VERPLAATSINGS UITVERKOOP VAN BASTEN'S WONINGINRICHTING LAATSTE NIEUWS Burgemeester ons van Albury in land In het Bisschoppelijk Museum De kabinetscrisis Mededeeling OUD BEELDHOUWWERK HOUTPLEIN - TELEFOON 11159 LAATSTE UITVE RK OO PD AGEN De slotzitting te Genève VEEL BELANGSTELLING BIJ ZIJN KOMST as GEEN SPRAKE VANf KELVINATOR KOELKASTEN ZONDAG 4 AUGUSTUS 1935 STADSNIEUWS Nederlandsche sculpturen uit den Bourgondischen tijd en den groei der Duitsche gothiek Noodzakelijke inleiding „De kunst van te leeren zien" Oudere Duitsche sculpturen Renaissance en Barok BLOEMBOLLENBEDRIJF Toeslagregeling ook voor Haar lem van kracht Examen Handenarbeid A.S. MAANDAG EN DINSDAG ONZE met extra speciale aanbiedingen, van 9-6 uur LAAT U DEZE LAATSTE KANS NIET VOORBIJGAAN IN HET BEZIT TE KOMEN VAN le KLAS MEUBELEN GR.HOUTSTR. 166 Regeering heeft geen overleg met de Kamer De voortzetting der arbitrage onderhandelingen Britsch stoomschip in vlammen Opvarenden gered C. C. KROUWELS Haarlem - Koninginneweg 6 - Tel. 14024 ISO adressen in zijn zakboekje, waar hij overal persoonlijk wil bedanken Souvenirs voor allen die hem schreven Bij burgemeester de Vlugt Examen hoofdakte CRICKET NEDERL. ELFTAL—FREE FORESTERS Ons nationale team scoort 245 runs Aan onze Exweto- reizigers KOENE VLUCHTEN Enkele weken geleden konden we melding Waken van een paar zeer belangrijke bruik- leenen, die het bestuur van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem van particuliere zijde mocht ontvangen: een aantal voornamelijk Duitsche Middeleeuwsche beeldhouwwerken, die de be kende sculpturencollectle van het Museum op gelukkige wijze aanvullen. Als we schrijven, dat de sculpturencollectle van het Haarlemsche Museum zekere bekend heid geniet, bedoelen we de bekendheid bij de ..insiders", de mannen van het vak en de op rechte sculpturenliefhebbers, die niet zoo tal rijk zijn. Beeldhouwwerk, vooral het oudere beeldhouwwerk is niet spoedig populair en we betwijfelen, of er zelfs onder de katholieke Haarlemmers velen zullen zijn, die weten, dat Haarlem in het Museum aan de Jansstraat een her belangrijkste verzamelingen op dat gebied ir. Nederland bezit. Deze geringe belangstelling is gemakkelijk te verklaren. Als het waar is, dat het genieten van welke kunstuiting dan ook een zekere ontwik keling vereischt, dan is dit dubbel waar voor de Waardeering van sculptuurkunst, die door haar eigen techniek en nauw te omschrijven sfeer het den liefhebber bijzonder moeilijk maakt. De Fransche schrijver Péguy heeft het op zijn kernachtige manier in weinig woorden uitge drukt: „De kunst van te zien kan zooals al les wat menschelijk is niet worden aange leerd of door onderricht vervangen worden, Waar kan toch nooit gedijen zonder ernstige, hauwgezette studie." Péguy was een ras-aestheet en verlangde het Uiterste, maar zelfs voor den gemiddelden lief hebber blijft zijn stelling hoe sterk ook af gezwakt een gebiedende eisch. Men kan zijn schouders ophalen over de school-indeelingen en karakteriseeringen der traditioneele kunst geschiedenis. Het zijn woorden en bepalingen, die als slordig opgeplakte etiketten slechts een zeer onvolkomen beeld van de dieper gelegen artistieke waarden kunnen geven. Maar zelfs de enkeling, die „ziet" door eigen intuïtie, weet, aat die namen en bepalingen een noodzakelijk leermiddel moeten blijven, dat men eerst ter zijde schuift, als men „de kunst van het zien" volledig heeft bemachtigd. Als we ons bepalen tot de sculpturencollec- tie van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, blijkt aanstonds, dat zij het ons zeer moeilijk Kaakt. Het eigenlijke museumbezit, Nederland sche sculpturen uit de 15e en 16e eeuw, is vrij wel geheel ongedateerd. Slechts op interne gron den. d.w.z. naar aanleiding van de toegepaste techniek of van de iconografische voorstelling, kan men. yap g^,,,e.nkel .beeld de. herkomst, vaststellen:'t^haar geheel behoeft dezepracht- coiiectie echtfer volstrekt geen raadsel 'voor den museumbezoeker te blijven. Zij' vormt een vrij wel aaneengesloten geheel, product van den rij ken Bourgondischen tijd, die Nederland den tast baren achterstand op het gebied van de elders reeds lang ontwikkelde schilder- en beeldhouw kunst ruimschoots deed inhalen. We kennen in Nederland geen aequivalent van de Hoog- Micideleeuwsche sculptuurkunst der oude Fran sche of Frankische Kathedralen. Maar een der eerste en grootste beeldhouwers der laat-Mid- tie,eeuwen, Claus Sluter, die in de Karthuizer- klooster bij Dyon den vermaarden Mozesput schiep, was een Noord-Nederlander, volgens recente publicaties een Haarlemmer. En in het midden der 15e eeuw beeldhouwde men in Zwa- benland, in het hart van Duitschland, altaren, die duidelijk geïnspireerd zijn op de werkstuk ken uit de Zuid-Nederlandsche ateliers. Als de scülptuurkunst in Nederland opkomt is de tijd der steenen beelden vrijwel voorbij en beeld houwt men bij voorkeur in hout, dat hoewel het beeld hierdoor als onderdeel der architec tuur verloren gaat de intenties van den beeldhouwer juister weet te volgen dan hard steen of leem. Monumentaliteit was deze kunst hooit eigen. Eigenaardig is, dat de laat-Mid- deleeuwers hun houten beelden bijna steeds Polychromeerden. Op een onderlaag van ple- muur of strak gespannen linnen werden volgens con- tamelijk vaststaand schema sterk spreken de kleuren aangebracht. Vooral het overdadig februik van goud (zelfs hoofdhaar en baard Werden verguld) kan ons moeilijk bekoren. Naast deze merkwaardige collectie uit den E- urgondischen tijd (we hebben geen gelegen heid om op de technische en ikonografische bij zonderheden dezer Nederlandsche kunst in te gaan) is het Museum nu verrijkt met een aan tal bruikleenen, dat de ontwikkeling der gothie- ke beeldhouwkunst in Duitschland illustreert. Het is slechts een kleine verzameling, niet meer dan tien nummers, maar zij is toch groot ge- genoeg om belangstelling te wekken voor dezen cultuurvorm van onze oostelijke naturen, die met de Fransche sculptuur onze eigen beeld houwkunst mogelijk maakte. Want al mag men niet van een specifiek Nederlandsche sculptuur kunst spreken, de beeldhouwwerken uit den Bourgondischen tijd hebben toch eigen karak ter genoeg, om ze van de producten der Fran sche en Duitsche Laat-gothiek minstens te on derscheiden. Eigenlijk bestaat er geen typisch Duitsche Gothiek. De politieke toestand in het Middel eeuwsche Keizerrijk heeft het nooit mogelijk gemaakt, dat er één specifiek Germaansche kunst kon ontstaan, zooals dit in Frankrijk bij de typisch Fransche Gothiek het geval was. Na tuurlijk zijn er nuancen, zoo vond b.v. de oude Reichenauer schilderkunst (rond het jaar 1000, het tijdperk der z.g. Ottonische kunst) een brug haar Frankenland. Zelfs als de gothiek van elders geïmporteerd