Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS mmm LAATSTE NIEUWS Rede van Hoare De heer W. J. Putman 25 jaar redacteur onzer bladen Naar een accoord te Genève? I Wat de tonq streelt HEROPENEN PIELAGE - ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11078 HARTELIJKE HULDIGING Eenige succes-artikelen voor dezen tijd van het jaar giiiuiiniinmimiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiHiiniinmiiiiiiiiiiiE VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 aiiiininnininiiniiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiHins JUBILEUM J. H. VAN OOSTEN Drukbezochte receptie HAARL. HYPOTHEEKBANK Nieuwe directeur Examen hoofdakte Examen Handenarbeid Aanbesteding verfwerk R.K. Schaakclub „St. Bavo" De uitslagen van de onderlinge wedstrijden x-x Dik Trom in den Stadsschouwburg Burgerlijke Stand De Televisie Heeft ze toekomst? 1 Bij den rogge-oogst (iGedeeltelijk gecorrigeerd) BLOEMENDAAL ZATERDAG 3 AUGUSTUS WIJ ONZE SPECIAALZAAK IN OPTIEK IN HET NIEUWE PAND GIERSTRAAT 27 TELEFOON BLIJFT 16764 BELEEFD AANBEVELEND C.STIENS OPTICIEN Eert oorlog tusschen Abessinië en Italië zou een slag zijn voor den Volkenbond Pacten zouden vodjes papier worden Braadkuikens vanaf 80 cent Wilde eenden f 1.00 per stuk J. A. ELDERING De jubilaris geprezen als een ener giek, toegewijd en accuraat journalist Waardeering voor zijn werk Mr. Slingenberg aan vaardt zijn ambt Minister Slotemaker neemt af scheid van de ambtenaren van Sociale zaken De Aartsbisschop van Utrecht DE COM PET IT IE-IN DEELING IN HET WESTEN NEW-YORKSCHE BEURS Nagekomen koersen Laval, Eden en Aloisi zouden het eens zijn geworden over de ontwerp-resolutie Rome koestert geen illusies NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllilliiis Omtrent het zilveren jubileum ais journa list, van den heer J. H. van Oosten, lid van de hoofdredactie der Nieuwe Haarl. Crt. valt nog te melden dat ook des middags zeer velen den jubilaris kwamen feliciteeren, o.a. verschil lende heeren geestelijken, wethouder W. J. B. van Liemt, de raadsleden inr. dr. F. A. Bij voet, G. H. Weustink, P. J. M. van Tetering en M. L. A. Klein, de heeren H. Meeusen, referen daris ten stadhuize, Th. Hooy namens de R. K. Middenstandsvereeniging, mr. Hagemeijer namens de R. K. Oratoriumvereeniging en ver tegenwoordigers van plaatselijke en andere bladen. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Hypotheek bank is tot directeur in de vacature-A. S. Miedema, die per 1 Januari 1936 zal aftreden, benoemd: mr. A. E. C. de Groot van Embden, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, kantoor Bezuidei^hout, Den Haag. HAARLEM, 1 Augustus. Geëxamineerd 6 vr. en 2 mnl. candidaten. Geslaagd de dames M. H. H. Al, Alkmaar; H. A. M. van Beers, Haar lem; C. A. Conijn, Uithoorn en de heer J. J. M. Ahn, Heemstede. Afgewezen 4. HAARLEM, 1 Augustus. Geëxamineerd 13 vr. candidaten. Geslaagd de dames G. L. de Groot, J. Scheffer, E. Polak, J. G. Heyenk, allen Am sterdam; J. Boeker, Bunschoten; G. J. Berg, Amersfoort; W. J. Gouveme, Huizen; J. S. van Houtum, Laren; A. van Vreden, H. J. Bii- leveld, beiden Utrecht en H. Boeke, Bilt- hoven. laan 70, Haarlem, een zilveren dameshorloge; Geerlings, Platanenlaan 6, Bloemendaal, een bankbiljet; Kantoor N.Z.H. Stationsplein, Haar lem, een damestasch met inhoud; H. Hulshof, Klever laan 177, Haarlem een geldstuk; aan den politiepost te Aerdenhout, een damestaschje en een sleuteltje; aan den politiepost Noordzee strand, een broche met 2 oorbelletjes; een kin derbroekje; en gummigordel; een boodschap- tasch; een rijwielbelastingmerk; een badmuts; een paar kinderschoentjes; een paar badschoen- tjes; een huissleutel; een bril; een portemon- naie; aan het bureau van politie Overveen een peau de suède handschoen; een nikkelen hor loge. Het bestuur van de Woningbouwvereeniging „Eigen Woning" te Haarlem, heeft aanbesteed: a. het verfwerk van 32 en 9 woningen, gelegen aan en nabij de Jacob Geelstraat en b. van 56 woningen aan de Solostraat. Ingekomen waren zeven biljetten, n.l. Fa. A. Hulshoff, Haarlem, a 958, b 1208; A. Kor- selius, Haarlem a 877; Fa. De Hoog en Veld maat, Voorburg a 1485 b 2143; Fa. Hei wegen, Hilversum, a 1100 b 1400; J. A. van den Broei;, Haarlem, a 852: Haarlem's Schildersbedrijf a 1050 b 1385; R. An- tonisse, Haarlem, a 744 b 878. Gunning wordt nader bekend gemaakt. zijn: J. KoelemijN. Kuilboer B. StevenhageJ. van Kesteren J. HasertB. Hommes C. Bottelier—Th. van Dijk N. BottelierW. de Boer N. KuilboerJ. Hasert J. van KesterenJ. Koelemij B. Hommes—C. Bottelier 1—0 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 0—1 Op Zaterdag 10 en Zondagmiddag 11 Augus tus zal Beukman's jeugdgezelschap in den Stadsschouwburg twee jeugdmatinee's geven van „De Avonturen van Dik Tro'm". De hoofdrol zal vervuld worden door jonge heer D. Doorenbos. Aanvang der matinee's om 2 uur. Geboren: 31 Juli: N. Zuijdam—v. Baarsen z 1 Augustus: H. M. v. d. Linden—Spoor d; C. H. C. van StraatenHansen z. Ondertrouwd 1 Augustus: R. R. E. Seiler en H. L. Nelck; G. Kuijten en J. H. van Stok- kum; J. Camphuijsen en H. C. F. v. d. Horst, W. R. Becker en W. S. Stolp; J. de Kloet en P. C. Woltering, F. J. Lucas en A. E. van Setten; H. J. Klootwijk en C. E. Tiggelman. Getrouwd 1 Augustus: W. H. Eken en A. M. Beekelaar; J. A. A. Hafkenscheidt en T. Goos; H. C. Wijnders en K. KraaijenoordJ. Roosen en A. M. Hock; W. Vermeulen en H. Hogen- birk. Overleden 31 Juli: A. van Doorn—Schouten, 53 j., Goetzeestraat; C. H. Kuijten, 39 j., Lelie straat. Ofschoon de Televisie zeker moet gerekend worden tot een der meest opzienbarende uitvindingen dezer tijden, en wij bijna dagelijks ingelicht worden over de nieuwe vorde ringen en verbeteringen van dit systeem, zijn wij er echter nog niet aan toe de technische per fectie van deze ontdekking te vergelijken met die van de radio, al heeft men ook eenige jaren geleden voorspeld, dat televisie thans net zoo algemeen zou zijn als toen de radio was. Al zitten de onderzoekers niet stil en is een ge stadige vooruitgang zeker te bespeuren, het zal nog wel geruimen tijd duren eer iedereen zijn „televisie-kastje" heeft, en het is zelfs de vraag, of die tijd ooit zal komen. Intusschen is de bewering, dat televisie de radio zou verdringen, zeker voorbarig. Veel meer lijken beide uitvindingen er op aange wezen elkander aan te vullen, daar waar het beeld voor het gesproken woord of de muziek onontbeerlijk is. De redenen waarom televisie nog niet alge meen is geworden en zich nog beperkt tot de laboratoria van de technici of de proefnemen de omroepen, zijn er vele. Vooreerst dient men gebruik te maken van zeer korte uitzendgolven (58 Meter), waarvoor weer een apart toestel wordt vereischt. Een ander bezwaar is, dat er nog niet voldoende eenheid heerscht in de ver schillende systemen, zooals trouwens steeds het geval is bij een uitvinding, die nog in haar be ginstadium verkeert. Ook is men het er nog niet over eens welk aantal beeldlijnen en beeldpunten voor de ontvangst het geschikst is. Het zou in deze omstandigheden dus uiterst riskant zijn, zich een toestel aan te schaffen, dat binnen enkelen tijd weer onbruikbaar zou zijn. De korte golven hebben een geringe draag wijdte van slechts enkele K.M., zoodat bij uit zending in een groote stad zelfs een deel der inwoners van ontvangst verstoken moet blijven. Daar de ultra-korte golven zich rechtlijnig voortplanten, is de hoogte van den antennemast 'n beslissende factor. Proefnemingen op hooge gebouwen, bergen enz. leiden tot betere resul taten. Ook de kwestie van synchronisatie, d.w.z. het gelijktijdig uitzenden van beeld en geluid, is nog niet volmaakt opgelost. Veel