STADSNIEUWS 8 Laatste Nieuws 25 jaar priester Italië naar Genève Loonconflict te Utrecht Haarlem, 29 Juli Psychopaath leeft op grooten voet Wij schrijven voor U op advertentien! Z. H. EXC. MGR. JANSEN MAANDAG 29 JULI 1935 DE WARME ZOMERMAANDEN Diefstal in een ijsfabriek Eerste plechtige H. Mis 25 jaar kerkzanger Orgelbespeling Openluchtconcert door Spaarnebazuin" ,De Boottochten „Snelverband' HET FRANS HALSMUSEUM Jubileum Muziekvereeniging „Harmonie Crescendo" UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE SANTPOORT Burgerwacht en Vierdaagsche Nieuwe Haarlemsche Courant IJMUIDEN ZANDVOORT ZWEMMEN SELECTIEWEDSTRIJDEN VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN Op 4 Aug. a.s te Doorwerkt Onder groote belangstelling heeft father Prey de te Heemstede zijn zilveren priester feest gevierd De helden van het geloof Gebeden voorgeschreven Wanneer wordt het hardst gewerkt? Het deviezenproces tegen kloosterzusters De beslissing genomen Nog geen overeenstemming tusschen partijen Ernstig auto-ongeluk Een Inlandsch meisje gedood, een ander zwaar gewond Doodslag te Arnhem Burenruzie met ernstig gevolg AGENDA 30 Juli INSTELLINGEN AMSTERDAM Hij zou f 250.000 in een handels onderneming inbrengen Winkeliers opgelicht elkom Een ijsfabrikant aan den Burgwal deed bij de politie aangifte, dat men zich gedurende den nacht van Zondag op Maandag vermoedelijk door middel van een valschen sleutel toegang verschaft heeft tot zijn fabriekje. Uit 'n muur kast in het kantoortje werd een bedrag van f 350.ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zondagmorgen droeg de weleerw. pater Alph. Grijpink O.E.S.A., die op Donderdag 25 Juli j.l. in de St. Thcmaskerk te Nijmegen de H. Priesterwijding ontving, in de parochiekerk te Overveen zijn eerste plechtige H. Mis op. De neomyst werd daarbij geassisteerd door pastoor G. van Niekerk van Overveen als presbyter assistens, drs. Th. Vlaar O.E.S.A. als diaken, pater E. Retera O.E.S.A. als subdiaken en ka pelaan Th. Lampe als caeremoniarius. De pre dikatie werd gehouden door pater Ph. Esser O.E.S.A., prior van het klooster te Overveen. Het parochieele zangkoor voerde onder leiding van kap. F. van Buuren oude polyphone mu ziek uit. In den middag hield de neomyst een druk bezochte receptie. Des avonds werd in de rijk versierde parochiekerk een plechtig Lof gehou den, waarbij de feesteling geassisteerd werd door pastoor A. van Eeden van Schoten en pastoor G. van Niekerk van Overveen. Hedenmorgen celebreerde de neomyst een plechtige H. Mis in de kapel van Huize St. Bavo aan de Kerklaan te Heemstede, waar zijn ouders tegenwoordig verblijf houden. De ka pel, die versierd was met een schat van witte bloemen, was geheel gevuld met bewoners van het huis. Het zangkoor der eerw. Zusters zong de Mis „Salve Regina" van Stehle en een feestcantate. Na de H. Mis werd er in de even eens rijkversierde regentenkamer een receptie gehouden, waarbij alle bewoners van Huize St. Bavo den neomyst en zijn ouders kwamen ge- lukwenschen. In den namiddag zou in de kapel nog een plechtig Lof gehouden worden. Gisteren vierde de heer A. Hubers zijn vijf en twintig jarig jubileum als lid van het kerk koor „Sancta Sancte Tractanda" van de Pa rochie van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat. Te half elf werd te zijner intentie de Hoog mis opgedragen door den weleerw. heer Hubers, kapelaan te Rotterdam, zoon van den jubilaris. De kerkzangers huldigden hun zilveren col lega, terwijl velen den zanger Gods in de Oranjestraat kwamen gelukwenschen. Bij de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokekr, op Dinsdag 30 