STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Het is NU TIJD te profiteren van onze VERPLAATSINGS UITVERKOOP Fa. VAN BASTEN'S WONING-INRICHTING m HET CONFLICT MET ABESSINIË De explosie nabij Vijf en vijftig dooden Nog slechts 8a ÏO dagen PLEIN 19 - HAARLEM - TEL. 11159 Uitsluitend a contant ZONDAG 28 JULI 1935 BENZINEPOMP OMVER GEREDEN Alcohol in het spel? ZANDVOORT Centrum-Comité der vereeniging Koninginnedag Personalia Examen Handenarbeid Examen Hoofdakte BURGERLIJKE STAND HILLEGOM Succesboeken Kunstmatige roem IS UW GR.HOUTSTR. 166 V olksdansf eesten Te Londen fepT! De positie van den Italiaanschen ambassadeur te Addis Abeba Turijn Het Concordaat met Joego-SIavië Reden van minister Auer Het drama in de hoofd stad Wat een buurvrouw zag Kruisbeeld op een graf ontvreemd Een Ossenaar te Amsterdam aangehouden JONGEN ERNSTIG GEWOND Automobilist rijdt na aan rijding door WIELRENNEN De Ronde van Frankrijk ZWEMMEN ZWEMWEDSTRIJDEN TE VELSEREND Mooi wint de 100 M. vrije slag België welhaast zeker van de zege Een handelsreiziger uit Haarlem wilde op 19 Juni een cliënt eens uitermate terwille zijn en reed met hem in zijn auto naar het Noorderbad, waar zij iets dronken en zich vermaakten. Sa men gingen ze weer naar huis en reden in den auto langs den Zeeweg, via Overveen naar Haarlem. Toen begon het lieve leventje. Een gedeetle van Haarlems burgerij verpoosde zich omstreeks half negen op den Koudenhorn, toen zij plotseling een auto zagen aankomen rijden, die hevig slingerde, af en toe de trottoirband raakte of er overheen wipte en toen, als om er een eind aan te maken, recht op een benzine pomp aanreed, met 'n flinken knal ertegen op botste en omver reed. Even beduusd bleef de bestuurder zitten, maar reed toen weer door. Woensdagmorgen stond de onvoorzichtige be stuurder voor den Kantonrechter terecht. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, door op de manier als boven be schreven, te rijden en dat hij dusdanig onder den invloed van alcohol was geweest, dat hij niet in staat kon worden geacht een motor rijtuig te besturen. Woensdag werden verdachte's cliënt, een eer ste groepscommandant van de militaire politie, en een dienstbode als getuigen gehoord. Degene, die bij verdachte in den wagen had gezeten, verklaarde ongeveer het volgende: Hij zelf had in het Noorderbad 4 glazen bier ge bruikt, verdachte Sfchter slechts 2. Hij was ge durende het uur, dat zij er geweest waren, en kele keeren in een bootje gaan varen, zoodat hij niet wist of verdachte in dien tijd misschien meer had gedronken. Hij vermoedde echter van niet. Op het moment van de aanrijding was bij wakker geschrokken. De vertegenwoordiger zeide juist voor de ben zinepomp uitgeweken te zijn voor een hond, die echter door geen der andere getuigen was op gemerkt. De Kantonrechter trok die verklaring dan ook in twijfel. De dienstbode had den auto zien slingeren, terwijl de groepscommandant verklaarde, dat de wagen naar rechts afzakte en daardoor de ben zinepomp omverreed. Zaterdagmorgen werden nog een hoofdagent, de verbalisant en de kellner van het Noorder bad gehoord. Eerstgenoemde had dadelijk na het ongeval den auto opgespoord en hem teruggevonden op het van Zeggelenplein, met beschadigde spat borden en portier en een lekken band. In de Amsterdamschestraat vond hij beide inzitten den: verdachte normaal, doch den ander be neveld. Verdachte had den band weer hersteld en den auto onder politietoezicht naar de Sme- destraat gereden. De kellner uit het Noorderbad zeide uitdruk kelijk, dat de vertegenwoordiger 2 glazen en de ander 4 glazen bier gedronken had. De- Ambtenaar verwonderde er zich over, dat de kellner zich alles nog zoo juist wist te herin neren. „Daar ben je kellner voor," was het ant woord. Het O. M. vroeg vrijspraak voor het gebruik van alcohol, doch voor het roekeloos rijden een geldboete van 60 subs, 60 dagen en 3 maanden ontzegging van het rijbewijs. