De jongste geschiedenis van Joego-Slavië Reizen naar het buitenland JEFTITSJ'TRIOMFEN VAL s MARKTEN WATERSTANDEN MAANDAG 29 JULI 1935 De richting gaat naar de stichting van een federaal Zuid-Slavisch Koninkrijk Taak van 't nieuwe ministerie Trein grijpt autobus 15 dooden, 17 gewonden Vliegtuig neergestort Vier dooden De incidenten met de .Bremen" Telegramwisseling tusschen Goeb- bels en den gezagvoerder Engelands vlootplannen Aanbouw over zeven jaar Amerika bezuinigt Door 151 buitenlandsche mis dadigers weg te zenden 30 jaar geëischt tegen Cahallero De overstroomingen in China Groote overstrooming in Britsch-Indië 40 personen verdronken ERNST LU BIT SC H GETROUWD Congres der Komintern De Nederl. delegatie aan 't woord Een fatale vergissing Diplomatieke mutaties in Italië Pas-, visum- en douane voorschriften Paspoorten Visa Enkele douanevoorschriften Het roode front in Frankrijk De buskruitontploffing te Milaan MISSIONARISSEN ONTVOERD REORGANISATIE IN HET FRANSCHE LEGER AANSLAG OP EEN FILM- ACTRICE S 2 8 I m a g s 1 T (Bijzondere correspondentie) In verband met het sluiten van een Concor daat is het interessant den huidigen politie leen toestand van Joego-Slavië te bezien. Dit jaar hadden in Joego-Slavië algemeene verkiezingen voor de Volksvertegenwoordiging, de Skoeptsjina, pDats. Het resultaat dier verkie zingen was dat het zittende kabinet een klin kende overwinning behaalde. De officieele lijst (de lijst Jeftitsj) zag zich niet minder dan 315 zetels toegewezen; de oppositie daarentegen legde op slechts 55 zetels beslag. Twee maanden zijn sindsdien verloopen en reeds is de regeering-Jeftitsj niet meer aan het bewind. Een kabinet-Stojadinowitsj werd ge vormd. Jeftitsj, de triomfator, is aangewezen op ht spelen van een oppositioneele rol. Deze gebeurtenissen zijn onbegrijpelijk als men zich op het stembusresultaat blind staren blijft. In de Balkanstaten schuilt het criterium voor de stabiliteit van 'n regeering nu eenmaal niet in het feit, dat het gouvernement in de Volks vertegenwoordiging een enorme meerderheid achter zich heeft. Die meerderheid is van se condaire beteekenis. Iedere regeering, die in deze landen verkiezingen „controleert", kan van een meerderheid verzekerd zijn en de kieswetten zijn er op ingericht, dat die meerderheid nooit gering is, maar altijd volstrekt overwegend. Wie dsq uitslag van de verkiezingen aan een nauwlettend onderzoek onderwerpt en dezen uit slag objectief weet te interpreteeren, ontdekt on middellijk, dat de overwinning van Jeftitsj niet alleen geen „overweldigende triomf" was zoo als sommige persorganen sohreven maar zelfs in het geheel geen triomf. De officieele lijst toch verwierf 1.738.000 stemmen en Matsjek, de lei der der oppositiegroepen, zag zich door 983.000 kiezers vertrouwen geschonken. Daarenboven evenwel hadden niet minder dan 1.061.000 kiezers zich van stemming onthouden. Men kan er zeker van zijn dat deze kiezers voor het grootste deel niet tot Jefitstj' aanhang behoorden. Waarin bestaat nu Jefitstj' „overweldigende triomf?" Uit. sluitend in het feit dat hij, dank zij zekere kies- bepalingen, op zes-zevende van het aantal zetels in de Skoeptsjina wist beslag te leggen. Maar slechts drie-zevende der kiezers stemde voor de officieele candidaten. In een land, waarin het parlement geen rol speelt of slechts een uiterst-ondergeschikte, is dat van weinig belang. Maar Joego-Slavië, al heeft het ook jarenlang tot die landen behoord, is juist op weg naar 'n parlementair-democra tisch regiem, dat velen Joego-Slaven als ideaal vöor oogen staat. Het merkwaardige van het geval is, dat juist Jeftitsj zich overtuigd voorstander van den te rugkeer naar een normaal politiek partijleven betoond heeft, kampioen der progressieve evolu tie. Aan Jeftitsj' eerlijkheid behoeft te dezen opzichte niet te worden getwijfeld. Op het oogen- blik, waarop hij door den Regent Prins Paul, met de samenstelling van zijn laatste kabinet belast werd, sprak hij als zijn overtuiging uit dat het keurslijf, waarin Koning Alexander Joego-Slavië geschroefd had, geen nuttige rol meer te spelen had. Daarom ook