Juli 's avonds van 8.15 —9.15 uur te geven door den heer Piet Halsema, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1 Koraal voorspel en koraal: O Lamm Gottes unschuldig,"Johann Pachelbel (1653—1906); 2. Preludium en Fuga in Es gr. t., J. S. Bach (1685 1750)3. Variaties en fuga over een thema van Purcell, Jac. Bonset (gbe. 1880); 4. Der 94ste Psalm. Sonate. Julius Reutke (1834—1858), Gra ve - Allegro con fuoco, adagio, allegro (Fugato). Zondagavond werd door de harmonie ,,De Spaarnebazuin", met medewerking van het zangkoor, onderafdeeling van de St. Josephge- zellenvereeniging Haarlem III, een uitvoering gegeven voor donateurs en donatrices van het mannelijk jeugdwerk der Spaarneparochie. De Spaarnebazuin speelde onder leiding van haar dirigent, den heer Hakkenberg van Gaas beek, het zangkoor onder leiding van haar direc teur den heer L. Habraken. D volgende nummers werden ten gehoore ge bracht: Openingsmarsch (4e Compagnie)Sou venir d'amour (wals)Opera gedeelte Czaar und Zimmerman; La Bruyère (ouverture). Het zangkoor zong: Ritters Abschied; Er was ereis; 'k Heb m'n wagen. De Spaarnebazuin speelde daarna weer: Feest- marsch; Zalrier d'amour (solo); Leeuwerik pot pourri; Slotmarsch. De binnenplaats van het jeugdgebouw aan de Koningsteinstraat, waar dit alles plaats vond, was geheel bezet. De Spaarnebazuin evenals aan het zangkoor viel een enorm applaus ten deel, dat zij door hun spel en zang zeker hebben verdiend. De eerw. praeses, kapelaan Th. Strous, sprak tot de donateurs en donatrices een hartelijk dankwoord voor hun milde gaven en financi- eelen steun in het afgeloopen jaar. Spr. sprak hierbij den wensch uit, dat zij altijd de steun pilaren van het jeugdwerk mochten blijven. Het was een goed geslaagde avond. De derde verantwoording geeft bedragen Lijst no. 126. Hr. T. O. Mevr. W. Lijst no. 69. Hr. R. B. Lijst no. 64. Hr. G. A. A. Lijst no. 95. Hr. J. H. Lijst no. 151. Hr. J. E. V. Lijst no. 172. Mej. K., Spaar en Lijst no. 9. Mej. H. A. v. B. Personeel „Openbare Werken" Lijst no. 53. Mej. S. S. Dr. W. B. Sm. Hr. B. L. G. O. te W. Mej. H. Lijst no. 157. Hr. J. M. V. Lijst no. 17. Mevr. v. d. B.v. d. Lijst no. 79. Hr .G. D. Lijst no. 155. Hr. J. V. Lijst no. 180. Hr. G. Lijst no. 40. Mej. J. L. Lijst no. 96. Hr. J. B. H. Lijst no 138. Hr. H. S. Lijst no. 77. Hr. K. C. Lijst no. 13. Mej. G. W. B. aan de Vierdaagsche afstandsmarschen te Nij megen, aldaar gehouden van 2326 Juli jJ., had deelgenomen. De Commandant, Majoor C. L. Becking, ver welkomde het detachement in de Infanterie - kazerne en bedankte allen voor hunne flinke houding en voor de wijze, waarop zij den naam van de V.B.H. hadden hoog gehouden, door het behalen van een korpsprijs, bestaande uit een verguld zilveren medaille. de volgende f 8.35 f 2.50 f 11.— f 1.— f 1.— f 0.50 Hout f 26.15 f 0.50 f 8.50 f 25.— f 5.— f 10.— f 1 f 9.05 f 8.50 f 8.45 f 3.— f 27.50 f 3.70 f 6.— f 1.— f 2.— f 10.— K. De vereeniging tot uitbreiding der verzame ling van kunst en oudheden in het Frans Hals museum te Haarlem hield haar algemeene ver gadering in het Frans Halsmuseum. Mededee- ling was ontvangen, dat drie leden voor 't lid- maadschap bedankt hadden, terwijl twee per sonen zich als lid hadden opgegeven. Het aan tal leden bedraagt thans 46, dat der donateurs 10. In het afgeloopen jaar zijn door de ver eeniging geen stukken voor het museum aan gekocht. In plaats van den heer E. H. Krelage die als bestuurslid aftrad, werd gekozen de heer J. w: Nienhuis te Bloemendaal. Na afloop der vergadering bezichtigden de leden onder lei ding van den heer G. O. Gratama de voor werpen welke het museum