Begint in September de oorlog tegen Abessinië? Twee journalisten ontvoerd Boeren betoogen te Kopenhagen De anti-Nazi-betoogingen te New York De Postzeitung Het nieuws van heden ALLER 00GEN0P GENEVE GERICHT FORMOSA GETEISTERD HET VLAG-INCIDENT MET DE „BREMEN" Onrust in Z.W. Afrika DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 30 JULI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19462 Een vreedzame regeling van het conflict wordt echter steeds onwaarschijnlijker geacht Fransche voorzorgen te Djiboeti Chineesche bandieten eischten een losprijs van 100.000 dollar en 200 Mausergeweren Japan bemoeit zich met het geval WÈÊË^im illpjpi IfiïwiPli' Een belangrijk onderdeel van de onlangs bij Berlijn gehouden legeroefeningen vormde het overtrekken van de Oder, waarvan wii hier een aardia moment aeven Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Een typhoon richt groote schade aan Wolkbreuken in Zuid- Mandsjoerije en Korea Huismoeders in actie Bernard Spooner, een Amerikaan, die aan Mussolini een kogelvrij vest verkocht heeft, heeft thans in Weenen een fabriek opgerichtwaar kogelvrije vesten ivorden vervaa rdigd Laguardia, burgemeester van New York, die door zijn houding tegenover Duit- schers van zich doet spreken De koning houdt een toespraak tot de 40.000 betoogers en ontvangt hun gedelegeerden Boeren weer onbevre digd huiswaarts Nadere bijzonderheden over de gebeurtenissen op het Duitsche schip De houding van New Yorks burgemeester De oudste katholieke courant van Duitschland verdwijnt Corruptie op Cuba Onderstaatssecretaris gearresteerd Een der oudste bladen ter wereld Nog een stervende Samenvallen In het dagelijksche leven hebben we een eigenaardig Nederlandsch spreekwoord ,,'n ongeluk komt nooit alleen." En meer dan eens ondervindt ieder onzer het, dat „dan ook alles moet samenvallengelijk men het huiselijk uitdrukt. Langen tijd loopt ons bestaan in hetzelfde tempo voort tot ineens allerlei ziekten, tegenspoe den zich opeenhoopen. In tijden, als we er geheel niet op bedacht zijn, komt de rampspoed aan onze deur kloppen en het ongewisse van ons le ven treedt ons dan klaar voor de oog en. Menschelijke troost is alsdan zoo ontoereikend en zoo machteloos. Welk woord zullen we onzen geslagen evenmensch tot opbeuring geven? De stellige overtuiging moge hem troosten en sterken, dat God kracht naar kruis geeft en dat Hij het water wel tot de lippen, maar niet over de lippen laat komen. De Paus en het conflict met Abessinië Eenige geruchten gedementeerd Tengevolge van de Duitsche actie 1 -a r* IU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 29 Juli. (Reuter). De ,,Echo de Paris" noemt het Abes- sinische antwoord aan den Volken bond volkomen onbevredigend voor Italië. Het blad verneemt uit Londen, dat de Britsche regeering er ken nis van heeft gekregen, dat de lei ders van het Italiaansch expeditie- leger de vijandelijkheden tegen Abessinië in de derde week van Sep tember zouden willen beginnen. En geland zal zich in verband hier mede tegen elke vertraging te Ge- nève verzetten. Te Londen stelt men zich op het standpunt, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden de Volken bond de bespreking van de geheele Abessinische kwestie niet tot den 25sten Aug. kan uitstellen, zooals in de resolutie van den Volken bondsraad van Mei j.l. was bepaald. Met het oog op het Italiaansch-Abessinisch conflict hebben de Fransche autoriteiten voor zorgsmaatregelen genomen te Djiboeti, de ha ven van Fransch-Somaliland, die door den eenigen spoorweg van Abessinië met de Abes, sinische hoofdstad Addis Abeba is verbonden. De Inlandsche bevolking heeft reeds bij tal van gelegenheden uiting gegeven aan haar sympathie met de door Italië bedreigde Abes- siniërs, zoodat in geval van oorlog met Italië moeilijkheden worden gevreesd. Fransche oorlogsschepen hebben vier lichte kanonnen, munitie en een hoeveelheid prik keldraad aangevoerd. Waarschijnlijk zal het kleine garnizoen in Somaliland worden ver sterkt met Senegaleezen. ROME, 29 Juli. (Reuter.) Italië zal behalve