De Russische Januskop op buitenlandsch gebied Is de Douglas betrouwbaar? 35 ZEVENDE CONGRES DER KOMINTERN AMERIKA'S ERVARING 1 LITER PERL DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 Bolsjewisme van links en rechts DE WEERAFDEELINGEN VAN DE N.S.B. De Regeering blijft paraat Het auto-ongeluk in België Een Nederlandsche bus DE NATURALISATIES Bestrijding van hun invloed op de arbeidsmarkt VRIJE BEROEPSKEUZE Ook voor bij de Arbeidsbeurs in geschreven kinderen van werkloozen INT PADVINDERSCONGRES In 1937 in Nederland Een smokkelaarsbende aangehouden Hoofdverdachte naar Essen overgebracht MINDER BELASTING VOOR CAiFé'S Wijzigingsvoorstellen te Rotterdam VASTE-LASTEN-ONTWERP Verzoek om uitgebreider bepaling van den term „gebouw" INVOER AMERIKAANSCH FRUIT Door trap van een paard gedood mm ln de V. S. neemt men minder risico bij slecht weer Critiek op Rijksstudie dienst ii-Sii BIJZONDERE POSTZEGEL Ten bate van het Nat. Lucht vaartfonds HANS voor slechts ct. Eerbiedigt den Zondag Het winkelbedrijf op den feestdag van O.L. Vr. ten Hemel opneming gesloten! EXTRA VOORDEELIG Doodelijk motor ongeluk Dienstplichtige bij de L. V.A. fijdt onder Soest tegen een boom ST. BERNULPHUS-GILDE Gildereis 1935 CONTINGENTEERINGEN Papier Het werkkamp voor jeugdige werkloozen te Rumpen LEIPZIGER NAJAARSMESSE MINISTER DECKERS NEEMT AFSCHEID MEJ. G. E. SCHWARTZE OVERLEDEN GELUKKIGE GEMEENTE Stukgoederenvervoer Ned. Spoorwegen Vice-Consul Alexandroff overleden Inneming vet spek Van het zevende Wereldcongres der Com munistische Internationale (Komin tern) heeft men betrekkelijk weinig ge- noord. Bij gelegenheid der opening van het congres, in tegenwoordigheid van Stalin in eigen persoon, werden de traditioneele dema gogische en bloeddorstige redevoeringen ge houden over de proletarische wereldrevolutie en derzelver tegenstanders en werden er resolu ties aangenomen met een inhoud, alsof wij nog leven onmiddellijk na de bolsjewistische omwenteling. Sedert dien zijn er in de wereld groote veranderingen gekomen, welke de hoop op een wereldrevolutie voor een groot deel den bodem hebben Ingeslagen. En vooral is er in Moskou het een en ander veranderd. Zoo is bijvoorbeeld de dictatuur van het proletariaat veranderd in de dictatuur van Stalin. Er is om Stalin een cultus als eens om Lenin. EenzaaA troont de geweldenaar, de macht hebbers, die hem naar de kroon konden steken, zijn vernietigd. Trotzki is in ballingschap, Ra- kowski, chef der communistische regeering in de Oekraine is gedeporteerd, Skrypnik, een an dere heerscher in het binnenland, pleegde zelf moord vóór zijn arrestatie, Joffe, een der oud ste communistische strijders, die bij het begin der revolutie een leidende rol speelde, schoot zich dood, Sinowjef, de eerste president der Komintern, zit in de gevangenis in gezelschap van Kamenef. Deze lijst geeft maar 'n paar bekende namen, in werkelijkheid is de lijst eindeloos, bedekt met namen van den onbe kenden boer, van den onbekenden arbeider. De „Wojd", de leider Stalin regeert met een machtsvolheid als nooit een tsaar bezat. Alles wat ontevreden is wordt vermorzeld. Het Con gres der Komintern wordt omgeven door den schijn van volkomen eenheid. Toch gist het in de kern der roode Internationale. Vooral de buitenlandsche secties meenen reden tot on tevredenheid te hebben. Het beroemde bevel van Stalin aan de Fransche communisten, de burgerlijke regeering-Laval te ondersteunen bij haar bewapeningspolitiek, heeft overal in de communistische rijen verwarring gebracht. De oppositie tegen het autocratische bewind van Stalin ook over de buitenlandsche secties heeft getracht het