1 Smokkelen is routinewerk Zondag Exweto-Tweedaagsche f 15.50 I Maandag Exweto-Driedaagsche f 25.50 Noodlanding rond vluchttoestel „Klein Oss" staat terecht Exweto TOESTAND AAN BEL GISCHE GRENS MEISJES IN UNIFORM DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 Geheime organisaties Het verkeer op de wegen Alle benzine verbruikt Zware straffen geëischt Drie dagen rust Brandstichter bekent Bij de publieke verkooping van smokkel fietsen koopen we ons eigen karretje Smokkelen per fiets Voor niets weg, voor geld terug „En de fietsen, wat gebeurd daarmee?" BEGRAFENIS MR. DE JONG iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DOOR BERTA RUCK s §j Een onzer redacteuren bracht een j| bezoek aan het smokkcljront bij de Belgische grens. In dit eerste artikel s vertelt hij over de geheime organisa- H ties onder smokkelaars. inurnminimi Eerste Kamer bepleit verplichte verzekering Verplichte verzekering NEDERLAND—AMERIKA Leden der delegatie benoemd Vlot neergekomen op weiland langs den weg Aalsmeer Hoofddorp HISTORISCHE KRING VOOR BRABANT Bende uit Oldenbroek voor de Zwolsche rechtbank TEGEN IJSVORMING OP VLIEGTUIGEN Engelsche vinding op Schiphol gedemonstreerd VOOR DE VIJFDE MAAL INGEBROKEN Is Bennebroeks burgemeester nu eindelijk veilig? Arrestatie na twee maanden UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Voogdijraad Landmacht Delegatie Onderwijs Posterijen Onderscheiding Pluimvee'Centrale .(Wordt vervolgd.) Inlichtingen Centraal Reisbureau V.K.P., N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam. Onder motto Exweto Ha, ha..,, m'n zegsman lachte, lachte har telijk en ondeugend. Steek van mij nu een sigaret op, dan gaat 't vlotterZiet u, dat is een van onze nieuwe geheimen. „Ober, wat is dat voor een slap brouwsel?** „De koffie is sterk genoeg anders zou ze u niet hebben opgewonden, mijnheer!" Het smokkelen van en naar België neemt langs de Belgische grens in Noord-Brabant en niet minder in Limburg hand over hand toe. Tot voor eenigen tijd werden alleen waren in gevoerd uit België, thans begint daarin ook verandering te komen. Vooral koffie, die in Nederland goedkooper is dan aan de andere zijde van de grens, wordt thans naar België gesmokkeld. Hierdoor worden de tochten dub bel winstgevend; op de heenreis, die vroeger met leege zakken moest worden gemaakt, kan nu koffie worden meegenomen, waaraan een paar centen verdiend worden. Op den terug tocht worden de waren meegebracht, die al sinds jaren gesmokkeld worden, zooals boter, suiker, sterken drank en sigarettenpapier. We zijn er op uit getrokken om de menschen zelf eens te polsen; we wisten, dat het niet gemakkelijk was, want smokkelaars dienen op hun hoede te zijn, het verraad beloert ook hen. „Ehwel, mijnheer", vertelde ons iemand, „dat Is een gemakkelijk werk, 't is gevaarlijk, maar men doet al wat om een paar centen te ver dienen." We zetten ons neer en staken een sigaretje op.... ook 'n gesmokkelde. Hij ging verder, ik luisterde, luisterde gretig naar de bijzonder heden van dit uitzonderlijk vak. Meestal geschiedt het vervoer van deze waren per fiets. Eenigen tijd terug gebeurde het ook per auto, maar sinds op de groote wegen de waakzaamheid der kommiezen verscherpt is en er obstakels zijn aangebracht, waardoor de wa gens niet meer in volle vaart de grenzen kun nen passeeren, is aan de smokkelarij per auto voor een groot deel een einde gekomen. Van tijd tot tijd komen er langs de binnenwegen nog wel wagens met smokkelwaar, maar dit is geen gewoon verschijnsel, zooals het dit eenige jaren geleden wel was. Tegenwoordig gaat het meerendeel per fiets en