Stakingsonlusten op Kreta m De kerkstrijd in Duitschland Instorting in een basaltgroeve 1 mi 1 Na het accoord van Genève llifi Het nieuws van heden DE OORLOGSTOESTAND AFGEKONDIGD Kinderen spelen met granaten Zware ontploffing in Duitschland n I PROCLAMATIE IN DE GOUW BERLIJN ROUW IN RUSLAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935 Ochtendblad Ook te Athene muiterij Het Weer Zal September oorlog of vrede brengen? De Bisschop van Trier beleedigd Gids omgekomen fiUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per V^eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per feost, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 19474 Door drastische maatregelen van de regeering werd de orde echter spoedig hersteld Ook onrust te Athene De orde hersteld Minister Kondylis Vier arbeiders gedood, twee nqg levend begraven Twee ongelukken tegelijk met oor logsgranaten aan de Belgische kust Twee fabrieksmeisjes overleden, acht andere levensgevaarlijk gewond DUIZENDEN FILMS VERBRAND De algemeene toestand wordt door Abessinië nog steeds dreigend geacht lÊÊËmr Kif De Negus van Abessinië Italië mobiliseert verder „Katholieke Kerk zal alle aanvallen zegevierend doorstaanschrijft het Berlijnsche „Kirchen- blatt" Mgr. Von Preysing, de nieuwe bisschop van Berlijn Mgr. von Preysing over zijn benoeming Mgr. Bornewasser beleedigd Van hart tot hart Slachtoffers der verongelukte Sow jet-duikboot begraven In een 40 M. diep ravijn gestort en verpletterd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ATHENE, 5 Aug. (Reuter). Op Kreta zijn ernstige ongeregeld heden ontstaan tengevolge van het opstandige karakter van de sta kingsbeweging der arbeiders. Er zijn 25 personen gewond. In verband met de onlusten is op Kreta de oorlogstoestand afge kondigd. Voorts hebben zich twee torpedojagers op weg naar Kreta begeven. Na een onderhoud met de militaire en ci viele autoriteiten van Kreta besloot de minis ter van oorlog, Kondylis, oorlogsschepen en vliegtuigen naar Kreta te zenden. Volgens de laatste berichten van particuliere zijde te Kreta is de toestand ernstiger dan eerst werd verondersteld. De opstandelingen ten getale van 4000. De militaire bezetting is niet voldoende om de orde te handhaven en vraagt om ver sterking. Het blad „Vradyni" verneemt dat vanmiddag ■wederom ernstige onlusten hebben plaats gehad. Ook in enkele dorpen van de provincie Kandia hebben ongeregeldheden plaats ge- bad, de autoriteiten werden afgezet. Nader meldt Reuter, dat stakende arbeiders van de pruimenplantages de regeeringsgebou- Wen te Kandia, de hoofdstad van het eiland, hebben geplunderd. Bij de vechtpartijen, die als gevolg hiervan ontstonden, werden dertig personen gewond, waaronder vijf man der Politie. De toestand wordt zeer ernstig geacht. „United Press" meldt nog aan de „Tel." dat he Venezelisten zich aan de zijde van de stakers schaarden, tengevolge waarvan het geschil een Politiek karakter kreeg. Toen de eischen van he stakers, te weten hoo'gere loonen en korte re arbeidstijd door de aanhangers van Veni- zelos werden gesteund, verklaarden de arbeiders zich onder den invloed der Venizelistische pro paganda bereid tot een gewapende actie. Eerst vielen zij het raadhuis van Kandia aan en bezetten het; daarna bestormden zü ook an dere openbare gebouwen. Het gelui der kerk klokken was het sein tot dezen aanval, waarbij °-a. generaal Bakopoelos en de prefect van Kreta Theotokis werden gewond. De regeering vertrouwt, dat zij de orde in twee dagen tijds zal kunnen herstellen. Volgens mededeelingen in de Atheensche bladen zou ex-koning George pogingen in het Werk stellen om met Joegoslavische bemidde ling te komen tot een verzoening met Veni- Zelos. Als tegenprestatie aan Venizelos voor Zijn steun zou ex-koning George aan Venizelos de volgende concessies hebben aangeboden: amnestie voor allen, die betrokken waren bij de Maart-revolutie, de ontbinding van de na tionale regeering, het onmiddellijk uitschrijven van verkiezingen op basis van evenredige ver tegenwoordiging en opdracht tot vorming van een nieuw kabinet aan Venizelos. Volgens berichten uit Athene hebben 25 manschappen van het militaire vliegveld ge muit; zij poogden tegen de regeering te ageeren. Gendarmerie wérd gezonden om de bewe ging te onderdrukken. Zij werd ontvangen met schoten. Tenslotte werd de orde hersteld. 