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis pleitte cle mentie en vroeg geen ontzegging van'-het rij bewijs te willen toepassen. Na re- eh dupliek veroordeelde de Kanton rechter verdachte tot 50 subs. 25 dagen, materie. Vandaar dat we een felicitatie moeten brengen aan den Directeur, kapelaan J. A. van Ettinger, die tot dit eigen werk niet alleen den stoot gaf, maar aan wien zeker ook de gedachte werd geïnspireerd om het in te deelen, zooals het werd gedaan. Natuurlijk kunnen we den mhoud hier niet weergeven: zulks zou te veel plaatsruimte vergen, maar het is ook niet noo- dig. Genoeg zij het te zeggen, dat behalve door den directeur er in geschreven werd door de Prefecte, door de secretaresse, die een historisch overzicht geeft van de wording en den uitgreoi der Maria-congregatie, door de leidster van het eigen koor, door enkele leden, ook door een der zieke leden enz. En dat alles met een eenvoud en warmte, die getuigen van innige devotie tot de goede Moeder, opwekkend tot trouw en vol harding, aansporend tot nog grooter devotie, tot nog inniger vertrouwen in de Smeekende Al macht Vonrloopig verschijnt het eigen orgaan ééns per drie maanden, maar we zijn heusch niet met den profetenmantel omhangen als we voor spellen, dat het binnen zeer korten tijd een Maandschrift wordt. Met buitengewonen ijver werken hier Directeur en leden aan de perfec tie van het geestelijk leven. Mogen allen die nog om welke reden ook buiten het con gregatieverband staan toetreden tot dit Maria- werk, dat reeds zulke schoone vruchten afwierp en in de toekomst nog zooveel meer zal bijdra gen tot het ware geluk van de Maria-kinderen. Zoo worde het! De Schotsche padvinders nemen afscheid Vrijdagavond was het de laatste dag voor de Schotsche padvinders, die hier van Maandag af hebben vertoefd. Bij deze gelegenheid heeft de burgemeester eenige afscheidswoorden gericht, tot den lei der, den heer Smith. De heer Smith dankte namens zijn „boys" voor de ondervonden hartelijkheid der bevol king. Vanzelf sprekend werd ook weer een schot sche dans ten beste gegeven en een stulije doe- delzakmuziek ten gehoore gebracht, doch dit maal konden de aanwezigen ook genieten van een zangstukje. Gezongen werd: Scottland for ever. Van de zijde der inwoners als van badgas ten heeft het hun aan belangstelling niet ont broken, zoodat den padvinders niets dan aan gename herinneringen uit Holland zullen bij blijven. Naar aanleidingvan het op Koninginnedag te houden muziek-concours, hebben zich' de volgende vereenigingen definitief opgegeven: Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Chr. Fanfare corps „Arti et Religioni", dir. A. F. Dekker, Haarlem. Eere Afd. Fanfare: „Crescendo", dir. F. A Dekker. „Albert Hein", dir. L. Brouwer, Zaan dam. Superieure Eere-Afd. Fanfare, dir. P. F. v. Qverbeeke, Aalmeer's Fanfarecorps? Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Chr. „Har monie „Soli Deo Gloria, dir. J. Schoen, Weesp, „Eensgezindheid", dir. Joh. Fh. Betz, Heem stede. Eerc Afd. HarmonieChr. Muziekver. „Soli Deo Gloria", dir. J. Schoen, Zaandam, Chr. Harmoniever. „Sursum-Corda", dir. P. N. Joo- sen, Krommenie. Suprerieure Eere Afd. Harmonie: „St. Grego- rius de Groote", dir. J. Bonte, Den Haag. Daar het Comité met nog vele anderee ver eenigingen in correspondentie is, heeft het be sloten om de inschrijving te verlengen. Jammer is het, dat er zoo weinig plaatselijke vereenigingen aan deel kunnen nemen. Geslaagd voor coupeuse: mej. M. v. Houck; geslaagd voor costumière: mej. T. Kok. A. Kok, H. Daams, J. Smolders en Cl. Meijer. Geslaagd de dames: W. S. Burggraaf. J. M. v. d. Hijligenberg, K. J. van Haageh, J. A. Hof- stra, W. J. Cassee, C. J. van Toorn, te Amster dam; J. E. Mouthaan en C. J. A. Forgens te Haarlem; jonkvr. W. C. D. de Jonge v. Ellemeet, Utrecht; A. van Duinen, Heemstede. HAARLEM 27 Juli. Geëxamineerd 3 vrouwe lijke en 5 mannelijke candidaten Geslaagd: mej H. G. Kapma, Oostzaan en de heeren J. A. Mul ders, Heemstede; P. J. van Noppen, Heemstede; Ff. C. Vrugt, Wijk aan Duin. Geboren: A. H. v. Huizen—v. Gastelen z; C. P. Cnopiusv. IJsendijk d; C. E. Houkes—Mel- ber d; Z. v. DijkDurans z. Overleden: C. F. Woutersz, 64 j., Dreef; I. A. Zwitserlood, 59 j„ Leidschevaart; J. Koning, 28 j., Reitzstraat; C. Wesselingh, 63 j„ Schoter singel; M. MetselaarDuijn, 66 j., Kamperlaan. Maria-Congregatie St. Josephkerk Door een toeval kregen we inzage van het eerste num mer van „Inviolata", het eigen tijdschrift der Mariacongregatie der St. Josephparochie. Met veel genoegen hebben we het gelezen en achten ons wel bevoegd, er een oordeel over te vellen En dan mag dat niet anders dan gunstig zijn, gunstig over de geheele linie, over de geheele In het jongste nummer van de Nederlandsche Bibliographie Wijdt dr. P. H. Ritrer een hoofdartikel aan de actie voor het succes- boek, die meèr en meer in den boekhandel ge bruikelijk wordt. Een bepaald werk wordt op bijzondere wijze gelanceerd, het moet de Schla ger van het seizoen zijn. Gewoonlijk is de lit teraire en de ethische waarde van het succes- boek vrij gering, zelfs indien een „bekend schrijver" wordt uitgekozen als voorwerp det buitengewone propaganda. Immers het succes- boek moet aan zeer algefneene eischen voldoen. Het moet beheerscht worden door een mentali- telt, welke bij het publiek makkelijk inslaat en waarmede zich iedereen, van welke richting of overtuiging hij ook weze, zoo ongeveer accoord kan verklaren. Het suceesboek was jaren lang de familieroman. Tegenwoordig lanceert men liever een meer avontuurlijke geschiedenis, die bfj voorkeur ver van huis moet spelen. Het kunstmatig gewekte succes o, arme schrijver, die meent, dat uw stijl en niet uw uitgever u in eens zoo populair maakt! dient natuurlijk de reclame weer. Ongeveer een half jaar rekt het suceesboek zijn leven. Dan wordt het door een ander boek verdrongen. De schrijver blijft nog eventjes in de volksgunst, maar reeds staat de uitgever klaar met een nieuwe, kunstmatig opgeblazen reputatie. Tegen dezen gang van zaken verzet zich dr. Ritter terecht. Hij schrijft! „Zou het publiek op den duur niet wat moede worden van al die succes-boekerij? Het publiek, dat minder uitgeven kan dan vroeger en dat misschien door een zekere onrust, die er in de boekenwereld heerscht, van zijn stuk wordt ge bracht. Ik weet, dat ik vele boekhandelaren aan mijn zijde