Genève bereidt accoord voor I i De Driedaagsche HET WOORD IS THANS AAN MUSSOLINI HANDEL MET RUSLAND DE ZIEKTE VAN DEN AARTSBISSCHOP Kerkelijk leven DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 Infaam incident in Duitschland Internationale Justitie Opvolger van Adatsji Monopolie voor inkoop van grondstoffen Aardverschuiving in Constantine Wapens voor Portugal INTERPARLEMENTAIRE UNIE De marine-begrooting van Japan Het huwelijk van Lavai's dochter Ministers met vacantie In het midden der volgende week DE „KOETILANG" HEEFT OPONTHOUD Wegens de ongunstige weersom standigheden te Alorstar gebleven DE „KWIKST AARV'-RAMP Thans ook mejuffrouw Carlstadt hersteld NEDERLAND—AMERIKA Delegatie in Washington aangekomen Toewijzing varkens VAN WOENSDAG 14 TOT ZATERDAG 17 AUGUSTUS: Men vrage prospectus! Men melde zich aan! De tijd dringt! CENTRAAL REIS-ADRES der V.K.P. - N.Z. Voorburgwal €5-73, Amsterdam Een grooter succes van onze tochten kunnen wij niet verlangen Dat moet U meemaken In vergelijking met het vorig jaar stegen vooral de opdrachten aan den Nederlandschen Scheepsbouw Terugloopende invoer en stijgende uitvoer NED. JAARBEURS Groot ere reductie op de terugreis biljetten voor de bezoekers DE VERKEERSBORDEN Regeling tusschen A.N.W.B. en K.N.A.C. Sint Radboudstichting Toestand onveranderd Mgr. G. Brandsma f Een „In Memoriam" van de „Times" PATER JACOBS M.S.C. Viering van zijn zilveren priesterfeest Met verlof uit de missie Op 64-jarigen leeftijd tot priester gewijd Oude moord te Oss opgehelderd Noodlottige twist in een café Nieuwe telling voor contract- bridge f w t De buitengewone Volkenbondsraad is gis- ren bijeen geweest. De zitting werd ver daagd tot heden Donderdag half vijf, om gelegenheid te geven de hangende kwestie onder vier oogen te bespreken. Dit is eigenlijk het eenige positieve nieuws. En toch is er in Genève reeds iets bereikt, dat tot een, overigens uiterst gematigd, optimisme aanlei ding zou kunnen geven. Er is een soort accoord ontstaan tusschen den Pranschen premier Laval en den Engelschen minister voor Volkenbonds zaken Eden, een accoord, dat, naar beweerd wordt, voldoet aan de mini'mum-eischen van Engeland. Dit accoord is ter kennis gebracht van den Italiaanschen hoofdgedelegeerde Aloisi, die het direct heeft doorgezonden aan Musso lini. Het antwoord van Mussolini is nog niet ontvangen. Men weet, dat de Italiaansche dic tator tot nu toe weigerde een vijfden arbiter te benoemen in de verzoeningscommissie ter bij- legging van het Italiaansch-Abessinisch ge schil, men weet ook dat deze commissie alléén het incident van Oeal-Oeal mag behandelen, zonder daarbij naar Mussolini's uitdrukkelij" ken wil te mogen onderzoeken, op wiens gebied de Italiaansche soldaten zich bevonden, toen de Abessiniërs hen „beschoten", men weet ook, dat de Abessinische onderhandelaars te Scheve- ningen weigerden met deze procedure accoord te gaan, waarop het werk der commissie werd afgebroken. Het accoord nu, dat te Genève voorloopig is bereikt, en hetwelk, wanneer Italië en Abessinië er hun goedkeuring aan hechten, in den vorm van een resolutie aan den Raad zal worden voorgelegd, bevat voorstellen, die Mussolini tot dusver van de hand wees. In punt één van het accoord wordt verklaard, dat de verzoeningscommissie zal worden voortgezet, althans dat de mogelijkheid daar toe zal worden geopend. In punt twee wordt gezegd, dat de vijfde arbiter door den Raad zal worden aangewezen. In punt drie wordt verklaard dat Frankrijk, Engeland en Italië direct