Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen j STADSNIEUWS Druk van Engeland op Italië Laatste Nieuws Na de Gaai-ramp De bekroning van het werk WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG PRACHTIG EINDE VAN DE VIERDAAGSCHE HnimmnnimiiiiniiiiiimiimiiiiiiiifïïTiiiiinmiimiiMiiiiüiüiiiiiüiiniiniiiiiminiminiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ZATERDAG 27 JULI 1935 AUTOBUSDIENST ZWANEN- BURG—HALFWEG Concessie aan N. Z. H. verleend GRAAL BETUIGDE HULDE Burgemeester tracteerde op koek BIOSCOOPNIEUWS REMBRANDT-THEATER De piccolo van het Dalmass-hotel PALACE-BIOSCOOP Kom je ook bij de Marine LUXOR-THEATER FRANS HALSTHEATER Een lot uit de loterij Koning tegen wil en dank Aanbesteding Graalagenda H. Priesterwijding Buitenlandsche Kerkelijke Leeningen Londen eischt betaling van een millioen Pond wegens kolenleveranties BURGERLIJKE STAND Gunning Een doode, een zwaargewonde Toestand spitst zich steeds meer toe GRONINGEN IN HET DUISTER Piloot v. d. Feyst en marconist Aafjes Afscheidswoord van directeur Plesman Op de ruim drieduizend deel nemers waren in het ge heel gedurende de vier dagen 110 uitvallers De prijsuitreiking PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND De N.S.B.-motie De Groote Kerk te Haarlem De N.S.B.-motie Ernstige autobotsing te Kerkrade Een der inzittenden zwaar, twee andere lichtgewond NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiniiniiiiiiims siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Ten behoeve van de forensen, die te Zwanen burg en te ver van de tram wonen hebben Ged. Staten thans een vergunning verleend aan de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maat schappij, te Haarlem, tot het in werking bren gen van een autobusdienst van Zwanenburg naar Halfweg en terug. De volgende wegen zullen gevolgd worden: Van Zwanenburg cIJweg heek Olmenlaan) langs de Olmenlaan, de Kerkhoflaan, de Frie- dalaan, de Lindelaan, den Ringdijk, de Brug over de Ringvaart, de Julianastraat, de Wil- hfclminastraat, het Emmaplein, de Wilhelmina- straat en den Amsterdamschen Straatweg naar het Plein te Halfweg. In omgekeerde richting worden dezelfde we gen gevolgd met dien verstande, dat van het Plein te Halfweg af naar de Brug over de Ringvaart wordt gereden langs de Haarlem mermeerstraat. Op die Zondagen, wanneer op het kruispunt Amsterdamsche Straatweg-Haarlemmermeer- straat een verkeersagent aanwezig is, zal zoo wei heen als terug langs de Haarlemmerstraat worden gereden. Gedeputeerde Staten zijn in bijzondere ge vallen, wanneer het belang van het verkeer op den weg zulks vordert, bevoegd wijziging on de te volgen route te gelasten. De Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie „De Graal" heeft, zooals gemeld, de vorige week vooral besteed om aan de geeste lijke en wereldlijke Overheid haar gehoorzaam heid, eerbied en trouw te betuigen, als het wet tige, door God gestelde gezag. Ook de Graalwachtleden van de Parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen begaven zich naar den Pastoor der parochie, aan wien zij de oorkonde aanboden. Hierna spreekkoorden zij vol enthousiasme „Ons Graalkoor" en zongen het ..Pionierslied'1 Na een dankwoord van den pastoor werden zij door de afgevaardigde Graalwachtleden van Bloemendaal en Vogelenzang in „Domi" opge wacht, om gezamenlijk op te trekken naar den burgemeester van Bloemendaal. Deze ontving de Graalleden van zijn gemeente op het Raad huis in de fraaie Raadzaal. Ook den burgemeester werd hier een oor- konder aangeboden, waarin de Graalleden haar trouw en aanhankelijkheid aan het wereldlijk gezag betuigden. Deze betuiging van trouw aan het gezag werd door den Burgemeester ten zeerste op prijs ge steld en na een hartelijk dankwoord onthaalde hij de Graalleden op limonade en koek. De Graalleden weggedoken in de statige zetels van de Raadzaal waren natuurlijk min of meer „onder den indruk", zoodat de burgemeester heel leuk de opmerking maakte, dat hij nog nooit zoo'n „brave Raad" had mee gemaakt, en vroeg of Graalleden altijd zoo stil waren! Ten einde het tegendeel hiervan te bewijzen, lieten