Oisterwi jk eert de Moeder Gods V iÜ Z' d t t a l!§§ d a t m a m a V acantie-week Fraai en waardevol buitenkansje t t t 5 Exweto-week LUISTERRIJKE OMGANG DE GRATIS REIS NAAR BRUSSEL k t k d l d i L k l k. k k i l i l a k k l 1° l i i l l l k m. l s X L tÉfc Uf L L TIL TTL TL ZONDAG 28 JULI 1935 Vertegenwoordigers uit alle tijden en standen omstuwen het oude beeld ,De sevenste bliscap' „Die sevenste bliscap" Het oude beeldje M aria-omd racht Een nieuwe kapel piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBRABANTSCHE BRIEVEN 1 Den Tiest valt met z'n neus in den verschen koffie De schouw mot blijven rooken 1 De heer Hoogstra ten grave gedragen Overgroote belangstelling BROEDER W. BUSCH S. J. t Aan de gevolgen overleden ONS PRIJSRAADSEL Hoewel ons laatste raadsel volgens velen verre van gemakkelijk was, bleek de ambitie ook nu weer zeer groot te zijn Een slagzin gevraagd 0 0 0 t O X. X. X. L X. CL X. 9 L M X. u CL O q CL O rt\ CL b 0 Hij lust van 1 't heele verken Het nieuwe raadsel 13 WERKLOOSHEID IN MEI De toestand iets verbeterd JAPANSCHE GASTEN Bij den Gouverneur-Generaal De „Lijster" naar Indië Invoer van aal en paling UIT DE STAATSCOURANT Notariaat Onderwijs dus LEZING IR. MUSSERT TE BATAVIA Verdronken bij het zoeken van planten Bij het zwemmen verdronken Populaire liedjes gekregen het geheel grondig te herzien. Nu zul len de oude ramen elders in de kerk worden geplaatst en nieuwe de zeven Vreugden van Maria in beeld brengen. Vier vakken in den wand zullen de oude kapel van Oisterwijk en het gildewezen, de oude kerk en de processie, de nieuwe kerk bij haar consecratie en de abdij St- Geertrui uitbeelden. Heel Oisterwijk staat zóó om 't beeld, dat een waardiger troon van zwart- marmeren zuilen met zilveren kapiteelen krijgt, op welken baldakijn zilveren kolommen weer een klein dak schragen. Gouden lindeblaren zullen om die kolommen gestrengeld zijn. Zij worden gesmeed uit het oud-goud dat de inwoners van het stadje bijeenbrachten uit reine piëteit. In de kerk, waar deze kapel komt, draagt Mgr. Diepen na den ommegang een pontificaal Lof op. Om zes uur in den avond wordt dan Maria wéér gehuldigd doordat het openluchtspel, dat Oisterwijk geregeld speelt, dit jaar gewijd is aan Haar „Sevenste bliscap". Dit spel, dat in de middeleeuwen in Brussel regelmatig werd opgevoerd, iedere zeven jaren, ruim een eeuw lang, raakte tijdens de refor matie zoek. Later heeft dr. Leendertz het weer gevonden en gepubliceerd en naar dezen tekst heeft pastoor Smulders het omgewerkt. Eerst voor een opvoering te Den Bosch in 1913 thans opnieuw voor de open lucht. Het terrein v»or de spelen werd prachtig ge kozen: midden in het dorp, in een tuin. De décors van Charles Eyck voldoen in deze een voudige omgeving een glooiend grasveld, een vijver en een entourage van donkere boomen zóó bijzonder goed, dat men er zich op het eerste gezicht reeds door getroffen en toe aan getrokken voelt. Men verlangt naar het levende spel in dit sobere huisje van Maria onder de machtige kolommen van den slechts in groote trekken aangeduiden tempel en op dat fijne bruggetje over het water. Op het spel dat geheel door Oisterwijkers wordt uitgevoerd en onder de bekwame regie staat van Pierre Balledux en op de muzikale illustratie van den heer A. Biemans komen wij nog terug