Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws De wegenbouw in 't Gooi Wat de tonq streelt Een onverwachte arrestatie m WOENSDAG 31 JULI 1935 giiiiiiiiiniininiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiunniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiniiimminiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiins FANCY-FAIR IN HAARLEM NOORD Voor den kerkbouw BELASTINGVERLAGING IN DEN HAARLEMMERMEER Vermindering opcenten personeele belasting DE HONDENBELASTING IN HAARLEMMERMEER Verhooging voor plezier- en luxe-honden FAILLISSEMENTEN Examen hoofdakte BURGERLIJKE STAND H.R.C. De Jonge Kampioen HENGELSPORT „De Morgenstond" Vischwedstrijd voor werkloozen LAWNTENNIS Tournament „Jatilo" Modevakschool St. Lucia Haarlem-Noord Examen handenarbeid CRICKET N.C.B. ELFTAL—FREE FORESTERS Resultaat een draw. Een century van Labouchère. Goede score van V. Stuijvenberg Aan een optocht van fietsers namen te Erfurt de glazenwasschers met hun ladders deel POLITIE-STOPTEEKENS (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Ook tusschen Gein en Merwede- kanaal bodemwerking Zandlichaam 4 meter in bodem Spoedig tot rust? Voor Wild en Gevogelten J. A. ELDERING Nassaustraat 14 - Haarlem - TEL. 14880 (Kippen uit eigen mesterij) Luchtdienst Parijs- Rome Spionnage-straffen in Spanje Twee vliegtuigen tegeh elkaar gebotst Vijf dooden Smokkelen en gros De Fransche schatkist voor ruim 150.000.000 francs benadeeld Parijsch politieagent neergeschoten De moordenaar verwondt zichzelf doodelijk Ontvoerde journalisten VORSTELIJKE REIZIGERS Man tijdens ruzie door zijn vrouw verraden De zuivering van Oss gaat voort Weer twee arrestaties in verband met een rbofoverval in 1933 Koning als brandweer man Doodvonnissen in So w j et-Rusland giiHumiiiiBiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiinniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniniiiiiiiiiiiig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben toegestaan dat de stands op de van 17 tot en met 20 Augustus a.s. in de R. K. school, Rijksstraatweg 380. te houden fancy-fair ten bate van den bouw eener R. K. kerk in Haar lemNoord op Zaterdag 17 Augustus na des avonds 10 uur tot des avonds 11 uur, op Zondag 18 Augustus 1935 van des middags 12 uur tot des namiddags 6 uur en van des avonds 7 uur tot 11 uur en op beide overige dagen na des avonds 8 uur tot des avonds 11 uur, voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegeno men. I In de jaren 1931 en 1932 deed de crisis zich in de gemeente Haarlemmermeer in alle scherpte gevoelen; de gewone dienst over deze beide jaren gaf een gezamenlijk tekort van rond f 200.000 te zien en daarom zijn in kor ten tijd verschillende ingrijpende maatregelen genomen om het verstoorde evenwicht in het gemeentelijk budget te herstellen en tevens te voorzien in de delging van deze tekorten. Tot die maatregelen behoorde een hier en daar zeer sterk doorgevoerde bezuiniging op tal van uitgaven en een zware verhooging van verschillende belastingen. Zoo zijn de opcenten op de gemeentefonds belasting opgevoerd destijds van 40 tot 80 en daarna zelfs tot 100; is de gemeente, welke voor die belasting aanvankelijk in de 2e klasse was gerangschikt, geplaatst in de 3e klasse; is voor de opcenten op de personeele belasting, welke vóór de crisis varieerden van 95 tot 165 een nieuw tarief vastgesteld, loopende van 125 tot 225 opcenten, terwijl tenslotte is ingevoerd een algemeene straatbelasting, bedragende voor alle gebouwde en ongebouwde perceelen in de gemeente respectievelijk 4 pet. en 2 pet. van de kadastrale huurwaarde. Aangezien ook de andere heffingen van op centen op grond- vermogensbelasting reeds lang