onderhandelingen zullen openen over de kern van het conflict, die vóór 25 Augustus datum van bijeenkomst van den Volken bond gereed moeten zijn. En in punt vier wordt gezegd, dat Italië en Abessinië zich verplichten niet tot wapengeweld hun toe vlucht te nemen. Zóó staan de zaken dus: Mussolini zal con cessies moeten doen in de procedure der ver zoeningscommissie, hij zal een vijfden arbiter knoeten accepteeren en hij. zal onderhandelin gen over de kern van het conflict moeten toe laten drie dingen, die hij tot nu toe con stant heeft geweigerd. En wat het niet aan wenden van wapengeweld betreft, men kan moeilijk aannemen, dat die honderdduizenden Italianen over de zee zijn gezonden, om wat te kuieren in de zonnige woestijnen van Erythrea en Somaliland. Mussolini alléén kan voorloopig het verlos sende antwoord geven. Het heeft geen zin, om, vóór dit antwoord binnen is, mede te doen aan allerlei bespiegelingen en geruchten, waarvan Genève, als naar gewoonte vol is, en welke hun Uitdrukking vinden in stapels verwarde tele grammen. In Duitschland wordt de cultuuroorlog krach tig voortgezet. Men is nu bezig in stad en land de armzalige vereenigingskassen der Katholieke jeugdorganisaties te rooven en deze te doen vervallen aan den Staat. Het nieuwste voorwendsel voor deze geweldenarij is infaam. Het lijfblad van het Duitsche staatshoofd, de »>Völkische Beobachter" heeft dit voorwendsel aan de hand gedaan: „stelselmatige commu nistische verpesting der katholieke jeugdorga nisaties". Aanleiding tot deze beschuldiging schijnt de Moskousche Internationale zelf te hebben gegeven. In haar tijdschrift „De In ternationale der jeugd" (het Duitsche blad geeft aan Nr. 6, Juni-aflevering) moet een artikel staan, getiteld: „Omvorming der com munistische jeugdorganisatie van Duitsch land". Volgens het Duitsche blad staan in dit artikel volgende directieven uit Moskou: „Wan- heer wij spreken over de noodzakelijkheid der verovering van de arbeidersjeugd, beteekent dit, dat wij de katholieke jeugdorganisaties hiet links mogen laten liggen, omdat in de districten Ruhr, Saar, Midden- en Beneden- Rijn het grootste gedeelte der jeugd georgani seerd is in de katholieke jeugdorganisaties. Om de taak der aantrekking van de katholieke jeugd tot den actieven anti-fascistischen strijd hiet te saboteeren, moet de houding der Kom somols (communistische jeugd) geheel en al worden veranderd. Er (moet zonder aarzelen direct zeer nauwe verbinding worden bereikt met de katholieke jeugdorganisaties. Het is noodig, dat de communistische jeugd lid wordt van deze organisaties en het streven der Katholieke jeugd, haar cultureele en poli tieke rechten en den strijd voor haar onafhanke lijkheid actief ondersteunt." De dienst, dien Moskou met zulk soort publicaties aan het na tionaal -socia lisme bewijst, zou niet prachtiger hebben kunnen uitvallen, dan wanneer deze op bestelling was afgekomen! Aan dit bericht uit Moskou knoopt de „Völkische Beobachter" op ihsinueerende wijze nog een ander bericht vast. liet blad citeert de „Reichenberger Zeitung". die meldt, dat Moskou voor het eerst aan een Katholieken geestelijke heeft toegestaan, om door Rusland te reizen. Dit bericht dient het blad voor bewijs, dat het „Geschaft" tusschen communistische en Katholieke jeugd perfect is. Katholieke geestelijke in kwestie is echter ■^een Duitscher, maar een burger van Tsjecho- ^•owakije, dr. F. Kileh, geestelijk redacteur van de „Pravo". Aan dezen Tsjecho-Slowaakschen geestelijke heeft inderdaad de