na de opvoering. Onze verwachtingen zijn hoog gespannen. Oisterwijk, 22 Juli. Al de heerlijk-stille zandpaden uit de koele bosschen, waar het lichtend-blauwe waas dat over de vennen hangt door de stammen sche mert, al de krommende keiwegen met de rui- schende boomen en de gezellige, los van elkaar gebouwde woningen erlangs en al de dorps straten voeren naar de oude smalle lindelaan, die midden door het wijde, langgerekte plein loopt, dat het centrum vormt van Oisterwijk. Daar waar het stadhuis in het midden staat voor den ouden lindeboom uit de 14e eeuw en waar een fraaie hoogst-kunstzinr.ig gebouw de kerk het park afsluit, waar de lindelaan in uitloopt daar zal op 4 Augustus a.s. de volgende week Zondag dus de bloei van het zuivere volksgeloof der middeleeuwen weer ont waken; daar zal het Oisterwijk van alle zijden verzameld zijn om met den bisschop aan het hoofd hulde te brengen aan zijn Zoete Lieve Vrouwe. Het oude beeld der Moeder Gods, het voor werp van de teederste vereering der bewoners van deze schoone Brtfoantsdhe streek werd, dien dag 25 jaar geleden, aan de publieke ver eering hergeven. Dit beeld dateert uit 1604. De devotie tot O. L. Vr. ter Lind in Oisterwijk is wel van ouder datum en er heeft ook een ander beeld bestaan, doch dit werd in den tachtig-jarigen oorlog door de Staatsche legers met kapel en al verbrand. Dit beeld dan, niéuw neergezet in een herbouwde kapel, bleef daar echter niet lang. Toen de vrede van Munster het tijdperk van godsdienstige verdrukking had ingezet werd het stil weggehaald en bewaard ten huize van de familie van Roessel, waar het prijkte in het „lieve-vrouwe-kamerke". Tijdens den Belgischen opstand verhuisde het, omwille van de veilig heid, nog korten tijd naar een zolderkast. Voor het overige echter bleef het altijd in het „ka- merke" vereerd. Eerst in 1910 werd het weer naar de kerk overgebracht naar de kerk van Cuypers waar het in een der kapellen ten troon werd verheven. Dit geschiedde met groote plech tigheid 25 jaar geleden. En dit feit grijpt Oisterwijk aan om opnieuw in zijn fijn Moeder Gods-beeld Maria te hul digen. Wanneer dan de volgende week Zondag om 10 uur in de oude Petruskerk een plechtige Hoogmis is opgedragen door Z. Hoogw. Exc. Mgr. A. Diepen, bisschop vaar Den Bosch, wordt in den middag om half drie een luisterrijken ommegang gEhouden, waaraan ook de bisschop deel zal nemen. Als een zilveren draad loopt het motief van Oisterwijk's dank door alle tijden heen jegens O. L. Vrouw ter Linde, door de sym boliek van dezen ommegang. Daarvan ge tuigen Jonker Aernout, de edelman, die op Haar voorspraak genezen werd, Pater Poir- ters die als jongen bad voor Haar beeld, Joannes Lenartz uit Oisterwijk, een der martelaren van Gorkum en al de organi saties, waaraan het plaatsje thans nog rijk is. Zij allen trekken in hun oude dracht, in symbolische gewaden, met vaandels, bloe men en talrijke bruidjes voor het beeld uit- En al de andere Oisterwijkers zullen het volgen. Het zal een feest worden, een kleu- rig-schoon en vol gebed opstijgend tusschen de oude linden. De omdracht die bij de nieuwe kerk begint, zal zich richten naar de oude, waar de Maria kapel in ligt. Deze kapel zal door de vereenigde offervaar digheid van alle inwoners in Oisterwijk een ge heel nieuw aanzien krijgen. Dr. Cuypers