dankt men hierbij echter aan de ervaringen, opgedaan bij de geluidsfilm. De vroegere uitvindingen als Nipkowsche buis, het spiegelrad e.a. worden thans als verouderd beschouwd en niet meer toegepast. De voor- deelen en de groote beteekenis der kathode- stralen, toegepast in de Braunsche buis, worden thans algemeen ingezien. Het was reeds bekend, dat een bundel kathodestralen op een fluores- ceerend scherm een lichtpunt doet ontstaan en op dit beginsel berust de televisie met de Braunsche buis. Binnen een luchtledige buis bevindt zich een mica plaatje, van achteren verzilverd er. aan de voorzijde bestaande uit een mozaïek van fijne zilveren puntjes, bedekt met foto-elec- trisch materiaal. Wordt er op dit gevoelige scherm een kathodestraal gericht, dan stoeten deze korreltjes electronen uit, waarbij de ver lichte deeltjes positief geladen worden. Het totaalbeeld van de positief geladen deeltjes wordt door middel van lenzen op een schermpje geprojecteerd, dai zich aan het wyfle einde van de lamp bevindv. Van de positieve lading der zilverkorrels is de lading der electronen van den kathodestraal afhankelijk en dit veroorzaakt weer de min of meer donkere plekken op het projectiescherm in de lamp. Een der grootste moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn, is de kleine hoeveelheid gere flecteerd licht, waardoor de beeldgrootte der i' ■-•xC Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bijDiemer, Café, Graaf Florislaan, Vogelenzang, een jas; R. Kuipers, Schermer straat 23 zw., Haarlem, een damesmantel; Slig- ter, Schroeder v. d. Kolkweg 24, Bloemendaal, een bril; Eichhorn, Ramplaan 35a, Haarlem, een spaniel; Brussen, Prins Mauritslaan 104, Bloemendaal, een postduif; B. van Leeuwen, Bosch en Duinplein 8, Bloemendaal. een ka narie; Roozen, Bloemendaalscheweg 224, Over veen, een zonnebril; P. Wagenmans, Prinse laan 26, Heemstede, ene konijn; Keiler, Zijlweg 326, Overveen, een ceintuur; J. Smid, Noord laan 19, Bloemendaal, een koralen ketting; Kerkman, Indischestraat 2b, Haarlem, een hoes van autoband; Grupping. Oranjelaan 6, Over veen, een alpinomuts; G. Lakenveld, Rollands- LONDEN, 1 Aug. De minister van Buiten- landsche Zaken, Sir Samuel Hoare, sprekende namens de regeering, zeide in het Lagerhuis o.m. dat Engeland de Vereenigde Staten ge durende het geheele conflict tusschen Italië en Abessinië breedvoerig op de hoogte heeft gesteld van het Britsche standpunt en over den ernst, waarmede het den toestand beziet. Met groote voldoening heeft hij er dan ook kennis van genomen, dat de Amerikaansche regeering een zelfde houding aanneemt. De minister dankte de sprekers voor hun „reserve en nauwkeurigheid," waarmede zij de weergave aan bépaalde afmetingen gebonden is. Er zijn op het oogenblik twee concurreerende systemen, waarvan nog niet te zeggen is, welke het zal winnen. De ontvanger van Loewe vindt de meeste aanhangers in Engeland en Amerika. Het instrument is een combinatie van radio- en tele visie-ontvanger met twee gescheiden superhets voor geluid en televisie. Boven den in- gebouwden loudspeaker bevinden zich verschil lende regelknoppen en daarboven het projectie scherm, zoodat het toestel uiterlijk veel over eenkomst bezit met een radiogramofoon. Voor een niet al te hoogen prijs (ongeveer 600) zijn er reeds toestellen van dit soort op de markt gebracht. In Frankrijk, waar men op het oogen blik ook hard werkt aan de verbetering van perspectief- en kleurenfilm, wordt van hooger- hand op de bestudeering van het Televisie-pro bleem aangedrongen en zijn reeds interessante proefnemingen verkregen. In Maart heeft men te Berlijn de eerste officieele uitzending van televisie gegeven en ook in ons land heeft men grootsche plannen, die met aller medewerking hopelijk tot de gewenschte resultaten zullen leiden. Poelier Nassaustraat 14 - Telef. 