De troebelen te Toulon De Volkenbondsraadszitting van September Prijsstijgingen in Duitschland CAFETERIA DE BOCK IV Het nieuws van heden JEUGDIGE OPROER LINGEN Spoorwegramp op Korea Bandietenterreur in China V00RL00PIG PROGRAM MA GEPUBLICEERD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 11 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 19484 Er zijn te Toulon in drie uur tijd niet minder dan 7 a 8000 schoten gelost Zwarten tegen blanken Jeugdige oproermakers De zwarte troepen De opgewonden gymnasium- leeraar Nog een slachtoffer te Brest overladen Trein reed in het duister op honderd Koreanen in Bom ontploft Locomotief en vijf goederenwagens uit de rails geworpen v Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiig Verbitterde gevechten tegen duizenden bandieten Roofoverval op een autobus Maandag 1 uur opening SPUI 30 - AMSTERDAM - TEL. 31892 Een golf van ontevredenheid onder de huisvrouwen; arbeiders durven te mopperen Vooral levensmiddelen worden te duur De eerste Italiaansche inlandsche troepen voor Oost-Afrika gemobiliseerd Krijgt Duitschland koloniën De Negus zorgt uitstekend voor de journalisten Ongeregeldheden Britsch-Indië m Ontevredenheid over de verdeeling der belastingen Sociale verzekeringen in Amerika Maatregelen, welke 3 milliard dollar moeten opbrengen Lawaai genoeg Korte berichten DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Het eigene leeren zien Geweldige brand te Sparta Een geheele stadswijk in vlammen Laval rust uit D EMM ER-GAS FORNUIZEN gjkWWWWWUItlll!Willi!//.'///// NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Uit de nakomende berichten over de troebe len en gevechten te Toulon, wordt het hoe langer hoe duidelijker dat de ernstigste onge regeldheden zijn veroorzaakt door gepeupel en duistere elementen, die niets met de oor spronkelijke stakingsmaatregelen te maken hadden, doch, door Communistische agitato ren opgehitst, de gelegenheid zeer welkom vonden en te baat namen om eens goed herrie te maken, de boel kapot te slaan en zoo moge lijk wat te plunderen. Dergelijke ongure elementen zijn in alle groo- te steden te vinden: de geschiedenis der oproe ren bewijst het, in de Nederlandsche geschiede nis niet minder dan elders. Deze elementen zijn een nachtlang meester ge weest van de arbeiderswijk van Toulon. Men moet zich verwonderen, dat er in de gevechten met de politie en de troepen niet meer slachtof fers zijn gevallen. Blijkbaar hadden de handha vers van het gezag dezelfde consignes als het vorig jaar bij de relletjes in de Amsterdam- sche Jordaan het geval was: zoo lang mogelijk bloedvergieten voorkomen, liever met tact op treden en schrik aanjagen. De gevechten kunnen dan ook grootendeels niet veroorzaakt heeten door de demonstreeren- de arbeiders en hun syndicaten, al hebben zij met hun demonstraties tegen de maatregelen der Regeering wel een ernstige verantwoordelijkheid op zich geladen. Het teekent den toestand, dat onder de ge- wondon geen enkel lid van het personeel van het Arsenaal wordt gevonden. Fn van de negenentachtig arrestanten zijn er nauwelijks twaalf boven de 20 jaar. De „Matin" bericht, dat soortgelijke toestanden ook te Brest heerschten. Daar brachten drie communistische leiders de bevelen over. Te Tou lon werden twee winkels van vuurwapenen ge plunderd, waardoor de oproermakers in het be zit kwamen van wapenen, die zij ijverig tegen politiemannen en militairen gebruikten, want er is geweldig gevuurd. En de