heb, wanneer ik pleit voor een gelijkmatige propaganda voor den algemeenen boekenvoor- raad. Ik hoop ten zeerste, dat de boeken, waar omtrent men verwachtingen heeft, in groote hoeveelheden zullen worden gevraagd en ver kocht. Maar ik hoop toch ook, dat niet bepaalde boeken allerlei andere boeken, die toch ook levende getuigenissen zijn van hetgeen er in hoofd en hart vah onze schrijvers ombaat, vol komen zullen verdringen. En hier komen wij op een belangrijke zaak. De boekverkooper kan zoo veel verrichten, om de belangstelling van het publiek ietwat ge schakeerd te houden. De boekverkooper kan aansluiting zoeken bij den individueelen smaak, bfj het individueel karakter, bij de individueele belangstelling zijner cliënten. Het verschijnsel, dat sommige boeken oneindig meer verkochte exemplaren opleveren dan andere, zal zich wel blijven openbaren, zoolang er boeken in den handel zijn. Maar de goede boekverkooper ver staat de kunst boeken, waarnaar de spontane belangstelling van het publiek niet uitgaat, levend te maken. Dat is een zeer schoone kunst, een kunst die aan het vak van boekverkooper een zekere wijding kan geven. Omdat juist het wekken van belangstelling voor boeken aan het vak zijn intellectueel en cultureel karakter geeft." Zaterdagmiddag j.l. dansten in de tuinen van Lambeth Palace te Londen de volks dansen van twintig verschillende natio- maliteiten. Hiermede werd het feestelijke volks dansfeesten op waardige wijze besloten. Om trent deze feesten bericht men ons nader: Ongeveer zeshonderd dansers, overgekomen uit alle hoeken van de wereld, uit Oostenrijk, Bulgarije, Denemarken, Frankrijk, Holland, Noorwegen, Polen, Roemenië, Spanje, Zweden, Zwitserland en Rusland hebben een heele week lang in Londen feest gevierd. Een feest, dat één lange vroolijk-gekleurde variété-voorstelling was, waarbij de stad zelf het tooneel vormde. Zij dansten en zongen in de groote stads parken, in Hyde Park, Greenwich Gardens en Regent Park, tegen een achtergrond van hees ters en boomen en glooieende grasvelden. Ze ver anderden zelfs in de binnenstad het dagelijk- sche stadsbeeld volkomen: Alpengejodel en zoete volksche wijsjes klonken van voorbijrij dende bussen. Spanjaarden wierpen verleidelijke kushanden naar de menigte zoodra de bus er gens stopte, Italiaansche schoonen met roode bloemen in het zwarte haar schaterlachten naast oolijke Tirolers en wuifden uit de raam pjes, waarachter gewoonlijk rustige burgers, op wég naar hun werk, plegen te zitten. Fantas tische houten muziekinstrumenten, blijkbaar in conflict met de ruimte in de bus, staken hier en daar naar buiten. Het was een schouw spel, dat bij de in civiel gekleede bevolking in den smaak viel, alsof het 'n non-stop-maske rade-vertooning was. De groote Albert Hall, die tienduizend be zoekers kan bevatten, en die naar men zegt al leen door den violist Kreisler, of door een be kend bokser gevuld kan worden was drie avonden echter elkaar geheel uitverkocht en het enthousiaste publiek scheen maar niet ge noeg te kunnen krijgen van de eindelooze ver- scheldenheid van kleuren en bewegingen waar mee de groepen dansten naar de traditie en den aard van hun land. De Scandinavische groepen zingen met een ernstigen ondertoon en dansen een voornamen rijdans; de Duitschers mar- cheeren op onder hun hakenkruisvlag. de En- gelschen geven een strikt uitgevoerden massa- dans en hun Morris-dansers zijn sierlijk bij uit