door Aloisi, den leider der delegatie, te Genève vertegenwoordigd zijn door talrijke deskundigen en juristen, waaronder de ministers graaf Pie- tro Marchi, Guarnaschelli, Cortesi en de pro fessoren Lessona en Berardi. Wat de gisteren hier ontvangen antwoord nota van de Abessinische regeering betreft, verneemt men in welingelichte kringen, dat een nieuwe interpretatie van het Raadsbesluit van 15 Mei onzin zou zijn. Destijds heeft de vertegenwoordiger van Abessinië stilzwijgend de interpretatie aange hoord, die baron Aloisi als vertegenwoordiger van Italië van het Raadsbesluit heeft gegeven. Men kan thans derhalve niet nogmaals op deze resolutie terugkomen en trachten, hieraan een andere uitlegging te geven.- In politieke kringen krijgt men steeds meer den indruk, dat nadat Abessinië gisteren ge weigerd heeft accoord te gaan met de voorge stelde hervatting der arbitrage-onderhandelin gen inzake het incident van Oeal-Oeal, een vreedzame regeling van het conflict steeds minder waarschijnlijk wordt. LONDEN, 29 Juli. (Reuter.) Samuel Hoare en Stanley Baldwin hebben een onderhoud gehad over het Italiaansch-Abessinisch geschil. Het schijnt, dat de Engelsche regeering haar meening handhaaft, dat, indien tijdens de zit ting van den Volkenbondsraad geen compromis wordt bereikt, den Volkenbondsraad zal moeten worden verzocht om de kwestie in haar geheel te behandelen. De Engelsche delegatie ter zitting van den Volkenbondsraad zal onder leiding staan van Eden. Voorts zullen, naar Reuter verneemt, van deze "delegatie deel uitmaken William Strang, Wil liam Malkin, Leeper en Thompson, deskundige op het gebied van West-Afrikaansche zaken. Volgens het blad „Sin Wan Pao" heeft Mus solini aan de Chineesche ambassade te Rome een uiteenzetting gegeven van het optreden van Italië in Abessinië. Mussolini heeft uitdrukking gegeven aan de hoop, dat China zich niet zal laten misleiden door'de anti-Italiaansche propaganda, want de „zorg om onder de Afrikaansche stammen be schaving te brengen" is Italië's motief. ROME, 29 Juli. (Reuter.) Het bericht in de Engelsche bladen inzake de schermutseling tus- schen Italianen en Abessiniërs te Walkit wordt niet ontkend. In bevoegde kringen gelooft men echter, dat het aantal dooden overdreven is. PEIPING, 29 Juli (Reuter) Twee journa listen, de Engelschman Careth Jones en de Duitscher Herbert Muller van het D.N.B., zijn nabij Pao Tsjang in Noordoost Kalgan door bandieten gevangen genomen, terwijl zij per auto van Peiping naar Dolonor in Mongolië reisden. Hun Russische chauffeur werd eerst ook gevangen genomen, doch la ter weer vrijgelaten. Hij wordt morgen te Kalgan verwacht met bijzonderheden over den losprijs, welke naar verluidt 100.000 dollar zou bedragen. De ontvoerde Engelschman Careth Jones was vroeger secretaris van Lloyd George. Zoowel de Duitsche ambassade, als de Engelsche heeft stappen ondernomen bij de regeering te Nan king en de autoriteiten van Tsjanar. De Britsche ambassade heeft er voor gezorgd, dat de uit Binnen-Mongolië terugkeerende mi litaire attaché, kapitein Scott, te Kalgan blijft. Hij zal daar tot taak hebben, de onderhande lingen te voeren over de vrijlating van Jones. Het district Pao Tsjang, waar de ontvoering is geschied, is sedert de jongste Chineesch- Japansche incidenten de verzamelplaats van een groot aantal bandieten. Nader meldt Re"uter, dat de twee journalis ten een autotocht hadden gemaakt en zich op den terugweg van Dolonor naar Kalgan be vonden. Zij reisden met een autobus, de z.g. „Gobi- Expresse", die zij op 22 Juni te Pankiang, het hoofdkwartier van den Mongoolscen vorst Wang, ongeveer 250 K.M. ten Noord-Westen van Kalgan, hadden gehuurd. Dolonor ligt on geveer 240 K.M. ten Noord-Oosten van Kalgan en het schijnt derhalve, dat Muller en Jones op den terugweg naar Kalgan een omweg heb ben gemaakt. De overval door de bandieten vond, zooals gemeld, plaats nabij Pao Tsjang op 135 mijl ten N.