op het wettelijk maximum stonden, is het duidelijk, dat deze gezamenlijke heffingen op de ingezetenen een zwaren druk uitoefenen. Verschillende omstandigheden hebben B. en W. tot de overtuiging gebracht dat het mo gelijk mag worden geacht om het aantal op centen op de hoofdsom van de personeele be lasting te verminderen en daarom wordt voor gesteld deze opcenten te verlagen en te bren gen van 125 225 op 110 165. Bij de in 1927 vastgestelde „verordening op de heffing van een belasting op de honden in de gemeente Haarlemmermeer" is bepaald dat de belasting per jaar zal bedragen: a. voor z.g. pleizier- en luxehonden 3.50; b. voor waak- en trekhonden en honden, gehouden ten dien ste van den landbouw of eenig bedrijf van nij verheid fJ3. Gedeputeerde Staten van deze provincie hebben bij de goedkeuring yan de gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1934 den wensch te kennen gegeven en daaraan onlangs na de inzending van de begrooting voor 1935 her innerd dat de belasting voor de sub. a ge noemde categorie moet worden verhoogd van 3.50 tot 6 per jaar. Aangezien te verwachten is, dat de goedkeu ring van deze begrooting hiervan zal worden afhankelijk gesteld, komt het B. en W. ge- wenscht voor aan het verlangen van Gede puteerde Staten te voldoen en stellen zij den Raad voor in dien zin te besluiten. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft 30 Juli de volgende faillissementen uitge sproken. Joh. Verdegaal, landbouwer, wonende te Aals meer, Zwarteweg 78. Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. S. P. Schellevis, bouwondernemer, wonende te Wijk aan Duin, Verleengde Groenelaan 77. Cu rator Mr. J. H. C. Slotemaker, alhier. P. J. Schellevis, bouwondernemer, wonende te Wijk aan Duin, Verlengde Groenelaan 77. Cu- H. C. Slotemaker, alhier. C. J. Roosloot, tuinder en koopman in boter en kaas, wonende te Wijk aan Duin, Kuikens- weg 84. Curator Mr. Ali Cohen, alhier. Chr. Duyn, los werkman, wonende te Hoofd dorp, Parklaan 51. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. t G. C. den Hartog, smid, wonende te Haar lem, Kleverlaan 54, werkplaats Papentorenvest 10. Curator Mr. H. J. Pot alhier. Rechter-Com- missaris: Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: H. B. van den Hoeff, hou der van een woningbureau, wonende te Sant poort, gem. Velsen. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. S. Pluimgraaf, accountant, wonende te Heem stede, Wilhelminaplein 4. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker, alhier. sterdam; C. Bartstra. Haarlem;; L. C. Bierens de Haan, Bloemendaal; C. L. Kat, Ame'rsfoort; C. W. van Zwet, j. G. de Wit, beiden Zeist, èn M J. van Wijk, Utrecht. Afgewezen 1. HAARLEM. 30 Juli Examen hoofdakte. Geëxamineerd 6 vrouwelijke en 2 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames: J, M. Appeldoorn, L. M. Romers, W. Resoort, allen Haarlem; G. Wrin ger, Velsen en de heeren j. C. Cramer, IJmui- den, en K. Middelbleek, Beverwijk. Afgewezen 2. Geboren: 27 Juli. A. Snoekv. Andel, z. C. J. DroogWeerde, z. 28 Juli. J. JurgensKaan, d. 29 Juli. M. S. B. BakkerVerzeilberg, z. W. M. Meegdesvan Tunen. J. M. Huis—Smit, zoon. N. de Wildevan Oosterhout, d. A. B. Francissen Lindeman, d. 30 Juli. G. H. PekelharingVer- bruggen, z. S. BlauwBurger, z. Overleden: 29 Juli. H. J. Harting, 61 jaar, Kamperlaan. A. van Schooten 67 jaar, Kamper laan. H. T. Stoelman, 37 jaar, Ripperdapark. P. van El, 85 jaar, Schotersingel. R. Konijn de Vries 70 jaar, Goltziusstraat. Bovengenoemde vereeniging heeft op veler verzoek een veteranen-afdeeling opgericht. Het vischcollege „De Morgenstond", Haar lem-Noord, hield Zondag een kas witvisch- wedstrijd te Heerhugowaard ter herdenking van haar 25-jarig bestaan. De prijzten werden als volgt gewonnen; lste pr. P. Brouwer, de grootste 42/3 tevens 32 stuks. 