Controle op crisisorganisaties a De vijfhonderdste in aantocht Weer een reis naar Brussel GEBREK AAN CENTRALE LEIDING KOL H. FERWERDA DONDERDAG GROOTE DAGTOCHT BEPROEF UW GELUK „Deuzen tijd is den schoonsten tijd van 'theele jaar" I ZONDAG 11 AUGUSTUS 1935 Nota van de regeering naar aan leiding van het verslag der rekenkamer verschenen Instelling moest te snel geschieden Onvoldoende centrale leiding Niet „onwettig" Geheime uitgaven De ijskwestie VERHOUDING TOT JAPAN Koningin en Prinses in Schotland Tochten door de Schotsche Hooglanden DE TABAKSCENTRALE IN ONZE OOST Zijn benoeming tot commandant van de Zeemacht in N. O.- Indië te verwachten Wie kans wil hebben op een vrij- biljet moet zich Maandag opgeven De vierdaagsche is op komst ONS PRIJSRAADSEL Ons maandelijks kruiswoordraad sel biedt de gelegenheid Uitslag van het vorig raadsel Nieuwe president van het H. M. G. in Indië Kruiswoord-raadsel Kleine brand bij Onderzeedienst te Soerabaja De vierdaagsche De „Nachtegaal" naar Nederland UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ingen Zeemacht Populaire liedjes Waant 't hooi is binnengerejen Plazierigen arbeid Prachtigen oogst De regeering heeft aan de Tweede Ka mer een nota gericht naar aanleiding van de controle op crisisorganisaties van het verslag der Algemeene Rekenkamer betref fende werkzaamheden over 1934. De Rekenkamer geeft als haar meening te kennen, dat de oorzaak, waardoor zij vooral in den aanvang wel eens moeilijkheden onder vond, o. m. bij haar pogingen om verkwisting tegen te gaan, voor een deel te wfiten zou zijn geweest aan den stichtingsvorm, welken de regeering aan de overgroote meerderheid der crisisinstellingen heeft gfegeven. In verband hieimede merkt de minister van Economische Zaken op, dat het van den beginne af aan, mede op aandrang der Staten-Generaal, in de bedoeling heeft gelegen, de uitvoering voor een zeer groot deel toe te vertrouwen aan de be langhebbenden zei ven,' meer in het bijzonder met inschakeling hunner organisaties. Daarom moesten organen in het leven worden geroepen, welke, behoudens algemeen toezicht van re- geeringszijde, over een zekere mate van zelf standigheid beschikten. Dit was alleen moge lijk, als zij een privaatrechtelijk karakter kre gen. De meeste crisisorganisaties moesten aanvan kelijk in een paar weken, soms zelfs in een paar dagen, tot stand komen. Dreigde het prijsniveau van een bepaald product fataal laag te zinken, dan moest plotseling een groot economisch ap paraat in het leven worden geroepen om ter stond maatregelen te kunnen nemen. Hierbij was het niet mogelijk, aanstonds alles tot in finesses goed te regelen. En de vele ambtenaren der crisisinstellingen hadden zoo goed als allen geen enkel ambtelijke scholing in Rijksdienst. Hetzelfde was het geval met de besturen. De mogelijkheid van fouten werd in de hand gewerkt, doordat de crisisorganisaties aanvan kelijk zonder voldoende centrale leiding naast elkaar werkten. Door de instelling van het col lege van regeeringscommissarissen, dat onder leiding des ministers de geheele landbouwcrisis- politiek overkapt, is thans daarin verbetering gekomen. De gegevens in het verslag der Re kenkamer dateeren dan ook niet van vandaag, maar uit de eerste periode der landbouwcrisis- politiek. Een algemeen onderzoek naar fouten, ver bonden aan de inrichting van de provinciale landbouwcrisisorganisaties vindt sedert eenigen tijd plaats. Verwacht mag worden, dat het ge volg zal zijn, dat er zal kunnen worden bezui nigd. De voorstellen in een rapport van den crisis- eccountantsdienst, volgens hetwelk in de pro vinciale organisaties 225.000 zou kunnen wor den bezuinigd, zijn op verschillende gronden niet uitvoerbaar gebleken. De minister heeft het arbeidsreglement voor het crisispersoneel inmiddels vastgesteld. Ten aanzien van