14880 Haarlem OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. HOOFDKAAS - SAUCISE - ROOKVLEESCH - PLOCKWORST SALAMI - GEKOOKTE ROOKWORST - SERVELAATWORST EN NATUURLIJK OOK HAM ïtaliaansch-Abessinische kwestie hebben be handeld en kwam vervolgens te spreken over de interpellaties van den leider der oppositie, Lansbury. Het voorstel van Lansbury een eco nomische wereldconferentie bijeen te roepen, is te onomschreven dan dat de minister zich er nader mede zou kunnen bezighouden. „Een der moeilijkste kwesties, waar de we reld zich thans voor geplaatst ziet en waar voor zij zich in de naaste toekomst nog meer geplaatst zal zien, is het probleem der staten, die koloniale rijken bezitten en de staten, die geen koloniale rijken bezitten. Het probleem der bezittenden en niet-bezittenden. Al zijn de kwesties nog zoo moeilijk, (toch mogen zij niet worden opgelost door gebruik making van geweld in eenig deel der wereld, doch door verzoening, regeling en overeen stemming." Voortgaande besprak Sir Samuel Hoare de verschillende vragen van Lansbury in zake de ontwapeningskwestie, waarbij hij het volgende uiteenzette Wat de afschaffing van den luchtoorlog aan gaat, heeft de Engelsche regeering reeds het initiatief genomen. De ontwerp-overeenkomst is op 15 Maart 1933 voorgelegd aan de Ontwa peningsconferentie. Het is door deze confe rentie aanvaard als basis voor een toekomstig verdrag. Wat de kwestie van het weer bijeenroepen van de Ontwapeningsconferentie betreft, zeide Hoare, dat geen werkelijke vorderingen op het gebied der ontwapening bereikt kunnen wor den voor de tegenstelling tusschen het Duit- sche en het Fransche standpunt verminderd, zooal niet overbrugd zal zijn. De regeering zal alles doen wat in haar vermogen is om deze meeningsverschillen uit den weg te ruimen. De minister van Buitenland'sche Zaken be handelde vervolgens de „verschrikkelijk moei lijke Abessinische aangelegenheid" van weikei ernst de regeering zich volkomen bewust is. Maar juist daarom hoedt de regeering zich voor overijlde stappen. De uitwerking van een oorlog tusschen Italië en Abessinië zal van het grootste nadeel zijn voor den Volkenbond, on verschillig of de oorlog kort of lang, of Italië dan wel Abessinië de overwinnaar zou zijn. De na den oorlog gedane pogingen om vreed zame regelingen in de plaats te stellen van oorlogen zonden verijdeld worden. De kleine en zwakke landen zouden de bescherming, waar van zij zich afhankelijk hebben gesteld, ern stig in gevaar gebracht zien. De pacten, die moeizaam zijn afgesloten ten behoeve van grootere veiligheid in Europa zouden weinig meer lijken dan vodjes papier. De reacties bui ten Europa zouden niet minder betreurenswaar dig zijn. Gedurende generaties, aldus Sir Sa muel Hoare, hebben wij in Groot-Brittannië en onze vrienden in Frankrijk een wijze en edel moedige politiek gevoerd voor het uit den weg ruimen van verschillen tusschen de blanken en gekleurde rassen. Een oorlog, die uitgeroe pen zou worden tusschen een oorlog tusschen ee nblanke en het zwarte ras zou onduldbare hinderpalen werpen op dezen weg van ver zoening en onderling begrip. Gelijk spreker het Lagerhuis reeds had verteld, staat de En gelsche regeering nie onsympathiek tegenover de Italiaansche behoeften inzake expansie en haar optreden sedert den oorlog heeft getoond, dat haar sympathie meer is dan leege woor den. Wanneer de Italiaansche regeering klachten heeft jegens de Abessinische regeering, laat zij die dan op de behoorlijke en regelmatige wijze te berde brengen. Zij zal den Volkenbond be- reio vinden zijn volledige en onpartijdige aan dacht aan het geval te wijden. Het Lagerhuis kan er op vertrouwen, dat de regeering allen beschikbaren invloed zal aanwenden om de rampsoeden te keeren, die een oorlog zouden volgen. Terwijl de Volkenbondsraad