Opdracht aan Dr. H. Colijn Het conflict met Abessinië Het Britsche leger Vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling 1 m - m Het nieuws van heden H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond den minister van Staat Jhr. Mr. D. J, de Geer ontvangen, H. M. heeft hedenochtend Dr. H. Colijn ontvangen en opdracht verleend tot vorming van een extra-parlemen tair kabinet van breede samenstelling. Dr. H. Colijn heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden, waarop de Koningin den wensch heeft uitgesproken de beslissing binnen enkele dagen te mogen vernemen. Dr. H. Colijn, aan wien H. M, de Koningin hedenoch tend opdracht tot de vorming van een extra-parlementair kabinet heeft gegeven, heeft hedenochtend reeds mei verschillende vooraanstaande politieke personen be- sprekingen gevoerd. Wij vernemen nog, dat de kabinetsformateur heden ochtend een langdurig onderhoud heeft gehad met den leider der Katholieke Kamerfractie, prof. mr. P. J. M. Aalberse. Naar wij vernemen heeft de formateur, Dr. Colijn, de ministers uitgenoodigd hedenmiddag half vier een be spreking met hem te hebben aan het departement van Koloniën. De Kerkstrijd in Duitschland Demonstratie op 30 Juli NEGUS GEEFT NIET TOE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 29 JULI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19461 Bijzonderheden omtrent de reor ganisatie van leger en vloot gepubliceerd Voortschrijdende mechanisatie Boliviaansch kabinet afgetreden Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii»iiiiiiiiiuiiiiii| Tegen de bezuinigingsmaatregelen van Laval In Rome en andere Italiaansche steden hebben in de laatste dagen demonstraties plaats, die oogluikend door Mussolini worden toegestaan. Zij richten zich op de eerste plaats tegen Engeland en Japan, maar ook tegen Arabieren en andere „kleurlingen" en voorts tegen allen, die Italië's houding tegenover Abessinië niet bewonderen Wordt Griekenland een monarchie Spoedige opheldering verwacht De hongermarschen der Amerikaansche invaliden herhalen zich. Hierboven een stoet van 300 invaliden uit Californië, optrekkend naar Washington, om hun eischen aan het Congres voor te leggen Zal een Britsch-Egyptisch expe ditie-corps het gebied rond het Tanameer bezetten? De zitting van den V olkenbondsr aad Fransche ministerraad morgen bijeen De rol van Egypte De H. Vader over het conflict Grensschermutselingen Vrienden van Abessinië DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Parlementsverkiezingen in Engeland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 29 Juli. De „Sunday Express" publiceert bijzonderheden omtrent de plannen tot reorganisatie van het Engelsche leger in den loop van het volgende jaar. Ook de vloot wordt uitgebreid. Het departement van Oorlog is voornemens nieuwe strategische richtlijnen uit te werken, nieuwe uniformen, een andere methode van recruteering en nieuwe wapens in te voeren. Men is nl. bezig met de laatste proefnemingen met een nieuw model geweer, met de produc tie waarvan binnenkort een aanvang zal wor den gemaakt in de Enfield Small Arms Works. De vuursnelheid en trefzekerheid zullen groo- ter zijn. Voorts is een nieuw draagbaar machi negeweer ontworpen. Bij de manoeuvres zullen nieuwe snelle tanks en pantserwagens gebruikt worden. Grootere beweeglijkheid van het leger zal het voornaamste middel zijn. Bij de artillerie zul len de paarden vervangen worden door kleine rupsbandtractoren. De affuiten zullen op lucht banden worden geplaatst. De dertienponder zal worden vervangen door een houwitser van 9ji c.m. In de plaats van vier infanteriebataljons zal