op eigen risico, terwijl er vroeger heele organisaties bestonden. In vertrouwen mag ik u wel zeggen, die or ganisaties werden gèfinancierd door menschen van geld. Maar toen was de verdienste ook niet zoo groot, want die heeren moesten zelf een dikken duit verdienen. „Is dat nu afgeloopen met die organisaties?" M'n zegsman trok bedenkelijk aan zijn siga ret, keek me eens aan.... Je kunt zwijgen?, zei hü en gaf me een klap op m'n knie. Organisaties bestaan nog, maar ze zijn eenigs- zins anders geworden. Ze zijn omgezet in or ganisaties die gezamenlijk het risico dragen en waarbij zij zich kunnen verzekeren tegen op- geloopen boeten of schade voor in beslagname van smokkelwaar of fiets. Zij gaan uiteraard des nachts en dan is hun bekendheid met hun werkterrein een voordeel, dat zij hebben boven de grensbewakers, die voor een groot deel niet uit de streek zelf af komstig zijn en, nogal eens worden verplaatst. Het komt dan ook veel voor, dat de smokke laars, als ze worden betrajpt, hun fiets en bagage in den steek laten en verdwijnen in de bosschen langs den weg, waar ze weten te ont komen. Ze zijn hun fiets en hun verdiensten kwijt, maar ontloopen de straf en de boeten. Onder zeer groote belangstelling is Woens. dagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. H. W. C. J. de Jong, een zeer bekenden Haagschen advocaat en pro cureur. Zeer vele collega's en vrienden van den ont slapene waren samengekomen, om hem de laatste eer te bewijzen. Mr. E. Belinfante was aanwezig als waarnemend Deken van de Orde van Advocaten; mr. J. W. de Kanter, dd van den Raad van Toezicht, mrs. E. en J. F. Hijmans, vertegenwoordigende het Bureau voor Consultatie bij den Hoogen Raad der Neder landen. Voorts waren tal van bekende advoca ten op de begraafplaats aanwezig. Aan de geopende groeve werd allereerst het Woord gevoerd door jhr. mr. van Doorn, die gewaagde van de groote droefheid, welke thans bij velen bestaat, nu de dood een einde heeft gemaakt aan dit blijde en opgewekte leven. Vervolgens spraken nog mr. B. Spier, Mr. Bdersheim en Mr. W. A. C. van Dam. Jhr. mr. van Doom heeft tenslotte namens de familie bedankt voor de belangstelling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii „Nee, ik denk, dat hij wel een beetje ont dooid zal zijn, nu hij altijd zoo lekker knus 't raam dicht kan hebben!" zei ik kwaadaardig. „Dus dan blijft je de keus tusschen een ver standig besluit en een onzinnig waagstuk," be sloot Elisabeth. ,Je kunt een ander kantoor zoe ken óf je kunt met dien man trouwen, die mis schien wel drinkt of dobbelt of 'n baard heeft wat weet je er van?" „Hij placht er geen te hebben," mompelde ik ttet m'n oogen dicht. „O, herinner je je dat tenminste nog! Zeg ®ens mag ik dien bewusten brief misschien 'ns zien?" „Ja, natuurlijk. Snor maar eens in m'n tasch. Maar ik heb je anders alles verteld wat er in stond." „Ik zou graag het schrift eens willen zien," Zei Elisabeth, grabbelend. Eindelijk hoorde ik een verrast „Aha!" Nieuwsgierig deed ik mijn °ogen open Elisabeth doorsnuffelde een paar Paperassen, Ik zag een vet opschrift: |llllllll!lllllllllllllll!!!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll!l| De fietsen worden door de ambtenaren be waard en van tijd tot tijd publiek verkocht. Honderden en honderden karretjes, meestal oud en vuil en verroest wat voor zorg besteden wij aan zulke fietsen? liggen opgestapeld bij de belastingkantoren in Brabant, sommigen met regenjassen nog op den bagagedrager ge bonden, want zooals ze in beslag worden ge nomen, zoo worden ze opgestapeld in den letterlijken zin van het woord en zoo worden ze later verkocht. Maar die verkoopingen zijn ons bekend en we willen de kans niet misloopen om ons eigen karretje terug te koopen. 