had hij de oppositie toege staan een candidatenlijst tegenover de officieele te stellen. Het zag er naar uit dat Jeftitsj, dank zij zijn enorme meerder heid, een prachtige kans had zijn denkbeelden te verwezenlijken. Van die kans nu heeft hij geen gebruik gemaakt. Geen gebruik, willen maken? Keen. Geen gebruik kunnen maken. Want de oppositie, zeker van den steun, dien 'n goed deel van de kiezers haar geeft in Kroatië is 90 pet. der bevolking haar toe gewijd verklaarde dat zij niet in het parle ment zitting nemen zou, omdat zij er geen plaats innemen kon in proportie met haar wer- kelijken aanhang in het land. Waarom, vroegen de woordvoerders der oppositie en volstrekt niet ten onrechte laat Belgrado Matsjek wèl toe aan den stembusstrijd deel te nemen, maar weigert hem vervolgens het aantal zetels, dat hem en zijn aanhangers toekomt? In de jaren van het autoritaire regiem liet men de oppositie geen illusies en deze vleide zich niet met ij dele hoop. Nu evenwel gaf de liberaal Jeftitsj met een hand wat hij met de andere schielijk terug nam. Tegenover deze houding der oppositie toonde de meerderheid Jeftitsj' meerderheid de grootst-mogelijke verdeeldheid. In het buiten land mocht men dupe van de verkiezingsresul taten zijn in Joego-Slavië zelf wist natuur lijk ieder wat hij van Jeftitsj' triomf te denken had. De krachtigste steunpilaren van het gou- vernementeele blok verweten den premier op onverbloemde wüze zijn „ongelukkige stoutmoe digheid." En Jeftitsj was op staanden voet ge noodzaakt achteruit te krabbelen. „Als de op positie weigert met ons samen te werken, zullen wü haar breken!" riep de minister van binnen- landsche zaken dreigend uit. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Een oppositie, die zeer vermoedelijk de meerder- heio van de bevolking achter zich heeft, is niet te breken. De toorn van de gouvernementeele Serven richtte zich tegen alle elementen, die de door de oppositie behaalde resultaten gunstig beïnvloed hadden, in het bijzonder tegen de Ka tholieke en orthodoxe geestelijkheid. De minister van binnenlandsche zaken ging zoover een phl- lippica tegen het Kroatische volk in zijn geheel uit te spreken. Hij vergat dat er óók twee Kroa tische ministers in het kabinet zitting genomen haddenEn zoo bracht hij de oneenigheid in het land, via de Skoeptsjina, naar den minis terraad over. De gevolgen lieten zich niet wach ten. De twee Kroatische ministers namen hun ontslag; de liberaal Stojadinowitsj volgde hun voorbeeld. Generaal Jifkowitsj, die in het ka binet den Regent en diens meening vertegen woordigt, verliet daarop eveneens het kabinet, Dat bewees, dat óók Prins Paul van oordeel was dat Jeftitsj voor het oogenblik zijn crediet had uitgeput en dat het noodzakelijk was het roer van den staat aan andere handen toe te ver trouwen. Zoo gebeurde het dat Jeftitsj, triomfa tor op den 5en Mei, een verslagene was voor de maand Juni ten einde ging. Niettemin, Jeftitsj' ideaal, herstel van het normale politieke leven in 't land, zonder welk herscel van een vruchtbare samen werking van Serven, Kroaten en Slovenen geen sprake zijn kan, is óók dat van den leider van den Regentschapsraad, Prins Paul. Het statuut van den staat, zooals dat in 1933 voorloopig ge regeld is, zal in de toekomst, in de naaste toe komst, ingrijpende wijzigingen hebben te onder gaan. Alleen als die wijzigingen formeel in het vooruitzicht worden gesteld is van de oppositie, zooals deze zich in den federalist Matsjek be lichaamt, een welwillende houding te verwach ten. Prins Paul begreep ten volle de noodzake lijkheden van het oogenblik en het is daarom dat hij den liberaal Stojadinowitsj met de vor ming van het kabinet belastte. Dit kabinet is bestemd en geschikt het voorbereidend werk te doen. In de nieuwe regeering zitten zoowel de leider der Slovenen, Monseigneur Korosjetz, de chef van de Mohammedaansche minderheid, Spaho, en Preha, een der aanvoerders van de Kroatische Boerenpartij. Dat Matsjek zelf er geen deel van uitmaakt ligt aan de omstandig heid dat deze van oordeel is, dat hij eerst later een nuttige gouvernementeele rol