15 soldaten werden gearresteerd en zuilen voor den krijgsraad terecht staan. ATHENE, 5 Aug. (Reuter). De drastische 5 joeno; t' SLAVIS. I ».#A\ACEDONI /.leis kinea," KW* Biaatjregelen der Grieksche regeering waren zeer succesvol ten opzichte van het herstel der orde in Kandia. De minister van oorlog, Kondylis, had een lang telefonisch onderhoud met de plaatse lijke militaire autoriteiten en kondigde daarna de zending van oorlogsschepen en vliegtuigen aan. Kort daarna heeft de regeering een me- dedeeling van generaal Bakopoelos ontvan gen, waarin deze zegt dat de orde op Kreta weer hersteld is en dat de stakers op vreed zame wijze uiteen zijn gegaan. ATHENE, 5 Aug. (Reuter) De twee torpedo jagers, die op weg waren naar Kreta hebben bevel gekregen naar hun standplaats terug te keeren. LIEGNITZ, 5 Aug. (D.N.B.). Maandag ochtend heeft bij de basaltgroevc in de buurt van Goldberg een ernstig ongeluk plaats gehad, toen een rotswand los raakte en de steenmassa's in de diepte stortten. In het geheel werden 39 arbeiders bedolven, tegen 12 uur vanmiddag waren drie dooden en 30 gewonden geborgen. Zes arbeiders werden nog vermist. Nader wordt over de ramp te Goldberg ge meld, dat tot nog toe vier arbeiders om het leven zijn gekomen. Bij een der gewonden zijn nog pogingen gedaan om met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, doch het is nog twijfelachtig of dit succes zal hebben. Twee arbeiders liggen nog onder de rotsmassa bedolven, waarvan één nog teekenen van leven geeft. Brandweeren, Roode Kruis-troepen, SB. en Arbeidsdienst zijn op de plaats van het onge luk, welke geheel is afgezet, aan het werk. H Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, aan- H vankelijk iets warmer. H Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. BRUSSEL, 5 Aug. (A. N. P.) Bij Nieuwpoort zijn twee jongetjes, van 14 en 13 jaar, die een uit den wereldoorlog afkomstige granaat had den gevonden, gewond toen dit gevaarlijke projectiel ontplofte, nadat zij er eenige stee- nen tegen aan hadden gegooid. De jongens zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Brugge. Drie kinderen, die met vacantie aan de Bel gische kust vertoefden, hebben op een van hun wandelingen een Fransche granaat ontdekt. De knaapjes stookten een vuurtje en legden daar de granaat in. Van eenigen afstand sloegen zij het brandje gade. Toen het vuur uit was, was met de helsche machine nog niets gebeurd. Een van de jongens sloeg toen met zijn schep op het gevaarlijk voorwerp, dat direct daarop ont plofte. De jongen werd tegen den grond ge worpen en personen die te hulp schoten, trof fen hem aan, badend in zijn bloed. Zeer ern stig verminkt werd hij overgebracht naar Os- tende en later per automobiel naar Brussel. Het parket van Veurne heeft een onderzoek ingeleid. KAISERSLAUTERN, 5 Aug. (D.N.B.). In de verbandstoffenfabriek van Emil Bender te Kai- serslautern vond hedenmorgen een ernstige ontploffing plaats in een lokaal, waarin een tiental meisjes met de vervaardiging van pleis- sters bezig waren. Het lokaal was spoedig een vlammenzee en de brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte met verscheidene stralen het vuur aan. Alle aanwezige meisjes hadden brandwonden opge- loopen, waardoor vijf levensgevaarlijk gewond waren. De gewonden, die voor een deel uit het venster van het op de tweede verdieping gele gen lokaal op de binnenplaats sprongen, wer den naar het gemeentelijk ziekenhuis ovèrge- bracht. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Nader wordt gemeld, dat twee van de tien gewonde meisjes in den loop van den dag in het ziekenhuis zijn overleden. De overige ver- keeren nog in levensgevaar. Drie meisjes lijden bovendien aan een zenuwschok. Maandagnacht is brand uitgebroken in een magazijn voor filmmateriaal te Florence. 1000 kisten met films werden een prooi der vlammen f:' iiBffgffff r r- r* *V2:*"v f, O4 IWii ÜiMiWi Italiaansche troepen trekken in vermoeiende dagmarschen naar de grens van Eritrea ADDIS ABEBA, 5 Aug. (Reuter). Hedenmid dag is de resolutie van den Volkenbondsraad hier gepubliceerd. Men merkt echter op, dat in de maand respijt Italië zijn voorbereidingen in Somaliland en Erytrea kan verhaasten, terwijl Ethiopië ge houden is aan een wezenlijke inactiviteit, door het verbod van uitvoer van wapenen en munitie in vele landen. In algemeen opzicht is de Ethiopische regee ring tevreden over de resolutie, de regeering heeft sedert 8 maanden een dergelijke oplos sing gevraagd. Volgens uit Addis Abeba ontvangen be richten, hecht men in Abessinië slechts wei nig waarde aan de besprekingen te Genève en acht men het uitbreken van vijandelijk heden onvermijdelijk. Daar de regenperiode dit jaar zeer vroeg valt, verwacht men een droge maand Augustus, die een vervroegd begin der troepenbewegingen mo gelijk zou maken. De Italiaansche delegatie te Genève is met haar leider, baron Aloisi, te Rome teruggekeerd. Aloisi bracht den chef der Italiaansche regee ring direct uitvoerig verslag uit over het resul taat der besprekingen te Genève. Wat de deelname van Italië aan de in Sep tember te houden besprekingen van den Volken bondsraad betreft, hult men zich in welinge lichte kringen te Rome in stilzwijgen en wijst men er op, dat alles wat op het oogenblik om trent den stand van zaken zou kunnen worden gezegd, in de slot-resolutie van Genève tot uit drukking is gebracht. Vannacht keert Laval uit Genève terug. Hij zal een langdurig onderhoud hebben met de ministers van Financiën, Binnenlandsche Zaken en Openbare Werken, teneinde de agenda voor mmm den ministerraad, welke Dinsdag zal plaats heb ben en de daaraanvoorafgaande zitting van den kabinetsraad te bespreken. ROME, 5 Aug. (A.N.P.). Er worden verdere belangrijke militaire maatregelen verwacht, met name de mobilisatie van nog meer lichtingen en formaties zwarthemden voor den dienst in Oost- Afrika. In een officieele mededeeling wordt be vestigd, dat de nieuwe militaire stappen, welke door den Duce zullen worden genomen, van daag of morgen zullen kunnen worden ver wacht. De Romeinsche correspondent van de „Oeu vre" meent te weten, dat de militaire deskun digen 500.000 man voor de verovering van Abes sinië noodzakelijk achten. Daar tot dusver slechts 165.000 man Italiaansche en 110.000 man inheemsche troepen in Oost-Afrika zijn gecon centreerd, wil de Duce voor 15 September nog verdere mobilisatiemaatregelen treffen. ADDIS ABEBA, 5 Aug. (Reuter). In Ethiopi sche Katholieke kringen en op het ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt ontkend, dat de Fransche Katholieke missie-statie te Dubbe zou zijn aangevallen en dat Mgr. Jarousseau te Harrar zou zijn beleedigd, zooals de Italiaansche pers berichtte. Mgr. Jarousseau, die sedert 57 jaar in Ethiopië woont, wordt door de bevolking en door den Negus zeer hoog geacht. De leden van de Duitsche, Arabische, Armeen- sche, Grieksche, Russische, Zwitsersche, Turk' sche en Portugeeschë kolonie in Ethiopië heb ben een protest onderteekend tegen de woorden van Mussolini: „Ethiopië regeert de andere rassen met on recht en wreedheid." Zij verklaren, dat Ethiopië een Christelijk land is en gastvrij voor vreem