Echo Paris dringt aan op een spoedige zuivering van de haven steden van communistische raddraaiers die zich te buiten gaan. Ook een officieuze verklaring uit Parijs spreekt in gelijken zin. De voorloopige resultaten van het onderzoek inzake de onlusten te Brest en Toulon hebben de conclusie gewettigd, dat de ongeregeldheden met door de arbeiders van het arsenaal, doch door „duistere elementen", die zich onder de ar beiders hadden gornengd, veroorzaakt zijn. Volgens deze officieuze verklaring moet men derhalve een duidelijke scheidingslijn trekken tusschen de arbeiders, die tegen de noodveror deningen hadden willen protesteeren en de oproerlingen. Zoowel te Brest, als te Toulon heerschte ook Vrijdagavond volmaakte rust. Er wordt voorts op gewezen, dat de Senega- leezen „geen oogenblik met de betoogers te Tou lon in contact zijn gekomen". Daarentegen meldt de „Petit Parisien" nog in zijn provinciale Za terdagavond-editie, dat Senegaleezen te Toulon de betoogers teruggeslagen hebben, toen dezen trachtten, het station en de gasfabriek te bezet ten. Bovendien hadden de Senegaleezen de Rue de Canon en aangrenzende straten bezet gehouden. In de benedenstad was een bataljon Senega leezen opgetreden, om de nauwe straten van op roerlingen te zuiveren. De tegenstrijdigheid dezer berichten wijst waarschijnlijk op de vrees van de autoriteiten, om toe te geven dat men kleurlingen gebruikt om blanken te bevechten. Dat is Frankrijk ook in den grooten oorlog dikwijls tot een verwijt gemaakt. Het land heeft aan de kleurlingen een grooten steun gehad, maar de zwarte soldaten kunnen onmogelijk een hoogen dunk van het blanke ras krijgen als zij zien hoe de blanken elkaar*te lijf gaan en hoe zij in casu een stad probeeren te verwoesten. Onder de 36 personen, die na gearresteerd te zijn, werden ingesloten, bevindt zich een profes sor van het gymnasium te Marseille, die tij dens de ongeregeldheden een flesch naar een politieagent had geslingerd. De „Jour" meldt, dat volgens getuigenverkla ringen in de drie uur, die de schietpartij te Tou lon heeft geduurd, niet minder dan 7 a 8000 schoten zijn gelost. De vertegenwoordigers van de socialistische vakvereenigingen en van het kartel van arbei ders in staatsdienst hebben zich tot den minis terpresident gewend met de verklaring, dat de arbeiders niet voor de incidenten aansprake lijk kunnen worden gesteld. Te Cherbourg hebben Vrijdagavond nog eeni- 8e duizenden arsenaalarbeiders na afloop van het werk een betooging gehouden. Onder het zingen van de „Internationale" trokken zij in optocht door de stad. Tot inciden ten is het echter niet gekomen. Volgens de „Paris-Midi" is een dergenen, die bij de betoogingen te Brest werden gewond, na een schedel-operatie overleden. Vierenzestig andere gewonden bevinden zich nog in de ziekenhuizen. Dit cijfer omvat alle ernstige gevallen, en geeft ongeveer en beeld van het aantal personen, dat in de drie dagen is gewond. De begrafenis van de slachtoffers te Brest zal morgen plaats vinden. Het blad „Le Populaire" bericht dat de stuk ken van de journaalfilm van „Eclair-Journal", voorzoover zij een beeld geven van de betoo gingen te Brest, door de politie in beslag ge nomen zijn. SEOEL, 10 Aug. (Reuter). Te Foekoefoe op Korea heeft gisteravond een vreeselijk spoor wegongeluk plaats gehad. Een trein reed met volle snelheid op een menigte van ongeveer 100 Koreanen in, die in het duister op den spoordijk naar afgevallen steenkool zochten. Dertien