Aanvaardt Italië de Resolutie l Koningin en Prinses naar Schotland Het nieuws van heden Vrachtauto rijdt tegen boom TELEFONEEREN MET ROME DOUANEGRENS DANZIG- OOST-PRUISEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19469 Het Weer Lavcd en Eden hebben de Italianen onder zivaren druk gezet Eindelooze wijzigingen in de Resolutie Laval is optimistisch Dreigementen Stemming in Abessinië Roosevelt steunt den V olkenbond Zoeloes vechten De oude natuur herleeft De Roemeensche regeering Dr. Greiser maakt inbreuk op de conventie van November 1930 Conferentie te Warschau Het Donaupact Een beschouwing in „Affori Esteri" Onrust in Turkije Tegen religieuze bonden ZONNESTEKEN Onder een sneltrein Zes arbeiders gedood De Travellers Bank Neidecker betaalt Tegen de vrijmetselarij Prins Mdivani gedood WILEY POST VLIEGT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het incident met de „Bremen" Amerika betuigt leedwezen Eén doode, vier gewonden Kabinetscrisis in Argentinië De schietpartij NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inge2 mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Reuter meldde Donderdagavond laat uit Genève, dat, als gevolg- van de onderhande lingen welke te 7 uur plaatsvonden tusschen Laval, Eden en Aloisi, over de ontwerp-reso- lutie, een overeenstemming der drie mogend heden als zeker kan worden beschouwd. De tekst werd aan Mussolini voorgelegd. Dat de onderhandelingen gedurende den ge- heelen dag en avond voortgezet moesten worden, was een gevolg van het feit, dat Mussolini ern stige bezwaren bleek te hebben tegen de oor spronkelijke ontwerp-resolutie. Zijn verzet had, aldus Reuter, in het bijzonder op de twee vol gende punten betrekicing: 1. Dat Abessinië uitgencodigd zou worden, deel te nemen aan de beoogde diplomatieke onderhandelingen tusschen Engeland, Frank rijk en Italië. 2. Het verband, dat krachtens den aanvan- kelijken tekst der ontwerp-resolutie gelegd zou worden tusschen deze onderhandelingen en den Volkenbond, waardoor de besprekingen binnen het kader van den Bond zouden blijven. Mus solini heeft zich steeds op het standpunt ge plaatst, dat onderhandelingen, die op grond van het FranschBritschItaliaansche verdrag worden gevoerd, buiten den Volkenbond vallen, aangezien dit verdrag vóór de oprichting van den Bond gesloten is. Men heeft er thans dit compromis op gevon den, dat de beide genoemde punten uit de ont werp-resolutie zijn gelicht. Zij zullen thans wor den opgenomen in een door de drie mogend heden, Italië, Frankrijk en Groot-Brittannië te onderteekenen afzonderlijke verklaring. In dit document zullen de drie landen uiting geven aan hun bereidwilligheid, in den geest van het verdrag van 1906 in onderhandelingen te treden met een vierde geïnteresseerde mogendheid. De naam van Abessinië zou dus niet worden ge noemd. De secretaris-generaal van den Volkenbond gaf Donderdagavond een diner, waaraan alle le den van den Volkenbondsraad, met uitzondering van de vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en Italië, deelnamen. Laval en Eden dineerden tezamen, terwijl Aloisi naar verluidt door telefonische rugge spraak met Rome verhinderd was hunne uit- noodiging aan te nemen, mede aan te zitten. Aloisi heeft later zijn collega's er van in ken nis gesteld, dat een beslissing zijner regeering eest Vrijdag te verwachten is. Aan het slot van den tweeden dag der on derhandelingen heeft zich de indruk versterkt, dat Italië uiteindelijk zal toestemmen in het compromis. De Woensdag gestelde eisch, dat beide par tijen niet naar de wapens zullen grijpen vol gens Fransch voorstel