Vervolging van Katholieken en Joden Toestand te Brest en Toulon momenteel rustig Drie mogendheden conferentie Het nieuws van heden CAFETERIA DE BOCK VERKLARING VAN LAVAL DE SPOORWEGRAMPEN IN RUSLAND DE BAROMETER KULTURKAMPF ONT KETEND VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG ÏO AUGUSTUS 1935 Onmisbaar Eerste officieele vertegenwoordi ger van Abessinië in Japan naar Tokio vertrokken Amerikaansch bezoek aan Italië Negervliegers twisten te Addis Abeba BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19482 Maandag 1 uur opening Spui 30 - Tel. 31892 Verzet in Lahore Drie personen gedood en 47 gewond Campbell Black terug Zijn recordvlucht Engeland Kaapstad mislukt Als de Negus nog meer van zulke helpers krijgt STAKING TE NEW-YORK Het Weer Versterkingstroepen uit Brest teruggetrokken; de barri cades worden opgeruimd Parijsche bioscopen draaien weer De ramp te Caiiro Italiaansche gezant zal het ver voer der lijken regelen Begrafenis op staatskosten van alle slachtoffers Fransche prefecten, door Laval ontvangen Instructies over de toepassing der nieuwe wetsbepalingen Een Abessinisch priester in zijn kerkelijke gewaden Ondanks strenge maatregelen groeit de lijst van ongeluk ken beangstigend Een onpolitieke conferentie Hoe men Joden arresteert De weg tot willekeur De Rijksregeering verschanst zich achter artikelen en paragraphen Bisschopsconferentie te Fulda De overheerschende godsdienst in Abessiniè is het Koptische Christendom, waarvan het kerkelijk opperhoofd, de patriarch van A lexandrië is rechts boven). Deze benoemt den „Abuna" (rechts onder) tot zijn verteg enwoordiger. Links een typische achthoekige tem pel leder is op dit ondermaansche een eigen taak toegewezen, welke hij op de hem eigen wijze naar best vermogen verricht. Slaagt de arbeid, dan ligt daar een groot stuk persoonlijke vol doening in. Maar al kan men zich in zulk een persoonlijk succes verheugen, het werk. moet toch worden gedaan om het werk zelf, ten behoeve van de onder neming waar men zijn arbeid heeft. Verricht men het werk in dien geest dan zal men er zich voor bewaren te denken onmisbaar te zijn. Leerzaam is daartoe ook de voor bereiding tot de vacantie. Men meent zich nooit los te kunnen maken van bepaalde werkzaamheden, heeft dit nog te regelen en dat, nog een aan wijzing te geven hier en een advies daar en dan eindelijk is het oogenblik van heengaan aangebroken. Een ander treedt in de plaats en na afloop blijkt, dat er niets aan geha perd heeft, dat alles naar wensch is gegaan, dat het wellicht nog beter gedaan is. Als het er op aankomt is er, geloo- ven we, welhaast niemand onmis baar. Dit bij tijd en wijle te overdenken zal ons voor hoogmoed behoeden en ons nederig houden. ROME, 9 Aug. (Reuter) Het tijdschrift „Af- fari Esteri" bevat een belangrijk artikel, waar in de volgende denkbeelden inzake de houding, die Italië op de a.s. drie-mogendheden-conle- rentie zal aannemen, zijn verwerkt: Italië erkent, dat Frankrijk en Engeland in Abessinië bepaalde rechten bezitten. Het geeft aan een vreedzame oplossing de voorkeur boven een oorlog. Het blijft alleen staan op zijn recht om zijn koloniën te verdedigen en op de noodzakelijk heid in Afrika expansie te zoeken. Engelsche besprekingen, die op 15 dezer, vrijwel zeker te Parijs, zullen worden gehouden. Na gisteren te Parijs welgeslaagde besprekin gen te hebben gevoerd, is de vlootdeskundige, kapitein Danckwerts, naar Londen terugge keerd. Daba Biru die belast is met de leiding van een speciale Abessinische missie naar Japan, is heden reeds naar Tokio vertrokken. Als eerste Abessinische Consul zal hij zijn land in Japan vertegenwoordigen. Naar men gelooft, zal hij trachten onderhan delingen te voeren over den aankoop van een groote hoeveelheid geweren