Men tofoijff ana Met twee kameraadjes op avonturemreis MARIA-STICHTING HET VERDWENEN ELFTAL DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 ZAANDAM Groote brand te Belfort De instorting te Warschau Nog 12 personen vermist Uit Vaticaanstad Het goede voorbeeld BURGEMEESTER v. LANSCHOT ONDERSCHEIDEN IEDZREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK R EjSJO-JK. WAUXElü— Gauw even naar Uw winke lier om te zorgen dat dit voordeel U niet ontgaat. Tot de hierop aangegeven datum ontvangt U voor on derstaande bon 3 pakken Presto, waarde 221/2 ct. voor- slechts 15 ct. Niet verzui men hiervan gebruik té maken» omdat Presto wat prijs en kwaliteit aangaat BON VOOR GRATIS PRESTO LAWNTENNIS Tournament Jatiloo WATERPOLO H.P.C. VI—H.Z.V. I (Hillegom) 4—1 DUIVENSPORT „De Reisduif" UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE OVERVEEN VOGELENZANG IJMUIDEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN En de arme Hahn voelde zich opnieuw onder m ƒ408.112 in dezelfde maand, dus thans ƒ12.077 minder. Gemeenteraad. Woensdagavond heeft de Gemeenteraad de begrooting voor 1935 afge handeld. Wethouder KAN (A.-R.) zei, besprèkende de schippers, dat het zoo moeilijk is, na te gaan wat deze menschen hebben en wat zij noodig hebben. Bij de gemeente-inkomsten maakt de perso- neele belasting, waarvoor Zaandam van de 2e in de 3e klasse geplaatst wordt, aan welke ver schuiving dit jaar in verband met wettelijke voorschriften geen uitvoering kan gegeven worden, een punt van bespreking uit. De heer TED (S.D.A.P.) breekt een lans voor de koffiehuishouders, teneinde tot verlaging van lasten te komen. De heer RANSHUYSEN (R. K.) verwondert er zich over, dat thans de S.D.A.P. zich beijvert voor de koffiehuishouders, want vroegere po gingen van spr., om den caféhouders tegemoet te komen, strandden steeds op de houding van de sociaal-democraten. Noodgedwongen zal spr. voor de voorstellen van B. en W. stemmen, of schoon ze allesbehalve gunstig zijn. De heer HALLIE (V. D.) acht het van een democratisch college niet juist om van de 2e in de 3e klasse te gaan, daar de minder-gesitueer- den hiervan de dupe worden. Volgens den heer PLOOIJER (S.D.A.P.) zijn de voorstellen van B. en W. onafwendbaar. De heer TILKEMA (A.-R.) zal ook voor de voorstellen van B. en W. stemmen, doch ware het £een Juli of Augustus, dan zou spr. nimmer tor belastingverhooging zijn gekomen en liever hebben gezien, dat het ontbrekende door be zuiniging werd verkregen. De voorzitter ontkent geenszins, dat de lasten voor de caféhouders bijna ondraaglijk zijn ge worden. Zaandam zit aan alle kanten vast, wat de inkomsten aangaat. De trek naar buiten heeft in Zaandam altijd bestaan en hieraan heeft de personeele belasting niet de grootste schuld. Verdere bezuiniging is niet meer mo gelijk, tenzij men de tractementen weer ver laagt of die subsidies intrekt, welke de wet niet verplichtend oplegt. De heer TILKEMA (A.-R.) vraagt waarom men altijd in Zaandam moet wachten totdat bezuinigingen van hoogerhand bevolen worden. Het is het streven van de S.D.A.P. zooveel mo gelijk te behouden wat aan sociale werken ver kregen is. Deze sociale werken zijn gehand haafd, waarvan belastingverhooging het gevolg is geworden, hetgeen dus aan de S.D.A.P. te wijten is. Als Zaandam zoo voort gaat, zal het in 1936 nog erger worden. Spr. zal dan niet schromen krasse voorstellen te doen. Wethouder KAMPHUIJS (R. K.) vindt de personeele belasting onzedelijk, daar juist die menschen getroffen worden, die op grootere be huizing zijn aangewezen, waarbij vooral de groote gezinnen, die toch al zware lasten he"b- ben, ernstig gedupeerd worden. De VOORZITTER vindt het onredelijk, dat de heer Tilkema de S.D.A.P. de schuld geeft. De heer TEL (S.D.A.P.) stelt voor de café's gedurende de kermis een uur langer open te