Strijd tegen de Katholieke Kerk in Duitschland Het conflict met Abessinië Hernieuwing van Katholiek leven in Spanje D LISTIGE TAKTIEK VAN DR. GOEBBELS r4 „SLEUTELPRODUCTEN ROODE TERREUR WERD TOT LOUTERING De bondgenoot DINSDAG 30 JULI 1935 Geestelijk bolsjewisme De Volkenbond EISCHT OP 'T ETIKET Conferentie der Interparlemen taire Unie Japan en Rusland Protestnota van Japan SLACHTOFFERS VAN DE HITTE Toenemende belangstelling voor het conflict openbaart zich in Frankrijk Voortdurend troepen transport Spanje staat voor grooten natio- nalen opbouw en de toekomst is niet ongunstig Energieke leiding van Gil Robles Italië isoleert zich Overal beroering Mag men dienst nemen? Van de, liberale pers Eden bij Laval De Italiaansche instructies Incidenten te New York Vergaande politiemaatregelen AMERIKA EN DE VREDE De tegenwoordige strijd van het nationaal, socialisme in Duitschland gaat tegen de joden, de positieve protestanten en ka tholieken en tegen allerlei vormen van staat kundige en cultureele oppositie. De strijd tegen het jodendom is voor ieder apert. De strijd tegen de Belijdeniskerk trok maanden lang sterk de aandacht. Thans staat, naast de ern stige strubbelingen van allerlei oppositie, de strijd tegen de Katholieke Kerk in het middel punt. Honderdprocentige nazi's zouden ons heel direct op de vingers tikken, zeggende: wij vechten niet tegen de Katholieke Kerk, niet tegen den godsdienst, maar wij bestrijden uitsluitend het politieke Katholicisme, het Centrum-Katholicisme. Deze bestrijding uit zich in het wegjagen van den clerus uit ge heel het openbare leven, in het arresteeren van tallooze priesters, in de vernietiging der Katholieke organisaties, der katholieke pers, in het in beslag nemen der parochiebladen, in het verbieden der proclamatie van Bisschoppe lijke brieven. En achter in de kerken staan breed geschouderd en wijdbeensch de functio narissen der Geheime Staatspolitie als censoren der predikaties. Dit is een vluchtig beeld der bestrijding van het (politieke" katholicisme. Wij zullen straks dit nog sterker omlijnen. Op last van Excellentie Goebbels rumoert nu ge heel de gelijkgeschakelde pers tegen het vroe gere Centrum. „Het is nog niet dood genoeg," lazen we in die pers. Het Centrum was een partij van men- schen en zoo was het menscheiijke haar niet vreemd. Het heeft zijn fouten ge had. Maar deze fouten waren niet zoo talrijk als men ons thans wil doen gelooven. Bij de vele openbare schandalen in de republiek van Weimar, was het Centrum, dat wil zeggen een prcuninente Centrumsman, maar een enkele maal betrokken. Al de processen tegen leiders van het Centrum, in het Derde Rijk met zoo veel bravour begonnen, zijn op niets uitgeloo- pen. Zij werden door de machthebbers zelf in den doofpot gedaan, omdat die processen wer den tot schitterende -rechtvaardiging der be schuldigden. Vooral de zoogenaamde corruptie processen brachten het tegendeel van wat de nazi's er zoo vurig van hadden gehoopt. Er bleken onder de Centrumsmannen geen indi viduen te zijn, die zich „zat hadden gevreten" aan de staatsruif. Deze beschuldigingen heeft Excellentie Goebbels, die slim is ais een kind der duisternis, dan ook volkomen laten ver vallen. Hij volgt thans een andere taktiek. Hij laat nu overal drukken: het Centrum heeft •met de marxisten geregeerd en voor deze po litiek hebben de „Centrumpriesters" op de bres gestaan. Dus is de Katholieke Kerk schuld aan alle wantoestanden op zedelijk, cultureel en staatkundig gebied in de republiek van Weimar. Deze dwaze redeneering, om niet te zeggen misdadige redeneering, behoeft geen weerlegging, maar zij schendt de historische waarheid. Toen in November 1918 het Duitsche keizer rijk