Aangrijpend document uit het wrak van de „Gaai" De protests Fran takingen in krijk Hoe het toestel zijn ondergang tegemoet vloog De „Times" over twee dictaturen Het nieuws van heden NOTITIEBOEKJE VAN ONZEN COLLEGA... %r» BIOSCOPEN TE PARIJS GESLOTEN GELIJKENIS VAN ROOD EN BRUIN Polen en Danzig DE BAROMETER J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19480 Sober en duidelijk doen zijn aan- teekeningen het relaas van die laatste minuten in de lucht Van 5000 M plots snel gezakt Van minuut tot minuut POOLSCHE RELATIES Aansporing van socialistische en communistische zijde om heden het werk te hervatten De begrafenis der slachtoffers Het Weer Er valt niet te kiezen tusschen com munisme en fascisme, maar tusschen democratie en dictatuur Nuances tusschen Oost en West >o Engelsch-Japansche conferentie Te Londen wordt een samen komst ontkend SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Het conflict bijgelegd De onlusten op Kreta Poging tot nieuwe staking onmid dellijk onderdrukt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Binnenkort zal het rapport ver schijnen, opgemaakt door de des kundigen van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart over de ramp van de „Gaai". Zooals men weet hebben deze deskundigen bij het onderzoek naar de oorzaak uiterst belangrijke gegevens gevonden in het notitieboekje van een der omge komen passagiers. Uit deze aantee- keningen bleek, dat de piloot, tegen de aanvankelijke veronderstelling in, op groote hoogte heeft gevlogen, maar door meteorologische invloe den werd gedwongen tusschen de bergen te dalen. Dit notitieboekje met de van zoo groot gewicht gebleken aanteeke- ningen, dat tusschen de wrakstuk ken is gevonden, behoorde aan onzen redacteur Jos van Langen, die mede onder de slachtoffers was. De familie van onzen omgekomen collega heeft ons het boekje afge staan, om kennis te nemen van de zoo hoogst belangrijke gegevens, die onze collega er in had neerge schreven. Voor ons ligt thans het eenvoudige verslag geversboekje van den dooden kameraad. Een boekje zooals het ligt op den lessenaar, zooals het steekt in de zakken van de meesten van ons: 'n smal zakblocnote met stijven bruinen omslag. De omslag vertoont een paar kreuken, het schrijfpapier is hier en daar aangetast door het regenwater. Verder is er niets aan te zien. Hier ligt het vóór ons en de collega's groepen om ons heen om zwijgend een blik te werpen op deze reliquie, die de laatste gedachten, de laatste opmerkingen bevat, welke onze mak ker enkele oogenblikken voor zijn tragisch einde heeft vastgelegd. Weinig heeft hij daar bij vermoed, hoe die luttele woorden nog eens de stomme getuigen zouden zijn, die de nage dachtenis van de met hem ongekomen Gaai bemanning zouden vrij pleiten van elke blaam. Het zijn de vijf laatst beschreven bladzijden, die met enkele korte aanteekeningen het sober en daardoor juist zoo beklemmend relaas doen van dertig tot bijna vijf en veertig minuten van een tocht, die om 12 uur 's middags aan gevangen, om 12.48 eindigen zou Jos van Langen teekende op: Milano 20/7 12 uur slaat de klok in de Gaai met 10-tal passagiers, meest Hollanders Drijvende wolkein De ..Tijd" (waarvan de laatste nummers in de KLM-vliegtuigen aanwezig zijn. Red.) brengt ons op de hoogte van het ongeluk van de „Maraboe", nadat een medepassa gier ons op de hoogte had gebracht van de ramp van Zondag j.l. („Kwikstaart" Red.) Een wees gegroet en een schiet gebedje tot Sint Christoforus geven ver trouwen al gauw boven de wolken; vrij regelmatig dwars door de wolken, alles wit stijgen 3000 M. (dit is geregeld af te zien van den hoogtemeter die voor in de passagierscabin,e hangt. Red.) Regen tegen de ramen 4000 4500 boven de wolken hemelblauw zichtbaar 4600 4700 bijna 5000 regen klettert