en munitie, en te vens een poging doen, een crediet op te nemen ten bedrage van minstens 50 pet. van de waarde der bestelling. In verband hiermede verklaart de Abessini sche regeering, dat deze benoeming om diplo matieke redenen is geschied en niets te maken heeft met wapenleveranties. In de Parijsche editie van de „Daily Mail" wordt beweerd, dat de regeering der Vereenigde Staten den oud-ambassadeur der V. S. te Ber lijn tijdens den oorlog, Gérard, heeft opgedra gen, een bezoek te brengen aan Mussolini, met de taak, te trachten als bemiddelaar op te tre den in het Italiaansch-Abessinisch geschil. Het ministerie van buitenlandsche zaken ont kent dit bericht. Gérard is vanmorgen te Rome aangekomen en zal binnenkort een bezoek brengen aan Musso lini, echter, naar verklaard wordt, voor per soonlijke redenen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 35 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Te Brest is het nog steeds volkomen rustig. De naar de stad ontboden versterkingstroepen zijn weer naar htm garnizoensplaatsen terug gekeerd. De politie- en gendarmeriepatrouilles doorkruisen niet langer de straten. Ook op de Werven ziet men geen geuniformde ordebewaar ders meer. Stratenmakers en gemeentearbeiders zijn thans bezig de sporen van de wanordelijk heden te verwijderen. Het welslagen van de drie-mogendheden- conferentie hangt van Engeland af. Volgens den diplomatieken correspondent van Reuter wordt thans bevestigd, dat Eden en Van Sittart op 13 dezer naar Parijs zullen vertrek ken in verband met de Italiaansch-Fransch- VOOR UW ONTBIJT; VOOR UW LUNCH; VOOR UW DINER; VOOR UW SOUPER. Geopend tot 's nachts 1 uur Bewondert onze interieurs naar ontwerpen van ARCHITECT ANTON HAMAKER Joden. Het blad gaat daarbij uit van een para graaf der Duitsche strafwetgeving, waarbij iedereen bevoegd is, ook zonder arrestatiebevel der justitie, een arrestatie te verrichten, indien de dader op heeterdaad wordt betrapt of wan neer de verdenking kan bestaan dat hij ge vlucht is. Dit wetsvoorschrift, dat was uitge vaardigd voor de achtervolging en opsporing van ernstige misdadigers, moet thans dienst baar worden gemaakt aan de anti-semietische actie. Een Jood/, aldus het blad, die zich met mis- bruikmaking van zijn gastrecht in het openbaar met een Duitsche vrouw vertoont, een Jood, die in een openbare dansgelegenheid op aan matigende wijze optreedt, een Jood die in een Duitsche badinrichting door zijn gedragingen opvalt, wekt de openbare ergernis en brengt daarmede de openbare orde in gevaar. Hij moet gestraft worden overeenkomstig paragraaf 360 sub 11, van het wetboek van strafrecht, wegens onwelvoeglijkheid. SIMLA, 9 Augustus. (Reuter.) In den staat Loharoe zijn drie personen gedood en 47 ge wond, toen de politie zich genoodzaakt zag te schieten op de menigte, die in verzet was geko men tegen de agrarische hervormingen. CAIRO, 9 Aug. (Reuter) Campbell Black heeft zijn vlucht opgegeven en is naar Londen teruggekeerd. Na een vlucht van elf uur van Hatfield, landde Black hier hedenochtend we gens motorpanne. Zooals men weet trachtte hij in 36 uur van Engeland naar Kaapstad te vlie gen en binnen vijf dagen naar Engeland terug te keeren. ADDIS ABEBA, 9 Aug. (ANP) Kolonel Hubert Fauntleroy Julian, de „Zwarte Adelaar" van Harlem, die een paar dagen geleden zijn be noeming heeft gekregen in het Abessinische leger, heeft gisteren gevochten met John Ro binson, een neger die 27 jaar lang in de Ver eenigde Staten heeft gewoond, doch zijn Ame- rikaansche burgerrechten heeft verwisseld voor de rechten van burger van Abessinië. Robinson is gebreveteerd vlieger en behoort tot de Abes sinische luchtstrijdkrachten. Kolonel Julian sprak Robinson in de ves tibule van een hotel te Addis Abeba aan en