ineenstortte en de overgebleven macht hebbers van dit rijk zelf alle macht in handen legden der sociaaldemocratie, stond het Cen trum voor een beslissing van de allergrootste draagwijdte. De sociaal-democraten wilden een eerlijke democratie en schreven reeds in Januari 1919 verkiezingen uit voor de Constituante van Weimar. Uit de stembus kwam de sociaal democratie als de grootste partij. Het Centrum als de tweede. De conservatieve en liberale par tijen van het keizerrijk kwamen in de wet gevende vergadering als schamele resten. Haar leiders waren in alle voorhanden muizengaten weggekropen en kwamen pas weer te voor schijn, toen het allerergste achter den rug was. De wetgevende vergadering had zich op de allereerste plaats bezig te houden met de nieuwe grondwet. Het Centrum stond toen voor de keuze: positief, leidend aan het tot stand komen dezer grondwet mede te werken öf haar formuleering over te laten aan de sociaal-de mocratie. De keuze leek niet moeilijk. En toch vergaderden de Centrumleiders dagen en nach ten, om tot een besluit te komen. Zóó groot was de afkeer, om met de sociaal-democratie samen te regeeren. Tot heil van kerk en staat, en vooral, bijna voornamelijk, met het oog op de buitenlandsehe politiek, kwam ten slotte het besluit af, een leidende rol te spelen in een zwart-roode coalitie. De bewering der Goebbels- pers, dat de marxisten nooit aan de macht zouden zijn gekomen, als de katholieken daar bij niet de helpende hand zouden hebben ge boden, is klare nonsens. De sociaal-democraten waren de opvolgers der machthebbers van het keizerrijk. Door met hen een coalitie aan te gaan, toomde het Centrum hun eigenlijk abso lute macht in door de teugels der meer conser vatieve staatsgedachte. Door deze politiek van het Centrum werd de macht der sociaal-demo cratie sterk beknot. Centrumkanseliers volg den al dra de sociaal-democratische op. En in 1921 vormde de Centrum-kanselier Constantin Fehrenbach reeds een nationaal ministerie, waarin de sociaal-democraten geen zitting had den. Terecht ging men echter later weer, onder initiatief van den liberalen staatsman dr. Gustav Stresemann, van de gedachte uit, dat men een partij, die over een kwart der Rijks dagmandaten beschikte, niet op den duur uit de regeering kon houden. Het Centrum was het, onder zekere reserve, daarmede eens. Vooral met het oog op de buitenlandsehe poli tiek. De vervullingspolitiek, geïnaugureerd door den Centrumskanselier dr. Wirth en consequent doorgevoerd door Stresemann, kon niet worden uitgevoerd zonder hulp der sociaal-democratie. En deze vervullingspolitiek was in die dagen noodzakelijk, wilde het Rijk niet ten gronde gaan, toen het al haast zieltogend terneer lag tea gevolge der Roerbezetting. In deze lugubere tijden hadden echter de nationalisten weer moed gekregen. Hun vaderlandsliefde uitte zich in talrijke aanslagen op de verantwoordelijke politici, vooral in de sluipmoorden op Erzberger en Rathenau. Was het toen te verwonderen, dat kanselier Wirth in den Rijksdag uitriep: „De vijand staat rechts." Ook dit woord wordt thans verdraaid en ten nadeele der Katholieke Kerk gepropageerd, die er niets mede te maken heeft. Ten slotte laat Goebbels overal drukken, dat de „zedeloosheid te Berlijn nooit grooter was dan toen de Centrumstaats lieden de hoogste macht in Duitschland uit oefenden. Nooit is op zoo onbeschaamde wijze tegen iederen vorm van godsdienst propagan da gemaakt als na de oorlogsjaren, toen in Pruisen en het Rijk de katholieken de bond- genooten waren van de socialisten." Dit is niet aan het Centrum te wijten. Her haalde malen heeft het Centrum in den Rijks dag initiatiefvoorstellen ingediend ter beteuge ling der zedeloosheid, maar