't Kost 'n paar cen ten, maar ja't is 't risico van ons vak. Toch is 't dan oppassen, dubbel oppassen, want die ambtenaren hebben hun oogen ook niet in hun zakO, ze hebben je zoo gauw door en als je bekend wordt bij die heeren zijn de gevaren des te grooter. Maar we hebben daarvoor onze middelenwe hebben onze menschen, vertrouwde menschen die voor ons koopen." Inderdaad het schijnt wel niet gemakkelijk te zijn die bewuste plaats, die denkbeeldige streep tusschen twee landen te passeeren, om dan nog maar niet te spreken van de gevolgen. In een volgend artikel zullen we het verder verhaal van onzen zegsman weergeven. Verschenen is het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp, houdende re gelen nopens het verkeer op de wegen. Vele leden juichten de onderhavige voor dracht ten zeerste toe, wegens de belangrijke verbeteringen, welke zij inhoudt, in vergelijking met de thans geldende Motor- en Rijwielwet. Enkelen hunner ging dit ontwerp evenwel niet ver genoeg. Dezerzijds werd een algemeene verkeerswet wenschelijk geacht. Andere leden daarentegen waren van oordeel, dat hier het juiste midden is betracht. Sommige leden drongen erop aan, dat de contröle op den weg op andere wijze zou wor den beoefend. Zij bepleitten de totstandkoming van maatregelen ter verwijdering van wielrij ders en voetgangers van de voor snelverkeer bestemde hoofdwegen. Vele andere leden ver klaarden zich met deze beschouwingen niet te kunnen vereenigen. Verscheiden leden betwistten, dat de tijd nog niet zou zijn gekomen voor het opleggen van de verplichting tot verzekering tegen de gevol gen van wettelijke aansprakelijkheid. Vele leden betuigden hun instemming met art, 7, waardoor, indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven, een einde zal worden ge maakt aan de zoo verschillende en soms on redelijke bepalingen, welke in onderscheidene gemeenten gelden op het stuk van de voorge schreven maximum-snelheid. Sommige andere leden verklaarden zich te gen de bij dit artikel aan de gemeenten te ver- leenen bevoegdheid tot het vaststellen van een maximum snelheid. De Ministers van Economische Zaken, van Buitenlandsche Zaken, van Financiën en van Koloniën hebben benoemd tot lid en voorzit ter van de Nederlandsche delegatie tot het voeren van onderhandelingen met de Regee ring van de Vereenigde Staten van Amerika ter regeling van de handelsbetrekkingen tus schen het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Amerika, den heer A. HET VROUWENLEGER VOOR LANDARBEID. Hé ik dacht, dat ik die dingen weggemikt had," zei ik. „Heb je den brief nu?" „Nee," zei Elisabeth. „Er zit niets anders in dan deze papieren." Onmiddellijk begreep ik wat ik gedaan had. „Dan heb ik den brief van mijnheer Wynn weggegooid!" riep ik ontzet. „Ik was ook zoo in de war. Wat 'n stommiteit! Nu kan ik hem niet terugschrijven!" „Dus daarmee is dat vraagstuk meteen opge lost," zei de practische Elisabeth. „Blijft dus nog de keuze tusschen 'n nieuwe kantoor-be trekking óf Ze zweeg even om meer indruk te maken, en keek me strak aan. „Of dit!" En ze wuifde met het papier, dat ze had staan bekijken. Er stonden foto's op van vroo- lijke meisjes met leeren broeken en lange kie len aan, druk bezig met allerlei ulteenloopende werkzaamheden. Ze maakten boter, ze hooiden, ze voedden jonge kalfjes met groote flesschen. Onder de prentjes stond; „Voelt u hier iets voor?" Ik staarde Elisabeth aan, alsof ik dacht, dat ze gek geworden was. „Bij het