de opmerking over de rij wielvergoeding voor controleurs van 2% cent per K.M. wordt medegedeeld, dat het hier slechts ging om de controleurs van de crisis- zunelcentrale. Dezen werdpn niet hoog bezol digd, nj. met ongeveer 25 guidon per week. Voor controleurs, die als zoodanig steeds aan de verleiding van omkooperij bloot staan, is dit bedrag niet hoog. Men heeft daarom rijwielver goeding als een soort bijverdienste beschouwd. Men had beter gedaan de controleurs wat hooger te bezoldigen en de rijwielvergoeding te verlagen. Zulks is dan ook al geruimen tijd ge leden gedaan. Het weekloon werd van 25 op ongeveer 30 gulden gebracht. Bovendien blijkt bij nadere berekening, dat het totale bedrag, dat kan worden bezuinigd, niet, zooals de Rekenkamer veronderstelt, 7500 bedraagt, maar ten hoogste ƒ2500. Wat betreft de uitgaven van een Rijks bureau, uit bijzondere fondsen bestreden, stemt de minister niet in met de opmerking der Rekenkamer, dat aan den -onwettigen toestand" een einde is gemaakt, daar de vroegere toestand volgens den minister niet onwettig was en het voormalige regeerings- bureau in den vorm, waarin het bestond, geen orgaan des Rijks was, als door de Re kenkamer bedoeld. Ten aanzien van gebrek aan zuinigheid bij een crisisorganisatie, verklaart de regeering, dat volmondig kan worden toegegeven, dat het be heer dezer centrale in den eersten tijd te wen- schen heeft overgelaten, 's Ministers ambts voorganger heeft daar echter reeds geruimen tjjd geleden op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, van zijn afkeuring doen blijken en heeft op 12 September 1934 daaraan uiting gegeven zoowel aan den direc teur als aan het bestuur der centrale. Redenen, om verder te gaan, waren echter, gezien de groote verdiensten van den desbetref- fenden functionaris, voor den toenmaligen mi nister niet aanwezig. Maatregelen, waardoor een herhaling uitgesloten is, zijn getroffen en door ieder van den beginne af getrouw nage leefd. Ten aanzien van de bedragen van ƒ4000 en 5000, in het verslag genoemd, wordt medege deeld. dat het steeds in de bedoeling heeft ge legen, den functionaris, die een buitengewoon belangrijke en zware taak heeft, een salaris van ongeveer 9000 toe te kennen. De scheiding van het salaris betrof slechts een administra tieven maatregel. Het eene bedrag kwam ten laste der centrale, het andere van het regee- ringsbureau. In verband met de quaestie der geheime uit gaven deelt de minister mede, dat in Septem ber 1932 onder goedkeuring van den toenmali gen minister van Economische Zaken een co mité is gevormd, bestaande uit vertegenwoor digers van het departement van Economische Zaken en enkele crisis-instellingen, met het doel om door propaganda den afzet van Neder- landsche producten te bevorderen. De benoo- digde gelden werden toegezegd door de Neder- landsche varkenscentrale, de crisiszuivelcen- trale en de groenten- en fruitcentrale, welke destijds eik eigen fondsen hadden. De actie ging dus niet uit van de varkenscentrale als zoo danig. De vraag was toen gerezen, of de Re kenkamer de commercieele centralen zou moe ten controleeren, dan wel, of dit uitsluitend moest geschieden door den crisisaccountants dienst. Zoo lang op deze vraag geen beslissend antwoord was gegeven, zijn de gegevens niet verstrekt. Intusschen is dit later, gelijk de Re kenkamer mededeelt, wel geschied. Thans is een nieuwe regeling getroffen, welke ook ten doel heeft, onze koloniën van den arbeid te doen profiteeren. Ten aanzien van wat is medegedeeld omtrent noodeloos tegen rentevergoeding in kas geno men of gehouden gelden verklaart de regeering, dat aan het betrokken bedrijf werd meege deeld, dat na 31 Juli de rente zou worden ver laagd tot K pet. 