Abessinië ongerept mits als Italiaansche kolonie St. Cl emensretraitehuis in het zilver Aspirin Vacan tie-week De ziekte van den Aartsbisschop RAADSZITTING OF NIET? Exweto-week Naar de Kerkelijk leven DE FEESTVIERING TE NOORDWIJKERHOUT De politieke toestand MAANDAG 29 JULI 1935 Gezonde negerlogica VOORIREFFEU1K EEN TABAKSCENTRALE IN VOORBEREIDING EERSTE KAMERVERKIEZING NederlandBrazilië dus 1 Wereldtentoonstelling 1 te Brussel jADRES CENTRAAL REISBUREAU) DER V.K.P. Hartelijke belangstelling van Z.H. den Paus Z. H. Exc. Mgr. J. H. Q. Jansen, Aai"tsbis- schop van Utrecht, ontving van Z. H. den Paus telegrafisch een hartelijk bewijs van belangstelling. Het Pauselijk telegram luidt vertaald als volgt: Z. H. zendt U tegelijk met zijn Vaderlijke wenschen van ganscher harte Zijn bizon deren apostolischen zegen als onderpand van overvloedigen hemelschen troost. Toestand onveranderd PASTOOR F. LANGENDIJK t Na een zilveren pastoraat- te Haarle 1 De Fransche coureur Frangois Lecot is van plan, gedurende een jaar iederen dag het traject tusschen Parijs, Lyon en Menton (1200 K.M.) per auto af te leggen. Onze foto toont Lecot bij zijn eerste vertrek uit Parijs De Roemeensche Politie-commissaris Calatorescu werd in arrest gesteld onder de verdenking betrokken te zijn bij een zwendel- affaire, waarin ook enkele vooraanstaande buitenlandsche fabrikanten in Boekarest gewikkeld zijn Retraites zijn noodig voor alle klassen der maatschappij aldus Mgr. Aengenent Waardeering van vele zijden F eestvergadering Rede pater Brinkman Een geestelijk kurort Het standpunt der Vrijzinnig- Democraten De indruk ter beurze Dank oud-retraitanten Dank Provinciaal Toespraak van den Bisschop Nog meer geschenken Het zal vermoedelijk den lezers der cou ranten, evenals den redacteuren-Buiten land, in de laatste dagen groen en geel voor de oogen zijn geworden bij het lezen der Derichten over het Abessinisch-Italiaansch con. flict en 'meer in het bijzonder over het al dan niet bijeenkomen van den Volkenbondsraad in buitengewone zitting. Met een variant op hel bekende: een twee drie klaveraas, speelde men in alle ministeries, kabinetten en kanselarijen ter wereld het gezellige gezelschapsspel: een> twee, drie, Raad wel of niet, met het vervolg: een twee drie, zoo ja, wanneer? Ondertusschen stroomen aldoor nieuwe berichten binnen. En definitief houvast krijgt men niet. Daarom willen wij in dit overzicht slechts afbakenen, dit is: aangeven, hoe de kwestie nu staatj zonder te kunnen waarborgen, dat vanavond alweer geen verschillen, althans nieuwe nuan ces in de afbakening zijn te registreeren. Mussolini zélf in eigen persoon wij leggen daarop den nadruk, omdat dit in Volkenbonds kwesties anders zijn gewoonte niet is heeft Zaterdagavond aan den secretaris-generaal van den Volkenbond doen weten, dat het antwoord op de vraag, of Italië aan de komende Raads zitting, die door den voorzitter Litwinof nu bepaald is op Woensdag 31 Juli as., zal deel nemen, afhankelijk is van het antwoord, het welk de Abessinische regeering zal geven op de nota's, die Italië op 14 en 25 Juli tot Addis Abeba heeft gericht. In deze nota's verklaarde de Italiaansche re geering zich bereid, de werkzaamheden der ver zoeningscommissie te hervatten, op voorwaarde dat deze uitsluitend op het incident van Oeal- Oeal betrekking hebben. Tot dusver is de Abes sinische regeering hierop het antwoord schul dig gebleven. Italië ziet zich derhalve genood zaakt, zich zijn definitief standpunt met betrek king tot de komende Raadszitting voor te be houden, totdat het op de hoogte zal zijn ge steld van de te behandelen agenda en van de houding der Abessinische