beschuldigde hem er van de hand te hebben in een artikel, dat gepubliceerd was in de „Amsterdam News", een negêrcourant, te New-York verschijnend, in welk artikel de „Zwarte Adelaar" over den hekel werd gehaald. Robinson ontkende iets van dit artikel te weten en wilde doorloopen. Julian gaf hem evenwel een kaakslag en greep, toen Robinson een mes opnam, dat op een tafel lag, een stoei. De politie kwam tusschenbeide en heeft de zaak thans verder in handen. Bij wijze van proef heeft men den Ameri- kaanschen neger-vlieger Julian, bijgenaamd „De Zwarte Adelaar" aangenomen, echter uit. sluitend voor opleiding van de infanterie en niet voor de luchtvaart, want men beschouwt hem als een fantast. Toen Julian eenige jaren geleden te Addis Abeba was, slaagde hij er niet in met zijn vliegtuig van den grond te komen, en werd zijn machine vernield. 700 arbeiders en employé's bij de openbare werken in New York zijn in staking gegaan als protest tegen de loonschaal. Ook is staking uit gebroken in het marine-arsenaal van Phila- delfia. H Weerverwachtingr: Hl Meest matige Noordwest, tot Zuidwest. H wind, tijdelijk opklarend, later weer kans op regenbuien, aanvankelijk koeler. de gebeurtenissen der laatste lagen begonnen. In het paleis van justitie te Toulon worden in den loop van den dag de talrijke gearresteerde verdachten verhoord, om dan in kort geding te worden veroordeeld. De sedert Woensdagavond in staking zijnde filmoperateurs van een der grootste Parijsche bioscoopconcerns hebben gisteren het werk hervat. Volgens de wets-decreten zou 5 pCt. op hun salaris worden gekort. Thans is hun toegezegd, dat zij tot 1 September de oude salarissen en loonen zullen ontvangen. PARIJS, 9 Aug. (Reuter.) Het ministerie van Binnenlandsche Zaken bevestigt, dat bij de onlusten te Toulon twee burgers zijn ge dood. In totaal zijn 68 arrestaties ver richt. Van de talrijke gewonden moesten drie burgers naar het ziekenhuis vervoerd worden. De anderen konden, na het aan leggen van een noodverband, naar huis gaan. Aan de zijde der politie zijn twee gewon den, bij de militairen 7. Tegen een Italiaan, die in het bezit was van springstoffen, is een gerechtelijke vervolging ingesteld. Na afloop van de conferentie met den Minis ter van Marine heeft minister-president Laval verklaard, dat de wanordelijkheden te Toulon geprovoceerd zijn door de meest duistere ele menten van het land en niet moeten worden beschouwd als een beweging, welke zou zijn in gegeven door een strijd van de arbeiders hun verloren rechten terug te krijgen. De delegatie der linker Kamergroepen heeft besloten terstond een commissie te zenden naar Brest en naar Toulon, waarvan zij Dinsdag middag het rapport zal aanhooren. Te Toulon hebben zich, volgens een door de onder-prefectuur uitgegeven communiqué, r.a 2.30 uur hedennacht geen incidenten meer voorgedaan. De onder-prefect heeft op dat tijdstip een rit poor de straten van het centrum gemaakt, door het stadsdeel dus, waar de oproerkraaiers sa mengeschoold zijn en zelfs barricaden hebben opgericht. De toestand der gewonden in de ziekenhui- zi.in is onveranderd. De inspecteur van de Sü- reté, die zich onder de zwaargewonden bevindt, verkeert nog steeds in levensgevaar. Het hoofd der politie heeft zijn gewonde mannen bezocht en tegenover ieder hunner per soonlijk zijn erkentelijkheid betuigd voor hun moedig optreden. Talrijke winkeliers hebben vanmorgen hun winkels gesloten, uit vrees, dat zich bij het uit gaan der werkplaatsen nieuwe incidenten zou den voordoen. In verband hiermede is ook de politie versterkt. In officieele kringen hoopt men echter, dat de bloedige gebeurtenissen van den vooravond en den nacht zich niet zullen herhalen. Het gerucht, als zou te Toulon de staat van beleg zijn afgekondigd, wordt