hcuden. Dit voorstel werd met 6 tegen 14 stemmen verworpen. De begrooting wordt hierna in zijn geheel met de stem van den heer Makkinga (C.P.H.) tegen, aangenomen. (De heer Poppe, R.S.A.P., was afwezig.) Alvorens de zitting gesloten wordt, houdt de VOORZITTER een afscheidsrede tot de zes leden, die niet terugkeeren in den nieuwen Raad, waarbij spr. hulde brengt en waardeering uit. voor al hetgeen zij in het belang van de gemeente hebben gedaan. De heer VERBEEK (S.D.A.P.) brengt in zijn antwoord hulde aan den voorzitter voor zijn steeds betrachte correctheid, bij welke woorden de heer RANSHUIJSEN (R. K.) zich aansluit. Beide sprekers hoopten, dat het met de ge meente Zaandam goed moge gaan. PARIJS, 31 Juli (Reuter) Te Belfort is vannacht een ijskastenfabriek afgebrand. Ook verschillende aangrenzende graanpakhuizen werden een prooi der vlammen. De materieele schade wordt op een millioen francs geschat. De bezitter van de fabriek kreeg bij het aan schouwen van de vlammenzee een hartverlam ming, aan de gevolgen waarvan hij spoedig daarop overleed. WARSCHAU 31 Juli (D. N. B.) Het bergings werk in de puinen van het ingestorte woonhuis wordt met alle kracht voortgezet. Het aantal gewonden is gestegen tot 21 waaronder zes brandweerlieden, die bij het reddingswerk ver wondingen hebben opgeloopen. Twaalf perso nen worden nog vermist. Het opruimingswerk zal minstens nog tot Donderdagmiddag duren en eerst dan zal het definitieve aantal dooden en gewonden vast staan. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 31 Juli: De Riten-Congregatie heeft de voorbereiden de zittingen gehouden in het zaligverklarings proces van de dienares Gods Maria de Mattias. stichteres van de Congregatie van het Kost baar Bloed van Onzen Heer Jezus Christus. Woensdagavond meldde zich bij het hoofd bureau van politie te Amsterdam de 30-jarige J. L. uit Oss aan. Hij bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan één of meer diefstallen in Oss is het aantal moeilijk te schatten. De politie aldaar had reeds zijn „opsporing, aanhouding en voorgeleiding" verzocht. Aangegrepen door het goede voorbeeld, dat door vele Ossenaars de laatste weken is gege ven, heeft hij het de politie maar niet lastig willen maken en zich zelf daarom Woensdag avond aan het hoofdbureau van politie aan gemeld, Hij zal heden op transport naar Oss gesteld worden, De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel, heeft na mens H. M. de Koningin aan den burgemees ter van 's Hertogenbosch, mr. P. J. van Lan- schot, medegedeeld, dat hem de onderschei ding van ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw is toegekend. Geachte Redactie, Met belangstelling volg ik de rubriek „ingez. stukken" in de hoop daaronder een repliek te vinden van den heer Kuiper, naar aanleiding van het door den heer Castricum ingezonden stuk dato 12 Juii 1935 in dit blad, waarin de heer C. zinspeelt op zijn indertijd ingediende motie tot sluiting van bioscopen op Hoogkerke lijke feestdagen en waar o.a. de heer Kuiper met een deel der R K. raadsfractie en communisten tegenstemde. Tot op heden heb ik geen antwoord van ge noemden heer Kuiper ontmoet. Het wordt duidelijk, dat de heer Kuiper zich te vroeg verheugt over het initiatief, een arbeids- vriend, zooals den heer Castricum, te kunnen uitspelen voor het communisme tegen de R.K. Staatspartij. Het is weer het oude lied: De pot verwijt den ketel Kom. geachte heer Kuiper, zet uw ideeën (van arbeideVsvriendeens uiteen in een openbare vergadering. Misschien loont het ook de moeite de hechtheid der R.K. Staatspartij naar voren te brengen. Ofwel de ruilcampagne en het geschagger bij de laatste raadsverkiezingen. De ontevredenheid van ons, werkloozen, echter leidt er toe, dat wij vele z.g.n. kopstukken in de R.K. Staatsparty moede zijn. vooral degenen, die