2de pr. N. J. v. d. Erf, de meeste 78 stuks. 3de pr. H. v. d. Smissen met 56 stuks. 4de pr. A. v. d. Schaar met 22 stuks. 5de pr. G. de Boer met 16 stuks. 6e pr. A. Heijkoop met 8 stuks. 7e pr. R. E. Vierkant met 5 stuks. Te samen 217 stuk. Het Centraal Comité voor Werkloozen heeft op Donderdag 1 Augustus een vischwedstrijd ge organiseerd. De wedstrijd zal worden gehouden aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer, tus- schen Cruquiusbrug en Bennbroekerbrug. Er wordt gevischt met dood aas op boven - maatsche visch. 's Morgens half zeven is het verzamelen voor de deelnemers aan de Cruquius brug, waarna twee keer anderhalf uur wordt ge vischt. Voor dezen wedstrijd is door den Haarlem- schen Hengelaarsbond 10.en door de Visch- vereeniging „Tusschen het Riet" T.50 beschik baar gesteld voor het aankoopen van prijzen, terwijl eveneens door eenige particulieren prij zen werden geschonken. Aan den wedstrijd wordt deelgenomen door 200 visschers en controleurs. Het comité zal gaarne nog eenige prijzen in ontvangst nemen, als men die beschikbaar wil stellen. Het adrqs van den secretaris is H. H Luijken, Nieuwe Kruisstraat 11 rood. Donderdagavond om 7 uur zal in het ontspan ningsgebouw, Spaarne 92, de prijsuitreiking plaats vinden. De uitslagen der wedstrijden van den eersten dag luiden: Dames enkelspel: Mevr. v. d. Klashorst sl. mej. E. Egas 6—1, 6—2; mej. Blikslager w.o. versus mevr. L v. d. Veen Heeren enkelspel: J. v. Hegel sl. A. Cats 6—4, 7—5; C. Borger- ding sl. H. Sprengers 57 62, 63; R. v. d. Vliet sl. J. Jacobs 6—2, 6—0; J. v. d. Bliek sl. W. v. Bellen 86, 60; A. v. Driessum w.o. ver sus H. Lohman; H. Borgerding sl. Roussian 60, 6—0; Lazet sl. v. Huisstede 63, 63; J. v. d. Stadt w.o. versus P. Kokke; F. Baanders sl. L. de Kadt 6—4, 9—7; v. Stederen sl. S de Veer 6—4, 6—4; H. Sikkes sl. Roldanus 6—4, 46, 6—1; Wellinkhof w.o. versus P. Josso; E. v. Hasselt sl. D. Nieman 46, 64, 64. Gemengd dubbelspel: Mej. de Roos en L. de Roos sl. mevr. Boer- rigter en S. de Kadt 6—1, 6—2; mej. Hulshof en Giesberts sl. mej. Roos en J. Sluiter 62, 61. Heeren dubbelspel: v. Bellen en Vermeulen sl, Nielandt en Rooda 6—2, 6—1;; v. Driessum en H. Seveke w.o. versus v. d. Bliek en de Waard. Verleden week slaagden voor costumière met mooie punten: Mies Putman, Kitty Putman, Willy Janssen Smidt, Gretha Schrijver, Mia Wijgergangs, Ali Dubelaar, Nelly van den Berg, Bep Spronk. Voor lingerie slaagden; Mia Wijgergangs, Rie Fiege, Adrie Emans, Loek Hoenderdos, Jos Mens, Nelly de Moei en Riek'Geeven. HAARLEM, 30 Juli Examen handenarbeid. Geëxamineerd 14 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames C. M. Muhlnickel, H. Speek, C. Ravestein, T. van Anholt, C. M. v. d. Well. J. E. v. d. Lee, L. A. Smits, allen te Am- Tijdens den tweeden dag van de match der Free Foresters tegen het N.C. B.-elftal was het weer al weinig beter dan Maandag, hetgeen aan de belangstelling maar al te goed merk baar was. Eerst tegen half één werd het spel hervat. Labouchère en Schnitger lieten .opnieuw be hoorlijk batten zien. Op een totaal van 95 werd Schnitger echter het slachtoffer van Deely, die met* een snellen bal zijn palen uiteen wierp. De Enschedeër fiad een zeer nuttige partij staan batten, welke 33 runs had opgeleverd. Wunder zag van de bowlery niet veel, doch bracht niettemin met een boundery de 100 op. Op 128 cleande Nevinson hem voor 13. Labou chère sloeg vervolgens in gezelschap van Alandt een zes op Cobb. Bij de lunch was genoemd tweetal nog ongescheiden en waren er totaal 145 runs bijeen. Na de lunch zetten Labouchère en Alandt de zaak voort. Labouchère scoorde nu snel. Hij sloeg meerdere bounderies en nog een tweetal zessen. Eerst op een totaal van 236 kreeg Cobb den Hollandschen aanvoerder door Stanley na een mislukten slag gevangen voor een uitstekende 121. Wij herinneren er hierbij aan, dat Labou chère ook vorig jaar op het Rood en Wit-ter- rein een century tegen de Free Foresters scoor de. Vijf runs later ging ook Alandt (1. b. w. Deely voor 37). De aanvoerder van het N.C.B.