Deken Hartman f In memoriam Jos. van Langen God en de Keizer GEEN BIJEENROEPING DER TWEEDE KAMER BEZUINIGINGSONTWERP i wv ZONDAG 4 AUGUSTUS 1935 LEEKEPREEKEN Burgemeester Waugh in Nederland Heden bezoek aan Schiphol HET AUTO-ONGELUK BIJ EDE Begrafenis van een der slachtoffers DE SALARISSEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS De Katholieke fractie acht het juister tot September te wachten Vermoedelijk in October behan deling in de Tweede Kamer GEVAARLIJK SPINNEWEB OPSPORING VERZOCHT Klassieke cursus in Tilburg Een vruchtbaar priesterleven beëindigd Deken C. Hartman f De Noorsche reis van de „Tarakan Indrukken van een der deel nemende scholieren DE ZUIVERING TE OSS Een arrestatie na bekentenis SNELLE FILMREPORTAGE De aankomst van den burge meester van Albury Adviesbureau van Schoevers te Batavia Vacantiecursus aan boord van de „Prinses Juliana" Heffing op melkpoeder en blokmelk Een laatste groet uit Pey-Echt AARDSCHOKKEN IN INDIË WAARGENOMEN Nieuwe luchtlijnen van de K.N.I.L.M. FRAUDE BIJ DE DOUANE UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Notariaat Rechterlijke macht Onder de vele twistgesprekken, die Jezus met de Sanhedristen, de Farizeeërs en de Herodianen voerde en die wij altijd Weer met nieuwe bewondering bij de Evange listen lezen, is wel het meest verbluffende dat, waarin Zijn meening over het moeilijke belas- tingvraagstuk werd gevraagd. Het was de laat ste aanval, die aan de gevangenneming vooraf ging. Op alle punten in openbaar debat gesla gen, wilden Jezus' vijanden nog éénmaal be proeven Hem in zijn eigen woorden te vangen. Zoo zijn de practijken van alle huichelachtige schijnvromen, die een onschuldige uit den weg willen ruimen: zij schrikken terug voor openlijk geweld en zoeken zoo lang mogelijk naar een aannemelijke beschuldiging. De Sanhedristen meenden een val gevonden te hebben, waaraan hun prooi niet kon ontkomen. Om de zaak nog beter te doen slagen traden zy ditmaal zelf niet op, maar verscholen zich achter spionnen, die voorwendden gewetensvragen te hebben. zy stelden de moeiiyke vraag omtrent de geoor loofdheid van belasting betalen, een vraagstuk dat by de toenmalige joden al twintig jaar bran dende was. Is het een jood, wiens land, wiens heilig Israël, overweldigd is door de Romeinen, geoorloofd om aan den landvoogd van die ver overaars belasting te betalen? Eenige tientallen jaren tevoren had Judas de Galileeër de vraag in dezen zin opgelostbelasting betalen betee- kent gehoorzaamheid betuigen aan de vreemde lingen, wat zeggen wil gehoorzaamheid weigeren aan God, den eenigen koning van Israël. De vrome joden van dien tyd hadden dan ook be taling geweigerd, wat aanleiding had gegeven tot revolutie en gevangenneming. Was er eekerder val aan Jezus te stellen? Is het geoor loofd belasting te betalen? Zei hy ja, dan ver loochende hy Zyn volk en de rechten van God; zei Hij neen, dan spoorde hij aan tot opstand tegen het Romeinsche gezag. Er was ditmaal dus geen ontkomen aan. Wy weten hoe Jezus met een enkel woord dezen opzet deed mislukken. Rome had het recht van aanmunten aan zichzelf gehouden. Dat hadden de slimmelingen over het hoofd gezien. Toen Jezus dan ook zeide: laat my een tienling zien, waren zij verloren. „Van wien is dit het beeld en het opschrift?" Het antwoord moest wel zijn: „van den keizer." Waarop prompt de verlossende uitspraak volgde: „Geef dan den keizer, wat den keizer toekomt en aan God, wat God toekomt." Welk een onmetehjk verschil is er toch tus schen goddelüke en menscheiyke wijsheid. Je zus loste een schynbaar onoplosbare vraag in één zin op; wy, menschen, vechten eeuwen lang, schrijven bibliotheken vol en disputeeren zonder ophouden over veel eenvoudiger vraagstukken. Daar is b.v. de vraag, welke