De beroering in Duitschland Om het landskampioenschap New-Yorksche Bears HEFTIGE STRIJD TE MUNSTER DRIE NIEUWE RECORDS MEISJES IN UNIFORM ZONDAG 4 AUGUSTUS 1935 Toert men den bisschop wilde ar resteer en, kleedde hij zich in vol ornaat en de Gestapo verdween Is de staat veranderlijk? Origineel en moedig graaf Steeds het rassensprookje Chineesche bandieten in actie Een badplaatsje overvallen, uit geplunderd en daarna door brand verwoest De hoogste autoweg van Oostenrijk Door Bondspresident Miklas geopend Onrust in mïjndistrict van Noord-Rhodesia Negers voelen zich verongelijkt Duitsche schepen door Italië gekocht? OVERSTROOMING IN CHINA ATHLETIEK Twee hiervan vestigde de Pro Patria-athleet Engelman op zijn naam; voor het derde zorgde de speerwerper v. d. Pol Loopers spaarden zich Omzetten 1.000.000 shares. Stemming vast, vooral voor public-utilities. ZEILEN De Koninklijke zeilt Resultaten van den eersten dag WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN De postvluchten Waarom niet uw vertrouwen In EXWETO gesteld? Hier huldigt men de leuze: Geen zorgen, en geen geld! DOOR BERTA RUCK De correspondent van de Libre Bclgique heeft volgens de K. W. P. het opzienbaren de bericht aan zijn blad geseind, dat toen men den Bisschop van Milnster wilde arresteeren, deze zich gekleed heeft in Pon tificaal ornaat met mijter en staf, ïn de andere hand het kruis, en zich zoo ter be schikking van de politie zou hebben gesteld, die onder deze omstandigheden niet tot ar restatie durfde overgaan. Sedert, het conflict tusschen Mgr. Clemens August Graaf von Galen, BisschOD van Mun ster, en de kopstukken van het Derde Rijk is de geweldige spanning die er onder de Duitsche Katholieken heerscht nog in heftigheid geste gen, terwijl de leiders der Nationaal-Socialisten ontzettend op den kerkvorst gebeten zijn we gens de waardige en moedige houding die deze Bisschop aan den dag legt. Thans hebben zich te Munster weer nieuwe incidenten voorgedaan. Er was een vergadering uitgeschreven door de aanhangers der Duitsche Geloofsbeweging waar de leider van deze be weging Prof. Hauer een redevoering zou hou den. De Bisschop van Munster had daartegen een openlijk protest uitgebracht, waarmee de autoriteiten als naar gewoonte weer geen reke ning hadden gehouden. Toen Prof. Hauer te Münster arriveerde om zijn redevoering te hou den, werd hij aan het station opgewacht door enkele duizenden trouwe katholieken die den heidenschen redenaar begroetten met het zin gen van het Te Deum. Alle straten vanaf het station tot aan de vergaderzaal zagen zwart van de menschen, die openlijk demonstreerden vóór Christus en tegen het modem heidendom. In de zaal zelf bestond het aantal bezoekers voor twee derden uit katholieken en Protestanten, die het Te Deum zongen en ,,Een sterke burcht is onze God". Tegenover een dergelijke christelijke over macht was Prof. Hauer genoodzaakt van het woord af te zien. Den volgenden dag deed het gerucht in de stad de ronde dat de Nazi's be sloten hadden, om wraak te nemen en dat zou worden overgegaan om den Bisschop te arres teeren. Dit nieuws ging als een loopend vuurtje door de stad en in grooten getale trokken de geloovigen op naar het bisschoppelijk paleis. Weldra verscheen een politie-auto en enkele katholieken haastten zich om den bisschop te melden, dat de Gestapo in aantocht was om hem te arresteeren. Graaf von Galen verzocht een oogenblik tijd om zich te mogen gereed ma ken. l Daarna kleedde de bisschop zich in vol ornaat met cappa magna (paarsen mantel met herme lijn afgzet), den mijter op het hoofd en het kruis in de hand. De agenten van de Geheime Staatspplitie verschrokken en verklaarden dat het voor hen onmogelijk was om den kerkvorst zoo naar de gevangenis te brengen. Maar de Bisschop antwoordde, dat als hij als bisschop gearresteerd werd, hij ook als Bisschop den drempel van de gevangenis wilde overschrijden. Bij het vernemen van dit antwoord vertrok ken de rechercheurs om nieuwe instructies te halen. Men oordeelde het nuttig, van de arrestatie van Mgr. von