zij bij het afscheid haar daverenden groet „Excelsior-Vooruit" hooren. Aan haar jongensachtig uiterlijk heeft Dolly Haas het te danken, dat zij steeds jongensrollen te vervullen krijgt. Het moet gezegd, dat zij dat met een zekere liefde en vooral met een be paalden bravour doet, welke men kan waardee- ren. Men amuseert zich met haar jongensach tig gedoe, en vindt het prettig haar als een kwajongen over het witte doek te zien wan delen. Als piccolo (een baan, die zij heeft aangeno men, omdat zij als meisje maar geen betrek king kon krijgen) is haar taak de gasten in al les terwille te zijn en hen op hun geringste wenschen te bedienen. Opletten is dus de bood schap en dank zij haar schranderheid gelukt het haar een mooien man te redden subsidiair te waarschuwen voor een paar hotelratten. Als dan veel later uitkomt, dat zij een meisje is, valt het niet moeilijk te raden, met wien zij in 't huwelijk treedt, 't Gaat wel een beetje on handig, maar 't gaat toch en dat is de hoofd zaak. Tusschen twee haakjes, we vragen ons af, of zij met haar kwaliteiten niet beter als nood hulp had kunnen gaan dan als piccolo. Enfin, daar zullen we ons maar niet in verdiepen en ons even gaan bezig houden met Harry Liedt- ke, den grooten charmeur uit de vorige eeuw, die met moeite zijn reputaties tracht te hand haven. Overigens biedt de film voldoende amusante momenten, om zich ermee te vermaken, terwijl de leeftijd voor niemand een bezwaar behoeft te zijn, zich daaraan over te geven. Tot zoover wat de hoofdfilm betreft. Bij het zoogenaamde kleinwerk is behoudens de jour naals, een gekleurde teekenfilm, die 'een parodie is op de showboat, een tooneelvaartuig, dat, zooals men weet, de groote rivieren afvaart en in de kleine dorpjes, welke aan den oever lig gen, voorstellingen geeft. Op het tooneel maakt een man geweldige sprongen en duikelingen, terwijl zijn helper zich onledig houdt met malle fratsen. hem bij zijn avances tegenover haar afgescheept en om haar daarvoor te straffen jaagt hij mid dels zijn „echt" lot haar nog een beetje angst aan, maar het resultaat is toch ten slotte een gelukkig paar, dat ook financieel geen zor gen meer heeft. Dit aardige gegeven, dat zich geschikt zou ieenen voor een klucht op de planken (de film is dan ook bijna louter tooneel) is uitgewerkt lot een lang vacantie-niemendalletje, waarach ter men vooral geen pretentie moet zoeken en dat volwassenen een vroolijk uurtje kan ver schaffen. Ook het voorprogramma is luchtig en humo ristisch al kunnen wij de flauwe Amerikaansche klucht „De Orient perplex" om verschillende redenen weinig apprecieeren, De teekenfilm daarentegen toont meer geest. Ook „Stalen zenuwen" is een plesante amu sementsfilm. De titel zegt reeds, dat er by te griezelen valt. Tot slot nog het Eclair-journaal, dat o.a. een uitvoerig en interessant beeld geeft van de 14 Julifeesten te Parijs. Wielrennersreportage ontbreekt natuurlijk niet! „Lachen en spanning" belooft het programma en die belofte wordt door de film trouw nage komen. Maar behalve lachwekkende en span nende momenten geeft ze nog meer, ze geeft ook zeer belangwekkende, ze geeft ons dingen te zien, die we hier in ons vaderland nooit zien kunnen, zooals bijvoorbeeld het uit de reus achtige hangar schuiven en het oprijzen van een bestuurbaar luchtschip, in dit geval de Amerikaansche „Macon" en nog veel meer. We krijgen een kijkje op het leven aan boord van een groot slagschip, dat machtig belang wekkend is, we krijgen groote vlootmanoeuvres te zien die een grootschen indruk maken, we vier reeksen vliegtuigen oprijzen van het rem- achtige platform van het vliegtuig-moederschip en nog veel meer. En doordat alles heen loopt de onvermijde lijke liefdesgeschiedenis en, waar het een Ame rikaansche film is zouden we haast zeggen de even onvermijdelijke knokpartijtjes. Maar al die liefde en al dat knokken be schouwen we maar als bijzaak want ook zonder dat zou deze film ons meer geven dan de meeste films doen door de prachtige en hoogst merkwaardige opnamen, die alleen tot stand zijn kunnen komen door de volle medewerking die Warner Bros van