-O. van Kalgan. Naar verluidt hebben de Japansche militaire autoriteiten zich bereid verklaard mede te wer ken aan de pogingen tot bevrijding van Muller en Jones. De chauffeur van de autobus heeft medege deeld, dat de overval gisteren om 11 uur in de nabijheid van Pao Tsjang plaats had en dat de bandieten op den wagen schoten losten, waar van er verschillende den motor troffen. Dr. Miiller en Jones werden door de ontvoer ders geboeid. De chauffeur en de bediende kon den zich om 18 uur bevrijden en ontkomen. De bandieten zijn ontslagen soldaten. Zij eischten behalve de 100.000 dollar losgeld nog 200 Mauser-geweren. 500 Chineesche gendarmen zijn uitgezonden om de bandieten te vervolgen, die de twee jour nalisten hebben ontvoerd. ;.v-:.'-:v WEERVER WACHT ING: In het Noor- den krachtige tot matigen, in het Zui- H den matige Noordwest, tot Noord. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Lichte regenbuitjes, EE ietS koeler. H VERDERE VOORUITZICHTEN: Wei- |j nig verandering'. TOKIO, 29 Juli. (Reuter). Formosa is van. daag door een typhoon geteisterd. Over groote afstanden ligt het verkeer stil. Naar tot dusver werd gemeld, is de mate- rieele schade, vooral aan de huizen, zeer aan zienlijk. Vooral Formosa heeft zwaar geleden. SJANGHAI 29 Juli. (Reuter). Het spoorweg verkeer in Zuid-Mandsjoerije en Korea is stil gelegd door de hevige wolkbreuken, welke meer dere dagen duurden. Aan de spoorlijn zijn vele bruggen vernield; de schade wordt op meer dan een millioen yen geraamd. Omstreeks 100 treinen kunnen niet verder. 50 K. M. bezuiden Moekden worden 160 rei zigers tegengehouden, doordat de Tatzoebrug is vernield. Door uitloopers van den in de richting van Formosa trekkenden typhoon werd op de Phi- lippijnen aanzienlijke schade aangericht. Talrijke huizen werden door den storm ver nield. Eenige gedeelten van de stad Manila werden overstroomd. De scheepvaart tusschen de eilanden werd onderbroken. Een aantal vastberaden huismoeders, wier aanhang in korten tijd gestegen is tot ongeveer 1000 huisvrouwen, hadden besloten over te gaan tot een boycot van alle slagerswinkels in de voorsteden, totdat de vleeschprijzen weer eenigs. zins normaal zouden zijn geworden. Zaterdag zijn de koene strijdsters tot den aanval over gegaan. Zij overvielen al degenen, die de Zater- dagsche inkoopen aan liet doen waren en wierr pen de aankoopen over straat. i KOPENHAGEN, 29 Juü. (Reuter) Voor het koninklijk paleis hebben vandaag meer dan 49.000 boeren een betooging gehouden. Uit alle deelen der stad trok een onafgebroken stroom menschen naar het slotplein. Even voor tienen verscheen de koninklijke familie op het balkon en werd door de menig te met het zingen van het volkslied en hoera geroep begroet. De koning hield daarop een toespraak, die hij besloot met een „Leve Dene marken". Een delegatie van 12 personen werd vervol gens door den koning in het paleis ontvangen. Zij overhandigden den vorst een resolutie, waar in verklaard wordt, dat de boeren de productie zullen verminderen, wanneer hun eischen niet worden ingewilligd. In zijn antwoord verklaarde de koning, dat hij op grond van zijn constitutloneele positie zich niet over het adres kon uitspreken. Hij moest zich daarentegen houden aan de recht matig gekozen vertegenwoordigers van de be volking en gaf de delegatie in overweging zich tot den minister-president te wenden en hem hun wenschen kenbaar te maken. De audiëntie duurde ongeveer een kwartier. Nadat de delegatie van den koning terugge keerd was, bracht deze aan de boeren over de ontvangst bij den koning verslag' uit, en werd een resolutie aangenomen, waarin aan de re geering werd gevraagd, of zij bereid was, met de vertegenwoordigers der boeren te onderhande len. Eenige opwinding veroorzaakte daarop een bericht, dat de bijeenkomst thans moest wor den ontbonden. Als antwoord hierop werd be- NEW YORK, 27 Juli. (Reuter). Omtrent den communistischen overval op het Duitsche mail schip „Bremen" wordt door getuigen nog me degedeeld, dat het de politie bekend was, dat een betooging zou worden gehouden. De politie heeft zich met den Norddeutschen Lloyd in verbinding gesteld, terwijl uitgebreide voorzorgsmaatregelen werden