- elftal sloot op dit moment, v. d. Togt bleef met 5 not out. Het totaal was met inbegrip van 10 extra's 241, dus 10 runs meer dan dat der gasten. Kort voor vier uur begonnen de Free Fo resters aan hun tweede innings. Reeds op 21 veroverde K. Neuerburg het wicket van Cobb, doch Tuff en Cornu zetten een flinken stand op. De volgende scheiding kwam eerst op 95, op welk moment Cornu zijn wicket door v. Stuijvenberg zag geveld. Kort hierop kon ook Tuff voor een nuttige 50 vertrekken, doch Howell, die thans met Stanley samen was, legde er geducht het hout op. Hij sloeg o. a. Alders in één over voor 18 runs. E>e score vloog omhoog. Eerst op 163 kwam de volgende scheiding en ging Stanley, clean bowled Neuerburg voor 20. Op 175 ving Schnitger op het bowlen van Alders Howell, die een zeer aantrekkelijke 43 achter zijn naam had. De Engelsche aanvoerder sloot op 175 voor 5. Den Hollanders restten hierna nog ongeveer 50 minuten speeltijd, zoodat een overwinning buiten gesloten kon worden geacht. Voorname lijk dank zij van Stuijvenberg, die met Alders opende, is het slot zeer interessant geworden. Stuijvenberg begon onmiddellijk te slaan. Op 41 werd Alders gebowled, doch met v. d. Togt zette van Stuijvenberg zijn innings op waar dige wijze voort. Nadat v. d. Togt voor 16 op schitterende wijze door Cornu was gevangen, zag v. Stuijvenberg vervolgens nog Schnitger en v. Herwaarden vertrekken resp. voor 0 en 5. Met de la Mar speelde hij den tijd uit. De Amsterdammer bleef met 68 (3 zessen en 9 vieren) not out. De la Mar 8 not out. Het to taal was bij het verstrijken van den speeltijd 105 voor 4 wickets down. Het resultaat was dus een draw. Volledigheidshalve volgen hieronder de sco res: N.C.B. Elftal: le innings: F. van Herwaarden c. Boddington b. Nevinson J J. Alders bowled Nevinson 3 H. Schnitger bowled Deely 33 H de la Mar c. Cornu b. Navinson 7 A van Stuijvenberg bowled Nevinson 0 P C. G. Labouchère c. Stanley b. Cobb 121 F. Wunder bowled Nevinson 13 C Alandt l.b.w. Deely 37 A v. d. Togt not out 5 K. Neuerburg did not bat E. J. Inglish Arkel extra's 10 Totaal voor het verlies van 8 wickets 241 Bouwlingcijfers Free Foresters: F. H. Nevinson E*—52 C. R. Tuff 0—5 G. Cornu 047 Capt. H. R. Miles 0—50 D. Cobb 1—36 W. Deely 2—41 Free Foresters 2e innings: C. R. Tuff c. H. de la Mar b. v. Stuijvenberg 50 A. G. S. Cobb l.b.w. K. Neuerburg 14 G. Cornu bowled A. v. Stuijvenberg 34 Capt. K. B. Stanley bowled K. Neuerburg 20 M. Howell c. Schnitger b. Alders 43 F. A. Nevinson not out 8 Capt. H. P. Miles R. H. Twining R. A. Boddington W. Deely G: F. V. Crutchley did not bat extra's Totaal voor het verlies van 5 wickets 175 Bowlingcijfers N.C.B.-elftal 2e innings: K. Neuerburg 236 A. van Stuijvenberg 238 J. J. Alders 1—30 F. van Herwaarden 020 E. J. Inglish Arkel 07 H. Schnitger 015 A v. d. Togt 0—22 N.C.B.