een brigade komen van één zwaar en drie lich te bataljons. Het zware bataljon krijgt bijna uitsluitend machinegeweren en loopgraafmor tieren en moet de lichte bataljons steunen. De eerste aanval zal niet meer door de infan terie worden ondernomen, doch door de tanks, die een snelheid kunnen bereiken van 65 K.M. per uur en bemand worden met 2 tot 7 man schappen. Sommige tanks zullen zijn uitgerust met éen klein soort kanon, dat granaten kan af vuren. Wat de plannen van de admiraliteit betreft verneemt het blad, dat de kruisersterkte zal worden opgevoerd van 50 tot 60. De nieuwe schepen zullen van het grootste en zwaarst gepantserde type zijn. Voorts zullen vijf slag schepen gebouwd worden, terwijl de bouw van duikbooten zal worden versneld. Denieuwe slagschepen komen in plaats van verouderde schepen. Het zijn schepen van 27.500 ton met kanonnen van 37 y, c.m. Binnenkort zullen in schrijvingen worden geopend ten behoeve van het program van-1935.- Op dit pfrogram staan 3 kruisers, 1 vliegtuigmoederschip, 8 torpedo- bootjagers; 1 flottiljeleider en drie duikbooten. BERLIJN, 29 Juli. (Reuter). In alle Katho lieke kerken te Berlijn is gisteren een verklaring voorgelezen, die onderteekend is door den vi caris-generaal van het bisdom Berlijn. In deze verklaring wordt gezegd, dat de Katholieke Kerk in den loop der geschiedenis herhaalde malen vervolgd is. Den huidigen toestand der Katholieke Kerk kenschetsend als een „toestand van beproeving," gelast de vicaris-generaal, dat in eiken dienst gebeden moet worden „dat God de vrijheid moge geven aan de Katholieke Kerk in Duitschland". LA PAZ, 29 Juli. (ANP) Het Boliviaansche kabinet is Zaterdag afgetreden tengevolge van het feit, dat de politieke leiders er niet in ge slaagd zijn het probleem van het president schap van Luis Tejada Serzano op te losseni die sedert November j.l. president is zonder grondwettig gekozen te zijn. H VERWACHTING: Matige, in 't Noor- ff den wellicht nog krachtige Noord- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op lichte regenbuitjes, iets koeler. S Hoogste stand: 769.3 te Blacksott. =1 Laagste stand: 731.0 te Wisby. S Zon op v.m. 5.16, onder n.m. 856. Licht op 9.26. Maan op v.m. 4.03. onder n.m. 8.26. Nieuwe Maan 30 Juli PARIJS, 29 Juli (Reuter). Alle beambten en ambtenaren van den staat en de openbare diensten worden door de linksstaande partijen tot een groote demonstratie op 30 Juli bijeen geroepen tegen de bezuinigings-maatregelen der regeering-Laval. Inmiddels hebben in verscheidene steden en gemeenten in Frankrijk reeds demonstraties tegen deze bezuinigingsmaatregelen plaats, waarop protestmoties worden aangenomen. In Arles hielden ongeveer 2500 arbeiders een demonstratie waarbij de kreten weerklonken „Weg met de decreten", „weg met Laval." Ook de Vereeniging van Republikeinsche Oudstrijders nam een motie tegen de bezuini- gings-decreten aan, evenals enkele andere oudstrijders-vereenigingen. ATHENE, 29 Juli. Burgemeester Kotzias, die Zaterdag van zijn reis naar Londen is terugge keerd, heeft een onderhoud gehad met den pre mier Tsaldaris, dat verscheidene uren duurde. Men acht het zeker, dat dit onderhoud be trekking heeft gehad op de bespreking van Kot zias met ex-koning George. In politieke kringen verwacht men thans een spoedige opheldering van het probleem van den staatsvorm. Men verwacht voorts een verdaging van het plebis ciet. Verder wordt gesproken«over de mogelijk heid, dat Tsaldaris in de nationale vergadering de vertrouwenskwestie zal stellen. Ook doet het gerucht de ronde, dat Kondylis den onmiddellij- ken terugkeer van den koning zou hebben ge- eischt. ROME, 