deze voorstellen werden verworpen of hun behandeling werd on mogelijk gemaakt door de sociaal-democraten, die dan met man en macht ondersteund werden door liberalen en vrijzinnigen en de kleurloozen, uit welk allegaartje tenslotte (evenals thans bij ons) de nationaal-socialisten werden gerecru- teerd. Natuurlijk heeft het Centrum altijd pal ge staan voor de vrijheid van geloof en kerk. Ook op dit gebied is het nooit voor een concessie te vinden geweest. Het gevolg- is geweest, dat in de republiek van Weimar de kerken zich in alle vrijheid konden ontplooien. Uitwassen der vrijdenkerij kon het Centrum echter niet be teugelen, omdat het bij voorstellen in dien geest steeds tegenover zich vond ditzelfde overmach tige meerderheidsblok, dat ook den strijd tegen de zedeloosheid verijdelde. En wat zien wij thans in het Derde Rijk ge beuren? De verdediging der Duitsche Katho lieken tegen de vele publicaties, die onder het motto van het nationaal-soeialisme het heele arsenaal der vrijdenkerspropaganda van vroeger, thans met een hakenkruis voorzien, uitbuiten, wordt onmogelijk gemaakt. Wat onder dulding der regeering gebeurt is het tegendeel van wat in dit Concordaat werd beloofd. Het is het prijs geven der kerken aan het janhagel van de straat, dat de gemeenste blaadjestegen geloof en kerk vrij mag V|rspreiden. Dit ligt geheel in de lijn van den totaliteitseisch van het nationaal- soeialisme, dat alles in zijn ban wil slaan en een eigen wereldbeschouwing aan het volk opdringt. Het in de praktijk omzetten van deze wereld beschouwing is niet mogelijk zonder geweldena rij tegenover religie en kerk. De eindindruk van het geheel is een indruk van geestelijk bolsje wisme, dat thans vooral het katholicisme als mikpunt heeft. Dit geschiedt in het Derde Rijk, waar nu de leiders de zuivering van Duitschland van onraad op alle gebieden als een van hun grootste onder hun „ongeheuer zahlreiche" ver diensten in de wereld rondbazuinen. 7,1 Op de conferentie der interparlementaire unie heeft de Belgische afgevaardigde La Fon taine het voorstel gedaan de bevoegdheden van den Volkenbond als bewaker der openbare orde in de wereld te versterken. De Italiaansche se nator Caselli en de Fransche afgevaardigde Brunet waren van oordeel, dat deze bevoegd heden beperkt moesten blijven tot de eerbiedi ging van internationale conventies. De Engelsche afgevaardigde Llewellin Jones en de vice-voorzitter van de Roemeensche Ka mer Djuvara hechtten daarentegen goedkeuring aan La Fontaine's plan tot verruiming van de bevoegdheden van den Volkenbond. Vervolgens werd de resolutie-La Fontaine door de conferentie aanvaard. De resolutie in kwestie heeft den volgenden inhoud: De conferentie wijst opnieuw op de noodzakelijkheid der werk zaamheden tot codificatie van het internatio naal recht te hervatten op basis van het plan, dat tijdens de zitting te Genève in 1832 in de aandacht der nationale groepen is aanbevolen. Verder vestigt de conferentie de aandacht der verschillende groepen op de noodzakelijkheid de problemen op te lossen, welke zijn ontstaan door het duidelijk verschil tusschen het inter nationale systeem van den Volkenbond en de beginselen, welke de volken bezielen, die hun nationale leven willen uitleven. De conferentie onderwerpt vooral aan de aandacht der groe pen het probleem der opzegbare en niet-opzeg- bare verdragen en conventies en dat der regio nale pacten. Dinsdag kan de stemming plaats vinden over de resolutie-Pella omtrent den automatischen bijstand door multilaterale overeenkomsten. Bij de gedachtenwisseling over de motie-Pella wenschte de gewezen Hongaarsche minister van Buitenlandsehe Zaken Gratz een definitie van neutraliteit; de Italiaansche