langs den rug der proletaren een positie hebben verworven, welke 100 en vaak meer gave Hol- landsche guldens per week oplevert en hun be hoeftige broeders in Christus (die die gave gul dentjes voor hen opbrengen) op het evangelie woord wijzen, dat God de menschen voedt en de lelies kleedt. Maar laten de verkondigers (van versoberen en het kan niet anders), wier eigen levenspeil toren hoog boven dat van hun broeders uitsteekt, eerst zelf een voorbeeld geven van verregaande verso bering. Geeft ons menschen als een pater Henricus (den verguisden mcnnik). Aan u, vriend Castricum: ga voort, ons al ler medewerking hebt u: strydt mede met den monnik; zijn woorden zijn heerlijk: Bidden als engelen, Vechten als duivelen voor de echte R.K. begin selen op economisch gebied. U, geachte redactie, dank voor de verleende plaatsruimte H. G. LAURENSSEN, P. C. Hooftstr. 3, Haarlem-N. De heer Kuiper heeft by dit stuk de volgende aanteekeningen gemaakt Beste vriend Laurenssen, Ik heb uw ingezonden stuk met belangstelling gelezen en ik ben de redactie dankbaar, dat ze mij uw epistel heeft toegezonden om het, desge- wenscht, van een onderschrift te voorzien. Ik wil dat dan ook wel doen door het plaatsen van de volgende opmerkingen: 1. Ik wacht, evenals u, op de nadere uiteen zetting van onzen gemeenschappelijken vriend Castricum aan de hand van het officieele raads- verslag. Als dat nu maar gebeurt dan zal blijken, dat onze vriend Zegwaart mij in zijn ingezonden stuk ken dingen laat zeggen, die ik niet gezegd heb. Ik hoop dan ook, dat onze vriend Zegwaart zooveel karakter zal hebben om ze in het open baar te herroepen. 2. Op bladzijde 808 van de officieele raadsnotu- len 1934 staat letterlijk het volgende: Ten slotte komt nog in stemming de motie- Castricum inzake sluiting der bioscopen op hoog heilige feestdagen, welke motie met 25 tegen 13 stemmen wordt verworpen. Voor stemden de heeren Brants, Kuiper, Vis ser, Van Kessel, Klein Schiphorst, Castricum, Van Liemt. Weustink, De Braai. v. d. Wal, Wolzak, Klein en mevr. Hoekstra." Ik heb mijn naam onderstreept met het vrien delijk verzoek er niet over heen te willen lezen. 3. Onder verwijzing naar mijn onderschriften onder de ingezonden stukken van vriend Zeg waart moge ik nog het volgende opmerken. In April 1935 heeft het bestuur van ons R.K. Werk liedenverbond, in samenwerking met het bestuur van het N.V.V., een uitvoerig en goed gedocu menteerd adres aan de regeering gezonden, waar in met kracht op werkverruiming via het Werk fonds 1934 wordt aangedrongen. Dat adres is gepubliceerd in de Volkskrant van Dinsdag 23 April 1935. Letterlijk wordt daarin o.m. het volgende ge zegd: „Volgens beschikbare gegevens is op dit oogen- blik, in April 1935 dus, krachtens het 60-mil- lioénenplan 20 millioen voor de uitvoering van werken toegezegd, doch van al deze werken is slechts een betrekkelijk klein aantal thans fei telijk in uitvoering. De besturen van bovengenoemde Vakcentrales voelen zich daarom gedrongen zich tot uw regee ring te wenden met het dringende verzoek de uitvoering van het zestig-millioenenplan zeer te bespoedigen, maar bovendien aan de werkverrui ming belangrijke uitbreiding te geven, teneinde langs dezen weg de werkgelegenheid te bevor deren en de binnenlandsche koopkracht te ver sterken, waardoor bovendien het bedrijfsleven gunstig beïnvloed zal worden" en verder zegt het adres: „In de uitbreiding van de werkgelegenheid door middel van werkverruiming zien adressanten op dit oogenblik en voor de naaste toekomst een zoo groot belang voor de bestrijding van de werkloos heid en voor de verbetering van het bedrijfsleven, dat zij het verantwoord zouden achten, indien de regeering voor dit doel een grooter bedrag be schikbaar zou stellen dan aanvankeiyk in haar voornemen lag. Door de verminderde uitvoering