29 Juli. Zondag werd te Rome een mededeeling ontvangen van het secretariaat van den Volkenbond, waarin de Italiaansche regeering in kennis wordt gesteld van het ant woord der Abessinische regeering op haar ver zoeken van 14 en 23 Juli. Volgens deze jmededeeling wijst Addis Abeba het Italiaansche voorstel om de on derbroken onderhandelingen inzake het incident van Oeal Oeal weer aan te knoopen, van de hand. Volgens hier ontvangen mededeelingen heeft de Abessinische regeering Genève doen weten, dat zij nog steeds tegenover de Italiaansche meening staat en van opvat ting is, dat de commissie inzake Oeal Oeal zich ook met de kwestie der grensregeling moet bezig houden. In dezen zin heeft Addis Abeba verzocht op de bijeenkomst van den Volkenbond, ten op zichte van het besluit van 25 Mei, waarbij de verzoeningscommissie werd ingesteld) een nauwkeurige omschrijving van haar bevoegd heden te willen geven. Zondagavond had men te Rome officieel nog niet zijn houding bepaald nopens de nieuwe situatie. Een definitieve beslissing van Italië over zijn deelneming aan de beraadslagingen van den Volkenbondsraad op Woensdag zal er dus in de eerste plaats ook van afhangen in hoeverre men te Genève bereid is in te gaan op de recente Abessinische voorstellen. GENÈVE, 28 Juli (Reuter) Na een on derzoek van de twee jongste nota's van Rome en Addis Abeba was men in internationale kringen alhier Zondagavond van meening, dat de Volkenbondsraad de arbitrage-procedure nieuw leven zou kunnen inblazen onder voor waarden, die het mogelijk zouden maken met wat meer vertrouwen de ontwikkeling der ge beurtenissen en de handelingen van de betrok ken kanselarijen af te wachten. In dat geval zou, daar deze procedure een zeker uitstel van de zitting van den Volkenbondsraad noodza kelijk zou maken, de bijeenkomst van den 25en Augustus waarschijnlijk tot begin September moeten worden verschoven. De „Sunday Dispatch" oefent critiek op het feit, dat de Volkenbondsraad, welke over het Italiaansch-Abessinisch conflict te beslissen krijgt, bijeen zal komen onder voorzitterschap van den Sowjet-Russischen Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Litwinow. Het blad schrijft, dat Sowjet-Rusland een bevolking heeft die voor het meerendeel even barbaarsch is als de Abessinische horden, welke bevolking door een junta te Moskou in onbarmhartige onderdrukking gehouden wordt. In den ministerraad, welke Dinsdag bijeen komt, zal Laval vermoedelijk het resultaat me- dedeelen vftn de bemiddelingspogingen van Frankrijk in het ItaliaanschEthiopisch con flict, en de houding van Frankrijk op de ko mende zitting van den Volkenbondsraad uit eenzetten. Of LÏval Dinsdagavond of Woensdagochtend naar Genève zal gaan, hangt af, o.a. of hij Eden te Parijs of eerst in den trein zal treffen. De Parijsche pers is terughoudend in de be oordeeling van het conflict; behalve de com munistische en socialistische bladen, keurt de Fransche pers de houding van Italië in ver band met de komende zitting van den Volken bondsraad goed. Generaal Emilio de Bono, de hooge-commis- saris van Oost-Afrika, heeft een boodschap gericht tot de bevolking van Eritrea, waarin hij deze verzekert, dat Italië hen nooit van hun be zittingen zal berooven. Hij voegde hieraan toe, dat Italië zich alleen in Eritrea heeft gevestigd om bruggen en we gen aan te leggen, de noodzakelijke maatrege len te nemen om het economisch leven van het gebied te ontwikkelen en de verdediging tegen buitenlandsche vijanden te organiseeren. De Noord-Italiaansche pers bericht, dat vol gens het Egyptische blad „Mokkatam" in bui tenlandsche kringen in Egypte erover