STADSNIEUWS Radiodistributie GEEN SPRAKE VAN! ZONDAG 11 AUGUSTUS 1935 Wegens vele aanvragen wordt de gemeente in zeven districten verdeeld De voorwaarden Persoonlijke vergunningen De districten WERKLOOZENZORG Steeds meer geld noodig „Alberdingk Thijmers" jubileeren Interview met Gerard Nielen COSTUUM UIT BADHOKJE GESTOLEN Gedupeerde in onaangename situatie BADHUIZEN VAN HET „WITTE KRUIS" Interessante cijfers GEMEENTERAAD Vroegere successen Pater F. Esser O.E.S.A. Zijn aftreden een groot verlies voor Katholiek Haarlem, in het bijzonder voor het R.K. Lyceum Gem. Zwem- en Badinrichtingen Loontoeslag bloembollenbedrijf Examens Hoofdacte Een echte A.T.~dag V ereenigingsleven Priester Levensloop Groeiend Haarlem Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND Zonder veel duiten? Mensch, doe dat zoo: Met EXWETO! VOOR EEN GR.HOUTSTR. 166 CRICKET Ned. Elftal-Harrow Wanderers De Hollandsche ploeg scoort 350 runs; H. W. 65 voor Z. De competitie ERNSTIGE AANRIJDING Hillegommer in levensgevaar N.Z. H.T. M. Machtiging Aanleg van het net T arieven Waarborgsom VERKEERSVERBETERINGEN De uitbreiding van het stadhuis SPORTTERREIN EN WANDELWEG Ten zuiden van spoorwegovergang Kleverlaan NIEUWE WERKOBJECTEN Wegen, speelweide en een vijver Examens Handenarbeid Wilt g' eens naar buiten? Ten aanzien van de radio-distributie schrij- Ven B. en W. o. a. aan den raad. Oorspronkelijk stelden wij ons voor de ge beente met uitzondering van Spaarndam van den Waarderpolder in vijf gedeelten b verdeelen. Gelet op het groot aantal aan jagen om voor een vergunning in aanmerking j mogen komen, is door ons nagegaan of met lr) achtneming van den eisch. dat voor ieder, gedeelte een behoorlijk te exploiteeren radio- distributiebedrijf tot stand moet kunnen komen, bet een andere splitsing mogelijk zou zijn. Het jsultaat daarvan is geweest dat de gemeente n zeven gedeelten is gesplitst. Ten einde moeilijkheden bij overlijden van ®en vergunninghouder te voorkomen en over dacht der vergunning niet mogelijk te maken ls Uitdrukkelijk bepaald, dat de vergunning per soonlijk is en niet mag worden overgedragen. n verband hiermede zijn regelen gesteld, toe- Passelijk bij overlijden van een vergunning houder. Eveneens is er rekening mede gehou- -U dat de vergunning aan meer dan één per- jon zal worden verleend en dat een Naam- °°ze Vennootschap of een firma voor een ver dunning in aanmerking kan komen. Eerste gedeelte: het gedeelte benoorden de jhi Gijzenvaart met uitzondering van ^Paarndam en de ten westen daarvan gelegen jrboden kringen benevens het gedeelte be- Uiden de Jan Gijzenvaart tusschen het Spaar- e de Zaanenstraat en den Rijksstraatweg. Tweede gedeelte: het gedeelte ten zuiden van !?e Zaanenstraat, ten westen van het Noorder guiten Spaarne, ten noorden van de spoorlijn, jjarlemAmsterdam en ten oosten van het jennemerplein, het Frans Halsplein, den Scho- b'Weg en den Rijksstraatweg. Eerde gedeelte: het gedeelte ten zuiden van j Jan Gijzenvaart, ten westen van den Rijks- 'i'aatweg, den Schoterweg en de Kennemer- faat, ten noorden van de Saenredamstraat, e Velserstraat, den Kleverparkweg en de Kle- jrparkstraat en ten oosten van de grens met gemeente Bloemendaal. Vierde gedeelte: het gedeelte ten zuiden van Brouwersvaart, de Raaks en de Zijlstraat, jh westen van de Groote Houtstraat, de reef, de Fonteinlaan en de Zuiderhoutlaan, noorden van de grens met de gemeente "hemstede en ten oosten van de grens met de bPmeente Bloemendaal en den ontworpen bree- jn verkeersweg, welke van de Westerlaan af 11 noordelijke richting loopt naar den Ziilweg. Vijfde gedeelte: het gedeelte ten zuiden van Pfit Vuilrak, ten westen en ten noorden van de jens met de gemeente lïaarlemmerliede c.a. en eh oosten van het Spaarne. Zesde gedeelte: het gedeelte gelegen tus sen bovengenoemd derde en vierde gedeelte 'et als oostgrens Schoterweg, Frans Halsplein, jennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat en Bar- ^'iorisstraat. Zevende gedeelte: het gedeelte ten zuiden van j spoorlijn HaarlemAmsterdam, ten westen ah het Spaarne, ten noorden van de grens et de gemeente Heemstede en ten oosten var, Zuiderhoutslaan, de Foateir^an, de Dreef, de Groote Houstraat, de Barteljorisstraat, de Kruisstraat en den Kruisweg. De waarborgsom bedraagt: voor het