Werd, groeide ze in de Duitsche landen op ver schillende wijze uit, zoodat we met recht van «en Rijnlandsche, Zwabische, Frankische, Oos- tenrijksche en Beiersche sculptuur kunnen spre ken. Uit den vroegsten tijd der gothiek (rond 1200) herbergt het museum als bruikleen een houten beeld van de H. Maagd met het Goddelijk Kind, kennelijk een fragment, want het onderstuk der pilaarachtige sculptuur ging verloren. De monumentaliteit van dit prachtige beeld is ver rassend. Het is slechts 60 c.M. hoog, maar alle Kleinlichkeit" is er vreemd aan. Er is niets verhalends rond deze Moeder Gods; haar glim lach blijft een mysterie, als de glimlach van de Vierge dorée te Amiens. De prachtige com positie bleef wonderlijk eenvoudig en als de anatomische zekerheid van den artist ons vraag- lijk mocht zijn, bewijst het prachtig gesne den profiel van het beeld, dat we hier voor het werk van een kunstenaar staan. De meening, dat de anatomische verhoudin gen in de beeldende kunst steeds volmaakter zouden zijn uitgebeeld, is onjuist. In de -4e eeuw groeit met de Augustijnsche Mystiek der uit gaande Middeleeuwen in de Duitsche gouwen een niéuwe beeldhouwkunst, die de verheven heid en de monumentaliteit der vroeg-Gothi- sche sculpturen verruilt voor een menschelijker uitbeelding van innerlijke bewogenheid. De vormzekerhéid ging hierbij voor een groot deel verloren, de anatomie wordt onzeker en wordt langzamerhand, zoo al niet door, dan toch ge lijktijdig met het verval der Duitsche mystiek, overwoekerd door een steeds rijkere, weinig ver antwoorden plooienval. De groote beeldhouwers der Duitsche laat-gothiek, zullen dit verschijn sel tot zijn juiste proportie terugbrengen, maar noch de monumentaliteit der vroeg-gothiek, noch de innigheid der 14e eeuwsche kunste naars kunnen bereiken. Men heeft nagegaan, dat de typische voor stellingen uit het midden der 14e eeuw, toen de beeldende kunst die mystischen inslag kreeg, waarvan we boven spraken, hun oorsprong dan ken aan de particuliere devoties der toen vigee- rende kloosterorden. De beelden van St. Jan aan het Hart van Christus rustend, welke men ip Duitschland nog dikwijls aantreft, ontstonden het eerst m de kloosters der Dominicanessen rond het Meer van Constanz. Ook de nu nog bekende voor stelling van de Moeder van Smarten met het Lichaam van den gestorven Zaligmaker op den schoot schijnt in deze omgeving ontstaan te zijn. Naast deze merkwaardige collectie uit den Van deze voorstelling, de PietA, door onze voorouders zoo mooi „Noot Godts" genoemd (de Duitschers spreken van „Vesperbild") bezit het museum thans een prachtig oud exemplaar. In opvatting en uitvoering komt het overeen met de bekende Z.-Duitsche „Vesperbilder" uit de 14e eeuw. Het verstijfde lichaam van Chris tus wordt licht gesteund door Maria's rechter hand. Het bovenlichaam van de Moeder Gods ne>gt eenigszins naar rechts; de hoofddoek van Maria is in enkele breede plooien om den schouder geslagen. De verheven transcendentie van de Madonnasculptuur uit de vroeg-gothiek heeft plaats gemaakt voor de grootste mensche- lijkheid, die nog niet door een barokke vorm geving geaccentueerd behoeft te worden. De naïeve anatomie is volstrekt oprecht en de on gekunsteldheid van den artist staat ons borg voor zijn niet overlegde devotie. Een prachtig beeld van den Apostel Andreas brengt ons midden in den overgang naar den nieuwen stijl, voor