's jaars, hetgeen de rentever goeding was, welke de varkenscentrale zelve ontving. Daarbij werd een opzegtermijn van drie maanden in acht genomen. Gezien de om standigheden, waaronder het crediet verleend werd, en den lagen rentevoet, is het in acht nemen van dezen opzegtermijn billijk. Nopens de opmerkingen over de prijzen der baconkoeling deelt de regeering mede, dat ten onrechte wordt aangenomen, dat gebruik wordt gemaakt van ijs voor baconkoeling. De varkenscentrale wenschte voor het ijs, dat de bedrijven leverden, echter niet meer dan den kostprijs te betalen. Daarom werden de ijs- installaties geacht te behooren tot dat gedeelte van het~bedrijf, dat de varkenscentrale over nam tegen betaling der vaste kosten, welke er op drukten. De vaststelling dezer vaste kosten door den crisisaccountantsdienst nam zeer veel tijd in beslag. Daarom werd begonnen, aan de bedrijven den door hen in rekening gebrachten prijs (welke zeer belangrijk onder den prijs op de vrije markt lag) uit te betalen, echter op voorwaarde, dat verrekening van het te veel of te weinig betaalde zou plaats vinden, zoodra de vaste kosten zouden zijn vastgesteld. In het voorjaar 1934 kwam men hiermede gereed. Als de vergoeding voor vaste kosten zonder meer was uitgekeerd, zou daarvan het gevolg zijn ge weest, dat het deel der vaste kosten, dat op de ijsfabricage rustte, twee maal werd uitbetaald, n.l. eenmaal in betaling van het ijs en eenmaal in de totale vergoeding van de vaste kosten. Voordat tot uitbetaling van vaste kosten werd overgegaan, werd daarom terugbetaling van een deel van het voor het ijs betaalde bedrag ge vraagd. Men is ervan uitgegaan, dat de recht- streeksche fabricagekosten 4.50 per 100 K.G. bedroegen en heeft het meer betaalde 52.000) teruggevraagd. Daarvoor in de plaats kwam de betaling der werkelijk vaste kosten, welke op de ijsfabricage drukten. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). De dagbladen spreken de verwachting uit, dat de scheep vaartonderhandelingen met Japan binnenkort weder zullen worden hervat, doch niet in Indië, maar in Singapore of Shanghai. Officieel kon echter hlercfmtrent geen bevestiging worden verkregen. Een van de attracties op onze Exweto-reizen, naar de wereldten toonstelling te Brussel is 'n rondrit in den lilliputterstrein. Hierboven zien wij een der locomotieven bew onderd door burgemeester Adolphe Max van BrusselDe locomo tief is naar hem genoemd Uit St. Fillans wordt gemeld, dat H, M. Ko ningin Wilhelmina en Prinses Juliana met het geheele gevolg heden met een vijftien-persoons autobus een tocht hebben gemaakt door het Trossachs-gebergte, een der mooiste streken van Perthshire, o.a. beroemd door de baladen en romans van Sir Walter Scott. Het gezelschap picknickte aan een der oevers van het Lake Katrine en gebruikte naderhand de lunch te Alfesdco, gelegen tegen een schil derachtige berghelling. Zaterdagavond vertoefden Prinses Juliana en haar hofdame op uitnoodiging van Mrs. Arthur Kennard op Pitcairns House te Dunning bij Perth, waar de Prinses voor de eerste maal een Schotsch huiselijk feest heeft bijgewoond. Het diner werd n.l. gevolgd door een dansuitvoering, waar tal van Schotsche en andere volksdansen werden vertoond, terwijl daarna het gezelschap zelf zich met Schotsche gezelschapsdansen ver maakte. Prinses Juliana toonde zeer veel be langstelling voor de ingewikkelde en snelle fi guren der oude Schotsche Hooglanders-dansen. SOERABAJA, 10 Aug. (Aneta). De voorbe reidingen voor de oprichting van de tabaks centrale, welke kort geleden door den Directeur van het Departement van Economische Zaken werd aangekondigd, zijn thans reeds in een vergevorderd stadium, zoodat reeds de contour van de doelstelling, n.l. de schepping van regelmatiger verhoudingen in de bevolkings cultuur en uitbreiding van den afzet door pro paganda, zichtbaar wordt. De centrale zal zich met den verkoop van het