niet voor 2 Sept. en vol gens het Engelsche „voorloopig niet" is door Italië aldus aanvaard, dat slechts de tekst van het verdrag van 1928 vermeld wordt, welke in houdt, dat Italië en Abessinië geen maatregelen mogen nemen, die de positie zouden verscherpen. De netelige kwestie van het verband der on derhandelingen van de drie mogendheden met den Volkenbondsraad en de deelneming van Abessinië aan deze onderhandelingen, zal be handeld worden in een afzonderlijke motie der drie mogendheden, waarin deze zich verplich ten om met den vierden betrokken staat tot aan de volgende raadszitting te onderhandelen op grond van het Verdrag van 1906. PARIJS, 2 Augustus (Reuter) Aan de pers verklaarde Laval gisteravond het volgende: Ik geloof stellig, dat wij aan het einde zijn van onderhandelingen, die groote moeilijkheden in hielden, moeilijkheden die nog bestaan. Het gunstige resultaat, dat wij de komende uren verwachten, zal zonder uitzondering het werk zijn van alle deelnemende landen. Om aan onze overeenkomst een definitieven vorm te kunnen geven, wachten wij op het antwoord, dat onze Italiaansche collega Aloisi van zijn regeering zal krijgen, maar wij meenen te mogen hopen, dat onze bemoeiingen Vrijdag ten einde geraken. De algemeene indruk in Volkenbondskringen, zoo meldt madame Tabouis uit Genève, is, dat Mussolini, ondanks zijn vlammende redevoe ringen, niet tot een oorlog zal overgaan, we gens de vastberaden oppositie van Parijs en Londen. Zij bevestigt hiermede de berichten der an dere Parijsche bladen, volgens welke Laval en Eden gisteren Rome onder zwaren druk hebben gezet. Niet minder dan tienmaal zou de ont werp-resolutie in den loop van den dag gewijzigd zijn en baron Aloisi heeft meer getelefoneerd met Rome, dan aan de vergadertafel gezeten. Het schijnt inderdaad dat er ernstige moei lijkheden zijn geweest, alvorens Italië's tegen zin was overwonnen. Engeland heeft Italië herhaaldelijk moeten dreigen een beroep te zullen doen op art. 20 van het Volkenbondspact. De Reuter-correspondent te Genève meldt nog, dat Eden Donderdagavond met groote erkenning gsproken heeft over de houding van Laval en de vriendelijke samenwerking met den Franschen Premier heeft geroemd De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt het volgende: Kenmerkend voor de be sprekingen van gisteren was de nauwe samen werking tusschen Engeland en Frankrijk. Dit is een definitieve wijziging ten opzichte van Woensdag j.l., toen Laval klaarblijkelijk ijverig trachtte Eden ervan te overtuigen, dat aan Italië groote concessies dienden te worden ge geven. Deze pogingen werden echter spoedig opge geven, toen Engeland niet bereid bleek op dezen grondslag te onderhandelen. Donderdag was Laval niet minder vastberaden dan Eden, ter wijl Baron Aloisi het uiterste gedaan heeft om de eenheid te herstellen. De voorgenomen onderhandelingen der drie mogendheden zullen hoogstwaarschijnlijk niet op Italiaanschen bodem, maar in Parijs gehou den worden. De vertegenwoordigers zijn ver moedelijk: Laval, Eden en Aloisi, Engelands positie werd Donderdag niet vergemakkelijkt, daar de woordvoerder van Abessinië, professor Joze, naliet erop aan te dringen, dat de Volken bondsraad bleef bij een bespreking van de Italiaansche oorlogstoebereidselen. Onder deze omstandigheden kon Engeland moeilijk hiervoor opkomen. Eden zette zijn standpunt echter door, door erop te staan, dat de Volkenbondsraad op 4 September het recht zal hebben, om de Italiaansch-Abessinische be trekkingen aan alle kanten te bestudeeren. ADDIS ABEBA, 2 Aug. (Reuter) De na tionale betoogingen blijven