woord te krijgen. Het schijnt bij dit trachten te zijn gebleven. Stalin had vóór het congres in Rusland reeds de organisaties opgeheven, die door de kiem der ontevreden heid waren aangevreten, waarvan de voor naamste waren de Liga der oude bolsjewisten en de Liga der vroegere politieke gevangenen, on ontnam daardoor ook aan de buitenlandsche secties den moed tot verzet en critiek. Toen in Moskou de communistische internationale vergaderde en er over beraadslaagde, hoe de wereld in vuur en viam is te zetten, troonde te Ge neve de minister van Buitenlandsche Za ken, Litwinof, als man van de wereld, als grand seigneur op den voorzitterszetel van den Raad van den Volkenbond en blies de vredes- schalmei, zalvend daarby oreerend over de so lidariteit der volkeren en over de ondeelbaar heid van den wereldvrede. De leden van den Volkenbond, welke gestemd hebben voor de toe lating van Rusland, moeten toch soms wel een griezelig gevoel krygen, als zij deze huichelarij °m niet te zeggen dit cynisme aanhooren en zullen hun geweten wel niet tot rust kunnen brengen door de redeneering, welke zij aan zich Zelve en aan de wereld hebben opgedrongen, toen het besluit der toelating viel, dat de Vol kenbond ten opzichte der bolsjewisten opvoe dend zou werken. Boiijewisme laat zich niet op voeden. Als men Litwinof met het oog op het congres der Komintern scheel aankijkt, haalt hy zyn schouders op en verklaart, dat de poli tiek der Sovjetunie niets te doen heeft met de acties der Derde Internationale. Dit argument is echter versleten tot den draad. Sovjetpolitiek on Komintern staan in nauw verband. Het be wijs ligt in de gebeurtenissen om het zevende congres der Komintern zelf. Het zou reeds in den herfst van 1934 byeen hebben moeten komen, Haar het werd toen uitgesteld, om het binnen treden der Sovjet-afgevaardigden, wuivende met Vredespalmen, in den Raad der volkeren niet te storen. Thans voelt Moskou zich als een onont- beerlyke macht in den Raad en acht het ver dere camouflage overbodig. Het kan Litwinof thans niet meer schelen, dat de wereld voelt, dat bij onder zijn deftigen diplomatenrok den prole- tarischen kiel draagt. Terwijl Litwinof, de vrede bevende, in Genève verheven woorden sprak, babbelde de Moskousche Prawda haar mond Voorbij door de uitdrukkeiyke verklaring, dat bet doel van het bolsjewisme blijft de roode fevolutie in heel de wereld en dat de „resten der burgerlijke democratie" in Genève toch eigenlijk een stelletje stumperds zyn. Moskou heeft zich op dit bal der volken al dikwyis ge demaskeerd, maar zelden toonde het zijn Ja- huskoD op cynischer wijze dan thans. De Duitsche bladen bevatten in deze da gen woedende aanvalsartikelen op de Unie der Sovjetrepublieken, wier verte genwoordigers in Genève rondgaan als Siberi Sehe wolven in schaapsvacht. Excellentie Goeb- bels jammert in zijn gelijkgeschakelde bladen (niet-gelijkgeschakelde zyn er niet) over het gevaar, dat het Godlooze Moskou voor de we- «bld beteekent en tracht ons diets te maken, dat duitschland het sterkste bolwerk is tegen het bolsjewisme. Wit zullen Zijne Excellentie niet het genoe gen doen, dit te gelooven. Integendeel, wij wil- ten tegen de aanvaarding van deze opvatting *®cr sterk waarschuwen. Er bestaan in Europa thans twee soorten van bolsjewisme, een van links en een van rechts. Rusland is het bolwerk van het linksche, Duitschland van het rechtsche bolsjewisme. En wij hebben liever met het linksche dan met het rechtsche te doen. Men weet namelijk duidelijk wat men aan het Russische bolsjewisme heeft. Zijn doel is voor héél de wereld open en klaar: het wil de oude christelijke