Galen verder af te zien. Daarop heeft de Bisschop de voor zijn paleis verzamelde volksmenigte toegesproken en hen aangespoord om naar huis te gaan, maar te blijven volhar den in hun verzet tegen het modejgie heiden dom. Volgens het D. N. B. doen zich telkens weer gevallen voor van personen, die een gezind heid aan den dag leggen, welke niet vereenig- baar is met de beginselen van den staat en de beweging, zoodat zij zich buiten de volksge meenschap plaatsen. Als voorbeeld noemt de nationaal-socialistische ,,Angriff" het geval van graaf Finck von Finckenstein, een ambtenaar bij den rijksboschbouw te Potsdam, die uit de S. A. is gestooten, daar hij een schromelijk tekort aan nationaal-socialistische overtuiging aan den dag had gelegd. Graaf Finck von Finckenstein werd in 1929 lid van den Stahlhelm en is in 1933 in de S. A. opgenomen. Hij maakte den laatsten tijd geen geheim meer van zijn afwijkende overtuiging en verklaarde „nooit van zijn leven nationaal- socialist te zullen worden, omdat hem het on voorwaardelijke geloof daartoe ontbreekt." Op de vraag, waarom hij dan den overheidsdienst niet verlaat, gaf hij het volgende antwoord: „Volgens mijn overtuiging is de staat een ding, dat voortdurend verandert. De dragers van het bewind komen echter steeds uit onge veer denzelfden personenkring, gelijk ook bij de bewindswijziging van 1933 is gebleken. Met uit zondering van de hoogste organen, hebben wij ook thans nog hetzelfde bestuur. Volgens mijn opvatting kan men zeer wel recht op leven heb ben in den staat, ook al heeft men niet het innerlijke geloof in zijn bestendigheid, indien men slechts zijn plicht doet tegenover de over heid." Toen deze houding van den graaf aan zijn superieuren bekend werd, is hij aan een ver hoor onderworpen, na afloop waarvan hij den persoon, die hem verhoord had, uitdaagde tot een duel. De „Angriff" ziet in graaf Finck von Fin ckenstein een vertegenwoordiger van een kliek, die nauw aan het studentencorps Saxo-Borus- sia verwant is. Het blad herinnert er aan, dat Friedrich Wilhelm I reeds tegen een soortge lijke reactionnaire beambtenkliek heeft moe ten strijden. Graaf Finck heeft den nationaal- socialistischen staat en de beweging den hand schoen toegeworpen en de S. A. heeft daarop geantwoord door hem uit haar gelederen te stoo- ten; zijn definitieve verwijdering, aldus het blad, zal niet lang meer op zich laten wachten. Rijksminister Rust heeft op, een groote cul tuurbijeenkomst der Hitlerjeugd te Essen het woord gevoerd en o.m. gezegd: dit volk bestaat met zijn „waarde als ras" en daarom zal de „unrassische" waarde meedoogenloos uit ons volk worden uitgesloten. Indien in ons bloed door overerving van min derwaardigheid, misdaad en erfelijke ziekte ver schijnselen aanwezig zijn, dan zien wij ons volk als organisme juist zooals wij ons zelf zien en indien wij in ons eigen lichaam dergelijke kie men dooden, dan zullen de wetten voor het behoud van ons volk in dezelfde mate worden ten uitvoer gelegd, of het de Kerk past of niet. Wij kennen den strijd en weten, hoe het ons zeiven eens is vergaan. Wij namen aan een dis cussie deel en streden tegen de parlementair- programmatische versplintering van een één- parigen politieken wil in Dutschland. En wie trad ons tegemoet? Een geestelijke! Wij zeiden: „Ik geloof, dat ik je gisteren in de kerk heb gezien. Waar is je rijk, daar of hier?" Hij had zijn domein verlaten en ging daarheen waar de Heiland hem den weg had verboden. „Mijn rijk is niet van deze wereld," zeide hij. Wij echter hebben Centrum-ministers met de kaars in de hand het Allerheiligste zien volgen. Een anderen dag marcheerden zij met de Rijksbanier. Dat begrepen wij niet! Thans komt de afrekening. Te Moskou heeft de 'heer Pieck, de leider der communisten van Berlijn in den Pruisischen Landdag, verklaard: hadden wij toen geweten, wat wij nu weten, wij zouden, met de Rijksbanier zijn samen gegaan, dus ook met den heer Marx, met de Centrum-kaars. Indien wij nu alles zouden willen vergeten, is e rnog slechts één ding: gij hebt u tot