Verschillende nuances in het nationaal-socialisme r Verzoeningspogingen naast mobilisatie Mgr. dr. J. de Jong Proteststakingen in Frankrijk Het nieuws van heden TOT WELKE BEHOORT HITLER NIEUWE RAMPEN KOMEN OVER CHINA BOMMENWERPERS EN GASMASKERS Het Donaupact DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NA5SAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE 5PAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19478 De katholieken bestrijden aller eerst de cultuurnazi's wier wereldbeschouwing tegen over de hunne staat Het gebed der Kerk Het Weer Bezoek De officieele benoeming gisteren avond in de „Osservatore Romano" verschenen Duizenden verdronken en dakloos talrijke dorpen verwoest Builenpest in Loengjen Laval polst den Griekschen gezant te Parijs om als vijfde ar biter op te treden In principe stemt Politis toe Achter de momenteele rust te Brest ligt een dreiging verborgen Staking in Le Havre De Duitsche posterijen hebben ten gerieve van het publiek beambten uitgerust met kistjes, inhoudende postzegels, briefkaarten enz., die ook cffrresgondentie ter verzending m ontvangst nemen Troostelooze aanblik in de straten van Brest Politis Engeland over de scherpe Italiaansche pers Nationalisme in Italië Vriendschap van Frank rijk en Italië Anglikaansch bisschop spreekt Onderhandelingen hebben een vlot verloop Bisschop van Berlijn bij den H. Vader Wiley Post begint de tweede etappe NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 60 cent; Idem op pag. één 35 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Vin Pater Anselmus Vriens O.C.S.O. te Berlijn ontvingen wij volgende instruc tieve indeeling der nationaal-soeialisten in de ééne partij. Als hoofdnuances geeft hij op: 1. Het apolitieke element, dat nimmer tot een partij heeft behoord; te vergelijken met de be roemde Nederlandsche „middenstof", die vroe ger in de Nederlandsche politiek het heft in handen had, doordat zij de eene maal rechts, de andere maal links stemde en daarmee de politieke weegschaal deed overslaan. Door de iiuoering van de evenredige vertegenwoordi ging in Nederland is de invloed van deze mid denstof thans nlèt zoo groot meer. In Duitsch- land was deze middenstof steeds veel bieeder dan in Nederland, omdat Duitschland nu een maal niet zoo politiek geschoold was. Deze middenstof, die in Noord-Duitschland in meer derheid geloovig Protestant is en in de Ka tholieke deelen van Duitschland in het alge meen lauw Katholiek, was steeds sterk anti sociaal-democratisch en anti-communistisch, omdat de socialisten de belastingen opdreven en op het uur van de Duitsche nederlaag de leiding in handen namen. Deze middenstof le verde de Hitler-beweging de meeste recruten. 2. De anti-semieten. Zij hebben van hun anti-semietisme 'n wereldbeschouwing gemaakt. „Die Juden haben Schuld" is hun parool. Het kan zoo gek niet zijn, of de Joden zitten er achter. Wanneer de vleeschprijzen duur zijn, hebben de Joden het gedaan. Wanneer een ei niet deugt, is het natuurlijk een Jodenei. Wan neer de Jood philanthroop is, is dat enkel om zijn eigen ras te steunen of om te geuren. Het anti semietisme in Duitschland is veel ouder dan de Kitler-partij. Het is vooral in Noord-Duitsch land zeer sterk ontwikkeld. Talrijke Protestant- Sche predikanten neigen er toe. Wat ook be grijpelijk is, want niemand minder dan Maarten Luther was anti-semiet. Echter zij erop gewe zen, dat ook ih Katholieke kringen vaak anti semietisme werd en wordt opgemerkt, en wel voornamelijk in Beieren. De invloed van Wee hen, waar dr. Lueger zijn anti-semietische Chris- teljjk-sociale partij organiseerde, was hier dui delijk te merken. De anti-semieten stemden in het keizerlijk Duitschland in den regel con servatief. In het Weimar-Duitschland behoor den zij tot de Nationale Volkspartij. 