de Amerikaansche ma rine wist te verkrijgen. Als we tenslotte nog zeggen, dat de hoofd rollen vervuld worden door Gloria Stuart, James Cagney en Pat O'Brien, dan zal dat wel voldoende zijn om, niettegenstaande de warmte, die in de zaal werkelijk niet zoo merkbaar is, deze week Palace avond aan avond te vullen. In het voorprogramma naast het nieuws ook nog een Cornic Color Carton „Aladin met de wonderlamp" en op het tooneel een snelteeke- naar, die aardige carlcaturen op het papier brengt. Alles bij elkaar een programma, geschikt voor en te genieten door allen, ook kinderen. De hoofdprijs uit de loterij! Ja, heel wat menschen zouden die wel willen bezitten! Gretel, de hoofdpersoon uit de film, welke deze week in het Frans Halstheater draait, heeft een lot gekregen op haar verjaardag van een oom, zooals in films gebruikelijk, een goedigen dikkert. Het verjaringsfeestje heeft zoo lang geduurd, dat zij zich verslaapt en te laat op haar kantoor komt. Ontslag dreigt Juist is echter de hoofdprijs getrokken en om zich te redden beweert Gretel dat zij de ge lukkige is daarbij listig een drie op haar lot in een acht veranderende. Als bij tooverslag is de situatie veranderd. De chef is poeslief, Gretel wordt beroemd en heeft rust noch duur. Ondertusschen zit Gretel echter ook in zak en asch en staat duizend angsten uit, dat haar bedrog zal uitkomen. Toevallig bezit haar aanbidder, een dirigent van een café-orkest, het echte lot. Gretel heeft Stelt u voor, dat u vandaag rustig op va- cantie gaat naar een of ander even rustig ko ninkrijk en dat u bij aankomst wordt afgehaald door een regiment keurig geüniformeerde sol daten met een muziekcorps, door hooge hof- autorititen en gezanten en dat een gouden koets met eere-escorte u naar het koninklijk paleis brengt. Dergelijke dingen gebeuren natuurlijk alleen maar in operettes of fielms, maar ze zijn amu sant genoeg om er een uurtje van te smullen. De Engelsche komiek Sydney Howard is de gelukkige verzekerings-agent-op-vacantie, die zóó op den koning van Helgoland lijkt, dat men hem er werkelijk voor aanziet. Hij is stumpe rig en onhandig, kent maar weinig manieren, maar is daarom des te geestiger. U zult echt gezond schaterlachen om zijn dwaze avonturen in den trein, aan den koninklijken disch, in het hol van anarchisten en aa de rechterhand van den werkelijken koning. Geestige vondsten stapelen zich op, zoodat met reden gezegd mag worden, dat hier een echt vacantie-programma is samengesteld. Daartoe werkt het voorprogramma niet wei nig mee. Er is een uitmuntende muzikale-va- riété-film en een dames-show-band, die wer kelijk aan alle eischen van muziek, zang en dans voldoet. Het orkest speelt o.a. de Hon-, gaarsche Phapsodie van Liszt op verrassende wijze en vooral in dit nummer komt de tochni- sche vooruitgang van het klankfilmapparaat duidelijk tot uiting. De installatie is af! De gekleurde teekenfilm van de Kaboutertjes is natuurlijk geprolongeerd, dat kan niet an ders. Het binnenlandsche nieuws geeft kijkjes tij dens de Vierdaagsche en op de Kaag, de aan komst van de Rietvink en dames-zwemwed strijden. Ook ht buitenlandsche Fox-Journaal brengt weer de laatste noviteiten. Vrijdagmorgen werd vanwege den Rijkswater staat in de directie Noord-Holland te Haarlem aanbesteed: het uitvoeren van verf- en behang- werken aan gebouwen, kunstwerken, enz. van het Noord-Hollandsch kanaal, in vijf perceelen. Laagste inschrijver voor perceel I was: J. J. Torna te Horst (Limburg) voor 650; pec. II eveneens J. J. Torna te Horst voor 850; perc. Ill J. de Boer te Alkmaar voor 618; perc. IV W. Hagemaker te Koedijk voor 280; perc. V A. Zomerdijk te 't Zand voor 666. Raming was: perc. I 850; perc. II 1100; perc. III 800; perc. IV 400; perc. V 850. Algemeen Nieuws Deelneemsters aan den wandeltocht vertrek ken 1 uur van clubhuis Spaarne. Vanaf Woensdag 31 Juli tot 1 September zijn alle Graalhuizen gesloten. Graalhuis Rijksstraatweg De reidansrepetities zijn: Woensdag, Don derdag en Vrijdag, School Timorstraat. De korfbalclub gaat op gewonen tijd door. EXCELSIOR VOORUIT! Zondag, 28 Juli, hoopt de Weleerw. heer