taak gesteld den individueelen mensch de zaligheid te brengen. Uw doel is aan gene zijde en gij hebt een plaats, waar Gij de menschen voor bereidt: dat is de kerk. In het Sportpaleis kunt Gij de lieden niet voorbereiden voor den Hemel. Het is het mooiste, dat wij u thans ook ach ter ons zien staan, aldus besloot de minister Plechtig kan ik u zeggen: ,,Wij willen niet uw schoolmeesters zijn. In naam van het geslacht, dat u den weg heeft gebaand, wij zijn uw getrouwe kameraden en staan aan uw zijde." Bijzonder samenhangend is het betoog niet, maar wel typeerend voor de kunst der rhetorica. zooals zij op het oogenblik in Duitschland be oefend wordt. SJANGHAI 3 Aug. (Reuter). Naar uit Char- bin wordt gemeld, is het zomerbadplaatsje Erhtientantze, aan het Oostelijk deel van den Mandspoerijschen spoorweg gelegen, door onge veer 100 bandieten overvallen en na een strijd van drie uur bezet. De bandieten plunderden het plaatsje geheel uit en staken het daarna in brand. Een persoon werd bij den overval gedood. WEENEN, 3 Aug. (Reuter) Europa's „wonderbrug", de hoogste in Europa, is van morgen door Bondspresident Miklas geopend De plechtigheid had plaats op het hoogste punt, den Hochtor, 8000 voet boven zee. Voor het internationale verkeer van Noord naar Zuid is deze weg, officieel genaamd de Grossglockner Hochalpenstrasse, van bijzondere beteekenis. Ook de Italiaansehe minister voor de propa ganda, graaf Ciano, de schoonzoon van Mus solini, en de Tsjechoslowaaksche gezant te Weenen, waren aanwezig. In Joego-Slavië is men minder goed over den nieuwen weg te spreken die, naar men te Bel- giado verklaart, slechts met strategische bedoe lingen is aangelegd. Hoewel daartoe uitgenoo- digd was Joego-Slavië dan ook niet vertegen woordigd. De historische gebeurtenis werd verder bijge woond door honderden vooraanstaande interna tionale automobilisten en talrijke internationale persvertegenwoordigers. De weg is een meesterstuk van Oostenrijksche techniek, is 60 K.M. lang en loopt door de Alpen van Zeil am See naar Heiligenbluth in Carinthië, Het doel van dezen door het romantische glet- scherlandschap gaanden weg is tweeledig: een snelweg voor het autoverkeer en een waarde volle strategische verbinding, die het transport van zware kanonnen kan verdragen. De laatste vijf jaar hebben ed arbeiders er aan gewerkt en ruim twintig hunner zijn in den strijd met de natuurkrachten om het leven ge komen. Vanaf den Hochtor heeft men een schitterend uitzicht over dertig met sneeuw bedekte toppen, alle ruim 10.000 voet hoog. Van hier is een 1000 voet lange tunnel gegraven. De weg is vijf meter breed en voorzien van 15 parkeerplaatsen en 22 telefooncellen. LONDEN, 3 Aug. (Reuter) In de kopermijn districten van Noord-Rhodesia heerscht onder de inlandsche mijnwerkers groote onrust. De po litie is in verband hiermede versterkt en een aantal agitators is gearresteerd. Ook zouden troepen naar de onrustige gebieden onderweg zijn Het officieele onderzoek inzake de gebeurte nissen van Mei j.l. toen veertien neger-mijnwer kers werden gedood, heeft niet tot kalmeering der gemoederen bijgedragen. Regeeringsambtenaren hebben toegegeven, dat de belastingverhooging die destijds de aanlei ding tot de onlusten is geweest, in vele gevallen heeft geleid tot verdubbeling der kosten van le vensonderhoud der negers. Er is voorts op, gewezen, dat een neger, die een blanke had beleedigd, gevangenisstraf had ge kregen, terwijl een blanke, die een neger door een schot had gewond, niet eens terecht heeft moeten staan. BREMEN, 2 Augustus (A. N. P.) Naar wij vernemen, zouden op het oogenblik onderhan delingen gaande zijn tusschen den Norddeut- schen Lloyd en de Italiaansehe scheepvaart maatschappij Italia omtrent den aankoop door deze maatschappij van een tweetal schepen van den Norddeutschen Lloyd. Men meent te we ten, dat het hier gaat om de „Siërra Venta- na" en de „Werra". Deze schepen zijn in 1923 gebouwd en zijn sinds eenigen tijd opgelegd. Men verwacht, dat binnenkort de schepen door vertegenwoordigers der Italiaansehe maatschappij zullen worden bezichtigd en dat het contract dan spoedig zal worden gesloten. SJANGHAI, 3 Aug. (Reuter.) Door de aan houdende hevige wolkbreuken in de provincie Foekien werden de stad Tsoe Antsjou en de om geving vijf meter onde rwater gezet. 