eerste gedeelte ƒ40.000; voor het tweede gedeelte ƒ25.000; voor het derde gedeelte ƒ40.000; voor het- vierde gedeelte ƒ40.000; voor het vijfde gedeelte ƒ45.000; voor het zesde gedeelte ƒ35.000; voor het zevende gedeelte ƒ45.000. Uit genoemde waarborgsom mag echter met in achtneming van de daarvoor door B. en W. te stellen voorschriften de aanleg van het nei worden bekostigd met dien verstande evenwel, dat in ieder geval voor elk der gedeelten een waarborgsom van ten minste ^5000 bij de ge meente aanwezig blijft. Er zal Haarlems personeel in dienst gesteld moeten worden. Een groot aantal gedetailleerde bepalingen volgen dan nog. In de periode van 13 Mei tot 9 Juni werd aan ondersteuning aan valide werkloozen uitge keerd f 179.120.35 over 4093 werkloozen. „Doe me 'n plezier, meneerhier, steekt u 'n sigaar op, en daar komt mijn vrouw met koffiemaar neemt u me asjeblieft geen interview af...." „Kom, kom, meneer Nielen, u is zelf ook jour nalist geweestu kunt dus' weten, dat 'n man van de krant zich niet zonder meer laat afschepenen waarom zouden we 't niet doen?" ,,'t Ruikt zoo naar reclame vind iken ik heb zooiets nog nooit bij de hand gehad. Boven dien vraag, ik me af, of het wel iets is voor 'n vraaggesprek. Buiten het beroepstooneel heb ik nog nooit van zoo'n interview gehoord of ge lezen." „Dan zullen we er nu mee beginnenen u moet niet vergeten, dat het hier gaat om drie zilveren jubilarissen tegelijk. Dat is toch wel iets buitengewoons', dat zult u moeten toe geven." „Nou, vooruit dan maarHoe gaat dat.... moet ik beginnen of „Dat komt zoo vanzelf.... Uw mede-jubila rissen zijn: Jan van Dijk en Jan Leeflang, nietwaar?" „Ja, beste jongensen u kunt in de krant zetten, dat ik in die 25 jaar met geen van beiden ooit onaangenaamheden heb gehad. En dat wil voor een dilettanten-vereeniging heel wat zeggen! Nu moet u niet denken, dat ik met de andere leden wel eens overhoop heb ge legendaar is geen sprake vanmaar 't gaat in dit geval over een periode van 'n kwart eeuwen in 'n tooneelclub is uiteraard gauw 'n incidentje geborendat weet iedereen, die in tooneel liefhebbert." „En u heeft „Frederik de Groote" als Jubi leumstuk gekozen. Was daar nog 'n speciale reden voor?" „Meer dan één! Ja, ik begrijp al, wat u be doelt. Het is een oud beestje en we mikken tegenwoordig wat hoogermaar jubilarissen mogen hun eigen stuk kiezen, dat is nu een maal traditie, en dan nemen ze er een, waar aan ze de mooiste herinneringen hebben. „Fre derik de Groote" is het stuk, dat A.T. en ook den jubilarissen individueel de grootste lauwe ren heeft bezorgd. Dat is de voornaamste re den; de andere zijn meer van praktischen aard gen van een zandbaan over de volle breedte en hoogte met een verharding ter breedte van 5 M. De aan deze werken verbonden kosten zijn onderscheidenlijk geraamd op 88.440 en 62'.425 in totaal derhalve 150.865. De Minister is bereid goed te keuren, dat vorengenoemde werken in werkverschaffing worden uitgevoerd. Het eventueel subsidie zal berekend worden over een bedrag van ten hoog ste 94.525. In verband daarmede stellen B. en W. voor om voor de uitvoering van meergenoemde wer ken een bedrag van 150.865 ter beschikking te stellen. Tijdens den polowedstrijd H. P. C. IJ, die in het Sportfondsenbad werd gehouden, is van den H. P. C.-speler S. zijn costuum ontvreemd. Be halve een portemonnaie met eenig geld is te vens nog een horloge, dat zich ook in zijn costuum bevond, door den brutalen baddief medegenomen. De bestolene verkeerde dienten gevolge in een zeer onaangename situatie. Spe lers van het IJ hebben hem van de noodige kleedingstukken voorzien. Naar aanleiding van de motie-Peper (verla ging van het tarief tot 10 cent) geven B. en. W. de navolgende gegevens omtrent het gebruik der douchebaden alhier in het tijdvak van 1928 (d.i. na de annexatie) tot heden. Uit de ver slagen van de afd. Haarlem van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" noteeren zij de aantallen gewone baden (waar toe niet behooren de schoolbaden, de militaire baden en de later ingevoerde werkloozen-ba- den), te weten: a. voor de vier douchebadhuizen: in 1928: 130.295; in 1929: 131.432. b. voor de vijf douchebadhuizen: in 1930: 163.162; in 1931: 162.671; in 1932: 163.815; in 1933 150.732; in 1934: 147.763. Voor een goede vergelijking dezer cijfers is het noodig ze voor de jaren 1933 en 1934 te vermeerderen met de werkloozen-baden. Deze bedroeg enin 1933 en 1934 resp. 6302 en 9798, waardoor de totaalcijfers voor die. jaren 157.024 en 157.561 waren. Hieruit blijkt dat in 1934 het aantal baden 537 hooger was dan in 1933. Het aantal baden in 1934 was 5601 minder dan in 1930. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de daling sterk beïnvloed is door het feit, dat het badhuis op het Leidscheplein de laat ste jaren minder in trek is. Sedert 1930 daalde het aantal baden daar van 40.036 op 29.571 in 1934, alzoo een vermin dering van 10.465, welke zeer sterke daling on getwijfeld andere oorzaken moet hebben dan de ongunstige tijdsomstandigheden. Een tariefsverlaging der douchebaden met 5 cent zou, naar raming in vergelijking met het bezoek in 1934, een mindere ontvangst van rond f 7000.— opleveren, waardoor het tekort in 193' bedragende f 7025.55, op enkele guldens na zou worden verdubbeld. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor de motie-Peper niet aan te nemen. De agenda der vergadering van den Raad op Woensdag 14 Augustus 1935, des namid dags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal, ver meldt o. a.: Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift H. Kingma om eer vol ontslag' als Hoofd van school 47. Verleenen medewerking bouw muur bijzon dere school Koningstraat. Wijziging reglement gem. avondschool voor handelsonderwijs. Ruiling grond Parklaan hoek Hooimarkt. Ruiling perceel Rustenburgerlaan met grond Spaarnelaan. Ontwerp-Uitbreidingsplan gronden tusschen Kleverparkweg en de Delft. Verordening vaststelling bebouwingsvoor schriften voor verschillende deelen der ge meente. Verhooging crediet reorganisatie Verwulft. Motie-Peper inzake verlaging tarief douche badhuizen. en houden gedeeltelijk verband met de indee ling van den avond." „En is er veel belangstelling voor het jubi leum?" „Voor zoover ik hier en daar opvang wij mogen natuurlijk niet zoo alles weten gaat het buiten verwachting goed. Van overal ko men vrienden van „A. T." te voorschijn, en lang niet alleen uit Haarlem en naaste omgeving! En de meesten voegen de daad bij het woord u snapt me wel. Ik verwacht 'n volle zaal op 15 Augustus en ik zou me sterk vergissen als er niet verschillende vooraanstaande personen bij zouden zijn. Jammer dat voor de E.E. H.H. Geestelijken die dag zoo slecht uitkomt door de vele Priester-jubilea. We hebben 'n buitenge woon sympathieken brief van den Bisschop ont vangen en een van Mgr. Möllmanndat zijn voor Katholieke tooneelisten geschenken op zich zelf." „Vertelt u eens iets van vroeger?" „M'n eerste rol van beteekenis was de titel rol in „Pierre de galeiboef, of de onschuldig ver oordeelde", drama in vijf bedrijven. Eerste be drijf: De medeminnaar; tweede bedrijf: De diefstal; derde bedrijf: Naar de galeien; vierde bedrijf: De terugkomst, acht jaar later; 'vijfde bedrijf: De slang verpletterd! Die slang was de heuschelijke dader, die ontmaskerd en krank zinnig werd, na 'n verijdelde poging tot zelf moord. Jan van Dijk en Jan Leeflang speelden er ook in mee en ook de heer v. Elten, die 't vorig jaar al in 't zilver heeft gejubileerd. De menschen vonden het stuk schitterend en na afloop vond ik, dat ik het kolossaal met m'n eigen had getroffen. Den volgenden dag sprak ik een kennis, die er ook geweest was eh al veel langer aan tooneel deed. Die zei me rond- droomd, meneerEerst wou ik dien kennis wel 'n stomp geven, maar ik kwam gauw tot de conclusie, dat het zijn eerlijke meening en de waarheid was. Ik ging de zaak ernstig bekijken en greep alle gelegenheid aan, om iets te leeren. U kunt aan Jan van Dijk en Leeflang vragen hoeveel avonden we samen hebben zitten wor stelen, om de goeie uitspraak te pakken te krijgen.we waren rasechte Haarlemmers. dan weet u 't wel! Later kwam meneer de Lobel er bij en die hield speciale uitspraak avonden. We zijn, wat je noemt: van onderen af beginnen en ik ben ervan overtuigd, dat je zonder grondige studie en ernstig willen geen goeie tooneel-amateur wordt, althans niet in dezen „verwenden tijd". „Noemt u eens 'n paar succesrollen van vroeger?" Zooals gemeld zal pater F. Esser O.E.S.A. het R.K. Lyceum te Haarlem gaan verlaten en af treden als prior van het klooster der paters en als leeraar aan het Lyceum. Voor zijn verdiensten als zoodanig kunnen wij hier gevoeglijk memoreeren hetgeen wij schreven bij zijn koperen priesterfeest. Pa tbr Esser behoort tot degenen, die de lot gevallen van het R.K. Lyceum van begin af aan hebben medegemaakt. 