was met de inrichting ervan weinig gelukkig. Tus schen zijn tableaux en op een veel te plompen troon komt het beeldje niet voldoende tot zijn recht. Men streeft naar een betere aankleeding van zijn omgeving. Charles Eyck heeft opdracht VV:"i Openluchttheater „Die S evenste Bliscap" te Oisterwijk Zaterdag is te Dordrecht het stoffelijk over schot van den heer S. Hoogstra, de bij de ramp van de „Gaai" mede omgekomene, ter aarde be steld. Tevoren was ten sterfhuize in de chapelle ar- dente een dienst gehouden, waarbij ds. Bins van Dordrecht woorden van troost en bemoedi ging sprak naar aanleiding van psalm 90. Rondom het sterfhuis, langs den weg en langs den doodenakker hadden zich honderden in eerbiedig stilzwijgen verzameld. In den stoet, die uit veertien rijtuigen bestond, werden ruim zestig bloemstukken meegevoerd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den burgemeester van Dordrecht in die kwali teit en voor het beheer der N.V. Haveninrich tingen, voorts door wethouder Biegel van Gori- chem, IJzerman voor het Dordsche veerbedrijf, De Roeve uit De Bilt voor den Bond van Kwee- kelingen der Zeevaartschool te Amsterdam, dr. Delhez, kolonel Diemont voor de Ned. Padvin- dersvereeniging, luit. De Jonge namens de vrienden van den ontslapene, ir. Bloemhert na mens de hoofden van takken van Gemeente dienst, Boltze voor het Duitsche gezantschap in Den Haag en De Jong, namens het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. De oudste zoon heeft, mede uit naam van zijn moeder en twee broertjes, dank gezegd voor de groote deelneming, waarna ds. Bins het Onze Vader bad. In het Xaveriuscollege te Moentilan (Java) is overleden de eerw. broeder Wilhelmus Busch S. J. De overledene werd geboren te Tilburg 3 Sept. 1854 en was sinds 1883 werkzaam in de missie van N.-O.-Indië. Bedrijfsklassen Werkloosheidsdagen in pCt. Mei Mei April 1935 1934 1935 Aardewerkindustrie enz. 37,6 21,5 39,5 Diamantindustrie 78,5 67,3 72,5 Drukkersbedrijven enz. 17,5 16,4 16,9 Bouwbedrijven enz. 33,6 26,6 35,8 Houtbewerking, enz. 38,2 33,1 40,7 Kledingindustrie 15,7 14,2 17,2 Lederindustrie 18,- 12,7 1) 18,1 Steenkolenmijnen 20,2 18,4 20,2 Metaalindustrie, scheepsbouw 39,4 37,3 41,- Textielnijverheid 33,2 27,4 33,- Voedings- en genotm.bedr. 23,6 18,9 21,6 w.o tabak- en sigarenindus. 32,3 26,8 27,9 Visscherij 43,3 38,1 48,4 Handelsreizigers 11,- 10,4 11,2 Verkeerswezen 33,5 28,6 33,5 Handels- en kantoorbed. 9,9 9,5 10,- Toonkunstenaars 33,5 30,3 31,6 Overige kl. (vl. fabrieksarb.) 26,5 20,9 27,5 Totaal excl. landbouw- bedr. enz. 29,5 25,3 30,2 Totaal industrie 31,4 26,6 32,2 1) Onvolledige opgaven. De 20-jarige J. Rossum, die Vrijdagavond op i een onbewaakten overweg bij Apeldoorn als duo rijder door den trein is gegrepen, is Zaterdag nacht in het Algemeen Ziekenhuis te Apeldoorn aan de bekomen verwondingen overleden. Het feit, dat wij den laatsten tijd onder de goede oplossers van ons wekelijksch prijsraadsel een gratis tweedaagsch reisje naar Brussel onder leiding van de reis- afdeeling der Vereenigde Katho- L iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IJL VENHOUT, 23 Juli 1935 Menier, Daar begint door den zomer ftl 'n herfstdradeke te schichten. In d'eikendreven gloeit 't eer ste rood al door 't loof. 