2000 huizen zijn ingestort, de verkeerswegen zijn verbroken. Volgens ooggetuigen moeten 60 dorpen geheel zijn vernield, men vreest, dat meer dan 100 per sonen zijn omgekomen. Dit is de grootste overstroóhiing, welke de streek sedert 100 jaar heeft geteisterd. Op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam is Zaterdagavond een aanvang ge maakt met het verwerken der nummers voor de nationale athletiekkampioenschappen. De belangstelling was niet bijzonder groot. De thuisblijvers zullen er echter spijt van heb ben, want reeds den eersten avond is er goede sport te zien gegeven en moesten drie Neder- landsche records er aan gelooven. Het was allereerst P. Engelman van Pro Pa- tria uit Rotterdam die twee nieuwe Nederland- sche records voor zijn rekening nam. Hij wist het Ned. récord op de 5000 M. snelwandelen dat sedert jaren met 24 min. 18 sec. op naam van Gubbels stond, op fraaie wijze te verbete ren en het te brengen op 22 min. 41,6 sec. Dit vond hij echter niet genoeg en enpassant was hij er tevens in geslaagd het Ned. record 4000 M. snelwandelen dat op 18 min. 36.2 sec. stond een flink eind omlaag te brengen en het te brengen op 18 min. 16.8 sec. Over de wijze van snelwandelen van Engel man waren het publiek en verschillende ath- leten het niet eens. Men vond zijn bewegingen niet al te zuiver en er werd algemeen beweerd dat hij zwevende bewegingen maakte. Een der deelnemers die uitgevallen was, sprak hier over nog met een jurylid, doch deze en ook de wandelscheidsrechter besliste dat de beenbewe gingen zuiver waren. Het derde record dat er aanging was dat van speerwerpen. Het was hier v. d. Pol van de A. V. 1923 die met een worp van 63.03 M. het kortelings door Lutkeveld gevestigde record van 61.22 M. met 1.81 M. verbeterde, een prestatie die zeer fraai te noemen is. Wat de overige nummers betreft, deze waren in hoofdzaak series van -de loopnummers. Hier bij werden geen bijzondere prestaties verricht- De athleten deden het kalm aan om morgen fit te zijn voor de finale. Op de 400 M. horden viel reeds de beslissing. Het was hier W. Kaan van Haarlem die be wees nog steeds de man te zijn. Wolzak van de Volewijckers was er aanvankelijk niet in, doch op het' laatste rechte eind ging het be ter; hij werd goede tweede. Van Leeuwen van A. A. C. viel danig tegen, hij liep zeer slecht en bleek zeer vermoeid. Achter Beintema van Hellas werd hij vierde. De hink-stap-sprong werd gewonnen door Pe ters van P. E. C., die kampioen werd met een afstand van 14.39 K M., ver beneden zijn eigen record dus. Het hoogspringen was vanzelfsprekend voor onzen recordhouder. Hij was de eenige deelne mer die de 1.85 M. wist te halen en daarmede het kampioenschap op zijn naam bracht. Hij ging nog verder en deed een poging om zijn eigen record van 1.884 M. te verbeteren. Hij mocht hierin echter niet slagen. Ware het weer eenigszins anders geweest, dan zou hij o. i. zeer zeker de 1.90 M. gehaald hebben, doch de kou de was hem danig in de beenen gaan zitten en zijn spieren waren niet voldoende warm te krij gen om deze prestatie te halen. Bij de juniores vielen hedenavond twee be slissingen. v. Renesse van Haarlem behaalde het kampioenschap hoogspringen met 1.70 M. terwijl Hulskes van A. V. 1923 met 41.19 M. kampioen werd bij het speerwerpen. Al met al genomen is het een avond van goe de sport geweest. Het programma had een vlót verloop. De resultaten waren: 100 M. hardloopen. Ie serie: 1. Osendarp (Trekvogels, Den Haag) 11 sec. 2. Geul (V. en L. Den Haag) 11.3 sec. 3. Driessen (Amers foort) 11.3 sec. 2e serie: 1. Berger (A. V. 1923, Amsterdam) 11 sec. 2. Mesman Schultz (idem) 11.2 sec. 3. Van Lier (Haarlem) 11.4 sec. 3e serie: 1. Van Beveren (A. V. 1923, Am sterdam) 10.8 sec. 2. Boersma (A. A. C.) 11.1 sec. 3. van Geenhuizen (Haarlem) 11.3 sec. Hoogspringen (beslissing). 