landleger gaan! Ik!" „Ja, jij. Help ook eens wat mee. Ze zeggen, dat Engeland om voedsel vraagt, 't Ziet er naar uit" ze wierp een veelzeggenden blik op mijn triestig koffiemaaltje „je moest je dus maar beschikbaar stellen, Joan." „Zou je er zelf nieta voor voelen?" yroeg ik zoetsappig. Th. Lamping, directeur van de Handelsaccoor- den; tot leden van genoemde delegatie de hee ren dr. mr. W. M. F. Mansveld, Oost-Indisch hoofdambtenaar met verlof, Ch. J. J. M. Wei ter, oud-Mimster van Koloniën, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned. Indië; B. Kleijn Molekamp, consul-generaal, Handelsraad aan Harer Majesteits Gezantschap te Washington; ing. C. C. C. van Stolk, directeur van de Ne derlandsche Akkerbouw Centrale; tot secretaris van voornoemde delegatie: mr. A. Kerkhoven, tijdelijk ambtenaar aan het Departement van Economische Zaken. Woensdagmiddag om ongeveer vier uur heeft een twee-motorige F. VIII, de F.H.- A.E.H., op een weiland tusschen Schiphol: en Amstelveen, een gedwongen landing gemaakt. De landing is vlot verloopen en er zijn geen ongelukken gebeurd. Het toestel werd bestuurd door den piloot Frenken en was juist met eenige passagiers opgestegen voor het maken van een rondvlucht boven de hoofdstad. De oorzaak was benzinegebrek. Omtrent de gedwongen landing vernemen wij dat de piloot deze heeft uitgevoerd op een welland nabij den weg AalsmeerHoofddorp, op 5 K.M. afstand van het vliegveld Schiphol. Het toestel werd niet het minst beschadigd en de inzittenden konden het op de normale wijze verlaten. In de machine zaten een twaalftal jongens, aan wie door de Robinson-fabrieken hier te lande een kostelooze rondvlucht was aange boden. De jeugdige passagiers zijn met een autobus afgehaald en naar het vliegveld terug gebracht, waar zij in een ander toestel zijn gestapt om opnieuw op te stijgen voor een rondvlucht. Zij hadden zich door het voorval dus niet laten afschrikken. De aanleiding tot de landing was een plot seling opgetreden stoornis van den linker motor. De vlieger achtte het raadzaam de machine dadelijk aan den grond te zetten. Terugkeeren naar Schiphol achtte hij onge. wenscht, omdat hij dan op één motor zou hebben moeten draaien, een manoeuvre, waar aan veel risico is verbonden. Onmiddellijk na de landing is personeel van den Technifichen Dienst naar het toestel ver trokken, teneinde het ter plaatse te repareeren en het naar de luchthaven terug te vliegen. Zooals vanzelf spreekt trok de noodlanding vanaf den weg veel belangstelling van passee- rende automobilisten en anderei voorbij, gangers. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de motorstoornis van de P.H.-A.E.H. is komen vast te staan, dat de benzinetanks nagenoeg leeg waren. Een en ander is toe te schrijven aan het feit, dat de bestuur der, die verscheidene rondvluchten achter een met het vliegtuig gemaakt had, in de meening verkeerde, dat er nog voldoende benzine aanwezig was en daarbij heeft nagelaten zijn peilglazen te raadplegen. Indien er benzine genoeg geweest zou zijn, zou het wel mogelijk geweest zijn met één ge- stopen motor terug te keeren. Dit ging nu echter niet, omdat bovendien de tweede motor halve toeren maakte door het tekort aan ben zine. De piloot heeft derhalve verstandig ge daan door meteen te dalen. Nadat de benzinetanks weer waren gevuld, is het toestel gestart en op het vliegveld Schiphol teruggekeerd. Op het Kempische Congres te Westerloo, dat zal plaats hebben van 17 tot 22 Aug. a.s„ zal ir. A. Jutin uit Bergen op Zoom een voordracht houden met de bedoeling te komen tot de op richting van een Historischen Kring