3. De sociaal-economische nationaal-soeialis ten. Deze nuance stond gedeeltelijk zelfs onder den invloed van Katholieke sociologen. Men zag den klassenstrijd en de verwoesting, die deze aanrichtte. Men wilde dien klassenstrijd be strijden. Daarom wilde men de macht van het kapitalisme beperken. Men wilde een einde ma ter aan het Romeinsche privaatrecht, waar door de klassenverschillen steeds grooter wa ven geworden. Men predikte, in navolging van Katholieke sociologen, de synthese tusschen kapitaal en arbeid. Vooral het internationale kapitalisme werd door deze strooming bestre den. Men meende, dat New York, het kapitalis tische arsenaal en bolwerk, van lieverlede de heele wereld zou beheerschen. Men bestreed vooral de macht van 't bankkapitaal, die, tus schen twee haakjes, in Duitschland veel grooter dan in Nederland was. Men bestreed eigenlijk den geheelen geldhandel, niet omdat die in hoofdzaak Joodsch was, maar omdat 't Duitsche volk daardoor verarmde. Men bestreed per saldo het economische liberalisme, de leer van het vrije spel van vraag en aanbod, waarbij de markt als economische barometer wordt be schouwd. Deze nuance in de NSDAP is dus meer anti-liberaal dan anti-sociaal-democratisch. Het is mij bekend, dat enkele voormannen in het Duitsche Centrum op het standpunt ston den, dat deze strooming in de NSDAP de lei ding zou nemen en zij droomden van een sa menwerking tusschen Centrum en nationaal- soeialisten ter bereiking van een nieuwe eco- homische ordening. Ongetwijfeld is deze stroo ming een van de meest sympathieke in de NSDAP. Helaas komt zij op het oogenblik «echts op enkele gebieden tot uitdrukking. Al leen de markten van de producten des velds zijn min of meer genationaal-socialiseerd, wat overigens reeds vaak tot moeilijkheden heeft Beleid. De macht der banken is eenigszins be knot. Maar de definitieve regeling van de eco- homische orde is er nog lang niet. Dr. Schacht Wordt terecht of ten onrechte als de grootste tegenstander van deze richting beschouwd. Maar de leiding van de NSDAP is ervan over tuigd, dat men Dr. Schacht noodig heeft en dat bonder Dr. Schacht in Duitschland een econo- mische chaos zou heerschen. 4. De cultuur-nationaal-socialisten. Zij maken van het Duitsch-zijn een wereldbeschou wing. zij meenen, dat Duitschland een zeer bijzondere plaats onder de volken inneemt, duitschland moet het concert der volken di- tigeeren. Voor deze nuance is Duitschland een heilig land. Duitschland heeft als het ware zijn eigen God. Alles moet voor Duitschland wor den gemobiliseerd, niet alleen de mannen, niet eileen het geheele volk, maar ook de ziel. De Kerk word geduld, maar ook niet meer dan Beduid, en zij moet zich in dienst van den Staat stellen. Deze richting heeft niet veel aanhan gers, God zij dank, maar het is een publiek geheim, dat enkele leidende figuren in de NSDAP hiertoe behooren. De eigenlijke leider Van deze groep is overigens niet Rosenberg, maar L-udendorff, al is die zelf dan ook geen kd van de NSDAP. In ieder geval is Ludendorff inspirator dezer richting. Het is deze school, bie niet enkel de Jóden, maar ook de Jezuïeten eh de Loge bestrijdt. En eigenlijk bestrijdt deze richting het geheele Christendom. Want de po- ^mgen, om deze school in overeenstemming met het Christendom te brengen, hebben even Jammerlijk schipbreuk geleden als de pogingen, ®en heroiek Duitsch Christendom te creëeren een Christendom zonder liefde, zonder Godde- kjke .Genade, zonder menscheljjke zonden. 