1. K. F. Roelofs (A. A. C. Amsterdam) 1.85 M. (kampioen van Ne derland). 2. W. A. Spanjerdt (BI. Wit) 1.80 M. 3. G. Carlier (A. V. 1923 Amsterdam) 1.75 M. 400 M. hardloopen. Ie serie: 1. Ten Seldam (Electra, Amsterdam) 58.1 sec. 2. Veldman (A. V. 1923 Amsterdam) 58.3 sec. 3. Haan (idem) 59.1 sec. 2e serie: 1. Herfst („Haarlem"), 52.3 sec. 2. Visser (Feyenoord, Rotterdam) 52.4 sec. 3. Sier huis (A. V. 1923 Amsterdam) 53.1 sec. 3e serie: 1. Oostermeyer (A. V. 1923 Am sterdam) 53.1 sec. 2. Van de Booren ^Haar lem) 53.4 sec. 3. Prins (Blauw-Wit Amsterdam) 53.5 sec. 4e serie: 1. Klasema (V. en L. Den Haag) 52.5 sec. 2. Eikema (A. A. C. Amsterdam) 54.4 sec. 3. Buhrman (Hellas, Utrecht) 55.2 sec. Halve beslissing le serie: 1. van de Booren (Haarlem) 53,7 sec.; 2. Veltman (A. V. 1923) 54,1 sec.; 3. Herfst („Haarlem") 54,9 sec. 5000 M. snelwandelen (beslissing) 1. P. Engelman (Pro Patria Rotterdam) Ned. kampioen 22 min. 41,6 sec. (nieuw Nederlandsch record)2. Toscani (A.A.C. Amsterdam) 25 min. 0,8 sec.; 3. Tol (A.V.A.C. Amsterdam). Hink-stap-sprong (beslissing) 1. W. Peters (P.E.C. Zwolle) Ned. kampioen 14,39M.; 2. van Musscher (Haarlem) 13.50)4 M.; 3. M. Oosterhof (Actief, Paterswolde) 13.9 M. Speerwerpen 1. van de Pol (A. V. 1923 Amsterdam) 63.03 M. nieuw Ned. record (kampioen)2. N. Lut keveld (A.A.C. Amsterdam) 59,20 M.; 3. R. J. Brasser (idem) 55,62 M. 400 M. hordeloopen (beslissing) 1. W. Kaan (Haarlem) 58,8 sec.; 2. Wolzak (Volewijckers Amsterdam) 62 sec.; 3. Beinte ma (Hellas Utrecht) 62,2 sec. 200 M. hardloopen le serie: 1. Osendarp (Trekvogels Den Haag) 22.6 sec.; 2. Benz (A.V. 1923 Amsterdam) 22,8 sec.; 3. v. d. Kar (A.A.C.) 23,4 sec. 2e serie: 1. Boersma (A.A.C. Amsterdam) 23,8 Slotkoersen Aug. 3 2 1 \llied Chemical lc8s/4 J59 jcgi/, American Can Co. 146 1M% 144 American Car. Foundry 041/ 2W. 248/ American Km, 42s/, 42l/4 41s/4 American Tel. Tel. 171% 131 1H% American Tobacco B. 100 9 9 997/p American Waterworks 13% 13% l?6/e Anaconda Copper 16 1515% Ass. Gas Electr. Co. l/" Atchison Topeka 5352% 54% Baltimore Ohio 14 13% 13% Bethlehem Steel Co. 36% 35 76% Canadian Pacific 10 10 10% Case Treshina 66% 65 66 Chase National B. 3iy2 31 31 Chesapeake Ohio 46 4- 45% Chicago Milwaukee pref 1/, 1% Chicago Rock lsL 1% 1 Chrysler Motor 5s 58% 59% Cities Service 1% 1 Consol Gas of N.Y. 31 29% 29% Continental Oil 20% 19% 20% 7 Dawesleenina 304/2 3030% 3% Youngleenina 22 22 22% Delaware Hudson 34% 34% 341/5 Dupont de Nemours 106% 105% 106% Eastman Kodak 144% 143 144% El. Bond Sh. Co. 14% 11% 10% General Electric 287/g 28% 29Vs General Gas El. cl. A General Motors 39 38% 38% Great Northern 19% 19% 19% Hudson Motors 9% 9% 9% Illinois Central 14% 14% 14% International Harvester 52% 51% 52% international Nickel 2/% 27% 28 International Tel. Tel. 11% 10% 10% Kennecott Copper 19% 19% 19 Koninklijke Olie 42%! 42% 42% Mc.Keesport Tin PL A. 120 118% Miss. Kansas Texas 3% 3 '8 3% Missouri Pacific 1% 1% 1% Idem pref. 2 2 2% Montgomery Ward 32% 32% 321/2 National Cash Reg. Co. 17 17 17 National City Bank 29 29 29 National Dairy Prod.G.A 16% 16 16% National Steel 63% 62% 63% New York Central 20% 20% 20% Nord American Co. 21% 1934 Norfolk Western 185 185 185 /2 Pennsylvania 26% 26% 26% Proctor Gamble 51 /2 51 52 Publ. Serv. N. L. 41% 40 39% Radio Corp. of Am. 6% 6% 6 /8 Sears Roebuck 54 53% 53% Shell Union Oii 11 10% 10% Socony Vacuum 13% 13% id% Southern Pacific 19% 19% 19% Southern Railway 7% 7% 7% Standard Brands 14% 14% 14 Standard Oil ot N.-Jersey 47% 46% 47% Tidewater Ass, Oil 10% 9% 9% Union Pacific 104 105% 1(5% United Aircraft 16% 16% 16% United Corp. A. 4% 4 37/8 United States Leather United States Rubber 13% 13% 134/2 United States Steel Corp. 43% 42% 43% Wabash gew. A 1% 1% 1% VVestinghouse Electric 64% 62% 64 Woolwortb Building 61 11 b 1% 5 exdlv. 