voor heel het oude Brabant, dat zich uitstrekt over België er. Nederland. „Ik?" schreeuwde Elisabeth op haar beurt. „Ze zouden me er met geen zeven paarden naar toe krijgen. Merci, Ik zou er ziek van worden!" „En toch vind je, dat ik er maar toe beslui ten moest?" „Voor jou zou het schitterend zijn," verklaar de mijn vriendin schaamteloos. „Je bewijst je land een dienst, werkt heerlijk gezond in de open lucht, wordt sterk en opgeruimd en ver geet, dat er nog zooiets bestaat als mannen!" „O ja, 't is voor jou geen kunst, om op zoo'n gezellige, onbezorgde manier over „vergeten" te praten," zei ik geprikkeld. „Wacht jij maar eensAls jouw uur eens slaat...." Elisabeth grinnikte. „Er zijn wel gekker dingen gebeurd," dreigde ik haai', „dan dat een meisje als jij ook nog eens haar hart verliest." „Ja en dat een meisje als jij over een in gebeelde „ongelukkige liefde" heenkomt, dat is nog nooit vertoond!" hoonde zij. „Nu, om weer eens verstandige taal te praten wat dunkt je van dat Landleger-idee?" „Maar maar Ik zou me na drie dagen op hangen!" stribbelde ik tegen. „En als je den verkeerden man trouwt, waar schijnlijk al na één of twee!" antwoordde Eli sabeth onbarmhartig. „Wat 'n romantisch keerpunt in m'n leven!" zei ik spottend. „Zal ik in 'n leeren broek en een gesmockten kiel gaan rondloopen? Of zal ik met iemand trouwen, dien ik niet zou kennen als ik hem op straat tegenkwam? Wacht, ik ga kruis of munt gooien. Heb je een penny bij de hand, Elisabeth?" Voor de rechtbank te Zwolle hebben Woensdag terecht gestaan verschillende leden van een bende, die gedurende tal van jaren de omgeving van Oldenzaal en Doornspijk onveilig heeft gemaakt met het plegen van kippendiefstallen, het stelen van vee uit de weide, diefstal van koper van de schietterreinen te Oldenbroek, van konij nen, van geld en van dekens en linnen goed uit het kamp van de Ned. Christ. Stu denten Vereeniging te Nunspeet e.d. Verschillende dier gevallen gingen met braak gepaard. Bij de ontmaskering der bende ging er een zucht van verlichting op in de betrok ken streek. Met betrekking tot den aard der verschillende diefstallen en inbraken en de veelvuldigheid daarvan sommige werden tien jaar geleden gepleegd sprak men reeds van „Klein Oss". Toen bleek tevens, dat de bende nog eenige roofovervallen op haar lijst had staan, waartoe men auto's wilde laten verongelukken en dat zekere v. d. M. te Oosterwolde de leider en aanvoerder van de bende was. Woensdag hebben de leden terecht gestaan, waarbij de volgende straffen werden geëischt: Tegen v. d. M. 4 jaar gevangenis straf,, tegen E. v. S. 3 jaar, P. B. 3 jaar, G. van der B. 1 jaar, L. D. 1 jaar, W. v. dl B. 3 jaar, D. V. 1 jaar, A. N. 1 maand, en J. M. twee weken gevangenisstraf. Allen wonen te Oldenbroek en omge ving. Tegen E. de L. te Harderwijk wegens heling van koper werd 100.— subs. 50 dagen hechtenis gecischt. Uitspraak 15 Aug. in alle zaken. Op Schiphol is een Engelsche uitvinding demonstreerd, waardoor ijsvorming op de vleugelranden van een vliegtuig wordt tegengegaan. Dr. John Edwin Ramsbottom, scheikundige van de Royal Aircraft te Farnborough, mr. B. Lockspeiser en majoor Stewart van de Tech nische afdeeling van de Royal Aircraft hebben deze uitvinding reeds eenigen tijd geleden ge daan. De Dunlop Maatschappij heeft het pa tent gekocht en de vinding „Anticer" gedoopt. Het principe is bijzonder eenvoudig. Op de frontzijde van de vleugels en van het staartsta- bilisatievlak is een canvaslaag bevestigd die weer bedekt is met een poreuze laag leer. Een „Doe niet zoo idioot." „Maar ik meen het! Héb je een penny?" „Ik heb