personen werden gedood, terwijl er 26 gewond werden. NEW YORK, 10 Aug. (Reuter) Door het ont ploffen van een bom werden op ongeveer 5 K.M. van Springfield (Illinois) op een open vlakte een locomotief en vijf goederenwagens uit de rails geworpen. De rails werden in beide richtingen aanzienlijk beschadigd, zoodat het verkeer moest worden onderbroken. Twee trein- beambten werden zwaar en verscheidene an deren licht gewond. H Weerverwachtingmatige Zuid-Westelijke H tot Zuidelijken wind, toenemende be wol- 5 king, later waarschijnlijk regen of onweer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- rend. TOKIO, 10 Aug. (Reuter). Japansch-Mand- sjoekwosche troepen hebben na een gevecht van 10 uur aan dén spoorweg ten Zuiden van Char- bin 300 bandieten teruggeslagen. De bandieten vluchtten met achterlating van 30 dooden. Nabij Peipiao, ten Noorden van Tsjoe Tsjau leveren Mandsjoekwo troepen een verbitterd ge vecht tegen een duizendtal bandieten. Uit Tsjingtau is Japansche versterking gevraagd. Naar aanleiding van het bericht, dat een duizendtal Chineesche communisten de ijzer mijnen van Taje ten Zuiden van Hankau heb ben aangevallen, heeft de Japansche regeering twee oorlogsschepen gezonden, ter bescherming van de Japanscre staatsburgers aldaar. PEKING, 10 Aug. (Reuter.) Een Chineesche autobus van den dienst Tientsin-Peking werd heden overvallen door een bende van onge veer dertig bandieten op een afstand van vijf tig K.M. van Peking. De bandieten waren waarschijnlijk uit de gedemilitariseerde zóne gekomen. Alle bagage werd gestolen vijftien reizigers werden gevangen genomen en zullen niet dan tegen een losgeld worden vrijgelaten. Alleen een vrouw, die een kindje met zich droeg, werd achtergelaten. De gebeurtenis heeft groot- onrust gewekt onder de bewoners dezef streken. Na de bloedige botsingen te Brest. De kalmte is weergekeerd en de gendarmen doen voor het laatst hun ronde door de straten VOOR UW ONTBIJT; VOOR UW LUNCH; VOOR UW DINER; VOOR UW SOUPER. Geopend tot 's nachts 1 uur Bewondert onze interieurs naar ontwerpen van ARCHITECT ANTON HAMAKER *388 De ■politie te Toulon bewaakt een straat, waarvan bij de jongste onlusten het plaveisel totaal is vernield BERLIJN, 10 Aug. (Reuter) Ondanks de krachtige maatregelen der Nazi-autoriteiten, om de toenemende kosten van levensonder houd omlaag te drukken, veroorzaken de hooge prijzen voor levensmiddelen, vooral voor vleesch, een golf van ontevredenheid onder de Duitsche huisvrouwen. De officieele cijfers, welke aantoonen, dat de kosten voor levensonderhoud slechts met 4 pet. zijn gestegen tegen verleden jaar 3 pet., zijn niet volledig. Weliswaar zijn enkele artikelen slechts weinig gestegen; de broodprijs b.v. is vrijwel stabiel gebleven en eenige delicatessen zijn nauwelijks opgeloopen, maar dit is niet in verhouding tot de prijsstijging van voedings middelen, die den grondslag vormen van de provisiekast van een arbeidersgezin. Bij een rondgang langs de winkels heeft Reu- ter's correspondent de volgende prijsstijgingen in vergelijking met verleden jaar waargeno men: aardappelen 60 pet., fruit 30 tot 50 pet., eieren 20 pet., vleesch 20 tot 60 pet. en in vele gevallen erg schaarsch. Duitschers eten veel vleesch, zoodat de schaarschte in dit artikel sterk wordt gevoeld. Varkensvleesch, dat in Duitschland erg geliefd is, en verleden jaar nog verkocht werd tegen 4549 Mark per 100 pond, kostte met Kerst mis 70 en thans 100 Mark. Als reden voor