zal kunnen spelen. Maar het kabinet kan voor het oogen blik op zijn sympathie staat maken. Het kabinet-Stojadinowitsj is een overgangs ministerie. Het heeft in de .eerste plaats tot taak een ontspanning te bewerken en conflicten te vermijden. Dan zal het een hervorming van de kieswet hebben voor te bereiden, waarna tot ontbinding van de Skoeptsjina en het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen kan worden over gegaan. Het is niet onmogelijk dat deze nieuwe ver kiezingen nog dit jaar plaats hebben. De dan te vormen Skoeptsjina zal een Constituante zijn, belast met een radicale herziening van het or ganisch statuut van den staat en met de invoe ring van net federalistisch principe in de nieu we Grondwet, zonder welke van een werkelijken vrede in Joego-Slavië geen sprake kan zijn. Sinds 1929, toen de federalistische idee bank roet scheen, is er veel veranderd. Zes jaar cen tralisatie heeft Belgrado veel geleerd. Het Re gentschap richt zich naar een nieuw groot doel. Ook Jeftitsj stond dit doel voor oogen, maar het is hem niet mogelijk gebleken tegelijkertijd de eenheid onder zijn aanhangers te handhaven en de sympathie van zijn tegenstanders te be houden. Stojadinowitsj heeft thans een betere kans. De omstandigheden zijn hem voor het oogenblik niet ongunstig. Als hij van het goede oogenblik gebruik weet te maken kan hij de staatsman zijn, die Joego-Slavië het regiem geeft, dat stichting van het Federale Zuid- dlavische Koninkrijk mogelijk maakt. MATANZAS, 29 Juli (A. N. P.) Een autobus is gisteren in de nabijheid der stad gegrepen door een goederentrein. De autobus was geheel bezet met personen, die de nationale regatta te Varadero wilden meemaken. Vijftien der inzit tenden werden gedood, zeventien gewond, waarvan verscheidenen ernstig. MILWAUKEE, 28 Juli (A. N. P.) Gisteren is alhier een vliegtuig van een hoogte van 400 voet neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. BERLIJN, 29 Juli. (D. N. B.) Rijksminister dr. Goebbels heeft, naar aanleiding van de in cidenten met de „Bremen" te New-York, een telegram gezonden aan de bemanning, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor de dap pere houding bij den driesten overval, dien te New-York de in alle landen even laffe en voor het meerendeel even brutale communisten op de Duitsche nationale vlag hebben gepleegd. Gezagvoerder Ziegenbein antwoordde namens de bemanning, dat deze de nationale vlag steeds en tegen iederen aanval zal beschermen. De politie van New York heeft buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen, teneinde mo gelijke demonstraties te voorkomen bij het ver trek van de „Deutschland" Woensdag a.s., de „Europa" Vrijdag a.s. en de „Rex" a.s. Zaterdag. De autoriteiten hebben vernomen, dat voor het vertrek van de „Rex55 demonstraties op touw werden gezet tegen de politiek van Italië in Ethiopië. De New Yorksche pers veroordeelt streng de demonstraties bij het vertrek van de „Bremen." LONDEN, 29 Juli (Reuter) De „Daily He rald" publiceert een „geheim vloot-programma van de admiraliteit." Het prop.Tamma strekt zich uitover 7 jaar en omvat den bouw van 12 slagkruisers, 33 krui sers, 63 torpedojagers en flotilleleiders, 21 on derzeeërs en drie vliegtuig-moederschepen. De kosten worden geraamd op 150 millioen pond sterling, welke gedeeltelijk door een lee ning zullen worden verkregen. Volgens de „Daily Herald" zijn de bijzonder heden van dit plan medegedeeld aan Frankrijk, Italië, de Vereenigde Stalen, Japan en Duitsch- land. Het plan is als volgt ingedeeld: 1936: geen groote schepen, drie kruisers, 9 flotilleleiders en torpedojagers, 3 duikbooten. 1837: 5 slagkruisers, 5 kruisers, 9 flotillelei ders en torpedojagers, 3 duikbooten, 1 vliegtuig moederschip. 1938: 3 slagkruisers, 5 kruisers, 9 flotile- leiders en torpedojagers, 3 duikbooten. 1939: 1 slagkruiser, 5 kruisers, 9 flotillelei ders en torpedojagers, 3 duikbooten, 1 vlieg tuigmoederschip. 1940: 1 slagkruiser, 5 kruisers, 9 flotille leiders en torpedojagers. 3 duikbooten. 1941: 1 slagkruiser, 5 kruisers, 9 flotillelei ders en torpedojagers, 3 onderzeeërs, 1 vliegtuig moederschip. 