delingen. BERLIJN, 5 Aug. Maandagochtend was het bij de aanplakzuilen te Berlijn overal zeer druk. De gouw Groot-Berlijn had een aanplakbiljet aangebracht onder den titel „Duitschens opgelet". In deze proclamatie waarschuwt het gouwbestuur de bevolking voor de activiteit van gewetenlooze ophit sers en volksverraders, die hun smerige poli tieke zaken willen afwikkelen onder het masker der religie. Verschillende gevallen worden gereleveerd, waarbijleden van ka tholieke vereenigingen, aanhangers van het vroegere centrum en communisten de kerk zouden hebben beschimpt om daar dan de schuld van te schuiven op leden der S.A. en leden der N.S.D.A.P. De waarschuwing be sluit met de woorden: „Duitsch volk geeft acht en wacht u voor de duisterlingen die in schaapsvachten komen doch verscheuren de wolven zijn." De rechtbank te Keulen heeft heden twee per sonen veroordeeld, die groote bedragen aan ef fecten naar het buitenland hebben gesmokkeld om door hun buitenlandsche opdrachtgevers, die voornamelijk in Amsterdam zouden zitten. te laten verkoopen. Een hunner, die voor ruim 280.000 Mark deviezen had gesmokkeld, werd veroordeeld tot vier jaar tuchthuisstraf en 10.000 Mark boete en de ander, die voor 150.000 Mark deviezen had gesmokkeld, tot drie jaar tuchthuisstraf en 8.000 Mark boete. De Redemptoristenpater Sebastiaan Aigner, procurator van de Zuid-Duitsche Redemptoris ten Orde, is heden voor de Berlijnsche recht bank wegens het smokkelen van waardepapie ren naar Nederland, waar zij door Neder- landsche Redemptoristen werden verkocht, tot 7 jaar tuchthuisstraf en 144.000 Mark boete ver oordeeld met verlies der burgerlijke eererech ten voor den tijd van 10 jaar. In een-afscheidsrede te Eichstatt noemde de nieuwe Bisschop van Berlijn zijn benoeming „eine Schiekung Gottes", waarvan hij slechts met den Apostel Paulus kon zeggen: „Wat mij te wachten staat, weet ik niet, maar gevaren dreigen en zullen dreigen." Het Berlijnsche „Kirchenblatt" publiceert een artikel, getiteld „lm Kampfe", waarin de ver wachting wordt uitgesproken, dat de Katho lieke Kerk alle aanvallen zegevierend zal door staan. Het artikel zegt: „Er is geen twijfel meer mogelijk, dat wij, Christenen, een zwaren strijd zullen hebben. Tegen ons treedt op het geloof in en aan het bloed. De strijdsignalen klinken van het koele verwerpen der Christelijke leer tot aan den van haat vervulden vloek! Men zoekt bondgenooten, waar ze te vinden zijn. Een trom melvuur van beweringen uit de geschiedenis en uit onzen tijd, striemt op ons neer. Het doel van den strijd is het verdringen van het Chris tendom uit ons vaderland. Het doel is niet meer, zooals in het begin, een nieuw geloof naast het Christendom. Het doel is verder gesteld. Zeker heid van de overwinning electriceert de rijen der Anti-Christenen. De dagen zijn geteld, dat het Christendom in Duitschland nog zal mogen worden verkondigd. Op de eerste plaats zal aan de Kerk de school worden ontnomen. De Duitsche wereldbeschou wing zal beginnen van het kind af. Daardoor zal het Christendom tegen de muren worden gedrukt en dan kan men het aan zijn lot over laten. Als een wrak zal het op de golven drij ven. Dan zal het te pletter slaan en het nieuwe volksche geloof zal de opvolger worden van de 2000-jarige Cliristelijk-Duitsche misontwikke- ling. Dit zijn de doeleinden der vijanden van het Katholieke geloof. Men kan daartegenover alléén verklaren, dat de Kerk tengevolge der dwaalleer en van den hoogmoed harer vijanden altijd slechts is gegroeid." In Mei van dit jaar werd Z. H. Exc. Mgr. Dr. Bornewasser, Bisschop van Trier, op de onbe- schaamdste wijze in Kreuznach tijdens een vormreis door Hitlerjeugd en S.A. beleedigd. De Bisschop deelt thans het volgende aan zijn diocesanen mede: „De smartelijke gebeurtenissen van 26 Mei in Bad Kreuznach zijn overal bekend. Denzelfden