in zitting bijeen is, is het spreker onmogelijk nadere aan duidingen te gevxen over den volgenden stap dien de Engelsche regeering al dan niet zal doen in situaties, die nog niet ontstaan zijn, maar wèl wilde spreker zeggen, dat zoolang er een kans op vrede is, Engeland deze zou vast grijpen en er het beste van zou maken. Vervolgens besprak de minister nog de vloot- kwestie en het Oostpact, waarna de debatten werden gesloten. Een van de oude getrouwen in 't Kasteel van Aemstel, de heer W. J. Putman, chef redacteur binnenland van de Vereenigde Kath. Pers, heeft Donderdag onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum ge vierd als journalist. Al die vijf en twintig jaren heeft de heer Putman zijn beste krachten gegeven aan de Katholieke Pers in de hoofdstad, aan „de Tijd" en „De Amstelbode", later „De Nieuwe Dag" en den laatsten tijd aan de verzorging van de bla den van de Vereenigde Katholieke Pers. Om elf uur werd de jubilaris vergezeld van zijn vijf kinderen mevrouw Putman was he laas door ziekte verhinderd de huldiging van haar echtgenoot bij te wonen binnengeleid in de vergaderzaal van de redactie, waar zich naast de directie en hoofdredactie bijna de geheele redactiestaf en Vertegenwoordigers van admi nistratieve en technische afdeelingen hadden verzameld. De heer L. M. Weterings, directeur van de N.V. Drukkerij „De Tijd", trad als eerste naar voren om den jubilaris toe te spreken. Hij her innerde er aan, hoe op dit uur en op deze plaats eiken morgen de redactievergadering wordt ge houden, de vragen van den dag op politiek, economisch en sociaal gebied worden behandeld, om door uitwisseling der meeningen den juisten weerslag te vinden in de bladen. Heeft deze dagelijksche bijeenkomst naast haar practisch nut ook een symbolische beteekenis, dit sa menzijn op dit uur is als het ware een uitge breide redactievergadering, speciaal gewijd aan de huldiging van den verdienstelijken jubilaris. Hierdoor wordt te kennen gegeven, dat een krantenbedrijf, de redactie vooral, een groot geheel, een groot gezin is, waarin allen van klein tot groot hun plaats en hun plicht heb ben. Dit groote gezin viert thans feest, omdat een van zijn meest honorabele leden jubileert. Vijf en twintig jaar geleden stond de heer Putman aan den voet van den Parnassus. Hij heeft een mooien voorspoedigen tocht gehad tot ook hem de slagen troffen, die nu eenmaal geen mensen gespaard blijven en de zon voor een wijle ach ter de wolken schuil ging. Door de wijze waar op de heer Putman de moeilijkheden, die hem troffen, getrotseerd heeft, was hij een voor beeld voor zijn omgeving, vonden allen de kracht om de tanden op elkaar te zetten en door den zwaren tijd heen te komen. Daarvoor bracht spr. den heer Putman hulde en bedankte he>m voor de accurate en toege wijde wijze, waarop hij nuchter en zakelijk zijn dagelijksch werk al die jaren heeft verricht. Spr. hoopt dat de jubilaris nog lange jaren met dezelfde energie en toegewijdheid en maatschappelijk ook onder gunstiger omstan digheden, zijn werk mocht blijven verrichten. Namens de directie overhandigde de heer Weterings den jubilaris de gebruikelijke en veloppe. De heer A. Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd", nam daarna het woord. In de achter ons liggen vijf en twinig jaren, een fel bewogen tijdvak, heeft de heer Putman bü dag en nacht meegeschreven de geschiedenis van ons land, soms ook van de wereld, den loop der groote en kleine gebeurtenissen. En hij heeft dit gedaan op voorbeeldige wijze, energiek accuraat, in eenvoud en steeds collegiaal. Hier voor wordt hem thans door al zijn collega's dank gebracht. Allen ook de afwezigen deelen hierin en zeker ook in de gemeenschap onzer H. Kerk hij, de stoere jonge man, die zoo kort geleden in den rouwauto der KLM hier voor het laatst voorbij ging. Met een