met het boven staande verband houdt en er ook voor goed- Willenden geheel mee beantwoord is: moet ik aan de burgeriyke overheid gehoorzamen; mag ik in bepaalde gevallen gehoorzaamheid weige ren? Heeft mijn vorst, myn land,, het hoogste burgeriyke gezag, volle recht op myn persoon, of heb ik nog afzonderiyke rechten, waaraan zy niet mogen raken? Is het eigenlijk niet dwaas, dat in de twintig ste eeuw, nadat reeds zoovele geslachten over deze vraag gedisputeerd hebben, zulk een pro bleem nu nog gesteld wordt? En toch, juist in onzen tyd worstelen weer honderdduizenden, ook van onze geloofsgenooten, met deze moei- hjkheid. Honderdduizenden lossen ze zelfs in verkeerden zin op, wat hun op verlies van hun zielevrede en van het kostbaarste dat een mensch heeft, zijn geloof, komt te staan. In zeer sterke mate zien wij dit drama da- gel yks over onze Ooster grenzen zich afspelen. Daar zegt een Duitsch minister: er mag in uw ziel geen verdeeldheid zyn. Gy kunt niet aan twee machten tegeiyk toebehooren. Wan neer de overheid u zegt, dat zij het christen dom beschermt, dan moet ge dat gelooven en verder naar geen priesters of bisschoppen luis teren. Ge hebt maar één waarheid te kennen en daarnaar te handelen: ge zyt Duitscher met een Duitsch lichaam en een Duitsche ziel. Al wat in strijd komt met de wetten en voor schriften van den Leider van het Duitsche .volk moet valsch en onwaarachtig zyn. En de mindere goden, de burgemeesters, trek ken de consequentie uit deze simplistische rede neering met een bevel aan alle ambtenaren om hun kinderen van de bijzondere school weg te nemen en op de staatsscholen te plaatsen; om hen verwijderd te houden van christeiyke jeugd organisaties enzoovoorts. Terecht, wanneer men het woord van zulk een minister voor waar aan neemt. Wanneer immers de Staat onfeilbaar en het hoogste gezag is, wanneer de Staatsparty eigen scholen en eigen jeugdorganisaties heeft, zullen de dienaren dan hun kinderen op secte- scholen doen en aan sectarische organisaties toevertrouwen? Wanneer er één leider, één wet, één land en één volk is, kan dan nog geduld worden, dat het opgroeiende geslacht, de hoop van het vaderland, op verschillende manier en naar verschillende denkrichtingen wordt opge voed? Moet heel de jeugd dan niet van jongs af aan met dezelfde staatsideeën worden door trokken? Dat immers is de eenige kans om al thans in een volgend geslacht een eensdenkend en eenswillend volk te vormen! Ziedaar het probleem, de verleiding, de ver lokking, waarvoor honderdduizenden staan en geen uitweg weten; waarby de meesten zich laten gaan en wegglijden naar den kant van wie uiteriyk de sterksten zijn. En toch, de vraag is zoo gemakkeiyk op te lossen. Een kind met den katechismus in de hand kan het antwoord geven. Men zegt: aan den leider van het land zyn alle burgers blinde gehoorzaamheid verschuldigd; heel het volk be hoort met al zijn vezels aan den Staat. Maar wat zijn die burgers? Het zyn menschen. En wat is de mensch? Het katechismuskind ant woordt u prompt: de mensch is een redeiyk schepsel Gods bestaande uit een onsterfelijke ziel en een sterfelyk lichaam. En waartoe is hy hier in de wereld, in uw land, in uw staat? Het zelfde katechismuskind antwoordt weex: om God te dienen op aarde en Hem eenmaal te aan schouwen in den Hemel! Er zijn dus geen moeilykheden, wanneer men ze maar niet zelf zoekt. De burgeriyke over heid, de staatsmacht, zijn belangrijke factoren in het leven der gemeenschap. Zij hebben een hooge roeping en een voorname herkomst. Alle gezag komt van God, leerde reeds Paulus. De burgeriyke macht kan zich dus op God zelf beroepen. Maar onder één voorwaarde, dat zij zelf op de eerste plaats begint met God te er kennen en Zijn wil te volbrengen. Wanneer