1942: 1 slagkruiser, 5 kruisers, 9 flotillelei ders en torpedojagers, 3 duikbooten. Als men rekening houdt met de schepen, welke overeenkomstig de verdragen van Londen en Washington in deze zeven jaar de ouder - domsgrens bereiken, dan zal de Britsche vloot in 1942 de volgende sterkte hebben: 14 Slag schepen, 72 kruisers, 142 torpedojagers, 57 on derzeeërs en 10 vliegtuig-moederschepen. WASHINGTON, 27 Juli (Reuter) President Roosevelt heeft een decreet uitgevaardigd tot uitwijzing van 151 buitenlandsche misdadigers, t. w, moordenaars, valschemunters, smokkelaars van verdoovende middelen en inbrekers. Deze maatregel is uit een oogpunt van bezuiniging genomen; wanneer deze 151 misdadigers uit de Amerikaansche gevangenissen zijn verwijderd, bespaart de regeering der Vereenigde Staten hiermede jaarlijks een bedrag van 52.000 dollar. Het grootste deel, dat voor uitwijzing in aan merking komt, zijn Italianen, n.l. 62; de overi gen zijn verdeeld over verschillende nationali teiten. De betrokken landen moeten echter nog hun toestemming geven, dat de veroordeelden worden uitgewezen. MADRID, 29 Juli. Tëgen den leider van de Octoberrevolutie, Largo Caballero, is 30 jaar tuchthuisstraf geëischt. SJANGHAI, 27 Juli. (Reuter) Nadat de over- stroomingsramp tot dusver feitelijk beperkt is gebleven tot de stroomgebieden van de Hoangho en de Jangtse, hebben zware wolkbreuken, wel ke verschillende dagen duurden, in Hopei en in de bergen van Jehol in het Noordelijk deel van de provincie Hopei eveneens groote over stroomingen veroorzaakt. Ook aan den mond van de Loenho, die vijf meter is gestegen, is het land over een groote uitgestrektheid overstroomd; 25 dorpen staan onder water en de uitgestrekte rijstvelden zijn verwoest. In de Noord-Chineesche industrie stad Tongsjan staat het water meer dan een meter hoog. Het wassende water van de Peiho en de Yoengtingjo bedreigt de stad Tientsin. Te Sjantoeng is de toestand nog even ernstig, daar van het Keizerkanaal nog meer dijken zijn doorgebroken. Ook bestaat gevaar van over strooming der provincie Kiangsoe. Bij zijn aankomst te Guernesey werd de Prins van Wales ontvan gen door schoolkinderen die met de Engelsche vlag zwaaiden. Op de eerepoort ziet men het devies van den prins: „lek Dien" BOMBAY, 27 Juli (Reuter) In de streek van Kathiawar, gelegen in de provincie Bom bay, heeft de zware regenval overstroomingen ten gevolge gehad. Een veertigtal personen is hierbij verdronken. PHOENIX (Arizona), 29 Juli. A. N. P.) De bekende filmregisseur Ernst Lubitsch is hier Zaterdag in het huwelijk getreden met Vivian Gaye. MOSKOU, 29 Juli (ANP) Namens de Neder. landsche delegatie op het congres der Komin tern werd verklaard, dat de revolutionnaire be weging in Nederland in de laatste jaren voort durend in omvang is toegenomen. Thans staat de OPH voor de taak de tegenstellingen tus schen „bourgeois" en partijen te gebruiken bij haar streven naar een wereldrevolutie. Een vertegenwoordiger der Amerikaansche communisten noemde het toenemen van het aantal stakingen een verheugend verschijnsel. Bijval oogstte de mededeeling, dat het aantal negers, dat tot de communistische partij van Amerika toetreedt, aanzienlijk is toegenomen. De Franschman Cacin sprak over het gemeen schappelijk front van socialisten en communis ten en over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Sowjet Rusland. gezant te Praag, terwijl de ontwapeningsgedele geerde van Italië, Marchese Soragna, naar Stockholm gaat. Gezant te Athene wordt Basca- relle, te Bern Tamar. Weill Schott gaat naar Tallinn, Koch naar Heisingfors en Marchotti naar Mexico. De gezant te Praag, Rocco, keert terug naar het ministerie van buitenlandsche zaken. MADRID, 29 Juli (ANP). In Valencia heeft een gevangenisarts bij vergissing aan verschei dene gevangenen een vergif toegediend in plaats van een laxeermiddel. Kort daarop zijn twee gevangenen aan de gevolgen der vergiftiging overleden, terwijl nog twee anderen in levens gevaar verkeeren. ROME, 29 Juli (A. N. P.) Besloten is tot een vérgaande reeks diplomatieke mutaties. De ge zant te