Duitschland den tijd van de groote beeldhouwers Tilman Riemenschnei- der en Veit Stosz. Beter proeft men de laat- gothiek in de incomplete sculptuur van Nico- laus Gerh. van Leiden, die omstreeks 1470 een atelier te Constanz had. Dit beeld is waarschijn lijk een „St. Anna te Drieën", een vooral in Nederland en Rijnland verspreide afbeelding van de H. Anna met de H. Maagd en het Chris tuskind. Dikwijls zit de H. Maagt, (een kleinere gestalte) naast de H. Anna, soms ook (zooals in dit geval ,de figuur van de Moeder Gods ging echter verloren) zit Zij op de linkerknie van de heilige, die dan het Christuskind op de rechterknie houdt. Van deze eigenaardige voor stelling bezit het Museum verschillende exem plaren. Een andere, typische laat M.Esche voorstel ling is de z.g. „Genadestoel", de gestorven Christus in de armen van God den Vader. In het kleine ragfijn gesneden beeldje uit hét. be gin der 16e eeuw, dat naar een ontwerp van Diirer gemaakt zou kunnen zijn, bezit het Mu seum thans in bruikleen er een prachtig exem plaar van. Ook het kleine beeldje „De Zaligmaker tij dens de geeseling", eveneens Beiersch werk uit het begin der 16e eeuw, geeft ons een in dien tjj a zeer verspreide voorstelling. Na den tijd van Diirer en Cranach is de Duitsche kunst als zoodanig verdwenen. Zij ging op in de algemeene italianiseering en be taalde met Frankrijk en Nederland tol aan de nieuwe manier, die over barok en rococo ver liep in een herhaald en slapper klassicisme. Een grootsch uitgevoerd beeld van St. Jan den Evangelist, uit het atelier van den Freiburger v. Wenzinger (18e eeuw) zou van een Italiaan- schen artist kunnen zijn. Toch is het mooi. Mooier misschien dan de twee marmeren en gelenfiguurtjes van Canova, den Italiaan, die na 1800 met zijn koelgebeitelde pausgraven in den St. Pieter zijn groote voorgangers uit de Quattrocento poogde te evenaren. Cab. Met ingang van 5 Augustus is bij Ministe- rieele bslissing ook voor Haarlem van toepas sing verklaard de bekende en reeds eerder ge publiceerde loontoeslagregeling voor 't bloem- bollenbedrijf. Formulieren, waarmede kan wor den aangevraagd om onder deze regeling te mogen vallen, zijn voor werkgevers verkrijg baar aan de Gem. Arbeidsbeurs, Hoofmanstraat 17, alwaar eveneens alle gewenschte en benoo- digde inlichtingen zullen worden verstrekt. HAARLEM. 3 Aug. Examen handenarbeid. Geëxamineerd 14 mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren: P. M. Cuppen, D. Eisma, A. G. Hoorenman, G. Driessen, J. H. L. van de Ven, J. Burgman, H. Ezinga, allen te Amster dam; H. A. T. Gerrits, J. van Rheeden, beiden te Bussum; E. T. Gabler, Hilversum; J. E. Lierte, Haarlem. Afgewezen 3. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar wij vernemen is tusschen de Regeering en den voorzitter der Tweede Kamer, noch rechtstreeks, noch door tusschenkomst van den griffier der Kamer, overleg ge pleegd omtrent contact van de Regeering met de Kamer. Den voorzitter der Tweede Kamer heeft op 31 Juli de mededeeling der Regeering bereikt, dat deze geen behoefte had aan het afleggen van een verklaring in de Tweede Kamer. 4- -•.a.;, t f.'