Sowjet-regeering toegestaan, zich aan te sluiten bij een groep, Welke een studiereis door Rusland onderneemt. Ket ig zoo kiaar ais een klontje, dat de Sow- Jets deze toestemming alléén hebben verleend uit een soort behoefte, om het pas gesloten pact met Praag te bevestigen. Ziedaar de strijdwijze van het orgaan van het Duitsche staatshoofd. Deze strijdwijze is zuiver bolsjewistisch. De Duitsche bladen beweren thans, dat in München een vliegend communistisch blaadje dat aan de Katholieken een bondgenootschap aanbiedt, is „gevonden". En met dit „gevonden" blaadje trekt men nu ten strijde en gebruikt 't als voorwendsel om de anti-communistenwet op de Katholieken toe te passen. Het is duidelijk dat de aanbieding van dit bondgenootschap in Duitschland zelf op misdadige wijze is gefan taseerd. En al kwam dit vliegend blaadje met zijn dol aanbod ook uit Moskou, dan zou het toch niets bewijzen tegen de Katholieke orga nisaties. Z. E. Kardinaal von Faulhaber, Aarts bisschop van München, heeft direct op waardige wijze tegen al dezen afschuwelijken laster ge protesteerd. Dit protest, hoewel goed, was over bodig. Héél de wereld begrijpt en weet, waar de oorsprong is van deze ongehoorde infamiteit en waarom zij in de bruine fabriek werd gefa briceerd. Herhaaldelijk reeds hebben de onafhankelijke Duitsche gerechten de anti-communistenwet toegepast op Katholieke personen en organisa ties. De publicatie van Hitler's orgaan geeft thans aan de rechters gereede aanleiding, om daarvan een systeem te maken. Men zal thans den strijd tegen het „politieke Katholicisme" proclameeren tot een strijd tegen het bolsje wisme, dat in de Katholieke Kerk is „ingeslo pen". De heele machinatie is zoo plomp en door zichtig, dat zelfs een zwakzinnige haar op 't spoor moet komen. GENEVE, 1 Aug. (Reuter) Voor de rech- ter-vacature bij het Permanente Hof van In ternationale Justitie te Den Haag, ontstaan door het overlijden van Adatsji, komen ook in aanmerking een Iersch jurist Murnaghan en de Amerikaansche rechtsgeleerde James Brown Scott. De geheele candidatenlijst, die door den Vol kenbond is gepubliceerd, bevat 24 namen. ROME 31 Juli (A. N. P.) In het staatsblad van heden wordt een wetsdecreet gepubliceerd, waarin een monopolie voor den inkoop van eeni ge grondstoffen wordt ingesteld. Het monopo lie, dat 1 Augustus van kracht wordt, betreft twee groote categorieën, n.l. steenkool en de voornaamste metalen. Het ministerie voor de verkeersmiddelen is belast met het monopolie, dat het heeft toevertrouwd aan het beheer van de staatsspoorwegen, die het zal uitoefenen door middel van zijn provisionneeringsdiensten. In het decreet zijn een aantal overgangsbepalingen opgenomen, teneinde moeilijkheden te vermij den. PARIJS, 31 Juli (A.N.P.) De aardverschui ving, die in den afgeloopen nacht in een hoog gelegen stadsdeel van Constantine begonnen is, is nog steeds niet tot staan gekomen. De grond- massa's glijden langzaam maar gestadig naar de rivierbedding. Door den aldus gevormden stuw heeft zich reeds een meer gevormd. In den loop van den dag bereikten de grondmassa's een molen, die volkomen werd vernield. Van tijd tot tijd ontstaan nieuwe scheuren in den grond, hetgeen door onderaardsch gerommel begeleid wordt. Bij wijze van voorzorgsmaatre gel heeft men besloten verscheidene in de nabij heid staande groote gebouwen te ontruimen. LISSABON, 1 Aug. (Reuter) De Portugee- sche Regeering heeft met de firma Vickers Ltd. een contract gesloten voor de levering van wa pens en munitie tot een