Jubileum J. H. van Oosten smuts* Laatste Nieuws I STUIVERS SPAREN! ZULSTRA IfMf Jeugd en film 83-jarige heer in rook gestikt Restanten Zomerstoffen Hommen Co. Haarlem, 1 Aug. RESTANTEN BIJ VOGELZANG VOGELZANG 15* 25* 10* 19* 25* 33* 15* 16* 15* 25* 25* 15* 25 JAAR JOURNALIST I Laatste t DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 W aardeerende woorden Tijdschrift „Filmfront" Onvoorzichtigheid bij 't rooken oorzaak? AGENDA 2SÏËNS Stille werker in Katholiek Haarlem gehuldigd Hulde van den Deken Huldiging namens de V.K.P. N.V. J. J. BEYNES-HAARLEM Statutenwijziging goedgekeurd R.K KRUIDENIERS VERGADEREN Kapelaan Verheyen over „Individualisme" VOLKSZANG HAARLEM Jaarvergadering Jubileum W. A. Menet Scheidsgerecht Ambtenaren Statuten Gevonden voorwerpen en dieren Is een volledig jeugdverbod ver antwoordelijk of nood zakelijk? TAXI-STANDPLAATS TE BLOEMENDAAL Hinderlijk voor het verkeer VRAGENBUS DOOR TERUGGEKETSTEN KOGEL GETROFFEN Ongeluk bij schietoefeningen nabij Magelang Uitslaande nachtelijke brand in het perceel Lekstraat 104 te Amsterdam tegen Spotprijzen Anegang 38-40 INSTELLINGEN VOETBAL E. D. O.Juliana VERKOOPSTERS BETER KAN 'T NIET In Japonnen, Mantels en Mantelcostuums ongekende koopjes. Vele artikelen 40-60 °/o korting GR. HOUTSTRAAT 26-30 - KONINGSTRAAT 23 Schitterende 4-daagsche Rijnreis naar Wiesbaden Populaire 3-daagsche Tentoonstellingsreis n. Brussel Elk artikel 5C goedkoper! 2 fles bessensap 2 pakken Custardpoeder 2 pakjes pudding 2 pakken vlugkok. havermout 2 pakken zelfrijzend meel 1 pondsbus appelsiroop 3 tabletten soepen (6 a 9 borden) V2 pond vruchtenkoekjes 10 chocolade-repen 1 pond choc, hagel van 30 voor 2 dozen-beste huish. zeep i en spaarzegéls voor geschenken' In tegenwoordigheid van den hoogeerw. heer H C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, commis sarissen, directie en personeel van de N.V. Druk kerij ,.De Spaarnestad" werij hedenmorgen in de ieestelijk versierde bibliotheek van het gebouw der Spaarnestad de heer J. H. van Oosten, lid van de hoofd-redactie van „De Nieuwe Haarlemsche Courant" gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als journalist en als redacteur in dienst van de „Nieuwe Haarlemsche Courant". Allereerst sprak mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van den Raad van Toezicht der „Spaarnestad", die namens de Vennootschap hulde bracht aan den jubilaris, voor hetgeen deze in het belang van de „Spaarnestad" heeft tot stand gebracht. Als journalisten een jubileum vieren, aldus spr., is het gebruikelijk dat geme moreerd wordt welke posities zij in dienst van anderen hebben gehad. Bij u is dat niet moge lijk, want u bent altijd in dienst van „De Spaar nestad" geweest. De drukkerij hebt ge gekend toen ze nog klein was en ge hebt haar zien groot worden. Ook de directie heeft u gekend toen u nog klein was en u zien groot worden Toen u bij de krant kwam was het nog een klein blaadje in Haarlem, maar niet het minst door uw toewijding en kracht is men heel anders over de Roomsche krant gaan praten, zoodat zij naast de andere locale bladen zeker niet de minste plaats inneemt. Uw plaatselijke arbeid wordt door geheel Haarlem gewaardeerd en ge- eerd. Spr. besloot met de beste wenschen voor de toekomst. Namens de directie van „De Spaarnestad" sprak vervolgens de heer J. W. Lucas, die zeide dat de directie in deze huldiging wilde voor gaan. Wel is u, aldus spr., sinds ongeveer een maand juridisch in dienst van een andere Ven nootschap, maar daar de „Nieuwe Haarl. Cou rant" nog steeds het eigendom is en blijft van „De Spaarnestad, zijn degenen, die aan de Cou rant verbonden zijn, practisch nog in dienst van de drukkerij. Wij