wordt gesproken, dat in geval van een oorlog tus- schen Italië en Ethiopië, een Britsch-Egyp tisch expeditiecorps zal gevormd worden, om het gebied rond het Tana-meer te bezetten en daar de Britsche en de Egyptische vlag te hijschen, opdat de Italianen, indien zij tot hier toe voortdringen, het gebied in handen van Engelschen en Egyptenaren zullen vinden. ADDJS ABEBA, 29 Juli (Reuter) De re- geering van Ethiopië publiceert het volgende communiqué: „De Italiaansche pers zet haar propaganda voort en komt thans terug op een rede, welke volgens haar de Negus gehouden zou hebben op zijn reis naar Harrar in de afgeloopen maand Mei. Niet tevreden met een rede uit te vinden waarin de Negus zijn vreemdelingenhaat hou hebben geuit, geeft de Italiaansche pers hem belachelijke en onwaarschijnlijke woorden in den mond, voor iemand die den persoon van den Negus kent en de wijsheid van zijn ge dachten en de gematigdheid van zijn spreken." Het vrouwencomité te Addis Abeba tot hulp aan de soldaten, hield Zondagmiddag zijn twee de bijeenkomst. De bijeenkomst werd bijgewoond door de vrouwen der voornaamste militaire chefs, van schrijvers en notabelen der stad, en er werden verschillende redevoeringen uitgesproken. De vrouwen besloten al het mogelijke te doen de strijders in een eventueelen oorlog te hel pen, o.a. hen naar het gebruik van het land naar het oorlogsterrein te volgen en moreelen en materieelen steun te verleenen, hun voeding te verzorgen, evenals het goed functionneeren der sanitaire organisaties en de laatste eer aan de voor het land gevallenen te bewijzen. VATICAAN STAD, 29 Juli (Reuter) Ter gelegenheid van het voorlezen van het decreet over de heldhaftigheid van de deugden van den Dienaar Gods Justin de Jacobis, den eersten Apostolischen Vicaris van Ethiopië, die in 1860 is overleden, heeft Z.H. de Paus ook over het ItaliaanschEthiopisch conflict gesproken. We hebben steeds vertrouwen in den Vrede van Christus," zoo zeide Hij, „we hebben alle hoop, dat niets zal geschieden, dat niet over eenkomstig de waarheid, de rechtvaardigheid en de liefde is." NEW YORK, 29 Juli (Reuter) New-York Times verneemt uit Addis Abeba, dat 40 Ita lianen en 20 Ethiopiërs zijn gevallen in 'n grens- schermutseling nabij Walkait. De Italianen wa ren doorgedrongen op Ethiopisch gebied en hadden een bivak opgeslagen bij een rivier. De Ethiopiërs verlegden den stroom en dwongen zoo de Italianen het kamp op te breken en vielen hen vervolgens in den nacht aan. LONDEN, 29 Juli (Reuter) De bizondere correspondent van de „Times" te Addis Abeba bericht, dat het bericht van de grensschermut- seling tusschen Italianen en Ethiopiërs te Wal kait in het Noordwesten van het land 'n week oud is. Italiaansche soldaten waren doorgedron gen in een gebied, dat volgens den Ethiopischen bevelhebber Ethiopisch was en in den nacht vielen de Ethiopiërs aan. 40 Italianen en 20 Ethiopiërs sneuvelden; de Italianen werden op vrachtauto's weggevoerd. De Italianen werden ontzet door een gemo toriseerde afdeeling. Anderzijds wordt medegedeeld, dat 5700 sol daten uit Addis Abeba naar 't Noorden zijn ge dirigeerd, hetgeen erop wijst, dat de Ethiopiërs een nieuwen aanval verwachten. Binnenkort zullen nog 7000 man volgen. LONDEN, 29 Juli (Reuter) De „Vrienden van Abessinië", een vereeniging van Afrikanen, heeft gisteren een vergadering belegd, waar 200 Afrikanen, uit alle deelen der wereld bijeenge komen waren. De sprekers, waaronder ook de zoon van den Ethiopischen gezant te Londen, dr. Martin, drongen aan op dienstnemen in het leger van Ethiopië en het bijeenbrengen van gelden. Een der sprekers zeide, dat alle