'n Geel blaaike dwerlt nou en dan al langs oewen. kop, de vleugeltjes zijn opgehouen te zingen om trent. En als de lochten 's bedekt zijn, 'nen Noord wester door de bosschen tiert, dan krijgt ge wezenlijk al 'n herfsterig gevoel over oewen rug gekropen. Den avond was de leste week maar killekes. Hij wordt ok al iets langer. Vroeger valt den duister door onzen notenkruin over den erft. Vooral gisterenavond, na allen regen van de voorgaande dagen, was den buiten zuur. Op 'n oogenblik stond Trui 'n bietje obstemaat •uit heuren krakenden zurgstoel op, grendelde de deur, liet de valgordijn zakken, stak de laamp aan en zee: „dan maar zoow"! Ik keek ze met *n bietje verwondering aan. „Welja," foeterde zij: „wilde geleuven, da 'k *t kiepenvel op m'n ermen heb?" „Of ge gelijk hebt, Toeteloeris!" „Da 'k kiepenvel heb?" „Neeë da ge de kouw buiten sluit." „Zal ik", vroeg ze zo'n bietje gezellig en tortelig: „zal ik nog efkens 'n wèrm bakske zetten? 't Heurt er zoow bij, ee, mee de laamp aan?" iliiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllln? En toen, amico, toen blonk er even zo'n lichtje in heur oogen, of ze, of ze hoe zal 'k da nou zeggen? of ze blij was, weer „thuis" te zijn, zal 'k er maar van maken. Ollee, die ouwerwetsche wij ven, jonk, die zijn altij pas recht content, als ze mee heuren kearel alleen zijn. Voor den moment had heur dat zomersche zigeunerleven met alle deuren en ramen open, alweer lang genoeg geduurd. Ze moest 's even- kes „uitblazen" daarvan. Evenkes de deuren en ramen toe, evenkes de gordijn neer, de laamp op, evenkes met zijn gebeiën asemen tusschen den rust en de stilte van de vier huiselijke mu ren, die den lesten tijd nie meer hadden mee geteld. Evenkes den statigen tik van de stèèrtklok moest zij hooren; den koffie wou ze „hooren" trekken, als den pot daar klukkend op 't petro leumstel te geuren stond. En ik? Och, "k mag gèren de vrouw zoo heuren gang zien gaan. Tc Zag veul ouwe bekenden terug, 'k Zag de ouwe schaduws op m'n witte muren weer bewe gen, lijk ik ze heel m'n leven al ken. Anders klonk den negenslag van de klok in 't goeie huis. Bruiner gloeiden de plavuizen in oew gezicht, gezelliger kliederde den koffie in de kommen. Verdijd, ja! 't was toen ok voor mij, of ik na langen tijd weer efkens „thuis" was. Trui, 't vrouwelijke wijf in heur, had even Iieke Pers, verloten, wordt door onze lezers bijzonder op prijs ge steld. De afgeloopen week bleek dat weer uit verschillende brieven van lezers, die ons bereikten. Ook deze week kunnen onza lezers weer mededingen naar dezen waardevollen prijs, dien wij ook de eerstvolgende weken nog zul len uitloven. Onder de inzenders van een goede oplossing wordt dus Wederom een gratis tweedaagsch reisje naar Brussel uitgeloofd. De datum van deze reis wordlt dO'gr onze reisafdeeling in overleg met den winnaar of winnares vastgesteld. Over het raadsel van Zondag j.l. liepen de meeningen van onze puzzelaars nog al uiteen. De een vond het lastig en de ander had er weinig moeite mee. Er is bij dit magische werk vaak sprake van een „tref", en dan is het lastige ook dra opgeheven. We zijn maar niet aan het onderzoeken gegaan naar het percentage der verdeelde meeningen: daarvoor was de stroom inzendingen te groot! Dat de opgave gemak kelijk was, werd in elk geval niet beweerd, en dat het ding