enkel woord herdacht de heer Laudy nog het ver scheiden van den jongen collega Jos van Langen, een kerel als een boom, die ook als een boom gevallen is. Spr. uitte den wensch, dat de jubilaris nog tot in lengte van dagen mocht voort arbeiden in de bedding van het krantenbedrijf om in den ouden geest de Katholieke levensbeschou wing vruchtbaar te doen zijn tot het heil van ons volk. Als de feestgave der redactie bood de heer Laudy den jubilaris een schrijfmachine aan, alsmede een fraaie garf bloemen. Vervolgens was het woord aan den heer L. J. Stolwijk, technisch hoofdredacteur der Veree nigde Katholieke Pers, die mede sprak namens de Katholieke Journalisten Vereeniging, welke een fraaie bloemenmand had gezonden. Het moet voor U een groote genoegdoening zijn, al dus spr., om te zien hoe Uw werk wordt ge waardeerd. Evenals de vorige sprekers uitte ook de heer Stolwijk zijn beste wenschen voor het herstel van Mevrouw Putman. Een groot aan tal van die 25 jaar heeft zij lief en leed met haar echtgenoot gedeeld: „Moge het in de komende jaren weinig leed en heel veel liefs zijn, dat gij samen te deelen krijgt." Namens de correctie.afdeeling bracht de heej J. G. Schrijver, chef der afdeeling, de beste wenschen over en bood den jubilaris een bloemstuk aan. De rij der sprekers werd gesloten door den heer A. G. G. Kroon, procuratiehouder van de Drukkerij De Tijd, die den jubilaris in het bij zonder prees als vader van een groot gezin. De heer Putman dankte met enkele woorden de verschillende sprekers voor hun belangstel ling en sympathief»'wenschend, dat hij nog jaren zijn krachten zou mogen geven aan de bladen der V. K. P. Allen drukten hierna den jubilaris de hand, die ook later op den dag in den huiselijken kring nog tal van blijken van belangstelling persoon lijk, zoowel als telegrafisch en schriftelijk, mocht ontvangen. Donderdagmorgen heeft min. Slotemaker de Bruine, in verband met .zijn overgang naar het departement van Onderwijs, Kunsten en Ve- tenschappen, afscheid genomen van de ambte naren en de hoofden van de buitendiensten bij het departement van Sociale Zaken. De minister zeide met leedwezen heen te gaan uit den kring van hen, met wien hij de beide laatste jaren dagelijks had samengewerkt en dankte allen voor de bij den arbeid steeds on dervonden hartelijke medewerking. Mr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het departement en dr. N. M. Josephus Jitta. voorzitter van den Gezondheidsraad, vertolkten achtereenvolgens de gevoelens van de departe mentsambtenaren en de hoofden van dienst je gens den scheidenden minister. Zij spraken de groote waardeering van allen uit voor de wijze, waarop de minister het departement had geleid en uitten hun hartelijke wenschen voor de toe komst van den minister in zijn nieuwe ambt. Donderdagmiddag te 2 uur had op het depar tement de overdracht plaats van de portefeuille van Sociale Zaken aan den nieuwen minister mr. M. Slingenberg. De toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen was Donderdag minder goed, daar de Aartsbisschop zich vermoeid gevoelde. De ai- gemeene toestand blijft echter dezelfde. Naar wij vernemen zijn de Westelijke eerste klas-afdeélingen voor het a.s. seizoen als volgt samengesteld: Afdeeling I: Ajax, Haarlem; V. S. V., R. C. H., Hermes D. V. S., K. F. C., Xerxes, Sparta, H. B. S., A. D. O. Afdeeling II; D. W. S., D. H. C., Stormvogels, D. F. C„ Z. F. C.: Feijenoord, V. U. C., Excelsior, H. F. C., Blauw Wit. Ass. Gas 9/16 Chic. Milwaukee 13/8 Gen. Gas idem A 3/8 Greath North. 