in het afgeloopen jaar ten geschenke had ontvangen, waaronder die, afkomstig uit het voormalig Museum van Kunstnijverheid te Haarlem en een schilderij van Antonie Hals, aangeboden door de firma Katz te Dieren. Op 1 Augustus hoopt de heer H. Jeddens te Hilversum, pianostemmer bij Goldschmedingês Piano- en Orgelhandel, die ook hier ter stede een filiaal heeft, zijn 40-jarig jubileum bij ge noemde firma te vieren De „Harmonie Crescendo" (Spoorcorps) geeft Dinsdagavond een liefdadigheidsconcert in het „Tehuis voor Ouden van Dagen" aan den Scho tersingel, onder leiding van den hter H. W. Hofmeester. Zilveren Professiefeest In intiemen kring vierde Zaterdag Zr. Julitta (in de wereld Anna Petronella Zegwaard, geboren te Heemstede) in het Zusterhuis te Achthuizen haar zilveren pro fessiefeest. Dochter van een oude Heemsteedsche familie trad zij als jong meisje in de orde van J. M. J. F. te Rotterdam. Na haar professie ging zij als Zr. Julitta bij het onderwijs, eerst eenigen tijd te Leimuiden, daarna te Gorinchem en Muiden, om vervolgens nu achttien jaar geleden geplaatst te worden in Achthuizen, waar zij thans nog aan de R. K. school onderwijs geeft. A.s. Woensdag zal Zr. Julitta haar zilveren jubileum in haar geboorteplaats Heemstede vie ren. In de kapel van het St. Antoniusgesticht, waar zij dien dag te gast zal zijn, zal des mor gens een plechtige H. Mis worden opgedragen. Des middags van 2.30 tot 4.30 zal er eveneens in het St. Antoniusgesticht gelegenheid zijn haar te feliciteeren. Mooi succes Op het concours op de Veka- wielerbaan te Duivendrecht behaalde het fan farecorps „Excelsior" directeur de heer R. van 't Hof, wederom twee eerste prijzen, n.l. in den concertwedstrijd met 316 punten en in den marschwedstrijd met 56% punt. Gevonden .voorwerpen Terug te bekomen bij: Wolf, Valkenburgerlaan 38, paar peddels; Meijboom, Iepenlaan 2, alpinemuts; Nunnink, Jan v. d. Bergstraat 27, dames parapluie; A. M. Middendorp, St. Bavo Kerklaan, rozenkrans; J. v. Keizer, Madoerastraat 17, badpak en hand doek; Th. v. d. Berg, Graaf Florislaan 20 te Vogelenzang, parapluie; Bureau van Openbare werken, Wipperlaan 12, zilveren vork; J. Heinz. Dalialaan 44, Aerdenhout, portemonnaie met in houd; Café Graaf Floris te Vogelenzang, blauw heerenjasje; A. Willemse, Glipperweg 97, voetbal; T. Reith, Laan van Bloemenhove 4, redicule met inhoud; Dinkelman, Bosboom Toussaintlaan 45, broche; Sondorp, Glipperweg 59b, herdershond; C. Bonte, Lombokstraat 44, R. K. kerkboekje; J. Th. de Vos, Lombokstraat 27, blauwe ceintuur; L. Mol, Geuzenkade 42, 3 hoog te Amsterdam, cano; Priem, Landzichtlaan 44, karretje (speel goed) bureau van politie Raadhuisstraat, rij- wielbelastingmerk, taschje en portemonnaie met inhoud. Badhuis. In 't badhuis aan de Postlaan wer den in de week van 22 tot en met 27 Juli ge nomen 529 douchebaden en 21 kuipbaden. Aan 17 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 51 volwassenen gebruik gemaakt. Vereeniging „Koninginnedag" De Sant- poortsche Oranjevereeniging „Koninginnedag" heeft besloten den 55en verjaardag van H. M. de Koningin als gebruikelijk te doen vieren op Zaterdag 31 Augustus. Des morgens is er kinderoptocht, waarna heel den dag volksspelen op het terrein aan de Vel- HAAS' Azijn biedt U garantie Voor. hygiëne en substantie; serbroekstraat; en vuurwerk. des avonds openlucht-theater Aan alle geefsters en gevelk onze hartelijke dank. Ook hen, die ons op andere wijze ge steund hebben, zeggen wij dank voor de mede werking, waardoor het ons mogelijk is geworden wederom een genoeglijken dag bezorgd te heb ben aan de gasten van de boottochten