kleurlingen de huichelarij van de blanken moe zijn. DR. H COLIJN HEEFT OPDRACHT GEKRE GEN EEN EXTRA-PARLEMENTAIR KABI NET VAN BREEDE SAMENSTELLING TE VORMEN. Vier missionarissen door Chineesche bandieten ontvoerd. De kerkstrijd in Duitschland; verklaring van den vicaris-generaal van Berlijn in alle kerken voorgelezen. Het conflict met Abessinië; nota van Abessinië aan Genève; de Negus geeft niets toe. Telegram van Z. H. de Paus aan Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Ernstig motorongeluk bij Weert; dame over leden, haar echtgenoot ernstig gewond. 30 Juli a.s. groote demonstratie te Parijs tegen de bezuinigingsmaatregelen van Laval. De Belg Romain Maes wint den 23en Tour de France. DebruyckerVerhagen winnen 60 K.M. koppel wedstrijd te Tilburg. Het Boliviaansche kabinet afgetreden. Reorganisatie van het Britsche leger. Zilveren bestaansfeest van het St. Clemen»- retraitenhuis te Noordwijkerhout. Pastoor F. Langendijk te Haarle (O.) overleden- Toni Merkens Duitsch ama teur.sprin tka|m - pioen. Successen van Nederlandsche athleten te Schaerbeek. Ronsse wint den stayerswedstrijd op de Rüs- wijksche wielerbaan. Beurs: Nederl. beleggingen in krachtig herstel. Aandeelen in scherpe reactie. LONDEN, 29 Juli (Reuter) In geval van oorlog tusschen Italië en Ethiopië zullen Brit sche doctoren, verplegers en verpleegsters naar Addis Abeba gaan. „Daily Express" bericht, dat een vrijwilligerscorps wordt gevormd; het idee hiertoe is uitgegaan van John Melly, een vriend van Haile Selassie. Melly verklaarde, dat de vrijwilligers zullen samenwerken met het Roode Kruis en dat de minister van Buitenlandsche Zaken zich niet tegen het plan heeft verzet. PARIJS, 29 Juli. (D. N. B.) Keizer Haile Se lassie heeft in een interview met een specialen verslaggever van het „Petit Journal" opnieuw uiting gegeven aan zijn vredeswil en zijn ver trouwen in den Volkenbond. Abessinië heeft niet gemobiliseerd, aldus de keizer, in de beteekenis, die men thans daaraan moet hechten en kan in het geheel niet mobili- seeren. Bij ons woont de boer met zijn gezin op zijn grond, dien hij tegen aanvallen verde digt, zooals ook de eigenaar van een huis zou doen. Wij hebben geen troepen geconcentreerd en geen leger verzameld. Wij hebben slechts één wensch, in vrede met cnze buren te leven. Wij hopen, dat de wijs heid der staatslieden, die in Genève zullen bij eenkomen, de imperialisten zal dwingen tot eerbiediging der verdragen, opdat de souverei- niteit van ons grondgebied gewaarborgd blijft. In geen geval willen wij ons door bommen laten beschaven. Het is juist, vervolgde de negus, dat wij oor- logsmaterieel in Europa hebben gekocht, doch hebben wij niet het recht onze politie te ver sterken en voor onze veiligheid te zorgen? Ons land is tweemaal zoo groot als Frankrijk en telt 12 millioen inwoners. Wij zijn het meest- ontwapende land der wereld. De keizer besloot, maarschalk Lyautey ci- teerende, met de woorden, dat men zijn kracht moet toonen, om niet gedwongen te zijn er ge bruik van te maken. LONDEN, 27 Juli (A.N.P.). De onderstaats secretaris van het ministerie van Binnenland- sche Zaken Wallace heeft heden in een rede voering te Bamsley het gerucht inzake as. parlementsverkiezingen bevestigd. Hij verklaar de n.l. dat het land niet ver meer is van die critieke oogenblikken, die zijn lot voor de eerst volgende vijf jaren zullen bepalen. De strijd gaat om een toekomstig program. Twee pro blemen zullen beslissend zijn, n.l. het behoud van den vrede en de kwestie der werkverschaf fing. Stand op Maandag 1 uur n.m. .Vorige stand: 760.0 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1