-j' GENèVE, 3 Aug. De eerste resolutie, die door den Raad met algemeene stemmen werd aan genomen en die zooals gemeld, de voortzetting der arbitrageprocedure behandelt, bevatte o. m. het volgende: De Raad is van meening, dat zijn beslissing omtrent het incident van Oeal Oeal niet mag vooruit lcopen op de oplossing van de proble men, die niet tot zijn bevoegdheid behooren en dat hij daarop zou vooruitloopen, wanneer hij deze beslissing zou baseeren op de opvatting, dat de plaats waar het incident voorgevallen is of wel onder Italiaansche dan wel onder Abes- sinische souvereiniteit zou staan. Het blijft echter aan de commissie overgelaten, zonder in een gedachtenwisseling daarover te treden, rekening te houden met de overtuiging, die de plaatselijke autoriteiten aan den eenen of den anderen kant hadden over de souvereiniteit van de plaats van het incident. Op grond van al deze overwegingen ver klaart de Raad, dat de commissie geen reke ning heeft te houden met de omstandigheid, of Oeal Oeal staat onder de souvereiniteit van de eene of de andere partij, maar dat zij zich alleen aan de andere elementen van het ge schil over het incident heeft te houden. De Raad verwacht, dat deze procedure voor 1 September a.s. met de regeling van het con flict beëindigd wordt en doet een beroep op de beide regeeringen hem op zijn laatst op 4 Sep tember 1935 van het resultaat in kennis te stellen. LONDEN, 3 Aug. Het Engelsche Kanaalschip „Prinses Ena", metende 2000 ton, is, zooals reeds in het kort gemeld hedenmiddag in de nabij heid van het eiland Jersey in brand gevlogen, zoodat de bemanning het schip verlaten moest. Er bevonden zich geen passagiers aan boord. Zaterdagmorgen tegen 8 uur kwam Albury's burgemeester, de heer Alfred Waugh en zijn echtgenoote met den boottrein uit Hoek van Holland aan het Centraal Station aan. Onmiddellijk begaf hij zich naar het Amstel-Hotel, waar Dr. Slotboom van de K.L.M. den man, die den Nederlandschen Melbourne- vliegers zulke onschatbare diensten heeft bewezen, ontving. We hebben gelegenheid gehad om rustig een oogenblik met den vriendelijke Australischen magistraat en zijn echtgenoote te praten, die zeer getroffen waren door de hartelijkheid van de ontvangst in Holland. „Het begon al in Hoek van Holland", zei de burgemeester, „de heer Gilissen, die indertijd tot de passagièrs van de „Uiver" behoorde, wachtte ons daar als een goede oude vriend op. M'n vrouw bood hij prachtige bloemen aan. Ik vond het buitengewoon prettig hem terug te zien. We hebben in Albury bijzonder gezel lig gepraat en ik herinner me nog, hoe we ons naar aanleiding van een sigaar verdiepten in de mogelijkheden van de moderne techniek. „Naar aanleiding van een sigaar?" „Ja, lachte de heer Waugh, meneer Gilissen had in Berlijn sigaren gekocht voor hij naar Engeland vertrok om met de „Uiver" te star ten. Diezelfde sigaren rookten we een paar dagen later in Australië. Dan vertelt de burgemeester verder over zijn ontvangst in Nederland: „Aan de stations ston den groepen belangstellenden, om me toe te wuiven en om me welkom te heeten in Neder land. Maar ik wist al, dat ik hier veel vrienden heb. Meer dan 150 brieven bereikten me uit Holland, er is zelfs een meneer, die mij zes maal geschreven heeft. Kijkt u zelf maar, ik heb alle adressen in dit boekje aangeteekend en als het eenigszins mogelijk is, wil ik ze allemaal per soonlijk bedanken. Vooral de scholen, die mij schreven, hoop ik te kunnen bezoeken. Ik heb souvenirs uit Australië voor ze meegebracht." We zijn bezig het reisprogramma vast te stel len, er zijn natuurlijk plaatsen, die mij bijzonder mteresseeren, zooals b.v. de