dag nog heb ik daarvan mededeeling gedaan aan den Rijkskanselier, aan den minister van Binnenlandsche Zaken en aan den Rijksjeugd- leider. Tot nu toe (30 Juli) heb ik nog geen antwoord ontvangen. Men verbreidt thans het gerucht, dat het verhaal van die gebeurtenis sen berust op onwaarheid tengevolge van op hitsing van de zijde der geestelijkheid. Daarop slechts maar met één woord te antwoorden, ls beneden mijn waardigheid." De bisschop maakt tegelijk bekend, dat zeven priesters gevangen zijn genomen. Daar de uit oefening van het oude Christelijke liefdewerk: gevangenen bezoeken, niet mogelijk is, vraagt de Bisschop om gebeden voor zijn gevangen pries ters. Stakingsonlusten op Kreta; de orde echter spoedig hersteld door krachtig optreden der regeering. Nabij Goldberg in Duitschland is een basalt groeve ingestort, waarbij tal van arbeiders werden bedolven. Ernstige ontploffing in een Duitsche verband- stoffenbriek te Kaiserlautern. De slachtoffers van de verongelukte Sowjet. duikboot te Kroonstad plechtig begraven. Architect Luthmann krijgt opdracht voor het maken van een voorloopig ontwerp van een nieuw raadhuis te Den Haag. Nadere mededeeling omtrent de reorganisatie van het Werkfonds. New-Yorksche Beurs: Opening vast, daarna al gemeene reactie, slot onregelmatig. De pastoor, die preekte, was niet zoo heel jong meer en het spreken ging hem niet zoo vlot af, maar toch sloeg zijn preek in, beter en dieper dan menige mooie feestpredikatie, met oratorisch talent voorgedragen. En waarom? Omdat alles zoo een voudig was, zoo begrijpelijk, omdat heel de kerk voeldedat deze woorden den ouden pastoor regelrecht uit het hart kwamen en dat zij ook regel recht gingen tot de harten van hen, voor wie ze waren bedoeld. Hij verstond de kunst om ons ook de grootheid te leeren zien van de kleinste, de oogenschijnlijk onbelang rijke en nietige dingen, omdat hij ze plaatste sub specie activitatis. Toen wij ons realiseerden wat deze oude pastoor op dien vredigen Zon dagochtend daar uit de mildheid van zijn groot-menschélijk en breed- priesterlijk hart over ons uitstortte kwam alles ons zoo bekend, zoo ver trouwd, zoo in-en-in waar voor, maar ja, we dachten er te weinig aan, be moeiden ons meer met zoogenaamd belangrijker dingen. De eenvoudige preek van dezen eenvoudigen pastoor leerde ons weer nederig zijn en met volle belangstel ling te kijken wat ons kort te voren daar heel diep in de laagte nietig en onbeteekenend had toegeschenen. i v wwwwww ui un n LENINGRAD, 5 Aug. (A. N. P.) Heden is te Kroonstad het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 55 zeelieden, officieren en be manning van de Sowjet-duikboot B 3, die ver leden week in de Finsche golf is gezonken. De plechtigheid werd bijgewoond door den waarnemenden Volkscommissaris van Oorlog Toechasjefski, den opperbevelhebber van de zeemacht Orlow, den commandant van de Bal- tische vloot Gallen, de leiders der partij-orga nisaties te Leningrad, vele Sowjet- en stedelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van alle een heden der Sowjet-zeemacht en van het Roode Leger en door duizenden arbeiders uit Lenin grad. Toechasjefski, Orlow en Galler voerden het woord en betuigden hun deelneming aan de nabestaanden der overledenen. DRESDEN, 5 Aug. (DNB) Zaterdagochtend vertrok de gids Andre Piller van de Prinz Umberto.hut te Sexten met een buitenlander naar de kleine Zinne. Reeds vroeger had Piller deze spits beklommen in een uur en 20 minu ten. Ditmaal gleed hij van een steunpunt af en stortte in een ravijn van 40 M. diepte, waar hij verpletterd bleef liggen. Doordat het ver- bindingsstel brak, werd zijn metgezel gered. Piller's lijk is later door andere gidsen ge borgen. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 767, Vorige stand: 769.7,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1