geen blauw meer regen half een knal dalen snel 4000 3800 3200 sneeuw 3000 2800 2500 2400 vlak boven toppen bliksem 2100 Hier zijn de aanteekeningen, die aanvankelijk duidelijk en regel matig geschreven, maar vermoede lijk door het remous, het stooten van het vliegtuig in de buien, steeds krabbeliger worden, plotseling be ëindigd. Het is dan korter of lan ger na half één en de laatst ver melde hoogte, 2 1 00 M, wijst er op, dat het toestel reeds laag vliegt in den dalketel van den San Bernar- dinopas, waarvan de omringende bergketens tot over de 3000 Meter reiken. Nog slechts enkele minuten, seconden misschien, en het oogen- blik van de catastrophe zal daar zijn. Zoo is Jos van Langen dus in het harnas gestorven. Tot op het laatste moment is hij de journalist gebleven, die wat hij waarnam, wat er in hem omging, sober en duidelijk weergaf. Hoe diep.menscheiijk en hoe waarlijk katholiek voorai was het reageeren op den schok, dien het vreeselijke nieuws van de „Kwikstaart" en „Maraboe" wel moest geven aan hen, die zelf op het punt stonden een groote vlucht te ondernemen. Deze notitie is wel de meest aangrijpende. Het verloop van de vlucht kunnen wij van minuut tot minuut volgen. Eerst de bewolking boven het vliegveld Taliedo bij Milaan. Dan kort na het vertrek het regelmatig stijgen door de regenwolken tot op 4500 M. het hemelblauw zichtbaar wordt. Bijna 5000 M. is men hoog, als men blijkbaar weer zware wolken ontmoet. De regen klettert tegen de vensters en op het metaal van de vliegtuigromp. Half één. Tot nu toe is dus alles goed ge gaan. Maar dan, midden in de buien, wordt een knal gehoord. Is het een onweerslag, een stoornis? Het toestel zakt snel. Beklemmend is de taal der opeenvolgende cijfers. Het tempo wijst op ongewone verschijnselen ijsvor- ming! Op 3200 Meter sneeuwbuien. Lager en lager: 2400 M. „Vlak boven de toppen," schrijft van Langen. Het toestel vliegt dus reeds in de buienflarden der onderste wolkenlaag, waar door men weer tijdelijk zicht heeft op de aarde. Een bliksemschicht, de tusschen de bergen al zeer geringe hoogte van 2100 Meter zijn de laatste bijzonderheden, die worden ver meld, het zijn het laatste woord en de laat ste cijfers, die Jos van Langen schrijft V-T—l De twee laatste blaadjes uit het notitieboekje van onzen omgekomen collega Jos van t-moM'.SfL, aanteekeningen zijn bijgehouden tot enkele mmt.en fid&redtastiQphe. Op twaalf minuten vóór één is de klok van de „Gaai" stil blijven staan. Onze zoo tragisch om het leven gekomen redacteur zou van zijn Italiaansche reis een reportage geven in onze kranten. Het notitie boekje, dat in het wrak van de „Gaai" werd gevonden en waarschijnlijk tot het laatste oogenblik in zijn onmiddellijk bereik is ge weest, bevat uitvoerige aanteekeningen van al zijn reisbelevenissen. Straks als hü terug was, zou hij ze uitwerken, zou hij gaan schrijven. Wij bladeren in het boekje, lezen ontroerd van bladzij tot bladzij. Zijn vertrek per vlieg tuig, Vrijdagmiddag 5 Juli om twee uur uit Amsterdam, zijn indrukken tijdens de vlucht, de beschrijving van alle détails in het vlieg tuig. Het is alles goed gezien. „Sneeuw ligt op de bergen als het wit op bonte koeien" schrijft hij ergens boven de Alpen. En iets verderop: „Dan weer een mooi groen dal met donkere bosschen en enge watergeulen." Zoo'n dal was het ook bij San Bernardino. Drie bladzijden verder begint zijn beleven in Italië zelf:„om 6 uur omstreeks kwamen wij op de Piazzi di Duorno, waar de Dom zijn kunstwerk van steen in het wit van de zon omhoog streeft." En dan naar Rome. „We rollen weer over de aarde op de spoorwegrails, toch een veel minder vrije wijze van voortbewegen." Tus schen de indrukken van het landschap be schrijft hij ergens den inhoud van zijn Itali- liaansch