senator Majoni zeide, dat de moti-Pella over automatischen bij stand een hersenschim was, waaraan Italië zijn stem niet zou kunnen geven. De Zwitser Sche ler verklaarde dat Zwitserland zich altijd neu traal houdt, dus niet tot bijstand gedwongen wenscht te worden. De Fransche senator Curral zeide, dat neu traliteit niet bestaat. Hij onderstreepte de noodzakelijkheid van automatischen bijstand door multilaterale verdragen. De Joego-Slavische gedelegeerde Koemanoedi zeide, dat de juridische geschillen vaak over de landsgrenzen heengaan, zooals bij den moord op Koning Alexander. CHARBIN, 30 Juli. (Reuter). De Japansche consul te Charbin. Dato, heeft den Sowjet-Russi- schen consul Slawoezki een protestnota over handigd, naar aanleiding van de beschieting van een Japansche motorboot op de Amoer door Sowjet-Russische militairen. De nota verlangt in krachtige bewoordingen van de Sowjet-Russische regeering schadeloos stelling en waarborgen tegen herhaling van een dergelijken overval. NEW YORK, 30 Juli. (Reuter). De hittegolf die de laatste dagen in de centrale Amerik&an- sche staten heeft geheerscht, heeft aan 33 men- schen het leven gekost. I Na een zeer avontuurlijken Oce aantocht in de race tusschen Amerika en Noorwegen is het Duitsche zeiljacht „Stoerte- beckerde haven van Kiel w eer binnengeloopen. Een ver tegenwoordiger van de Rijksmarine begroette de bemanning f* GENèVE, 29 Juli. (Reuter.) De commissie van dertien, welke de kwestie heeft behandeld der sancties tegen staten, die zich aan verdrag schending schuldig maken, heeft haar tweeds zitting beëindigd, zonder dat zij resultaten heeft bereikt. De zittingen der commissie zijn voor onbe- paalaen tijd verdaagd. Vermoedelijk zal zij thans niet vóór den herfst weer bijeen komen. Wel is waar werden zekere principes met al- gemeene stemmen goedgekeurd en bepaalde maatregelen aanbevolen, doch ten aanzien van alle werden zooveel reserves geformuleerd, dat zij in feite waardeloos zijn. Daar de meenings- verschillen in dit opzicht niet te overbruggen waren, was het voorloopig onmogelijk, een rap port bij den Volkenbondsraad in te dienen. Alvorens een volgende zitting wordt bijeen geroepen zullen thans eerst de diverse voor stellen nader worden bestudeerd, die het juri dische en het economische subcomité bij de commissie aanhangig hebben gemaakt. Deze studie zal betrekking hebben op de „sleuttl- producten", die voor de vervaardiging van oor logsmateriaal noodig zijn. De deskundigen zul len thans allereerst moeten vaststellen, wat „sleutelproducten" zijn, waarvan de uitvoer naar een bepaald land verboden zou kunnen worden. (Bijzondere correspondentie) De politieke rust is nagenoeg in geheel Spanje teruggekeerd. Na een felle roode terreur is het volk uit zijn slaap wakker geschud en heeft zoowel het godsdienstig als het staatkundig leven een loutering ondergaan. Evenals in vroeger paren werden de kerkelijke feesten in de afgeloopen maanden weer met vollen luster gevierd, doch opmerkelijk was het thans, dat het pompeuze en uiterlijk fraaie ver toon meer plaats had gemaakt voor innige over tuiging en diepen godsdienstzin. Zoo werden in de verschillende plaatsen met groote plechtigheid de H. Sacramentsprocessies gehouden en de belangstelling van de zijde der bevolking was daarbij overweldigend. De hui zen waren keurig versierd, zooals zelfs bij de grootste burgerlijke feestdagen nog niet ge schied is. De Farlementszitting, die daags voor de groote processie zou plaats vinden, kon niet doorgaan, wijl slechts enkele afgevaardigden aanwezig waren. Welken invloed de twee jaren godsdienstloos bewind hebben gehad blijkt wel duidelijk uit het feit, dat bij de revoluties vorig jaar