zy dit doet, dan ziet zy onmiddellyk de scheidings- lyn, welke tusschen het geestelyk en wereldlijk gezag getrokken i. God zond zijn Zoon om alle menschen te verlossen; die Zoon stichtte een kerk en gaf in Petrus de rechtsmacht over de zielen aan de opvolgers der apostelen. Zóó is de taak tusschen burgerlyk en kerkelyk gezag scherp verdeeld en geen logisch denkend mensch kan daartegen iets opwerpen: de burgerlijke overheid heeft de zorg voor de lichamen harer onderdanen; zij heeft voor de stoffelijke wel vaart alle regels te treffen welke zy noodig acht om het tijdelijk geluk der burgers te verzekeren. Daarnaast heeft de kerk dg zorg voor de zielen. Beide machten moeten den mensch brengen tot zijn einddoel: de staatsmacht indirect, doordat de mensch de stoffelijke goederen moet aan wenden om zyn leven te onderhouden en dat leven is uiteindelyk bestemd voor een eeuwig geluk. De kerk direct, doordat zij den mensch leert om boven de stof uit steeds het oog naar boven gericht te houden. Wie nu leert dat de staatsmacht in zich soeverein is, den burger met lijf en ziel kan opvorderen en het heil van den staat tot eenige en hoogste wet kan ver klaren, die faalt. Immers, alle macht is uit God, ook de staatsmacht. De volksleider dus, die zich zelf als de opperste macht, onafhankelyk van welke andere macht ook, opwerpt en die beslag legt op de ziel van het kind, die matigt zich rechten aan, welke hem niet toekomen; die maakt zichzelf tot God, wat belachelijk is. Ook voor den modernen mensch is dus het antwoord op de vraag: is het geoorloofd den keizer cyns te betalen, gegeven in het antwoord van Jezus aan de Farizeeën: geef den keizer, wat van den keizer is, dus gehoorzaam aan de burgerlijke overheid in datgene waarin zy macht heeft te bevelen; en geef God, wat aan God toekomt, dat is: luister naar de kerk, in alles, waarin zy Gods woord verklaart. LIBRA. Omtrent de bezoeken, welke Albury's burge meester, de heer A. Waugh, zal afleggen, ver nemen wy, dat de burgemeester Maandagoch tend om elf uur door den minister-president, Z. Exc. H. Colijn, in audiëntie zal worden ont vangen. Hedenochtend zal de heer Waugh een bezoek brengen aan het vliegveld Schiphol. Om hem te ontvangen zullen aanwezig zyn de onder directeur van de K. L. M., de heer Guillonard, de heeren Dellaert, Thomson en dr. Slotboom van de K. L. M. en de heer Nobel, waarnemend- directeur van de Handelsinrichtingen. Na het bezoek, zal in het restaurant de lunch worden gebruikt. Het verdere programma is nog niet vastgesteld. Vrijdagmiddag is te Borne in Twente, onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den zoo noodlottig by het auto-ongeluk op den weg van Arnhem naar Ede om het leven gekomen 25-jarigen A. H. Rierink, reserve-officier. Bij de groeve werd allereerst het woord ge voerd door den voorzitter van de Twentsche Vereeniging van Reserve-officieren, majoor Stroink, wegens verhindering van den voor zitter Baron van Voorst tot Voorst. Tevens sprak hy namens het Twentsch verband van den Byz. Vrijw. Landstorm. Hierna sprak de heer K. J. Spanjaard na mens de directie der N. V. Stoomspinneryen en Weveryen, terwyi de heer Frost nog zeer waar- deerende woorden sprak namens het kantoor personeel der fa. Spanjaard. Als vriend van den overledene sprak de heer D Spanjaard enkele woorden van afscheid. Naast een negental officieren waren verschil lende vooraanstaande personen aanwezig, ter wyl een groot aantal kransen en bloemstukken de baar dekten. Een oom van den overledene, Ds. ten Cate, dankte namens de familie voor de vele blyken van belangstelling en de waardeerende woor den. De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken behandelde in hare vergadering van Woensdag het ontwerp „Salarisbesluit N. O. 