lunchpakket. Aanteekeningen over de drie dagen, doorgebracht in Assisië, het stadje van St. Franciscus, alles in vlot lezende zin nen, zijn het laatste vóór de boven afgedrukte aangrijpende notities van de rampzalige thuisvlucht uit Milaan. Dit weten wij tenminste: die twee laatste weken heeft Jos van Langen de schoone we reld en het heerlijke zonnige leven nog met jeugdig-begeerige echt katholieke oogen gezien en met volle teugen genoten! WARSCHAU, 8 Aug. (Reuter) Minister van buitenlandsche zaken Beck is gisteravond uit Warschau vertrokken om zich via Gdingennaar Helsingfors te begeven, om den Finschen minis ter van buitenlandsche zaken Hackzell het reeds aangekondigde tegenbezoek te brengen. Italiaansche troepen zijn druk bezig talrijke van Abbessinië stukken klein-veldgeschut naar de grenzen te vervoeren PARIJS, 8 Aug. Daar de organisatoren van de teraardebestelling der slachtoffers van de onlusten te Brest, morgen tijdens de plechtigheid zelf met de handhaving van de orde zijn belast, zal de politie zich be perken tot het houden van toezicht. De plaatselijke vakvereenigingsbesturen hebben het parool uitgegeven, dat een stipte orde en discipline moeten bewaard blijven. Voorts is bepaald, dat na de begrafenis geen op tochten mogen worden gehouden en vooral, dat de straten en pleinen,waar de onlus ten zich hebben afgespeeld, vermeden moe ten worden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een inspecteur-generaal naar Toulon gezonden om een onderzoek in te stellen naar de onlusten De nieuwe onderkoning van Engelsch-Indië, Lord Linlithgow Verwachting: Zwakke tot matigen veranderlijke wind, later uit Westelijke richtingen, betrokken ot zwaar bewolkt met veel kans op on- SE H weer, later opklarend, veel koeler overdag. §1 Verdere vooruitzichten: Tijdelijk opklarend en koeler. In het artikel „De Russische Januskop op buitenlandsch gebied", waarin o.a. gehan deld werd over rechts en linksch bolsje wisme, gaven wij eenige sprekende trekken van overeenkomst op cultureel en godsdienstig ge bied tusschen het rechtsche Duitsche en het linksche Russische bolsjewisme. De Londensche „Times" trekt deze vergelijking tusschen twee dictaturen verder door op financieel en in dustrieel gebied. Volgens wanhopige zakenlieden in Duitschland, zegt dit blad, zijn de laatste maatregelen van Schacht, president van de Rijksbank en Minister van Economische Zaken, puur bolsjewistisch. Naar aanleiding van deze kwalificatie van Schacht, trekt het blad dan uitgebreide vergelijkingen tusschen de in schijn en theorie zoo uiteenloopende dictaturen in Duitschland en Rusland: Het bolwerk tegen het communisme en het Vaderland van het communisme vertoonen thans, volgens de Times, in de bewindvoering sterl&e gelijkenissen. Rusland^ heeft hierfoe pet zijne bijgedragen door over te gaan tot een systeem, gebaseerd op nationalisme en staats- kapitalisme, een systeem, moeilijk te vereenigen met de oude strijdleuzen van communistische gelijkheid en dictatuur van het proletariaat. Duitschland van zijn kant heeft de persoon lijke vrijheid steeds sterker aan banden gelegd, propaganda in de plaats gesteld voor opvatting, de rechtspraak ondergeschikt gemaakt aan de behoeften van den staat, voorts een groot deel der industrie en der publieke werken op mili taire basis georganiseerd. Al deze veranderingen nieuw voor Duitschland, zijn in Rusland reeds jarenlang toegepast. Zoo kan men nu in deze elkaar vijandig ge zinde staten, waar in het eene regiem de com munisten en Joden aan het bewind staan, die in het andere regiem het meest worden veracht, dezelfde uiterlijke verschijnselen waarnemen. In beide landen zorgen propaganda en geheime politie G.P.U. of Gestapo ervoor, dat geen kettersche discussies zullen plaats vinden, geen oppositie zich zal