in Madrid 17624 begrafenissen plaats vonden, waarvan slechte 162 personen een kerkelijke begrafenis weigerden. De feesten van St. Cosmas en Damianus zijn eveneens zeer luisterrijk gevierd en het is in verband hiermede wel interessant te vermel den, dat de Nationale Bond van Katholieke Artsen ruim 3000 leden telt. De groote vergade ring die op genoemden feestdag werd gehouden, werd door talrijke leden bijgewoond. Er werd besloten een groote wetenschappelijke propa ganda te voeren en in verband hiermede een studieweek over „Eugenese" te organiseeren, bij welke gelegenheid het standpunt zal worden uit eengezet dat de Katholieken op gebied dezer nieuwe wetenschap dienen in te nemen. Op politiek gebied is een groote activiteit ontwikkeld. Zoo werd in Salamanca een groote bijeenkomst georganiseerd van de leden der partijen, die de regeeringsmeerderheid vormen. Bij deze gelegenheid werden door den Minister-President en den leider van de Auto nome Confederatie van rechtsche partijen ver schillende redevoeringen uitgesproken, waarin verklaard werd, dat men ondanks de ver uit- 'eenloopende ideeën toch zal samenwerken, om het land tot zijn bestemming te voeren. Een tweede belangrijk feit is de groote wa penschouw van de rechtsche partijen in Medina del Campo en Valencia, waarbij de groote massa haar instemming betuigde met de politiek van Gil Robles, die oprecht de belangen van het volk wil behartigen. Beide manifestaties waren een duidelijke uiting van de democratische ge zindheid van het volk. Trouwens was het een groote betooging tegenover de demonstraties der linksche partijen, die ook de laatste weken onder leiding van Azana weer hadden plaats gevon den. Doch het meest belangrijke van deze meeting was ongetwijfeld de geest van hernieuwing die uit deze bijeenkomsten sprak. De traditie-poli tiek, de eigenlijke conservatieve politiek heeft nooit dergelijke massa-betoogingen willen orga niseeren. Tegenover het aantal stelde zij steeds de kwaliteit, tegenover de populariteit het pres tige van de leiders. Was het niet beter geweest om beide hoedanigheden te combineeren? De staat van beleg, die in Barcelona was af gekondigd, heeft in verschillende buitenlandsehe kringen wantrouwen gewekt. Doch daartoe was geen reden. De regeering heeft slechts wettige middelen willen toepassen tegenover de geheime actie van ongure elementen, meestal buitenlanders, die sedert eenigen tijd Barcelona tot operatie-ter rein hadden gekozen. Deze maatregelen moes ten dus getroffen worden, want de laatste jaren v/aren de revolutionnairen zoo brutaal, dat ge wone maatregelen thans te zachtaardig zijn en geen uitwerking meer zouden hebben. Sinds de vestiging van het nieuwe regiem zijn de normale toestanden nog niet teruggekeerd. Doch dat mag voor de regeering geen beletsel zijn, om met kracht de wet te handhaven en haar gezag te doen eerbiedigen. In dit opzicht is reeds een belangrijk verschil waar te nemen met het vorige jaar en men mag aannemen dat de uit zonderingstoestanden geleidelijk zullen kunnen worden opgeheven. In het economische leven schijnt werkelijk eenige opleving waar te nemen te zijn. Se dert de maand April stijgen de prijzen in de industrie geleidelijk. Dit wil natuurlijk niet zeg gen, dat de economische crisis als beëëindigd kan worden beschouwd, doch in ieder geval is er een verbetering waar te nemen. Onder leiding van den tegenwoordigen Mi nister van Financiën heeft zich de reorganisatie van de financieele politiek op schitterende wijze voltrokken. Zonder veel moeite heeft men voor de laatste zes maanden van het begrootingsjaar de goedkeuring van het budget verkregen. Door een zeer nauwkeurige administratie is men er in geslaagd, om de