m'n laatste in den muntmeter ge stopt." „Dan moet 't hier maar mee." Ik nam het laatste droge biscuitje van het schaaltje. „En geland vraagt voedsel," zei ik plechtig. „Kruis ik ga 't aan voedsel helpen. Munt ik ga trouwen „om onderdak te zijn". Kruis is de kant van 't biscuitje, waar de naam van den fabrikant op staat. Daar gaat-ie!" Ik gooide het ding een heel eind omhoog. Het viel neer, duikelde een paar maal over het leege blaadje en bleef toen plat liggen. „Kruis!" „Kruis!" „Landleger!" schreeuwde Elisabeth. „We zitten er aan vast!" „We?" ,,'t Heeft er allen schijn van, hè? Ik veron derstel, dat ik wel mee zal moeten om 'n oogje op je te houden," bromde mijn vriendin, die nog zoo kwaad niet was als ze er uit zag. „En dan maar afwachten wat er van komt!" Veertien dagen later stonden we allebei naar onze nieuwe Landleger-hoeden te gluren in het smalle coupé-spiegeltje van een spoorwegwa gon op weg naar de provincie. VIERDE HOOFDSTUK De eerste avond in het kamp Het tooneel is wèl wat veranderd sedert het vorige bedrijft cylinder met samengeperste lucht drukt een vloeistof, die ijsvorming tegengaat ethylene glycol via een rubber buis onder het nieuwe bekleedsel van het vleugelfront, zoodat het po reuze leer gelijkmatig wordt bevochtigd. Om de vloeistof te doen vloeien heeft de pi loot slechts een knopje op het dashbord om te draaien. Het aantal gevallen, waarbij ijsvorming de oorzaak van verschillende vliegrampen optreedt is betrekkelijk gering, zoodat slechts enkele liters vloeistof behoeft te worden mee genomen. Het geheele apparaat weegt niet meer dan 14 K.G., zoodat het gewicht van het vlieg tuig slechts zeer weinig verzwaard wordt. Capt. Robertson, chef van de afd. Lucht vaart van de Dunlopfabrieken en Mr. Wright waren met hun sportvliegtuig, waarop de vin ding was aangebracht, uit Londen gekomen om een uiteenzetting te geven van de practische toepassing van deze voor de vliegwereld zoo bij uitstek nuttige uitvinding, waarvan met be langstelling door verschillende luchtvaartauto riteiten, w.o. de heeren Plesman en Guillonard kennis werd genomen. Niettegenstaande de noodige voorzorgsmaat regelen werd Woensdagnacht wederom bij den burgemeester te Bennebroek ingebroken. Dit i$ in korten tijd reeds de vijfde maal, dat deze villa des nachts van ongewenschte gasten be zoek krijgt. Hetgeen vermist wordt, bestaat, zoo- als men dat noemt, uit klein goed, waaronder ook tafelzilver; doch ditmaal is er niet zoo huis gehouden als bij den vorigen inbraak, toen veel werd vernield en deurpaneelen Ingetrapt, Het toeval heeft echter gewild, dat in denzélfden nacht door de Heemsteedsche politie, op den Heeren weg, twee mannen werden aangehouden, die in het bezit waren van een paar handkof fers, waaruit bij nader onderzoek is gebleken, dat dit alles afkomstig was van den inbraak bij den burgemeester van Bennebroek. Bedoelde mannen zijn ingesloten en de politie zet het onderzoek voort. Deze week zijn er weer een tweedaagsche, een driedaagsche en de eerste dagtocht naar Brussel geweest. Gisteravond kwamen de deel nemers der drie.daagsche en van den dag tocht, weer veilig in hun woonplaats aan. Nu heeft Exweto drie dagen rust. d.w.z. dat onze administratie gestaag doorgaat met het verwerken der stapels correspondentie en het inboeken der deelnemers van de komende reizen. Het is dus een betrekkelijke rust. welke den storm vooraf gaat. Het totaal aantal inboe kingen heeft de vierhonderd reeds overschre den en reeds nu staat vast, dat alle aange kondigde reizen doorgang zullen vinden en heit zal zelfs noodzakelijk blijken ons pro gramma nog uit te