stek. Hongarije danst Czardas, Italië is vroolijk met uitgelaten keelgeluiden en lachende knip oógen en de Russen brengen vurige dansen van de Ukraine, uit Moskou en Azië. De Hollanders dansen zooals de boeren sinds jaren en jaren in Gelderland dansen. Althans de Hollandsche groep, die in Londen vertegenwoordigd is, be staat uit een aantal Geldersche boerendansers en danseressen uit Gorssel, die voor deze één week de boerderij in den steek hebben gelaten om Londen te laten zien wat ouderwetsche Hol landsche feestvreugde is. Ze dansen in hun ge wone „boerenplunje", de vrouwen met een ge ruite boezelaar over de donkere kleeren, de mannen met een oranje kokarde op de zwarte jas of pet. Ze dansen op de maat van een ac cordeon, zooals ze die alleen in Holland kun nen bespelen. Een groot deel van het enthou siaste applaus, dat hun ten deel valt aan het einde van „de Vleegerd",\ ,Riepe, Riepe Gar- ste" en andere oude Hollandsche dansen, geldt ongetwijfeld den ouderwetschen dans- en cere moniemeester, die hen ten dans leidt. Ook bij de openluchtvoorstellingen vallen de Hollanders erg in den smaak. Ze worden voortdurend om zwermd door vriendelijke Engelsche jonge da mes, die om een handteekening in het pro gramma komen bedelen en het zijn daarbij niet alleen de witgeschuurde klompen, die zij zeer bewonderen. Zij vinden Geert en Jan en Maar- tje gul bereid om hun namen neer te schrijven: vijf, tien, dertigmaal en altijd met denzelfden breeden glimlach. De Geldersche humor gaat daarbij gelukkig onbegrepen aan hen voorbij. Naast de Gorsselsche groep is Holland ver tegenwoordigd door den heer Hendriksen, wiens prachtige demonstraties van vendelzwaaien. ademloos door de toeschouwers worden gevolgd. „Je begrijpt niet hoe hij het doet", zei m'n buurman. Dat is inderdaad het geheim van den heer Hendriksen zelf en van den heer en mevrouw Van der Ven, de leiders van de Hol landsche Volksdansbeweging, die op dit Inter nationale Volksdansfeest hun werk zeer zeker beloond zullen hebben gevonden. v /v- "■-Sv> De lijfwacht van koning Carol is met een fraai uniform uitgedoscht, dat veel over eenstemming heeft met dat van het Oud-Pruisische leger (Gedeeltelijk gecorrigeerd ADDIS ABEBA, 27 Juli In het Corps di plomatique alhier bespreekt men met groote be langstelling welke thans de positie is van den Italiaanschen ambassadeur, sinds deze door zijn geste op den verjaardag van den Negus het onmogelijk gemaakt heeft, dat hij in direct contact zou kunnen treden met den Negus. Men acht dit feit vooral ernstig onder de huidige omstandigheden, omdat daardoor groote moeilijkheden ontstaan in het overbrengen van regeeringsbeslissingen. Weliswaar hebben de ■Abessiniërs verklaren, dat zij besloten nebben de onvriendelijke geste van den Italiaanschen di- plomatieken vertegenwoordiger te negeeren, dit neemt echter niet weg, dat men zijn positie uitermate moeilijk acht en zich afvraagt of de ambassadeur verontschuldigingen zal aanbieden voor zijn wegblijven, dan wel uit zijn functie zal aftreden. rri jf- -u. J <"i- TURIJN, 27 Juli (Reuter). Laat in den avond bedroeg het aantal menschen dat bij de explosie in de kruitfabriek te Varese om het leven was gekomen vijf en vijftig, waar onder talrijke jonge meisjes. De lijken, die geborgen konden worden, zijn verschrikkelijk verbrand en velen zijn absoluut onherkenbaar. In een gedeelte van de fabriek woedt het vuur nog hevig. Omtrent de oorzaak van de explosie