uitgaven vrij aanzienlijk te beperken en de inkomsten een weinig te ver- grooten. Verder werd een decreet uitgevaardigd waarbij aan het buitenlandsehe kapitaal, dat in Spanje is geplaatst, gelegenheid wordt geboden om te worden teruggehaald. Verder bevorderde dit decreet, dat het Spaan- sche kapitaal weer in het land werd terugge bracht en ook dat buitenlandsch kapitaal in het land geplaatst werd. Dit laatste vooral, om dat de economische situatie in het buitenland over het algemeen minder gunstig is dan in Spanje en de interest bijna overal lager is. Wanneer de minister met de begrooting, die hij voor October gereed maakt, bewijst, dat het deficit in 1937 verlaagd zal worden, zal het ge vestigd optimisme een tastbare werkelijkheid worden en zal de handel een aanmerkelijke verbetering kunnen ondergaan door de uitbrei ding der verkeerswegen. Spanje staat voor een machtigen nationalen opbouw en de toekomst is niet ongunstig. Doch het is noodig, dat zoo wel het buitenland als de bevolking zelf ver trouwen hebben in de energieke leiding van Gil Robles. PARIJS, 29 Juli. (A. N. P.) Ten einde te voorkomen, dat het Italiaansch-Abessinische conflict onrust doet ontstaan onder de grens- stammen, zullen de troepen in Fransch Soma- liland worden versterkt. De thans in dit gebied dienst doende com pagnie zal worden aangevuld met een bataljon Senegaleezen op oorlogssterkte, terwijl nog eenige vliegtuigen zullen volgen. LONDEN, 30 Juli. (Reuter.) De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft: De Engelsche ministers zijn van meening, dat de laatste mogelijkheid om Italië te matigen, gelegen is in de samenwerking tusschen En geland en Frankrijk. De vriendschap tusschen Engeland en Italië is oud en heeft wezenlijk bijgedragen tot Italië's huidige positie in Abessinië, maar haar invloed is aanzienlijk verminderd, tengevolge van de anti-Engelsche propaganda der Italiaansche pers. De schijnbare afzijdigheid der Fransche re geering begint voor een steeds grooter worden de belangstelling plaats te maken. De beide re denen zijn blijkbaar, dat de Fransche politiek even hecht op den Volkenbond berust als de Engelsche, en dat Frankrijk verontrust is over de financieele en economische gevolgen van 'n Italiaansch militair avontuur. Italië, dat aan een zeer ernstige geldschaarsch- te lijdt, zoekt hulp bij Frankrijk. Laval weet echter, dat het gevaarlijk zou zijn, indien hij het verwijt op zich laadt de jongste Fransche salariskorting der ambtenaren te besteden aan de Italiaansche koloniale belangen. Deze factoren zullen wellicht van grooten in vloed zijn op de vertrouwelijke besprekingen tusschen de mogendheden. LONDEN, 30 Juli. (Reuter.) Uit Cairo wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat de fas- tische troepen in Tripolis zijn ontbonden om naar Abessinië gedirigeerd te worden. Tevens is de Italiaansche regeering bezig met een krachtige recruteering van Arabieren in Tripo lis, voor de vorming van arbeidskampen in Erythrea. ALEXANDRIë. 30 Juli. (Reuter.) De Kopti- sche Patriarch heeft een vergadering uitge schreven van de Koptisch-Christelijke Kerk in Egypte, om de houding van deze kerk te be palen in het geschil tusschen Italië en Abes sinië. De Koptische kerk telt in Egypte alleen 850.000 aanhangers, voornamelijk Abesiniërs. Ook de „Vereeniging van den Islam dienende jongelieden" in Egypte, zal betoogingen voor Abessinië organiseeren. LONDEN. 