J. van Kan van de Orde der Paters Norbertijnen te Leuven, de H. Priesterwijding te ontvangen in de kathedrale kerk te Namen. Waar het hier geldt een zoon van de parochie „St. Bavo" te Heemstede zullen velen den wijde ling in hun gebeden wel willen gedenken. In de vergaderingen van houders van le hypothecaire en van 2e hypothecaire obliga- tiën ten laste van het St. Anna Heim te Mannheim werd de Trustee, het Amster- da(msch Trustee's Kantoor N. V., met alge- meene stemmen gemachtigd om eventueel een overeenkomst aan te gaan omtrent uitstel van betaling van den koopprijs, welke behaald zal worden op den op 31 Juli a.s. te houden exe- cutorialen verkoop van het onderpand de>r leeningen. Geboren: 23 Juli: z. van J. G. de Bruin v. Meier; 24 Juli: d. van C. Beentjesv. d. Haak; 25 Juli: z. van F. P. v. d. PolSchor- nagel; d. van M. J. Vrugtvan Dijk; 26 Juli: d. van M. van Bakelde Mooij. Overleden: 24 Juli: M. KuijkenSernee, 86 jaar, Medanstraat; A. P. v. d. MarkKoehorst, 61 jaar, Wouwermanstraat. Door architect Bert Schultheiss te Haarlem werd aanbesteed de centrale verwarmingsinstal latie in het nieuwe kantoorgebouw van de „Ne- derlandsche Reisvereeniging" aan de Zeestraat hoek Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage. Het werk werd opgedragen aan het Technisch Bureau J. Holster te Overveen. Op den onbewaakten overweg in het Kanaal Zuid te Apeldoorn van den lokaalspoorweg ApeldoornArnhem is Vrijdagavond te acht uur e enmotorfiets, bestuurd door den 18-jarigen D. W. den Hengst uit Delft, met als duopas sagier den 20-jarigen H. v. Rossum uit Apel doorn. door een lokaaltrein, die om 20.09 te Apeldoorn moest aankomen, gegrepen en mee- sleurd. Van Rossum werd op 25 M. afstand van den overweg van de motorfiets geslingerd. Zwaar gewond en in bewusteloozen toestand bleef hij langs den spoorlijn liggen. Eenige meters verder werd ook dwen Hengst van den motor geworpen en deerlijk verminkt. Hij moet op slag zijn ge dood. Op 250 M. afstand stond de trein stil en is de motorfiets er onder uit gehaald. Het voertuig was geheel vernield. Van R. is vervoerd naar het Algemeen Zie kenhuis te Apeldoorn. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Het lijk van v. d. Hengst is per politie-auto naar het politiebureau te Apeldoorn vervoerd. Naar wtf vernemen heeft de machinist Vlogt- man tijdig fluitsignalen gegeven. Ooggetuigen verklaren dat de motorrijder voor het over steken van den overweg nog even weifelde, doch het ten slotte toch heeft gedaan, wat zijn onge luk werd. PARIJS, 26 Juli (ANP) Het sedert gister middag te Parijs ten toon gespreide op timisme inzake een vreedzame oplossing van hot Abessinische geschil wordt niet gedeeld door den Londenschen correspon dent van de „Echo de Paris". Deze meent te kunnen constateeren, dat de meenings. verschillen tusschen Groot-BrittannSe en Italië steeds meer toespitsen. De Britsche regeering is ook niet geneigd, aldus schrijft hij, het Fransche voorstel te aan vaarden en in Addis Abeba een hervatting van de besprekingen over het incident van Oeal Oeal te bepleiten. Het lijkt er veeleer op, dat de houding van Groot-Brittannië tegenover Italië verstart. De correspondent heeft zelfs den indruk, dat men in Londen handelt, alsof men daar speculeert op den val van het fas cistische regime. Helaas begrijpt men in Lon den niet, dat een nederlaag of een ineenstor ting van het fascisme van Mussolini als voor naamste resultaat zou hebben een tricjmf van het germanisme in Europa. Het is merkwaardig, dat de Engelschen deze consequentie niet on der oogen zien. Op het oogenblik echter wordt de druk van Groot-Brittannië op Italië in ieder geval steeds krachtiger. Zoo eischt Engeland de onmiddel lijke betaling van een rekening van ruim 1 millioen pond sterling voor een kolenlevering aan Italië. Rome heeft een uitstel van betaling gevraagd, maar tot antwoord gekregen, dat in dit geval geen verdere steenkolen meer uit Engeland aan Italië zouden kunnen worden geleverd. Voorts zouden talrijke Britsche offi cieren trachten als instructeurs te worden aan gesteld in het Abessinische leger. Reeds zou een vliegercorps gevormd zijn, dat onder leiding zou staan van den Amerikaanschen piloot Hall du Berrier en dr. Rorrance. Op het moment waarop Italië den oorlog zou aanvangen, zou Engeland alle in aanmerking komende ver dragen openlijk ter sprake brengen, zooals het EngelschFranschItaliaansche verdrag van 1906, het Italiaansch-Abessinische verdrag van 1928, het Kellogpact en het Volkenbonds handvest. LONDEN, 26 Juli (Reuter). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft zijn voorkeur te kennen gegeven voor den 31en Juli als datum voor de zitting van den Volkenbondsraad. Betreffende de kwestie der veiligheid van Britsche onderdanen, die te Addis Abeba ver blijven, is een onderzoek ingesteld; de normale bewaking der Britsche legatie bestaat uit één officier met 15 a 20 iniandsche soldaten. Wat betreft de uitbreiding dezer beveiliging zal deze hoofdzakelijk afhangen van de ontwikke ling der situatie in Abessinië. Doordat op onverklaarbare wijze 'n kat terecht was gekomen in het transformatorhuisje aan den Ganzevoortsingel te Groningen, is kortslui ting ontstaan, waardoor een groot gedeelte van de stad Vrijdagavond gedurende twinitig minu ten in het duister was gehuld. Te ongeveer vijf voor neg enhoorde men een hevigen knal in het transformatorhuisje en tegelijkertijd ging het licht uit. Te kwart over negen was alles weer in orde. Te twee uur werden de stoffelijke resten van den verongelukten piloot van de „Gaai", den heer J. S. W. v. d. Feyst en van den radio-telegrafist L. Aafjes op „Zorgvlied" te Ajmsterdam ter aarde besteld. Opnieuw waren zeer veren opgekomen om ook aan deze slachtoffers de laatste eer te bewijzen. Die Regeering was. vertegenwoordigd door den heer H. G. v. d. Weyden, inspecteur van den Luchtvaartdienst, de P. T. T. door ir. M. H. Damme, directeur generaal en den heer W. R. van Goor, hoofd der vierde af- deeling. Verder waren vertegenwoordigers aanwezig van den Rijksstudiedienst van de Luchtvaart, de K. N. I. L. M., Radio Holland, de K. L. M. was vertegenwoordigd doojr haar direc teur, den heer A. Plesman, de commissaris sen der instelling en den secretaris den heer Hans Martin, den heer Thomson, stationschef van Schiphol en den heer "Jolk, stationschef van Waalhaven. Het gemeentebestuur van Amsterdam deed zich vertegenwoordigen door wethouder J. ter Haar; voorts was aanwezig ir. N. Nobel, wnd. directeur van den Dienst der Handelsinrich ting en mr. Slotepnaker en Baliuseck namens de K. L. M., verder tal van piloten en per soneel der K. L. M., vertegenwoordigers van de militaire luchtvaart uit Soesterberg en De Kooy, van de Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker en van buitenlandsche luchtvaartondernemin gen, de heer Bronsing, directeur van de S. M. „Nederland" en burgemeester Slob van Haarlemmermeer. De kisten met het stoffelijk overschot ston den, bedekt met kransen en bloemen in de groote aula van de begraafplaats opgebaard. Bij het binnentreden van de familie speel de het orgel den treurmarsch uit „Saul" van Haendel. l Hierna nam directeur Plesman het woord. Zeer onder den indruk en met zachte stem zeide hij ongeveer het volgende: Beste vrienden. Ik kan geen woorden vin den om uiting te geven aan de droefheid en groote verslagenheid, die opnieuw in zoo korten tijd over ons is gekomen. Wederom staan wij aan de baar van twee onzer goede vrienden en makkers, v. d. Feyst en Aafjes. Weer zijn wij gekomen om voor altijd van hen afscheid te nemen. Dertien gnenschen zijn door deze ramp ge troffen. Diep is ons medeleven en medevoe- len met de familie en nabestaanden. Beiden hebben de K. L. M. het beste ge geven wat zij konden geven. Ieder van de 950 man der K. L. M. werkt met groote nauw gezetheid en toewijding. Moge nu de vrucht van hun arbeid geoogst worden- Wij voelen ons allen zeer beproefd. De levens draad van dertien jonge menschenlevens werd afgesneden als grashalmen, die op de bergweide vallen onder de maaiende zeis. Zij allen rusten nu verspreid, daar waar zij, die hun lief zijn, meenden dat zij het beste kun nen rusten. Ik zeg hier tot allen en tot u beiden: Rust