product niet bezig houden. Naar wij vernemen heeft de minister van Defensie den kapitein-ter-zee H. Ferwerda aangezegd, zich voor te bereiden voor de functie van commandant van de Zeemacht in Nederlandsch Oost-Indië, als opvolger van den huidigen functionaris, den vice- admiraal M. H. van Duim, wiens verband als zoodanig officieel per 1 Februari a.s. afloopt. De nieuwe commandant van de zeemacht in Ned. Oost-Indië, die tot 29 Augustus a.s. het commando over Hr. Ms. Vliegkamp „De Kooy" voert, waarna hij vervangen wordt door den kapitein ter zee K. van Aller, werd, na zijn militaire opleiding op het Koninklijk Instituut te Den Helder genoten te hebben, 16 Septem ber 1906 tot adelborst der 1ste klasse aange steld; twee jaren later was hij luitenant ter zee der 2e klasse. Op 1 Januari 1919 volgde zijn benoeming tot luitenant ter zee der 1ste klasse; 26 Januari 1929 kreeg hij de titulatuur van Overste en op 30 April 1933 had zijn pro motie tot kolonel plaats. Dengenen, die belang stellen in onze reizen naar de wereldtentoonstelling te Brussel, kun nen wij niet genoeg op het hart drukken, zich vooral tijdig te laten inschrijven. Tot onze spijt hebben wij voor de driedaagsche, welke Maandag vertrekt, weer velen moeten teleur stellen. Een vlotte organisatie laat nu eenmaal niet toe, dat wij steeds tot het laatste oogenblik kunnen door boeken. De belangstelling in Exweto blijft overigens onverflauwd. Wij zijn de vijfhonderd dicht ge naderd en verwachten zeker, dat wij Maandag den vijfhonderdsten deelnemer zullen boeken. Wat die(n) voor 'n verrassing wacht is eigenlijk al geen verrassing meer. Voor degenen, wien het soms ontgaan mocht zijn, herhalen wij nog even: De vijfhonderdste deelnemer, die voor onze Exweto-trip naar de Brusselsche Wereldtentoonstelling wordt ingeboekt, maakt de reis ge heel gratis mee! Wie zal de gelukkige zijn? Iedereen heeft een eerlijke kans. Maar u zoudt uw kans voorbij laten gaan, als u zich niet Maandag komt melden! Het gezelschap van de tweedaagsche, welke Zondag vertrok, bestaat uit tachtig deelnemers. Deze reis vestigde dus het record. De driedaagsche van Maandag bestaat uit zestig deelnemers. Het zal ons benieuwen of het record van de tweedaagsche nog gebroken wordt! Donderdag a.s., een „door-de-weeksche-Zon- dag", eigende zich uitstekend voor een dag tocht. Deze tocht is nu dan ook het eerst aan de beurt. Eén wagen is reeds vol, maar wij heb ben op zooveel deelname gerekend, dat het wel eens kon zijn, dat nu reeds het record van de tweedaagsche gebroken werd. Het aantal mededingers naar een zoo waardevollen prijs als deze schijnt eiken keer toe te nemen. Welnu beproef deze week Uw kans nog eens; we hebben weder om als prijs voor den winnaar van deze week een tweedaagsche reis naar Brussel onder leiding van de V. K. P.-reisafdeeling uitgeloofd. De oplossing van het vorig raadsel' ziet er als volgt uit; BUITENZORG, 10 Aug. (Aneta) Mr. E. K. Hesselink, Raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.-Indië, is benoemd tot president van het Hoog Militair Gerechtshof. VeeartsLap LapStoffen NichtSteeg Natuur—Tuin VoortGarde VingerNoot WalenLeger NietsVrede UrkerIndië PatentGerij HoekSarrig Indiër—Maas WeldraNeer WoesteBron VeelPRaats PantOFfels Gestichten NuntlAtuur GrooTVader VertOOning AlleRWegen VerdlEnste KruiDEnier TegeNPartij KroeSHarig MisdlEnaar LedeRWaren BewoONster yt w Alzoo komt nu onze gelukwensch voor den dag: Proficiat aan Mej. D, HOOSEMANS, Fellenoordstraat 104 Breda, die deze tweedaagsche reis, den prijs van deze week won. Anagram-puzzles behooren niet bepaald tot de gemakkelijke problemen; we konden het ook ditmaal goed bemerken. Men wordt dus nu weer opgeroepen voor ons maandelijksch nummer; het kruiswoord raadsel. Aan de juiste oplossing van dit „crossword" is deze bijzondere voorwaarde verbonden: In de 28 buitenste vierkantjes, te begin nen bij het door een pijltje aangeduide, en in de richting van dat pijltje rondgaande| met de wijzers van een uurwerk, krijgt men een spreekwoord te lezen. Horizontaal: 8 vereeniging, verbond, 10 keer, wending, 13 tweetal, 15 plaats in Overijsel, 17 stad of dorp, 19 lekkernij voor zuigelingen, 20 reeds, 22 voegwoord, 23 afsluiting, 24 doorwaadbare plaats, 25 wiel, 27 groote watermassa, 28 groente, 30 plaats in Gelderland, 31 lofdicht, 32 „nu" in de spretektaal, 34 koraal-eiland, 36 geldelijk bedrag. 