Zuiderzeewerken. Daar wordt in Australië met bewondering over gesproken. Maar ik hoop zooveel mogelijk plaatsen te bezoeken. Ik heb een missie te volbrengen, ik heb de sympathie en de vriendschapsgevoelens van Albury en het geheele Australische volk over te brengen. Uw Vorstin heeft mij zeer ge lukkig gemaakt, door mij een Koninklijke on derscheiding toe te kennen en ik zal het bijzon der op prijs stellen door H. M. de Koningin in audiëntie te worden ontvangen. Ook hoop 'k weldra uw eersten minister Dr. Colijn te ont moeten. Het is op dit oogenblik nog niet vast gesteld, wanneer ik mijn bezoek aan burgemees ter de Vlugt zal brengen; ik zal hem vragen de maquette, welke ik meebreng, te aanvaarden. „Bent u al eens eerder in Nederland geweest?" „Nooit, maar 't is een prachtig land met een hartelijke bevolking en ik hoop nu m'n schade in te halen." Wel heb ik meermalen Europa bezocht. Om de tien jaar maak ik een reis. Nu de vliegtuigverbindingen zooveel beter zijn geworden, hoop ik ieder Jaar naar Europa te komen. „En nu," zoo eindigde mr. Waugh, „moet u nog even mee naar m'n kamer gaan, om de Burgemeester Waugh van Albury bloemen te zien, die ik van alle kanten mocht ontvangen." De burgemeester van Albury, de heer Waugh heeft Zaterdagmorgen om elf uur, vergezeld van zjjn echtgenoote, en dr. Slothouwer van de K. L. M., ten stadhuize een bezoek gebracht aan den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. De beide ambtgenooten hebben geruimen tijd in de burgemeesterskamer met elkaar ge sproken. In dit onderhoud heeft de Australische burgemeester verklaard, dat hij buitengewoon was ingenomen met de ontvangst hier te lande en dat hij de Nederlanders zulk een sympathiek volk vond. Tot zijn leedwezen kon hij ditmaal de maquette, die hij uit zijn woonplaats voor zijn Amsterdamschen collega had meegebracht, niet aanbieden, omdat zijn bagage nog niet was aangekomen. Hij hoopte nog in de gelegenheid te worden gesteld dit geschenk aan te bieden. Nadat dr. de Vlugt aan zijn gasten de Raads zaal had laten zien nam men afscheid. De „Prinses Ena" had tegen den middag alle 600 passagiers in Jersey aan land gezet en ver volgde nu de reis naar St. Malo aan de Fran sche Noordkust. Tegen 15 uur zag men vanaf de kust, dat het schip gehuld was in een dikke rookwolk. Even later werd het bericht ontvan gen, dat de kapitein en de uit 38 koppen be staande bemanning in de reddingsbooten het schip hadden verlaten. Een vliegtuig meldde dat het volkomen onmogelijk was dicht bij het schip te komen, aangezien het van voor- tot ach tersteven in lichterlaaie stond en reeds sterk slagzij maakte. De bemanning werd door een voorbijvarend stoomschip aan boord genomen. HAARLEM, 3 Aug. Examen hoofdakte. Ge ëxamineerd 4 vrouwelijke en 4 mannelijke candidaten. Geslaagd: mej. E. J. G. Sutman te Bloemendaal en de heeren J. Riemersma te Urk, J. de Vries te Den Helder, M. A. van Willigen te Monnikendam en R. Kindsma te Den Helder. Afgewezen 3. Onder begunstiging van fraai zomerweer nam Zater<laS om 11.15 de laatste wedstrijd dien de Free Foresters dit seizoen in ons land spelen een aanvang. De Hollanders openden met Gierum en J. v. d. Bosch op Nevinson en Miles. De Free Foresters waren gehandicapt doordat Dealy wegens een spierverrekking niet kon bowlen. In het veld werd hij eveneens ver vangen. Het openingspaar begint goed en het is vooral Gierum