30 Juli. (Reuter.) Naar de „Times" uit Aiexandrië meldt, heerscht onder de Egyp- tenaren groote belangstelling voor het geschil tusschen Italië en Abessinië en wordt warme sympathie voor Abessinië betoond. Gepensionneerde Egyptische officieren bieden zich aan om dienst te nemen in het Abessini- sche leger. Op de Egyptische markten heerscht eenige bezorgdheid wegens de prijsstijgingen en het gebrek aan gerst, als gevolg van de groote Italiaansche aankoopen. Men verklaart, dat Egypte weldra gerst tegen een hoogen prijs zal moeten invoeren. PARIJS, 30 Juli. (Reuter.) De voor een be zoek in Turksche havens vertoevende Italiaan sche oorlogsschepen zijn, naar gemeld wordt, naar Italië teruggeroepen en bevinden zich reeds op de thuisreis. MILAAN, 30 Juli (ANP) De „Popoio d'Italia" richt wederom een zeer scherp hoofdartikel tegen Engeland, waarin het blad schrijft dat er een mogelijkheid heeft bestaan het Ita- liaansch-Abessinisch conflict zonder toepassing van wapengeweld bij te leggen, n.l. wanneer Engeland den Negus had geadviseerd met Italië een compromis aan te gaan „in Britschen stijl", d.w.z. op de wijze, die Engeland tegen, over veel minder geciviliseerde staten dan Abessinië heeft toegepast. Doch sedert den overval van Oeal-Oeal heeft Engeland openlijk partij gekozen voor de „slavenjagers". Nog voor men van een verzoeningscommissie sprak hadden de Engelsche agenten in Abessinië en Genève hun oordeel ten gunste der duistere Britsche belangen in het land der negers ge veld. Londen verklaarde met een deugdzaam gebaar, den Volkenbond te moeten verdedigen, doch in werkelijkheid «mobiliseerde het den Volkenbond om zijn imperialistische belangen te verdedigen. Het is duidelijk dat de Negus zonder Engelschen steun zou hebben toegege ven en een compromis zou hebben aanvaard waardoor oorlog zou zijn vermeden, doch de Negus spreekt over oorlog en kondigt hem aan als voor de deur staand. Hij kan dat slechts doen omdat hij zich daartoe gemachtigd voelt. WASHINGTON, 30 Juli (Reuter). De regee ring der Vereenigde Staten wenscht zooveel e liberale hits-bladen krijgen een bondgenoot inden generaal- papenvreter Ludendorff. In het laatste nummer van Ludendorff's ,„Am Heiligen Quell Deutscher Kraft" houdt de generaal zich ook met de Nederlandsche politiek bezig. In de eerste plaats heeft Ludendorff het over den overgang tot de Katholieke Kerk van minister Marchant. Hoe de Roomschen in het geheim werken en met welke drieste vanzelfsprekendheid dat) door Roomsche „kerkambtenaren" in het openbaar wordt toegegeven, aldus de heer Ludendorff, blijkt uit het „Kath. Kerk blad voor Berlijn" van 16 Juli j.l., waarin een artikel voorkomt over den overgang van den Nedarlandschen minister Marchant naar de Kath. Kerk. Helaas wordt in dit artikel echter niet meegedeeld, wanneer die overgang heeft plaatsgevonden, en of de minister wellicht reeds Katholiek was vóór hij de portefeuille aanvaardde. Overigens is het mogelijk, dat men ook als Protestant inofficieel in dienst van de Roomsche Kerk staat. Het staat vast, dat deze minister, die nog als Protestant gold, reeds als Katholiek voor de Katholieke Kerk werkte Hij heeft zijn collega's ên vrienden in Roomschen geest beïnvloed. Juist het feit, dat men meende, dat een protestant zoo sprak, had voor Rome de gewensche werking. Dit geval-Marchant is, zegt Ludendorff, teekenend voor het onderaardsche werken van Rome en voor <le katholieke actie. Verder heeft de generaal het over het aftreden van minister Steenberghe. Luden dorff citeert met welgevallen de „Deutsche Sparer-Zeitung", die in Nederland een bloc van Katholieken en Socialisten verwachtte, dat de regeering Colijn omver zou werpen en inflatie zou veroorzaken, opdatde Duitsche kloosters, die in Nederland in gouden guldens leeningen aangingen, des te minder zou<den hebben terug te betalen. Ook hier, roept Ludendorff vol veront waardiging uit, ziet men weer, hoe Rome werkt. De bedrogenen zijn weer de spaarders en het werkende