breiden. De eerstvolgende reizen welke nu aan de beurt ziin, ziin de tweedaag sche op Zondag en Maandag a.s., de drie-daagsche voor Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. en de dagtocht voor a.s. Donderdag (Maria Hemelvaart). Voor al deze tochten kan men zich nog op geven aan het Centraal Reisbureau der Ver- Kath. Pers, N.Z. Voorburgwal 65-73 te Am sterdam, onder motto Exweto. Inplaats van een bedompt kantoor in Londen het trainingskamp der Landmeisjes midden in Wales. Inplaats van een beknopte flat op de zesde verdieping met uitzicht op daken en steeg jes een enorme lichte barak en rondom een rereld van groen groen groen Alle ramen stonden wijd open op dien eersten avond, toen Elisabeth en ik in het kamp arri veerden. Onze eerste indrukken? Ik kan er niet veel anders van zeggen dan dat wc niet in de stem ming waren om ook maar iets te apprecieeren of zelfs maar „geschikt" te vinden. Bek-af, stijf van onze lange treinreis, onwennig in onze vreemde uniform en zware laarzen, volgden we de jonge leidster, die ons van het prutsige sta tionnetje „Careg" had afgehaald en ons daarna voortsleurde langs eindelooze wegen en lanen naar deze barak. Een mcrkwaardig'-leelijke kast dit lange, kale gebouw! Van buiten gegolfd ijzer van binnen geschaafde planken. Kale vloeren, withouten tafels, keukenstoelen! Het was oorspronkelijk bestemd geweest als vergaderlokaal en „tooneel- zaal" voor een plaatselijk jeugdwerk; maar het podium was afgebroken en het heele gebouw veranderd in een barak voor vrijwillige landar- beidsters. Slappe hoeden en regenjassen hingen aan de kapstokhaken, bonte prenten waren te gen de ongcschilderóe muren geprikt, en hier en daar stonden bloemen in glazen jampotjes. Wat een gegons van lachen en praten! De zaal was vól kampmeisjes, die hetzelfde cos- tuum droegen als wij. Wij voelden ons nog, of we 'u maskerade-pakjes liepen. Maar al die andere Als verdacht van brandstichting in zijn wo ning te Eelde op 1 Juni jj„ is aangehouden, zekere H. de W. te Groningen, vroeger woon achtig te Eelde. De W. heeft thans bekend en zal ter beschik king van de Justitie worden gesteld. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zwolle mr. M. Tresling, notaris te Zwolle. Bij K. B. is benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Amersfoort O. Plan- tenga, inspecteur der registratie en domeinen al daar. Bij K. B. is aan mr. C. F. H. Huijsman op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zwolle onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K. B. is aan J. E. Vogt op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van lid van den Voogdijraad te Zwolle, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K. B. is op hun verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-kapitein H. J. ter Beeke van het 4e regiment infanterie, aan den reserve-eersten luitenant C. F. van Oosterzee van het 15e regiment infanterie en aan den reserve-offi cier van gezondheid der eerste klasse J. C. B. Simons. Bij K. B. zijn benoemd tot vertegenwoordigers van de Nederlandsche Regeering bij het van 18 tot 25 Augustus as. te Berlijn te houden Xle Internationale Congres voor Strafrecht en Ge vangeniswezen: mr. dr. W. A. J. M. Fick, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden, lid- plaatsvervangend voorzitter van het Centraal College voor de Reclasseering en van den Alge- meenen Raad voor Psychopathenzorg; prof. mr. J. Smon van der As, gedelegeerde van de Ne derlandsche Regeering in en secretaris-generaal van de Commission Internationale Pénale et Pe nitentiaire; en mr. J. S. Korteweg, inspecteur