tegengesproken. Wel zijn hedenmorgen afdeelingen mobiele garde, artillerie en tirailleurs in de stad aan gekomen. ALEXANDRIA, 9 Aug. (Reuter.) De geheel verkoolde lijken van de inzittenden van het neergestorte Italiaansche vliegtuig zijn van daag naar Cairo overgebracht. De Italiaansche gezant, die zich voor de zomermaanden te Alexandrië bevindt, heeft pich eveneens daarheen begeven om tegenwoordig te zijn bij het kisten van de lijken en indien de lijken naar Italië zullen worden vervoerd, hetgeen waarschijnlijk is, hiervoor maatregelen te treffen. De oorzaak van de ramp is nog steeds onbe kend, doch men blijft vermoeden, dat deze ge legen is in ontploffing van een benzinetank. Alle gebouwen van de uitgebreide Italiaan sche kolonie te Alexandrië en te Cairo vlaggen halfstok. Nader wordt gemeld, dat de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot der slacht offers van het ongeluk, dat het Italiaansche vliegtuig nabij Cairo heeft getroffen, te Rome zal plaats hebben op staatskosten. Koning Victor Emanuel, die momenteel te St. Anna de Valdiere vertoeft, heeft de we duwe van Minister Razza en de familie der overige slachtoffers, een betuiging van deel neming gezonden. Mussolini verklaarde zich smartelijk getrof fen door den dood van Minister Razza, Baron Franchetti en de overige inzittenden. In een telegram aan de weduwe van Razza betuigt hij zijn deelneming en herinnert hij eraan, dat Razza gedurende 20 jaar zijn trouwe medewer ker is geweest, terwijl het fascisme een zijner toegewijdste mannen in hem verliest. PARIJS, 9 Aug. (Reuter). Laval heeft van middag bijna alle Prefecten ontvangen een zeldzaam feit in de annalen van de Derde Re publiek om hun gedetailleerde instructies te geven inzake de toepassing van de wetsbepa lingen, vooral die betreffende de verlaging der kosten van levensonderhoud. Te Brest en Toulon is de toestand momenteel volkomen rustig; de versterkingstroepen zijn nit Brast teruggetrokken. De slachtoffers van de vliegtuigramp bij Cairo zullen op staatskosten worden begraven; koning Emmanuel en Mussolini hebben hun deelneming aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers betuigd. Middelen tot verbetering van het veeweiders- bedrijf bij de regeering bepleit. Nederlandsch tourist in het Ourthe-dal ver ongelukt. De New-Yorksche beurs had een aeer vast ver loop. fd Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin. MOSKOU, 9 Aug. (DNB) Ondanks de strengst mogelijke maatregelen komt er geen einde aan de reeks spoorwegongelukken in de Sovjet Unie. Naar de „Prawda" meldt, heeft kort geleden op den Noord-Kaukasischen spoorweg nog een ernstige treinbotsing plaats gehad. Op het station Georgijewsk kwamen tegelijkertijd uit tegengestelde richtingen een personen- en een goederentrein aan. Door een verkeerden wis selstand reed de goederentrein met volle kracht den personentrein in de flank en vernielde vier wagons. Volgens de voorloopige berichten werden 28 personen gewond, waarvan 6 levensgevaarlijk. De Sovjet-Russische krijgsraad heeft, naar de „Prawda" meldt, tegen drie personen we gens diefstal van spoorwegmateriaal de dood straf door fusilleering geëischt. Vier andere beklaagden elk tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelden, waaronder zich ook spoor wegbeambten bevinden, hadden zich op den Tomsker-spoorweg tot een dievenbende veree- nigd, en sneden systematisch de koppelings slangen der automatische reminstallaties door. Alleen op 20 lijnen hadden zij reeds 345 kop pelingsslangen afgesneden en op de markt verkocht. Naar uit Belgrado wordt gemeld, zou de Grieksche minister-president Tsaldaris aan den hertog en hertogin van Kent den Griek- schen troon hebben aangeboden, van welk bericht tot nu toe echter geen bevestiging is verkregen