Plaats dan een voor 80.00 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Maes wint den Tour de France .Omroeper 1 gezinnen De japon uit Parijs ÉKT' De Vrouw en haar huishouding DINSDAG 30 JULI 1935 JURKJE Van huis en hof Een smakelijke cake Witte Sociëteit Menigeen, die in de maand Juli de étalages bekijkt en in extase komt voor de leuke jurken en de lage prijzen, denkt: „Daar kun je het toch niet zelf voor maken!" Maar, o wee, als zij, die niet meer tot de allerjongsten en aller- slanksten behooren, zich verstouten tot het aanpassen van die spotkoopjes! Als ze er zich nog eenigszins in kunnen wringen, zien ze er toch zoo echt „goedkoop" mee uit. En natuurlijk wenschen wij allemaal niets liever, dan dat onze kennissen van een japonnetje, dat we zelf uit 'n voordee- lig lapje gemaakt hebben, zullen zeggen: „Dat toiletje heb je zeker uit Parijs mee gebracht!" Met het visioen van zoo iets echt chiques in ons brein, snuffelen we in allerijl in de stapels coupons, vervolgens bladeren we verschillende modetijdschriften door om ten slotte te komen tot de verwezenlijking van onzen droom: de japon uit Parijs. We geven hier twee modellen, die, mits zij goed gemaakt zijn en gecompleteerd worden door bijpassende détails, een uit stekend effect zullen maken. Fig. 84 is een raglanmodel, gemaakt van bedrukte crêpe of zijde. De vierkante hals wordt versierd met twee randen van een bijpassende tint fluweel en met een golven de jabot. De mouwen hebben een drie hoekige uitsnijding en zijn afgewerkt met een klokkende strook evenals het schootje van den rok. Fig. 96 bestaat uit een lichtkleurig man telpakje met een donkere blouse. Het korte wijde manteltje is afgewerkt met 'n plis- séstrookje en een grooten strik. Ook het rechte nauwe rokje heeft een geplisseerde strook. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. De benoodigde stof voor het mantelpak bedraagt 4K M. van 100 c.M. breed. POLA Voor meisjes van 10 jaar enomen maten: bo- venw. 80 c.M., lengte 82 c.M., mouwl. 46 c.M. Benoo- digd: 2.35 M. stof van 80 c.M. breedte, 80 c.M. lint, 2 knoopjes, een gespje, 3 drukknoopjes. Van nevenstaand jurkje teekent ge het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vas te lijnen uitknipt. Hierna legt ge de patronen op de stof en wel zóó, dat ge eerst het heele voorpand, daaronder het rugpand en daar onder naast elkaar de beide mouwen weg kunt knippen. Naast het rugpand houdt ge dan de ceintuur, het kraagje en de man chetjes gemakkelijk over. Alles knipt ge met een naad uit, terwijl ge onder aan de jurk nog 6 c.M. extra voor een zoom bij- rekent. Wanneer alles geknipt is, begint ge aan den voorkant de 5 c.M. breeóe plooi in te maken; bij het kruisje geeft ge dan een knipje tot aan de omslaglijn, waarna ge dan dit hoekje voor stevigheid even af fes tonneert. Langs het schuine bovenstuk rijgt ge dan een inslag, waarna ge dit, tegelijk met 30 c.M. van de plooi langs den kant opstikt. Het split je werkt ge af met een schuin biesje, dat ge 3 c.M. breed knipt, op den goeden kant langs stikt en op den verkeerden kant op het stiksel overzoomt. Vervolgens verbindt ge schouder-, zij- en mouwnaden, waarna ge aan den onder kant den 6 c.M. breeden zoom op de hand innaait. Hiervoor moeten de plooien onder aan even losgehaakt worden. Het kraagje, dat op vorm geknipt is, wordt langs den buitenomtrek gestikt, omgehaald en dan door middel van een schuin biesje op de jurk gezet. Het biesje wordt op de jurk plat gezoomd, waartoe ge in de halslijn knipjes geeft. De mouw onderaan rimpelt llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli! ge in, waarna ge een manchet opzet, die ge 22 c.M. lang en 10 c.M. breed hebt ge knipt. Ge stikt de kleine zijkantjes dicht, waarna