cultuur vernietigen en God van Zijn troon stooten, het wil dit voor al bereiken en heeft dit reeds bereikt door de jeugd te onttrekken aan het ouderhuis, aan den invloed der kerk en geheel te onderwerpen aan de almacht van den staat. Voor dit doel strijdt Rusland met open vizier. Men weet en voelt in dit bolsjewisme den doodsvijand der Christelijke beschaving. Naast (niet tegenover) dit bolsjewisme staat het Duitsche bolsjewisme van rechts. Dit strydt niet met open vizier als het Russische. Pluwee- lig verklaart het, dat het staat op het standpunt van het positieve Christendom en dat het de kerken tegen haar-zelve wil beschermen door ze vrij te maken van alle politiek. De methoden, die het aanwendt ter bescherming van dat „po sitieve Christendom" zijn zuiver bolsjewistisch a la Russe. Het bevordert het oud-Germaansche heidendom op elke manier ter ondermijning van het Christendom. Het vervolgt de bedienaren van het Christen dom door hen thans weg te jagen uit het open bare leven en hen straks te vernietigen. En vooral volgt het 't Russische voorbeeld door de jeugd te onttrekken aan den invloed van ouder huis en kerk, om haar op te voeden als een brok van den almachtigen staat. Wij weten, dat de Russische jeugd tegen ouders en kerk is on- gestaan, maar wij weten ook de' berichten daaromtrent zyn ontstellend dat de Duitsche jeugd dit begint te doen en aan haar ouders en kerk verwijt, dat alles, wat tot dusver heilig was. niets anders is dan Schwindel, Schwindel, Schwindel, een thans in Duitschland mode wor dende driemaal herhaalde opstandskreet. De grooten van het Derde Rijk waar is de „Führer" toch? Het is eenzaam en zwijgzaam om hem als om den Lama van Thibet noe men dit alles verdediging van het positieve Christendom. Neen, dan hebben wy liever te doen met het onbeschaamde Russische bolsje wisme, dat niets met doekjes bedekt, dan met het Duitsche bolsjewisme in 't geniep. Minister van Schaik, Minister van Justitie, heeft, ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid van der Heide in verband met een door de nationaal- socialistische beweging genomen besluit tot op richting van een nieuwe organisatie, welke bij een eventueel verbod van de weerafdeelingen in de plaats daarvan zou kunnen treden, mede gedeeld, dat de regeering de oude en de nieuwe organisaties van de Nationaal-Socialistische Beweging met aandacht volgt. De „troepen", waarop in de vragen wordt gedoeld, zyn, voor zoover bekend, geen zeer nieuwe organisaties in de N. S. B. en niet bestemd of geschikt om bij een eventueel verbod van de W. A. daarvoor in de plaats te treden en naar den schijn naast de N. S. B. te staan. De bedoelde groepen, ook wel eens „storm troepen" genoemd, hebben naar is gebleken in de eerste plaats tot doel colporteurs te bescher men, al bestaat wellicht de mogelykheid, dat zij vroeg of laat in feite een ruimer arbeids veld vinden. Het schynt voorshands nog minder juist haar een militair of semi-mllitair karak ter toe te kennen. Afgezien van den al dan niet on-Nederland- schen aard eener organisatie blijft de Regee ring van oordeel, dat groepsvorming, die in werkelijkheid een militair of semi-militair ka rakter zou gaan dragen, door de Overheid dient te worden tegengegaan. Zij zal niet nalaten dienovereenkomstig de noodige maatregelen te treffen, en, indien noodig, voorstellen te doen. Men meldt ons uit Luik, dat de autobus die te Werbomont in botsing kwam met een Bel gischen personen-auto, waarover wij reeds be richt gaven, een Nederlandsche bus was uit Dordrecht, bestuurd door den heer v. d. Bran den. Er waren 33 Nederlandsche toeristen in gezeten. Slechts één