is nog niets bekend, aangezien krachtige afzettings maatregelen genomen zijn en een direct con tact met de verantwoordelijke instanties nog niet mogelijk is geweest. De bevolking van Varese, dat in de nabijheid ligt van Milaan, bevindt zich in groote op winding. drijf is gebeurd. Zij stond juist aan de deur om haar zoontje binnen te roepen. Plotseling zag zij eenige Chineezen uit het Boardinghouse ko men, a'ie klaarblijkelijk ruzie hadden. Wat er toen gebeurde vergeet ik mijn leven lang niet, zei mej. Schaefer, die nog diep onder den indruk was. Een kleine Chinees met een grijzen hoed op, die heel erg opgewonden was tenminste voor een Chinees trok een revolver en schoot viermaal op de borst van den man tegenover hem. Na twee schoten kon hij den «ader nog een klap geven. Toen zakte hij ineen, terwijl hij zich vast probeerde te houden aan de kleeren van zijn moordenaar. Deze rukte zich los, trok zijn jas over het hoofd en vluchtte weg in de richting van de Papenbrugsteeg. Al les speelde zich in enkele seconden af. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 27 Juli: Bij het diner, dat de Joego-Slavische gezant te Rome gisteren ter gelegenheid van de tot standkoming van het concordaat aan Kardinaal Pacelli aanbood, hield minister Auer een rede, waarin hij wees op het aandeel, dat de ver moorde koning Alexander in de tot standkoming heeft gehad. Koning Alexander heeft zelf de hoofdlijnen van het concordaat aangewezen. Minister Auer bracht hulde aan den Paus en verklaarde, dati de katholieken yam Joego slavië in dit concordaat een nieuw bewijs zou den zien van de vaderlijke genegenheid van den Paus tot zijn kinderen. De Joego-Slavische regeering is er van over tuigd, dat de samenwerking tusschen de gees telijke en wereldlijke macht voor staat en Kerk rijke vruchten zal afwerpen. In zijn antwoord noemde Kardinaal Pacelli het concordaat een werk van vrede en ver trouwen. De tragische dood van koning Alexan der werpt een schaduw op de tot standkoming hiervan, maar tevens verheft het 't concordaat tot iets hoogers. Moge koning Peter II, wiens bloeiende jeugd een symbool is van den jongen staat, eenmaal in de vreugde zijns harten kunnen constateeren, dat voor den geestelijken ondergrond van zijn volk niets zoo belangrijk is dan de open aan vaarding van de bovennatuurlijke waarheden. Mejuffrouw Schaefer, Oudekerksplein 5, woont vlak tegenover de plaats waar het mis- Op verzoek van de gemeentepolitie te Oss werd Zaterdagmiddag te Amsterdam gear resteerd en naar Oss overgebracht de 21-jarige Ossenaar C. van B., die ervan verdacht wordt, een fraai kruisbeeld te heben ontvreemd van het graf van een kind van den heer A. S. te Oss. - De heer S. heeft hiervan aangifte bij de po litie gedaan, welke een onderzoek instelde. Pas nu is het haar gelukt den dader, die meer wan daden op zijn geweten heeft, te Amsterdam aan te houden, waar hij als werklooze van den steun leeft. Hij zal op transport naar 's Herto genbosch worden gsteld, waar hij voor den of ficier van justitie zal worden geleid. Zaterdagmiddag om 6 uur werd op den weg naar Budel onder de gemeente Weert een 22- jarige jongen J. Vercoelen uit Weert met hoofd en schouderwonden in bewusteloozen toestand aangetroffen. De jongeman, die er ernstig aan toe was, werd naar zijn woning vervoerd. Het onder zoek wees uit, dat V. door een auto was aan gereden. De bestuurder van den auto is na de aanrijding doorgereden. De