hier aanhouden. In de dertig kerken van de hoofdstad en omgeving worden dagelijks toespraken gehouden. Voor dat de jongemannen zich des morgens naar hun werk begeven houden zij gezamenlijk met vele ambtenaren in de straten der hoofdstad marschoefeningen. Een vrouwencomité houdt inzamelingen voor de verdediging des lands. Er wordt zeer veel gegeven en talrijke vrouwen hebben zelfs hun sieraden geofferd. Het eenige dagblad van Addis Abeba, gedrukt in de taal der inlanders en genaamd „De Abessinische Stem" schrijft het volgende over het geschil met Italië: „Een onstandvastige politiek van Abessinië zou voor Italië slechts een aanmoediging be- teekenen ons aan te vallen. Slechts door een krachtige houding kunnen wij den vrede be waren. Wij zijn bereid ons te verzetten, wan neer Italië den oorlog wil." Deze woorden, zoo schrijft de correspondent van Havas, geven de meening weer van de meerderheid der bevolking van Abessinië. Kalm wacht zij op de beslissing van den Volken bondsraad. WASHINGTON, 1 Aug. (Reuter) De ver klaring van president Roosevelt, waarbij deze opkomt voor de handhaving van den vrede tus schen Abessinië en Italië, heeft sterk de aan dacht getrokken der pers. Het is n.l. de eerste maal, dat de president der Vereenigde Staten officieel in een geschil heeft ingegrepen en de pogingen van den Volkenbond heeft gesteund. Een deputatie van blanke en zwarte commu nisten werd Donderdag op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen en protesteer de daarbij tegen de houding van Italië in de Abessinische kwestie. LONDEN, 2 Aug. (Reuter.) Volgens uit Jo hannesburg afkomstige berichten in de bladen heeft een troep jonge Zoeloe-krijgers Woens dagavond in het district Thorn in Natal een overval gepleegd op het dorp van een nabuur- stam, dat zij in brand staken. Een vrouw en een klein kind kwamen in de vlammen om. Een andere vrouw werd zwaar gewond. Een afdeeling politie is naar de plaats van het gebeurde onderweg. De beide stammen hid den reeds langen tijd met elkaar in vijandschap geleefd. BOEKAREST, 2 Aug. (Reuter.) De koning ontving gistermiddag minister-president Tata- rescoe in audiëntie en heeft het ontslag van den minister van Handel, Manulescoe Strunga, aanvaard. De minister van gezondheid, dr. Joan Costinescoe, werd tijdelijk met de portefeuille van Handel en Industrie belast. Men heeft af gezien van een reconstructie van het kabinet. De Minister van Financiën verklaarde in ver band met 't overmaken van den gisteren ver vallen termijn van den dienst der Roemeensche buitenlandsche schuld naar Parijs, dat Roeme nië als gevolg van het slinken van den voor raad vrije deviezen niet in staat was den termijn in vrije deviezen te voldoen. j§ VERWACHTING: Zwakke tot mati- Ej gen, Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste stand: 769.8 te Blacksod. |5 Laagste stand: 756.9 te Jan Mayen. E Zon op v.m. 5.22, onder n.m. 8.48. Licht EE rr op 9.18. Maan op v.m. 8.48, onder n.m. 9.27. Eerste kwartier 7 Augustus. Uit Warschau wordt gemeld, dat door den maatregel van den president van den Senaat te Danzig, Dr. Greiser, die heeft bepaald dat artikelen, welke voor het levensonderhoud der bevolking onmisbaar zijn, zooals voe dingsmiddelen, vrij van rechten zijn, de douanegrens tusschen Danzig en Oost- Pruisen practiseh is opgeheven. Dit beteekent, volgens alle bladen, een ernstige inbreuk op de conventie van No vember 1930 met Polen, die bepaalt dat Dan zig douanemaatregelen zal toepassen onder controle van de Poolsche douane-autori teiten. In een officieel communiqué probeer men den maatregel te verklaren, door