1 m. ex coupon 1 ex claim bieden 1 m gedaan en laten. □it zijn gedane slotkoersen, geen bled, (slot) koersen sec.; 2. Erlings (Haarlem) 24,2 sec.; 3. Blom (Bl. Wit Amsterdam) 25,1 sec. 3e serie: 1. Berger (A. V. 1923 Amsterdam) 22,9 sec.; 2. Mieghout (A.A.C.) 23,2 sec.; 3. Van Geenhuizen (Haarlem) 23,3 sec. 4e serie: 1. Van Beveren (A. V. 1923 Amster dam) 22,6 sec.; 2. Wemmers (Pro Patria Rot terdam) 23,2 sec,; 3. v. Lier (Haarlem) 23,3 sec. Onder zeer gunstige weersomstandigheden zijn op het IJselmeer en Buiten IJ wedstrij den gehouden, georganiseerd door de Koninklij ke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging. Er stond op beide banen een frissche N. tot N. O. bries, waardoor de wedstrijden een vlot verloop hadden. De uitslagen waren; Op het IJselmeer. Voorgiftklasse B: 1. Asken, St. R. Deelder; 2. Noordster, St. G. Doeksen. Ronde of platbodemjachten: 1. Schollevaar, st. Bruynzeel; 2. Zomerland, st. J. Doeksen. Intern. Zesmeterklasse1. Piet Hein, st. A. E. Dudok van Heel; 2. de Ruyter, st. mr. J. R. Carp; 3. Lou, st. W. Proche; 4. Braassemermeer, st. H. Nathan. 45 M. kruiserklasse: 1. Boekanier, st. A. War ners. Regenboogklasse: 1. Holland II, st. F. P. Bos; 2. de Leede IH, st. W. v. d. Mey; 3. Vennemer, st. I. J. C. Klinger; 4. Janmaat, st. J. Heines. Intern. Starklasse: 1. Bremer, st. D. Albers (Duitschland); 2. Havel, st. Dr. P. Bischoff (ld.); 3. Paka, st. P. Milius (id.); 4. Hilda III, st. ar. Th. Gieseke (ld.). Pampusklasse (eenmaal de baan)1. Zwei- NEW-YORK, 3 Aug. 3 Aug. 2 Aug 3 Aug. 2 Aug. Brussej 16.91 16.92 Oslo 24.k2%24.92% Rome #G0% 8.21 A'dam 67.91 67.87 Madrid 13.75 13.74 Londen 4.95% 4.95% Bern 32.79 32.79 Parijs 6.63% 6.63% Weenen 18.94 19.00 Berlijn 40.39 40.38 NEW-YORK, 3 Aug. 3 Aug. 2 Aug 3 Aug. 2 Aug. Suiker, Rubber en Koffie gesloten. Katoen Loco 11.90 11.95 Jan. 11.19 11.18 Aug. 11.30 11.35 Febr. 11.18 11.16 Sept. 11.35 11.40 Mrt. 11.16 11.13-15 Oct. 11.40-41 11.45-46 April 11.15 11.13 Nov. 11.32 11.36 Mei 11.14 11.12 Dec. 11.24 11.27 Juni 11.12 11.10 Juli 11.10 11.07 Tarwe Roode Winter loco 97% 98 Harde Winter loco 113% 114 Tin Loco 52.55 52.55 Aug. 51.65 51.65 CHICAGO, 3 Aug. 3 Aug. 2 Aug 3 Aug. 2 Aug. Tarwe Haver Sept. 897%-% 90%-% Sept. 30% 32% Dec. 91%-% 92%-% Dec. 32 33% Mei 93%-% 94%-% Mei 34% 3c% Maïs Rogge Sept. 77% 78% Sept. 43% 44% Dec. 61% 6 lYi Dec. 46% 47% Mei 6 c% 64% Mel 50% 50% Reuzel Duluth Lijnzaad Loco 15.15 15.15 Sept. 1.60 1.63% Sept. 14.57V2 14.57V2 Dec- - Oct. 14.35 14.20 Dec. 13.15 13.10 Mei 12.37% 12.371/3 WINNIPEG, 3 Aug. 3 Aug. 2 Aug 3 Aug, 2 Aug. Tarwe Gerst juli - Juli Aug. 84% 84% Oct. 35% 35% 3 a% 35% Rogge Lijnzaad juli Juli Oct. 39^ 40 Oct. I.22V2 1-23% Dec. 41% 411/2 Dec. 1.21 1-22 Haver Oct. 32% 32% Dec. 31Vi 30% Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: d.d. 30 Juli 193b dennitief verleend voor den tijd van iy2 jaar, ingaande 18 Juni 1935, aan Gerard Joseph Athmer, te Haarlem, Barteljoris- straat 20, aldaar een winkel exploiteerende in tricotages, baby-artikelen enz. onder den naam Maison „Special". Bewindvoerder mr. F. J. Ger ritsen, advocaat en procureur, Haarlem. Failliet verklaard: Wed. D. Noordermeer—Hoogvliet te Den Haag, Thomsonlaan 17b. In de week van 29 Juli t/m 3 Augustus werden in Nederland 56 faillissementen uitgesproken. Faillissementsstatistiek over de maand Juli 1935 Samengesteld door v, d. Graaf Co, N.V. (Afd. Handelsinformaties) Noord-Holland (exclusief Amsterdam) 51, Am sterdam 48, Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 46, Den Haag 30. Rotterdam 30, Utrecht 27. Gelderland 38, Noord-Brabant 38, Limburg 14. Zeeland 4, Friesland 6, Groningen 5, Drenthe 2, Overijsel 10. Totaal over Juli 1935: 349 faillissementen; to taal vanaf 1 Januari 2789 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig Jaar 2630 faillissementen. Vernietigd door Gerechtshof te Den Haag: het faill. van G. Hölscher, tuinder, 'Ter Aar. land, st. M. H. van Hooff; 2. Bries, st. M. Mon- di; 3. Kieviet, st. P. Schoen Pzn.; 4, Pampus, st. W. de Vries Lentsch. Op het Buiten IJ. 12 M. sharpieklasse» 1. Trinil, st. L. V. Arnold; 2. Bakker, st. A. Honingh; 3. Leonore, st. P. van Zutphen; 4. All Weather, st. Jac. Stap. Olympiajollen: 1. Jem, st. J. Maas; 2. Tobbe danser, st O. P. Besseling. B. M.