strijd voor het behoud der Christelijke waar heid, om de ziel van de Duitsche katholieken baat geen spitsvondigheid en geen uitvlucht. Daarom was het voorschrift van den nieuwen bisschop van Berlijn om na iedere vastgestelde H. Mis te bidden voor de vrijheid der kerk een veel doelmatiger verdediging der zielen dan met het uitwisselen van diplomatieke nota's bereikt zou kunnen worden. De besluiten die op de Bisschopsconferentie te Fulde dezer dagen genomen zullen worden zijn in hun voorloopige redactie en formulee ring reeds door den H. Vader goedgekeurd. Deze besluiten zullen echter geen politiek karakter dragen. Maar daarom is men in Nationaal- Socialistische kringen juist zoo beangst voor deze vergadering der Duitsche bisschoppen, omdat men weet, dat de Kerk op haar specifiek eigen terrein om de zielen op te wekken en van den ondergang te redden nog nooit gefaald heeft. Ondanks de zomervacantie die op de Vaticaansche departementen is ingetreden blijft men in Castel Gandolfo voortdurend op de hoogte van iedere schending van 't Concordaat Alle vervolgingen-geldboeten welke de Duit sche autoriteiten ook in de toekomst meer nog dan in het verleden op de Duitsche katholieken zullen doen neerkomen, kunnen geen andere uitwerking hebben dan de bloedige geeselriemen die op de trappen van Pilatus' Paleis Chrstus' Koningschap wel trachtten te bespotten, maar die het nooit vermochten te overwinnen. Het blad der S.S. „Das Schwarze Korps" pu bliceert aanwijzingen voor de arrestatie Een verklaring, wat onder dit begrip moet worden verstaan geeft de wet niet, doch men kan wel zeggen, aldus het blad, dat dit begrip is uit te breiden tot die gevallen, waarin de in nerlijke gevoelens van den Duitschen mensch op grove wijze worden gekwetst en deze inner lijke verontrusting ten gevolge heeft, dat de openbare orde in gevaar wordt gebracht. Iedere volksgenoot, die een Jood betrapt bij een over treding overeenkomstig paragraaf 360 sub IJ of direct daarop, is gerechtigd hem te arrestee ren en indien hij zich te weer stelt gebruik te maken van geweld. Verzet de betrokkene zich tegen de arrestatie, dan heeft hij in strijd met de wet en met het recht gehandeld. Maakt hij zich bij het bieden van tegenstand schuldig aan het toebrengen van lichamelijk letsel, dan is hij strafbaar. Het orgaan der S.S. wijst er op, dat het drin gend noodig is, dat iedere Duitsche volksgenoot nauwkeurig op de hoogte is van de voorwaarden voor een voorloopige arrestatie, opdat hij met een rustig geweten zonder pardon zou kunnen optreden indien hij de eer yan het Duitsche geschonden ziet. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 760.6 ..Vorige stand: 756.6 ■De Grieksche minister-president Tsaldaris BWjtoett jaiet.zln echtgenpote in Bad Wlessee Wat den diplomatieken strijd betreft, hierbij verschanst zich de Rijksregeering achter arti kelen en paragraphen; de partij schuilt weg achter de regeering en de regeering verschuilt L.zich weer achter de partij. In den onvermoeiden Thans is ook het gerechtelijk onderzoek naar In verband met den kritieken toestand die er voor het Katholicisme is ingetreden ver neemt K.W.P. uit Vaticaansche kringen dat men zich in Rome uiterst bezorgd maakt over de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Derde Rijk, waar de moderne ketterij van het Neopaganisme een ramp dreigt te worden niet alleen voor de Christenen van Duitschland maar ook voor de christelijke cultuur van heel West-Europa. De strijd om het behoud van het Christendom in Duitsch land wordt niet zoozeer uitgevochten tus- schen autoriteiten en diplomaten als wel door het Duitsche volk zelf, waar priesters en leeken één lijn moeten trekken tegen over het modern heidendom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1