5 De Al-Duitschers. Die behoorden vroeger tot de conservatieven en later tot de Duitsch- Nationalen, maar omstreeks 1930 gingen zij van lieverlede naar de NSDAP over. De Al-Duit schers hebben vroeger van een groot-Duitsch Rijk van de Middellandsche Zee tot de Noord zee gedroomd, dat eigenlijk alle Germaansche stammen van het Continent bevatten zou. In den oorlog wenschten zij een annexatie van België. Deze richting was in Nederland steeds zeer gehaat. Thans hebben de Al-Duitschers zich echter verjongd en gematigd. Men heeft loeren inzien, dat 't Rijk van Karei den Grooten niet meer zal terugkeeren, en dat dit zelfs niet gewenscht zou zijn. Men predikt thans slechts grootere samenwerking der Germaansche stam men en ziet in, dat Nederland en Duitschland reeds sedert de 13de eeuw uit elkaar zijn ge groeid, en dat Nederland een zelfstandig land moet blijven, hetwelk ook een Duitsch belang is. Men zou zelfs gaarne een krachtig Groot- Nederland zien, dat ook de Zuid-Nederlandsche gewesten omvatten zou. Dit Nederland zou dan echter tot Duitschland in een zeer harmoni sche verhouding moeten staan. Voor andere Germaansche landen buiten het Duitsche Rijk geldt natuurlijk hetzelfde. Niet militair geweld kan tot zoo iets voeren, maar verstandige poli tiek en doelbewust onderwijs betreffende »alle Germaansche landAl op de Duitsche scholen. Om opportuniteitsredenen sloot deze Duitsche groep zich bij de NSDAP aan. Wij wijzen erop, dat deze nuanceeringen of in richtingen in de NSDAP geen zelfstandige or ganisaties zijn. Dat is verboden. Maar de geest verwanten ontmoeten elkaar toch wel, b.v. in cultureele of economische vereenigingen, enz. Tot welke nuanceering Adolf Hitler behoort? Tot überhaupt geen! Adolf Hitler meent, dat al deze richtingen in zijn partij thuis hooren, en dat hij aantrekken, niet afstooten moet. Van een radicalen nationaal-socialist kan men niet spreken. Er zijn zeer goede nationaal-so eialisten, wien de partij boven alles gaat, maar die b.v. van Streichers anti-semietisme niets willen weten. Zeer vele nationaal-soeialisten willen ook geen veranderingen in de maat schappelijke structuur, maar koesteren het oude keizerlijk Duitschland als het ideaal, het zij dan met een keizer of zonder een keizer. Wij Katholieken bestrijden allereerst de cul tuur-nationaal-socialisten. Hun levensbeschou wing botst tegen de onze in. Wij hebben onze Katholieke cultuur, die wij door geen enkele andere cultuur willen laten verdringen. Wij, Katholieken, hebben verder principieele bezwa ren tegen de leer van vele nationaal-soeialis ten ook van andere nuances, dat de staat het hoogste is, en dat voor het staatsbelang alle andere belangen moeten wijken. Voor ons Ka tholieken is de taak van den staat beperkt. Maar niét alleen de Katholieken denken er zoo over, ook alle goede Protestanten staan op dit standpunt. En ik heb het vaste vertrouwen, dat op den duur de mannen, die voor de leiding van den staat verantwoordelijk zijn, zullen gaan inzien, dat de opvatting van de beperking van de macht van den staat de juiste is. In alle Katholieke kerken in Duitschland wordt thans na de stille Mis vóór het Ave Maria door den priester gezegd: „Laat ons bid den voor den vrede en de vrijheid van onze Heilige Kerk. in het bijzonder in ons vader land." Vrijheid, volkomen vrijheid voor onze Kerk. Vrijheid voor onze kerkelijke vereenigin gen. Vrijheid ook voor de Katholieke Duitsche ambtenaren, die thans maar al te vaak voor een gewetensconflict bestaan. Vrijheid en vrede in heel Duitschland en in heel de wereld! Dat geve God! VERWACHTING: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, toe- nemende bewolking, waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, aanvankelijk warmer. H Verdere vooruitzichten: Toenemende kans op regen of onweer. OP DEN CKBBESeCO De „Osservatore Romano" van Woensdag 7 Augustus bevat het officieele bericht, dat het Z. H. Paus Pius XI behaagd heeft prof. dr. J. de Jong, kanunnik van het Metropolitaan Ka pittel en president van het Groot-Seminarie van het Aartsbisdom Utrecht, te benoemen tot titulair Aartsbisschop van Rusio en tot coadju tor met recht van opvolging van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. f SJANGHAI, 7 Aug. (Reuter). Tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen in de provincie Sjansi zijn vier voorsteden van de provinciale hoofdstad Taijoeen overstroomd. In twee der