te wijzen op den ernst van de economische crisis te Danzig. Daarbij laakt men het besluit van den Pool- schen minister van Financiën van 17 Juli j.l., waardoor de douane-inspectie van alle goede ren, welke door de haven van Danzig passeeren, doch welke voor Polen bestemd zijn, uit de handen van de douane-autoriteiten van Danzig is genomen en waarbij hoeveelheden goederen in Poolsche steden werden geconfisqueerd. Niet in het communiqué van Dr. Greiser staat echter, dat dit Poolsche decreet slechts een ant woord was op valutabeperking welke naar Duitsch model was opgesteld en waardoor de handel met Polen geheel was ontwricht en een chaotische toestand in de haven was ontstaan. De positie is thans niet duidelijk, doch het schijnt zeker, dat deze een gevolg is van het besluit van dr. Schacht om niet toe te staan dat Duitschlands goud verder direct of indirect naar de Danziger schatkist afvloeit. Beek, de Poolsche minister van Buitenland sche Zaken, heeft direct nadat men hem had ingelicht, geconfereerd met de ambtenaren van zijn departement. Verder heeft de Poolsche Hooge Commissaris te Danzig, Papee, instructie gekregen, onverwijld naar Warschau te komen. In politieke kringen der Poolsche hoofdstad noemt men het optreden van Danzig een „directe actie". Als eersten tegenmaatregel zal Warschau, naar wordt verwacht, overgaan tot de stichting van een douanegrens tusschen Polen en de vrije stad. Verder zal Polen zich, tot den Volkenbondscommissaris te Danzig wenden. De Poolsche pers vraagt, dat de Poolsche regeering onverwijld zal eischen, dat de regee ring van Danzig zich op ondubbelzinnige wijze uitlaat over de bedoelingen, welke zij met haar jongste maatregelen nastreeft. ROME, 2 Aug. (Reuter) Het tijdschrift „Affari Esteri", dat in zeer nauwe relatie staat tot den Italiaanschen minister van Buitenland sche Zaken, brengt een uitvoerig artikel van de hand van zijn uitgever Engely, over de weder opname der onderhandelingen over het Donau pact. In dit artikel worden de bekende moeilijk heden en tegenstellingen tusschen de afzonder lijke Donaustaten aan een diepgaande beschou wing onderworpen, waarbij in het bijzonder wordt gewezen op het verschil van meening tusschen Hongarije en de Kleine Entente, die vooral het gevolg zijn van de minderheden- kwestie en de kwestie der herziening. Naar de meening van Engely zal het aan staande Donau-pact betrekking hebben op niet- inmenging, het niet verleenen van steun aan den aanvaller en op consultatie. Hierover bestaat in groote lijnen reeds over eenstemming tusschen Oostenrijk, Hongarije en de Kleine Entente. Het afsluiten van verdragen van wederzijd- sclien bijstand moet daarentegen aan de afzon- Vijfhonderd Engelsche kadetten hebben een bezoek gebracht aan Brussel. Een muzikale wandeling door de straten van /de oude stad De Davis-cwp welke door Engeland is gewonnen, bevatte reeds zooveel namen van overwinnaars, dat men een voetstuk heeft vervaardigd om er de nieuwe na men der overwinnaars te kunnen in graveeren derlijke verdragsluitende partijen vrijstaan. Deze moeten later worden besproken en aan den vrijen wil der verdragsluitende partijen worden over gelaten. Italië en Frankrijk waren een moeizaam cn geduldig werk begonnen, toen zij probeerden de scherp tegenover elkander staande meeningen van Oostenrijk en Hongarije eenerzijds en de Kleine Entente anderzijds, nader tot elkander te brengen. Door de verstandige en rustige taal van de staatslieden der betrokken Donaulanden schijnen deze pogingen echter met succes te zijn be kroond Het zou echter al te optimistisch zijn te gelooven, dat