regeering. Wanneer de Abessinische regeering officieel haar bedoelingen kenbaar maakt, zal Italië daarin geen bezwaar zien, om aan de Raads zitting deel te nemen. Zij is evenwel van mee ning, dat de Raad bij den huidigen stand van zaken zich in de komende zitting alleen mag bezig houden met het zoeken naar middelen, om de verzoenings-onderhandelingen weer op gang te brengen. Houdt de Raad zich daaraan niet, dan behoudt de Italiaansche regeering zich het recht voor haar standpunt met betrek king tot deze kwestie nader te bepalen. Nu heeft Abessinië inderdaad antwoord gegeven. Uit het telegram van zijn mi nister van Buitenlanösche Zaken van den Volkenbond blijkt, dat Abessinië zijn oorspron kelijk standpunt handhaaft en wenscht, dat de Volkenbondsraad het geheele Italiaansch-Abes- sinische geschil zal behandelen, dus ook de grensregeling tusschen Abessinië en de Italiaan, sche koloniën. Het antwoord van Italië op dit telegram is nog niet bekend. Aan één eisch van Mussolini is voldaan: Abessinië heeft antwoord gegeven. Maar dit antwoord geeft geen voldoening aan den tweeden eisch van den Ital. dictator: alléén te spreken over het incident van Oeal- Oeal, zoodat het nu nog in de lucht hangt, of Italië aan de Raadszitting zal deelnemen. Men verwacht in Genève, dat Italië, komt men niet tot overeenstemming, toch wel aan de eerstg zittingen zal deelnemen. Maar ook deze ver wachting kan te optimistisch blijken. Te Rome staat men op het standpunt, dat de sleutel tot de ontwikkeling der situatie bij Engeland berust. Men geeft dan ook te ver staan, dat Engeland zich er bij dient neer te leggen, dat tijdens de aanstaande Raadszitting uitsluitend het incident van Oeal-Oeal in be handeling komt. Maar in Londen denkt 'men daar geheel an. ders over. Met betrekking tot de procedure, die de Raad zal volgen, zou men te Londen wenschen, dat allereerst wordt overgegaan tot de benoe ming van een vijfden arbiter in de te Schéve- ningen gestrande verzoeningscommissie. Inge val Italië niet bereid zou blijken te zijn, zijn verplichting te bekrachtigen, volgens welke het niet zijn toevlucht zal nemen tot wapengeweld en ingeval men niet tot een accoord in de ver- zoenings.procedure zou kunnen komen, dan zou de Raad zich over het geheele Italiaansch- Abessinische conflict moeten uitspreken. Echter koestert men te Londen de hoop, dat het zal gelukken> alsnog een basis van overeenstem ming te vinden. Ook hier dus een optimisme, dat «met de feiten niet in overeenstemming is te brengen, Tooral als men bedenkt, dat de vroegere secre taris-generaal van den Volkenbond, thans Britsch gezant te Rome, Sir Eric Drummond, met al het gezag) dat hij terecht in Londen geniet, in Downingstreet er op heeft gewezen, dat Mussolini vastbesloten is, Abessinië onder de macht van Itaüë te brengen. Ten slotte het een en ander over de fa meuze verzoeningscommissie. Deze kan, als zij, zooals Italië eischt, alleen het incident van Oeal-Oeal behandelt, nooit het hart van de kwestie raken en is dus overbodig, c*m niet te zeggen poespas. Het feit, dat Italië bereid is, om deze verzoeningscommissie weer bijeen te laten komen, beteekent wel niet meer dan dat Italië tijd wil winnen, tot over eenige weken het seizoen in Abessinië aanbreekt, dat niet al te ongunstig is voor de vechterij. Komt deze commissie, al dan niet met een vijfden arbiter, nog eens bijeen, dan blijft de zaak toch, zooals zij is. Zooals men zich wellicht herin nert, eischt Italië, dat de taak dier commissie uiterst beperkt is. Zij moet bij haar beraadsla gingen zich niet alleen bepalen tot Oeal-Oeal, ♦maar mag zelfs niet onderzoeken, of, toen de Abessiniërs op de