daar links beneden „een kwaje" was, vernamen we van zeer velen. Uit bovengenoemden stroom kwam als de gelukkige winnares te voorschijn: Mevr. W. van Diemenv. d. Veldt, Koolsteeg 3, Haarlem (C.) Thans kunnen onze lezers zich bezig hou den met het volgende raadsel, waarvan het schema hierbij wordt afgedrukt. We vonden in de bladen een belangrijke mededeeling voor vacantiereizigers: een ;mede- deeling, die wel dra tot een slagzin zal wor den. In onze figuur staat ze te lezen, wan neer men, beginnend bij het cijfer 1, met be- getooverd. Dat kennen wij kearels nie, al ver staan we 't dan ok best. „Sneeke koek erbij, Dré?" vroeg ze toen. „Gèren, Truike!" ,,'t Is wel kil, maar zoo is 't ok gezellig ee?" flikflooide ze, mee de bedoeling om mij uit te hooren. „Tuurlijk, wijf, we zouwen ons huiske verge ten, ee, mee de tafel onder dieën notenlèèr alle-n-avond." Toen schoof ze nog wa dichter bij, haalde uit den zak onder heuren rok 'nen brief en zee: nouw gaai 'k den brief van Wieskes nog 's op m'n gemak overlezen." Op 't zelfste moment joeg 'nen sturmwind om ons huis, dat 't vlammeke van 't oliestel danste. Den notenlèèr hóórden we zijnen zwa- ren kruin ranschend buigen. Enkele bolsters klotsten teugen de blinden en op 't dak van 't St'ElllckG. ,,'t Lijkt wel Bamis," zee Trui, groote oogen trekkend: „we zitten hier goed, Dré!" En gezellig wrong ze heuren rug in den mak kelijken stoel en begost den brief open te vou wen. Maar tegelijkertijd hoorden we 'nen be kenden stap op den erft. DenBlaauwe. „Is 't nouw nie vergimd," foeterde Trui: „is da nouw nie altij zoow!" 'k Moest er efkens om lachen, want dikwijls, ja, valt den Tiest met z'n neus in den boter, d.w.z.: in den verschen koffie met koek. En óf ie 't was! Ge kunt zijnen grooten sleffenden pas" uit duuzenden kennen. „Slapen guilie al?" riep ie achter de ge grendelde deur. „Ja," riep Trui. „Dan wel te rusten, menschen," kwekte-n-ie terug maar meteen schoof ik den grendel weg en zee: „Kom binnen, Tiest kom binnen jon gen"! (Ja, 'k zal daar mijnen besten kameraad buiten laten staan!) „Kom ik ongelegen, Dré?" ,sZijde betutterd, Blaauwe!" „Navond, Truike, alles kits?" „Blaauwe," groette Trui, die nie zoo erg hulp van den paardensprong uit het schaak, spel, de achtereenvolgende letters neerschrijft tot den slagzin bovengenoemd. Het eigenaardige van het geval is bij deze opgave, dat daar in dien linkerhoek boven heel netjes bij elkaar staan: het cijfer 1 als het begin van den eersten zin, en hêt cijfer 25 als het begin van den tweeden zin, die het geheel tot een twee regelig rijmpje maakt, en het cijfer 38 als de allerlaatste letter. Voor een paar puzzelaars, die indertijd om een explicatie van den paardesprong vroegen, wordt hier maar even de aandacht gevestigd op de V. K. P. in de figuur: van V. naar K. 2 recht en 1 schuin, van K. naar P. dito hier in beide gevallen naar boven De 2 recht kunnen.pok gaan naar beneden, of naar links of naar rechts, en de daaropvolgende schuine richting evenzoo. Ons laatste verzoek is: niet enkel den slag zin te geven, maar ook door de opeenvolgen de nummering van 1—38 in de figuur (V. K. P. nun^mert natuurlijk mee!) te laten zien, hoe men het rijmpje verkreeg. Inzendingen worden tot Donderdagmiddag 12 uur ingewacht bij den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. WwM'é 