nu de Donau-conferentie elk oogenblik zou kunnen komen. Hoe verstandig het ook geweest is eerst de meeningsverschillen tusschen de kleine staten uit den weg te ruimen, moet nu echter de hoofd vraag, namelijk de deelname van Duitschland, onder de oogen worden gezien. Voor het geval dat de openbaarmaking van den tekst van het Fransch-Italiaansch ontwerp voor het pact spoedig zal plaats vinden, hoopt het blad weldra meer nauwkeurig de Duitsche houding te mogen vernemen. Van Duitschland hangt voor het grootste ge deelte de toekomstige politieke oriënteering van het Donaubekken af. Hiermede is echter niet ge zegd, dat bij een weigering van Duitschland tot deelname, dit pact niet alsnog tot stand zou kunnen komen. Zijn beteekenis zou dan echter een geheel andere worden. Vaandelzwaaien ter gelegenheid van de Zwitsersche feesten op de Wereldtentoonstelling te Brussel ISTANBOEL, 1 Aug. (Reuter) Nadat kerk en staat in Turkije gescheiden zijn, heeft men thans ook de kloosterorden verboden. Tegelijker tijd worden alle geheime religieuze bonden krachtig onderdrukt. Van tijd tot tijd hoort men echter, dat fana tieke apostelen van den Islam een handvol aan hangers om zich heen verzamelen en een secte oprichten. Daar niet duidelijk is uit te maken of de Werkzaamheid dezer bonden zich tot den gods dienst beperkt, dan wel in dienst staat van po litieke, staatsvijandige doeleinden, grijpen de autoriteiten in al deze gevallen met de grootst mogelijke gestrengheid in. Een dezer dagen werden te Ankara ongeveer 30 mannen, een half dozijn vrouwen en een aantal kinderen voorgeleid, die in een Anato- lisch dorp een geheimen religieuzen bond in den geest der derwisjen hadden gevormd. Zij waren bij het verrichten van ceremoniën verrast en wachten thans op hun bestraffing. Te hunner verontschuldiging hadden zij aan gevoerd, dat zij voor een gezellig samenzijn bij een waren gekomen. NEW YORK, 2 Aug. (Reuter). Alleen in Ne braska zijn reeds 20 mensehen tengevolge van zonnesteek overleden. Er komen eveneens tal van gevallen van zon nesteek voor te New York, waar de vochtigheids graad van de lucht vrijwel ondraaglijk is. Op 6 Augustus vertrekken de vor stelijke personen met een Zeeland-boot naar Engeland Men bericht ons uit Den Haag, dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zich voorstellen om zich op 6 Augustus voor het jaarlijksche zomer verblijf in het buitenland naar Schot land te begeven. Zij zijn voornemens via Vlissingen met een boot van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" naar Enge land te gaan en vandaar onmiddellijk door te reizen naar Schotland. NEW YORK, 1 Aug. (Reuter.) In de nabij heid van Wilmington (Delaware) reed een elec- trische sneltrein van den Pennsylvania Spoor weg in een bocht op een groep lijnwerkers in, die de waarschuwingssignalen niet hadden ge hoord. Zes arbeiders werden daarbij gedood. NEW YORK, 2 Aug. (Reuter) De bankier Coles Neidecker, die in verband met de sluiting van de Travellers Bank te Parijs van verduiste ring beschuldigd wordt, heeft bij monde van zijn advocaten laten weten, dat hij afstand doet van al zijn bezittingen ten gunste zijner schuld- eischers. BERLIJN, 1 Aug. (D.N.B.) Reeds sedert 26 Juli 1.1. bestaan er in Pruisen geen vrijmetse laarsloges meeren de laatste twee loges, die nog in Saksen bestaan, zullen weldra ook wor den ontbonden, zoodat de vrijmetselarij in Duitschland dan zal hebben opgehouden te be staan. De totaliteitseisch van het nationaal-socia- lisme, aldus zegt de persdienst van den rijks- jeugdbond, kon dezen „staat in den staat" niet langer laten bestaan. De