politie van Weert stelt hiernaar een onderzoek in. Na een kort welkomstwoord van den heer D. Klay, voorzitter van „Velserend", ving het pro gramma aan met onderlinge wedstrijden voor leden van „Velserend". In de 25 M. vrije slag voor meisjes onder de 14 jaar, zegevierde A. Bunte in 34 4/5 sec., ter wijl van de twee jongens H, Glazener in 31 4/5 sec. als eerste eindigde. De 50 M. vrije slag voor dames van 14 tot 18 jaar bracht een goede overwinning voor A. Nol in 48 sec. De tijd van de dames boven 18 jaar in dit nummer was natuurlijk belangrijk beter, n.l. 8 sec. Hier zegevierde mej. A. van Oostveen, De 50 M. vrije slag voor heeren boven 18 jaar bracht een overwinning voor E. Bunte, tijd 38 1/5 seconde. Vervolgens hadden in dezelfde klasse school slagwedstrijden plaats, waarvan de resultaten in de volledige uitslagen zijn opgenomen. Begrijpelijkerwijs ging de groote belangstelling uit naar de nationale wedstrijden. Deze begon nen met 100 M. rug voor heeren. Hier waren de favorieten Metman (Y) en Scheffer (DJK), die in deze volgorde eindigden met 4/5 sec. vtr- schil van tijd. De tijd van Metman was 115 1/5 seconde. Nida Senff, onze ADZ-kampioene, zwom bui ten mededinging de serie met J. Ketelaar HV GB -mee en tikte 1/5 sec. eerder aan in den tijd van 1—23 1/5 sec. Mej. J. Stroomberg (Y) toonde zich in de 100 M. schoolslag voor dames superieur en ein digde ruim 2 sec. voor mej. J. Waalberg (ADZ). Als dtrde tikte mej. B. Brommelkamp (Y) in 133 1/5 sec. aan. Het nummer 5 x 50 M. vrije slag heeren gaf een spannenden strijd tusschen de plaatselijke rivalen HVGB en HPC. Van dezen onderlingen strijd, die met 1/5 sec. in het voordeel van de HVGB-ers eindigde, trokken de Y-menschen, die er dadelijk een flink tempo in hadden ge zet, zich niet veel aan en wonnen in 2 min. 29 4/5 sec. Na een demonstratie schoonspringen, die veel belangstelling had, werden de nationale num mers voortgezet. Intusschen waren ook de twee jongste „af- zwemmers(sters)" gehuldigd, benevens de bad meester van het Natuurbad. Om den beker, aangeboden door mevr. Kroese, ontwikkelde zich in de 3 x 50 M. wisselslag een mooie strijd tusschen Het Y en ADZ, welke eerst in de laatste baan (vrije slag) door ADZ gewonnen werd 1/5 sec. vóór het Y in 1 min. 55 sec. Het groote nummer was de strijd tusschen Mooi (HPC) en Scheffer (DJK) op de 100 M. vrije slag. Het werd echter een gemakkelijke overwinning voor den Heemstedenaar, die Schef fer in den tijd van 1 min. 2 1/5 met bijna 3 sec. klopte. Mej. Tini Wagner (Het Y) gaf vervolgens een goede demonstratie der verschillende sla gen, waarbij vooral de goede armslag opviel. Daarna kwam als slot van den middag een polo-wedstrijd tusschen Het Y en het Haar lems zevental. Voor de rust wist Van Oostrom Soede met een ver schot Het Y de leiding te geven, waarna Uitendaal Mooi in de gelegen heid stelde om gelijk te maken. Ook in de tweede helft wist elk der partijen eenmaal te scoren door toedoen van Uitendaal en J. Kohier. Met gelijken stand (2-2) kondigde scheids, rechter Blitz daarna het einde aan. De volledige uitslagen luiden: Onderlinge wedstrijden: 25 M. vrije slag voor meisjes tot 14 jaar: 1. A. Bunte, 34 4/5 sec; 2. A. Thijssen, 42 sec. 25 M. vrije slag jongens tot 14 jaar: 1. H. Glazener 31 4/5 sec.; 2. J. Kok, 43 sec. 50 M. vrije slag dames 14 tot 18 jaar: 1 A. Nol, 48 sec; 2 A. Starink 49 sec. 50 M. vrije slag dames boven 18 jaar: (1 A. v. Oost veen, 