Bern, Marchi, zal worden overgeplaatst naar Santiago. In plaats van graaf Fagliano, die een functie zal krijgen in het ministerie van buitenlandsche zaken, is de consul-generaal te Tanger, Ghigi benoemd tot gezant te Cairo. De gezant te Athene, Rossi, komt in de functie van Ghigi. De Facendis wordt benoemd tot De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland zendt ons het volgende overzicht van de ver schillende pasvoorschriften enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn, waaraan wij het volgende ontleenen: Voor een reis naar het buitenland moet men algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is een bewijs van Nederlanderschap voldoende, terwijl voor België een niet langer dan vijf jaar vervallen Nederlandsch paspoort erkend wordt. Voor België kan ook volstaan worden met een z.g. toeristenkaart, verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire ambtenaren. Paspoorten vraagt men aan bij het gemeen tebestuur, de kosten voor het Rijk bedragen f 5.waarbij nog gemeentelijke en eventueele provinciale leges komen. Bij de aanvrage (welke, evenals het afhalen persoonlijk dient te ge schieden) moeten twee onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheidsduur is twee jaren (verlenging nog mogelijk binnen zes maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitgereikt voor man, vrouw en kinderen niet ouder dan vijftien jaar; de kosten voor het Rijk bedra gen f 7.50, waarbij nog gemeentelijke en even tueele provinciale leges komen. Naar Duitsch- land kunnen deze kinderen een reis maken met een z.g. „Kinderausweis" (geldig vijf Jaar), dat voor kinderen boven tien jaar van een por tret voorzien moet zijn, in andere gevallen ge- wenscht. Alleen gemeentelijke en eventueel pro vinciale leges. Ook Bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is vijf jaren. Het viseeren van paspoorten is voor Neder- landsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, België, Ceylon, Cuba, Dene marken, Duitschland, Engeland, Estland, Fin land, Frankrijk, Haïti, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxemburg, Marokko (Spaansch) Mexico, Monaco, Nicaragua, Noorwegen, Nyasa- land, Oostenrijk, Panama, Portugal, Saarge- bied, N. en Z. Rhodesië, San Marino, Schot land, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Zuid-Afrika (Unie), Zweden en Zwitserland. (Voor Zweden moet de handteekening op pas poort gelegaliseerd zijn). Voor de overige landen is een visum wel ver- eischt; de handteekening van den paspoort houder moet dan vooraf gelegaliseerd worden door den burgemeester. De navolgende bepalingen gelden voor de vi sa (Mei 1935) naar eenige der meest bekende landen in Europa, waarvoor nog een visum noodig is. Achter de landen is de plaats ver meld, waar het visum afgegeven wordt. Hongarije (Amsterdam, Heerengracht 206; Cons.-Gen.; Rotterdam, Wijnhaven 39b; Gons. Gen.; Den Haag, Oranjestraat 8; Legatie; Heer len, Akerstraat 104). Visum voor enkele reis met verblijf f 3.45 (3 maanden geldig, kan kos teloos door politie verlengd worden). Transit visum f 0.96 (2 maanden geldig). Transitvisum- voor twee doorreizen, geldigheid afhankelijk van duur der reis f 1.93. Meerdere reizen f 6.60 (1 jaar geldig). Polen (Amsterdam, Vondelstraat 27; Cons.- Gen.). Visum voor één reis f 5.Visum voor langer verblijf dan drie maanden f 10.Tran sitvisum f 0.50f 1.Diverse faciliteiten. Roemenië (Amsterdam, v. Eeghenstraat. 88; Cons.-Gen. Rotterdam, Pelgrimstraat 52a; Cons. Gen. Den Haag, Benoordenhout- sche weg 7; Cons. Gen. en Alexanderstr. 7; legatie). Zuid-Slavië (Joego-Slavië) (Amsterdam, Binnenkant 46; Cons. Gen. Rotterdam, Wit te Huis, Wijnhaven 3; Cons. Gen.). Visum voor verschillende in- en uitreizen f 6.— (6 maan den geldig). Dito drie maanden geldig f 3.—. Transitvisum f 0.50f 1.Toeristenvisum, voor een verblijf van minstens drie dagen f 0.35. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts en kele grepen kunnen doen; nieuwe voorwerpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrecht onderworpen; boven dien kan de invoer verboden zijn (contingen- teering!). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestellen, kijkers, enz., worden in den regel zonder formaliteiten toegelaten, in sommige gebieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloei stoffen zijn schier overal aan zeer hooge in voerrechten onderworpen; kleine hoeveelheden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mededeelen, wa t men mee wenscht te nemen; onderstaand vindt men de hoeveelheid sigaren enz. vermeld die in den regel vrij van rechten moven worden geïmporteerd. Vooral Frankrijk staat in dit opzicht (en terecht!) in een zeer kwaden reuk. Herhaaldelijk ontvangen wij klachten, aldus de A.N.W.B., van toeristen, die op inderdaad kinderachtige wijze aan de grenzen worden ge visiteerd. Men zij dus op zijn hoede bij reizen naar „la belle France", dat lucifers in het ge heel niet toelaat (uitgezonderd een doosje in den zak, echter niet in den auto of de bagage). SA beteekent sigaren. ST beteekent sigaret. TA beteekent 1 gram tabak. België: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Denemarken: Geen bepaalde hoeveelheid vrij, doch in het algemeen: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Duitschland: maximaal 10 SA of 25 ST of 50 TA. Engeland: 25 SA of 50 ST of 50 TA. Frankrijk: 10 SA of 20 ST of 40 TA. Griekenland: 25 SA of 1Ö0 ST of 250 TA. Hongarije: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Ierland (Vrijstaat)Maximaal 100 gram ta bak of tabaksfabrikaten. Italië: Officieel niets, echter getolereerd: 5 SA af 1 2 pakjes ST. Noorwegen: Ter beoordeeling der douane. Oostenrijk: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Polen: 20 SA of 50 ST of 50 TA. Portugal: 40 TA. Roemenië: 20 SA of 100 ST of 100 TA. Spanje: geen enkele hoeveelheid vrij. Tsjecho-Slowakije: 12 SA of 60 ST of 60 TA. ZUid-(Joego)-Slavië: 5 SA of 20 ST of 20 TA. Zweden: 10 SA of 50 TA of 50 ST zonder mondstuk of 100 s'r met mondstuk. Zwitserland: 20 SA of 100 ST of 100 TA. PARIJS, 28 Juli. (A. N. P.) De socialistische en communistische bladen herdachten Zondag het feit, dat het een jaar geleden was, dat de samenwerking tusschen socialisten en commu nisten tot stand kwam. Naar aanleiding daarvan verdedigt Léon Blum, de leider der socialisten, in de Populaire een voorstel tot fusie der communistische en socialistische vakvereenigingen. Voor het gemeenschappelijke front is geen betere grondslag denkbaar dan een organische eenheid van het proletariaat. VARESE, 29 Juli Reuter) Nog een tiental lijken is uit de puinhoopen van de buskruit fabriek geborgen. Het totaal aantal dooden is hiermede gestegen tot zestig. Het bergingswerk vordert langzaam, aangezien men vreest voor nieuwe ontploffingen van projectielen, welke in de puinen liggen. Het juiste aantal dooden is nog niet opgegeven, doch men vreest, dat het nog hooger zal blijken. PEKING, 29 Juli (Reuter). Een viertal Fran- ciscaansche missionarissen die in een melaat- schen-kolonie werkten, zijn door bandieten ont voerd in het Westen van de provincie Szetsjoean Naar verluidt zijn twee van hen, van wie een ernstig ziek is, vrijgelaten, de beide anderen zijn meegevoerd. PARIJS, 27 Juli. Op voorstel van den minis ter van Oorlog heeft de president der republiek bij decreet de volgende wijzigingen in de orga nisatie van het Fransche leger aangebracht: Twee nieuwe regimenten infanterie worden in het leven geroepen; door reorganisatie wor den vijf nieuwe regimenten infanterie inge steld, zeven bataillons vesting, een bataillon lichte tanks, twee regimenten artillerie, een regiment pionniers. Verder wordt een divisie cavalerie omgezet in een lichte gemotoriseerde divisie. Het decreet bepaalt tenslotte, dat de samenstelling der or ganen van alle wapensoorten door den minister van Oorlog wordt vastgesteld. NEW YORK, 27 Juli. (Reuter) Terwijl zij geknield bad bij de kist met het stoffelijk over schot van haar vader werd Margaret Alfano tij dens een lijkdienst in een kapel ernstig ge wond door een schot gelost door een jongen Spanjaard, Alfred Ortiz, dien het meisje eens verplicht was geweest te laten arresteeren om dat hij haar lastig viel. Een bejaard bloedver want, die naast het meisje geknield lag, werd eveneens ernstig gewond. De dader vluchtte voor de komst der politie. AMSTERDAM, 29 Juli. Veemarkt. 