van „Snelverband". Zaterdag keerde vanuit Nijmegen terug de uit tien man bestaande ploeg van de Haar- lemsche Burgerwacht, die onder leiding van Vaandrig J. C. H. Jacobs, met zooveel succes Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie - Uw vraag - Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE NASSAULAAN 51 - HAARLEM Kantooruren van hall 9 tot hall 6 's Zaterdags van hali 9 tot halt 1 De namen van de stellers der annonces worden niet hekend gemaakt Turn vereeniging „Santpoort" In de laatste vergadering van „T. V. S." werd mevr. H. Mar tens gekozen in de vacature van mevr. v. d. Eykhof. Tot consul voor de wandelsport is benoemd de heer M. Arpad. De estafetteloop door Santpoort, welke in dertijd moest worden uitgesteld, is thans be paald op 1 September a.s. „Santpoorts Bloei" heeft hiervoor een fraaien wisselbeker uitge loofd. Gemeentelijke Visscherijschool. In Juli be haalden de volgende leerlingen het diploma: Voor schipper a. b. van stoomzeevisschers- vaartuigen W. den Heijer, Ph. Prins en D. Spaanderdam. Voor stuurman: D. Prins, P. Pronk. Voor machinist J. Beek, A. S. Visser, J. v. Opbergen, A. v. Duijvenvoorde, Th. Froom. Voor machinist-stoker: I. C. Geluk. Voor schipper binnenvaart: S. Wildeboer. Voor het eert. Internationale regelen ter voor komen van aanvaringen op zee: C. v. Es en P. Pronk. Voor het schooleindexamen „Vooropleiding zee- en vischvaart": M. Alderliefste, L. Tielrooy, H C. Bankert, A. v. d. Wiele, C. Visser, C. Bron. De heer J. Stam, leeraar in de practische vak ken en zeemanschap aan deze school, slaagde voor de Nijverheidsakte N VI (Binnenvaart- kunde). Comité ,,Vacantié Kinderfeest Groot IJmui- den". Het comité heeft besloten, dat de leer lingen der school voor Buitengewoon L. O. niet met, het Vacantie Kinderfeest zullen medegaan, doch onder leiding van eigen onderwijzeressen en onderwijzers uitgaan. De inschrijving voor deelneming is vastge steld op Woensdag 7 Augustus. De uitgaansdag is bepaald op Vrijdag 16 Au gustus. Het reisje wordt gemaakt per trein naar HeemstedeAerdenhout, waarvan te voet ge wandeld wordt naar „Groenendaal". De financiën van het comité laten deelneming van 200 kinderen toe. De leeftijd, waarop de kinderen worden toegelaten, is bepaald van 8 tot en met 12 jaar. Salaris- en loonregeling gemeentepersoneel Naar het oordeel van den Minister van Binnen! Zaken gaan de thans geldende loonen der werk lieden, in dienst der gemeente, in het algemeen niet onbelangrijk uit boven het gemiddelde plaatselijke loonpeil. Herziening dezer loonen wordt noodzakelijk geacht. Betreffende de amb tenaren ontmoet slechts het salaris voor den hoofdcommies bedenking, vooral ten aanzien van het maximum, dat thans 4300.be draagt. Volgens den minister behoort dit niet boven 4000.uit te gaan. Na ontvangen ad vies van de commissie voor georganiseerd over leg stellen B. en W. voor de werklieden als volgt te beloonen: Ongeschoolde arbeiders 24.9628.80 per week; routine-arbeiders 27.3631.20; hulp vaklieden 29.7633.60 en vakbekwame arbei der 32.1636.00. De werklieden ontvangen een kindertoelage van 1.per week voor elk kind beneden 16 jaar vanaf het vierde kind. Ten aanzien van losse werklieden wordt voorgesteld 45 cent per uur voor ongeschoolden en voor geschoolden het uurloon volgens de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven. De jeugdige werklieden zullen ont vangen 15 cent per uur bij een leeftijd van 16 en 17 jaar; 18 en 19 jaar 25 cent; 20 en 21 jaar 35 cent; ouderen het uurloon der losse werk lieden. De jaarwedden, verbonden aan de functies van hoofdcommies ter secretarie, concierge van het gemeentehuis en meteropnemer-geldophaler zullen niet betrokken worden in een eventueele volgende salarisvermindering van de ambtena ren. Raadsvergadering Donderdag 1 Augustus houdt de gemeenteraad een openbare raadsver gadering ten raadhuize om half acht des avonds. Bloempjesdag De bloempjesdag ten bate der St. Elisabethvereeniging heeft tot resultaat gehad, dat de opbrengst bedroeg 120.