bedrag van 55.000 pond Sterling. Volgens dit contract moet Vickers binnen negen maanden het geschut en munitie leveren voor de nieuwe oorlogsbodems, die op de Portugeesche dokken op stapel ge zet zijn. BRUSSEL, 31 Juli (Reuter) Het 31ste con gres der Interparlementaire Unie dat sedert 26 Juli onder voorzitterschap van den Belgischen minister Carton de Wiart bijeenkwam, werd Woensdag gesloten. Het congres nam diverse resoluties aan. O.a. over de codificatie van het internationale recht, den wapenhandel en de stabilisatie van de muntstelsels. Het volgende congres der interparlementaire Unie zal komend jaar te Boedapest worden ge houden. TOKIO, 31 Juli. (Reuter). De Japansche ma rine-begrooting is als volgt samengesteld: Gewone lasten 402 millioen yen, buitenge wone lasten 310 millioen yen. In dit laatste bedrag is o.a. begrepen 127 millioen yen voor modernisatie en aanbouw van schepen, 45 mil lioen voor munitie, 10 millioen voor kosten van buitengewone omstandigheden in Mandsjoekwo, 25 millioen voor de uitrusting van uitbreiding der luchtvloot en 72 millioen voor de verbete ring van dokken. PARIJS, 31 Juli (A.N.P.) Het huwelijk van de dochter van den Franschen minister-presi dent, José Laval, met graaf René de Chambrun, zoon van generaal Chambrun en gravin de Chambrun-Longworth, Amerikaansche van ge boorte, zal, zooals reeds eerder gemeld werd, op 2G Augustus a.s. te Parijs worden gesloten. Vele Amerikaansche gasten zullen de plech tigheid bijwonen, o.a. Mrs. Alice Roosevelt Longworth. Het bruidspaar zal de wittebroods weken in de Vereenigde Staten en Canada door brengen. De minister van Binnenlanösche Zaken Mr. de Wilde zal zich morgen met verlof naar het buitenland begeven. De voorzitter van den ministerraad en ver schillende ministers zullen voorts in het mid den van de volgende week met vacantie gaan. De „Koetilang" op de thuisreis uit Indië is te Alorstar aangekomen en blijft daar heden wegens de ongunstige weersomstandigheden. Naar wij vernemen, zal mejuffrouw Carlstadt uit Zweden, die na de ramp met de „Kwikstaart" van de K. L. M. met verwondingen is opgeno men in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, morgen dit ziekenhuis geheel hersteld verlaten. Haar verloofde, de Zwteed Helström, die even- Professor Leo Frobenius is na een onderzoekingstocht van 12 jaar in Afrika te Frankfurt am Main terug gekeerd. Bij zijn aankomst werd hij hartelijk begroet eens bij de ramp werd gewond, is naar be kend kortgeleden hersteld uit dit ziekenhuis ontslagen. De derde in het gasthuis opgenomen gewon de, de Engelschman Faulkner, zal daar nog eenige weken moeten worden verpleegd. De Nederlandsche handelsdelegatie, onder leiding van den heer Lamping, die over het sluiten van een handelsverdrag met Amerika zullen onderhandelen, zijn Woensdag te Wash ington aangekomen. Een Reuter-telegram uit Washington meldt nog, dat de besprekingen heden zouden worden geopend. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden, dat het gewicht der varkens, bedoeld in artikel 4 van het Crisis-Varkens besluit 1933 is 25 k.g., zoodat de toewijzing van varkens thans geldt voor varkens, die zwaar der wegen dan 25 k.g. Voorts is goedgevonden, dat op een desbe treffend verzoek aan de georganiseerden kan worden toegestaan het toegewezen aantal var kens in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September met 30 pet. te overschrijden, mits gedurende de daarna volgende maanden Oc tober tot en met April het toegewezen aantal varkens boven 25 k.g. niet hooger is dan het vastgestelde aantal, verminderd met een gelijk aantal varkens, als waarmee het vastgestelde aantal in de voorafgaande maanden overschre den is. Verzoeken als in de laatste alinea bedoeld, moeten schriftelijk worden ingediend bij de afdeeling Veehouderij der Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noord-Holland te Alkmaar. Zeldzame reiscombinatie per autocar (A.T.O.), bezoek aan Düsseldorf, Tegelen, (Passiespel), Valkenburg, Brussel (Wereldtentoonstelling) en Antwerpen. PRIJS 35.