in vrede. Hierna sprak wethouder ter Haar, die even eens getuigde van den grooten slag, die de K. L. M. opnieuw had getroffen. Het gemeente bestuur van Amsterdam, zoo zeide spr., deelt mede in dit leed. Spr. wenscht tenslotte de familie steun en sterkte en vertrouwen op God in deze moeilijke dagen. Een kort woord werd nog gesproken door een familielid van v. d. Feyst, waarna de grootvader van Aafjes een gebed uitsprak. Onder het uitdragen der stoffelijke resten speelde het orgel „Stort tranen uit, schreit luide, weent en treurt", uit Valerius. Hierna volgden allen de baar naar de groeve, die met groen was versierd en gelegen is vlak bij die waar de slachtoffers van de vorige ram pen rusten. Onder het dalen van de kisten bracht het orgel ten gehoore „Ruhe und Friede", uit „Rinaldo" van Haendel. Burgemeester Slob sprak namens de ge meente Haarlemmermeer woorden van deelne ming en legde een krans. Namens de familieleden dankte hij voor de betoonde belangstelling. Nadat men langs de geopende groeve, die met bloemen was bedolven had gedefileerd, verlieten allen, diep onder den indruk de be graafplaats. De laatste dag van de Vierdaagsche Af- standsmarschen was inderdaad de bekro ning van het werk. Er werd fiksch en vief gewandeld in een dragelijke temperatuur en door een land van weiden en akkers, langs rivieren en langs heuvelklingen van Nijmegen naar Grave en Cuyck, Mook en Mill door een landschap met goede wegen doorkruist en met hier en daar een lastig grintwegje. Er is den laatsten dag dan ook in flink tem po gemarscheerd en de burgers gaven den mili tairen weinig toe, al hingen er vaak veel bur gers in' den tros van het leger. Opvallend was dat in Grave en in Cuyck, waar de pontonbrug een uitstekende verkeersschakel was, weer het oude enthousiasme losloeg en de bloemen reeds voor den dag gehaald werden. In den Molen hoek, het kruispunt Groesbeek, MookOver- asselt, waar alle deelnemers moesten passeeren, had zich een sympathiek gestemd publiek op gesteld, dat bij iederen aantocht van nieuwe groepen aan het applaudisseeren sloeg. Wij kunnen niet zeggen, dat er nu één groep zwak bijliep, alles liep perfect en den laatsten dag zqn er dan ook niet noemenswaardig uitvallers geweest. Nijmegen stond met duizenden langs den langen weg van St. Anna over Groenewoud naar de Kazerne opgesteld. Niet één looper bleef zonder bloemen en de dames werden er mee overladen. De muziek, welke telkens de deelnemers ging afhalen, zweeg bijna geen oogenblik. Pijpers, trommelaars, tamboers, allen waren in de weer om de vreugde naar buiten te doen klinken. Het einde was er en ruim 2900 N.B.L.O.-aanhangers "hadden de Vierdaagsche goed volbracht. Het binnenplein van de Koloniale Reserve, van de Prins Hendrik-kazerne stond tjokvol van vrienden en kennissen en bloedverwanten van hen, die de Vierdaagsche traditie geëerd hadden. Voor allen ging zonder uitzondering een hoera-tje op. Direct na de aanmelding be gaven zich de deelnemers naar het Molenveld, waar hun de personeele- of korpsprijzen werden uitgereikt door Jhr. Mr. von Weiier en door Generaal-majoor Fabius. Prof. Dr. van Poelje, secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, vertegenwoordigde den Minister van Onderwijs. De muziekkorpsen van het 5de Reg. uit Amersfoort en van de Nijmeegsche Post mannen luisterden het eindfeest op. Vrijdagochtend verschenen er ruim 2900 deel nemers aan den start. Er waren 5 deelnemers thuis gebleven en één kwam er na een korten afstand afgelegd te hebben, terug, zoodat toen het aantal uitvallers 108 was. Vrijdagavond werd geconstateerd, dat er nog 2 deelnemers waren uitgevallen, zoodat het totaal der uit vallers thans 110 bedroeg. De volgende bekroningen werden toegekend aan korpsen en vereenigingen, terwijl blijkens onderstaande lijst tal van oudere deelnemers in aanmerking kwamen voor de Kroon of het Kruis of het Cijfer, omdat zij van tien tot en met zeventien maal aan de marschen hebben- deelgenomen. Korps- en Vereenigingsprijzen: Algemeene Sportvereeniging „S. H. E. L. L."; Wandelsportvereeniging „Al Zingende Voor waarts"; Wandelsportvereeniging „Amsterdam"; Unilever Sportvereeniging; Rotterdamsche Wan- delsp. Ver. (R.W.V.)idem Groep Dames; Sport vereeniging „R.V.S."; Nat. Jongeren Verbond, Afd. Rotterdam; Nat. Jongeren Verbond, Afd. Den Haag; Sportver. Landsdrukkerij (S.V.L.); Wandelsport van „de Princevlag"; Haagsche Wandelsp. Ver. „De Vierdaagsche"; „Laat Uw Body Royaal Ontwikkelen" („LUBRO)Wan delsp. Ver. „De Blauw-vingers"; Zeeuwsche Wandelsp. Ver. „Middelburg"; Gorinchemsche Athl. en Wandel Ver. „Hellas"; Wandelsp. Ver. Vlaardingen"; Wandelsp. Ver. „De Optimisten"'; Unilever Sp. Vereeniging (Damesgroep)Rot terdamsche Meisjesgilde „S.O.S."; Wandelsport Ver. „Excelsior"; Sportver. „De Hazenkamp"; Wandelclub „Nijmegen"; Wandelclub „Robin son"; Rijksveldwacht; Vrijwillige Burgerwacht, Amsterdam; Burgerwacht van Rotterdam; Vrij willige Burgerwacht Haarlem; Ver. de Velser Burgerwacht; Roode Kruis (Transportcolonne Amsterdam); Amsterdamsche Politie; Politie korps Rotterdam; Haagsche Politie Sportver.; Politie Sportvereen. Arnhem; Utrechtsche Poli tie Sportclub; Maastrichtsche Politie Sportver.; Tilburgsche Politie Sportvereen. Militaire korpsen: Regiment Grenadiers; Regiment Jagers; le Reg. Infanterie (40 K.M.)le Reg. Inf. (50 K.M.); 3e Reg. Inf.; 4e Reg. Inf.; 5e Reg. Inf. (40 K.M.)5e Reg. Inf. (50 K.M.); 6e Reg. Inf.; 7e Reg. Inf. (40 K.M.)7e Reg. Inf. (50 K.M.) 8e Reg. Inf.; 10e Reg. Inf. (40 K.M.); 10e Reg. Inf. (50 K.M.)lie Reg. Inf. (40 K.M.); He Reg. Inf. (50 K.M.)12e Reg. Inf.; 15e Reg. Inf. (40 K.M 15e Reg. Inf. (50 K.M.)16e Reg. Inf.; 18e Reg. Inf.; 20e Reg. Inf. (40 K.M.)21e Reg. Inf.; 22e Reg. Inf. (40 K.M.); 22e Reg. Inf. (50 K.M.); Regiment Genie Troe pen Det. A.; Regiment Genie Troepen Det. B.; Regiment Genie Troepen Det. C.; Kon. Mili taire Academie; S.R.O.I. Kampen; S.R.O.I. Bre da; Landstorm verband Amsterdam; Landstorm- verband Rotterdam (40 K.M.); Landstormver- band Rotterdam (50 K.M.); Landstormverband Zd. Holland West; Regiment Motor Artillerie, Naarden; Korps Luchtdoel Artillerie; le half reg. Huzaren; 3e half reg. Huzaren; 4e half reg. Huzaren; Remontedepot; Korps Rijdende Artillerie; 2e Regiment Veldartillerie; Regiment Wielrijders; Schoolcomp. v. d. Motordienst; 2e Div. Kon. Marechaussee; 4e Div. Kon. Mare chaussee; Politietroepen; Detachement Hr. Ms. Wachtschip Vlissingen; Detachement Kon. Ma rine Den Helder; Koloniale Reserve. Deelnemers die voor de 10e maal of meer heb ben deelgenomen: Kruis, 10 maal: M. J. Taekema, Sergeant 5 R. I.; W. J. Korte, Sergeant L. S. Haarlem; J. H. Starmans, Politie Rotterdam; J. Clarijs. Politie Rotterdam; Vleghert, Politie Den Haag; H. Bouwmeester, Sergeant Luchtvaart Afd.; Fr. Wiedijk, Sergeant 7 R. I.; L. Tröger, oud-Insp. Politie, le klasse Den Haag. Kroon, 11e maal: Mr. O. Verdoom, Res. le Luit. Jagers; W. F. A. van der Kleij, Korpl. L. S. Rotterdam; W. A. J. Roelofsen, Kapt. der Mariniers; Vis, Politie Den Haag; Hollander, Politie Den Haag; J. W. Wittekamp, Nijmegen; J. van der Meulen, Kapt. 6 R. A.; Mevr. van der KleijVrijenhoek, Rotterdam. Cijfer 12: Mak, Politie Den Haag; B. Tiche laar, Sergeant 7 R. I.; J. Vos, Amsterdam. Cijfer 13: A. A. Schwing, le Luit. der Jagers; J. B. Verbergt, Sergeant 5 R. I.; M. D. Hol, Sergeant lie R. I.; D. van 't Zet, Sergeant Genie; J. H. Teunissen van Manen, Opper- wachtm. 8 R. A.; Jhr. G. H. A. van Kinschot, Ord. Off. van H. M. de Koningin; D. F. J. Brandwijk, Wachtm. 3e Div. Kon. Marech. Cijfer 14: A. A. M. Göbel, Opperwachtm. 2e Half IIuz. Cijfer 15: G. H. van Veldhuizen, Sergeant- Majoor Instr. Pol. Cijfer 16: A. J. J. Geel, Vrijwl. Burgerwacht Amsterdam. Cijfer 17: Jhr. A. van der Goes, Ritm. le Half Huzaren; A. C. L. Dinkhuisen, Den Haag; G. J. van der Kaij, Elden. In de Vrijdag voortgezette vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland stelde de heer VAN DER WAERDEN (S. D.) bij het voor stel tot opzegging van het subsidie, toegekend aan de vereeniging „Het Ned. Openluchtmu seum" te Arnhem voor, het subsidie te verlagen van f 180.op f 100.per jaar, omdat het mu seum van zulk groot cultureel belang is en de provincie het contact moet bewaren. De heer LAMBOOY (R. K.) had met een zelfde voorstel willen komen. De heer SLINGENBERG (V. D.), lid van Ged. Staten merkte op, dat alleen de provincie Gel derland subsidieert en haar bijdrage nog heeft gehalveerd. Waarom moet N.