37 beurt, uitstapje, 39 eerstkomende, 40 notennaam, 41 persoonl. voomaamw., 42 spil, 43 insecteneter, 46 voor zetsel, 47 voederbak, 49 aanwijzend voor- naamw., 50 lidwoord, 51 roem, glorie, 52 eet gerei, 53 deel van het gelaat, 54 dicht, ge sloten, 56 zangstem, 57 werktuig, 59 lengte maat, 61 bijvoegl. naamw. (afk.), 62 vlakte maat (oude benaming), 64 deel van Italië, 67 teekengerei. 68 kapitaalwinst (afk.) 70 af voerbuis, 72 Duitsche badplaats. Vertikaal: I Indiër. 2 huid, 3 nobel, 4 notennaam, 5 graanpakhuis. 6 familienaam,, 7 vruchtbare plek in woestijn, 9 iets, 11 Rjjks-Normaal- school, 12 Amsterd. Peil, 14 stad in Grieken land, 16 vrucht, 18 verkoop, 21 familienaam, 25 overschot, 26 geestelijke, 29 dienaar, 33 storm 35 vreemde munt, 38 lichaamsdeel, 44 gerepareerd (van schoenen), 45 eetgerei, 47 torenomgang, tinne, 48 omgeving, 55 herkau wer, 58 gebouw, ook borgstelling, 60 vreemde munt, 61 eiland in Oost-Indië 63 stad in Rusland, 65 Zwitsersch kanton, 66 voedsel, 67 rivier in Italië, 68 tak van den Donau, 71 uit roep. SOERABAJA, 10 Aug. (Aneta) In den afge- loopen nacht te ongeveer twee uur is brand uit gebroken in de werkplaats van den Onderzee dienst op het Marine-etablissement. De brand ontstond door kortsluiting. Met een blusch- apparaat kon men vrijwel onmiddellijk het vuur dooven. De brandweer van de Marine en de Ge meente, welke op het alarm-signaal uitrukten, konden onverrichter zake terugkeeren. De scha de is gering. De dagtocht is een heerlijk uitgaansdagje. Een mooie tocht, een uitgebreide lunch, een diner, een consumptie aan de Belgische grens, rondtoer door Brussel en bezoek aan de wereld tentoonstelling met een trein-rit in den lilli putterstrein, dat alles onder beproefde leiding, voor slechts ƒ8.75! U kunt er allen van mee-profiteeren, mits u zich tijdig opgeeft. Na onzen dagtocht is weer een tweedaagsche aan de beurt op ZaterdagZondag 1718 Aug., waarvoor reeds nu zooveel deelname is, dat de tocht in elk geval door gaat. De clou van ons Exweto-program is onge twijfeld de vierdaagsche van Maandag 19 tot Donderdag 22 Augustus. Een schitterende reis, waarvoor nu reeds één wagen is volgeboekt. Dit wordt een drukke Exweto-week, want te- zelfder tijd, 19, 20 en 21 Augustus, gaat een driedaagsche, welke wij op verzoek hebben in- gelascht en Woensdag en Donderdag 21 en 22 Augustus is weer een tweedaagsche aan de beurt. Zondag 25 Augustus weer een dagtocht. Omdat niet iedereen zoo gelukkig is in Augustus vacantie te kunnen nemen, zetten wij de zaak ook daarna nog voort. De publicatie van een aanvullend programma kan men binnenkort tegemoet zien. Zorgt, dat u niet alleen anderen hoort ver halen, hoe zij met Exweto genoten hebben, maar, dat u er zelf over mee kunt praten! Aanmeldingen en inlichtingen aan het Cen traal Reisbureau der Ver. Kath. Pers, N.Z. Voorburgwal 65-73 te Amsterdam, onder motto „Exweto". Denkt aan de vijfhonderdste! BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) Hedenmorgen om 10 uur 5 vertrok van het vliegveld Tjililitan te Batavia de „Nachtegaal" met 85 kilogram post en 66 kilogram goederen. Het vliegtuig zal ze ven passagiers voor tusschentrajecten mede- nemen. Verder is met dit vliegtuig naar Amsterdam vertrokken de K.N.I.L.M.