voorsteden zijn alle inwoners ver dronken. Itt verband met het voor Taijoeen dreigende gevaar, helpen politie en troepen mede aan het versterken der dijken. Door het stijgen van den waterstand van de benedenloop van de Gele Rivier met vijf meter, hebben talrijke nieuwe dijkdoorbraken en een uitbreiding van het overstroomingsge. bied in Honan, Hopei en Sjantoeng plaats ge had. Ook daarbij zijn groote verliezen aan men- scnenlevens en eigendommen te betreuren. In Zuid-Hopei zijn 17 dorpen verwoest en 2.000 families dakloos. Het hooge water van de Gele Rivier heeft in Zuid-Sjantoeng den pasgebouwden 80 K.M. langen dijk bereikt, die het laatste bolwerk voor de bescherming van Noord Kiangsi vormt. In het district Loengjen (provincie Foekien) is builenpest uitgebroken. De pest eischt dagelijks meer dan 50 slacht offers. De provinciale autoriteiten nemen krachtige maatregelen om uitbreiding der ziekte tot het overige deel der provincie te voorkomen. De huisvrouwen in Hamstrank (Michigan) kwamen in verzet tegen de hooge vleesch prijzen, in welken strijd ook de echtgenooten werden betrokken, waarbij het vanzelf sprekend tot heftige tooneelen kwam PARIJS, 7 Aug. (Reuter) Laval ontving heden den Griekschen gezant te Parijs, Politis. Naar het schijnt heeft Politis Laval op de hoogte gesteld van zijn besprekingen betreffende de hervatting van de werk zaamheden der Italiaansch-Abessinische verzoeningscommissie. Nadat Politis was gepolst, of hij als vijf de arbiter zou willen optreden, heeft hij, na gepleegd overleg met zijn regeering, in principe toegestemd. Officieel staat echter nog niets vast, daar de benoeming van den vijfden arbiter moet ge schieden door de Italiaansche en de Abessini- sche arbiters, die den "datum voor een bijeen komst tot dit doel nog niet hebben vastgesteld. In aansluiting op het bericht omtrent de plannen van Mussolini voor een luchtaanval op Abessinië, kan nog worden gemeld, dat vlieg tuigen in aanbouw zijn, die een uursnelheid kunnen ontwikkelen van driehonderd mijl. Ver der kunnen zij vijfhonderd traangas-bommen of andere gasbommen medenemen of ook wel rookbommen en speciale schrapnel-bommen. LE HaVRE, 7 Aug. (Reuter) 800 Passa giers zijn verhinderd naar New York te vertrekken door staking van het personeel van de mailboot „Champlain". De beman ningen van de „Normandie" en de „Lafay ette" hebben deelgenomen aan een protest vergadering van de bemanning van de „Champlain" om haar houding te bepalen ten opzichte van de decreten, waarbij de gage wordt verlaagd. BREST, 7 Aug. (Reuter) In den namiddag gelastten de vakvereenigingsleiders het werk in het arsenaal neer te leggen. De arbeiders be gaven zich daarop naar een bijeenkomst, waar de sprekers hen uitnoodigden, morgenmiddag de begrafenis van den gisteren overleden arbei der bij te wonen. De oorlogshaven en de magazijnen zijn ge sloten. De prefect van het departement Finistère heeft een verbod van samenscholing te Brest en in de omliggende plaatsen uitgevaardigd. De café's en winkels moeten om 22 uur slui ten. In verband met de jongste onlusten verklaart de technische adviseur der Fransche regeering en vroegere onderstaatssecretaris Gignoux, dat alle ongeregeldheden te wijten zijn aan de com- munisten en de wetsdecreten slechts als voor wendsel hebben gediend. Het plotselinge opflikkeren van de commu nistische terreur is overigens aan bepaalde ge beurtenissen van buitenlandsch politieken aard toe te schrijven. Het is, aldus Gignoux, mogelijk, dat Moskou den steun van Frankrijk bij de verwezenlijking van zekere buitenlandsch-politieke doeleinden onvoldoende acht, en als antwoord op dezen ge- brekkigen steun van Frankrijk zijn buitenland- schen agenten dienovereenkomstige instructies heeft gegeven. De Parijsche middagbladen bespreken breed voerig de bloedige onlusten, die te Brest hebben plaats gehad en volgens deze berichten vertoont de stad nog overal