-klasse1. Mop, st. H. Bollemeyer; 2. Kemphaan, st. Joh. Soangberg; 3. Cily, St. H. Recourt. Twaalfvoetsjollen A: 1, Ree, st. C, W. Schaap; 2. Thor, st. C. P. Gülcher. Idem B: Waterhoen, st. de Vries; 2. Rade- tiske, st. S. le Poole; 3. Sunny Side Up, st. J. Th Leeven. De Rietvink (thuisreis) komende van Ban doeng is te Medan aangekomen. De Koetilang op de thuisreis is te Karatsji aangekomen. De Oeverzwaluw is op de uitreis te Athene aangekomen. De Nachtegaal is op de uitreis te Rangoon aangekomen. lllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllillllllllllll 1111111 2 Ik had pech met de ondergrondsche ieder een weet, dat suike dingen altijd precies plegen vóór te komen op ochtenden, dat je tóch al laat bent. De eenig frissche lucht en beweging, die ik in die dagen kreeg, waren de vijf minuten loopen van onze flat naar den trein en de twee minuten van m'n eindstation naar het ministe rie. Ik hing gewoonlijk de heele heis aan een lus, vrij berustend en goed-geluimd, maar dezen morgen verwenschte ik al die ongemakken uit den grond van mijn hart. Die brief scheen me van al mijn veerkracht en gevoel voor humor beroofd te hebben. Bij m'n aankomst op kantoor kreeg ik een vernietigenden blik van m'n chef en een vin nige opmerking over mijn laatkomen. Zooiets viel me wel méér te beurt, en ik had er vroeger nauwelijks aandacht aan geschonken. Nu kon ik het bijna niet verdragen, en ik zag tegen mijn dagtaak op als tegen een berg. Toen ik Harry nog had, en me kon verheugen op de avonden, kwam het er eigenlijk weinig op aan, heo ik mijn dagen doorbracht. Maar nu groote he mel! Ik vond alles plotseling onhoudbaar de stoffige, hokkige gangen en lokalen, het spek takel van de vele schrijfmachines, het schelle gejank der telefoonschellen, en het platte ac cent van sommige employé's! En het ergste van ailes was dat onvermijde lijke kantoorgeurtje, samengesteld uit allerlei gruwelijke luchtjes. Ik somde ze bij mezelf op in hun volgorde van onsmakelijkheid: Het heet-geworden ijzer van de waterpijpen. Inkt. Stof. Ordinaire zeep. Het vieze fonteintje. Den goren, vochtigen handdoek. Oorlogssigaren. „Kan dat raam niet dicht?" was het motto van mijn chef. Het eenige, merkwaardig-vuile raam zag uit op Whitehall, en wanneer het ook maar op 'n kiertje stond, drong al het geraas van het ver keer tot ons door. „Kan dat raam niet dicht?" Het knerpte me in de ooren nog vóór ik goed en wel binnen was. Ik liep er heen en deed het dicht. Toen ging ik aan mijn werk, terwijl ik me plotseling afvroeg„Zou dat nu zoo doorgaan tot ik tachtig ben?" Mijn taak voor dien miserabelen morgen be stond in 't controleeren van lange lijsten cij fers. 'n Opwindende bezigheid! Het schemerde voor m'n oogen en m'n slapen klopten terwijl ik daar voorovergebogen zat te mompelen: „Negen duizend drie honderd en vijf en zeventig pond, negentien shilling en een penny. Twee duizend vier honderd en tien pond, elf shillingDe lijsten klopten bijna altijd, maar ik was doodsbang, een eventueel foutje over het hoofd te zien. „Negen duizend drie hon derd en Wat een leven! Ik zag het nu zooals 't in werkelijkheid was. Die brief had m'n oogen ge opend. O, kon ik hier toch maar wegkomen! Toen 't lunchtijd was, trok ik er uit, den troep babbelende meisjes zorgvuldig ontloopend. 't Was een van die broeiïge vroeg-voorjaarsdagen, die heeter kunnen lijken dan Juli-weer. Al de lunch rooms waren even propvol als de ondergrondsche geweest was. Ik miste den moed om in die be nauwde atmosfeer te blijven hangen tot er een plaatsje vrij kwam. En wat stond me dan nóg te wachten? Slordig-gebakken eieren op slap, voch tig geroosterd brood, zonder een ideetje boter visch, die vele dagen geleden de zes vaarwel had gezegd, of verbrande stukjes spek, zwem mend in hun vetIk voelde me dien dag ab soluut niet in staat, dei gelijke lekkernijen te verwerken of zelfs maar aan te zien Half onpasselijk keerde ik weer terug naar het blakerende Trafalgar Square. Ik ging luste loos in het eenige schaduwplekje