die runs maakt. Nevinson bowlt weer zeer snel, doch laat af en toe ge vaarlijke „bumpers" los die langs het hoofd van de batsmen suizen. Miles bowlt wel zuiver doch is niet lastig te bespelen. Op 45 komt het eerste succes voor de Engelschen wanneer J. v. d. Bosch in de slips gevangen wordt. De Beus speelt onzeker en valt op 68 als tweede slachtoffer van de prachtig bowlende Nevin son op silly-mid-on gevangen. Gierum is inmiddels ingespeeld en ontvangt goeden steun van W. v. d. Bosch. Op 81 wordt Cobb aangezet. Glerum's drives zijn een lust voor het oog. Om 1 uur gaat met een harde vier de 100 op. Gierum heeft er dan 62. Op 104 doet Cornu een prachtvang in de slips op Cobb en v. d. Bosch kan vertrekken. In de middaguren is de belangstelling zeer groot. Kramer ziet juist voor de lunchpauze op 105 Gierum voor een prachtige 64 (8 X wederom door den snellen Nevinson gebowld, gaan. Het wordt na de hervatting 5/113 als van Manen onder een hoog opkomenden bal van Nevinson komt en in de slips gevangen wordt. Het ziet er niet best uit voor de Hol landers, doch Kramer en Wittebol brengen verbetering en het is vooral de Rood en Witter die een perfecte innings speelt, zijn lenig pols en vooral goed voetwerk vallen op. Fraaie leg- slagen komen van zijn bat. Wittebol bepaalt zich tot verdedigen. De 150 komen op het sco- ringbord. Vier runs later wordt Kramer alweer door Nevinson voor een prachtige 29 gebowld. André van Baasbank slaat direct een vier op Nevinson doch op den volgenden bal wordt hij gemakkelijk door Crutchley gevangen. Op het zelfde totaal gaat Wittebol 1. bw. Schnitzer en Terwiel komen nu samen. De V. O. C.-er be gint er direct het hout op te leggen en toont voor Nevinson niet het minste ontzag te heb ben. Schnitzer laat zich evenmin onbetuigd en mept een bal van Cornu voor zes in het pa viljoen. Het runnen is uiterst scherp en het spel buitengewoon levendig, het applaus is niet van de lucht. Met een single brengt Schnitzer de 200 op. Het gaat steeds harder. Weer slaat Schnitzer Cornu voor zes. Eerst op 241 wordt Terwiel voor een brutale 43 ge- stumpd. Op 245 komt het einde wanneer Ne vinson Schnitzer voor een stijlvolle 42 bowlt. Het fielden der Engelschen was goed. De aan val drijft geheel #>p Nevinson die ook nu het leeuwenaandeel van de wickets opeischte. Om 3.55 beginnen de Engelschen met. Twi ning en Boddington op Terwiel en Gierum. Laatstgenoemde wordt na 2 overs door Sod- derland vervangen. De runs komen in lang zaam tempo. Het is voornamelijk Boddington die scoort. Op 27 speelt Twining een bal van Sodderiand in zijn wicket. Op 39 komt het 2de succes wanneer Terwiel die langzamerhand zijn lengte te pakken krijgt het wicket van Boddington neemt voor een goede 24. Het suc ces blijft aanhouden. Op 43 gaat Cobb 1. bw. en 6 runs later doet Jan v. d. Bosch een prachtvang achter het wicket op Terwiel's bowlen, waarna Tuff vertrekken kan. Howell slaat dan 3 magnifieke vieren op Sodderiand. Miles verdedigt. Op 73 drijft Howell Sodder iand hard doch hoog naar vpren. Kramer vangt den bal pracht op mid-on. (573). Sodderiand bowlt hierna eenige zeer goede overs. De score gaat slechts langzaam omhoog. Miles en Crutchley zijn samen en houden stand. Miles drijft prachtig en brengt met een vier op W. De mededeeling in onze vorige edities, dat het vertrekuur van onze tweedaagsche. welke hedenmorgenvertrokken is, een uur