de sporen van de ongere geldheden. Aan het station en in de straten ziet men zwaar gewapende afdoelingen der Garde Mobile en van de marine-troepen. De zaken zijn voor een deel gesloten. Het plaveisel is op verschillende plaatsen opgebroken. Straat- steenen, die als projectielen tegen de politie of voor het oprichten van barricades waren ge bruikt, liggen overal verspreid. Verschillende stadsdeelen bieden een troosteloozen aanblik. Te Brest is het thans volkomen rustig, doch het is volgens den specialen verslaggever van „Paris Midi" een rust waarachter een dreiging is verborgen. Een groot deel der arbeiders is vanochtend weer op het werk verschenen. De ongeregeldheden hebben een doode en meer dan 50 gewonden geëischt, w.o. 30 man schappen der gendarmerie, een zee-officier, de onder-prefect van Brest en de adjudant van den marine-prefect. In de ziekenhuizen zijn 13 zwaargewonde arbeiders, 5 leden van de Garde Mobüe en 2 gendarmes opgenomen. De materieele schade te Toulon ten gevolge van de onlusten, die zich gisteren hebben voor gedaan, wordt alleen reeds, voor zoover het ver nielde ruiten en aan café's toegebrachte ver woestingen betreft, geschat op meer dan 15.000 francs. Gistermiddag heeft, in de prefectuur van Toulon een conferentie plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door den prefect, den on der-prefect, het hoofd der politie en den com mandant der gendarmerie. Er zijn maatregelen besproken ter voorkoming van een herhaling der incidenten. Uit Marseille zijn aanzienlijke versterkingen Garde Mobile en gendarmerie aangekomen, aangezien men nieuwe betoogingen vreest. Er is besloten alle samenscholingen in het open baar te verbieden. Een vijftigtal van deze vliegtuigen wordt reeds op Sicilië beproefd. Ieder Italiaansch soldaat zal worden voorzien van een gasmasker. 3000 gasmaskers, in Duitschland gemaakt, zouden in Addis Abeba zijn aangekomen en een zending van nog 20.000 gasmaskers zou zich vanuit Duitschland onderweg bevinden. Uit Rome wordt aan de „Journal" gemeld, dat Lessona, de Italiaansche minister van Ko loniën, de berichten aangaande ziekte onder de Italiaansche troepen en arbeiders in Afrika tegenspreekt. Hij roemde de activiteit der Ita lianen in Eritrea en verklaarde, dat men daar in de afgeloopen zes maanden meer had gedaan dan' in de afgeloopen 50 jaren. Hij verklaarde voorts, dat Italië zich zou richten naar de verplichtingen van het verdrag van Londen van 1906, waarbij het zich verbond in geen geval de watervoorziening van den Nijl te zullen beïnvloeden. De verklaring der Japansche regeering, dat Japan geen wapens naar Abessinië zal zenden, wordt te Rome met gereserveerde genoegdoe ning opgenomen. Men vat het dementi inzake den uitvoer van wapens hier op als een prijzenswaardige be leefdheidsgestie, en geeft uiting aan de hoop, dat de door Tokio afgelegde verklaring in de daden nauwkeurig weerspiegeld zal worden, zoodat geen schaduw de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Italië en Japan in de toe komst zal kunnen verstoren. Tegelijkertijd meldt men echter, dat een lid der Japansche regeering officieel verklaard heeft, dat het ieder Japansch staatsburger vrij staat, in het Abessinische leger dienst te nemen. De Engelsche bladen schenken groote aan dacht aan de anti-Engelsche uitlatingen der Italiaansche bladen. De correspondent van de „Morning Post" te Rome zegt, dat de geheele verbittering van de Italiaansche natie tegen Engeland wordt geleid door het Italiaansche ministerie voor propa ganda en door de organisatie van de fascisti sche partij. Deze propaganda heeft een ernstige uitwerking. De politieke correspondent van de „Daily Te legraph" schrijft: Felle aanvallen in de geïn spireerde Italiaansche pers hebben onlangs aanleiding gegeven tot stappen van het Foreign Office bij den Italiaanschen ambassadeur te Londen Grandi. In Italië staat de pers onder den invloed