0 Hieronder volgen de werkloosheidsdagen in procenten, berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers (zijnde het per centage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen), geven voor elke „Bedrijfsklasse" het algemeen gemid delde van de werkloosheid onder de tot de ver schillende takken van bedrijf in elke bedrijfs klasse behoorende leden van de organisaties, welke gegevens nopens de werkloosheid dier leden aan het Bureau verstrekken; de ongeor ganiseerden vallen bijna allen buiten het on derzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in Mei 1935 rond 482.000, waaronder 474.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 163.700, waaronder 161.700 ver zekerden. BATAVIA, 27 Juli. (Aneta) De Japansche ad miraal Takeshita en de Schout-bij-Nacht Sosa gebruikten heden met den Japanschen Consul- Generaal en den Adviseur voor Oost-Aziatische aangelegenheden den heer Lovink, de lunch bij den Gouverneur-Generaal, waarbij o.a. nog aanzat de Algemeen Secretaris, de heer Gerke. Het Indië-vliegtuig Lijster, gezagvoerder de heer I. W. Smirnoff, tweede bestuurder de heer J. A. Bach, is Zaterdagmorgen van Amsterdam naar Batavia vertrokken. De lading bestaat uit 173,109 K.G. briefpost, 8 K.G. pakketpost en 37,63 K.G, goederen; te Leipzig is 96 K.G. brief post, 16 K.G. pakketpost en 8 K.G. goederen bijgeladen. Aan boord bevinden zich een passagier voor Cairo en een voor Jodpoer, terwijl onderweg in stappen een passagier voor Calcutta-Rangoon en een. Rangoon-Bangkok. De Nederlandsche Visscherij Centrale te 'sGravenhage maakt bekend, dat bij Ministe- rieele beschikking is bepaald, dat de lossing van per schip ingevoerde aal en paling tevens kan geschieden in de plaatsen Dordrecht en Maas tricht. .blaauwachtig aangeleed" is, lijk ze da noemt. Da's altijd zoo geweest. Maar als den Tiest maar even zit, dan draait ze gaauw bij. En of den Tiest da nouw beseft, of nié beseft, ik heb 't nooit goed geweten! Ik denk, dat ie meesten- tijen zoo wegkomt bij de menschen. Dat ie nie beter weet, of 't hoort zoo! Want den goeien kearel, da blijf ik zeggen, heeft 'n hart van goud, maar zijnen vossenkop zit 'm wa teu gen Hij laat z'n vosse stekels groeien lijk ze zelf willen, alle kanten op; hij kamt zijnen „koster" (den hond) méér, dan z'n eigen. Z'n kleine lichte oogen „zwemmen" deur zijnen kop en daar den Tiest gèren pruimt, kunt ge altij goed zien, waar zijnen mond weerskanten op houdt....! Enne da's nogal dicht bij z'n ooren. Mooi is ie nie bepaald en ijdel is ie heel weinig. Afijn, ge kent z'n portret en als ge dat één maal „gezien" hebt, vergeet ge 'm nooit meer, deuzen langen scharminkel met z'n doorgebo gen knieën. „S^dejuu, Truike, wa ruukt oewen koffie weer lekker! Ik docht 'm achter de deur al te ruu- ken!" Zo'n pluimke laat Trui nie onder heur. ,,'n Bakske hebben?" „Gèren, as ik oe nie ontrief!" „Dan zou 'k 't nie offreeren." „Daar meende gij niks van Truike; 'k heb hier al zooveul bakskes gekregen, da 'k gewoon gerokt ben, aan jouwen koffie! Ik ken 'm uit duuzenden, Aantje nie te na gesproken." Trui blonk en meteen knipte den smakkert 'n oogske naar mij. „Sigaar, Tiest?" „Da witte, Dré, zonder sigaar krijgde me de deur niet uit!" Meteen kwakte-n-ie z'n „kiske" al in den turf bak. 