1936" hetwelk op 1 Sep tember a.s. in werking zal treden. Behoudens enkele opmerkingen aangaande het Georganiseerd Overleg ter zake en aan gaande de salarisregeling van enkele groepen van leeraren bij het avondonderwys, vereenig- de de Commissie zich met de ontworpen rege ling, welke dient ter vervanging van de be staande bezoldigingsregeling voor het Nyver- heidsonderwys, vervat in het Koninkiyk be sluit van 31 Mei 1926, Staatsblad No. 159. Eveneens vereenigde de Commissie zich met de door de Regeering voorgestelde wyziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit 1934, nopens eenige ambten by het Loodswe zen, betonning, bebakening en verlichting. Ook aangaande enkele andere voorstellen van mindere beteekenis stelde zy haar advies vast. Voorts besloot de Commissie der Regeering te verzoeken den Voorzitter van de byzondere en dienstcommissiën kenbaar te willen maken dat geen bezwaar behoeft te worden gemaakt tegen het door deze commissiën doen behan delen van onderwerpen, betreffende de op ar beidscontracten betrekking hebbende byzon dere arbeids- en dienstvoorwaardea. Zaterdagmiddag vergaderde in het gebouw der Tweede Kamer de katholieke Kamerfractie ter bespreking van den politieken toestand, inge treden door de ambtsaanvaarding van de leden van het extra-parlementaire kabmet-Colijn in zyn huidige samenstelling. Overwogen werd o.m. de vraag, of er aanleiding is, tot den voor zitter der Tweede Kamer het verzoek te rich ten, de Kamer byeen te roepen. In verband met de mededeeling in de radio-rede van dr. Coiyn, dat net kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Staten-Generaal zou mede- deelen, werd het van de zyde der fractie juister geacht, behoudens byzondere om standigheden, deze mededeeling af te wach ten en dan te overwegen, of het wenschelijk is, in de Kamer voor te stellen, de Troon rede met een adres van antwoord te be antwoorden of wel een interpellatie aan te vragen. Naar wy vernemen, zal het Bezuinigingsont- werp, welke behandeling in de Tweede Kamer door het conflict met het vorige kabinet geen voortgang kon vinden, in October a.s. opnieuw behandeld worden. Op deze wyze biyft het mogelijk, dat de daarin bevatte maatregelen nog op 1 Januari 1936 van kracht zullen wor den. De gebroeders B. uit Honselersdijk hadden in April j.l. aldaar in een kruidenierswinkel het publiek gelegenheid gegeven om tegen be taling van 5 cent deel te nemen aan een z.g. „Spinnewebprijsvraag". Bij deze prijsvraag was een verklaring, hoe men te werk moest gaan om invloed te kunnen uitoefenen op het win nen van een prijs. Uit een langwerpige doos moest men namelyk een genummerd papiertje trekken en indien het op het getrokken papier tje vermelde nummer correspondeerde met de op de cadeaulyst aangegeven nummers, had men recht op een prijs. De puzzle was echter zoo ingewikkeld, dat het geluk om een prijs te winnen een overwegende rol speelt. Wegens overtreding van de Loterywet eisch- te de ambtenaar van het O.M. te Den Haag 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Er rekening mede houdende, dat verdachten te goeder trouw hebben gehandeld en in de veronderstelling hebben verkeerd, dat, aangezien in eenige ge meenten deze prysvraag niet strafrechtelyk wordt vervolgd, deze puzzle niet onder de Lo- terijwet zou vallen, veroordeelde de kantonrech ter ieder tot 15 boete subs. 5 dagen hechte nis. Het geboortehuis van MmeCurie is ineengestort. Verscheidene per sonen werden onder de puinhoopen bedolven. Brandweerlieden bij de opruiming van de ruïne De commissaris van politie te Groningen verzoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van Jan Hendricus Bulthuis, oud 18 jaar, magazijnbediende, verdacht van diefstal van geld. Signalement: normale