(- ƒ1.50 voor administratie. De lezers, die zich drie dagen aan Exweto hebben toevertrouwd, hebben een drietal va- cantiedagen doorgebracht, welke in een gou den rand zullen prijken tusschen de reisver halen in het familie-archief! Dat was inderdaad reizen zonder zorg, dat was inderdaad 100 pet. genot. De heenreis was voorspoedig. Toen het ge zelschap in Utrecht compleet was, vormde zich onmiddellijk 'n dameskoortje, dat den blanken top der duinen bezong en het lieflijke zonlicht liet schitteren. Het werd later gereorganiseerd tot een Don Kozakken-koor, dat zich geduren de de geheele reis schitterend geweerd heeft. De juiste vacantie-stemming zat er in en bleef er in. Tot het allerlaatste oogenblik. Zoo groot was de tevredenheid onder de deelnemers dat iedereen maar hoopte, dat het uur van scheiden niet zou aanbreken. Aan alles komt een einde, ook aan een prima geslaagden Ex- weto-tocht, maar na hi|t afscheidsdiner in Eindhoven hadden wij moeite om te zorgen, dat de chauffeur niet voor den aandrang be zweek en naar België terugkeerde in plaats van huis-toe. Dat spreekt Koekdeelen, maar er zijn nog andere motieven om aan te toonen, dat de reis, zonder eenige overdrijving, voor 100 pet. geslaagd is. Want het pechduiveltje kende blijkbaar te goed onze route en volgde ons hardnekkig. Een te lang oponthoud in Brussel en pauze in Mo- dave, konden de goede stemming geen moment verstoren. Na den grooten rondtoer door Brussel kregen wij nog een extra-toer om de kamers te inspec- teeren. Dat gaf wat oponthoud, maar nu kon den ook alle deelnemers op tijd ter ruste gaan in eerste klas gelegenheden. De wereldtentoonstelling deed ieder perplex staan. Wat hier door menschenhanden ge wrocht is, is zoo grootsch en zoo schoon, dat wij geen poging zullen doen om het te beschrij ven, omdat deze poging van te voren tot mis lukken gedoemd zou zijn. Het effect dat verkregen wordt door de avond verlichting is sprookjesachtig. Dat moet men gezien hebben. De stoutste verwachtingen zullen niet worden teleurgesteld. Het kleurenspel in de grootsche fonteinen voor het hoofdgebouw, de verlichting in de hoofd laan, de rozentuin en zooveel meer, te veel om op te noemen, dwingen tot bewondering en respect voor wat hier gemaakt is. En aan al dat prachtvolle, al dat schoons, besteedden wij slechts enkele uren van onze drie volle dagen. Daar was de mooie heenreis, Antwerpen, de tocht naar en door Brussel. Daar was den tweeden dag de tocht over Namen naar Dinant. Degenen, die de intens mooie natuur hier reeds bewonerd hebben vergeten het hun leven niet en zullen er in iedere vacantie weer naar ver langen. De schoonheid van de Ardennen en het Maasdal behoeft niet meer geprezen te worden. Dinant met zijn onvolprezen Citadel en na Dinant dan door het Maasdal.. De hooge style rotsen, de wijde verten met heuvelen en dalen, kasteelen en huizen, tot het kleinste woninkje toe, een harmonie van schoonheid, een onver getelijke bekoring voor het oog. Wij hadden het over pech, maar