17 Augustus 1922 werd het R.K. Lyceum opgericht en 5 September d.a.v., gaf pater Esser zijn eerste les. Hij heeft dus al de moeilijkheden medegemaakt, die nu eenmaal aan de oprichting en het begin stadium van een Lyceum verbonden zijn; moei lijkheden van behuizing, van tekort aan studie materiaal, van verhuizing van de St. Aloysius- school te Overveen, waar de lessen voorloopig gegeven werden, naar het voltooide Lyceum gebouw aan den Zijlweg; van het zich in burgeren in een vreemde omgeving; moeilijk heden, die bij het lesgeven der godsdienstken nis, wat een scherpe concentratie van gedach ten vraagt, zoo sterk gevoeld worden. Maar ook hier gold het spreekwoord, dat moeilijkheden er zijn om ze te overwinnen. Pater Esser, in nauwe samenwerking met rector Vlaar, wiens groote steun en medewerker hij is,' overwon ze met Gods hulp. Hij gaf zich met onvermoeiden ijver en volle sympathie aan zijn taak als leeraar in de godsdienstleer. Deze taak was zwaar en om haar te volbrengen moet men een geboren leeraar, een geschikt opvoeder en leider zijn voor jonge mannen, die somtijds wel de lange broek des mans, maar nog niet de bezonnen heid van de volwassenen bezitten en die het „gcdsdienstuurtje" als een buiten het officieele rooster vallende les beschouwen. Krachtig kon pater Esser dan zijn gezag handhaven, streng zijn zonder hardheid en ook zonder wrok. Zijn gemoedelijkheid en tact, als geboren Brabander, zorgden er wel voor dat strafwerk uitzondering was. Beschikbaarstelling gelden uitvoering werken in werkverschaffing (Noordersportpark). Benoeming: tijd. leerkrachten H. B. S A met 5-j. c. In het tijdvak 16 Juli—1 Augustus zijn in de gemeentelijke zweminrichtingen 41.379 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart: abonné's 3685 mannen, 3737 vrou wen; 30 ets. baden 27 mannen, 247 vrouwen; 10 ets. baden 2113 mannen, 2129 vrouwen; ver- eenigings-baden 390 mannen, 328 vrouwen; schoolbaden 864 mannen, 944 vrouwen; koste- looze baden 5545 mannen, 5444 vrouwen; to taal 12.867 mannen en 12.829 vrouwen. Delft: abonné's 5434 mannen, 5465 vrouwen; 20 ets. baden 473 mannen, 493 vrouwen; 10 ets. baden 863 mannen, 924 vrouwen; vereenigings- baden 274 mannen, 101 vrouwen; schoolbaden 1186 mannen, 470 vrouwen; totaal 8230 mannen en 7453 vrouwen. Gisterenavond heeft de Haarlemsche Com missie voor loontoeslagregeling voor het Bloem bollenbedrijf voor het eerst vergaderd. Voorzitter dezer commissie is geworden wet houder W. B. J. v. Liemt, namens de werk geversorganisaties nam zitting de heer Kramer, namens de werknemers de heer Salland. HAARLEM, 10 Aug.Geëxamineerd 1 vrouwe lijke en 7 mannelijke candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd de heeren J. van den Broek, Aals meer; L. C Broer, Wijdenes; J. A. Eden, Hip- polytushoef; P. Hartog, Landsmeer; E. Kiy- zing, Purmerend; P. Overeen, Oosterland. „Meneer Klaproos", met Jan van Dijk als den Leeuwenjager en Leeflang als den ouden knecht. Van ouwe knechten gesproken: daarin was Jan Leeflang altijd op z'n best, en dan hoef ik me alleen maar te herinneren zijn Huib uit „Wat niet sterven kon" en Kees uit „De eikeboom". Dat waren rollen, die hem prachtig lagen. Sinds we gemengd spelen zijn de oude knechten (de cr.misbare rol in een mannenstuk). van de planken verdweenen en kan Jan Leeflang er niet zoo gemakkelijk meer „in" komen. Trou wens hij heeft het altijd reuzen druk met de requisieten en de leiding achter de schermen. en daar is geen betere voor te vinden! Ik heb m'n hart vastgehouden toen ie bijna naar Amersfoort werd overgeplaatst.... en ik weet zeker, dat ze dat allemaal hebben gedaan. We kunnen hem niet missen en hij A. T. niet! Dat ligt hem na z'n vrouw en kinderen natuur lijk het naaste aan 't hart. Aan „De eike boom" denk ik nog vaak met genoegen. Ik had er Breemans in, 'n „fijne" rol en Jan van Dijk als Verheijden gaf een creatie, om nooit te vergeten. Ja, lieve hemel, wat hebben we alle maal nog meer gespeeld? Je raakt er mee in de war op 