vormen. In beide landen heb ben zij, die protesteerden of om andere redenen vervolgd werden, zich aan een verblijf in een concentratiekamp moeten onderwerpen, zij het in Dachau of in Solowetski. In beide landen censuur op kunst, litteratuur en natuurlijk de pers. Dezelfde strijd tegen de „intelligentia", dezelfde strijd tegen den godsdienst, hetzelfde machtsvertoon, zij het op het Roode Plein of op het Tempelhofer Feld. Beide regimes waren bij uitstek opbouwend, en hebben een natie opge heven uit een poel van bittere wanhoop. Beider jeugd werd op spartaansche wijze gedrild, de jeugdige communisten in de Donetz-mfjnen, de Duitsche jeugd in de werkkampen. Natuurlijk zijn er groote verschillen, maar deze vloeien, volgens de Times, niet zoo zeer voort uit het verschil tusschen „Communisme" en „Naziïsme", als wel uit het verschil tusschen Rusland en Duitschland, Oost en West. De Times eindigt haar beschouwingen met de conclusie dat er niet te kiezen valt tusschen Communisme en Fascisme. De keuze is tus schen democratie en dictatuur in welken vorm ;deze zich ook moge .voordoen. van Maandag j.l. Deze inspecteur-generaal zal vergezeld worden door een ambtenaar van de Süreté. Tevoren heeft hij reeds een onderhoud gehad met de autoriteiten van Toulon, die te Parijs besprekingen hebben gevoerd. Van de ongeveer 50 arbeiders, die bij de on geregeldheden te Brest gewond in het zieken huis moesten worden opgenomen, zouden er twee in levensgevaar verkeeren. Zij hebben door slagen met geweerkolven zware verwondingen opgeloopen en hun toestand schijnt zeer ernstig te zijn. Alle overigen zijn min of meer zwaar gewond. De politie heeft in totaal 40 arrestaties ver richt. De Parijsche bladen wijzen er op, dat zich onder de gearresteerden ook een persoon be vindt, die van Duitsche nationaliteit zou zijn en uit Augsburg afkomstig is. Deze zou bij zijn verhoor verklaard hebben, dat hij werkzaam was bij de opstelling van een reusachtige kraan. Een nader onderzoek heeft evenwel aangetoond, dat hij in de meeste ge vallen onwaarheid gesproken heeft. De meeste arbeiders van Brest hebben zich naar het voorstadje Saint Mare begeven, om de begrafenis van het slachtoffer der onlusten bij te wonen. De arbeiders zouden zich aan de hun gegeven instructies houden, zoodat men hedenavond geen nieuwe ongeregeldheden verwacht. Er werden heden pamfletten verspreid waar in de socialistische en communistische vakver- eenigingen hun leden aansporen Vrijdagoch tend 8 uur het werk in de arsenalen te her vatten. Ondertusschen zijn 35 afdeelingen mobiele garde aangekomen, zoodat de militairen zich terug konden trekken. Leon Blum heeft namens de socialisten en Ramet namens de communisten de vertegen woordigers van de linksche partijen in de Kamer bijeengeroepen teneinde de gebeurtenissen te Brest en Toulon te bespreken en de noodig* handteekeningen te verzamelen voor het bijeen roepen van de Kamer. De prefect te Brest heeft overal in de bin nenstad versperringen doen aanbrengen. De winkeliers hebben hun rolluiken neergelaten. De materieele schade tengevolge van de on geregeldheden, die gisteren hebben plaats ge had, schijnt grooter te zijn dan op den eer sten dag. Overal liggen brokstukken van hou ten banken, kiosken, boomstammen en takken, die door de stakers deels in brand zyn gesto ken. De „Paris-Midi" verspreidt het gerucht, dat nog een slachtoffer te betreuren zou zijn. De bevolking blijft voor het meerendeel in de huizen. Nader wordt gemeld, dat de arbeiders van de arsenalen van Toulon in staking zijn gegaan. De marine-prefect gaf bevel de poorten van het arsenaal te sluiten. De arbeiders verklaar den, dat hier sprake was van een protest-de monstratie in verband met den dood van hun collega te Brêst. Zij hebben gedurende een kwartier