den hoogen vleeschprijs wordt gewoonlijk het volgende opgegeven; Verleden jaar hadden de boeren geen voedsel voor hun vee en werd op groote schaal geslacht. Voor het vleesch was geen afzetgebied en een hoe veelheid werd in blikken gedaan. Dit jaar is er een tekort aan vee, ofschoon er genoeg voer is. Br mag maar zeer weinig versch vleesch wor den ingevoerd, wegens het tekort aan buiten- landsche valuta. Nazi-autoriteiten voeren een moeilijken strijd om de prijzen omlaag te houden. Slagers, die teveel rekenen, worden gearresteerd en 'hun winkels gesloten. De regeering tracht den ver koop aan te moedigen van het vleesch, dat ver leden jaar in blikken is gedaan. In sommige districten mogen de slagers na des middags 2 GENEVE, 10 Aug. (Reuter). Het Volkeiïbondssecretariaat publiceert het voorloopig programma van de 88ste Raadszitting, welke 4 Septem ber begint. Reeds den eersten dag zullen de Italiaansch-Abessinische betrekkin gen ter sprake komen. Verder zal de kwestie-Danzig ter sprake komen, waarvan de Volken bondsraad van Mei een juridisch rapport heeft verlangd. Ook de commissie der sancties, welke voor eenige weken voor onbepaalden tijd is verdaagd, zal besproken worden, in zooverre, dat de Raac de kosten voor den arbeid van de technische commissie moet goedkeuren, welke een Lijst van producten, welke van belang zijn voor een oorlog, moet opstellen. Verder zal de kwestie van de vluchtelingen uit het Saargebied besproken worden, nadat reeds in Mei is voorgesteld hiervoor 10.000 franc beschikbaar te stellen aan het Nansen. comité. Verder zal een groot aantal rapporten van technische commissies worden behandeld, o.a van de mandaat-commissie, welke zich in Jum heeft bezig gehouden met Zuid-west Afrika. Tenslotte zal nogmaals de kwestie van de minderheidsscholen in Albanië en de grens kwestie Iran-Irak ter sprake komen. Thans zijn ook de eerste Italiaansche in landsche troepen voor Oost-Afrika gemobili seerd Aan boord van de schepen „Celio". „Pollenzi", „Laguna" zijn 600 Spahis en sterke afdeelingen Ascaris uit Tripolis naar Erithrea scheep gegaan. Van Napels is de „Belvedere" vertrokken met officieren, manschappen en 1000 arbeiders aan boord. Bovendien is het hospitaalschip „California" met Roodekruis.zusters naar Oost-Afrika ver trokken. De Italiaansche regeering heeft in Brazilië 31.000 ton bevroren vleesch gekocht, dat voor de militairen in Erithrea bestemd is. De koop prijs bedraagt 40 millioen lire. waarvan de helft onmiddellijk in contanten zal worden voldaan. PARIJS, 10 Aug. (Reuter). Minister-president Laval heeft hedenmorgen een onderhoua ge had met den Abessinischen gezant alhier, die zijn land ook op de laatste zitting var. den Volkenbondsraad heeft vertegenwoordigd. Het onderhoud had betrekking op de voor bereiding van de Engeisch-Fransch-Italiaan- sche conferentie, die op 16 dezer te Parijs zal aanvangen. De „Echo de Paris" verneemt uit Londen: Men is er hier van overtuigd, dat vroeg of laat onder de landen, Duitschland inbegrepen, gesproken zal worden over een nieuwe verdee ling van de koloniën. Men is te Londen van meening, dat de uit barsting van het conflict tusschen Italië en Abessinië, nog te vermijden is, daar de toe bereidselen van Mussolini vooral als voorwend sel moeten dienen om compensaties te ver krijgen, welke zouden zijn: 1. Toekenning van economische concessies in het Oosten en Zuiden van Abessinië. 