volk. Is het niet, of men de N.R.Crt. of Telegr. leest? mogelijk tegen te gaan, dat Amerikaansche staatsburgers, hetzij in het Italiaansche, hetzij in het Abessinische leger dienst nemen. De waarnemende minister van buitenland, sche zaken, Philips, heeft het publiek door middel van de pers gewezen op een oude be paling uit het jaar 1818, die nooit herroepen is, en waarbij met een gevangenisstraf van drie jaar of een boete van 1.000 Dollar wordt bedreigd ieder Amerikaansch onderdaan, die tegen betaling dienst neemt in een buiten landsch leger. Tegelijkertijd heeft de voorzitter van de Con grescommissie voor Immigratie Dickstein ver klaard, dat hij een wetsontwerp zal indienen waarbij het Amerikaansche staatsburgerschap wordt ontnomen aan de Amerikanen, die hun land verlaten om zich voor het Italiaansche of het Abessinische leger te laten aanwerven. NAPELS, 30 Juli (Reuter). Het schip „Abba. zia", dat troepen, materiaal en muilezels aan boord heeft, is naar ,Messina vertrokken, alwaar de lading zal worden aangevuld, om vervol gens naar Oost-Afrika te vertrekken. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). Volgens de „Daily Telegraph" begeeft minister Eden zich heden met zijn deskundigen per vliegtuig naar Parijs, alwaar hij een onderhoud zal hebben met Laval, waarna beide staatslieden gezamenlijk met den nachttrein naar Genève reizen. LONDEN, 30 Juli (A.N.P.). De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de door Aloisi, den leider der Italiaansche delegatie, aan te nemen houding zal afhangen van de ontwikkeling der zaken op de vergade ring van den Volkenbondsraad. Aloisi zal aldus deze correspondent niet in het offen sief gaan, tenzij hij daartoe gedwongen wordt. Mussolini houdt vast aan den eisch, dat ter vergadering niet de geheele Italiaansche poli tiek ten opzichte van Abessinië zal worden be sproken, doch hij heeft het vermeden, Aloisi scherpomlijnde instructies te geven. In welingelichte kringen is men vrij opti mistisch gestemd en de meening wordt uitge sproken, dat de particuliere besprekingen tus schen Aloisi en de diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland en Frankrijk den weg zullen vrij maken voor een vergadering, die zal streven naar handhaving van den vrede. Overigens verklaart mfen, dat Frankrijk, bezorgd geworden door de financieele en econo mische gevolgen van net Italiaansche militaire avontuur, zich evenals Engeland op de grond slagen van den Volkenbond stelt. NEW YORK, 29 Juli. (A.N.P.) De leider der politie, Lewis Valentine, heeft vérgaande maat regelen genomen ter bescherming van de ha- kenkruisvlaggen tegen eventueele demonstraties. De politie in het havengebied heeft aanzienlijke versterkingen ontvangen. Het vandaag aange komen stoomschip Western Land heeft gedokt te Hoboken. Incidenten deden zich niet voor. Zes politiebeambten in uniform en eenige rechercheurs hebben Maandag het gebouw van het Duitsche consulaat bewaakt als voorzorg tegen mogelijke ordeverstoringen naar aanlei ding van de kwestie met den Duitsèhen masseur en de incidenten met de Bremen. WASHINGTON, 29 Juli. (A.N.P.) Senator Bennett Champ Clark, een der leiders van de vredesbeweging, heeft vandaag aangekondigd, dat nog deze zitting van het Congres wetsont werpen zullen worden ingediend, welke beoogen de Vereenigde Staten buiten alle oorlogen te houden, welke in de toekomst mochten worden gevoerd. Verder wordt uit Washington gemeld, dat de Senaat het wetsontwerp Wilcox heeft aange nomen, dat voorziet in den aanleg van zes sleutelbases voor de militaire luchtmacht in Aleska en in de Panamakanaal-zone. Roose velt moet de wet nu nog onderteekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5