Nederlandsche dame werd gewond In haar memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over een natu ralisatie-ontwerp merkt de regeering op, dat het vanzelf spreekt, dat rekening wordt gehouden met den invloed van naturalisaties op de ar beidsmarkt ten onzent. Inderdaad zyn ter be strijding van werkloosheid ook bij naturalisatie beperkingen betracht, welke onder normale om standigheden niet in acht behoorden te worden genomen. Zoolang als regel niet wordt getreden in de beweegredenen waarom Nederlanders in het buitenland wonen of verblijven, schynt het geen aanbeveling te verdienen, op het stuk van terug gave van het Nederlanderschap aan oud-Neder landers een hierop gegronde onderscheiding te maken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Visser, in verband met een ministerieele cir culaire, houdende verplichte aanmelding by de arbeidsbeurs van kinderen van werklooze ar beiders, die den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt, heeft minister Slingenberg, minister van Sociale Zaken, geantwoord, dat het niet juist is, dat in feite de leiding van het orgaan der arbeidsbemiddeling zou uitmaken welk be roep de betrokkene moet kiezen. Medegedeeld is slechts, dat, indien het orgaan der arbeids bemiddeling meent, dat het gezinslid zich heeft laten inschrijven voor een vak, waarin hy/zy geen kans van .slagen heeft in verband met on geschiktheid voor of weinig vraag naar ar beidskrachten in dat vak, deze moeilykheid zooveel mogelijk uit den weg dient te worden geruimd door overleg tusschen den directeur der arbeidsbeurs of den agent der arbeidsbe middeling met de(n) betrokkene. Heeft het overleg niet het gewenschte resultaat, dan kan het orgaan voor steunverleening, dus niet het orgaan der arbeidsbemiddeling, den betrokkene de verplichting opleggen, zich bovendien voor een vak te doen inschrijven, waarin meer kans van slagen voor den betrokkene bestaat. De werklooze gezinsleden zijn niet verplicht eiken, doch slechts passenden arbeid tegen een behoorlijk loon te aanvaarden. De beslissing of het werk al dan niet dient te worden aanvaard en bij weigering dus 2/3 van dat loon qp den steun gekort moet worden, ligt bij het orgaan voor steunverleening. De vrijheid in het kiezen van een beroep zal practisch slechts worden beperkt ten aanzien van hen, die niet beseffen, dat men in de eer ste plaats zelf moet trachten in eigen onder houd te voorzien en in het onderhoud van zijn gezin bij te dragen. De minister acht dit alles zins verdedigbaar. Het Internationaal Congres der Padvinders beweging te Stockholm nam de uitnoodiging aan, om het Congres van 1937 in Nederland te doen houden. De Duitsche commiezen hebben Woensdag aangehouden een smokkelaarsbende, bestaande uit acht man, die er den laatsten tyd werk van maakte groote hoeveelheden kaas uit Nederland naar Duitschland te smokkelen. Een vrachtauto, welke met een groote hoe veelheid kaas was geladen, is in beslag ge nomen. Een der hoofdverdachten, zekere G. A. uit Beek by Nymegen, die bij de Duitsche commie zen minder goed bekend staat, is terstond naar Essen overgebracht. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor een nieuwe verordening tot heffing van belasting op vermakelijkheden aan te nemen. Volgens de voorgestelde verordening zal het oppervlaktetarief, behalve een verlaging, een geleidelyke opklimming van f 0.80 tot f 12 krijgen, terwyl het maximum eerst bij 751 M2 wordt bereikt. Het gevolg van deze wyziging zal zijn, dat de Rotterdamsche café's en res taurants van 20 tot 50 pCt. minder belast zullen worden. Aan den Raad van ministers is een adres verzonden door een aantal garagehouders te 's Gravenhage, naar aanleiding van het wets ontwerp, houdende byzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Adressanten merken daarin op, dat zy in de opsomming van te verlagen huren missen de garages, de kantoren, de pakhuizen, de fabrie ken en werkplaatsen. Naar de meening van adressanten dient on der „gebouw" alles te worden begrepen, wat ge bouwd is, en zou de geheele omschryving het best uit het wetsontwerp kunnen verdwynen. Zy verzoeken den Ministerraad het wetsont werp te willen wyzigen in bovenaangeduiden zin. In verband met het feit, dat onderhandelin gen worden gevoerd met Amerika omtrent een nieuw handelsverdrag met dat land, heeft het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland aan den Minister van Econoniische Zaken een adres gezonden, waarin gewezen wordt op den grooten invoer van Amerikaansch fruit in ons land, zoodat Amerika derhalve zeer geïnteres seerd zal zyn by de vaststelling van de mono polieheffingen en dat de Amerikaansche regee ring door ruimer invoer van onze producten toe te staan, verlaging van deze heffing zal trach ten te verkrygen. Echter wordt op de voortdurende toename van het Amerikaansche fruit in ons land ge wezen en den Minister verzocht uitdrukkelijk aan de handelsdelegatie opdracht te verstrek ken onder geen voorwaarde toe te stemmen in verlaging van monopolierechten op versch fruit gedurende den tijd, dat het eigen Nederland sche product voldoende aan de markt is en 'n eventueele verlaging gedurende den overigen tyd van het jaar te verbinden aan een maxi mum te stellen hoeveelheid. Tenslotte wordt gevraagd by de Amerikaan sche regeering pogingen in het werk te stel len tot verlaging van het invoerrecht op onze tuinbouwproducten als tegenprestatie wegens de door Nederland te verleenen verlaging van monopolierechten op versche vruchten in MaartJuli. De 55-jarige landbouwer H. B. te Oosterhes- selscherbrug kreeg, terwijl hij de paarden uit het land haalde, een trap van een der dieren en was op slag dood. „Is het Douglas-materiaal, dat in Ameri ka voldoening geeft, voor Europa onge schikt? Zyn de vliegers in Europa minder ervaren dan die in Amerika, of zijn de Euro- peesche vliegers nog onvoldoende ver trouwd met deze nieuwe typen vliegtui gen? Zyn de Europeesche maatschappyen op den verkeerden weg met deze toestellen aan te schaffen, of zitten er bepaalde be langen achter de critiek op de nieuwe Ame rikaansche toestellen? Deze vragen stelt het te Genève verschynend blad „Interavia", dat verder, zonder op die vragen antwoord te geven constateert, dat na het Uiver-ongeluk in Syrië, in de Europeesche luchtvaartpers slechte eigenschappen aan de Douglas zyn toegeschreven en dat de Neder landsche rijksstudiedienst voor de luchtvaart voor die geruchten min of meer verantwoorde lijk is, n.l. „als gevolg van de weinig geluk kige manier, waarop zyn rapport (dat van dien rijksstudiedienst!) openbaar werd gemaakt." Het blad noemt het de taak van dien denst, dien in druk te corrigeeren en eens precies te vertel len, wat er van die geruchten waar is. Voorts heeft het Fransche luchtvaartweekblad „Les Ailes" meegedeeld, dat in Amerika de Dou- glassen op de groote lijnen niet gebruikt worden, wanneer het weer te slecht is. Men zou zich dan van langzamer vliegende toestellen bedie nen. Naar aanleiding van hetgeen „Les Ailes" schreef, heeft de maatschappij „Swissair", die ook met Douglassen viiegt, telegrafisch aan North American Aviation te New York ge vraagd welke ervaringen deze maatschappy met de Douglas met slecht weer had, en of het bericht in het Fransche blad juist