lengte, slank postuur, blond haar en blonde wenkbrauwen, SGheiding in het midden, hoog voorhoofd, blauwe oogen, ovaal bleek gelaat. Hy is gekleed in een zwart blauw gestreept jasje, grijze broek, rood polo shirt, roode gehaakte das en lage zwarte schoe nen. In een uitlating zeide hy naar België te wil len. In die richting wordt het onderzoek voort gezet. By voldoende deelname zal door de R. K. Leergangen te Tilburg in September as. voor docenten in klassieke talen aan Seminaria, Kloosterscholen enz. wederom een twee-jarige cursus worden georganiseerd onder leiding van Dr. P. de Brouwer'en Dr. A. Meuwese. Inlichtingen worden verstrekt door den Rec tor der R. K. Leergangen te Tilburg. De Hoogeerwaarde heer Deken C. Hart man, die sedert 12 Juni j.l. in het St. Elisa- bethsgast- of ziekenhuis te Amersfoort werd verpleegd, is Zaterdagavond tusschen zes en zeven uur overleden. De teraardebestelling zal a.s. Woensdag plaats hebben. Cornells Hartman werd 30 September 1878 te Soest geboren. Na zyn voorbereidende studies op de Seminaria te hebben volbracht, werd hy priester gewyd 15 Aug. 1802. Achtereenvolgens werd hy benoemd tot assistent te Drempt (5 Sept. 1902), kapelaan te Doornenburg (11 Sept. 1903), kapelaan te Arnhem, par. H. Martinus (b Oct. 1805)bijna twee jaar later, namelijk 29 Aug. 1907 volgde zyn benoeming tot direc teur van het Groot-Seminarie te Rijsenburg, welke functie hy bekleedde tot 3 Dec. 1920, toen de zeereerw. heer Hartman belast werd met het pastoraat van de parochie van den F. Francis- cus Xaverius te Amersfoort. Als opvolger van wijlen den Hoogeerw. heer L. a. F. X. Foch, werd pastoor Hartman 21 Juli 1934 benoemd tot deken van Amersfoort en op 13 September 1934 volgde zijne benoe ming tot kanunnik van het Metropolitaaan Kapittel. Deken Hartman was lid van het college Pa- rochi-Consultores en stond by het college „Judices et Ministri Tribunales" vermeld als Judex Prosynodalis; hij behoorde tot de Li- brorum Censores of boekenkeurders in het Aartsbisdom Utrecht en was lid van de Litur gische Commissie in het Aartsbisdom. Kanunnik Hartman was Ridder in de Orde Zaterdagochtend half zes is het ss. „Tara kan" van zyn derde reis uit Noorwegen terug gekeerd. Dit keer was het schip geheel bezet met leerlingen van verschillende katholieke middelbare scholen in Nederland. Van het begin tot het eind van den tocht is de stemming erin geweest, waartoe het speciale „Tarakan"-zangboek zeer zeker veel heeft by- gedragen. Zelden zullen de bergen zooveel ge organiseerd lawaai boven dat der watervallen uit gehoord hebben. We zyn er trotsch op, dat we ons „Tarakan- ners" kunnen noemen. We zyn allemaal bur gers geworden van den staat „Tarakan", waar van kapitein Molenaar president is. Van alles hebben we in deze republiek meegemaakt. Veel hebben we genoten en geleerd, meer dan we ooit in jaren uit boeken konden opsnuffelen. We hebben kennis gemaakt met het leven van den Hollandschen zeeman, we hebben den roep der zee leeren kennen.... en liefhebben; en ook tevens de beklemming der bergen ge voeld. In de Sogne-fjord konden we de majestueuze kracht van de woeste natuur be wonderen: kale rotsen van meer dan duizend meter hoog, waaruit hier en daar als door een onzichtbare hand groote brokken zyn gegre pen, die eerst zijn fyngeknepen en dan aan den voet van den berg zyn neergegooid. In de Hardanger-fjord daarentegen is alles fyner. Af en toe wisselt een, donker groepje dennenboomen het gras-groen af, wat het zil verachtige van de watervallen nog meer accen tueert. Zeer typisch steken de houten speel goedachtige huisjes tegen het landschap af. Al leen Bergen maakt door zyn schitterende lig ging een grootschen indruk. By de andere plaatsen kan men nauweiyks gelooven dat er menschen