'k Zag 'n klein rillingske door Trui springen, want den Blaauwe z'n kiskes zijn groot als kie- peneiers. En zoo malsch als boter. Maar z'n „schot" is altij raak. Hij mikt 'm er nooit neven. (Keizer van de Mikkers, ee!) „Guilie hebt 't oew eigen gezellig gemokt," Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, W. W. Rutgers, candidaat-notaris te Amster dam (vacature F. H. van den Helm). Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, ter standplaats de gemeente Weesp, mr. H. ten Oever, candidaat-notaris te Amsterdam. Bij K, B. is de benoeming van dr. L. H. Grondijs tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanwege het Utrechtsche Universi teitsfonds bij de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der Byzantijnsche cultuur, bekrachtigd. zee-t-ie, als ie mijnen Vostenlaander aanstak ,,'t is effetief zuur buiten!" „Nieuws, Tiest?" „Gin juu. Maar ik wou gèren 't adres hebben g'ad van de boogschutterij in Geertbroek. Kende da?" „Mot ik efkens zoeken, Tiest." „Ga-d-oewen gaank en ge hoeft oe nie haas ten, Dré, as ik 't maar rap heb." Onderwijle as ik zocht in m'n kistje, da Tc van 't opkamerke had gehaald, vroeg ik: „waar mot ge 't veur hebben, Blaauwe?" ,,'k Wil huilie vragen of ze bogen van me ge bruiken kunnen. En peezen en pijlen. Ge wit, ik snij die dingen nog al vèèrdig en en de tijen zijn belabberd." Ik knikte. „Zeuven kinders, mee de drie veurkinders van Aantjes eersten man heb ik denkost te ge venen ze lusten wa, Truike!" „Snee koek, Blaauwe?" ,,'k Lust van 't heele verken, Truike!" „Nog 'n bakske?" „Op één been kan 'k moeilijk staan, ee?" „Hoe ga-g-et mee de fokkerij, Tiest, vroeg ik. „As ge nie te fel rekent, dan is er nog wel 'n verken te verkoopen. Vleejen week nog een verkocht. Aant moest centen hebben, dus 't Was nog nie aan de wicht, 'k had 't gèren wa laanger gemest." „Maar ge schèrelt deur den tijd, Tiest," troostte Trui. „Zekers, zekers," knikte-n-ie: ,,'k heb nóg gin klagen, horre! Waant m'nen haandel in turf heb 'k ok nog!" „Turf, Tiest?" vroeg ik ongeloof. „Turf ja!" Ik keek Trui aan. „M'n schuurke is leeg, Blaauwe, as ge 't mer- gen of overmergen 's vol wil gooien?" „Tuurlijk, bedaankt, vast horre, mergen lee-d- oew stalleke vol! Eerste kwaliteit, groothaan- delsprüs." „Zeg, Blaauwe," lachte-n-ik: „ge doet geleuf ik in van alles! Verkens, schietbogen, turf, groenten „En bier en lammenade kunde ok van me krijgen," vulde-n-ie aan. „Daar heb Tc 'n agen- In de week van 4 tot 12 Augustus viert de vacantie hoogtij. Wij hebben er rekening mede gehouden, dat onder de duizenden vacantie- gangers, in het bijzonder in deze week, groote belangstelling zal zijn voor de wereldtentoon stelling te Brussel. De liefhebbers kunnen een keus doen uit de volgende vier reizen: 45 Aug. Tweedaagsche f 15.50 567 Aug. Driedaagsche f 25.50 7 Aug. Dagtocht f 8.75 1112 Aug. Twedaagscfae f 15.50 De programma's van deze reizen hebben wij reeds uitvoerig gepubliceerd. U kunt echter alle gewenschte inlichtingen bekomen aan ons adres: Centraal Reisbureau der V.K.P., N. Z. Voorburgwal 6573, onder motto „Exweto". U wilt van de partij zijn? Geeft U dan voor al spoedig op. Geen zorg, weinig geld, prima service, hon derd procent vacantie-genot! Meer kunt U toch niet verlangen! BATAVIA, 27 Juli. (Aneta) Ir. Mussert hield zijn lezing