't laatst. Thomas Lehr in „Schuldig", daar heb ik ongeveer 6000 personen mee aan 't huilen gemaakt, acht jaarfeestavonden met een aardig aantal reprises. U lacht om die zes duizend huilende toeschouwersmaar toch waren dat stukken meneer, waarin men zich zoo echt heelemaal kon uitspelenen na af loop kon je je kleeren wel uitwringen. En dan „Don Garcia Moreno" dat is nog maar hoog stens 'n jaar of zes geleden. Je kon 'n speld hooren vallen, meneer. En „De roman van een krantenjongen" met Jan van Dijk in de titel rol! Dat was bij ons 40-jarig Jubileummet onzen Bisschop als opgetogen toeschouwer tus schen al die vrienden van A. T. Dat was 't mooiste moment van al die vijfentwintig jaar! Maar intusschen heb ik in de gaten, dat u mij maar laat kletsen en vergeet, dat 'n mensch ook uitgepraat kan raken. „Zegt u zelf ook eens wat!" We lieten ons potlood wat rusten en gaven den kranigen voorzitter-jubilaris de verzeke ring, dat we ons a.s. Donderdag gaarne bij de vrienden van A. T. zouden voegen, om de jubi larissen in hun element te zienen hem toe te juichen. „Een van mijn Heerbroers draagt 's morgens de H. Mis op" vertelde de heer N. nog met een blijden glans in de oogen „Dan hebben we een feestelijk ontbijt, gaan daarna een beetje uit (maar heel rustig, hoor!) en 's avonds op de planken. Het wordt een heele A.T.-dagl" De scheidende leeraar heeft ook groote stuw kracht gegeven aan het vereenigingsleven op het Lyceum. Menigmaal is door de leerlingen een tooneelstuk onder zijn regie op de „rectors feesten" in Juli opgevoerd en menigmaal heeft hij zijn medewerking aan feestjes en uitvoerin gen, aan sportwedstrijden en reünies geschon ken. Voor de oud-leerlingen is pater Esser steeds de joviale gastheer en de hulpvaardige vriend, die overal raad op weet, of het nu een ver misten voetbalschoen of het kiezen van een levensstaat betreft. Zijn priesterschap wist pater Esser in velerlei vorm vruchtbaar te maken. Op het Lyceum o.a. als directeur van de Maria-Congregatie. Daar buiten op de eerste plaats door de wijze waarop hij velen niet-katholieken den weg naar de ware Kerk heeft gewezen. Dan als leider van Tri duüms voor velerlei organisaties en vereenigin- gen, als assistent in parochiekerken op hooge feesten en de vooravonden daarvan, als gods dienstleeraar voor tal van jeugdgroepen, kath. leerlingen van openbare en middelbare scholen, Nutskweekschool en M.T.S., als docent aan den cursus voor het Leekenapostolaat. Tenslotte nog een en ander over den levens loop van den scheidenden prior en leeraar. Pater Esser werd geboren te Stratum bij Eindhoven in Noord-Brabant. Hij studeerde aan het R.K. Gymnasium te Eindhoven en trad in 1916 in het klooster der paters Augustijnen te Witmarsum (Friesland). Te Eindhoven studeer de hij ook in de philosofie en te Utrecht in de theologie. In laatstgenoemde plaats werd hij in 1921 priester gewijd door Mgr. v. d. Wetering z.g. Een jaar later kwam hij te Overveen. Van 1925 tot 1932 was hij conrector van het R.K. Lyceum en sedert 1929 prior van het klooster. Verleden jaar, in Februari, is hij op zeer har telijke wijze gehuldigdter gelegenheid van zijn koperen priesterfeest. Ook bij het koperen bestaansfeest van het R.K. Lyceum in dit jaar werden hem als lid van de „oude garde", van vele zijden bewijzen van waardeering en dank gebracht. Zijn aftreden mag dan ook als een verlies voor katholiek Haarlem, in het bijzonder voor het Lyceum beschouwd worden. Uit de statistische gegevens over het le halfjaar van 1935 blijkt, dat het aantal in. woners bedroeg 130.469 tegen 127.963 een jaar tevoren. Het aantal R.K. steeg van 43.639 tot 44.691, het aantal zonder kerkelijke gezindte van 40.883 tot 41.762. Totaal werden 378 bouwwerken voltooid tegen 217 in 1934. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau, Smedestraat; autoband: v. d. Weijden, Donkere Spaarne 46; hoorn van telefoon: Politiebureau, Smedestraat; hond (fox-terrier)Kennel Thornwood, Van 't Hoffstraat 93; hond (fox- terrier): Kennel Haarlem, A'damschevaart 320; hond: Warnaar, Rijksstraatweg 85; katten: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; portefeuille met inhoud: Brederode, Gr. Markt 21; porte feuille met inhoud: Verpoorten, Aagje Deken straat 1; portemonnaie met inhoud: Schluter, Teijlerstr. 