. Reisbureau Brugman, te Amsterdam. Door een zetfout is hier verwarring ontstaan. De N.V. Reisbureau Bergmann, van de Prins Hendrikkade-Damrakbrug, heeft name lijk dezen gids uitgegeven. Bij K. B. is toegekend de bronzen eere-me- daille der Oranje-Nassau-Orde aan J. Dijkman, kaasdrager by de Alkmaarsche kaasmarkt te Alkmaar. Bij K. B. is aan A. Wehmeijer te 's-Hertogen- bosch verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eere-teeken van ridder der Orde van den Heiligen Gregorius den Groote van den Heiligen Stoel. Aan mr. G. Jannink is in verband met het bereiken van de wettelyke leeftydsgrens met I Aug. onder dankbetuiging eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend lid van den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Breda mr. P. J. A. Heemskerk, adv. en proc., wonende te Princenhage. Met 1 Oct. benoemd tot directeur der Mid delbare Landbouwschool en der Rijkslandbouw school en der Rykslandbouwschool te Groningen dr. ir. J. H. Engelhardt aldaar, thans leeraar aan gen. school. By het Departement van Onderwijs benoemd tot adjunct-commies C. W. Serlie, thans klerk. Benoemd tot leeraar aan de Rykslandbouw- winterschool te Schagen ir. J. B. Muntinga, thans tijd. F 46 „Ik bedoel geen baar geld," antwoordde mevr. Engledew, „een chèque aan toonder is ook goed Begrijpt u niet, dat dit de goede trouw van die mannen bewyst? Als zy te kort schieten in het geen zy voorstellen, kunt u de uitbetaling van die chèque onmiddellyk herhinderen." „Ja, dat is zoo," zei Selwood. Hy keek Peggie aan, die in stilte, maar met groote aandacht ge luisterd had. „Ik weet niet wat wy moeten doen" hernam hij. „De advocaat van juffrouw Wynne woont een heel eind buiten de stad. Zeker zal zy graag tien duizend pond willen opofferen om haar neef te redden, maar „O, twintig duizend als het moet," riep het jonge meisje uit. „Laten wy nu niet over de grootte van het bedrag nadenken." „Maar ik weet niet of juffrouw Wynne een chèque mag onderteekenen," ging Selwood voort. „Ten minste niet voor zoo'n bedrag! Misschien kan professor Cox-Raythwaite ons daaromtrent inlichten: Laat mij u nog eenige vragen stellen, mevrouw. U zegt, dat u alleen een der twee mannen kent. Ook zijn naam?" „Neen, dien niet," bekende zy. „Het is alles zoo vreemd en geheimzinnig." „Is u overtuigdheeft hy iets gedaan, om zyn goede trouw te bewyzen?" „Ja, ik ben daarvan volkomen overtuigd." „Twijfelt u er niet aan. of zy wel in staat zyn, het geheim op te helderen?" „Neen, volstrekt niet." „Heeft u er een idee van, wie de mordehaar is?" „Niet in het minst." „Nog een vraag: Zal de politie aanwezig zyn, als Cox-Raythwaite en ik vanavond komen?" „Dat weet ik niet. Ik kan u werkelijk niets naders zeggen. Betaal hun dat bedrag, zy zul len de waarheid onthullen en u en de politie naar den waren moordenaar voeren. Nog iets het spreekt vanzelf, dat u de politie er niet in mengt. Daarvoor moeten zy zelf zorgen." „Ik heb het begrepen," antwoordde Selwood. „Goed, wy zullen nu uitstappen en rechtdoor naar professor Cox-Raythwaite gaan. Om twee uur zal ik u vanaf zijn huis opbellen en u het antwoord geven." Hij riep haastig een taxi aan, zoodra de auto van mevr. Engledew weggereden was en zij gin gen naar Endsleigh Gardens, waar de professor in stille aandacht naar htm vreemde geschie denis luisterde. „Mevrouw Engledew, een bejaarde dame, wo nende in een der Herapath flats, vriendin van Jacobin het bezit van brieven van hem gezonden door twee mannen, die het geheim kennenbereid om zelf een duizend pond bij te dragenmompelde hy, „me dunkt, Sel wood, dat klinkt echt! De vraag is nu: wil Peg gie negen duizend pond opofferen, om Barthorpe van de galg te redden?" „Neen, professor," antwoordde het jonge meis je, „de vraag is: kan ik het doen? Mag ik een chèque uitschryven en onderteekenen voor zulk een bedrag. „Waarom niet?" antwoordde hij. „Alles is nu in orde. Barthorpe heeft zijn verzet tegen de geldigverklaring van het testament opgegeven. Alles, wat je oom bezat, behoort je toe. Je zou wel een chèque voor honderdduizend kunnen teekenen, als je daar pleizier in had." „En wilt u met mynheer Selwood meegaan?" vroeg zij een beetje angstig, hetgeen de profes sor niet ontging. „Ik zal met hem meegaan; en op hem pas sen, ook," antwoordde hy glimlachend, Selwood een stomp in de zijde gevend. „Jelui blijft nu hier by mij lunchen en om twee uur zullen wij de dame opbellen. Op dat uur stond hy met Peggie in spanning te wachten terwyi Selwood in de telefooncel was. Toen hy er uit kwam, knikte hij met het hoofd en zei: „In orde, professor, vanavond om tien uur worden wy in haar woning verwacht." HOOFDSTUK XXXI Een onderbroken