-Holland een uit zondering maken? Het voorstel v. d. Waerden werd vervolgens met 5913 stemmen aangenomen. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van het restauratiewerk aan de Groote of Sint Bavokerk te Haarlem gedurende 12 jaren, te beginnen met 1935, ieder jaar f 500.subsidie te verlee- nen, onder voorwaarde, dat het Rijk f 2500. en de gemeente Haarlem f 1000.per jaar geeft. De heer v. d. WAL (S. D.) verklaarde zich niet tegen maar wenschte de zekerheid, dat de herstellingen niet, zooals in Alkmaar, in werk verschaffing zouden geschieden. De heer SLINGENBERG (V. D.) verklaarde namens Ged. Staten, dat daar niets van bekend is en dat dit ook niet door het college bedoeld is. De voordracht werd met algemeene stemmen aangenomen. Ook in deze Staten kwam tot slot de bekende N. S. B.-motie tegen salaris- en pensioen cumulatie der leden van Ged. Staten in behan deling. De heer VLEKKE (N. S. B.) lichtte het voor stel toe. Spr. meende, dat het lidmaatschap van Ged. Staten een eere-ambt is en dat in het verleden te gemakkelijk met geld is omgesprogen. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.-H.) sprak een hartelijk welkom tot de C. D. U. en de K. D. P. Gaarne zou spr. ook de N. S. B. welkom heeten, maar de beschul digingen, die deze fractie aan het adres van velen geuit heeft bij de verkiezing van gedepu teerden, weerhouden hem even. Dat de N. S. B.- leden de vergadering verlieten, heeft een diepen indruk op spr. gemaakt. De verkiezing werd een operette met een vooraf bekonkeld bevredi gend slot genoemd. Maar waarom heeft de N. S. B. dan wel aan de Eerste Kamerverkiezing deelgenomen? Spr. zal de heeren niet als vijan den beschouwen, maar als provincie-genooten, terwijl de christelijke gedachte een groote rol speelt bij het bepalen van de liefde. De vraag is, of de andere fracties de denk beelden der N. S. B. zullen kunnen overnemen. Het eerste optreden is niet bepaald gunstig te noemen. Het onderhavige voorstel moet niet een zijdig en provinciaal behandeld worden; de ge- heele materie wordt straks in een rijkswet gere geld, op beter afdoende wijze dan de heer Vlekke voorstelt. De N. S. B. doet verstandig haar motie terugte nemen (applaus) Mevr. BQISSEVAIN (V. B.) stelde voor niet op de zaak in te gaan, omdat de regeering doende is in deze richting. De heer KOOIMAN (V. D.) kwam op tegen de hoovaardij van de N. S. B.-leden, geuit bij de verkiezing van gedeputeerden. Spr. zou gaarne weten hoe de N. S. B.-ers staatsrechterlijk het besturen van ons land zien. Misschien kan hij daarop in deze vergadering antwoord krijgenals ten minste niet eerst het hoofdkwartier geraadpleegd moet worden. De N. S. B. wil terugvorderen, wat sinds 1931 te veel betaald is, maar wat voor extra werk zaamheid te weinig ontvangen is? Hier past een protest, omdat het hier een paradepaard be treft van een man, die de eene hand sluit om de andere te openen (hilariteit). De fractie doet goed haar voorstel in te trek ken. Nadat de door de N.S.B. ingediende motie met groote meerderheid was verworpen, werd de vergadering gesloten. Nabij de halte-Bril van de electrische tram te Kerkrade had Vrijdagmiddag een botsing plaats tusschen een personen-auto, bestuurd door L. uit Terwinselen en een vraentauto. De 18-jarige L. Janssen uit Hoensbroek, die naast den bestuurder van den personen-auto was gezeten, werd op den weg geslingerd en bewusteloos opgenomen. Met een schedelfrac tuur en een ingedrukte borstkas is hij naar het St. Jozef-ziekenhuis te Kerkrade vervoerd. De bestuurder en diens vader, die achter in den wagen was gezeten, werden licht gewond. De laatste bleef ter observatie in het ziekenhuis achter. De toestand van den heer Janssen is zorgwekkend. De beide inzittenden van den vrachtauto bleven ongedeerd. De personen-auto, welke ern stig werd beschadigd, is in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4