ge het manchetje op den goeden kant aanstikt en op den verkeerden kant overzoomt. Het manchetje sluit met knoop en knoopsgat. Bij het inzetten der mouw tjes neemt ge den mouwnaad 3 c.M. meer naar voren dan den zijnaad. Het ceintuur tje knipt ge 85 c.M. lang en 10 c.M. breed, waarna ge het dubbel stikt en één uiteinde puntig bij laat loopen. Het gespje wordt aangezet, waarna ook aan het split je de drie drukknoopjes. DINY Een verbazend rijk-bloeiende kamer plant is' de Ster van Bethlehem met haar rose- of witkleurige stervormige bloempjes. Ze is gemakkelijk te kweeken en over te houden, mits men maar een beetje attent is. Men stekt ze omstreeks April tot Mei. Het jonge scheutje houdt men vochtig, doch zet het de eerste weken wel in het volle licht, maar niet in de zon. Heeft men een overjarige plant, dan be hoeft men niet zoo bevreesd te zijn. Zelfs op het Noorden gelukt de groei nog heel best, al gaat 't natuurlijk op het Zuideri beter, want zonlicht is zeer groeizaam. Maar dan moet men zeer veel water ge ven, hetgeen niet zoo noodig is, als de zon er niet op schijnt. Nu en dan de bladeren wat afsproeien, is zeer gewenscht als de plant in een droge kamer staat, want an ders verstoppen de huidmondjes teveel. Natuurlijk mag men dit niet doen, als er bloemen zijn, want dan komen er vlek ken op. Alhoewel deze plant tamelijk sterk is en Inderdaad een rijkdom van bloemen geven kan, als licht en water maar voldoende zijn, doen zich ook wel eens afwijkende ver schijnselen voor. Zoo ziet men soms de bloemknoppen bruin worden en zich niet openen. Men kan dit verhelpen door meer water te geven en 's morgens flink te sproeien, voordat de zon er op schijnt, 't Gebeurt ook wel, dat de bladeren geel wor den. Dit komt door te droge kamerlucht, teveel scherp zonlicht met te weiiiig wa ter of door een overvloed van water op een te koele plaats. Men kan veel pleizier van het plantje be leven, als de verzorging maar goed is. Dan bloeit ze telkenjare en ze behoeft hoog stens om de twee a drie jaren te wordeq verpot. De te vele wortels mag men gerust met een scherp mes afnemen. 't Komt wel eens voor dat ze, ondanks goede verzorging, niet of slecht bloeit. Men kan probeeren hierin verandering te krij gen, door de plant vlak voor het glas te zet ten en het sterke zonlicht te tempèren met een tulen gordijn. Is de plant in het najaar uitgebloeid, dan snijdt men zfe tot ongeveer 5 c.M. bo ven den grond af. Men zet ze op een koele, luchtige plaats en dient nu en dan een beetje water toe. Is Februari gekomen, dan ziet men meestal herleving, zoodat men dan ook kan beginnen met het geven van een weinig bloemenmest of zeer verdunde vloeimest. Velen begaan de groote fout, de plant niet altijd in denzelfden stand voor het raam te zetten. Daardoor houden ze den bloei tegen. Wie dan ook naar genoemde aanwijzingen handelt, zal spoedig het ge not smaken van een rijk ge tooiden bloem- bouquet. BOTANICUS VOOR DE KEUKEN Bakken in het nieuwt. bakoventje Een smakelijke cake kan men bakken in een der nieuwe bakoventjes, welke gebruikt worden op een driepits pe- troleumtoestel. Het beslag wordt als volgt gemaakt: De grootste helft van een pak, inhouden de 4 ons zelfrijzend bakmeel (goede kwa liteit) wordt in een kom gedaan; we voe gen daarbij 2 ons basterdsuiker, 2 ons roomboter, een klein beetje zout. Vervolgens breken we 3 groote eieren, waarvan we het wit en dooiers apart doen, in een schaaltje of kopje. We klutsen de eierdooiers en roeren deze met ongeveer 1 y. kopje melk door 't meel en de andere ingrediënten. Het beslag wordt goed dooreengeslagen met 'n hou ten lepel, zoodat het mooi glad en luchtig wordt. Den frisschen smaak brengen we eraan, door wat citroenschil door 't beslag