-elftal 2e innings: A. van Stuyvenberg not out J. J. Alders bowlet Nevinson A. v. d. Togt c. Cornu b. Nevinson H, Schnitger l.b.w. Cornu F. van Herwaarden bowled Nevinson H. de la Mar not out 63 4 16 0 5 8 extra's Totaal voor het verlies van 4 wickets 105 Bowlingcijfers Free Foresters 2e innings: F. A. Nevinson 3—34 W. Deely 0—26 G. Cornu 1—27 Capt. H. P. Miles 0—14 It I" Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren nadert. Bq den aanleg van den tweeden primai- ren weg van Amsterdam naar het Gooi heb ben zich, ook op het tracé tusschen het Gein en het Merwedekanaal, verzakkingen voorgedaan, welke ernstiger afmetingen aannamen, dan bij den aanvang der werk- De bodemgesteldheid ter plaatse toch was beduidend gunstiger voor de ophoogings- werkzaamheden dan aan den ouden Mui- derstraatweg, waar men bij den aanleg van den nieuwen Rijksweg en het maken van de viaducten voor de nieuwe Merwedebrug, met enorme moeilijkheden te kampen had, in verband met de lastige veenlaag, welke tel kens weer door de zandmassa's werd weg- geperst. Tusschen het Gein en het Merwedekanaal was veen slechts in geringe mate geconstateerd, zoodat men de hoop koesterde, dat op het bo venbedoelde tracé géén verschuivingen van den bodem zouden plaats hebben. Tóch is het zand lichaam niet in rust gebleven, daar gebleken is, dat de kleilaag, welke zich aldaar tot op zekere hoogte in den bodem bevindt, uiterst los is, zoo dat deze niet bestand bleek tegen den enormen druk, uitgeoefend door het zware zandlichaam, dat van het Gein oploopend naar het Mer wedekanaal aan den kanaaloever een hoogte bereikt van ruim 11 M. Het zandlichaam is zelfs (naar door deskundigen verzekerd wordt) tot op een diepte van ongeveer 4 M. in den bodem gedrongen, waardoor de kleimassa op zijde werd geperst. Wat de gronden betreft, gelegen ten zuiden van den te maken weg, was deze grondpersing niet van verontrustenden aard, aangezien al daar slechts landerijen worden aangetroffen, waaromtrent door de provincie met de eige naars wel een schikking getroffen kan worden. Maar anders was het gesteld ten Noorden van het aangebrachte zandlichaam, waar zich de Burgemeester Bletzstraat (gemeente Weesper- karspel) bevindt, gebouwd door de Woning- bouwvereeniging „De Goede Woning". Het is begrijpelijk, dat degenen, die öe huizen be wonen gelegen aan de Zuidzijde dier straat (welker achtergevels op korten afstand van den zanddijk gelegen zijn) met bezorgdheid con stateerden, dat de kruin van den dijk in be weging kwam en het zand begon weg te vloeien, zoodat de teen van den dijk steeds breeder werd. Ook burgemeester W. J. A. C. Bins, die van het gebeurde verwittigd werd, kwam zich van den toestand op de hoogte stellen, en liet zich door de deskundigen over de mogelijke gevol gen van verdere bewegingen in het zandlichaam grondig inlichten. Volgens de meening der tech nici zou het zand wel spoedig tot rust komen. Bovendien zou ter weerszijden van den zand dijk een tweetal slooten gegraven worden, om eventueele verdere verschuivingen te kunnen „opvangen". Met het graven van de sloot aan de Noordzijde van den zanddijk zou spoedig een begin worden gemaakt. Ten opzichte van de, inmiddels reeds gegraven sloot ten Zuiden van den dijk heeft zich nog een opmerkelijkheid voorgedaan. Toen n.l. die sloot eenmaal gegraven was, kwam er géén nieuwe werking in het zand lichaam, maar de slappe klei, welke op het aan grenzend weiland qmhooggeperst was, begon verder te werken endempte voor een deel weer de pas gegraven sloot. Intusschen is een aanvang gemaakt met het voorloopig egaliseeren van het zandlichaam. Er is gerekend op het inklinken (de deskundige term voor het in den bodem wegzakken van het zand) van een hoeveelheid zand, ter hoogte van 75 c.M. Deze overbelasting staat gelijk met e&i druk van 1100 kilo per M2, zoodat, wan neer eenmaal deze zanddijk geheel tot rust ge komen zal zjjn, de 'nieuwe weg ongetwijfeld voor zwaar vervoer ten volle berekend zal zijn. Voorloopig ligt het in de bedoeling het