en het toezicht van de regeering. Dit feit rechtvaardigt de handelwijze van het Foreign Office. De ambassadeur werd, naar verluidt, er aan herinnerd, dat de Britsche pers in haar' uitlatingen ten aanzien van de Ita liaansche pers een groote reserve aan den dag heeft gelegd en dat Rome in dit opzicht geen reden tot protest heeft. Aangezien de beide landen in de toekomst in aangelegenheden van misschien nog grooter belang dan het huidige geschil zullen moeten samenwerken, is men van meening, dat de aan vallen der bladen in Engeland ergernis geven en daarom onverstandig zijn. MILAAN, 7 Aug. (Reuter). De mobilisatie dei- twee nieume divisies heeft in de garnizoens plaatsen Asti en Imperia aanleiding gegeven tot optochten en betoogingen en tot het uitsteken der vlaggen. De fascistische partij-secretarissen hielden patriottische redevoeringen. De Grieksche gezant te Parijs, Politis, is in principe bereid op te treden als rijfde arbiter in het Abessinisch conflict. Na Brest en Toulon thans ook staking in Le Havre; 800 passagiers naar New-York konden niet vertrekken. Koningin en Prinses Woensdag in St. Fillans aangekomen. Romdriucht.machine maakt wegens motor defect noodlanding bü Schiphol. Geen per soonlijke ongelukken. Brandstichter te Groningen gearresteerd. Zware straffen geëischt tegen de Oldebroek. sche bende. New-Yorksche Beurs: Markt had een onregel matig koersverloop. De troepen zelf bevinden zich nog voor de zomermanoeuvres in de bergen. Bij hun terug komst zal te hunner eere feest gevierd worden. LONDEN, 7 Augustus, Uit Rome meldt Reuter, dat het feit, dat twee divisies van de Fransche-Italiaansche grens teruggetrokken zijn, den indruk heeft gewekt, dat tusschen generaal Gamelin en den chef van den Italiaan schen generalen staf, maarschalk Badoglio, bij hun jongste bespreking in Italië, een soort mili tair accoord is bereikt. Deze indruk is nog versterkt doordat aan maarschalk Badoglio het Grootkruis van het Legioen van Eer is ver leend. LONDEN, 7 Aug. (Reuter) De aartsbisschop van Canterbury heeft een herderlijk schrijven gewijd aan het Italiaansch-Abessinisch con flict. De brief luidt o.a. als volgt: „Zij, die den vrede aanhangen, zijn veront rust te zien hoe een staat, die zich heeft ver plicht, niet zijn toevlucht te zullen nemen tot den oorlog als een politiek nationaal instrument, strijdkrachten rond een anderen staat ophoopt, om juist deze redenen van politieken nationa- ler. aard." PARIJS, 7 Aug. (Reuter.) De „Intransigeant" wijst erop, dat de langs diplomatieken weg ge voerde onderhandelingen inzake het Donaupact de laatste weken goede vorderingen hebben ge maakt en dat men het reeds in principe over de belangrijkste punten eens is. De Fransche ambassadeur te Rome heeft de laatste dagen meermalen besprekingen gevoerd met Suvich, alsmede met de gezanten van Oostenrijk, Roemenië, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Deze besprekingen hebben tot dit resultaat geleid, dat men thans aan de opstelling van een collectief non-agressie-, niet-inmengings- en wederzijdsch consultatieverdrag denkt. Frankrijk heeft in dezen zin zijn invloed bij zijn bondgenooten der Kleine Entente doen gel den, terwijl Italië soortgelijke stappen bij Oos tenrijk en Hongarije heeft gedaan. Het accoord zou voorts de mogelijkheid open laten tot het sluiten van pacten van weder- zijdschen bijstand, die in zekeren zin als aan vulling zijn gedacht. Volgens de Oss, Rom. heeft Z. H. de Paus Maandag j.l. den nieuwen bisschop van Ber lijn, Mgr. von Preysing, in particuliere audiën tie ontvangen. SEATTLE, 7 Aug. (Reuter.) De Amerikaan- sche vlieger Wiley Post vertrok Woensdagmid dag van hier voor de tweede étappe van zijn vlucht naar Moscou, over Alaska en Siberië, welke hem naar Alaska brengt. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 764.0 Vorige stand: 269.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1