-vlieger van Messel, die na een verlof in Holland te hebben door gebracht in dienst zal komen van de K.L.M. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau jhr. P. B .J. Vegelin van Claerbergen, burgemeester der gemeente Has- kerland, en de gouden eere-medaille, verbonden aar. de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan W. G. Hendriks, opzichter bij de Reiniging, Ontsmetting en Landelijke eigendommen der gemeente Arnhem te Arnhem. Bij beschikking van den Minister van Defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 19 Augustus 1935: de luitenant-ter-zee der 2e klasse P. J. van der Burgh, bij de mari nekazerne te Willemsoord; met 2 September 1935: de luitenants ter zee der le klasse O. R. T. Immink, ter beschikking gesteld, en A. N. Schrakamp, bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord; die der 2e klasse P. W. B. Steenkamp, a .Ir. H. M.'s Wachtschip te Willemsoord, en R. M. Cromme- lin, bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord; met 16 September 1935: de officier van den Marinestoomvaartdienst der le klasse B. J. Kimmel, a.b. H. M.'s van Speijk. In onze serie populaire liedjes, waarvan het plaatje een titel van een liedje uitdrukt, publiceeren wij thans een nieuioe voorstel ling. Aan U wordt thans de vraag voorgelegd welke titel is hier uitgebeeld? De oplossing zal Zondag worden gepubli ceerd. De teekening, die Zondag j.l. werd gege ven, stelde voor: „Er komt een vogel gevlo gen." ^iiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig^g^j§£P]£ brieven ULVENHOUT, 6 Aug. "35 Menier, Den zomer staat in bersten den rijpdom. Stil drijven de uren weg, over 't voldragen ge was, dat tot aan den ender ge bogen staat van zware vrucht, 't Is of den akker somwijlen te zuchten ligt, onder de zware dracht. Da's 't zonnewindeke, dat dan streelend deur die korenpluimen woelt. Dat ruischend gestreel, dat fluisteringske ln die rijpe aren, 't is het ennigst gerucht in de broeiende stilte, die van den hemel lijkt te wemelen als gouwen poeier op 't geel gewas. 't Ennigst gerucht ja, waant de veugeltjes zin gen al nie meer. En t' avond beslaat 'nen voch- tigen kilte de èèrde. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll Daar komt al' zo'n bietje mys- terieuzen weemoed deur 't tij gedrongen. Er dwerlt al 'n blaaike naar d'èèrd?, die 't gè- ren wacht.... Maar schoon is 't tij! Als ik aan den boschkaant sta, dan zie ik, wijd weg, m'n huiske „drijven" op 't hooge koren, dat.... ik af ga doen. Den garst, den rog, den havèr, maar veural den gouwen tarwe alle graangewas staat in rijken overdaad ten velde! Den tweeden groo- ten oogst staat voor de deur, plazierigen arbeid! Den tweeden, ja, waant 't hooi is binnenge rejen en op den zolder getast. Op wagens, getast zoo hoog als m'n dak- 1 goot, heb ik deuzen winterprovisie voor m'n beesten uit de geurige velden gerejen. Plazie rigen arbeid! Prachtigen oogst! De Juli-zon zeivers heb ik veur den winter, om zoo te zeggen „ingemaakt" op mijnen hooi zolder en van den winter, diep in den winter zal deuze zomerzon als gelen room drijven op den zwaren melk, van m'n gezonde runders. Ochja ik weet 't wel, 'k zal er ginnen ko peren cent temeer om beuren bij m'n klaan- tjes, maar 'k zie nou eenmaal gèren den room aan m'n maatje hangen, als ik de kannen van m'n klaantjes volschenk. Den arbeid is toch nie alléén mee 'nen cent meer of minder be loond....? Sjuust zoo is 't mee mijnen teirwe! In deuze dagen, nou ie op punt te vallen staat onder de zonneschichtende, de zuiveren slagmessen, nou mag ik zoo gèren 'nen vollen arm van da pluimig gewas busselen tot 'nen reuzenboekee. Den terwe hij is 't elk jaar weer overnuuw levende wonder, waarvan beschreven staat hoe 'n leger menschen gevoeid wier mee zeuven broojen, als ze Jezus gevolgd hadden deur den woestenij. Dazelfste