m Hitier houdt een felle rede Nachtelijke vecht partij Het nieuws van heden Vrouw van boord verdwenen Brand op Wereld tentoonstelling De slachtoffers van Toulon LA VAL 'S BEZUINIGINGS- DECRETEN m m WANDGEDIERTE DE BAROMETER t VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19485 Wanneer onze tegenstanders strijd willen, dan kunnen zij hem hebben" Vol hoop voor de toe komst Wolkbreuken teisteren Japan Tot dusver 20 dooden en 40 gewonden Treinongeluk in Ohio Tien dooden, twintig gewonden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Veertien kleine stands vernield Onder enorme belangstelling begraven K De mobiele garde moest te Toulon op het geweld ingrijpen. Op den voorgrond een einde der vorige week meermalen met door de oproermakers neergeschoten paard Talrijke protestvergaderingen Italiaansche lucht- en vlootmanoeuvres De slachtoffers der instortingsramp van op plechtige wijze een basaltgroeve nabij Goldberg werden ter aarde besteld Ter onmiddellijke bestrijding van bosch- branden zijn in Hampshire (Engeland) op talrijke plaatsen rekken geplaatst met bluschbezems Aanslag op Japansch generaal Met een dolk levensgevaarlijk gewond Chineesche minister van oorlog afgetreden Snorder slaat in de Govert Flinch- straat te Amsterdam man neer en steekt buurman in de borst Nog juist aan den dood ontsnapt Nog een slachtoffer DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Politie, die haar wilde verhooren, wachtte vergeefs Geheimzinnig geval op de „Calypso" FIRMA VAN LOON - MARNIXSTRAAT 116 TELEF. 23037 - HAARLEM 100 PROCENT RESULTAAT! Nieuw Britsch geweer Vijftig schoten per minuut NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingaz. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROSENHEIM, 12 Aug. (D.N.B.) Zondag ls alhier het feit herdacht, dat de afdeeüng Rosenheim (Opper-Beieren) van de nationaal- socialistische partij vijftien jaar bestaat, Hitier heeft naar aanleiding hiervan een rede gehou den voor een vergadering van partijleiders. Hij herinnerde aan den tijd, dat hij vijftien jaar geleden voor het eerst te Rosenheim een rede hield. Het lot dezer kleine afcieeling moet voor ons allen een leer zijn, aldus spreker. Toen stonden wij een tegen Hen. thans staan negen deelen van het Duitsehe voik tegenover één deel twijfelaars. Toen hebben wij niet ge capituleerd, en nu doen we het dus zeker niet. Onze tegenstanders moeten zich niet ver gissen, riep Hitier uit. Wij zijn neg nooit den strijd uit den weg gegaan. Wanneer zij strijd willen, kunnen zij hem hebben! Wij zullen hen verpletteren, zoodat hun voor de volgende vijftien jaar de gedachte aan een voortzetting van den strijd zal vergaan. Onder stormachtige blijken van instemming verklaarde de rijkskanselier: „Tot hen, die meenen, dat zij alieen den zegen des Hemels in pacht hebben, zeg :k: Vijftien jaar geleden had ik alleen mijn geloof en mijn wil. Thans is de beweging Duitschland; thans heeft zij het Duitsehe volk veroverd en vorm gegeven aan het rijk. Zou dat mogelijk zijn geweest zonder den zegen van den Almachtige? Of willen misschien degenen, die Duitschland des tijds geruïneerd hebben, beweren, dat op nun werk Gods zegen heeft gerust? Wat wij zijn, zijn wij geworden niet tegen, doch met den wil der Voorzienigheid. En zoolang wij trouw, eerlijk en moedig zijn, aan ons groot werk ge- looven en niet zwichten, zullen wij den zegen der Voorzienigheid behouden. Als degenen, die Duitschland in 15 jaar ten gronde gericht hebben, thans met het oog op hetgeen de nationaal-socialisten hebben opge bouwd, meenen, dat de dageraad voor hen schijnt aan te breken, dan antwc-ora ik hun: „Dat zoudt ge wel willen, nu er weer iets te ruïneeren valt!" De Führer herinnerde aan de zware beproe vingen, welke de beweging in de afgeloopen 15 jaar heeft doorstaan en verklaarde: „Wan neer het lot ons in de toekomst weer op de proef wil stellen, dan zullen die hamerslagen der Voorzienigheid ons pas goed hard en sterk maken. „En de afgeloopen jaren hebben ons nog iets geleerd: wee het volk, dat niet bereid is, zijn vrijheid en onafhankelijkheid zelf te bescher men! Niemand kan in twijfel trekken, dat Duitschland thans een andere positie in ue wereld inneemt dan 2J4 jaar geieden. Sociaal geluk is onmogelijk in een staat, welks onder danen onderworpen zijn aan een vreemden wil. Ik ben er van overtuigd, dat niemand ter we reld ons rijk meer kan aanvallen. Wij willen den vrede, wij willen opbouwen; overal bij ons is er werk, werk en nog eens werk. Zooals wij den vrede wenschen, zoo dienen ook andere volken den vrede te willen. En wie onzen vrede verstoren wil, zal niet meer stuiten op een volk van pacifisten, maar op een volk van mannen! Reeds dit feit zal meer tot den vrede bijdragen dan al het gepraat!" Hitier ging daarop over tot het in groote lijnen schetsen van den toekomstigen weg van het nationaal-socialisme. Het doel is het een heid-vormende beeld van het Duitsehe volk steeds meer te verdiepen tot volkomen inner lijke aaneengeslotenheid. „Wanneer wij den heiligen wil bezitten ons volk veer deze een