483 vette koeien: le kwal. 5558, 2e kwal. 4253, 3e kwal. 30—40 cent per kg. slachtgewicht. 14 stieren 36.00—39.00. 80 melk- en kalfkoeien 120.00 160.00. 145 vette kalveren: le kwal. 4147, 2e kwal. 3640, 3e kwal. 30—34 cent per kg. levend gewicht. 96 nuchtere kalveren 3.007.00, 79 schapen 14.00—16.00 338 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 4546 cent, zwa re varkens 4445 cent, vette varkens 4243 cent per kg. slachtgewicht. 19 paarden 60.00130.00 Overzicht. Runderen flinke aanvoer, handel stug, prijzen onveranderd. Vette kalveren aan voer gewoon, handel stug, prijzen iets hooger. Varkens aanvoer matig, handel traag, prijzen iets hooger. AMSTERDAM, 29 JuU. Aardappelprijzen. De prijzen waren heden: Noord-Holl. Muizen 4.55 cent, Westl. Muizen 55.5 cent, Hillegoromer Muizen 5.56 cent, kleine Muizen 33.5 cent, Zeeuwsche Eigenh. 45 cent, idem bl. eigenh. 4.55 cent, idem Poters 44.5 cent, Friesche Borgers 4.5—5 cent per kg. Aanvoer 122100 kg. ALKMAAR, 26 Juli. N.V. Alkm. Exportveiling. Aardappelen 3.004.50 per 100 kg. Aardbeien 0.821.04 per slof. Aalbessen 4.0011.00 per 100 pond. Andijvie 0.50—1.80 per 100 stuks. Augur ken 0.507.50 per 100 pond. Bloemkool I 10.00 18.00, idem II 3.00—6.00 per 100 stuks. Doperw ten 2.00—9.50, Druiven 22.00—28.00 per 100 pond. Groene kool 1.003.00, Kropsla 0.501.90, Kom kommers 1.002.50, Meloenen 12.0030.00 per 100 stuks. Peterselie 2.40 per 100 bos. Perziken 6.50—10.50 per 100 stuks. Postelein 24—48 cent per bakje. Rabarber 1.003.00 per 100 bos. Roode kool 1.30—2.60 per 100 kg. Selderie 0.50 2.10 per 100 bos. Spinazie 0.500.78 per kl. bak. Snijboonen 1.508.00 per 100 pond. Dubb. Spercjeboonen 0.951.20 per zak. Tuinboonen 0.50—2.00, Tomaten 4.00—7.00 per 100 pond. Uien 2.30—5.10, Wortelen 2.00—4.00 per 100 bos. Zwarte bessen 7.009.00 per 100 kg. ALKMAAR, 29 JuU. 88 vette koeien 100.00 210.00, handel redelijk. 29 vette kalveren 30.00 80.00, idem per kg. 40—75 cent. 69 nuchtere kal veren 4.0012.00, 7 vette schapen 16.0018 00, 190 vette varkens 3642 cent. Handel matig. ALKMAAR. 27 Juli. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier Aanvoer 140.000 kioeiereu: 58-60 3.20—3.50, 60-62 3.20—3.60. 62-64 2.50—3.70, 64-66 3.60—3.80. AVENHORN. 27 Juli. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. Vroege aardappelen. 47000 kg. Schotsche grof 2.50 —2.60, 45000 kg Schotsche groote 3.003.10. 8500 kg. Schotsche kleine 1.501.60, 3100 kg. Eigen heimers 3.003.10 per 100 kg. 1900 manden Augurken van 6 kg.: grof doorgedraaid, basterd 67 cent, stek 6 cent per ir.and van 6 kg. Bom men doorgedraaid. 330 zak dubb. Slaboonen z. dr. van 15 kg. 0.851.15 per zak. BROEK OP LANGENDIJK, 29 JuU. Aan gevoerd werden: 140000 kg. aardappelen: Schot sche muizen 33.30, eigenheimers 3.10, blau we eigenheimers 33.30, drieUngen 1.501.70, 600 bos wortelen 2.402.60, 15000 kg. roode kool 1.50—2.20, 6300 kg. gele kool 1.80—2.40, 3100 kg. uien: gele nep 4.zilver nep 4.60 5.30, zilver nep 2.60—2.70, zilver drieUngen 1.50— 2, 1050 stuks bloemkool: Le Cerf 12.6015.70, lichte 5.50—7.30, 210 kg. slaboonen 5.30—6.20. BOVENKARSFEL, 27 Juli. „De Tuinbouw" Due 1.00 per baal. 2 zak dubb. Slaboonen 65 ct. per zak. 3300 baal aardappelen: Schotsche: grof 1.25, fijn 1.50—1.55, kVin 75 cent. Eigenheimers: grof 1.25, fijn 1.50, klein 0.751.30. ENKHUIZEN, 27 Juli. Coöp. Bloemenveiling Bloemenlust" W.A. Bloemen: LU. Philippence 1.20 per 100 kelk. Sierdistels 711 cent, Achilla 23 cent, Gips 36 cent. Gladiolen 411 cent, Lathyrus 34 cent. Margrieten 45 cent. Ascle- pia's 13 cent, Asters 5 cent, Rozen 1119 cent, Tijgerlelies 27 cent per 5. Zinnia 15 cent. Aardappelen 1 502.20 per baal. Schotsche 1.50 2.Ó0 per baal Groenten: Snijboonen 3.606.40 per 100 pond. Slaboonen 4.607.50. Yellow 8.40, St. Laurens 3.704.00. Kruideniers 6.708.00, Uien 1.30 per baal. Pronkboonen 2.603.00 per 100 pond. Uien 4.90 per 100 bos. ENKHUIZEN, 27 Juli. Visch. Aangevoerd door 41 vaartuigen 5000 pond Koraal 26.532 cent per pond. 6 vaartuigen met 150 pond Lijnaal 2728.5 cent per pond. HOORN, 27 Juli. Veemarkt. 