van het Gevangeniswezen in algemeenen dienst. Bij K. B. is met ingang van 1 September aan A. V. E. Pohl en A. J. Spierings eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Zalt- bommel, wegens opheffing van hun betrek king. Bij K. B. is met ingang van 16 September aan dr. J. H. F. Kohlbrugge op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met dank betuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewzen diensten. Bij K. B. is met ingang van 1 September be noemd tot leeraar in vasten dienst aan de R. H. B. S. te Vlissineen H. Smals, wonende te Hulst. Bij K. B. is aan mej. J. J. Meihuizen op haar verzoek eervol ontslag verleend als leerares aan de R. H. B. S. te Applngedam. Bij K. B. is wederom benoemd tot leeraar in tijdelyken dienst aan de R. H. B. S. te Drach ten J. Ph. Peper. Bij K. B. is wederom benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R. H. B. S. te Goes C. M. de Wijs. Bij K. B. is met ingang van 20 Januari 1936 aan J. G. Brederode op zijn verzoek eervol ont slag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden. Bij K. B. zijn wederom benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R. H. B. S. te Ter Apel H. Stoker en O. Visser Gzn. By K. B. is met 1 Februari 1936 aan L. Bou- ter op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee. Bij K. B. is wederom benoemd in tijdelijken dienst aan de R. H. B. S. te Warffum mej. E. L. Kuiper. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. A. C. F. L. Buschkiel te Wassenaar tot wederop- zeggens toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de hydrobiologie. Bij beschikking van den directeur-generaal der PTT is met 16 October aangewezen als directeur van het PTT-kantoor te Nedcr-Har- dinxveld de commies bij den PTT-dienst T. A. Postma, thans te Amsterdam. By K. B. is verleend de gouden eere-medail- le der Oranje Nassau Orde aan K. Nierop te Schermerhorr,, opzichter van het Waterschap de Schermer. De Minister van Economische Zaken heeft aan den heer O. C. van Heinessen, te Ede, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur1 der Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, lichte kielen en toegeregen beenstukken en be- spnkerde schoenen verrieden duideiyk, dat ze al een behoorlijken diensttyd achter den rug had den. Die meisjes hadden zichzelf en haar kleeren al „ingewerkt". Het ieek ons dien eersten avond, of ze tot een wildvreemd ras behoorden. Mij maakten ze tenminste zenuwachtig en prikkel baar. En haar vroolükheid leek me overdreven en ongemotiveerd. „Kom, kinders! Maak eens een beetje plaats aan dezen kant van de tafel" beval de leidster opgewekt. „Hier zijn de twee nieuwelingen voor de training. Ze worden hier ondergebracht. Van alle kanten staarden ze ons aan. Het drukke, verwarde gepraat bedaarde een beetje. Stoelen schraapten over den geschrobden houten vloer. Een meisje sprong op en ging kopjes ha len; een ander schoof een grooten pot boterbloe men en blauwe klokjes wat opzü. „Prachtig. Kom jy hier zitten? Geef die peuter eens de ruimte!" de peuter was Elisabeth, die sedert ze haar leeren broek droeg, gekrompen scheen te zyn en nu precies een klein, bleek, parmantig jongetje leek. „En jU, Vie, zorg jU eens voor die andere." „Hoe heet U?" vroeg de leidster. „Matthews? Joan Matthews? Ga zitten, Joan, dan kryg je dadeluk een kopje thee. Ja, er is nog genoeg melk in de groote kan; en geef dat stuk rha- barbertaart eens hier. Ze komen heelemaal van Londen." „Londen!" riepen de meisjes aan de tafel in allerlei toonaarden. „Londen, denk eens aan!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3