te raspen; citroen-olie gaat ter vervanging ook, maar is niet zoo frisch (eventueel gebruikt U 10 druppels citroenolie). Wanneer U niets wilt zien van de ci troenschil neemt U een paar broodsuiker klontjes en raspt deze zoo lang langs de schil van een afgewasschen citroen, dat ze geheel doordrenkt zijn. U maakt ze daarna fijn en doet ze door het beslag. Het beslag mag niet te dik zijn, b.v. zoo dik, dat wanneer men het in de met bo ter besmeerde pan doet, het van zelf glad en gelijkmatig verdeelt. Alles moet koud aangemaakt worden, met het oog op het zelfrijzende bakmeel. Wanneer U in het bezit is van een kleine cake-pan, kleiner dan de pan welke U koopt bij uw oventje, dan is het aan te raden die te gebruiken, daar de cake dan wat hooger wordt. Direct nadat het beslag klaar is, wordt de cake- pan open in het oventje geplaatst. Men draait de pitten van 't driepits-petroleum- toestel laag en laat de cake zacht bruin bakken. Wanneer zij heerlijk begint te geuren, kijkt U eens even of de bovenkant al opstijft en goudgeel wordt; wanneer de kant al tamelijk bruin wordt en de boven kant blijkt U te wit, dan doet U even het deksel op de bakpan en keert de cake om, om den bovenkant nog even te kleuren. In de meeste gevallen is dit echter niet noodig. Wanneer de bovenkant mooi stevig is en even gekleurd, is uw cake klaar. Het spreekt vanzelf, dat men deze cake op velerlei manier nog smakelijker kan maken door, wanneer zij geheel koud is, over de lengte in tweeën of drieën te snij den (met een scherp mes) en tusschen de lagen een vulling te doen van abrikozen, slagroom, mocca, enz. Voor het maken van mocca neemt U één ons roomboter, één ons basterdsuiker en wat sterk koffie-extract, druppelsgewijze toegevoegd. U klopt 't net zoolang dooreen, totdat de mocca stijf is. U kan de cake b.v. van boven recht af snijden, den bollen vorm eraf, precies in 't midden over de lengte doorsnijden, de twee helften bestrijken met mocca en weer op elkaar plaatsen; daarna de cake rond om en bovenop met een dunne laag moc ca bestrijken, met een mes, en bestrooien met chocolade-hagelslag of met fijn ge raspte amandelen. Een gewone cake zonder vul ling als boven beschreven weegt onge veer 8 ons en kost pl.m. 60 ct. ANEMOON FOTOREPORTAGE Burgemeester Michiels lost het eerste schot voor den landenwedstrijd Ne derland—België handboogschieten te Beek (L) Het eerste schoolschaaktournooi te Utrecht is Maandag begonnen. Een kijkje tijdens de eerste ontmoeting der jeugdige schakers en schaaksters De eerste rit over den nieuwen weg dwars door de Peel, van Sevenum naar Griendts- Austin valt tijdens zijn partij tegen Allison bij de veen, die Maandag door den commissaris der Koningin in Limburg geopend werd, leverde Qavis Cup wedstrijden te Wimbledon nogal moeilijkheden op, daar de weg nog niet verhard was M Na de besprekingen te zijnen huize over de kabinetsformatie begeeft dr. H. Colijn zich onder belangstelling van een talrijk publiek naar de De ministers: v.l.n.r.: v. Lith de Jeude, Oud, Gelissen, en De Wilde verlaten het Departement van Koloniën te den Haag na de bespre kingen met dr. H. Colijn over de kabinetsformatie Romain Maes arriveerde als eerste in den Tour de France op de wielerbaan van het stadion Pare des Princes te Parijs, waar hij door duizenden, onder wie ook zijn moeder, verwelkomd werd DE VAN OUDS BEKENDE OVERHEERLIJKE 1/., PER PAKJE 16^ PER TABLET VAN 3 PAKJES rLi' ,v. 1 k .^*7 Rechterhelft J v.h. bord: witJ linkerhelft: roode rand, J m. rood door-1 gestreepte J zwarto P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter- is parkeeren straathelft h verboden. 2 dus vrij. PUÜDJNGFABRIEK-^irVr-POLMi-GRONINGEN i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4