1 zeug met biggen 100.00, 24 schrammen 16.0024.00, 35 biggen 10.0018.00. Handel goed. LEIDEN, 27 Juli. Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (contr.) 1.51, prima boerenboter 1.401.50 per kg. Aanvoer 1100 kg. Handel vlug. LEIDEN, 22 Juli. Turfmarkt. Geen aanvoer. Prijzen 7.008.00 per 1000 stuks. MAKKUM, 27 Juli. 400 pond Hoekaal 23 00— 25.55 600 pond Kuilaal 23.5024.50, 500 pond Fuikaal 21.9530.55 per 100 pond. MEDEMBLIK. 27 Juli. Marktver. „St. Joseph". Aardappelen: groote Muizen 1.50—1.55, kleine Muizen 7585 cent, grove 1.25, blauwe 1.50, wit ten 1.00. Aanvoer 2050 baal. NOORD-SCHARWOUDE, 29 Juli. 165000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 3.003 10, Drielingen 1.50, groote 2.50, Eigenheimers 3.00, Bl. aardappelen 3.00—3.10. 200 kg. Spercieboo- nen 6.00—7.00. 3400 kg. Zilveruien: Zilvernep 4.60—5.10, Drielingen 2.403.10, Zilveruien 1.00 —1.30. 3100 kg. gew. Witte kool 1.00—1.40. OUDEWATER, 27 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 78 partijen, 3510 stuks, 17500 kg. Zware met R.M. 18.00, le soort 15.00—17.00, 2e soort 13.00—14.00. Handel vlug. OBDAM. 27 Juli. „De Tuinbouw" 39675 kg. groote aardappelen 3.00, 1800 kg. Drielingen 2.00, 66900 kg. krie'l 2.50, 200 kg. Drielingen 1.80, 1000 kg. Nep 5.00—5.20. PURMEREND, 27 Juli. „Afslagvereen. Beemstier, Purmerend en Omstreken". Aardappelen: Schot sche Muizen 75-07 cent. Bl. Eigenheimers 75—79 cent, kleine Muizen 3852 cent. blauwe kleine 3848 cent per 25 kg. Tuinboonen 1516 cent per 15 kg. Roode Aalbessen 9.0016.00, Zwarte bessen 12.00 per 100 kg. Gele bessen 0.701.00, Witte bessen 2085 cent per 10 kg. Augurken: middel 6 cent, basterd 6—8 cent, stek 6 cent, bommen 6 cent per mand van 6 kg. ROTTERDAM, 29 Juli. Veemarkt. Totale aan voer 2258 stuks: 576 vette runderen, 356 vette kalveren, 790 schapen en lammeren, 536 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 48. 42. 3034 cent; vette ossen 44. 42. 3235 cent; vette kalveren 70, 60, 3545 cent; varkens (lev. gew.) 383736 cent; schapen 353128 cent; lammeren 3532 28 cent. Prijzen per stuk: schapen 15.00118: lammeren 10.008—6. Vette koeien en ossen aanvoer minder, handel tamelijk, prijzen als 23 Juli, prima koe 54, prima os 46. Vette kalveren aanvoer iets korter, handel matig, prijzen onveranderd, prima 75 ct. Schapen en lammeren aanvoer veel ruimer, handel kalm, prijzen als vorige week. Varkens aanvoer iets rui mer, handel matig, prijzen hooger. Enkele partijen schapen voor export verkocht. Aardappelen: Geldersche Blauwpitters 5.5-6.5 cent, Geldersche ronde 5.56 cent. Eigenheimers 44.5 cent, kleine Eigenheimers 34 cent, Westl. kleine nieuwe 3.54 cent, Westl. nieuwe 45 et Nieuwe ronde zand 6.57.5 cent per kg. Met voldoenden aanvoer, kalme handel. Vlasaejivoer 5500 kg. Holl. geel 5455 cent per kg. Aanvoer ter beurze zeer gering. Handel aan vankelijk kalm, ten slotte werd alles vlot verkocht. Op het land werden deze week enkele partijen vlas verkocht tegen prijzen van 5055 cent. WOGNUM, 27 Juli. Aardappelen: groote Muizen 3.00. idem kleine 1.50. Doorgedraaid 47500 kg. MAANDAG, 29 Juli. Waar- nemings- punten 4 C £2 H 2 a) bo Sedert vorige opgave AMSTERDAM Keulen 6 u 39.24 37.74 Lobith 10.95 1037 Nijmegen 8.65 808 St. Andr. W 3.62 2.9 2 15 Arnhem 8.60 8.15 Vreesw 1. w. 1.76 0.62 18 Westervoort 9.18 8 64 Deventer 3.08 2.50 Kampen Eijsden 0.20 46.50 0.20 45.89 13 Maastr H.s. 41.65 1) Borgh. 41.30 40.56 2 Grevenbicht 28.56 27.71 Venlo 9.75 Grave stad 5.35 2) Sluis 5.70 3J0 St. Andr. M 1.85 1.26 64 Kanaalwater 8 u 0.45 -AP 12 0.45— 2 „0 00- Stadswater 8 u.0.45— 12 0.45— 2 0.00- Amstelwater 8 u.0.45 - 12 0.45- 2 0-00 IJsselm. water 8 o 0.16— 12 0.25- 2 0.00- WATERSTAND OP DEN RUN 29 Juli 27 JuU 29 Juli 27 Juli Rheinf. a Caub 2.20 2.22 Breisach Eins 1.03 1.04 Kehl Coblenz Maxau Trier 0 05 006 Diedesh. Keulen 1.80 1 86 Mannh. Dusseld 1 22 1 26 Lohr Ruhrort 0 f8 0 47 Mainz Wesel 0 16 0.27 Bingen 1.98 2.02 Emmerik 1.41 1.47

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7