was. Hierop kwam het volgende antwoord: „Douglasvliegtuigen van Eastern Airways vlo gen 14900 uren en 3.540.000 kilometer zonder on geval aan passagiers. Gedurende twee maan den werd dit jaar met Douglassen 95 procent volgens dienstregeling uitgevoerd, tegen 83 pro cent met ander materiaal op identieke routes. T.W.A. gebruikt uitsluitend Douglassen, aange zien beter geschikt voor alle soorten weer, dan andere vliegtuigen. T. W. A. vliegt maandelyks volgens dienstregeling 1.450.000 kilometer, en bereikte over de laatste zes maanden 90 pro cent efficiency. American Air Lines boekte ge lijksoortige resultaten. (w. g. Captain Edward Rickenbacker)." Bovenstaande commentaren alle naar aan leiding van de Gaai-ramp, geeft Henri He- gener weer in „Het Vliegveld" en hij merkt er by op, dat 90 procent regelmaat voor tegen woordig al heel weinig, is, zoodat men blyk- baar juist by slecht weer in Amerika geen risico's neemt. Als het zicht daar minder is dan 2.4 kilometer en de wolken hangen boven de terminal luchthaven minder dan 91.4 meter, dan is het vliegen vanwege het Handelsdepar tement verboden. In Europa wordt dan nog ge vlogen, en ook nog onder slechtere condities. Zoa weet Hegener mede te deelen, dat de K. L. M. over de zeer slechte maand April van dit jaar, een maand van zware kou, sneeuw, mist en regen, een regelmatigheidsfactor be reikte van 97.4 procent en haar poolpartners (maatschappyen, waarmee de K. L. M. zeer nauwe relaties onderhoudt) samen 98.5 procent. „Interavia" deelt tenslotte mede, dat alle Zwitsersche vliegers vanwege het departement voor de luchvaart opdracht gekregen hebben, van hun ervaringen met Douglassen verslag uit te brengen, speciaal wat betreft hun ge dragingen met slecht weer. Bij K. B. is bepaald, dat ten bate van het Nationaal Luchtvaart-fonds een byzondere postzegel verkrygbaar wordt gesteld in de frankeerwaarde van 6 cent, met een geldig heidsduur tot 31 December 1936. Dit zegel zal worden verkocht met een door den Minister van Binnenlandsche Zaken te bepalen toeslag boven de frankeerwaarde. De hoofdbesturen van den Ned. R. K. Mid denstandsbond en den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", doen opnieuw een ge zamenlijk beroep op de katholièke winkeliers, om hun zaken overeenkomstig den wensch hun ner Kerkelijke Overheid op 15 Augustus, feest dag van O. L. Vr. ten Hemelopneming, welke als Zondag is te vieren, te sluiten en dp de niet-katholieke winkeliers om het katholiek personeel in de gelegenheid te stellen zijn plicht na te komen dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen eveneens een drin gend beroep op de katholieken, maar speciaal op de katholieke vrouwen, om dien dag niet „extra" te besteden aan het doen van inkoo- pen, doch zich als katholieken daarvan te ont houden. Waar het katholieke winkelbedrijf het offer weet te brengen om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken de or ganisaties het vertrouwen uit, dat zulks door de geloofsgenooten op prys zal worden gesteld, wat niet het geval schijnt, wanneer men op 15 Augustus de gesloten zaken voorbygaat en de geopende winkels bezoekt om zijn inkoopen te do^n. U kunt Perl, den frisschen gezonden Natuurdrank thans koopen in de Nieuwe Groote Flesschen van 1 Liter. Ideaal voor gezinsverbruik en als er gasten komen I I Woensdagavond omstreeks half zeven heeft in de Soesterbergschestrapt nabij het Sana torium „Zonnegloren" te Soest, een ernstig motor-ongeluk plaats gehad, dat aan den 19- jarigen J. A. Veldhuizen uit Deventer het leven heeft gekost. Veldhuizen, die als dienstplichtig soldaat by de Luchtvaart-afdeeling te Soesterberg in