zadn- liehaam gedurende drie maanden rust te gun nen. Daarna wordt het verder afgedekt, om in het voorjaar 1936 een aanvang te maken met het aanbrengen van het wegdek voor den nieu wen primairen weg, welke ter plaatse een totaal-breedte verkrijgt van 13 M.; echter zal de rijweg niet breeder worden dan 6 M. UW ADRES OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. PARIJS, 30 Juli. (Reuter). Gisteren is de nieuwe dageilijksche luchtdienst ParijsRome geopend. Een Italiaansche machine volbracht de vlucht van Rome in minder dan 7 uur. De Fransche machine, die in tegengestelde richting vloog, werd bestuurd door den beroemden vlieger Codos. Beide 'toestellen waren volgeboekt. De expressetrein doet over dezen afstand nog 21 uur. BARCELONA, 30 Juli (A. N. P.) De krijgs raad te Barcelona heeft twee vreemdelingen veroordeeld tot drie en twee jaar gevangenis straf onder beschuldiging van spionnage. De eerste Victor Moroni genaamd, is Italiaan van geboorte doch werd later Fransch genaturali seerd, terwijl de tweede, Wilhelm Muller, Oos tenrijker van geboorte is, doch ten gevolge van de vredesverdragen de Italiaansche nationali teit kreeg. Er zou op Moroni een door hem ge- teekende brief zijn gevonden waarin zij hun diensten aanboden aan een Duitsche geheime organisatie te Hamburg. HELSINGFORS, 30 Juli (Reuter) Bij Wi- borg zijn twee bombardementsvliegtuigen op een hoogte van 300 M. met elkaar in botsing geko men. Een officier en vier onderofficieren werden daarbij gedood. Een officier en een onderoffi cier konden zich door gebruik te maken van hun valscherm in veiligheid brengen. PARIJS, 30 Juli. (Reuter)Uit Le Havre wordt een geval bericht van systematische ontduiking van invoerrechten op groote schaal, waardoor de Fransche schatkist voor een bedrag van meer dan 150 millioen francs is benadeeld. Reeds meer dan twee jaar heeft een over ge heel Frankrijk vertakte organisatie het klaar kunnen spelen, van Le Havre uit fototoestellen, electrische apparaten, radiolampen en onder deden bij tonnen tegelijk in te voeren, zonder een cent belasting te betalen en deze artikelen over het geheele land te plaatsen. Pas de laatste dagen is het de politie gelukt op het spoor van de smokkelaars te komen. «k PARIJS, 30 Juli. (Reuter). Voor het raad huis van het 19e Parijsche arrondissement is een politiebeambte zonder eenige aanleiding door een werklooze neergeschoten. Voor het publiek tusschenbeide kon komen, richtte de moordenaar het wapen op zichzelf en schoot een kogel door zijn slaap. Het onderzoek heeft nog niet tot definitieve opheldering van het gebeurde geleid. In een der zakken van den moordenaar werd de volgende brief aangetroffen: „Ik heet Porcer. Mijn slachtoffer is door het lot uit zes categorieën van vijanden der arbei ders bepaald." De autoriteiten nemen voorloopig aan, dat de dader krankzinnig was. De politiebeambte is aan zijn verwondingen bezweken. De dader is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. PEKING. 30 Juli. (A N. P.) De Britsche am bassade te Peking heeft telefonisch béricht uit Kalgan gekregen dat een der beide door ban dieten ontvoerde journalisten, de D. N. B.