zeggen u dank, omdat u zoo uitstekend uw plicht gedaan hebt. Maar niet alleen was u 'n voorbeeld van plichtsbetrachting ge waart ook een voorbeeld voor anderen. Met den wensch, dat de heer v. Oosten met dezelfde opgewekt heid nog in lengte van jaren aan de N. H. C. werkzaam zal kunnen zijn, overhandigde spr. den jubilaris als blijk van belangstelling een bij jubilea gebruikelijk geschenk. Dan was het woord aan den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, die als Deken van Haarlem den heer van Oosten dankte voor hetgeen hij in de afgeloopen 25 jaar voor de Katholieke zaak in Haarlem heeft tot stand gebracht. Wel had U niet de verzorging van de groote lijn, maar in een stad als deze is de stedelijke Hjn van zeer groot belang. Nooit zag U er tegen op om desnoods dag en nacht in het belang van de Katholieke zaak te werken. Steeds was U bereid om iederen Katholiek met woord en daad te helpen. Uw belangstelling en medewer king hebt ge nooit aan Kath. vereenigingen ge weigerd. Helaas kunnen wij U de aangevraagde on derscheiding nog niet overhandigen, maar de grootste onderscheiding voor u is, dat ge 25 jaar lang zoo verdienstelijk voor de Katholieke zaak in Haarlem hebt gearbeid. Deken Sondaal roemde den jubilaris, omdat de heer v. Oosten het hem in den tijd van zijn censorschap altijd gemakkelijk heeft gemaakt en steeds bereid was aan de minste wenk gehoor te geven. Moge God's zegen in de volgende ja ren nog overvloediger op u nederdalen, be sloot spr. Dan sprak de heer J. J. Boerrigter, namens het personeel, die memoreerde hoe de heer v. Oosten steeds de eigenschappen van een goed journalist getoond heeft. Die eigenschappen heeft U altijd in den goeden zin aangewend. Uw omgang met de andere personeelleden was altijd zeer prettig. Ook in het vereenigingsleven hebt ge Uw sporen verdiend. U heeft o.a. den stoot gegeven tot de stichting van het pensioen fonds voor de journalisten. Al degenen, die aan de Spaarnestad verbonden zijn, hebben dan ook gul bijgedragen aan het geschenk, dat spr. den heer v. Oosten vervolgens aanbood. Wij wisten wel, zoo besloot spr., dat ge wars zijt van alle hulde, maar dezen dag konden wij toch niet onopgemerkt laten passeeren. De heer Herman Moerkerk herinnerde eraan dat hij met den jubilaris steeds prettig heeft samengewerkt als medewerker van de Nieuwe Haarl. Courant. Spr. heeft den heer v. Oosten meer leeren kennen op maatschappelijk gebied en daar er varen, dat de jubilaris de juiste man op de juiste plaats was. Overal wordt dan ook met lof over den jubilaris gesproken. Tenslotte sprak nog de heer W. v. Willige na mens de kernredactie van de Nieuwe Haarl. Courant. Op aardige wijze karakteriseerde spr. den strijd en de liefde van den heer v. Oosten voor de verzorging van de stadsrubriek en zeide dat erkend wordt dat er in Haarlem een goede Oostenwind waait en dat de Wijsheid uit het Oosten komt. De jubilaris zeide in zijn wederwoord, dat hij het meest getroffen was door den lof van Deken Sondaal, dat de grootste belooning voor hem is 25 jaar als journalist in het belang van de Ka tholieke zaak van Haarlem te hebben moge werken. God zet ons op de plaats, welke Hij ons aanwijst. Ieder heeft op zijn plaats dan zijn plicht te doen en het vervullen van dien plicht is geen bijzondere verdienste. Daarom had spr. ook geen huldiging op zijn jubileumsdag ge- wenscht. Maar nu de huldiging geschied is, was spr. daar toch wel blij om en vond dezen morgen een van de mooiste dagen van de afgeloopen 25 jaar. Spr. dankte Iederen spr. afzonderlijk en zeide dat hij, als hij weer een werkkring moeest kiezen, weer journalist bij „De Spaar nestad" zou willen worden. Het is een