—. Het bestuur dankt de collectanten voor hun be reidwilligheid en ijver. Bezoldiging politiepersoneel De huidige verordening, waarbij o.a. geregeld is de sala- rieering van het politiepersoneel, heeft den mi nister van Binnenl. Zaken aanleiding gegeven eenige opmerkingen te maken, waarbij de mi nister als zijn meening te kennen geeft, dat de volgende wedden zullen kunnen worden aan vaard: Inspecteur van 2700 tot 3200; ad junct-inspecteur van 2200 tot 2700; agent van politie 1500 tot 2000 en het salaris van den brigadier op 2250. De wedde der tijdelijke agenten (de z.g. zomeragenten) ware te bepalen op het minimum der agen ten in vasten dienst, doch -B. en W. meenen, dat een salaris van 25 per week voor hen vol doende kan worden geacht, aangezien hun werkzaamheid in deze gemeente kan worden beschouwd als een practische leerschool. Het bezit van een inspecteursdiploma zal niet meer met een toelage worden beloond, terwijl de verhoogingen, die j 100 per jaar bedragen, wor den teruggebracht tot 50 voor het nieuw aan te stellen politiepersoneel. De kleedingtoelage wordt yerlaagd tot 125 en 100 per jaar. De kiosk op het Badhuisplein De heer V. J. van Petegem heeft zich bereid verklaard de kiosk op het Badhuisplein te willen pachten voor den tijd van twee jaar, ingaande 1 Augus tus a.s. onder voorwaarde, dat geen rook- of eetwaren zullen worden verkocht. De pachtsom zal dan 200per jaar bedragen. Onfortuinlijk Een vrachtauto, komende uit de Burg. Engelberstraat en gaande in de rich ting van het Badhuisplein, verloor in de bocht voor den Strandweg eenige kisten met eieren, waardoor een groot aantal eieren braken of kneusden. Btj het optillen der gevallen kisten droop de struif door de naden van den bodem, zoodat de schade niet gering geweest zal zijn. Naar wij vernemen heeft de Technische Com missie van den Koninklijken Nederlandschen Zwem Bond besloten op 4 Augustus as. ter ge legenheid van den waterpolowedstrijd Neder landDuitschland in het zwembad te Door- werth, ook enkele nationale nummers te doen plants vinden, welke als selectiewedstrijden zul len worden beschouwd voor de verdere training voor de Olympische Spelen te Bellijn. Begrij pelijk is thans, dat deze nummers zeer sterk bezet zullen zijn. Zondag vierde de parochie van dten H. Bavo te Heemstede het zilveren priesterjubileum van een harer zonten, lather P. Preyde van de St. Jozefscongregatie van Mill-Hill. In de rijk: met bloemen versierde kerk droeg de jubilaris des morgens een plechtige H. Mis op daarbij geassisteerd door kapelaan R. Oud als diaken en kapelaan J. Fransen als sub-diaken, terwijl als ceremoniarius fungeerde pastoor C. van Mierlo. Op het priesterkoor had o.m. plaats genomen de oud-pastoor der parochie, pastoor H. A. V. IJzermans, die 25 jaar geleden al# feest redenaar was opgetreden bij de eerste plechtige H. Mis. Toen father Preyde, begeleid door een groote schare van bruidjes en misdienaars het kerk gebouw binnentrad, zongen de talrijke aan wezigen een welkomstlied. Het zangkoor voerde zeer verdienstelijk uit de Missa „Gloria in Excelsis Deo" voor 3 stem mig gemengd koor van J. A. S. v. Schaik en zong onder het Offertorium het „O, Salutaris" van L. v. Beethoven, het „Tantum Ergo" van