wonen. Ook als men er door loopt komt men slechts een enkelen souvenir-ver- kooper tegen. Wat het leven aan boord betreft: ik geloof als men ons voor een volgenden keer zou vra gen, wat we liever wilden, een passagiers- of een vrachtschip, dat het antwoord dan eenstem mig (hoewel in verschillende dialecten) zou zyn; een vrachtschip. Daarop is voor ons im mers de eenige kans om 's avonds bij het naar bed gaan zooveel pret te maken als in de af- geloopen week. Dat die pret zelfs zoover ging, dat er een speciale nachtnacht van leiders moest worden ingesteld, pleit eerder voor dan tegen de stemming aan boord. Het bevel „Corveeërs, eten halen" klinkt op zichzelf al aangenaam in de ooren. De gezel lige manier waarop de sportleiders Kammeyer en Postma het echter uitriepen, maakte het dubbel aangenaam. Ook in het organiseeren van sportwedstryden waren zy onuitputtelijk. Het toppunt was wel de touwtrekwedstrijd tus schen de bemanning en de leiders. De beman ning was natuuriyk sterk favoriet. Het was dan ook zeer verdienstelijk van de leiders, dat ze den eersten wedstry d onbeslist wisten te hou den. Dit was echter niet hun eenige verdienste. Op den gala-afscheidsavond (Vrijdag-avond) is het al naar voren gebracht: wij kunnen hun niet dankbaar genoeg zyn voor alles wat ze voor ons gedaan hebben. Ze hadden hun taak op verschillende manieren kunnen opvatten. O. a. hadden ze ons alleen de tochten kunnen laten maken, terwijl ze zelf in auto's ons voor bij hadden kunnen snorren; ze hebben het niet gedaan, ze hebben met ons de tochten naar Fjaerland, Stalheim en den Vöringfos-waterval (resp. 10, 30 en 36 K.M.) meegemaakt, met ons hebben ze corvee-dienst verricht, met ons heb ben ze het „Haverdegort met spercieboqnen" ge zongen. Een extra dankwoord verdienen hoofdleider Bouman en de extra-leider v. d. Broek. En als we dan nog kapitein Molenaar huldi gen voor de wyze waarop hy zijn „Tarakan"- republiek bestuurd heeft, dan sluiten we daar- by zyn heelen staf medewerkers in, van het koksmaatje tot aan den eersten stuurman Schaafsma. Three cheers voor „Tarakan"! J. de K. van Oranje Nassau en drager van de zilveren eeremedaille van het Oostenrijksche Roode Kruis. Zijn vry onverwachtsch heengaan heeft een diepe wonde geslagen in het hart van menig katholiek Amersfoorter, in het byzonder van hen, die hem als een stillen weldoener leerden kennen. Zijn verscheiden zal ongetwijfeld in breeden kring diep betreurd worden. Hy ruste in vrede. De door de gemeente-politie te Oss gearres teerde J. B. heeft Zaterdag ten overstaan van de politie bekend, medeplichtig te zyn aan een in Januari 1934 gepleegde inbraak by den slager Jansen op den Heuvel te Oss. Naar aanleiding van deze bekentenis is des middags door de gemeente-politie gearresteerd de 32- jarige J. den B., verdacht van medeplichtig heid aan bovengenoemde inbraak en meer dere gepleegde diefstallen. De burgemeester van Albury, mr. A. Waugh, heeft Zaterdagmorgen kort na zyn aankomst te Amsterdam een korte toespraak gehouden voor het Polygoon filmjournaal. Reeds Zater dagmiddag werd de opname van de aankomst van den burgemeester met de toespraak in de voornaamste bioscoop-theaters van Nederland in het filmjournaal vertoond. Teneinde een nauwer contact tusschen ouders in Indië en studeerende kinderen in Nederland tot stand te brengen, heeft de Directie van de Schoevers-organisatie besloten een eigen kan toor in Batavia op te richten. Het ligt voorloopig niet in de bedoeling om op Java onderwysinrichtingen te stichten, doch het bureau zal zich hoofdzakelijk bezig houden met het geven van inlichtingen aan ouders, wier kinderen naar Batavia vertrekken. De werkingssfeer van het Batavia-kantoor zal niet beperkt blijven tot het onderwys, dat door het