heerlijke tijd geweest. Te half één kwamen aan de woning van den jubilaris de heer L. M. Weterings, directeur van de N.V. Drukkerij „De Tijd", en de heer L. Stol wijk, hoofdredacteur van „De Nieuwe Dag" en lid van het bestuur der R. K. Joumalistenver- eeniging, hun gelukwenschen aanbieden. De heer Weterings zeide de mededeeling te hebben ontvangen, dat de heer van Oosten zijn jubileum in stilte wenschte te laten voorbijgaan. We hebben aldus spreker aan dien wensch niet geheel kunnen voldoen. U zult begrijpen, dat ik er prijs op stelde, persoonlijk een woord van waardeering in de „Nieuwe Haarl. Courant" te schrijven en u hier te midden van uw gezin te komen complimenteeren. Ik zal hier, vervolgde spr., geen lofrede op uw vele verdiensten houden. Men vervalt daar bij zoo licht in phrasen en algemeenheden. Laat ik liever een persoonlijk woord recht uit het hart spreken, ingegeven door de lange ervaring, welke ik als hoofdredacteur en directeur van de „N. Haarl. Crt" met u heb opgedaan. U weet, dat ik in mijn leven met heel veel men- schen, met heel veel medewerkers, heb te maken gehad. Zelden heb ik onder die vele honderden iemand getroffen, die zoo met heel zijn hart en heel zijn ziel in zijn werk opging als u, wien, in den volsten zin van het woord, nooit iets te veel was, wanneer het gold de uitoefening van zijn vak. Gij zijt in dit opzicht een voorbeeld voor de jongeren geweest en zijt dit nog, vooral voor de jongeren van onzen tijd. Gij hebt, geachte jubilaris, aan de „N. Haarl. Crt." vele moeilijke jaren doorgemaakt. Ge hebt de courant gekend als een klein provin ciaal blad; ge hebt den moeilijken oorlogs- en naoorlogstijd mee doorworsteld; gij hebt daarna ons blad tot een beteekenisvol orgaan helpen uitbouwen. Ik meende een zestal jaren geleden, om mijn waardeering voor u als mijn eersten medewerker te betuigen, niet beter te kunnen doen dan uw benoeming tot lid van de hoofd redactie te bevorderen. Toen door den uit bouw van de R. K. Pers te Amsterdam de ,,N. Haarl. Crt." in het groote verband der V. K. P. werd opgenomen, kon ik er dan ook gerust op zijn, dat u zoudt waken met heel uw taaie energie voor het behoud van het plaatselijk karakter van dit Haarlemsche orgaan. Nu sinds 1 Juli j.l. de directie en exploitatie der „N. Haarl. Crt" geheel naar den generalen staf der Vereenigde Katholieke Pers te Amster dam is verlegd, nu is uw functie als waker over het stedelijk en gewestelijk karakter van het plaatselijke katholieke orgaan van Haarlem nog in beteekenis toegenomen. Ik wensch u toe, dat gij op dezen belangrijken post nog vele jaren moge stand houden. Ten slotte nog dit. Een uwer collega's te Am sterdam viert vandaag zijn 25-jarig jubileum air journalist en redacteur aan „De Tijd", waardoor ik hedenmorgen in het Kasteel van Aemstel werd vastgehouden. Ds omstandigheden hebben het dus zóó geschikt, dat ik u heden in uw woning moest komen complimenteeren. Dit heeft zijn eigenaardige bekoring. Ik weet, dat u een groot deel van uw ingespannen werk in uw huis verricht in avond- en nachtelijke uren, op Zaterdagmiddagen en Zondagen, wanneer anderen hun vrije uren hebben. Laat ik deze gelegenheid aangrijpen om uw huis, uw vrouw en uw gelukkig gezin met uw jubileum geluk te wenschen. Vooral de echtgenoote van een journalist deelt in de vele zorgen van dit eer volle maar zware beroep. Laat zij ook deelge- noote zijn in de eer en de glorie! Moge gij, jubilaris, ook voor uw gezin, nog vele jaren met hetzelfde succes en dezelfde werkkracht blijven arbeiden, welke de laatste kwarteeuw uw deel zijn geweest. Te zijnen huize ontving de jubilaris talrijke bloemstukken, telegrammen en brieven. Bloem stukken