2. Verdeeling van de Portugeesche koloniën tegen een financieele compensatie. Aan de hand van art. 19 en art. 22 van het Volkenbondspact, zou de kaart van Afrika aldus worden gewijzigd, dat Duitschland Angola krijgt en Italië Mozambique. De reis van den Britschen financieelen des kundige Leith Ross naar Japan heeft m Italiaansche kringen veel opzien gebaard en men vermoedt, dat deze reis groote plannen voor een nauwere samenwerking tussghen Japan en Engeland verbergt. De Abessinische regeering besloot tot het uit reiken aan de journalisten van identiteits-kaar- ten, welke hen voortaa nin staat zouden stellen zich vrij in de stad en de omgeving te bewegen en foto's te nemen. Verder heeft de regeering in studie in geval van oorlog in de nabijheid van het front draag bare radio-telefoniezenders op te richten, wel ke ter beschikking van de journalisten zouden worden gesteld. uur geen versch vleesch meer verkoopen, alleen vleesch in blik. Het gevolg is, dat verscheidene slagers hun zaken hebben gesloten. De prijs van suiker is sinds verleden jaar bijna verdubbeld. Ook groente en aardappelen zijn schaarscher geworden. Tomaten kosten het dubbele van verleden jaar; uien en sinaasappe len waren gedurende bepaalden tijd niet ver krijgbaar. De eenige uitzondering hierop vormt kool, welke iets in prijs is teruggeloopen. Wanneer men bedenkt, dat een werkman in Duitschland gemiddeld 120 Mark per maand verdient, dan is het begrijpelijk, dat dergelijke prijsstijgingen van levensmiddelen van vitale beteekenis zijn. Ondanks de straffen, die de Nazi's gesteld hebben op het uitoefenen van critiek op de regeering, kan men thans, vooral onder de arbeidersklasse, vaak gemopper hoo- ren. Eenige groothandelaars werken slechts drie dagen per week en slechts de helft van hun voertuigen wordt gebruikt, wegens de geringere aanvoeren van goederen. Tegenstanders van het regiem voorspellen voedsel-onlusten in den komenden winter, doch dit is waarschijnlijk te donker voorgesteld. BOMBAY, 10 Aug. (Reuter) De ongeregeld heden in het dorp Sjanghani in het vorsten dom Loharoe zijn een gevolg van de ontevre denheid der plattelandsbevolking over verdee ling der belastingen. De toestand was reeds geruimen tijd gespan nen, zoodat de regeerende vorst van Loharoe reeds eenigen tijd geleden aan de regeering had verzocht troepen te zenden voor de handhaving van de orde. De regeering had aan het verzoek van den vorst voldaan en militairen naar Lo haroe gezonden. Bij de laatste botsingen, die 3 dooden en 47 gewonden hebben geëischt, had de bevolking een groep van 20 infanteristen en 15 politie agenten omsingeld en bedreigd, waarop dezen van hun vuurwapenen gebruik moesten ma ken. SIMLA, 10 Aug. (Reuter) De strijd tusschen Musuimannen en Sikhs brak opnieuw uit in het dorp Burewala in de nabijheid van Lahore. De tegenstanders gingen elkaar met degens en stokken te lijf. Zeventien personen werden gewond, waarvan drie ernstig, Politie-verster- kingen werden gezonden. Te Lahore heerscht volmaakte rust. WASHINGTON, 10 Aug. (A.N.P.). De Senaat heeft het regeeringsvoorstel goedgekeurd inzake de sociale verzekeringen tegen werkloosheid en ouderdomsondersteuning, waarvoor eenige nieu we bijdragen zullen worden gevorderd, welke drie milliard dollar zullen opbrengen. Naar te Londen vernomen wordt, is de En- gelsche minister voor het Verkeerswezen, Hore Belisha, voornemens, het gebruik van in auto's ingebouwde radiotoestellen binnen de bebouw de kom der gemeenten te verbieden, in ver band met klachten van