van openbare werken, die de laatste jaren door zeer veel gemeenten wordt toegepast, blijven elk jaar meer objecten onuitgevoerd en ontstaat een achterstand, die op den duur onhoudbaar wordt en die te eeniger tijd toch zal moeten worden ingehaald. Het ïs daarom wenscheiyk, nu de prij zen van de materialen laag en de arbeidskracht in overvloed aanwezig zyn, den achterstand op dit gebied, waar hy reeds ontstaan is, door werkver ruiming in te halen of. waar deze dreigt te ont staan, te voorkomen. Ten slotte hebben onze besturen zich afge vraagd, of door eei- snellere, byvoorbeeld een meer gecentraliseerde werkwijze geen verbetering ware te brengen in den tot dusverre onbeVredlgenden gang van zaken. De besturen van het Nederlandsch Verbond van leem in plaats van PRESTO een ander merk zeeppoe- er aan. U heeft recht op GELDIG TOT EN MET 24 AUGUSTUS Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 71/2 ct. zeeppoeder, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam Straat X-WOOCMiO IC»1 N.V. WASCHOLI NE FABRIEK xxiutyjooutiooooooooCK PRO 73-091 H Bij de voortzetting der wedstrijden werden Woensdag de volgende resultaten bereikt: Dames enkelspel Halve eindstrijd: Mevr. v. d. Klashorst sl. mej. Leeuwenberg 6—2, 62; mevr. Kühn sl. mej. van Rooy 6—4, 6—4, Heeren enkelspel 2e ronde: A. van Driessum sl. E. v. Hasselt 61, 62; J. v. d. Bliek sl. ten Houte de Lange 62, 61; L de Roos sl. H. Seveke 63, 60. Gemengd dubbelspel 2e ronde: Mevr. en heer v. Bellen sl. mevr. en heer Wildeboer 61, 60; mej. de Roos en L. de Roos sl. mevr. Kramer en Aarts w.o.; mej. Huls hof en Giesberts sl. mej. Laberté en v. d. B-hek 119, 62; freule v. Randwijck en Loman sl mevr. Kühn en Chr. Melse 62, 62; mevr. Giesberts en v. Hezel sl. mevr. v. d .Veer en d. Veer 6—0, 6—1. Heeren dubbelspel 2>s ronde: v Stederen en v. Houtum sl. Wellinkhof en S. de Kadt 62, 61; J. de Ruiter en C. Melse sl. Gebr. Jacobs 46, 75, 62. Dames dubbelspel 2e ronde: Mevr. Giesberts en mej. Hulshof sl. mej. Kerkhoven en mej. de Roos 61, 61; freule v. Randwijck en mej. Leeuwenberg sl. mevr. Egas en mej. Egas 62, 61. Over het algemeen zijn de Hillegommers ster ker. Voor rust scoren zij tweemaal. Ook na rust is Hillegom sterker en als de stand 04 is, weet H.P.C. ton mrnste de eer te redden. Einde 14. De wedstrijd IJH.P.C. I, die hedenavond gespeeld zou worden, is uitgesteld tot 8 Augus tus a.s. Bovengenoemde vereeniging organiseerde een. wedvlucht van Neufvilles, 210 K.M. Om 8 uur in vrijheid gesteld bereikte de eerste prijswin nende duif haar hok om 11 uur 39 min De prijzen werden gewonnen als volgt: P. Louwerens 1; J. Th. Bakker 2, 14, 16, 19, 23, 26; J. F. Scherf 3; H. J. Handgraaf 4, 15; H. Everts 5, 13, 30; W. Jansen 6, 7, 21, 43; J. Broekhof 8, 9, 40; C. Verdonk 10, 17, 20, £'5, 41; J. Th. Heinsbergen 11, 12, 33, 37; P. Kroon 18, 27 39; N Wezenbeek 22, 29; J. J. v. Staveren 24|45; Jac. Plas 28, 34, 42, 44 C. Stolk 31, 32; G. H. Brendel 35; C. Alders 36; C. v.'t Ende 38. Intrekking rijbewijs Aan den heer H. v. d. H. Is de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van twee jaar ontzegd, in gaande 13 Juli 1935. Zilveren professïefeest Woensdag vierde de Eerw. Zuster Julitta in de wereld Anna Petro- nella Zegwaard en geboren te Heemstede in het St. Antoniusgesticht aan de Kerlilaan haar zil veren professiefeest. In de rijk versierde kapel droeg des morgens de Zeereerw. heer pastoor Ch. B. Devoghel ter harer intentie een plechtige H. Mis op, waarbij behalve de Eerwaarde Zusters ook de familie der jubilaresse aanwezig was. Des middags was er gelegenheid de jubilee- rende Zuster te komen feleciteeren. Onder de velen die hiervan gebruik maakten waren o.m. de Zeereerw. heer pastoor Van Mierlo. de Eerw. Zusters en vele klasgenooten uit haar jeugd jaren, 'benevens kennissen der familie