van de R.K. Journalistenvereniging en haar kring Noord-Holland, den Ned. Journalis tenkring, Haarlemschen Journalistenkring, de R.K. Oratoriumvereeniging, R.K. Middenstands- vereeniging, directie en commissarissen N. V. „De Spaarnestad", directie Ver. Kath. Pers en talrijke particulieren. Persoonlijk kwam gelukwenschen o.a. nog de heer Arthur Tervooren namens het bestuur van den Kring Noord-Holland van de Ned. R.K. Joumalisten-vereeniging. Vermelden wij nog dat schriftelijke geluk wenschen waren ingekomen o.a. van den vi caris-generaal in het bisdom Haarlem, Z. D. H. Mgr. M. P. J. ,Möllmann, den hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en een sym pathiek schrijven van Mininster Mr. M. Slin- genberg. In de heden gehouden vervolgvergadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes te Haarlem kwam opnieuw de statutenwijziging, die de vorige maal geen doorgang kon vinden, omdat tweederde van het kapitaal niet ver tegenwoordigd was, in behandeling. Wij publiceerden reeds in ons avondblad van 17 Juni de details van de wijzigingen, die o.a. verband houden met de door de tijdsomstan digheden gewijzigde positie van de onderne ming. De wijzigingen werden met algemeene stemmen aangenomen. De R. K. Vereeniging van Handelaren tn Kruidenierswaren en Comestibles hield een be langrijke vergadering, waarin verschillende ac- tueele vragen werden behandeld. Besproken werden allereerst de klachten, die ingekomen waren naar aanleiding van de toe kenning der leveranties door den dienst van het M. H. Aan het bestuur werd opgedragen deze klachten nader te onderzoeken en even tueel nieuwe feiten bij de bevoegde instantie bekend te maken. De vergadering besloot de begonnen actie tegen de grootwinkelbedrijven onverflauwd voort te zetten. Door samenwerking met fabrikanten zijn reeds goede resultaten bereikt. De heer v. Beek deed enkele mededeelingen aangaande den te Haarlem op te richten levens- middelenraad. Waarschijnlijk zal van deze actiie niets komen. Door de houding der socialisten zijn de desbetreffende voorstellen in den Am- sterdamschen gemeenteraad afgestemd. De so cialisten wilden wel vestigingseischen voor zelf standige winkeliers, maar ongebreidelde uit breiding der coöperaties. De geestelijke adviseur, kap. Verheyen, sprak aan de hand van „Quadrageslmo Anno" over bet individualisme. Zonder in algemeenheden te vervallen, zette hij uiteen, welk een gevaar dit nog steeds voortwoekerende kwaad voor de kleine middenstanders beteekent. Op volgende vergaderingen zal kap. Verheyen andere gedeel ten van de Encycliek op dezelfde wijze behan delen. Hopelijk zal het aantal aanwezigen dan giooter zijn. Vergaderingen als deze verdienen een grootere belangstelling. Tijdens de rondvraag werd de aandacht van het bestuur gevraagd voor de voorgenomen pro- pagandamaand voor de coöperaties. Verschil lende plannen van tegenactie zullen door het bestuur nader worden uitgewerkt. ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG 1 - Tel. 16659 PER EEK De jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang afdeeling Haar lem vond plaats op 30 Juli 1.1. Er is met goed resultaat gewerkt, het aantal leden en dona teurs (trices) breidde zich uit. De ondervonden medewerking werd gememoreerd. Voor het nieuwe seizoen zijn weer bijzondere plannen gemaakt. Er wordt weer begonnen op 3 September a.s. Het adres van den secretaris luidt: N. D. Schuurmans, Velserstraat 29zw., Haarlem. Vandaag herdacht de heer W. A. Menet den dag dat hij vóór 25 jaar als mandenmaker in dienst van het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort trad. Des morgens werd de jubilaris in het gebouw gehuldigd door de directie pe 't per soneel. De heer Menet ontving van de directie 'n enveloppe met inhoud en een bloemenmand, terwijl het personeel den jubilaris een radio toestel ten geschenke gaf. Voorts mocht de heer Menet nog enkele blijken van belangstelling in ontvangst nemen. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen het Scheidsgerecht voor de ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, samengesteld overeen komstig de bepalingen van het onlangs nieuw vastgestelde Ambtenarenreglement, vergaderd ter behandeling van een beroepschrift, ingezon den door een ambtenaar op uurloon (werkzaam bij een der bedrijven), betreffende een door B. en W. aan hem opgelegde straf terzake van het niet-naleven van de voorschriften betreffende ziektemelding. Het Scheidsgerecht heeft geen gronden aan wezig geacht tot nietig-verklaring van het aan gevallen besluit en zich met de opgelegde straf vereenigd. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Hooge duinbe bouwing," alhier. Handschoenen en ceinturenPolitiebureau Smedestr. Accu (auto): Perquin, Z. Buiten Spaarne 84. Armbandhorloge: v. Tuyl, Kleine Houtweg 23. Hond (Spaniel)Eichhoorn, Mid den Tuindorplaan 17. Honden: Kennel Ridder straat 11; katten idem idem. Pakje, inh. schor ten: Politiebureau Smedestr. Hondenpenning: Talens, Spionkopstr. 4. Hondenpenning: Politie bureau Smedestr. Portemonnaie: Konings, Ol menstraat 70. Portemonnaie: Zwiebel, Am- bachtstr. 5. Portemonnaie: Bosman, Gierstr 85. Ring: Slingerland, A. L. Dyserinckstraat 95. Ring: Witteman, Nagtzaamstr. 79. Ring met sleutel: v. Maanen, Tempeliersstr. 36. Rijwiel- plaatje: Bos, Molijnstr. 9. Rijwieltasch: Nicaa- sie, Lange Annastr. 39. Shellvlag: Otter, Thor- beckestr. 37. Wieldop: v. d. Veen, Geweerstr. 18 Bij het kruispunt van den Bloemendaalscfie- weg met den Militairenweg en de Julianalaan is voor de taxi's een standplaats aangewezen, welke voor het verkeer hinderlijk is. Aangezien op den Militairenweg éénrichtingverkeer is ingesteld en het daarom in het belang van het verkeer is, dat deze taxistandplaats naar den Zuidwestelij ken hoek van dit kruispunt wordt verplaatst, heeft de K. N. A. C. een desbetreffend verzoek gericht aan het gemeentebestuur van Bloemen de al. Het artikel toont tenslotte aan, dat een nakeuring van alle films, dus niet alleen van de C-films, maar ook van de A- en B-films noodzakelijk is, juist om een schifting voor de jeugd mogelijk te maken en besluit dan als volgt. Bovendien dat klemt wel het meest: de strijd tegen de slechte film is niet te voeren met negatieve middelen alleen, positieve daden zijn minstens even belangrijk. De Amerikaan- sche boycot-actie heeft een tamelijk bevredi gend resultaat opgeleverd en nog heeft men niet meer kunnen bereiken dan dat het per centage toelaatbare films is toegenomen. Over het stimuleeren van wezenlijk goede filmkunst wordt in het geheel niet gesproken. Kan men dat ook van een boycot verwachten? In ons land zijn de practische kansen van een boycot vrij gering en daarom valt het gemak kelijk om er niet al te veel waarde aan te hech ten. In plaats daarvan kunnen we onze krach ten wijden aan de beste manier om onszelf aan goede films te helpen. Pater S. Duynstee O.F.M. komt terug op een vroeger verschenen artikel over de reclamefilm en behandelt uitvoerig de associatie „kunst en opdracht". Fernand Lodwick behandelt „de tiende muze", waarin hij spreekt over de moge lijkheid van de film om een kunstvorm te zijn. Van Oosten bespreekt een komische film, Jaap Valk een oude Nederlandsche film, waarna de kleurfilm wordt besproken en L. H. enkele ac- tueele films de revue laat passeeren. De Sirec, een nieuwe filmmaatschappij, is eveneens het onderwerp van een uiteenzetting. Verder wordt nog geschreven over de katholieke film en een paar afzonderlijke filmwerken. Talrijke foto's verluchten het nummer. Vraag: 1. De mooiste en kortst mogelijke weg van Soesterberg naar Uden? 2. Van Uden naar Steyl? 