garnizoen lag, zou met een vriend een toertje naar Amsterdam maken. Volgens ooggetuigen, o.a. een surveilleerend agent van politie, reed V. met zeer groote snelheid. In de bocht nabij „Zonnegloren" gekomen, geraakte hij, waar- schijnlyk door de groote snelheid die hij had, de macht over het stuur kwyt, kwam in het mulle zand terecht en botste vervolgens met zijn motor tegen een boom. Hy was byna op slag dood. Twee doktoren van „Zonnegloren" die direct ter plaatse waren, konden slechts den dood constateeren. Nadat het stoffelijk overschot aanvankelijk in het lykenhuisje van „Zonnegloren" geborgen was, is het later naar het Militair Hospitaal te Utrecht overgebracht. De duorijder, eveneens een dienstplichtige van de Luchtvaart-afdeeling te Soesterberg, bleef ongedeerd. Het motorrywiel werd slechts licht beschadigd. Onder buitengewoon mooi weer heeft het St. Bernulphus-gilde, speciaal ter behartiging van de kerkelyke kunst, dit jaar wederom zijn gilde reis ondernomen. Na een gezellige reünie Zondagavond te Maastricht, werd Maandag de reis aanvaard naar Tongeren over Aldenbiesen, waar 't merk waardige kasteel der voormalige ridders van de Duitsche orde werd bezichtigd. Over St. Trui den ging men naar Zoutleeuw, om aldaar de kerk met haar merkwaardige schatten eens met kennersblikken te schatten. Verder ging het naar Leuven met bezoeken aan Stadhuis, St. Pieterskerk, St. Michaelskerk, alles in tempo, want Mechelen moest ook nog bezichtigd worden, alwaar het gezelschap te vens bleef overnachten. Dinsdag gold het bezoek de Wereldten toonstelling te Brussel, met bezichtiging der voornaamste paviljoens, om tegen 4 uur af te reizen over Aerschot naar Diest-Scherpen- heuvel. Hier werd nog bezocht de St. Sulpiciuskerk met het graf van Philip Willem van Oranje, Stadhuis, Hallen, Begijnhof en Geboortehuis van den H. Joh. Bergmans. De gildereis 1935 was daarmede volbracht en over Hasselt ging het wederom op Maastricht af, het eindpunt. Door eenige leden werden Woensdagmorgen nog de schatkamers van de St. Servaas en de Basiliek van O. L. pVrouwe bezocht. By K. B. is bepaald dat gedurende het tyd- vak 1 Augustus 1935 tot 30 November 1935, de invoer uit ieder land verboden is van cocos- stukgoederen, voor zoover de?e meer bedraagt dan 100 pCt. van de hoeveelheid welke gemid deld per 4 maanden in het jaar 1934 uit dat land is ingevoerd. By K. B. is bepaald dat gedurende het tyd- vak 1 Augustus 1935 tot 31 December 1935 de invoer uit ieder land verboden is van bestreken papier en bestreken carton voor zoover deze meer bedraagt dan 100 pCt. van de hoeveel heid, welke gemiddeld per 5 maanden in de jaren 1933 en 1934 uit dat land is ingevoerd. Meer dan 250 jongens hebben zich reeds aan gemeld om in het werkkamp voor jeugdige werkloozen te RumpenBrunssum te worden opgenomen. Een tiental jonge werkloozen is reeds in het kamp zyn taak begonnen. Het ligt in de bedoeling om telkens een groep van 100 jeugdige werkloozen gedurende 8 weken aan het werk te stellen. Het comité bestaat uit de heeren dr. Poels, J. Maenen, pastoor Kryn, J. Mous, mr. dr. L. Regout, en drs. van Eyzeren- Met medewerking van het bestuur der Ko ninklijke Nedc landsche Jaarbeurs wordt op de van 25 tot 29 Augustus te houden Leipzi- ger Najaars-Messe een collectieve Nederland sche groep gevormd, die ongetwijfeld zeer de aandacht van het buitenland zal trekken. In het „Ringmesshaus" zal men een Neder landsche afdeeling aantreffen, waar o.a. bouw materialen, goud- en zilverwerk, kunstnijver- heidsartikelen, glas, aardewerk en huishoude lijke benoodigdheden worden uitgestald. Er komt verder een belangwekkende