hebben wij eigenlijk niet heel erg geboft? Dat de techniek kuren heeft, waar tegen wij niets vermogen, weten wij maar al te goed, maar is het niet heel vriendelijk tegen over ons om deze kuur juist te geven vlak bij 't Belgische stationnetje Modane en op een tijd, dat juist een van de weinige treinen naar Luik er passeerden? Men beschouwde deze pech een voudig als een extra-tje, olmdat een treinreis niet in het programma was opgenomen! Dat toont voldoende aan, hoe de stemming onder het gezelschap was. In Luik een goede nacht rust in een groot hotel. In deze fabrieksstad konden de deelnemers den avond op eigen ge legenheid doorbrengen, maar het pleit ook nu weer voor den geest van de ploeg, dat allen bijeèn bleven! Van Luik af werd den derden dag de tocht weer met reiswagens voortgezet. Er was nieuw materiaal uit Holland gearriveerd. Een kwestie van organisatie! Genoten van ons mooie Limburg, dat voor 't Belgisch Maasdal niet onderdoet. Toen af scheidsdiner in Eindhoven. Als je nou drie da gen in België hebt doorgebracht, is het toch niet mal, dat je voor 't diner naar een echt- Hollandschen borrel verlangen. MaarEind hoven was in verband met de kermis droog gelegd. De heer Nijpels van du Commerce toon de echter een even groote soepelheid als de Belgische douane en ook dit kwam in orde. Aan het diner werden vele vriendelijkheden en dankwoorden gewisseld, waarbij vooral tot uiting kwam dat de V.K.P. zoo goed doet het reizen van eigen Roomsche gezelschappen ter hand te nemen. Met slechts luttele woorden is hier het ver loop van onze Exwetodriedaagsche verteld. Wilt U er meer van weten, dan is er maar één weg: Gaat mee Aan het reisbureau der V.K.P. onder motto Exweto worden gaarne aile inlichtingen ver strekt. Omtrent den handel van Nederland met Sowjet.Rusland vernemen wij de volgende ge gevens: In de eerste 6 maanden van 1935 stegen de bestellingen van Rusland in Nederland tot 15.590.000 gulden, vergeleken met 12.900.000 gul den in dezelfde periode van 1934. Vooral sterk stegen, vergeleken met het vorig jaar, de bestellingen aan de Nederlandsche scheepsbouwindustrie. Er werden n.l. drie zee schepen voor houttransport, zeven zeesleepboo ten en twee baggermachines besteld. Met inbe grip van de uitgaven voor reparaties en uitrus tingen en den aankoop van gebruikte schepen beloopt het totaal der aankoopen van schepen ed. 8.100.000 gulden. De bestellingen van ma chines, meetinstrumenten, toestellen, etc. stegen tot een bedrag van ongeveer 460.000 gulden. Verder werden opgekocht lompen, verschillende chemicaliën, zaden etc. De aankoopen van koloniale waren (rubber, tin en thee) bereikten een bedrag van ongeveer 6.450.000 gulden. Slechts een deel van bovengenoemde bestel lingen doet nog zijn invloed gelden op het totaal van den Nederlandschen uitvoer naar Rusland voor de eerste zes maanden van het ioopende jaar, aangezien de groote scheepsbouwopdrach- ten eerst in de tweede helft van '35 en later zul len kunnen worden afgeleverd en bovendien een belangrijk deel van de, koloniale, producten niet compareert in de export-statistiek, maar in die van den doorvoerhandel. De cijfers van de Nederlandsche in- en uit- voerstatistiek voor den handel met de UDSSR zijn (in duizenden guldens) Ie halfj. 1935 le halfj. 