3 Hoeveel kilometers? 4. Is een belastingplaatje voldoende in Bra bant, zoo niet, wat moet ik dan doen? Antw.: 1. Soesterberg, De Bilt, Utrecht, Hou ten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalsen, Zalt- bommel, Hedel, Den Bosch, Berlicum, Heeswijk, Dinther, Veghel, Uden. 2. Uden, Volkel, Boekei, Gemert, Bakel, Deurne, Station Helenaveen, America, Horst, Venlo, Steyl. 3 Resp. 98 K.M. en 67 K.M. 4. Voor de provinciale wegen in Noord-Bra bant moet men ook belasting betalen. Men kan voor 15 al of niet opeenvolgende dagen in het belastingjaar een kostelocze belastingkaart krij gen op aanvraag bij de Provinciale Griffie te Den Bosch onder bijvoeging van een voldoend gefrankeerde (6 cent) en geadresseerde enve loppe voor antwoord en de volgende verklaring: Ondergeteekende verklaart dat hij (zij) nog geen kostelooze wegenbelastingkaart voor het loopende belastingjaar waar of bij wien ook heeft aangevraagd of gekregen, alsmede dat hij zelf van het rijwiel, waarvoor de kaart dient, de houder (houdster) is. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Heiloo naar Oude Tonge? Antw.: Heiloo, Limmen, Castricum, Bever wijk, Velsen, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oestgeest, Voorschoten, Voor burg, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Waalhaven, Goidschalkxcord, Klaaswaal, Numansdorp, Oolt- gentsplaat, Achthiuzen, Oude Tonge. 128 K.jvl. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nummer 8 van het tijdschrift „Filmfront" is verschenen en opent met een artikel van Leo Hanekroot over de vraag „Is jeugdverbod nood zakelijk"? Hij beantwoordt deze vraag niet met een direct ja, doch zet het voor en tegen uit een van een absoluut verbod van films voor de jeugd. Bij alle verguizing, welke de huidige film productie terecht deelachtig wordt, moet men niet uit het oog verliezen, dat deze productie ook nog ten deele bestaat uit films, die voor de jeugd onschadelijk zijn en zelfs uit films, die voor de jeugd een paedagogische waarde heb ben. Hun aantal is gering, maar dat werpt nog niet een groote smet op de filmproductie. Het tooneel heeft ook weinig stukken, die voor kin deren geschikt zijn, maar niemand denkt eraan het tooneel daarom voor slecht uit te krijten. Als nu eenmaal vaststaat, dat er films zijn, waartegen voor kinderen geen bezwaar bestaat, en zelfs films, die voor kinderen aanbevelens waardig zijn, dan zou het overweging verdienen, alvorens ook deze films aan het jeugdverbod op te offeren, op welke wijze wij de jeugd wel naar die films kunnen krijgen en haar van de voor haar ongeschikte films ver verwijderd kunnen houden. En het is beslist noodzakelijk dit bij tijds te overwegen, omdat na invoering van het jeugdverbod alle kans er voorioopig op ver keken is. Verder betoogt de schrijver, dat het film- en bioscoopbedrijf zich niet goedschiks zal neer leggen bij een algemeen jeugdverbod. Integen deel zal er een verbitterd conflict losbarsten. Hij meent, dat zulks vermeden kan worden o.a. door de stichting van een katholiek distributie bureau. Het wil ons voorkomen, dat men het laatste moet beginnen en dat het daar zelfs de hoog ste tijd voor is. Katholieke filmproductie is een belangrijk goed, doch de weg daarheen is lang en moeilijk en daarom behoeft men er voor ioopig niet op te rekenen, dat de katholieke films op de filmmarkt in kwaliteit en kwan titeit tegen de niet-katholieke zullen kunnen