Italianen schoten, de laat- sten zich op Abessinisch grondgebied bevonden. De argelooze Abessiniërs dachten te Scheve- ningen niet met Italiaansche grandezza, maar met echt burgerlijke logica, dat de kwestie van schuld- onmogelijk was vast te stellen, wanneer men niet eerst constateerde, op welk gebied de beschoten# Italianen zich bevonden. Toen de Abessiniërs aan deze „negerlogica" (die ook de onze is) vasthielden, liepen de Italianen met veel bravour weg. De wonderbare logica van Mussolini is en blijft de volgende: wanneer in de verzoeningscommissie blijkt, dat de Abes siniërs het eerst hebben geschoten op Italiaan sche troepen, die op Abessinisch gebied waren doorgedrongen (daaraan kan men wel niet twijfelen, trouwens de onwil van Italië, dit te laten onderzoeken, voedt dezen twijfel tot ze kerheid bijkans), moeten de Abessiniërs aan Italië genoegdoening schenken. Het is een lo gica van het jaar nul en wij schrijven met pleizier de conclusie over, waartoe onze collega in de N.R.C. met bijtend sarcasme kwam: „Als op die -manier aan de eer van Italië voldaan is, komt Italië met de verdere politieke en commercieele eischen, die het nu reeds stelt. Van territoriale eischen is voorloopig nog geen sprake, aangezien ook Italië de territoriale on gereptheid van Abessinië wenscht als Italiaansche kolonie echter." Met andere woor den zeide de gezaghebbende Sir Eric Drum mond zie boven hetzelfde! BI werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Op het dezer dagen te Nijmegen gehouden congres van den Nederlandschen Bond van Si garenwinkeliers, heeft het lid der Tweede Ka mer, de heer H. L. van der Putt, een interes sante causerie gehouden over een door hem ontworpen plan van ordening in de tabaks- nijverheid. Deze causerie werd met groote aandacht ge volgd en aan het slot werd een motie aange nomen, waarin de Ned. Bond verklaarde in te stemmen met de naar voren gebrachte gedach ten en de strekking van een tabakscentrale. De afdeelingen werden uitgenoodigd op korten ter mijn een en ander te bestudeeren en het Bonds- bestuur te machtigen mede te werken aan de stichting van een tabakscentrale. Onlangs is medegedeeld, dat in Utrecht bij dc verkiezing der leden van de Eerste Kamer een stem van onwaarde is uitgebracht, vermoe delijk afkomstig van een lid van den Vrijheids bond. Het blijkt thans, dat deze ongeldige stem is uitgebracht door een lid van een andere partij. Op 1 Augustus'a.s. wordt een rechtstreeksche radiotelegrafische verbinding geopend tusschen Nederland (Amsterdam) en Brazilië Rio de Janeiro) Over deze verbinding zullen voorloopig uitslui tend telegrammen bestemd voor Brazilië wor den verzonden. De over deze verbinding -nt- vangen telegrammen zullen van de aanwijzing „via Hollandradio" zijn voorzien, via Holandradio" zijn voorzien 111111111111111111 ij. 4 en 5 Aug. Tweedaagsche 15.50 5-6-7 Aug. Driedaagsche 25.50 7 Aug. Dagtocht 8.75 11 en 12 Aug. Tweedaagsche 15.50 12-13-14 Aug. Driedaagsche 25.50 15 Aug. Dagtocht8.75 Meldt U spoedig aan. I N. Z. Voorburgwal 6573 - Amsterdam Onder Motto Exweto miniumiiiiiinri w.g. KARDINAAL PACELLI Hooge belangstelling Zondagmiddag bracht de auditeur van de Brusselsche nuntiatuur, Mgr. Arragoni, tij delijk zaakwaarnemer van de internuntia- tuur te Den Haag, een bezoek aan Z. H. Exc. Mgr. Jansen in het St. Antoniuszieken- huis te Utrecht. De hooge bezoeker, die te drie uur aan het station te Utrecht arriveerde, werd al daar verwelkomd door den secretaris van het bisdom, den Zeereerw. Heer Dr. J. A. Geerdinck. Per auto werd naar het St. Antoniuszie- kenhuis gereden voor een kort bezoek bij den Aartsbisschop. Na bij de Zusters de thee