1; pak, inh. badgoed: Westerhoven. Zomerstraat 41; pet, de Vos, Madoerastraat 7; ring met sleutels-: Van 'tHart, Ursulastraat 20; rijwielplaatje: de Boer, Duvenvoordestraat 24; 3 paar schoenen, v. Hoorn, Kloosterstraat 80. Het Nederlandsch elftal heeft op den eersten dag van zijn tweedaagsche match tegen de Herron Wanderes te Haarlem een fraai totaal gescoord. Na den toss gewonnen te hebben koos aan voerder v. Manen batten. De Hollandsche bats- men hebben hierna hun tegenstanders tot on geveer kwart voor 5 in den namiddag in het veld gehouden, waarbij zij een totaal van 350 runs schoorden. Heel veel ontzag hebben onze spelers voor de Engelsche fostbowlers niet gehad. Glercem opende met Tonny de Beus. Vooral eerstgenoemde had er spoedig goed het ook in. Wel dreigden de Engelsche bowlers even de overhand te nemen toen Hopson op 38 de Beus (9) l.l.u. kreeg en 10 runs later Kramer cought and bowled Stogdan ging, doch in gezelschap van jhr. mr. Bosch kon Glerum zijn innings voortzetten en werd de 100 zonder verder wicketverlies gepasseerd. Op 103 deed Pelkam een goeden vang, welke aan Glerum het leven kostte. De V.R.A.-man had in aantrekkelijke stijl 55 runs gescoord. De Engelsche wicket-keeper Mc. Connel moest eenigen tijd door Pelham worden vervangen, wegens een blessure van een hoogopkomenden bal van Bond. Bij de lunch was de stand 3 voor 159, waarvan W. v. d. Bosch 57 not out. Direct na de hervatting op hetzelfde totaal kreeg Hop- sor; W. v. d. Bosch door Joynson gevangen. Wittebol zorgde hierna voor de runs, welke voornamelijk achteruit door dezen V.R.A.-er werden gescoord. Het bowlen was intusschen heel wat minder geworden. Stogdon wierp no ball op no ball, terwijl met een wight van denzelfden bowler de 200 op het scoringbord verscheen. Op 232 werd Labouchere op Duveen door den wicket- keeper gestumpt (17). Wittebol zag vervolgens Schnieger (5) vertrekken, waarna v. Manen hem in een snel en vooral aantrekkelijk tem po runs hielp maken. Op 248 werd Wittebol door Pelhan gevangen op Hopton's bowlen. Wittebol had 67 runs gescoord, met welk aan tal hij later topscorer zou blijken te zijn. Een geweldige catch van Brown in de slips maakte aan v. Manen's innings een einde (36), juist nadat de captain met een pracht van een vier de 300 had opgebracht. Van de overige batsmen weerde Terwiel zich het best. Jhr. J. v. d. Bosch (13) en Sodderland 6 not out verleenden de noodige steun. Precies op 350 kreeg Terwiel een bal van den slowbowler Duveen op den kant van zijn bas, waarop An son hem inrekende voor een harde 34. B\j het genoemde totaal waren niet minder dun 47 extra's, waarbij 13 no balls. Na de thee openden de Harrow Wanderers met Stewart Brown en Pelham. Terwiel en Sodderland bowlden. Op 24 kreeg Terwiel Pelham achter het wic ket gevangen (.12). Twaalf runs later konook Stewart Brown vertrekken, die, om in de veelvouden van zes te blijven, eveneens 12 runs had gescoord. Tondall en Wilson deden het hierna wat voorzichtiger aan. Aanvoerder v. Manen veranderde zijn aan val herhaaldelijk, doch men slaagde er niet in genoemd tweetal te scheiden. Bij het verstrijken van den speeltijd op den eersten dag waren 65 runs bijeen. Tondall met 25 en Wilson met 14 zijn not out. De stand is 65 voor 2. Hieronder volgen de scores van het Ned. Elftal: Nederlandsch Elftal le innings: Mr. H. W. Glerum c. E. F. Pelham b. G A. Stogdon 55 A. M. J. de Beus l.b.w. J. G. Hopton 9 W. Kramer c. and b. G. A. Stogdon 4 Jhr. W. v. d. Bosch, c. W. H. R. Joynson b. J. G. Hopton 67 W. V. F. Wittebol c. E. F. Pelham b. J. G. Hopton 67 Mr. P. E. G. Latiouchere st. Mc. Connel b. A. Duveen 17 H. Schnivger l.b.w. R. N. Bond 5 Mr. H. van Manen c. H. Stewart Brown b. G. A. Stogdon 35 A. Terwiel c. R. Anson b. A. Duveen 34 Jhr. J. v. d. Bosch st. Mc. Connel b. A. Duveen 13 L. J. Sodderland not out 6 Extra's 47 „En als die dag om is?" vroegen we met een lachje. „Dan gaan we opnieuw levenen als Onze Lieve Heer ons gezond laat, dan zal Katholiek Haarlem nog heel wat van Alberdingk Thijm te zien krijgen. We hebben al een fijn stuk voor de donateursuitvoering van Novemberen voor de jaarfeesten van onzen R.K. Volksbond komen we zeer vermoedelijk met een splinter nieuw blijspel, heet van de naald! En voor de toekomst vertrouwen we heelemaal weer op onzen regisseur, meneer Moerkerk! Met dien er bij zijn we voor de volgende 25 jaar niet bang! 