Zegwaard. Des middags droeg de Weleerw. heer kapelaan v. Schaik een plechtig danklof op, waaronder de Eerw. Zusters verschillende gezangen uit voerden. De Weleerw. heer v. Schaik hield onder dit Lof een feestrede, waarbij Z.Eerw. wees op de groote roeping der religieuze In de oude tij den aldus Z.Eerw. toen 't kompas nog niet be kend was, diende de bergen als gids, voor u, ju bilaresse. aldus Z.Eerw. is de Calvariënberg uw eenige wegwijzer naar uw vaderland. De jubilaresse bracht den verderen dag door ln intiemen familiekring. Ongeval Woensdag is mej. P. A., wonende te Haarlem, op den weg naar het Brouwers- kolkje met haar rijwiel tegen een paal gereden, waarbij zij zich vrij ernstig bezeerde. Zij bloedde vreeselijk uit haar mond. Nadat zij door dr. Bos was behandeld, is zij per auto naar haar woning vervoerd. Koninginnefeest. Het Oranje-comité, be staande uit den Zeer Eerw. heer pastoor Terra, de heeren Caro en Themmerwaal, vergaderde ter bespreking van de plannen tot viering van den Koninginnedag. Besloten werd tot het organiseeren van kinderfeesten. Zoo mogelijk zal ook voor de ouderen een feest georganiseerd worden. Het al of niet slagen van de plannen hangt af van de bedragen van Vogelenzangs inge zetenen. Dezer dagen zullen de lijsten aange boden worden. Vischopbrengst. De in de maand Juli in de Rijksvischhallen verkochte visch heeft 396.035 opgebracht, tegen verleden jaar Intusschen joeg Alikilla door de woestijn, de andere mannen achter hem. Daar in de bergen moest de Rossige Dwaas zijn. Maar het werd avond en nog was hun prooi niet in handen.... Onverrichterzake kwamen ze in het kamp terug, mistroostig. Niemand durfde wat te zeggen. De mannen brachten Pietje in een kleine tent bij wat anderen jongetjes. Daar in het donker kWamen de traantjes.... Maar lang zamerhand werd hij rustig en viel hij in slaap. De sjeik echter sliep niet. Ook hij was met het lot van het meisje begaan. In het donker sloop hij naar buiten. Hy besteeg zijn paard en trok er op uit. Hij zon op een middel om den rossigen dwaas te pakken te krijgen. Ijverig speurde hij rond. Opeens keek hij scherp toe. Ging daar niet een ruiter? Ja. schuin opzij boven den bergkam! Vakvereenigingen en. het Roomsch Katholiek Werkliedenverbond in Nederland dringen er daarom bij uw regeering ten zeerste op aan het bovenstaande ln ernstige overweging te willen nemen." Aldus het adres van de twee grootste Vakcen trales in Nederland. Aldus het adres, dat namens pl.m. 500.000 ge organiseerde arbeiders aan de regeering Is gezon den. En als ons gemeentebestuur ln Haarlem dar. behoort bij de eerste gemeenten, die trachten nuttig effect van dit 60-mlllloenenplan te ver- krygen, om daardoor de groote arbeidersbelangen, die biermede gediend worden, alsmede het alge meen belang te bevorderen, dan kan ik niet be grijpen, dat er een verantwoordeiyk man ln onze katholieke arbeidersbeweging wordt gevon den, die zich hiertegen verzet. Want daarover al leen gaat het tusschen mij en vriend Castricum. Ik verwijs nogmaals naar mijn onderschrift onder de ingezonden stukken van vriend Zeg waart en herhaal, dat de dingen, die hij er bij haalt over de werkverschaffing in Hulst en elders hiermede niets, maar dan ook niets te maken hebben. Ik geef u de verzekering, dat ik tegen de mis toestanden. die daar en elders bestaan, meer ge vochten heb dan vriend Castricum, om de dood eenvoudige reden, dat ik er tienmaal meer mede te maken heb dan hij. 4. Vriend Laurenssen vergist zich heel sterk als hy meent, dat ik my verheugd heb over het op treden van vrier.d Castricum of dat ik mij ver heugd heb in het feit, dat ik openiyk van een andere zienswijze dan hij blijk heb moeten geven. Integendeel. Ik neem voetstoots aan, dat vriend Castricum zich laat leiden door het arbeidersbe lang. zooals hy dat eeriyk meent te