Instituut Schoevers gegeven wordt, doch zich ook over andere schooltypen uitstrekken. Gedurende de vaart van de „Prinses Julia na" van Venlo naar Sliedrecht werden aan boord een drietal inleidingen gehouden. De heer C. H. Hebeis, leeraar aan de Binnen- vaartschool te Rotterdam, sprak over het on derwerp: „Is het onderwijs voor de opleiding tot radiotelefonist aan de Binnenvaartscholen gewenscht?" Gezien het toenemend aantal ontvanginstal- laties en de vraag uit het bedryf om schip pers, die deze installaties kunnen bedienen, moet dit voor de groote scholen zeer zeker bevestigend worden beantwoord. Naar aanleiding van de besprekingen over de lezing van den heer J. Huizinga, burge meester van Temeuzen, werd besloten er by de Regeering op aan te dringen de wetteiyke verplichting van een diploma voor de schip pers in te. stellen. Des namiddags hield de heer A. Brakel uit Rotterdam een lezing over het nut van het Esperanto als wereldhulptaal. De vergadering kwam tot de conclusie, dat, gezien den grooten achterstand op het gebied van onderwys aan de schippers, het nog geen aanbeveling ver dient het Esperanto als leervak op de Binnen vaartscholen op te nemen. De cursus werd daarop door den heer G. de Jong, directeur van het Onderwysfonds voor de Scheepvaart, gesloten, die de cursisten dankte voor de besprekingen. Toen het schip des avonds te acht uur te Sliedrecht arriveerde, was de geheele bevol king naar de met vlaggen versierde haven uit- geloopen ter begroeting. De cursisten werden ten stadhuize ontvangen door den burgemees ter, den heer J. Popping, die tevens voorzitter is van de Commissie van Toezicht op de Bin nenvaartscholen. Naar wy vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken de heffing op voor het binnenland bestemde melkpoeder en blokmelk met ingang van Zondag 4 Augustus verhoogd van 0.484 cent tot 0.605 cent per pet. vet per K.G. product. Evenals tot nog toe de heffing in mindering wordt gebracht van den Zuivelsteun, zal dit ook met de verhoogde heffing het geval zijn. Wij ontvingen heden uit het St. Bernardus- college te Pey-Echt, volgend „In memoriam": Een „supremum vale" verwacht men toch zeker uit de stille Abdij in de Limburgsche landouwen met de wiegelende graanvelden, waar de witte monniken in hun St. Bemardus- college U, o Joseph, gevormd hebben in deugd en wetenschap. Met de talenten, uit deze oase van gebed en studie meegenomen, hebt gy in de woelige hoofdstad gewoekerd. Wat hier door Christus in de persoon van Zyn vertegenwoordigers is gezaaid en tot was dom is gekomen, heeft de stormen van het leven kunnen doorstaan, omdat uw leven ge grondvest was op de Christus-rots. In memoria aeterna. Steeds biyft gy in onze herinnering als de bescheiden jongeling met een hart vol goed heid en edelmoedigheid, die zich zelf weg cijfert om zijn evennaaste een genoegen te verschaffen. Gij waart een goed mensch. wy denken nog altyd aan u ais aan een begaafden jongen, die zyn geest gretig voedde met de spyze der wetenschap en als een yverig bieke overal zuiveren honing uit wist te puren. De muziek was voor u een ladder, waarlangs gy zijt opgeklommen naar aetherische gewesten. De wetenschap en de kunst maakten u tot een edel mensch. Wy kenden u als een vroom jongeling. Daar was op de wereld geen plek voor u om op te rusten: steeds keerdet gy terug naar de Arke Gods, naar de kloof in den rotswand. Met den Allerhoogste was uw geliefde om gang. Beter dan met menschen kondt gy spre ken met God in de eenzaamheid. Uw leven was als een gestadig en zacht voortvloeien naar den Oneindige, den God-Oceaan. Gy waart niet in een klooster, gy klooster ling op de Redactie: het klooster was in u. Franciscaansche Ziel, ik begrijp uw voorliefde voor de Umbrische vlakten, waar