'n Fijne man, meneer! Maar dat weet u zelf ook wel!" En zoo gingen we naar huis' met heelwat copie en de overtuiging, dat we hadden gesproken met een tooneel-amateur, die zijn taak ziet als een beleving der sociale gedachte: Kunst aan het Katholieke Volk. In verband met het drievoudige zilveren ju bileum bij de R.K. Rederykerskamer „Alber dingk Thym" kunnen wy nog mededeelen, dat de genoodigden a.s. Donderdag des avonds te kwart vóór acht uiteriyk worden verwacht in de tooneelzaal der Sociëteit „St. Bavo", Smede straat 23. De feestuitvoering zal te acht uur precies aanvangen, daar verscheidene bezoekers van buiten Haarlem anders niet meer naar hun woonplaats zouden kunnen terugkeeren. Direct na de opvoering van „Frederik de Groote" heeft de huldiging plaats. Daarna wordt gepauzeerd en zullen de bezoekers in de gelegenheid worden gesteld de jubilarissen te feliciteeren. De avond wordt besloten met een klein blijspel van ten hoogste 25 minuten speeltyd. Op de verzonden en nog te verzenden uit- noodigingen staat vermeld, op welken dag, plaats en uren er gelegenheid is tot plaatsbe spreken. Met het oog op de vele aanvragen, die nog dageiyks bij de feestcommissie binnenkomen, worden allen, die alsnog de uitvoering wenschen te bezoeken, dringend verzocht, zich ten spoe digste in verbinding te stellen met den Heer Fr. Duin Sr., Jansstraat 16, telefoon 11658. Sym pathiebetuigingen in den vorm van geldeiyke bydragen kunnen worden gestort op de post rekening van den heer Duyn, voornoemd, onder no. 69464, Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te z os ten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Biliyk ban dels tarief. Totaal 350 Bowlingcijfers Harrow Wanderers: G A. Stogdon 274 R.' N. Bond 2—71 J. C. Hopton 374 A. Duveen 374 C. R. R. Wilson 0—10 Tengevolge van den heden en Zondag te spe len wedstrijd van het Nederlandsch Elftal te gen de Harrow Wanderers op 't terrein van Rood en Wit, is het programma voor de 1ste klasse tot slechts één wedstryd beperkt geble ven. Deze wordt te Schiedam tusschen H. D. V. S. en V. V. V. gespeeld. Haarlemsche clubs komen, ook voor zoover dit de lagere afdeelingen aangaat, in het geheel niet in actie. Het wordt dus heden en morgen op het mooie veld aan de Spanjaardslaan een réunie van cricketspelend Haarlem, dat on- getwyfeld een fraaien strijd zal zien tusschen de nationale Hollandsche ploeg en de Harrow Wanderers. (Ongecorrigeerd.) Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur had op den hoek van de Spanjaardslaan en de Helena- laan een ernstige aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den 19-jarigen L. uit Den Haag en den wielryder v. d. Mey uit Hillegom. De automobilist verleende geen voorrang aan den van rechts komenden wielryder. Hij pro beerde nog door verschillende manipulaties een aanryding te voorkomen, doch dit mislukte. V. d. Mey werd ruim 12 Meter meegesleurd en was er zeer slecht aan toe. Met beenbreuken en inwendige kneuzingen werd hy van het totaal vernielde rywiel opgenomen en naar de Maria- stichting overgebracht. De auto werd in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Gisteravond laat was nog niet te voorspellen, of de aangeredene het leven zou behouden. De vervoersopbrengst gedurende Juli 1935 (Ongecontroleerd) van de NZHTM bedroeg f307.895 tegen f336.431 in 1934. Het komt ons in het belang der gemeente v°or, dat de Ryksmachtiging is in handen der gemeente. Deze machtiging wordt verleend voor jaren, zoodat ook de vergunningen niet voor langer dan 5 jaren behoudens verlenging künnen worden verleend He gemeente wordt tegenover het Rijk voor naleving der machtigingsvoorwaarden aan sprakelijk, vandaar dat voorwaarden moeten V;orden gesteld om de vergunninghouders te yerpiichten en zoo noodig te dwingen die "'oorwaarden stiptelijk na te komen. Geaacht is een ondergrondsch net met distri- "Utie-leidingen binnen de bouwblokken. Alleen 'hot onze toestemming zullen distributieleidin- Sen langs voorgevels mogen worden gespannen. Heze toestemming zal door ons alleen dan wor den verleend, wanneer het voor den bouw van het net noodzakelijk is, terwijl dan tevens voor gaarden zullen worden gesteld om ontsiering 1:6 voorkomen. In