zitten, dat ik vinden kon: de trappen van de National Gallery, en begon met mijn handen in mijn schoot naar de drukte te staren. En half-onbewust bleef ik me vastklemmen aa die ééne gedachte: „Er moet een eind aan komen. Ik kan 't zóó niet meer uithouden. Hoe kan ik hier vandaan komen?" Gedachteloos stak ik mijn hand in mijn zak om nog eens te voelen naar dien brief, die alles voor me veranderd had. Ik had er niet meer naar gekeken, sinds Elisabeth hem mij verontwaar digd over de tafel had toegeslingerd. Daar voel de ik de twee andere, nog ongeopende envelop pen tusschen mijn vingers. „Ik kan even goed eens kijken, wat dat voor dingen zijn," dacht ik loom. De eene enveloppe bevatte een ontstellende schoenenrekening. Nu dat zou de laatste van dien aard zijn voor wien moest ik me nu nog mooi maken? De andere was beschreven met een forsche, duidelijke hand, die ik niet kende, en ze hadden ze van thuis doorgezonden. Ik schem e ze open. Wie had kunnen denken, dat ook deze tweede brief een soort van donderslag bij helderen he mel zou blijken? 't Was wél een merkwaardige dag! Eerst dat verhaal van Muriel over Harry. En nu dit. En ik had er den heelen morgen on verschillig mee in m'n zak aeloopenIk had hem ongeopend weggemoffeld bij dien anderen brief! Ik zag vaag, dat hij gedateerd was vanuit het een of ander barakkenkamp, maar lette verder niet op 't adres. Mijn bliek viel onmoddellijk op den eersten zin: „M'n beste Joan Ze zeggen, (Jat een vrouw nooit den man vergeet, die hap,r voor 't eerst gekust heeft Ik zou 't meisje wel eens willen zien, dat bij het lezen van een brief met zóó'n aanhef zon der eenige belangstelling of nieuwsgierigheid bleef. Ik was plotseling één en al opwinding, zoo miserabel als ik me voelde. „De eerste man, die me ooit gekust had" maar de eerste en eenige man was Harry zelf geweest! Wat ter wereld beteekende dat, in het handschrift van een vreemde! Ik las verder: „Dat heeft me den moed gegeven, je eens te schrijven. Nu zul je wel dadelijk naar het slot van den brief kijken om te zien wie ik ben." Dat was dan ook precies wat ik deed adem loos 1 TWEEDE HOOFDSTUK Twee uitwegen De onderteekenlng van den brief was: „Je Richard Wynn." Wie ter wereld kon dat zijn? Richard Wynn? Wynn? Ha! Plotseling drong het tot me door, dat althans de achternaam me bekend was. Mijn heer Wynn! Natuurlijk! Nu was ik er. Ik her innerde 't me. En meteen vlogen mijn gedach ten zeven jaar terug. Zeven lange jaren geleden! Wat een verschil was er tusschen de ontgoochelde jonge vrouw van twee en twintig, die ik nu was, en het wilde, dartele kind van vijftien, dat ik toen geweest was.... Dat was in den tijd geweest dat we in Wales woonden, Mijn vader had, op een nogal ondes kundige manier, het kleine heereboerderijtje ge dreven, dat hij daar bezat, en om wat bijver dienste te hebben, had hij 'n drietal jonge vo lontairs in huis genomen wat ze geleerd had den van dien lieven goeien paps z'n antieke methoden mag de hemel weten. Mijnheer Wynn was de oudste van die volon tairs. Ik geloof niet, dat ik ooit half zooveel be lang in hèm had gesteld als in den jongen fox- terrier, dien hij me gaf, vóórdat hij naar de farm van zijn oom in Canada vertrok. Maar ik had 't toch erg naar gevonden, dat hij wegging. Ik vond 't altijd akelig, afscheid te moeten ne men, zelfs van de boersche keukenmeisjes, die stipt alle paar maanden kwamen en gingen. Op dien somberen herfstmorgen, toen de bergen schuil gingen in den mist en de regen eentonig neersiepelde, teer. we allemaal op de veranda bij elkaar stonden om den vertrekkenden leerling goedendag te zeggen, had ik opeens 'n gevoel gekregen, of ik in tranen zou uitbarsten. Mijnneer Wynn, een lange, slanke, donkere jongen van negentien, had zich naar me omge draaid met z'n splinternieuweti handkoffer, had mijn trillende lippen gezien en me bij mijn vlecht gepakt, toen ik me omkeerde om de vlucht te nemen. „Goeie kleine duvel!" had hij gemompeld, 'n beetje schor. ,Geef me 'n afscheidskus, Joan." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2