Refice voor 4 stemmig gemengd koor en na de Mis een gedeelte uit de Priestercantate van L. A. Dobbelsteen voor 3 stemmig mannen koor. Onder de H. Mis hield pastoor C. v. Mierlo de feestrede. Als tekst had hij gekozen: „En Jezus sprak tot Petrus: kom en volg mij". Spr. herinnerde er aan dat pater Preyde van zijn 25 jaar priesterschap er 24 jaar onder vreemden heeft gearbeid. Door zijn dvéfhèid is hij geroepen naar een vreemd land, dat zijn tweede vaderland zou word'en. 24 jaar heeft hij geleefd als Oegandavader, en is nu teruggeroepen om hier ui Nederland werkzaam te zijn voor de missie. Pastoor v. Mierlo feliciteerde den jubilaris ei: spoorde de geloovigen aan offers te brengen van gebed en stoffelijke offers, om zoo de heer lijke taak der missionarissen te helpen vol brengen. Spr. schetste vervolgens de grootheid van het priesterschap en wees er op, dat de priester moet leven te midden der wereld en mag toch niet van de wereld zijn. Veel wordt van dén priester gevraagd en op heel bijzondere wijze van den priester-missionaris. Er zit romantiek in voor den jongen man om verre ianden te bezoeken. Ook voor den priester-missionaris zit romantiek in het trekken over de wijde wereldzee. Maar dat vraagt tevens van den priester groote offers. Alles moet hij verla ten, van alles moet hij afstand doen, en niet zelden van het leven! En dan vaak arbeiden buiten elke beschaving in een onmo gelijk klimaat, in de grootste afzondering. De oprechte katholieken, aldus spr., zien steeds meer op naar de helden van het geloof, die in zulke verre landen de Heilige zaak wil len dfënen. Ook onze H Vader de Paus, die genoemd wordt de missiepaus, wekt de katho lieken steeds op de missionarissen te helpen door hun gebed maar ook door geldelijke offers. Spr. besloot zijn gloedvolle rede met den wensch, dat het father Preyde gegeven moge zijn nog vele jaren werkzaam te zijn met zijn groote missiekennis aan de vorming van jonge missionarissen voor zijn geliefd Oeganda. Des middags hield de jubileerende priester receptie, waarop vele deputaties van vereeni- gjngen, vrienden en kennissen hem kwamen feliciteeren. Behalve de opbrengst van de collecte ontving de jubilaris vele geschenken in hoofdzaak voor kerkelijke bedieningen. Vervolgens celebreerde pater Preyde een plechtig danklof. Ook nu weer werd hij door bruidjes en misdienaars in- en uitgeleide ge daan. Het Lof werd besloten met een plechtig „Te Deum" en een danklied. Des avonds bracht de R. K. Harmonie ,,St. Michaël" aan het R. K. Vereenigingsgebouw, waar de jubilaris met zijn familie vereenlgd was, een serenade die groote publieke belang stelling trok. Zondag is in alle kerken van het Aartsbisdom een schrijven voorgelezen van den Vicaris-Gene raal van het Aartsbisdom Mgr. Huurdeman, waarin werd medegedeeld, dat uit voorzorg aan Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen de H.H. Sacra menten der Stervenden zijn toegediend, en waar in wordt voorgeschreven, dat na elke gestelde H. Mis een gebed zal worden gestort. BERLIJN, 27 Juli. (Reuter.) Professor Wal- ther Möde, van de Teohnische Hoogeschool te Berlijn, heeft ontdekt, dat de menschen des Woensdags het meest werken en des Maandags het minst. Het werk in fabrieken en op kantoren ver toont gedurende de week een golving, aldus de professor. Des Maandags is de activiteit het geringst, op Woensdag is het hoogtepunt van de activiteit bereikt. Op Donderdag is er een daling en op den betaaldag heeft er tenslotte een nieuwe ver hooging van de activiteit plaats. Professor Möde is van meening, dat onder breking van den dagelijkschen arbeid en de jaarlijksche vacantie