nog de ziel van Sinte Franciscus waart; voor Assisië, van waar uw laatste vacantie-groet ons bereikte byna tegelijk met het bericht van den opgang uwer ziel naar God, terwyl slaaf-lichaam met ziel naar God, terwyl slaaf-iichaam met de de Gaai neerplofte op de Alpen. Ridebit in die novissimó. De woede van de orkanen is ontketend; door razernij gedreven rennen ze als furiën los op de „Gaai". Als een kermis-kinder-ballonnetje is het groote luchtschip heen en weer geslin gerd, een beeld van de beroering en ontzetting in de harten van de inzittenden. Joseph! toen hebt gij de hand van den Almachtige gevoeld; uw hart lag verankerd in den Algoede. De dief-dood kwam daar hoog in de Alpen op u neervallen zoo plotseling als een arend op zijn kleine prooi, doch vond u niet onvoor bereid. Wy treuren om u als om een goed mensch, een onvergetelijken vriend, een vroom christen. Wij treuren echter met de troostrijke hoop in het hart: dat gy opgegaan zijt tot God: het Begin en het Einde aller dingen. Dr. P. S. SABANG, 3 Aug. (Aneta). Hedenmorgen 7 uur 45 werd een lichte aardbeving gevoeld. Er werd geen schade aangericht. Om 7 uur 42 werd te Medan een vry sterke aardbeving gevoeld, die ongeveer een minuut aanhield. Boomen zwaaiden en klokken ston den stil. Voor zoover bekend werd geen scha de aangericht. Het sterkst werd de beving gevoeld te Bras- tagi en de omgeving van de Sibajak, welke berg vermoedelyk de oorzaak is van de tbeving. Ook in Koetaradja werden op dat uur vry hevige aardschokken waargenomen. BATAVIA, 3 Aug. (Aneta). Het Meteorolo gisch Observatorium registreerde hedenmorgen om 8 uur 43 Java-tijd een zware beving uit het Westen op een afstand van 2100 K.M. BATAVIA, 3 Aug. (Aneta). De K. N. I. L. M. opent op 8 Augustus as. een nieuwe we- kelijksche luchtlijn van Soerabaja naar Den Passar. Het vertrek uit Soerabaja is bepaald op Donderdag na aankomst van het vlieg tuig uit Batavia, terwijl denzelfden middag weer uit Den Passar wordt teruggevlogen. Door deze verbinding is het mogeiyk ge worden dat de op Donderdag per mailboot arriveerende passagiers nog denzelfden dag Bali bereiken. BATAVIA, 3 Aug. (Aneta). De officier van justitie heeft tegen den douane-ambtenaar G. die voor den Raad van Justitie terecht stond verdacht van betrokken te zijn by een om- kooping, een jaar en zes maanden gevange nisstraf geëischt. De Raad van Justitie bepaalde de uitspraak op 10 Augustus. By K. B. is benoemd tot Advocaat-Generaal by het Gerechtshof te Amsterdam Mr. J. Ver steeg, thans substituut-officier van Justitie bij de Arrondissements-rechtbank aldaar. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Veendam, A. J. Smith, candidaat- notaris te Voorst; is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam F. J. Vermeer, candidaat-notaris te Rotterdam (vacature J. A. Molenaar) is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Zutphen, ter standplaats Voorst, J. J. Jon- gepier, candidaat-notaris te 's-Hertogenbosch; is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats Rotterdam Mr. Donker, candidaat-notaris te Rotterdam. By K. B. is aangewezen voor een tydvak, het welk eindigt 1 September 1936 in de enkelvou dige Kamer van de behandeling van burgeriy ke kinderzaken tevens belast met de behande ling van kinderstrafzaken van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch tot plaatsvervangend lid: Mr. J. W. M. Schroder, rechter in die rechtbank. By K. B. is aangewezen voor een tydvak het welk eindigt 1 September 1936 in de enkelvou dige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken van de Arrondissements- Rechtbank te Maastricht tot plaatsvervangend lid: Mr. C. J. J. M. Petit, rechter in gemelde rechtbank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5