opwegen. Doch met het streven naar een eigen productie is 't stichten van een eigen distri butie te combineeren. Ook bij dit laatste zal men nog voor groote moeilijkheden komen te staan, doch het is in alle gevallen een werk, dat eenvoudig is, vergeleken bij het stichten van een productie en een aanzienlijk minder langen adem vergt voor men het tot een draaglijk re sultaat gebracht heeft. Ook het financieele risi co is, mits zulk een distributie-instantie goed georganiseerd en flink op de been is gezet, min der; men kan er eerder een batig saldo van verwachten en daarmee kan een toekomstige productie ten zeerste gebaat zijn. BANDOENG, I Aug. (Aneta) Tijdens schiet-oefeningen op het schietterrein Babakan, nabij Magelang, ketste een kogel uit een kara bijn-mitrailleur tegen een telefoonpaal en kwam daarna bij een waarnemingspost. De telefoonhersteller der eerste klasse, de infante rist De Jonge, werd hierdoor gewond. De kogel drong, enkele centimeters naast het hart, het lichaam binnen. De getroffene werd naar 't Militair Hospitaal te Magelang vervoerd, waar men overging tot operatief ingrijpen. Zijn toe stand is thans bevredigend. Hedennacht om kwart over één heeft een korte, doch felle brand gewoed in de tweede etage van het perceel Lekstraat 104 te Am sterdam. De bej'aarde bewoner, de 83-jarige heer A. Berkley, is van dezen brand het slachtoffer ge worden. Men vond den ouden man in den rook gestikt. De bewoner van perceel 106 derde etage, de heer C'. Pauls, wilde zich juist naar bed begeven, toen hij werd opgeschrikt door het gerinkel van glas Hij keek naar buiten en zag tot zijn groote ontsteltenis, dat rook en vlammen uit de vensters der tweede verdie ping van het belendend perceel naar buiten drongen. Onmiddellijk waarschuwde hij tele fonisch de brandweer en wekte vervolgens de bewoners van 104 door met langdurig bellen alartm te maken. Op de étage boven de brandende verdieping woonden enkele uitgeweken Joodsche gezinnen samen, die zich met hun kinderen ijlings in vei ligheid brachten. Op de vierde verdieping slipp de huishoudster van den bewoner van de bran dende verdieping, die de ontstellende mededee ling deed, dat haar bejaarde patroon de heer Berkley in huis en te bed lag en dus waar schijnlijk moest zijn omgekomen. Enkele oogenblikken later, bij de komst van de brandweer, werd deze veronderstel ling bewaarheid. De brandweerlieden die na het forceeren van den gesloten gangdeur met rookmaskers binnendrongen, vonden in den achter-slaapkamer den ouden heer dood naast zijn bed, gestikt in den zwaren rook. Vermoedelijk heeft hij nog getracht zich in veiligheid te stellen, maar versper den hitte en walm hem den weg. Het blusschingswerk werd aanvankelijk ge leid door de brandmeesters van Driesten en Dijkstra van de Nieuwe Achtergracht, die twee stralen lieten uitbrengen, één over de magyrus- ladder en één binnendoor langs het trappen huis. In korten tijd hadden zij den brand on der de knie. Ofschoon het alarm „middel- brand" niet behoefde te worden gegeven, ver scheen ook hoofdbrandmeester Hartdorff ter plaatse. Het vuur bleek ontstaan bij een kast, staande voor de tusschendeuren van de suite aan de straat, waarvan een kamer als salon en de andere als slaapkamer was ingericht van de dochter des huizes, die met vacantie in Bussum vertoefde. Beide kamers zijn geheel uitge brand, terwijl de gang en verdere vertrekken ernstig van hitte en rook hebben te lijden gehad. Het plafond naar en de vloer van de derde étage zijn nog op een plaats doorge brand. Tijdig ingrijpen der brandweer voor kwam erger Omtrent de oorzaak vermoedt men dat on voorzichtigheid van den ouden heer bij het rooken. hetzij een