19% Nat. Cash 17 Wabash 1 Am. Car 23% Cities Service 1 5/8 Mac Keesport 118X Miss. Kansas 3 1/8 Nat. Steel 63 X GENÈVE, I Aug. (Reuter.) Als gevolg van de onderhandelingen, welke hedenavond te 7 uur plaatsvonden tusschen Laval, Eden en Aloisi, over de ontwerp-resolutie, kan een overeenstemming der drie mogendheden thans als zeker worden beschouwd. De tekst werd reeds aan Mussolini voor gelegd. Volgens geloofwaardige inlichtingen heeft de conferentie van hedenavond tusschen Laval, Eden en Aloisi de groote moeilijkheden in den weg naar een accoord geëffend. De Italianen verzetten zich tegen twee voorwaarden: lo. het voorstel om Abessinië in de onder handelingen te betrekken met de drie onder teekenaars van het verdrag van 1906; 2o. het betrekken van den Volkenbond in deze onderhandelingen, waardoor deze geplaatst zou den worden in het kader van den Volkenbond. Een compromis-formule zou gèvenden zijn onder voorbehoud van goedkeuring door de betrokken regeeringen. Het compromis voorziet erin, dat de hierbo ven genoemde voorwaarden uit de ontwerp resolutie zullen genomen worden en een onder werp zullen vormen van een afzonderlijke ver klaring door de drie mogendheden, welke zich bereid zouden verklaren, onderhandelingen te openen in den geest van het verdrag van 1906 met een vierde belanghebbende mogendheid. Abessinië zou niét genoemd zijn, maar vdoor deze regeling zou Engeland in werkelijkheid voldoening verkrijgen en Italië wat den vorm betreft. Een nieuwe bespreking tusschen Laval, Eden en Aloisi werd hedenavond laat verwacht en indien de goedkeuring der verschillende regee ringen verkregen is, zou de Volkenbond mor gen vergaderen om over de resolutie te beraad slagen. Men gelooft, dat Abessinië de resolutie zal aanvaarden. ADDIS ABEBA, I Aug. (Reuter.) De over>- weldigende superioriteit van Italië boven Abes sinië op gebied van de luchtmacht in geval van oorlog werd volgens Reuter onderschreven door kolonel Juliann, die thans de bevelhebber is over de luchtvloot van Abessinië. Hij verklaar de, dat Abessinië slechts tien vliegtuigen heeft tegen Italië achthonderd. Verder heeft de vertegenwoordiger van Reu ter te Addis Abeba van betrouwbare zijde ver nomen, dat de Abessiniërs in geval van oorlog diverse rivieren zullen afdammen en het water naar de woestijn zullen afvoeren, teneinde een Italiaanschen opmarsch vanuit Mogadiscio in Italiaansch Somali-land langs de oevers der ri vieren onmogelijk te maken. De Belgische mili taire adviseurs voor Abessinië zijn hierin zeer kundig door hun ervaring tijdens den wereld oorlog in Dixmuiden. ROME 1 Aug. (Reuter). De hier uit Genève binnenkomende berichten geven de politieke kringen alhier aanleiding tot een onverholen scepticisme bij de beoordeeling van den toe stand. Van bevoegde zijde werd Donderdagavond laat verklaard, dat men door de verdaging van de Raadszitting en het totdusver gebleken ge brek aan overeenstemming in het geheel niet verrast was, daar men nooit met groote ver wachtingen naar Genève ging. Men heeft zich te Rome dan ook geenerlei il lusies gemaakt over het verloop der dingen en men twijfelt er dan ook beslist aan, dat In Ge nève een overeenstemming zou worden be reikt. Volgens de hier ontvangen berichten bestaan de verschillen van meening nog steeds en men koestert dan ook geen al te groote hoop, dat in den loop van morgen, Vrijdag, groote verande ringen zullen plaats vinden. De Italiaansche delegatie te Genève heeft Donderdag den geheelen dag in telefonische verbinding met Rome gestaan. Gelijk reeds werd gemeld is Mussolini Woens dag na een afwezigheid van verscheidene weken weder te Rome teruggekeerd. PORT OF SPAIN I Aug. (Reuter). Honderd duizenden negers in West-Indië toonen een on gewone belangstelling in het Italiaansch-Abes- sinisch conflict. Op bijna alle eilanden werden meetings gehouden, waarbij resoluties werden aangenomen, waarin Engeland verzocht wordt met alle energie te bewerken dat de vrede be waard blijft. Verscheidene negers hebben zich aangeboden om in geval van oorlog voor Abes sinië te strijden. A V;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4