straten, wegen en wateren öer gemeente wordt alleen van gemeentewege gewerkt. Het is echter niet uitgesloten, dat het Braven der sleuven aan de vergunninghouders zai worden overgelaten. Eventueel aan gemeente- eigendom toegebrachte schade moet worden Vergoed. Haar ten aanzien van de te maken inrichting "ret kabelnet enz. ook van wege het Rijk voor schriften worden gegeven, is voorafgaand over leg met het Rijk noodzakeiyk. Vandaar dat niet m détails is getreden doch voorop is gesteld, dat de geheele inrichting, kabelnet enz. aan de hoogste eischen ten tyde van den aanleg h'oet voldoen. Gerekend moet worden op ka- ~els met ten minste zes dubbeladers, n.l. een ddbbelader voor elk der vier programma's, een v°Or politie- (of andere) melding en een voor reserve. Voor zoover mogeiyk moet Neder landsch fabrikaat worden gebruind). Het is onze bedoeling, dat de uitzendingen yar> Hilversum en Huizen per telefooniyn wor den ontvaii^er^- - - Het abonnementsgeld zal bedragen 2 pér dr&and of ƒ0.50 per week. Voor aansluitkosten zal in den regel niet meer ddn 7.5o mogen worden gerekend. Is in een perceel de aanleg aanwezig dan voor aansluiting niet meer dan 1 in re kening worden gebracht. Precariorechten zullen niet verschuldigd zijn. "11 achten het beter een vergoeding per aan geslotene te vorderen en wel van ƒ0.20 per •haand of 2.40 per jaar. (Dit betalen de ex ploitanten dus, niet de aangeslotenen) Ten einde er van verzekerd te zijn, dat een vergunninghouder het net ook inderdaad zal bunnen aanleggen, is een waarborgsom geëischt pot een bedrag ongeveer gelijk aan het geschat bedrag der aanlegkosten. Van dit bedrag zal allen tyde 5000 by de gemeente aanwezig Roeten blijven ten einde daaruit eventueele vor mingen der gemeente en boeten te kunnen v°ldoen. Voor de naasting van een net zijn speciale v°orwaarden genoemd. Deze getallen zyn des te somberder, als men overweegt, dat in hetzelfde tydvak in 1934 het totaal aantal 3416 bedroeg met een uit- keering van f 154.351.37. De totaalcyfers over 1935 zijn in evenredigheid. B. en W. stellen voor terug te nemen uit het woningbedrijf Voor de voorgenomen verbreeding van de Antoniestraat de perceelenAntoniestraat 46, Antoniestraat 48-48 rd., Korte Heerenvest 5, f41.258.25. Voor de voorgenomen uitbreiding van het Raadhuis de perceelen: Jacobynestraat 27, f 2.780.15'/2Jacobynestraat 29, f4000.Jaco bynestraat ,31, idem 33, Koningstraat 12-12 rd., f29.653.80; Koningstraat 8, f 10.000.—Koning straat 10 f 9000. Voor de verbreeding van de Rozenstraat de perceelen: Kruisweg 26-26 rd, f31.153.50; Ro zenstraat 6, f 8.654.77%. Voor de voorgenomen verbreeding van de Raaks de perceelen: Raaks 20-20 rd., f 1.748.— Raaks 32. f6.831.—; Raaks 36 f3.569.77; Raaks 38 f3.692.12. B. en W. stellen voor vast te stellen een uit breidingsplan omvattende de gronden, gelegen ten zuiden van de Kleverlaan, ten westen van den Kleverparkweg, ten oosten van de grens der gemeente Bloemendaal en ten noorden van het spoorwegviaduct over den Verspronckweg. De bestemming van deze gronden is' die van sportterrein, behalve in het noordelijk gedeelte, waar de bestaande bebouwing gehandhaafd en een aanvullende bebouwing geprojecteerd is. Ten westen van de Delft is een wandelweg als verbinding van den Verspronckweg met de Delftkade ontworpen. B. en W. achten het gewenscht. om de vol gende werken in werkverschaffing te doen uit voeren a .het ophoogen van gronden, het graven van een vijver, het aanleggen van een speelweide, wandelwegen en weg III op een gedeelte van het Noorder Sportpark. b. het aanleggen van wegbanen langs de Delft tot de Jan Gijzenvaart en langs het Noorder Sportpark, waarbij is gerekend op het aanbren- HAARLEM, 10 Aug. Geëxamineerd 13 man nelijke candidaten. Geslaagd de heeren n nelijke candidaten. Afgewezen 6. Geslaagd de heeren C. H. A. Brugman, A. v. d, Dungen, L. E. J. van Eckelen, Alkmaar; H. D, van Dolf- sen, Amsterdam (aanvullingsexamen)P. A. Willemsen, Amersfoort: P. F. Vervoort en J. Klingen, Heemstede. Geboren: 9 Aug. M. Boere—Grotenhuis, d; C. M. CosterSteeman, z; A. P. de ZaaijerBouc- kaert, d.; 10 Aug J. A. M. van DiedenVle gels, d. Overleden: 9 Aug. J. Oene, 65 j.. Asterstraat; 8 Aug. A. Montauban, 64 j., Leidsclievaart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3