inwoners, die hiervan hinder ondervonden. Het aantal dooden tengevolge van luchtvaart ongevallen neemt in Japan gestadig toe. Tot dusver zijn dit jaar reeds 46 personen bij 31 vliegrampen om het leven gekomen; hiervan behoorden er 22 tot de marine, 20 tot het leger, terwijl de overige vier burgers waren. In 1934 bedroeg het aantal slachtoffers van vliegtuig ongevallen 98. Te Sjerzow bij Lodz in Polen is een groote brand uitgebroken, welke zich snel uitbreidde. Binnen korten tijd waren 16 huizen afgebrand. Vijf personen zijn tijdens noodweer dat in Spanje heeft gewoed, om het leven gekomen. Te velde staande gewasgen geraakten in ba-and tengevolge van den bliksem. Het voorloopig programma voor de Volken- bonds-raadszitting van September is gepubli ceerd. De bandietenterreur in China; een autobus van den dienst TientsinPeking overvallen en leeggeplunderd. De prijsstijgingen in Duitschland, vooral van Oe levensmiddelen, brengt groote ontevredenheid; men begint zelfs critiek uit te oefenen. De schilderes Georgina Schwartze ter aarde be steld. Kolonel H. Ferwerda commandant macht in N. O.-Indië. der Zee- Nota der regeering naar aanleiding van het verslag der rekenkamer over de crisisorganisa ties. Bij zijn bezoek aan het E.T.I.L. te Maastricht heeft minister Gelissen mededeeling gedaan over de voorgenomen oprichting van een natio nale mij. van credietverleening aan de nijver heid. De wereldkampioenschappen wielrennen te Brussel. Het internationaal athletiektournooi te Am sterdam. Het is eigenaardighoe weinig menschen hun eigene waarnemingen kunnen definieeren en weergeven. Wanneer ge met iemand op reis zijt, dan hoort ge zoowel in een bergland schap als op de rivier of in de steden, dat alles zoo „mooi" is- Men vindt iets „schitterend"„prachtig"„ver rukkelijk", „grandioos". Maar dan lijkt t woordenboek uitgeput. Zoo weinigen kunnen het karakteristieke van iets onderkennen en er uitdruk king aan geven. Zoo weinigen weten boven de onbenullige en nietszeggende verrukkingsuitdrukkingen uit te ko men. Leer naar het wezen der dingen te zien, en het heel eigene uit te puren en onder woorden te brengen wat ge ziet. Dan zult ge zooveel te meer zelf genieten, dan zal uw waarneming zoo veel te grootere waarde krijgen en anderen zullen door u, door uw op merkingsgave en uw uitleg zooveel grooter genot winnen- ATHENE, 10 Aug. (Reuter.) In het centrum van Sparta is een brand uitgebroken, die met razende snelheid om zich heen greep. Binnen korten tijd stond een geheele stadswijk in brand. Talrijke huizen werden door de brandweer om vergehaald om het vuur in zijn loop te stuiten. Het gevaar van uitbreiding is nog niet geweken. PARIJS, 10 Aug. (Reuter). Minister-presi dent Laval wil 2 dagen uitrusten van den ver- moeienden arbeid van de afgeloopen weken. Hij is van oordeel, dat de nieuwste noodver. ordeningen niet het einde, doch het begin zijn van modernisatie van het geheele regeerings- apparaat. In een conferentie met de prefecten van Frankrijk heeft hij verklaard, dat de huidige methoden niet in overeenstemming zijn met de eischen des tijds; hij kon niet toestaan, dat de prefecten soms eischen stelden aan de re geering, welke in beleedigenden vorm waren gesteld. Goedgekeurd door de Gasstlcbtlng VerkrJJgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. 60 Imp. N.V. Techn. Handelsbnr. G. de Boer. A'dani Stand op Zondag 1 uur v.m.: 762.7 Vorige stand: 764.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1