gebruikt te heb ben en de kapel bezichtigd te hebben, begaf Mgr. Arragoni zich naar de Biltstraat voor een bezoek aan den vicaris-generaal van het aartsbisdom, Mgr. D. Huurdeman. Om streeks half vijf keerde Mgr. Arragoni naar Brussel terug. Hedenmiddag omstreeks vier uur hebben H.H. Exc. de bisschoppen van Breda en Den Bosch, Mgr. P. A. Hopmans en Mgr. A. F. Diepen, een bezoek aan den aartsbisschop gebracht. Beide bisschoppen werden aan het station verwelkomd door den secretaris Dr. J. A. Geerdinck. Na afloop van het bezoek onderhielden de beide bisschoppen zich in het St. Antonius- ziekenhuis nog eenigen tijd met den vicaris- generaal Mgr. D. Huurdeman. De toestand van Z. H. Exc. Mgr. Jansen is onveranderd. Mgr. Jansen bracht een rustigen nacht door. Zondagavond is te Haarle (Overijssel) over leden pastoor F. Langendijk in den ouderdom van 72 jaar, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten. De thans overledene werd in 1895 priester ge wijd en was achtereenvolgens kapelaan te Hil versum en te Delden, werd in 1903 benoemd tot pastoor te Emmer-Compascuum en in 1910 te Haarle, waar hij dit jaar zijn zilveren pastoraat Vierde. De plechtig gezongen uitvaart, voorafgegaan door de Lauden is bepaald op Donderdag 1 Au gustus te 10 uur, waarna de begrafenis op het R. K. kerkhof te Haarle. Het St. Clemensretraitehuis te Noordwijkerhout is in het zilver! 25 jaar lang heeft het thans zijn zegenrijk retraitewerk volbracht en geestelijke schatten naast een uit stekende lichamelijke verzorging gegeven aan allen, die het geluk hadden er eenige dagen te vertoe ven. Uit de groote en hooge belang stelling gisteren voor de viering van het zilveren bestaansfeest op de eerste plaats van Haarlems Kerk vorst Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent bleek wel welke groote beteekenis aan het retraite- werk gehecht wordt en hoe dank baar de vele duizenden oud- retraitanten zijn, dat zij in het St. Clemenshuis rust en geestelijke vernieuwing, inkeer en een nader contact met God hebben gevonden. De gulle hartelijkheid, waarmede zoovelen hun waardeering voor de retraite in het algemeen en het St. Clemenshuis in het bijzonder toon den, bewees weer eens hoezeer de retraite wordt erkend als het ge- eigende middel voor den mensch, die zich eens wil en moet be zinnen op hetgeen zijn plicht tegen over God en zijn eigen geestelijk heil vraagt. Het feest werd des morgens ingezet met'een plechtige H. Mis in de kapel, opgedragen door den hoogeerw. pater L. Saut, Provinciaal der Paters Redemptoristen, met assistentie van den weleerw. pater L. Dusch, rector-directeur van het St. Josephhuis te Zenderen, als diaken en den weleerw. pater A. Hildebrand van het St. Clemensretraitehuis, als subdiaken. De kapel was smaakvol versierd. Aanwezig waren o.a. ook de Zusters van het gesticht „De Voorzienigheid" en de Algemeene Overste der Zusters uit Amsterdam. Na deze H. Mis werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. Des middags had in de eveneens kunstzinnig versierde recreatiezaal van het St. Clemenshuis een feestelijke bijeenkomst plaats, welke werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. De directeur van het Huis, pater C, Kuyt, hield de openingstoespraak, waarin hij er aan herinnerde dat, toen de eerste kabel tusschen Europa en Amerika voltooid was, het eerste ver stuurde telegram luidde: „Dit heeft God ge daan." Nu het St. Clemenshuis zijn 25-jarig bestaan viert, moeten wij ook uitroepen: „Dat heeft God gedaan." Deze feestdag is dan ook op de eerste plaats een dag van dankbaarheid jegens God. Spr. verwelkomde vervolgens Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, in