wonder gebeurt elk jaar overnuuw op mijnen akker, waar ik in 't voorjaar 'n paar zakskes zaaigoed uitzet, om dan in deuzen tijd, in d' Oogstmaand, wagels en wagelsvol te slèö- pen uit dieën gesegenden akker. Ik zeg: dan mag ik gèren 'nen garf van dit gezegende gewas busselen tot 'nen reuzenboekee, goudgeel als 'nen bussel zonnestralen en 'm dan sieren mee 't gloeiendste- rood van de klap rozen, mee 't Maria-blaauw van de korenblom men, mee den cier van wat late margarieten en deuzen akkerpracht dan zetten in de kope ren zon van 'n royale melkkan, om die wui vende schoonheid dan te brengen bij mijnen goeien vrind ons pastorke, die elk jaar weer overnuuw er zijnen levensgrooten Antoniusmet 't Kindeke Jezus mee vereert. Meer kan ik ok nie doen, dan zo'nen arm vol van wondere schoonheid terugbrengen bij de beeltenis van dèn Gever van allen over vloed. En zouwen dan, amico, 'n paar koperen cen ten meer of minder iets af kunnen doen aan 't geluk van zo'nen arbeid? Gelukkig nie! Hoe hard we wat geld in 't bedrijf ook ge bruiken kunnen 'tis toch nog steeds niet 't voornaamste voor den mensch zijn geluk. Waant echt, waant diep geluk is feestdrank voor 't 't zielement en.... da's met gin gèld te koopen. Daarom blijft den oogst 'nen plazierigen arbeid! En kom ik dan bij ons pastorke mee deuzen gouwen kleurenbussel, dan halen we bij Mie uit de keuken heur stoof weg, drapeeren die met de bonte kleuren van 'nen Brabaantschen sjaal en dan zetten we de koperen kan met den wonder- boekee daarop, vlak voor 't heilig beeld, zoodat de volle aren streelen over d' armkes van 't Kindeke. Deus beeltenis! Ze brengt voor menier pastoor een van zijn schoonste gedachten in zichtbaren vorm. wij weten da wel uit zijn preeken. Daarom ok dat den Blaauwe, as ie trouwen ging, hum deus beeld present gaf als daank voor de schoone uren bij 'm doorgebracht om den vragenboek te leeren, die den tiep zorgvuldig, van blad tot blad, vergeten was. 'tls alweer 'n jaar of zes gelejen, dat den Tiest trouwen ging mee Aantje, maar dè, mot ik zeggen: Mie heeft al net zooveul vereering voor 't schoone beeld als menier pastoor. Zes jaren heeft ze 't gestoft, maar gin vingerske, gin neuske ja gin schilferke is er nog af, horre. Als we daar dan zitten, in die groote kamer van menier pastoor, waar 'n avondzon deur 't gebrande glas rosse gloeiing toovert in den hoek van 't gesierde beeldje, dan kunt ge daar gedachtenloos zitten peinzen, naar dieën schoo- nen hoek, tot de zon achter d'eerde wegzinkt. Waant dan gloeit daar in dieën hoek zoo iets schoons, dan bloeien daar zulke zoete kleuren open, of daar den gaanschen bonten herfst- bloei, met z'n rijpe, fluweele kleuren is uit gevloeid op één kleine plek. Dan kroelt den deursch ij nenden rook van onze sigaar in azuren slingers door den rossen zonnebundel, die uit den verren ender dieën Rembrandtieken hoek bestraalt, da 'k mee menier pastoor daar stil- lekes zitten blijf, tot.... plotseling de sigaren zijn opgerookt en we dan beseffen, dat we al 'n haalf uurke zaten te zwijgen mee dezelfste gedachten. Ollee 't boerenambacht is schonder dan veulen weten....! Deuze week gaat 't koren af. Ok by de buurlui vanzelf! En dan, amico, als de velden weer kaal lig gen Maar daarover 'nen volgenden keer! Toch wil ik aan 't najaar nog nie denken. Deuzen tijd is den schoonsten tijd van 't heele jaar. En als ge 't nie geleuft.komt dan maar 's kijken bij ons pastorke in zijn kamer. Hy laat 't oe vast zien, waant hij is trotsch op den schoonen akkercier. Sjuust zoo trotsch als ik en.... Trui! Want ok zij moest zo'nen boekee hebben! Tuurlijk. 't Is ok heur gewas! Maar nou schei ik er af. Daar is veul te doen deus maand! Veul groeten van Trui en as altlj gin horke minder van oewen toet a voe DRJÊ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6