inzending van producten uit de overzeesche gewesten. Na zyn bezoek aan Vlissingen, waar minister mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn ad judant, luitenant ter zee der eerste klasse Post Uiterweer, afscheid heeft genomen van de Ma rine aldaar, heeft de Minister zich naar Rotter dam begeven voor een persoonlijk afscheid van den chef van het korps mariniers. Vervolgens heeft minister Deckers een bezoek gebracht aan de werf Wilton ter bezichtiging van den daar in aanbouw zijnden kruiser „De Ruyter". In den afgeloopen nacht is te Amsterdam in den ouderdom van 81 jaar overleden de beeld houwster G. E. Schwartze. Van Prof. Stracke en prof Leenhof heeft zjj haar opleiding gehad aan de Ryksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Zy maakte studiereizen naar Florence, Rome, Lon den en Spanje. Haar bekendste beeldhouwwerken zijn: de Slavin, in het Rijksmuseum; Slapende kinderen en Lezend meisje, in het Stedelijk Museum. Voorts vervaardigde zij bustes van de hooglee raren Wichmann, Wertheim Salomonson, Don ders, Snellen, Boerhaave, Helmholtz en Von Graeve. Ook de Lutherbuste in het „Tehuis De Wartburg" is door haar vervaardigd, zoomede een aantal Luther-plaquettes. In de Woensdag gehouden raadsvergadering der gemeente Nieuwveen is de gemeentereke ning over het dienstjaar 1934 aangeboden. Zij sluit met een batig saldo van f 5500.over eenkomende met circa 10 pet. der inkomsten. Steunverleening bleek na 1 Mei voorloop! g niet meer noodig te zyn. Ingaande 19 Augustus a.s. zal het vervoer van stukgoederen van en naar Rosmalen, Gef- fen, Berchem, Ravenstein en Uden en voorts naar Berlicum (NB), Deernen, Deursen, Dieden, Haren (by Berchem), Herpen, Hintham, Huis- seling, Kruisstraat, Megen, Neerlangel, Neer loon, Nuland, Overlagel, Reek, Schaik (NB) en Vinkei door de Ned. Spoorwegen voortaan per dagelykschen vrachtautodienst in samenwer king met de N.V. ATO te Utrecht geschieden. Van en naar spoor-, tram- en A.T.O.-stations kan vervoer met rechtstreeksche bevrachting geschieden. Aangekomen zendingen worden ook in de ge noemde plaatsen kosteloos besteld. Te Rosma len, Geffen, Berchem, Ravenstein en Uden kan voorts afhaling plaats vinden. Voor vervoer van wagenladingen, vee, stuk- goedzendingen in afzonderlijke wagens en ex- presgoed blyven de stations Rosmalen, Geffen, Berchem, Ravenstein en Uden geopend. Voorts zal met ingang van denzelfden datum het vervoer van stukgoederen van en naar Voerendaal, Klimmen-Ransdaal, Schin op Geul alsmede van Houthem—St. Gerlach door de Nederlandsche Spoorwegen voortaan per dage lykschen vrachtautodienst in samenwerking met de N.V. A.T.O. te Utrecht geschieden. Van en naar spoor-, tram- en A.T.O.-stations kan vervoer met rechtstreeksche bevrachting ge schieden. Aangekomen zendingen worden ook in de ge noemde plaatsen kosteloos besteld. Voor ver voer van wagenladingen, levende dieren, stuk goed in afzonderlijke wagens en expresstukgoed biyven de stations Voerendaal, Klimmen Ransdaal en Schin op Geul geopend. Van en naar de halte Houthem—St. Gerlach kan nog vervoer van snel- en expresstukgoed met reizigerstreinen geschieden. De vice-consul der Nederlanden te Bourgas (Bulgarye), de heer N. Alexandroff, is over leden. De waarneming van het vice-consulaat is op gedragen aan den heer Riccardo Anzilutti. De Ned. Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende de week van 5 t. e. m. 10 Au gustus a.s. de inneming van vet spek zal ge schieden tegen dezelfde voorwaarden en pryzen als die, welke gegolden hebben in de week van 29 Juli t.e.m. 3 Augustus a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5