1934 Invoer uit Rusland naar Nederland 4918 9952 Uitvoer uit Nederland naar Rusland 5800 3507 Terwijl dus in de vergelijkingsperiode de in. voer uit Rusland ongeveer tot op de helft is achteruitgeloopen, toont de uitvoer naar Rus land een stijgiML Bij de bovenstaande export cijfers zouden mg gerekend moeten worden uit de Nederlandsche statistiek voor doorvoerhan del en entrepotverkeer 1001 ton cacaoboonen, 5508 ton rubber en 99 ton thee. De cijfers van de Russische douanestatistiek zijn tot dusverre nog slechts bekend voor de periode Januari-Mei 1935. Volgens deze statis tiek bedroeg de invoer van Rusland uit Neder land 7.163.000 roebel, d.w.z. 9.183.000 gulden. Daarmede staat Nederland onder de invoerlan- den van Rusland op de vierde plaats (achter Groot-Brittannië, Iran en de Ver. Staten) Vol gens dezelfde bron bedroeg de uitvoer van Rus land naar Nederland 2.928.000 roebel, d.w.z. 3.750.000 gulden. Onder de afzetlanden van Rusland staat Nederland derhalve op de negen de plaats (achter Duitschland, Groot-Brittan nië, Iran, België, Turkije, Frankrijk, Mongolië en Italië). Naar wy uit betrouwbare bron vernemen heeft de Directie van de Ned. Spoorwegen besloten de reductie op de terugreisbiljetten voor de bezoe kers van de Jaarbeurs te Utrecht te verhoogen van 50 pet. op 60 pet. Ingevolge de beëindiging der samenwerking tusschen A. N. W. B. en K. N. A. C. is door deze vereenigingen een regeling gdtroffdn, waarbij de waarschuwings- en richtingborden, welke tot nu toe voor gemeenschappelijke re kening werden geplaatst en onderhouden in vollen eigendom zijn overgenomen door den A. N. W. B.; deze zal in het vervolg ook de aanvulling en het onderhoud van deze borden voor zijn rekening nemen. De plaatsnaamborden (aan de ingangen van steden en dorpen) zullen voor gemeenschappe lijke rekening blijven, ook wat aanvulling en onderhoud betreft. Het bestuur van de 3int Radboudstichting heeft naar de „Limb. Koerier" verneemt, in de vacature, ontstaan door het vertrek van mr. M. A. M. Waszink van Roermond naar Den Haag, tot nieuw bestuurslid in net Diocesaan Comité van de St. Radboudstichting in het bisdom Roermond, benoemd jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, burgemeester der ge meente Beek. In den toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen is geen verandering gekomen. Wel heeft Mgr. in den afgeioopen nacht weinig geslapen, docht last van benauwdheden heeft de Aartsbisschop niet gehad. De „Annalen der St. Josephs-Congregatie van Mill Hill" herinneren in een artikel, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Mgr. G. Brandsma, in leven Apostolisch Vicaris van Kusumu, aan wat „The Times", de grootste courant van de wereld en een neutraal blad, reeds den dag na zijn verscheiden over hem schreef: „Het zou moeilijk zijn om in een paar woorden het werk en het karakter van den overleden Prelaat op de juiste waarde te schatten. Zijn kennis van Afrika was ongetwijfeld zeer groot. Hij kende ae stammen van het Congogebied door-en-dnor en was even goed op de hoogte van de verschillende stammen in het meren-district van Oost-Afrika. Hij had Afrika gekend, terwijl het nog het „don kere werelddeel" was en toen de lange voetreis van Nairobi naar Kampala nog uiterst gevaar lijk was. Hij kende het later, toen de invloed van het Europeesche contact zich deed voelen en toen nieuwe problemen moesten worden aan gepakt, zoowel door de Kerk als door den Staat. Gedurende dien tijd van overgang bezat bis schop Brandsma de grootst mogelijke genegen heid voor de inlanders en een diep begrip an hun cultuur en van hun neigingen. Tegelijker tijd schonk hij de meest bereidzame medewer king aan de Regeering en haar ambtenaren in hun pogingen om land en volk, zoowel op ge bied van