getroffen. De pier, waaraan de „Bremen" lag, werd reeds des middags door 50 rechercheurs bezet, terwijl ook de politie vóór de pier en in de straten, welke er heen leidden, werd versterkt. Door de scheepsleiding werden eveneens alle voorbereidingen getroffen, om eventueele on geregeldheden den kop in te drukken. Er werd een zeer strenge controle op de bezoekers in gesteld. De communisten hadden hun aanhangers bevel gegeven, zich voor te doen als bezoekers. Bovendien verschaften de communisten zich de namen van passagiers en zoo was het hun ge lukt de controle te passeeren. Om half tien des avonds hadden de bezoe kers van de tweede en derde klasse het schip reeds verlaten; slechts een groep communisten had zich op het dek tusschen de ongeveer 450 passagiers van de derde klasse gemengd. De hakenkruisvlag op het dek werd door de wacht bewaakt. Om 23.35 uur had de groep communisten zich op de wacht geworpen, en daarop was het tot een handgemeen gekomen. Politiebeambten, die zich eveneens onder de passagiers hadden gemengd, waren de wacht te hulp gekomen. De leider der communisten werd hierbij door schoten van een der recher cheurs getroffen. In de algemeene verwarring gelukte het een of twee communisten, de lijn van de haken kruisvlag te bemachtigen, de vlag naar bene den te halen en deze in het water te werpen. Na een paar minuten was daarop een nieuwe vlag geheschen. De bewakers van het schip waren er spoe dig in geslaagd de communisten te overmeeste ren. Nadat de politie versterkt was, werden nog zes communisten gearresteerd. Toen de „Bremen" reeds van de kade vertrokken was, voeren nog 35 rechercheurs en agenten in uniform tot het quarantainestation mee om het schip nog eens nauwkeurig te kunnen doorzoe ken. De „New York Herald Tribune" schrijft ten aanzien van de demonstraties bij het vertrek van de .Bremen", dat men weliswaar burge meester Laguardia niet verantwoordelijk kan stellen voor deze gebeurtenissen, die klaarblij kelijk van communistische zijde waren georga niseerd, er zijn tenminste pamfletten gevon den, welke aanhitsten tot de onlusten, doch er blijkt wel uit, hoe gemakkelijk te New York de Europeesche politieke vraagstukken onlusten verwekken. De jongste maatregelen van Laguardia, o.a. het verbod aan een Duitschen masseur om zijn bedrijf uit te oefenen, zijn evenwel niet ge schikt den toestand te kalmeeren. sloten, dat de betoogers zoolang op het slot plein zouden blijven, tot de minister-president zich zou hebben bereid verklaard, een delega tie te ontvangen om op de wenschen der land bouwers te antwoorden. Aan dit verlangen gaf de minister-president gevolg. Het onderhoud duurde ongeveer een half uur. Na den terugkeer der delegatie werd mede gedeeld, dat de minister-president een onbe vredigend antwoord had gegeven. Hij had ver klaard, dat Maandagmiddag om 3 uur een ka binetszitting zou worden gehouden. De behan deling der verschillende eischen moest echter door de betrokken ministers geschieden. Dit antwoord bevredigde de delegatie niet. Medegedeeld werd, dat de economische com missie van de Vereeniging van Landbouwers morgen een vergadering zou beleggen ter be spreking van de maatregelen, die voor de door voering der eischen van den landbouw nood zakelijk zijn. De betoogers belastten daarop de economi sche commissie met het nemen der door haar noodig geoordeelde maatregelen, waarop de be toogers uiteengingen. De demonstratie had een ordelijk verloop. HAVANA, 29 Juli. (A. N. P.) Militairen hebben het gebouw van het Departement van Publieke Werken bezet en de onderstaats secretaris Francisco Diaz is gearresteerd, be schuldigd van corruptie, o.a. bestaande uit het benoemen in verschillende functies van poli tieke vrienden. Bovendien wordt hij er van be schuldigd, een belangrijke rol te spelen in de organisatie van de „Zwarte Arend", bestaande uii vroegere officieren in het leger van Ma- chado. Eenigen tijd geleden hebben wij bericht, dat het Berlijnsche Katholieke dagblad, de „Ger- mania", zou ophouden als zoodanig te bestaan en een weekblad zou