diner Triffit's bemoeiingen, wat de moordzaak be treft, waren uit vakkundig oogpunt beschouwd, zeer goed. Reeds een jaar was hy verloofd met een zeer bekoorlijk jong meisje, waar hij dol verliefd op was en dat zijn liefde beantwoordde. Tot kort voor den moord had hy er kans toe ge zien, haar eiken dag even te ontmoeten en een groot gedeelte van den Zondag met haar door- te brengen, zyn vriend Carver had aan een vriendin van Triffit's verloofde zyn liefde aan geboden en de twee jonge meisjes gingen 's Zondags met hun verloofden uit. Z'y bezoch ten 's middags een of andere gelegenheid, waar zy zich konden amuseeren, wandelden naar bui ten, gebruikten daarna het middagmaal jn een of ander goedkoop restaurant, waar je voor een halve kroon per persoon een heeleboel kon eten en een licht wijntje drinken, dat niet veel duur der was dan bier. Alle vier zagen met verlan gen naar die Zondagen uit, de meisjes droegen haar mooiste japonnetjes, de heeren hadden prachtige dassen aan. Zij lachten en amuseerden zich en zetten alle ernstige gedachten, die hen in de week bezig hielden ver van zich af. Triffit vond het dus vreeselyk dat de zaak Herapath telkens weer tusschenbside kwam en meer dan eens was hy genoodzaakt, Carver alleen te laten gaan. Hy liep dan rond, op jacht naar nieuws en zyn geliefde moest er als derde by zitten, ter- wyi Carver en zyn verloofde zich vermaakten. Op den Zondagmorgen, toen de gryze dame Peggie Wynne en Selwood over het geheim on derhield, bevond Triffit tot zyn groot genoegen, dat hij dien dag aan de krant niet noodig was. De jacht op Burchill was onderbroken, de po litie meende, dat de verdachte ontsnapt was direct na zyn vlucht uit heb kantoor van Half penny. Zelfs Markledew was niet meer zoo hap pig op nieuws over de zaak. Zijn methode was: iederen dag iets anders, iets nieuws, iets sensa tioneels. De moordzaak op Herapath be/on een beetje vervelend te wordener gebeurde niets meer en het zag er naar uit, dat er geen andere onthullingen te verwachten waren, vóór Burchill gearresteerd werd en de beide schuldigen voor het gerecht gedaagd. Het was dus niet mogelyk, eiken morgen weer een heele of halve kolom met nieuws te vullen en nu kon Triffit het er eens van nemen en zyn Zondag besteden om met Carver hun meisjes af te halen, een middagcon cert by te wonen (in den winter kon men toch niets beters doen!) dan samen thee te drinken en later naar het restaurant te gaan om te dineeren. Triffit en Carver waren er uitstekend van op de hoogte, waar men goed en goedkoop kon eten. Er waren, wat dat betreft, uitstekende restau rants in Sohc, ook in Oxford Street en Totten- ham Court Road. Maar toevallig hadden zy een eethuis in South Kensington ontdekt, dat vol gens hun meening de kroon spande. Aan het etablissement waren verschillende voordeelen verbonden. Om te beginnen droeg het een poë- tischen naam: Café Venezia! Triffit, die veel ge lezen had, zei, dat die naam hem deed denken aan nachten van maneschyn en mandoline-mu- ziek, in zacht schommelende gondels genoten. Dan waren er in de groote zaal afgeschoten hoekjes, groot genoeg voor vier personen. Dat was zoo prettig, want dan had je geen last van vreemden. Op dien Zondag dus zat Triffit met zyn ver loofde aan een zyde van het tafeltje in een af geschoten hoek, terwijl Carver met de zyne de andere zijde in beslag had genomen. Zy amu seerden zich kosteiyk. De heeren rookten hun sigaret en zetten af en toe de lippen aan hun glaasje „Benediktine", de dames dronken koffie met slagroom. Zij praatten vrooUjk en niemand had eenige idee van hetgeen ging gebeuren. Mid den in het opgewekte gesprek liet Triffit zyn sigaret vallen, gooide zyn likeurglaasje om en verbleekte. Recht vóór zich uitstarend, greep hy zenuwachtig het tafellaken vast, maar dan met een krachtige poging van zyn wil herstelde hij zich en keek waarschuwende Carver aan. „Sst," fluisterde hy, „geen woord en beweeg je niet, Carver. Keer heel langzaam je hoofd naar het buffet en kijk daar eens heen." Aan den ingang van het restaurant bevond zich een buffet waar voorbijgangers even in kon den wippen om een glaasje te drinken. Op dat oogenblik stonden er twee of drie heeren. Car ver, die voorzichtig naar hen keek, werd even bleek als Trïïfit en mompelde: „Goede genade.. Burchill!" „Stil," beval Triffit, „geen namen noemen! Lieve hemel, dat isHy bleef zwygend zitten. Zyn hersens waren al aan 't werk; zyn instinct als journalist had spoedig den toestand begrepen. Die man, die daar zoo kalm een glaasje stond te drinken, was Burchill, daar was hy zeker van! Er moest iets gedaan wordenmaar wat? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3