wiens bereidwilligheid om aan wezig te zijn spr. een bevestiging zag van de groote sympathie van den Bisschop voor het St. Clemenshuis in het bijzonder en het retraitewerk in het algemeen; den Hoogeerw. pater Provin ciaal Saut, den Hoogeerw. heer J. H. W. Bors- boom, deken van Noordwijk, de Zeereerw. hee- ren Waterreus en Quant, pastoors te Noordwij kerhout en den Z.eerw. heer De Jong, direc teur van de Congregatie van Arme Zusters van het Goddelijk Kind, welke zusters de verzorging- van het Huis dragen. Spr. memoreerde daarbij hoezeer de zusters in de eerste jaren van het Huis zich hebben moeten behelpen, waarbij zy echter steeds eerst de belangen van de re- traitanten behartigden en op de laatste plaats hun eigen belangen. Dan werd begroet pater H. v. Driel, die mede den grondslag van het Huis heeft gelegd en pater Louijsen, die vier jaar het Retraitehuis heeft bestuurd en aan wien te danken is dat de kapel zoo verfraaid werd. Onder applaus der aanwezigen bracht spr. hartelijken dank aan pater Philippona, die het Retraitehuis heeft gebouwd, en de bijeenkomst niet kon bijwonen, en Rector Huf, die ook zoo veel tot stand heeft gebracht voor het Huis en eveneens niet aanwezig kon zijn. Tenslotte verwelkomde spr. de aanwezige geestelijken, besturen van verschillende organi saties, retraiteclubs en de zeer talrijke propa gandisten en oud-retraitanten, die de zaal tot de laatste plaats bezet hadden. Het woord was dan aan pater Brinkman C.s.s.R. van het Retraitehuis te Seppe, die de feestrede uitsprak. In het thans jubileerende Retraitehuis zijn tallooze zielen gebeterd en gelouterd. Retraite is wel een werk van God en de ziel, maar de priester is daarbij de schakel. In tref fende bewoordingen schetste spr. de taak van den priester en herinnerde er vervolgens aan dat de Bisschoppen in Nederland onophoude lijk de retraite hebben gepropageerd en tot deel neming hebben aangespoord. Ook u, aldus spr. tot Mgr. Aengenent, wenscht het retraitewerk beschouwd te zien als een deel van de ge wone zielzorg. Levensvernieuwing moet er ko men door levensverdieping en dat juist is het doel van het retraitewerk. In het jubileerende St. Clemenshuis is ontzettend veel goeds in al die jaren tot stand gekomen en daarvan is een deel te danken aan de inwonende zusters. De bekeerling, mr. Marchant, heeft terecht gezegd, dat boven allen uit moet komen de gees telijke zorg voor ons volk. Die geestelijke zorg kan juist zoo goed in de stilte van de retraite behartigd worden. Moge het jubileerende re traitehuis nog tal van stille uren van liefde en overgeving geven, liefde die wij immers moeten behouden, het goud der liefde, al zal ook alles rondom ons heen devalueeren. Dan sprak pastoor Quant, mede namens pas toor Waterreus. Noordwijkerhout, aldus spr., is een bekende en geroemde gemeente geworden en wel omdat het is een „Kurort" van den aller- eersten rang. In dat opzicht staat het boven andere „Kurorte", omdat er het geestelijk evlen wordt verzorgd in het geestelijk badpaleis: het Clemensretraitehuis, dat nog nooit een patiënt als ongeneeslijk heeft afgewezen (applaus). Spr. feliciteerde het Huis met het behaalde succes en dankte voor alle geestelijke weldaden, die over beide parochies van hieruit, zijn neer gedaald. Als geschenk van Noordwijkerhout bood spr. een geldbedrag aan. Directeur Kuyt, die ook alle vorige en vol gende sprekers inleidde en dank bracht, dankte pastoor Quant en pastoor Watterreus mede voor hunne medewerking bij de feestversiering. Mr. A. M. Joekes, voorzitter van de Vrijzin nig-Democratische Kamerfractie, deelt het vol gende mede: „De berichten in de bladen dat ik