-cor- respondent Müller, door zijn ontvoerders in vrij heid zou zijn gesteld en zich op het oogenblik te Paotsjang bevindt. Hij wordt morgen te Kal gan verwacht. De Engelsche journalist Jones zou zich nog in handen der bandieten bevinden. MUNCHEN, 30 Juli. (D.N.B.). De hertog van Kent en zijn gemalin, geboren prinses Marina van Griekenland, zijn, uit Londen komend en over Parijs reizend, te München gearriveerd. Tegelijk met de Engelsche gasten kwam ook prins Alexander van Zuid-Slavië, de zoon van prinsregent Paul hier aan. die nog dezen dag doorreisde naar Belgrado. Het hertogelijk paar zal Donderdag naar Zuid- Slavië doorreizen, waar hertogin Marina haar familie bezoeken wil. Dinsdagmorgen kreeg een in de Nieuwe Lelie straat te Amsterdam wonend echtpaar zoo hoogloopende ruzie, dat de buren het noodig oordeelden de politie erbij te halen. Van het bureau Raampoort werden twee agenten gezonden, die in het huis van den ruziemaker op weinig vriendelijke wijze werden ontvangen. Het opgewonden heerschap, dat daar met zijn vrouw aan het bakkeleien was, kreeg het op het zien der uniformen zoo te pakken, dat hij een stoel opnam en deze drei gend naar de politiemannen uitstak. Toen deze daarop hun revolvers trokken kwam de woesteling tot bezinning. Vervolgens was het de beurt aan de vrouw om van haar recht op een plaatsje onder de zon te getuigen. Al scheldende flapte zij eruit, dat haar echtvriend wel iets meer wist van een inbraak, onlangs gepleegd. De agenten spitsten hun ooren en namen daarop beiden mee naar het politiebureau, waar de man al spoedig bekende dat zijn vrouw waarheid had gesproken. Hij bleek te hebben ingebroken in een perceel aan de Jozef Israëls- kade. Na deze bekentenis vergunde de politie den man niet naar het oord der zoo verwonderlijk afgebroken ruzie terug te keeren. De gemeente-politie te Oss heeft Dinsdag nader licht gebracht in den op den avond van 23 December 1933 gepleegden roofoverval op het bejaarde echtpaar Van Berkel, aan den Berghemscheweg te Oss. Op dien avond drong een drietal gemaskerde mannen aan de achterzijde de woning binnen, waarbij door twee van hen de oudjes in be dwang werden gehouden, terwijl de derde op rooftocht uitging. Na alles doorzocht te heb ben, moest men, daar hulp uit den omtrek kwam opdagen, de vlucht nemen. De spaar duitjes, waarop men het gemunt had, waren juist twee dagen tevoren naar de spaarbank gebracht. De broer van v. B., die naast hem woonde en het onraad bemerkte, achtervolgde met eenige buren de onverlaten. Deze losten hierop enkele schoten, zoodat de achtervolgers hun pogingen den inbrekers te vatten, moesten opgeven. De gemeente-politie, welke toen een onder zoek instelde, mocht er niet in slagen de da ders te arresteeren. In verband met dezen roofoverval zijn thans gearresteerd en naar Oss overgebracht een ze kere v. U. uit de strafgevangenis te Breda en v. d. O., momenteel woonachtig te Maastricht, beiden Ossenaren. Zij zijn aan een streng verhoor onderworpen, doch blijven hardnekkig' ontkennen. SOFIA, 30 Juli. (A. N. P.) Gisteren brak in de omgeving van de zomerresidentie van koning Boris te Euxinograd een brand uit, die den ge- heelen korenoogst van het naburige dorp in ge vaar bracht. Er ontstond een paniek onder de boeren en ook ten paleize vernam men spoedig het alarmeerende nieuws. In gezelschap van prins Cyril haastte koning Boris zich naar de plaats van den brand, maande de boeren aan hun koelbloedigheid niet te verliezen en organiseerde het reddingswerk door de boeren een greppel te laten graven, anderen al het brandbare tus schen het brandende terrein en den greppel te laten wegruimen en vervolgens het aldus inge sloten vuur aan te tasten, waardoor men er na eenige uren hard werken in slaagde het gevaar te keeren. GENèVE 30 Juli (D.N.B.) Het „Journal do Genève" maakt melding van nieuwe doodvon nissen tegen Evangelische geestelijken in Sow- j et-Rusland. De predikant Johann Göring, die sedert ver scheidene maanden te Kieff wordt gevangen gehouden, is ter dood veroordeeld. Men weet niet of het vonnis reeds is voltrok ken. Hetzelfde is het geval met den predikant Kleudt, die in de Oekraïne gevangen wordt ge houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4