later was gesteld is aanleiding geweest tot misverstand. De deelnemers aan onzen drie- daagschen trip naar Brussel, welke morgen vertrekt, dienen er goede nota van te nemen, dat het vertrek uur voor deze reis onveranderd is gebleven. De vertrektijden van de drie- daagsche welke morgen vertrekt, zyn dus: Haarlem half zeven, Am sterdam zeven uur en Utrecht acht uur. Er is voor dezen tocht geen plaats meer. v. d. Bosch, die voor Terwiel is gaan bowlen, de 100 op. Crutchiey's spel verraadt nog altijd den speler van klasse die hij in zijn jongere jaren was. Hij speelt ook nu nog prachtig. Het grondfielden der Hollanders is minder goed. Beide batsmen zijn volkomen ingespeeld en scoren, alles fraai langs den grond, naar alle zijden van het veld. Van Manen wisselt zijn aanval voortdurend, neemt ook zelf den bal ter hand, zonder succes. Eerst op 153 wordt Crutchley gemakkelijk door de Beus gemist. Miles haalt zijn 50. Kort voor zeven plaatst hij zijn been voor een rechten bal van Terwiel en is lbw. Hij scoorde een prachtige 60 (8 X 4) 6 v. 169) en met Crutchley 95 voor het 6e wicket. Capt. Stanley slaat een 4 en 2 op Ter wiel, waarna om zeven uur gestopt wordt. Crutchley 34 not out, Stanley 6 not out Stand 177 voor 6. Scores Nederlandsch Elftal 1ste innings Mr. H. W. Gierum b. Nevinson 64 Jhr. J. v. d. Bosch c substitute b Nevinson 9 A. M. J. de Beus c substitute b Nevinson 13 Jhr. W. v. d. Bosch c Cornu b Cobb 7 W. Kramer b Nevinson 29 Mr. H. van Manen c Twining b Nevinson 6 W. Wittebol lbw b Cornu 6 A. van Baasbank c Crutchley b Nevinson 4 H. Schnitzer b Nevinson 42 A. Terwiel st Boddington b Cornu 43 L. J. Sodderiand not out 1 extra's 20 Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han dels tarief. totaal 245 O. M. R. W. J. H. Nevinson 28 5 93 7 H. P. Miles 21 5 62 G. Cornu 13 3 44 2 R. G. S. Cobb 6 20 1 C. R. Tuff 1 6 Wicketval' 1/45 2/68 3/104 4/105 5/43 7/158 8/158 9/241 10/245. Free Foresters 1ste innings R. H. Twining b Sodderiand R. A. Boddington lbw b Terwiel 24 C. R. Tuff c J. v. d. Bosch b Terwiel 8 R. G. S. Cobb lbw Terwiel 0 M. Howell c Kramer b Sodderiand 29 Capt. H. P. Miles lbw b Terwiel 60 G. E. V. Crutchley not out 34 Capt. K B. Stanley not out 6 G. Cornu, to bat W. Decley, to bat J. H. Nevinson, to bat extra's 13 177 v. 6 REIJKJAVIK, 3 Aug. (Reuter) De avia- teur Solberg, die een vlucht Amerika-Noorwe- gen onderneemt, daalde om 17.30 plaatselijken tijd te Bildudal op West-IJsland, komend van Angmagsalik (Oost-Groenland). MOSKOU, 3 Aug. (Reuter) Een Sovjet vliegtuig, dat zal trachten een non-stopvlucht van Moskou naar San Francisco te maken, is om 6 uur plaatselijken tijd gestart. Het wordt bestuurd door piloot Levanesky. De route voert over de Noordpool, en indien de tocht slaagt, zal instelling van een geregelden luchtdienst via de Noordpool worden overwogen. MOSKOU, 3 Aug. (Reuter.) Het vliegtuig, dat hedenmorgen naar San Francisco is ge start, zal over 3000 KM. ijsbanken moeten vlie gen, alsmede over een duizendtal kilometers oceaan en de nog geheel onbekende gebieden van Noord-Canada. De snelheid van het vlieg tuig bij het vertrek bedroeg niet meer dan 150 K.M. per uur. In verband met den Poolzomer zal slechts 16 uur in de duisternis gevlogen behoeven te wor den, met den wind, die een snelheid heeft van ongeveer 40 K.M. per uur, achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3