zien. Maar^ daartegenover staat, dat ik eerlijk meen, dat hij dat arbeidersbelang verkeerd ziet en door zijn op treden dat arbeldeisbelang zelfs schaadt. Ik heb vriend Castricum dan ook niet uitge speeld voor het communisme, zooals vriend Lau renssen schryft. maar er de aandacht op geves tigd, dat het optreden van vriend Castrioum zóó afwijkend is van de normale behartiging van de belangen der arbeiders, dat ook alle twaalf so ciaal-democratische raadsleden dat optreden docr hun gesproken woorden of door hun stem open iyk afwijzen. Niemand meer dan ik betreurt het, dat vriend Castricum weigerde om over deze belangrijke aangelegenheid in de R.K. raadsfractie op vriend schappelijke wijze van gedachten te wisselen en te trachten tot een gelijkluidend standpunt te komen Als verantwoordëiyk hoofdbestuurder in vergaderingen van onze arbeiders spreken en zy, onze R.K. arbeidersbeweging moet ik dagelyks in die my gehoord hebben, zullen bevestigen, dat ik voortdurend aan onze menschen voorhoud, dat er nog nooit een tyd geweest is, waarin wij als arbeiders elkanders steun en samenwerking zoo noodig hebben als juist in dezen allerellendigsten crisistyd. Wij hebben elkaar noodig niet alleen om over de geheele linie onze rechtmatige belangen zoo kraclitig en zoo eensgezind mogelijk te verdedi gen, maar wij hebben elkaar ook en vooral noodig. omdat er op de puinhoopen van de huidige ont wrichte samenleving een betere, een meer christe- ïyke maatschappij moet worden opgebouwd. Vooral van ons, R.K. georganiseerde arbeiders moet een eensgezinde, doelbewuste invloed ten goede uitgaan en daarom is het zoo driedubbel Jammer, dat een deel van onze EX. georgani seerde arbeiders op een onderdeel van onze taak zoo averechts wordt voorgelicht. Ik ben dan ook gaarne bereid om op een ver gadering van onzen R.K. Volksbond hierover na der van gedachten te wisselen, want het moet toch mogelyk zijn om de misverstanden, die er zijn op dit gebied, uit den weg te ruimen. Men heeft mij dus maar uit te noodigen en overleg te" plegen over den datum, waarop ver gaderd zal worden, want ik ben heel druk bezet, en ik zal zorgen oresent te zyn. Beste vriend Laurenssen. laten we Inderdaad probeeren te bidden als engelen. Laten we vooral met vertrouwen leeren bidden. En laten we ook een beetje vertrouwen blijven stellen in onze zelf gekozen leiders, die in deze allermoeiiykste tijden niet voor de verantwoordelijkheid op de vlucht slaan of hun evenwicht verliezen. Laten we daarnaast met vereende krachten werken en strijden voor ten betere samenleving, „vechten als duivelen" voor meer recht en gerechtigheid juist en vooral „voor de meest onschuldige slachtoffers van de wereldcrisis", om met Paus Pius XI te spreken. En ik weet zeker, dat O. L. H. ons ge meenschappelijk werk dan zal zegenen. H. J. KUIPER IJMUIDEN. 1 Aug. Rijksvlschafslag. Tarbot 66 92 cent per kg. Griet 1.00 per 50 kg. Tong 0.83 1.40 per kg. Groote Schol 31.00. middel Schol 19.0026.00. Zetschol 19.0025.00, kleine Schol 8.00—22.00. Bot 5.50—13 00, Schar 5.3011.00. mtddel Schelvisch 29.00, kl. midd. Schelvisch 20.0022.00, kleine Schel visch 6.00—17.50 per 50 kg. Kabeljauw 30.00— 58.00 per 125 kg. Gullen 6.00—13.00 per 50 kg- Leng 1.00 per stuk Wijting 2.005.30 per 50 kg. Koolviseh 32 cent per stuk. Makreel 7.50—10.00 per 50 kg. van de Donderdag aan den Ryksvischafslag aan» gekomen STOOMTRAWLERS Cornells 320 manden 2450.Gloria 320 manden 2950.—. KOTTERS E 436 580.—, 76 450.—. LOGGERS K.W. 78 1480.—. 5 560.—, 23 490.—. Sch. 42 230.