worden. „Uitgeverij en redactie", meldt thans de „Germania", „we ten daarvan niets". Zij vermoeden dat 'er een verwisseling in het spel is. Dit vermoeden krijgt grond van zekerheid, nu officieel be kend wordt, dat de „Postzeitung" (München- Augsburg) van dag- tot weekblad wordt. De Postzeitung of Augspurgische Ordinarii Postzeitung, zooals haar titel oorspronkelijk luidde, is een der oudste bestaande couranten ter wereld. Zij werd 1686 gesticht en is dus in het 250e jaar van haar bestaan. Zü heeft een lange en gebeurtenisrijke historie. Kort ge leden verscheen over deze courant nog een dissertatie aan de universiteit München. Zij was het oudste katholieke dagblad van Duitsch land De Duitsche katholieke bladen schrijven de catastrofe der Postzeitung toe aan economische moeilijkheden. In het vorige jaar had men nog geprobeerd haar te redden door fusie met het oude blad der Katholieke Beiersche Volks partij, de Bayrische Kurier. Wij weten, dat het 't intolerante nazi-regime is, dat een ein de gemaakt heeft aan dit oude katholieke blad. Het blad heeft immer op de bres gestaan tegen de liberale wereldbeschouwing. Toch kon het blad niet voortleven in het land van Hitier, dat beweert de geboren vijand te zijn van alle liberalisme. De grootste tegenstander van de Postzeitung was de eveneens zeer oude liberale Münchener Augsburger Abendzeitung. Ook dit blad is ten gronde gegaan. Beide dag bladen worden weekbladen. Voor hoelang? De weg in het Derde Rijk zal wei zijn: binnenkort maandblad, vierjaarlijksch blad, jaarblad dood. Op 1 Augustus a.s. houdt op te bestaan het bekende Acht-Uhr-Abendbladt te Berlijn „we gen Fassivitat". De oplaag was nog altijd 19.000. Typhoon richt groote schade aan op Formosa, Boeren betoogen te Kopenhagen. Twee journalisten in N.-O. Kalgan door Chi neesche bandieten ontvoerd. Uit het Derde Rijk; bezittingen van den Wind- horstbund geconfisceerd. Persstemmen over de opdracht aan dr. H. Coljjn. Wederom een Ossenaar terzake van diefstallen en inbraken gearresteerd. Eierenexport naar Engeland in Augustus op het laagste niveau teruggebracht. New-Yorksche Beurs: Opening vast, verder ver loop prijshoudend, slot vast. O Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 Juli: In de buitenlandsche pers zijn berichten ver schenen als zou de Paus de wapenen van ver trekkend# soldaten, die tot het Vaticaansch personeel behoorden, hebben gezegend. Andere berichten, even buitensporig, spreken ervan, dat de Paus voor het Vaticaansche per soneel, dat ingevolge de overeenkomst met Ita lië van den militairen dienst is vrijgesteld, van deze vrijstelling zou hebben afgezien. Volgens informaties van bevoegde zijde ble ken ook deze berichten niet juist te zijn. Er is tot nu toe slechts één employé uit het Vati caansch personeel onder de wapenen geroepen en deze had geenerlei recht op vrijstelling krachtens de genoemde overeenkomst. Verder zijn er uiteraard Italiaansche arbei ders gemobiliseerd, die in het Vaticaan werken, maar verder in geenerlei rechtsverhouding tot het Vaticaan staan. Het ligt voor de hand, dat vele gemobili- seerden voor hun vertrek den zegen van den Paus wilden vragen. Evenzeer ligt het echter voor de hand, dat zü daarbij noch gewapend, noch in uniform verschenen, maar eenvoudig als geloovigen tus schen de anderen bij de Pauselijke audiënties, die dagelijks plaats hebben. LONDEN, 29 Juli. (Reuter). Uit Johannes burg wordt aan de „Daily Telegraph" ge meld: De vijandelijkheden tuisschen de Duitsche en Britsche ingezetenen van Zuid-West Afrika neemt toe. Dagelijks ontvangt de commissie, die belast is met het onderzoek naar consti- tutioneele kwesties, klachten. De toestand is zoo, dat in verscheidene groo te steden alle betrekkingen tusschen Duit- schers en Engelschen zijn verbroken. Dit is geheel te wijten aan den geest van onrust, die is geschapen door de Duitsche actie voor den terugkeer van Zuid-West Afrika naar Duitschland. ij Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 760.2 Vorige stand; 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1