te Batavia onder enorme belangstel ling. Onder de talrijke aanwezigen naar schatting 3000 waren aanwezig de Duitsche Consul-Generaal en zijn staf, die den fascisti- schen groet bracht, benevens de voorzitter van den Volksraad, diverse leden van dit college en talrijke belangstellenden uit de handelswereld. BATAVIA, 27 Juli. (Aneta) Ir. Mussert is heden naar Bandoeng vertrokken, waar hec verdere program voor zijn reis zal worden sa mengesteld. In verband met de vertraagde aan komst van de „Sperwer" moet het oorspron kelijke reisplan geheel worden gewijzigd. MALANG, 27 Juli. (Aneta.) Bij het planten zoeken is een 12-jarig meisje, Joannette Lode- wegers, in de kali Bango verdronken. Het lijk is onvindbaar. Vrijdagavond is in de Oude Maas onder de gemeente Heerjansdam bij het zwemmen ver dronken de 30-jarige A. van Lange uit Rotter dam. Hij was met een vriend gaan zwemmen, 'oordat hij niet goed kon zwemmen, is hij ver- oedelijk te ver gegaan en in de diepte ver dwenen. Tot laat in den avond heeft men ge tracht hem te vinden. Zaterdagmorgen is zijn lijk. opgehaald. Na onze serie spreekwoorden en gezegden zijn wij Zondag j.l. begonnen met het pu- bliceeren van een serie teekeningen, die den titel van bekende en populaire liedjes voor stellen. Aan onze lezers wordt thans de vraag voorgelegd welken titel de teekenaar in beeld heeft gebracht. De oplossing zal in het volgende Zondagochtendblad gepubli ceerd worden. De teekening, die Zondag j.l. werd ge plaatst, stelde voor: „In naam van Oranje doe open de poort." tuurke in. Den Fielp nimt van me af, de „Gouwen Koei", afijn 'k heb er nog al klaantjes in." Onwillekeurig schoot ik in den lach. Trui zat vol bewondering te kijken naar deuzen kearel, dien haar altij weer overnieuw meevalt. „Ik verkoop alles, behalve m'n wijf", lachte den Blaauwe. „De tijen zijn rottig, werken is gin schaande en de schouw mot blijven rooken." „Da's ploeteren, Tiest!" „Gaat nog al, Dré. Ik werk van 's mergens vüf uur tot 's avonds negen, tien uur omtrent, maar de rest van den dag ben 'k heelegaar vrij, heb 'k niks te doen!" Toen kneep ie z'n oogskes 'n bietje dicht, 'n bewijs, dat ie leut heeft. „Hier is 't adres, Tiest." En as 'nen echte zakenman, amico, pakte-n- ie notitieboekske, 'n potlood en schreef 't sjuust op. Hij stond op. „Nouw, menschen, da ge bedaankt zijt, dat witte, 'k mot gaan. 'k Heb nog 'nen boog in te pakken die mot mergen naar den voerman. Wel terusten samen!" Veur we 't wisten, was ie weg. Glee zijnen grooten, sleffenden pas den duister in. Trui keek me aan. We zeeën niks. Ze dee den brief van Wieske, dien ze toch al uit heur hoofd kende, weer terug in heuren zak. Toen ruimde ze den koffierommel op en ging voor den pap zurgen. Eerst als we aan den pap zaten, zee ze: „Dré, das 'nen prachtkearel. Da klaagt nie, da mur- mereert nie, da pakt den slechten tijd vast as 'nen kwaaien hond en dwingt 'm lachende on der den knie. As alle menschen zoo de jen „En ge wou 'm nog wel buiten laten staan," plaagde-n-ik. „Da was nie gemeend" zee Trui. „En as ie mergen den turf brengt, geef ik 'm nog 'n be- stellinkske bier en limonade mee." Toen heb ik mijnen ouwen Toeteloeris maar 'sda's privee! Vol! Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe Dré

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6