—. ■11 door Arthur Morrison 17 ,,Nu goed," zei Norie inééns met een zonder linge wending in zijn rechtspraak, „als jij dan bij hoog en by laag beweert, dat deze flesch de eenige is, welke hier in huis is gekomen, moet het ook dezelfde zijn waar jij met alle middelen bezit van wou nemen. Goed. je zult je wijn hebben en een glaasjenee een heelen beker en niet voor tien pond, neen, voor niets, heelemaal voor niets, zul jij dezen beker Keizerlijken Tokayer van me opdrinken." Daar de verschrikte Hahn natuurlijk niet voetstoots op dit voorstel inging, daar hem nu eenmaal de van het wereldsche afgestorven zin van zyn roemruchüen voorganger Socrates ont brak, voelde hij zich ineens door tien sterke armen aangegrepen en even later neep iemand rijn neus dicht, zoodat de samengeperste lippen weken onder den nood van den hoogbegeerdsn levensadem. Toen stroomde een mengsel van stroop, azijn, slaolie en rhum, mosterd, peper en dergelijke keukeningrediënten in zijn keel over zyn gezicht en langs zyn hals. Toen hij echter kans zag om door allerlei wanhopige bewegingen zijn mond vry te maken, kwam juist Kirk aanzetten die hem een heelen nap van het vieze goed over het hoofd Uitstrooide, omdat het volgens hem de geschikte bestanddeeien bevatte om bij een geestelijk gestoorde ais misder Hahn de noodige reactie te verwekken, waardoor hem de zucht, om op zoo drastische wijze als hy dezen dag had getoond, Tokayer wijn te verzamelen, voor goed zou vergaan. Hoezeer hy ook leed onder al deze kwellin gen en vernederingen, toch bleef Hahn met zyn geest volkomen bij het geval. Het trof hem, dat de flesch zoo goed als geheel over zyn hoofd was uitgegoten en dat er niets te voorschijn was gekomen. Hij trok dus de conclusie, dat Norie reeds eerder den steen moest hebben ge vonden. Bij wijze van grap had hy toen den inhoud verwisseld tegen dit plakkerig en zoet-zuur-bijtend mengsel. Toen men dan ook eindelijk genoeg had van de kwellingen en liet slachtoffer zich weer vrij voelde, kwam Hahn onmiddellijk naar Norie toe en fluisterde hem in het oor: „Deel met mij en ik zal er met niemand over spreken. Je snapt natuurlijk wel, dat ik heel den boe] verraden kan, maar je zult wel wijzer zijn en liever willen deelen." „Willen deelen?" schreeuwde Norie zoowel verbaasd als ontstemd. ..Hij zegt dat hij wil deelen, jongens! Heeft die brutale rekel nog al niet genoeg gehad? Man je kunt alles van me krijgen. Heb maar 'geen vrees. Jack reik me nog eens een beker aan!" worpen aan de verschrikking van deze nu door hem zelf opgeroepen kwellingen. Toen deed Jack Knowles het door allen met gejuich ontvangen voorstel om hem zelf naar het politiebureau te brengen als inbreker en ontvreemder van andermans goederen. De eigenlyke afstand naar het politiebureau was hoogstens twee kilo meter, maar de arme Hahn deed er geen tien minuten over. De jongelui namen hem beurte lings bij de armen en trokken hem dan met alle macht vooruit, opdat hy alvast een voorproefje zou krijgen van de looppas-oefeningen op de binnenplaats van Black Maria. Toen ze aan de hoofdstraat waren gekomen, hadden Knowles en Sewell hem weer overgenomen. Wetend dat de arme kerel tenminste aan de vervreemding van den echten wijn geheel onschuldig was, oordeelen ze zijn straf voor de mislukte in braak reeds meer dan voldoende. „Ik geloof dat de stakkerd nu wel genoeg heeft gekregen," fluisterde Jac, achter den rug van het slachtoffer om, tegen zijn vriend. „Kom, we zulten hem maar in een zijstraat laten ontvluchten en de vrienden meenemen naar onzen echten Tokayer. Als ze dan allen heerlijk genietfcn zullen we ons geheim wel ophel deren." Aan den eerstvolgenden hoek gaven ze hem dan een fikschen duw opzij, wachtten even, stieten Wen een verschrikt ,,Hij ontsnapt!" uit en deden niet de minste moeite om hem achterna te loopen. Onmi'-,-,°1iijk kwam Norie met zyn vrienden op hen tonnd. Ontsnapt?." „Ja!" „Waarom ga je hem dan niet achterna? Waarom staan jullie hier allebei te grinniken, inplaats van behoorlijk je plicht te doen?" „Och, ik vind dat we al genoeg plezier heb ben gehad van dien pseudo-inbreker," zei Jack. „Ik