laatste maatregelen van de geheime staatspolitie zijn dan ook een sluitstuk in een sedert lang zich voltrekkenden gang van zaken. BARCELONA, 2 Aug. (Reuter). Prins Alexis Mdivani, de vroegere echtgenoot van Barbara Hutton, is gisterenavond door een auto ongeluk om het leven gekomen, toen hij een dame naar het station reed, dien den trein naar Parps moest halen. De prins werd op slag gedood; de dame werd ernstig gewond en hoewel zij terstond geope reerd is, bestaat er geen hoop op haar herstel. SEATTLE, 2 Aug. (Reuter). Wiley Post is hier aangekomen. Hiermede heeft hij de eeiste etappe van zijn vlucht San FranciscoMoskou Volbracht. Zijn toestel zal van drijvers worden voorzien voor de vlucht naar Alaska en de Behnng- zee. De maaregel van den president van den Senaat te Danzig inzake de douanegrens tusschen Danzig en Oost-Pruisen verwekt in Polen be roering en verzet. Amerika geeft een antwoord op de Duitsche protes nota inzake de inciden en met de „Bremen". Men wacht op de beslissing van Mussolini. En geland en Frankrijk hebben Italië onder zwaren druk moeten zetten. Te Genève is in beginsel een accoord verkregen. K. M. de Koningin en Prinses Juliana begeven zich op 6 Augustus voor het jaarlijksch zomer verblijf in het buitenland naar Schotland. Definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen over April. Doodelijk verkeersongeluk bij Alkmaar. O WASHINGTON, 2 Aug. (Reuter) De Ame- rikaansche regeering heeft officieel haar leed wezen betuigd aan de Duitsche regeering in verband met de incidenten, die zich eenige dagen geleden hebben voorgedaan bjj het ver trek van de „Bremen" uit New York, waarbij o.a. de Duitsche vlag werd afgerukt. In de nota welke de onder-minister van Bui tenlandsche Zaken, Philips, overhandigd heeft aan den Duitschen zaakgelastigde, staat, dat de AmeTikaansche regeering het betreurt, dat de Duitsche vlag niet het eerbewijs heeft gehad waarop zij recht had. Voorts wordt verklaard, dat het incident in geen geval te wijten was aan de onachtzaam heid der Amerikaansche autoriteiten. Hedenmorgen gebeurde op den weg Kan tensUsquert een ernstig auto-ongeluk, waarbij een tienjarig jongetje den dood vond, terwijl drie kinderen, benevens de bestuur der van een vrachtwagen gewond werden. Op genoemden weg reed een vrachtauto, be stuurd door den heer M. de Haan uit Usquert, waarin voorts vier kinderen gezeten waren, in een scherpe bocht, die de weg ter hoogte van de boerderij van den heer Westerhuis daar ter plaatse maakt, tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat het tienjarig zoontje van den heer Stavinga uit Usquert op slag dood was. De drie andere kinderen, van wie twee eveneens zoontjes van den heer Sta vinga en een jongetje van de familie Eunema uit Usquert, liepen kwetsuren op, evenals de be stuurder van den wagen de heer De Haan. Allen zfjn naar Uithuizen vervoerd. De auto werd totaal vernield. BUENOS AIRES, 2 Aug. (Reuter) Naar thans bekend wordt, hebben de Minister van Financiën, dr. Pinedox en de Minister van Landbouw, Duhau, den Argentijnschen presi dent tot viermaal toe hun ontslag aangeboden, hetgeen deze echter weigerde. President Justo tracht aldus de dreigende kabinetscrisis te verhoeden. Heden wordt een regeeringsverklaring verwacht. Uit het onderzoek naar de schietpartij in den Senaat is gebleken, dat de Minister van Land bouw van zeer dichtbij door een onbekenden persoon is beschoten en dat twee daders daar bij betrokken zijn geweest. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 764.2 Vorige stand: 764.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1