niet ben verschenen op de conferentie, door den heer Aalberse op Zaterdag j.l. te zijnen huize belegd met de voorzitters der verschillende Kamer fracties, wekken den indruk, dat ik, hoewel daartoe uitgenoodigd, mij aan die besprekin gen zou hebben onttrokken. Naar aanleiding daarvan kan ik het volgende mededeelen: Op Zaterdagmorgen j.l. heb ik een langdurig onderhoud gehad met Prof. Aalberse. Deze heeft daarbij de vraag gesteld, hoe ik dacht over de 'mogelijkheid van een parlementair kabinet. Ik heb daarop aan den heer Aalberse geant woord, dat, zooals is gebleken bij de debatten over het bezuinigingsontwerp, er een zoo groot verschil is in de opvattingen van de verschil lende parlementaire groepen met betrekking tot het te voeren financieele en sociaal-econo mische beleid (men denke aan de vermindering van vaste lasten, ten aanzien waarvan prof. Aalberse en Mr. de Geer aan-elkaar.tegenge- stelde standpunten innemen en aan het finan cieele program der SDAP, dat bij de andere fracties geen steun heeft gevonden) dat een parlementair kabinet, naar mijn meening, thans geen redelijke kans van slagen zou hebben. Daarom zou de Vrijzinnig-Democratische fractie aan de vorming van zulk een kabinet geen -medewerking kunnen verleenen. De heer Aalberse heeft in deze opvatting te recht aanleiding gevonden mij niet uit te noo. digen tot de dien middag te houden bespreking met de andere fractie-voorzitters, die blijkbaar ten aanzien van de mogelijkheid om thans een parlementar kaibinet te vormen, bij de eerste bespreking met mr. Aalberse een minder stel lige meening hadden te kennerf gegeven. Er is derhalve geen sprake van, dat ik mij aan de bespreking ten huize van den heer Aalberse op Zaterdagmiddag heb onttrokken." Op de effectenbeurs werd het bericht, dat dr. H. Colijn belast is met de vorming van een extra-parlementair kabinet, zeer rustig ont vangen. De vraag naar aandeelen was hedenmorgen veel minder sterk dan in de afgeloopen week en daar vielen zelfs winstnemingen waar te nemen, waardoor de koersen vrij scherp terug liepen. Op de wisselmarkt was een overeenkomstige ontwikkeling waar te nemen en de koersen van de buitenlandsche valuta's neigden in de och tenduren tot de reactie. De heer Lem uit Den Haag, sprak namens een comité van oud-retraitanten en gaf eenige treffende voorbeelden van de gunstige resul taten eener retraite. Ook zijn geschenk was een geldsom en de belofte dat elke retraitant een propagandist is voor het Huis. Namens een jubileum-comité, dat samenwerkt in dezen met de besturen van den R.K. Volks bond, sprak de heer Angenent, die in welge kozen worden schilderde het belang, dat vooral menschen, die in het volle leven staan, hebben om een retraite te volgen. Spr. bood een groote geldsom aan voor de verfraaiing van het middelpunt van het Huis, de kapel. De volgende spreker, de hoogeerw. pater Pro vinciaal Saut, dankte Mgr. Aengenent voor zijn medeleven met 't feest, en mede namens den hoogsten overste van de orde in Rome, voor de onderscheiding, dat de Bisschop het retraite werk in het diocees aan de paters Redempto risten heeft toevertrouwd. Ook bracht spr. dank aan de priesters van het Bisdom voor de betoonde sympathie en prettige samenwerking met de paters van het Huis; voorts aan de zusters en, in naam van alle paters, aan alle leeken van het district Noordwijkerhout, voor hun liefde jegens het Retraitehuis. Mgr. Aengenent, de Bisschop van Haarlem, wiens komst op het spreekgestoelte met een hartelijk applaus werd begroet, zeide dezen dag te beschouwen niet alleen als een feestdag van het jubileerende Retraitehuis, maar ook van het geheele bisdom; want vanuit dit