welvaart als van onderwijs te ont wikkelen. Zijn werk voor het onderwijs zal voor al in herinnering blijven. Vele jaren was hy lid van den Onderwijsraad van Kenya en hij spaar de moeite noch kosten om de scholen van zijn eigen Vicariaat op het hoogst mogelijke peil te brengen. Hij was een man van krachtige en rustelooze energie; in zijn missionariswerk spaarde hij zich zelf nooit, maar gaf zich van ganscher harte aan het werk, waartoe hij ge roepen -was. Zij, die onder hem arbeidden of naast hem werkten, zullen hem lang gedenken als een trouw vriend, als een groot Priester en als een vooraanstaand Bisschop." Pater Jac. Jacobs, missionaris van het H. Hart, geboren te Rijen (N. B.) de bekende leider van „Credo Pugno" in het bisdom Roermond, zal 14 Augustus zijn zilveren priesterfeest vieren. BANDOENG, 31 Juli (ANETA) Op 7 Augustus vertrekt pater C. J. de Bruin M.S.C., leeraar aan het Kleinseminarie Wolaon, met verlof naar Europa. Hij zal worden vergezeld door vijf scho lastieken van de Paters Jezuïeten, die te Maastricht theologische studiën zullen ver richten. Een andere scholastiek vertrekt naar China, eveneens voor theologische studie en tevens voor het bestudeeren van de Chineesche taal. Pater Jos Reyntjes uit Houthem (L.), is op 64-jarigen leeftijd door Z. H. Exc. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen tot priester gewijd. De Ossche onthullingen worden met den dag opzienbarender. Nauwelijks zijn de daders van het eene misdrijf aan de justitie overgeleverd of nieuwe aanhoudingen vinden plaats en an dere oude schanddaden komen uit het warnet naar voren. De Kon. Marechaussee is er naar de „Tele graaf" meldt, thans wederom in geslaagd een cude moordzaak tot klaarheid re brengen en tegen den dader den Ossenaar K. v. B., zooveel bewijzen te verzamelen, dat zijn veroordeeling als een feit kan worden beschouwd. In den avond van den 12en December 1929 bevond zich in het café van een zekeren De L. op den Heuvel een groepje Ossenaren en ver schillenden hunner verkeerden danig onder den invloed van sterken drank. Op een zeker moment raakte de 29-jarige G. van Galen in een woordenwisseling met K. v. B. Het twistgesprek ontstond, zooals gewoonlijk, over een vrouw en de gemoederen raakten danig verhit. Toen Van Galen even later voor een wijle de gelagkamer verliet, en zich naar de binnen plaats begaf, werd hij in een smalle tusschen- gang, die naar het plaatsje voerde, onverhoeds van achteren aangevallen en met een groot mes in den rug gestoken. Zwaai- gewond en hevig bloedend kwam de getroffene de gelagkamer weer binnen gestrompeld waar hij op een stoel neerviel. Van hier werd hy naar een dokter ge bracht. Hoewel er tegen v. B. ook destijds zware ver denking bestond, bleef desondanks het zware misdrijf tot dusver onopgehelderd, hoofdzakelijk doordat de toeschouwers allen volgens Ossche ge woonte verklaarden niets te hebben gezien. Thans heeft de reeks van onthullingen in Oss ook in deze oude moordzaak licht gebracht. De doodelijke verwonding zou, zoo vernemen wij, met een broodmes zijn toegebracht. v. B. is een berucht type uit de onderwereld. Eenige weken geleden, tijdens de groote schoon maak, werd hij gearresteerd in verband met een roofoverval te Maren gepleegd op den kassier van de Boerenleenbank en waarbij ook hij tot de rooversbende zou hebben behoord. De Nederlandsche Bridge Bond maakt bekend, dat met ingang van 1 Augustus, de nieuwe puntentelling voor contract-bridge is ingevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5