noodig de heeren thans allemaal uit om mee te gaan naar mijn kamer en daar een heerlijk glas Tokayer te drinken, die minstens even voortreffelijk is, als die welken Norie ons heeft voorgezet. Kom mee!" De arme Hahn was spoedig vergeten en in uiterst opgewekte stemming groepten de vrien den weer byeen. Zoo kwam het, dat Harvey Crook na zyn bezoek aan Symons eerst een gebroken man langs zich heen zag vluchten, dien hij by nader onderzoek scheen te herkennen, als was het alleen maar aan het vreemde accent waar mede die man in zich zelf gromde, en niet minder aan de daarin telkens opdoemende woorden: Goona.... Tokayer.... Crook.... Een portiek beschermde hem voor een even tueel nader onderzoek van den kant van den vluchteling, die er nogal gehavend scheen afge komen te zijn en even later was hem diezelfde portiek nog eens dienstig, want een groep vroolyke jongelui kwam hem luid pratend en joetend tegen. En hy herkende minstens twee dier stemmen uit zeer recente ontmoetingen, terwyi ook het woord misder Hahn en Tokayer hem voldoende aanwyzingen gaven betreffende het tragische einde van de onderzoekingen van zijn feilen tegenstander en het blijde slot van de kostelyke grap, waarmede Knowles en Sewell schiterend wraak hadden genomen op hun vriend Norie. Nu toog heel het gezelschap naar Knowlc's kamer om er zich te goed te doten aan den inhoud van Norie's flesch Keizerlijken Tokayer. DE FLESCH VAN MR. CLIFTON I Op denzelfden avond, dat Hahn leed onder de handen van zijn genadelooze overweldigers, zag mr. Symons in het tuintje voor zyn woning in Waterview Terrace verwachtend uit naar de komst van mr. Harvey Crook. D'r zat heel wat handelsgeest in dien jongen Symons. Hy scheen beslist voorbestemd om liet nog eens tot compagnon van zyn patroon te brengen. Trouwens Symons zelf scheen daar ook wei van overtuigd, want meer dan eens had hy zich vanaf den overkant der straat gewaagd aan een onderzoek naar een mogelyke uitbreiding van het opschrift tot „Lawson and Symons". Het zou heel goed staan, vond Symons. Inmiddels verloor hy geer, enkele ge legenheid om ergens <vat geld aan te verdienen, uit het oog. Hy had weinig en zeer goedkoope ontspanningen en het was hem in den loop der Jaren heeriyk gelukt om een aardig sommetje by elkaar te sparen, dat op een gelukkigen dag de vermeerdering van het stamkapitaal der firma Lawson en Symons moest bekrachtigen. Een jacht op de slakken in zyn voor- en achtertuin en nu en dan een kwartiertje fluit spel kon men toch waarlyk geen luxe noemen. Zelfs zijn buitengewoon kordate vrouw, die hem. desnoods nog hielp in het vergaren der be geerde duiten, zag er geen bezwaar in haar overigens zoo oppassenden man deze verpoozing te gunnen. En van al de karweitjes, die hy nu weer op eigen houtje had ondernomen was dat met Harvey Crook er een van de allereerste grootte en belangrykheid geworden. Hij had plotseling op het kantoor een inval gekregen. Die inval was de aanleiding geweest tot enkele nasporingen en onderzoekingen en het gevolg van dit alles was een briefje aan Crook's hotel, waarin hy hem verzocht om dien avond indien het eenigszins mogelyk was even langs te willen komen, daar hy Symons met het oog op het gunstige weer, geen minuut kon missen van zyn slakkenjacht. Nu stond hy aan het tuinhek op den uitkyk. Enkele minuten later kwam Crook al aan zetten. „Goeienavond mynheer," zei Symons. „Wilt u misschien binnen komen? Myn vrouw is uit en de kinderen slapen al." „Zoo," zei Crook met een lach. Dat klinkt tameiyk onhartelijk tegenover uw vrouw. Het zou me juist een buitengewoon genoegen heb ben gedaan om ook eens Kennis te maken met mevrouw Symons. Nu de zaken zoo staan kunnen we wellicht net zoo goed hier buiten biyven. Het is hier in ieder geval heeriyk koel." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9