den werklust nooit be- hooren te ondermijnen. Voor leerlingen was naar zijn meening Kerst mis de beste tijd voor vacantie. BERLIJN, 27 Juli (A.N.P.). Na een behan deling van 10 uur is vonnis gewezen tegen de vier zusters van de Congregatie van den H. Carolus Borromaeus. De vicaris-generaal Luit- gardis Kneppek en de oeconome Rosalie Bell werden veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 115.000 resp. 100.000 R.M. boete. De overste generaal Felicitas Potrz werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf en 55.000 R.M. boete, terwijl zuster Rosa Voelkel wegens begunstiging der vergrijpen veroordeeld werd tot 5 maanden. Het voorarrest wordt geheel in mindering ge bracht. Voorts werd besloten tot confiscatie van de in beslag genomen 75.000 dollar bonds- en de 66.000 7 pCt. Nederlandsche guldens obligaties ten gunste van het Duitsche Rijk. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ROME, 29 Juli. (Reuter). Italië zal vertegen woordigd zijn op de vergadering van den Vol kenbondsraad. De meetse leden van de Italiaansche delegatie zullen vanavond vertrekken. De leider van de delegatie, Aloisi, vertrekt morgen. In den laatsten tijd dreigde te Utrecht een conflict tusschen de arbeiders en de werkgevers, aangesloten bij de Utrechtsche Werkgeversver- eeniging. Het gold in het bijzonder de bedrijven van de firma Hooghiemstra, de Erven Trip en de wed. P. Smits en Zn. De werkgeversvereeniging had een loonsverla ging van f 2.per week aangekondigd, het geen door de personeelsorganisatie was afgewe zen. De rijksbemiddelaar deed den partijen het voorstel, genoegen te nemen met een loonsver laging van pl.m. f 1, hetgeen door de werkge vers was aanvaard, maar door de werknemers verworpen. De mogelijkheid bestond, dat in verschillende fabrieken hedenmorgen een staking zou uitbre ken. Naar wij van de zijde van de Utrechtsche werkgeversvereeniging vernemen, zijn bij alle bedrijven de arbeiders aan het werk gegaan. Van andere zijde vernemen wij, dat hier en daar wel loonsverlagingen zijn doorgevoerd. Deze zijn zeer gevarieerd, maar zouden over de geheele Hjn onder den gulden blijven. BATAVIA, 29 Juli. (Aneta). De kapitein van de marechaussee te Tangerang, de heer Drost, heeft bij Tangerang twee Inlandsche meisjes, die plotseling den weg overstaken, overreden. Een van de meisjes werd gedood, de andere werd zwaar gewond. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Vrijdag avond in een steegje, nabij het Roermondsplein, een ernstige burenruzie plaats gehrad, waarbij de 28-jarige werklooze arbeider G. J. v. D. zijn buurman, den 42-jarigen vischventer Wenne- kes, met een groote behangersschaar in den rug heeft gestoken, tengevolge waarvan deze zwaar gewond naar het Gemeente-Ziekenhuis moest worden overgebracht. De ruzie was ontstaan, doordat de kinderen van D. en W. des middags reeds onderling ruzie hadden gemaakt. Des avonds bemoeiden de Ouders er zich mee, waarbij v. D. zich zoo op wond, dat hij een groote behangersschaar greep en W. daarmede in den rug stak. De punt van de schaar drong den man tusschen de ribben door in de longen. W. zag nog kans de straat op te loopen, waar hij in elkaar zakte en door de inmiddels gealarmeerde politie werd gevon den. De man werd per ziekenauto naar het Ge meenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zondag is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. De dader is terstond door de politie gearresteerd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Gebouw „St. Bavo" Vergadering Wor.ing- bouwvereeniging „St. Bavo", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-theater „Picolo in het Dal- mashotel". Op het tooneel Fresco en Camillo, comedische acrobatiek 2.30 7 en 9.15 uui. Cinema ..Kom je ook bij de marine". Op het tooneel mr. Max, snelteekenaar 7 en 9.15 uur. I.uxor-theattr „Koning tegen wil en dank", 7 ij 9.15 uur. 7 en 9.15 uur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau 8 uur Bestuur Trampersoneel, 8 uur Af dracht Grafische Bond, 8 uur. Rembrandt-Theater „Picolo in het Dal- mashotel". Op het tooneel Fresco en Camillo, comedische acrobatiek, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Kom je ook bij de marine?". Op het tooneel mr. Max, snelteekenaar; 7 en 9.15 „Koning tegen wil en uur. Luxor-Theater dank", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Een lot uit de Lo terij", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur; 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. VVit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (tel. 16391) Spreeuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Eenigen tijd geleden is uit een inrichting voor zwakzinnigen te Noordwijkerhout een man ontslagen, waarvan men meende, dat f\ hij wel weer in het maatschappelijk ver keer kon worden opgenomen. De man ech ter bleek van zijn psychopatische neigingen niet genezen. In een der groote dagbladen te Amster dam plaatste hij een advertentie waarin stond, dat iemand de bescikking had over bedrag groot ƒ250.000. Dit bedrag wilde de steller van de advertentie steken in een handelsonderneming, natuurlijk goed ren- deerend, om hiervan rente te trekken. Op deze advertentie kwamen brieven binnen o. m. van een zakenman, in de binnenstad ge vestigd. Onderhandelingen werden met den steller van de advertentie aangeknoopt en ver schillende besprekingen werden gehouden. Het gevolg hiervan was dat een contract tusschen beiden door middel van een advocaat werd op gemaakt. Hiervoor werd een bedrag van ƒ70 door den zakenman betaald. Men kwam over een, dat de nieuwe compagnon onder-directeur in de zaak zou worden. De man met de 250.000 kwam echter niet met geld opdragen en zijn compagnon vroeg hem herhaaldelijk om nu maar vast een ton in de zaak te steken. Er volgden echter steeds nieuwe uitvluchten en verhalen, o. m. van nieuwe huizen, die hij bezat in Den Haag en Rotterdam, waarvoor hij op het oogenblik zeer veel geld noodig had, zoodat hij onmogelijk in dit tijdsbestek zooveel geld kon losmaken. De zakenman kreeg nu achterdocht en liet - opnieuw, doch nu een veel nauwkeuriger onder - zoeka instellen, waarbij ook de politie van het bureau Singel gemoeid ewrd. Het onderzoek maakte uit, dat de man een psychopaat was er. over geen cent beschikte. Er kwam nog meer aan het licht. Het heerschap had ver schillende winkeliers opgelicht o. m. voor nieu we costuums. Zoo had hij zich een nieuw gebit aangeschaft, was lid geworden van een dure tennisclub en had zich op kosten van een win kelier in sportartikelen dure rackets aange schaft. In één woord hij had eenige weken als grand seigneur op kosten van anderen geleefd. De politic vertelde hij, dat als hij dergelijke neigingen tot groot doen in zich voelde opko men, hij zich niet meer kon bedwingen en dan koopziek werd. De politie heeft onderhandelin gen met het gesticht gevoerd met het gevolg dat de j.l. Zaterdag weer is opgenomen. De za kenman is zijn veelbelovende compagnon weer spoedig kwijt geraakt en heeft nog een behoor lijke schadepost gehad bovendien. Uitstappen: het einde van den rit. Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150,— .boete kosten I Open autodeüren voorzichtig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2