Huis zijn stroomen van zegeningen en genaden over alle streken van het bisdom gegaan. De genaden, die God hier heeft uitgestort, zijn overvloedig en veelvuldig en allen, die hier een retraite hebben gevolgd, zouden het w?l willen uitba zuinen, het goede, dat zij hier hebben genoten. Mgr. verheugde zich erover hier aanwezig te kunnen zijn om openlijk te kunnen toonen zijn dankbaarheid jegens God, jegens de priesters, die hier zooveel hebben tot stand gebracht, en jegens de Zusters, die op zoo'n voortreffelijke wijze met de priesters hebben samengewerkt. De bisschop zette dan uiteen dat een bisdom retraitehuizen noodig heeft, om de acties, die ontplooid worden of nog ontplooid zullen wor den tot rijpheid te brengen. Alle acties immers, die wij, nietige menschen, ondernemen, ter eere van God, zijn tot onvruchtbaarheid gedoemd als ons eigen zieleleven niet zoo volmaakt mo gelijk op peil wordt gehouden. Daarvoor is noo dig een rustpunt, waar wij ons geestelijk leven kunnen vernieuwen, een rustpunt, dat wij vin den in het retraitehuis. Een Bisdom zonder retraitehuizen kan dan ook onmogelijk voldoen aan de verwachtingen, die God ervan heeft. Mgr. herinnerde er vervolgens aan, dat in de encycliek „Quadragesimo Anno" on ophoudelijk erop wordt gewezen dat voor het herstel van de maatschappelijke orde eerst noodig is het herstel van ons eigen innerlijk zieleleven en dat wij moeten zijn, ieder in eigen kring, leeken-apostelen, die liefdevuren moeten doen ontbranden in eigen harten en die van anderen. Dus in alle kringen moeten degelijke leekenapostelen gevormd worden, die hun eigen milieu kennen en de nooden van hun standgenooten kunnen aanvoelen. Dus zijn ook retraites noodig voor alle maatschap pelijke klassen. Mgr. achtte de bijeenkomst schitterend ge slaagd. Er sprak een onbeschrijfelijke dank baarheid uit van alle aanwezigen, die zich op nog overvloediger wijze had willen uiten dan door de tijdsomstandigheden gedaan kon wor den. Maar, aldus Mgr., het zit 'm ook niet in de stoffelijke gaven, het zit 'm in de wijze, waarop de mensch zijn dankbaarheid toont. Moge, zoo besloot de Bisschop, dit huis, tot in lengte van dagen zijn zegenrijk werk kunnen voortzetten. Moge de leiding der priesters nog meer uitgaan tot hen, die hier retraite komen houden, mogen zij nog meer alle klassen der maatschapij kunnen bereiken, opdat de acties in het Bisdom daardoor tot hoogen bloei ko men. De aanwezigen beantwoordden deze toespraak met een luid applaus, waarna de bijeenkomst met een dankwoord van Directeur Kuyt werd gesloten. Tenslotte celebreerde Mgr. Aengenent een pontificaal lof met „Te Deum" op het altaar in den fraai versierden tuin, daarbij geassi steerd door den Hoogeerw. Pater Saut als dia ken en Directeur De Jong als subdiaken. Mgr. Aengenent werd toen hij per auto te Noordwijkerhout arriveerde hartelijk door de inwoners verwelkomd en op even hartelijke wijze bij zjjn vertrek uitgeleide gedaan. Van vele huizen in de gemeente wapperde de vlag. wat toonde hoezeer de bevolking medeleeft met het jubileum van het St. Clemenshuis. Er zij nog vermeld dat ook mevr. v. Haas trechtv. Schaik namens de afd. Sassenheim van den R. K. Vrouwenbond een enveloppe met inhoud schonk en de Postale Retraiteclub in Z.- Holland, welke het vorig jaar reeds een bedrag schonk voor een gebrandschilderd raam, thans het restant hiervoor afdroeg. De retraitanten van den Politiebond uit Den Haag, Leiden, Gouda, Warmond en omstreken zorgden voor een schildering van St. Michael. De St. Paulusclub uit Den Haag droeg een groote som bij voor een raam in het priester koor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5