40 sec; 2 A. Roskam 51 sec. 50 M. vrije slag heeren boven 18 jaar: 1. E. Bunte, 381/5'sec.;'2. K. -de Vries 39 1/5 sec; 3 W. Vellekoop en J. de Vries, beiden 40 sec. 50 M. schoolslag voor dames 1418 jaar: 1 A. Nol, 48 sec; 2 A. Staring 50 2/5 sec; 3 A Kampman, 51 4/5 sec. 50 M. schoolslag voor dames boven 18 jaar: 1 en 2 A. Oostveen en A. Roskam (50 2/5 sec.)3 G. Westerhof 50 3/5 sec. 50 M. schoolslag voor heeren 1418 jaar: 1 J. Hendriks, 48 sec; 2 K. Hoogvorst 50 4/5 sec; 3 G. Bas, 51 sec. 50 M. schoolslag voor heeren boven 18 jaar: 1 H. J. Koolhaas, 47 3/5 sec; 2 D. Purmer, 58 1/5 sec. Nationale wedstrijden. 1 P. Metman (Het Y), 1 min. 15 1/5 sec; 2 J. Scheffer (DJK) 1 min'. 16 sec; 3 J. Ketelaar (HVGB) 1 min. 23 2/5 sec. 100 M. schoolslag dames: 1 J. Stroomberg (Het Y), 1 min. 30 sec; 2 J. Waalberg (ADZ) 1 min. 32 1/5 sec; 3. B. Brom melkamp (Het Y) 1 min. 33 1/5 sec. 5x50 M. vrije slag heeren: 1. Het Y in 2 min. 29 4/5 sec; 2 HVGB 2 min. 37 2/5 sec; 3 HPC 2 min. 37 3/5 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafs««3 (Om den beker, uitgeloofd door mevr. Kroese) 1 ADZ 1 min. 55 sec; 2 Het Y I 1 min 551/5 sec; 3 Het Y II 2 "min. 4 3/5 sec. 100 M. vrije slag heeren: 1 S. L. Mooi (HPC) 1 min. 21/5 sec; 2. J. Scheffer (DJK) 1 min. 5 2/5 sec; 3 H. Maier (Het Y) 1 min. 6 sec. Waterpolo: Haarl. Zevental—Het Y 2—2. In het Natuurbad „Velserend", gelegen in de lommerrijke omgeving van de Ruïne van Bre- derode, is Zaterdagmiddag onder vrij groote be langstelling het nationale zwemfeest gehouden, dat door de Zwemvereeniging „Velserend" ge organiseerd was. Als voorzitter-kamprechter fungeerde de heer G. Blitz te Amsterdam. Een tiental vereenigingen uif Amsterdam. Zaandam en Haarlem en omgeving had inge schreven. De voorlaatste etappe van den Tour de France leidde Zaterdag van Nantes naar Caen over een afstand van 274 K.M. Ook deze etappe was weer in twee deelen gesplitst. Het eerste ge deelte leidde van Nantes naar Vire over een afstand van 220 K.M. en deze rit werd gewon nen door Le Greves in 8 uur 33 min. 13 sec. voor Pelissier. Het tweede gedeelte, van Vire naar Caen over 54 K.M., werd tegen het horloge gereden en hier maakte de* Duitsch-Italiaansche ploeg den besten tijd. Het was wel opmerkelijk, dat Le Greves heden het eerste gedeelte van de voorlaatste etappe voor de derde achtereenvolgende maal wist te winnen. Het belangrijkste van dezen rit was wel het feit, dat R. Maes 1 min. 10 sec. verloor door bandenpech. Hij kwam als 37ste te Vire aan. Morelli en Teani reden met de Duitschers in het tweede gedeelte gezamenlijk en zij slaagden er in den besten tijd te maken n.l. 1 uur 25 min. 19 sec. over 54 K.M. Meer dan 1 minuut langzamer waren de Franschen en de Belgen, zoodat Maes wederom iets van zijn voorsprong inboette. De resultaten waren: Nantes—Vire 220 K.M. 1. Le Greves (Frankrijk) 8 uur 33 min. 13 sec. 2. Pelissier (Frankrijk)3. Bertocco; 4. Morel- li; 5. Teani. Vire—Caen 54 K.M. tijdrace. 1. DuitschlandItalië met 1 Morelli; 2. Weckerling; 3. Teani; 4. Thierbach. Tijd 1 uur 25 min. 19 sec. 2. Frankrijk 1 uur 26 min. 34 sec.; 3. België —Zwitserland 1 uur 26 min. 39 sec. Maes heeft nog steeds de leiding in het al- Cmeen klassement en er zouden morgen in de itste etappe van Caen naar Parijs wel heel bijzondere dingen moeten gebeuren, zal het dit maal niet een Belgische zege over alle linies worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3