brandende sigaar of een weggeworpen lucifer, deze ernstige gevolgen heeft gehad. Een oogenblik meende men aan misdaad te moeten denken, daar zich om den bals van den ouden man een blauwe das be vond, die strak aangetrokken leek. Naar de huishoudster echter verklaarde, had de heer Berkleij de gewoonte om zich met een das om den hals te ruste te begeven. Het stoffelijk overschot is door den G.G.D. naar een der ziekenhuizen overgebracht. De brandschade wordt door verzekering gedekt. Een niet talrijk publiek sloeg op dit late uur het blusschingswerk gade. Gebouw „St. Bavo" Federatie van Groen ten- en Fruithandelaren, 8 uur R.K. Bevol- r.ingsbureau, 8 uur Rechtskundig Bureau, 78 uur. Groote of St. Bavo-kerk Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertzaal Volksconcert U.O.V., kwart over 8 uur. Rembrandt-Theater „Piccolo in het Dal- mashotel". Op het tooneel Fresco en Camillo, komische acrobatiek, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Kom je ook bij de Marine?". Op het tooneel mr. Max, snelteekenaar; 7 en 8.15 uur. Luxor-Theater „Koning tegen wil en dank", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Èen lot uit de Lo terij", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. IVit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (tel. 16391) Spreeuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur iltSy) In aansluiting op de wedstrijden van „Posta- lia", welke aanstaande Zondag op het E. D. O.-terrein worden voortgezet, vólgt de wedstrijd E.D.O.—Juliana. De Zuidelijke eer ste klasser is als volgt samengesteld: Lang Voorjans, Reisinger Schlangen, Wouters, Habets van Kan, Arnolds, Schlangen, Jiirissen, Meesters Juliana eindigde in de afgeloopen competit'e als no. drie op de ranglijst achter P.S.V. en N.A.C. De wedstrijd begint Zondagavond zes uur, E.D.O. heeft de volgende opstelling: van Roon K. Zandstra, van der Borne van Gemen, Koppen, Oomen Nottrot, Goemaat, van der Putten, Schalie, P. Spek Enige en algemene kennis geving Heden overleed plotseling na een droevig ongeval en na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde Echtge noot en Vader, de Heer JOHANNES GERARDUS MARIA STRACK VAN SCHIJNDEL In de ouderdom van 41 jaar. Uit aller naam: C. G. STRACK VAN SCHIJNDELSESéE. en kinderen. Haarlem, 30 Juli 1935. Fonteinlaan 11. De H. Uitvaartdienst zal ge houden worden op Zaterdag 3 Augustus a.s in de kerk v. O. L. Vr. Hemelvaart (Valken burgerplein te Heemstede). De gezongen Requiem om 9.30 uur, waarna de begrafenis op het R.K: Kerkhof Valkenburg te Heemstede. Geen bezoek Kunnen geplaatst worden be kwame Verkoopsters of Hulpver- koopsters voor de afd. Tricotages, Kousen, Lederwaren, Kleingoed, Lingerie, Schorten, enz. Vakkennis vereischt Aanb. met opg. leeft., ref., enz. onder No. 20045, Bureau v. d. Blad. A'DAM-HAARLEM - DEN HAAG-'TGOOI. V.V. Ons snelvervoer is eenig in zijn soort. Dagelijksche diensten TELEFOON 12400—11700 ZONDAG 4, MAANDAG 5, DINSDAG 6 WOENSDAG 7 AUG. a.s ZONDAG 11, MAANDAG 12 en DINSDAG 13 AUG. a.s. Bij een bestaand gezellig reisclubje nog enkele plaatsen beschikbaar. - Reisbeschrijving, alsmede alle gewenschte inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanmelden In ..ST. BAVO" Smedestraat. of bij G. Scholte Middenweg 18 Haarlem-Noord. tezamen van 20 voor tezamen met 2 zegels van 30 voor tezamen met 1 zegel van 15 voor tezamen met 1 zegel van 24 voor tezamen met 1 zegel van 30 voor 1 blik perzikenvan 38 voor met l/i zegel van 20 vobr tezamen met l'/i zegel van 21 voor van 20 voor tezamen van 30 voor tezamen met 1 zegel van 20 voor HAARLEM, Barteljorisstr. 25, Tel. 14793

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2