gestaakt. Gisteravond is plotseling het personeel van de bioscopen te Parijs in staking ge gaan uit protest tegen de loonsverlagingen. De filmvoorstellingen werden afgebro ken en den toeschouwers werden de betaalde entreegelden terugbetaald. De staking duurt nog voort. De staking onder de bemanningen van de s.s. „Champlain" en „Colombie" is geëindigd. De booten zullen Donderdagavond uit Le Havre vertrekken. WAT ONZE OMGEKOMEN COLLEGA TOT ENKELE MINUTEN VOOR DE GAAIRAMP IN ZIJN NOTITIEBOEKJE AANTEEKENDE. Te Brest en Toulon is de toestand voorloopig rustig; te Parijs staakt het personeel der bios copen. Het conflict tusschen Polen en Danzig is bij gelegd; de douanemaatregelen worden inge trokken. Italiaansch vliegtuig op weg naar Oost-Afrika bij Cairo neergestort; alle acht inzittenden ge dood; ook de Italiaansche minister van arbeid verongelukt. Ingediend zijn wetsontwerpen ter bezuiniging op het Onderwijs en de Warenwet, en ter bescher ming der bevolking tegen luchtaanvallen. Verruiming van arbeidstijden in bakkerijen daags voor Katholieke feestdagen toegestaan. Motortram tusschen Kampen en Zwolle uit de rails geloopen. Geen persoonlijke ongelukken; goederenwagen vernield. New Yorksche beurs vast gestemd. LONDEN, 8 Aug. (Reuter.) Men ontkent hier het bericht uit Tokio, dat Groot-Brittannië voorgesteld zou hebben in den herfst te Tokio een Engelsch-Japansche conferentie te houden over de hangende problemen in het Verre Oos ten. v Het is evenwel mogelijk, dat in den herfst langs diplomatieken weg besprekingen zullen aanvangen ojjgr vlootproblemen en andere kwesties. 1 V acantiegenoegens Vacantiegenoegens zijn verschil lend. De een luiert in de zon aan het strand, de ander zoekt de koelte van het bosch, een derde werkt zich met z'n motorboot of dito fiets in 't zweet, een vierde trapt zich buiten zich zelf op het rijwiel, een vijfde loopt zolen en voeten stuk en een zesde timmert een hondenhokjemaar allen doen het voor hun genoegen. En dat is het pleizier. We hebben een vader gekend die z'n kinderen strafte al naar ge lang hun verlangen ergens naar uit gingen. Indien boontje om zin loontje kwam dan strafte vader met kamer arrest wanneer zoonlief wilde gaan ivandelen, doch wanneer er naar bed verlangd werd moest nog eenigen tijd gewacht worden. Zoo is 't ook met genoegens. Indien wij zouden moeten doen al wat we in de vacantie ver richten, dan zouden we misschien klagen over de zwaarte van den arbeid ofwel over de verveling van het niets doen. Maar nu doen we alles voor ons pleizier en dat is: vacantiegenoegen DANZIG, 8 Aug. (A.N.P.) Hedenmiddag is een overeenkomst tusschen de regeeringen van Polen en Danzig geparafeerd, waarbij de Pool- sche regeering de douane-verordening van 17 Juli intrekt en Danzig den naar aanleiding van deze verordening afgekondigden vrijen invoer van bepaalde goederen opheft. Verder zullen de onderhandelingen over de regeling van ver schillende detailkwesties tusschen Polen en Danzig worden voortgezet. Van het vertrek van den Poolschen Minister van Buitenlandsche Zaken Beek heeft de voor zitter van den Senaat van Danzig Griser ge bruik gemaakt om te Gdynia met den Poolschen Minister een onderhoud te hebben. Het onder houd duurde geruimen tijd en naar verluidt zou men geheel in de lijn der goede persoon lijke en politieke betrekkingen tusschen de beide staatsvertegenwoordigers tot volledige overeen stemming zijn gekomen. ATHENE, 8 Aug. (Reuter.) Te Kanea, Lasa- thyon en St. Nicolaus op het eiland Kreta heb ben eenige communistische arbeiders een po ging gedaan, een nieuwe staking te ontketenen. Door het spoedig ingrijpen der autoriteiten kon onmiddellijk de orde worden hersteld. Stand op Vrijdag 1 uur mm.: 759 Vorige stand: 762.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1