heid op te voeden, dan zal na tientallen jaren van onwankelbaren arbeid het nationaal- socialisme als wereldopvatting de groote alge meen bindende beleving van ons voik zijn. Dan zal er een volk zijn dat diep in zijn innerlijk vervuld is van zijn gemeenschappelijke taak en zijn zending. Daaraan geloof ik zoo onwankel baar voor de toekomst als 15 jaar geleden aan den tegenwoordigen tijd. Toen heb ik deze vlag geschapen en gezegd, dat zij eens over geheel Duitschland zou waaien. Vijtien jaar zijn voorbij en boven Duitschland wapperen onze vlaggen. En thans profeteer ik verder: Over 500 jaar zal deze vlag de geliefde van de Duitsehe natie zijn." Met aen beroep op zijn hoorders achter de vlag te blijven opmarcheeren naar de toekomst besloot Hitier zijn rede. TOKIO. 12 Aug. Reuter.. Hevige wolkbreu ken, die 24 uur iang aanhielden, hebben in Midden-Japan een overstroomingsramp ten gevolge gehad. In het gebied van KioW zijn 12.000 huizen overstroomd, terwijl ie Osaka niet minder dan 60.000 huizen door het wassende water zijn ge teisterd. Naar tot dusverre bekend is, zijn bij deze catastrofe reeds twintig personen om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedraagt veer tig. SPRINGFIELD (Ohio), 10 Aug. (Reuter) Bij een botsing tusschen twee treinen in de nabij heid van Springfield, zouden tien personen ge dood zijn en twintig gewond. VERWACHTING: Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen, meest zwaar bewokt met kans op regen of on- H weer, later iets koeler. H Hoogste barometerstand: 762,2 te War- H schau. Laagste barometerstand: 74G.1 te Hapa- randa. Zon op v.m. 5.37 onder n.m. 8.32. Licht op n-m. 9.02 Maan op n.m. 7.27 p onder v.m. 2.24 Volle maan 14 Aug. Illllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllli BRUSSEL, 12 Aug. (A.N.P.) In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur is wederom brand uitgebroken in het Luna park van de Wereldtentoonstelling en wel aan de z.g. Dikke-lindenlaan. Een veertien tal stands, kleine paviljoentjes en barakken werden een prooi der vlammen, terwijl een viertal andere brandschade bekwamen. De brandweer had eenige uren werk, alvorens zij de vlammen geheel meester was. De schade is aanzienlijk en wordt slechts voor een deel door verzekering gedekt. Onder de getroffenen van dezen brand behoort ook een Amsterdamsche caricaturist, die thans reeds voor de tweede maal door een gelijk on geluk is overvallen. Op de Parijsche tentoonstel ling is zijn stand n.l. ook reeds een keer afge brand. Ook hij behoort tot de slachtoffers, die er het ergst aan toe zijn, aangezien hij in het geheel niet verzekerd was en heel zijn have en goed, zijn geld, zijn papiervoorraad en zijn in stallatie, in de asch is gelegd. De man geeft den moed echter niet op en tracht nu aan teeken papier te komen, waarna hij een ezeltje wil huren, waarmede hij dan door de Expositie wil trekken op zoek naar gegadigden voor een caricatuur. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. TOULON, 12 Aug. (Reuter). Twee personen, die bü de incidenten "an Dondei dagavond om het leven zijn gekomen, zijn Zondag onder enorme belangstellng ter aarde besteld; onge veer 20.000 menschen woonden de plechtigheden bij, welke rustig zijn verloopen. Reeds om acht uur oegonnen zich arbeiders voor de arbeidsbeurs te verzamelen; de auto riteiten en de vertegenwoordigers der vak organisaties zorgden gemeenschappelijk voor de handhaving der orde. Laatstgenoemden escorteerden den stoet, die zich naar de be graafplaats begaf. Aan het hoofd van dien stoet liepen verscheiden Kameiieden, die deel uitmaken van het Volksfront. Te Brest is een onderofficier die dezer dagen de orde heeft helpen handhaven, aan gevallen; hij trok zijn revolver en trof een zijner aanvallers doodelijk in het hart. Ofschoon het vaststaat, dat de onderofficier uit noodweer heeft gehandeld, heeft de rech ter van instructie hem wegens doodslag en het dragen van verboden wapenen in staat van beschuldiging gesteld. Uit Brest wordt gemeld, dat voetgangers daar gisteren een soldaat van het tweede regiment koloniale troepen hebben gevonden, die bewusteloos op den weg lag; men vermoedt, dat hij een slachtoffer is van de wraak der arbeiders. Zijn toestand is zorgwekkend. „Populaire" eischt, dat het tweede regiment koloniale troepen van Brest naar een ander garnizoen zal word'en overgeplaatst, aangezien men vreest dat ook verdere ongeregeldheden tusschen de arbeiders en de soldaten zullen plaats hebben, PARIJS, 12 Aug. Ongeveer 3000 ambtenaren hebben Zondagmorgen een protestvergadering gehouden tegen de bezuinigingsdecreten der re geering. Tegelijkertijd protesteerden zij tegen het optreden der politie te Brest en Toulon. In aansluiting op de protestvergadering demon streerden de ambtenaren voor het raadhuis. Te Rijssel hebben behalve het trampersoneel ook de arbeiders en employés van de gas- en electriciteitswerken een kwartier lang gestaakt. Te Amiens zijn Zondag talrijke boeren uit Noord-Frankrijk bijeengekomen om te spreken over maatregelen ter bestrijding van de crisis in het landbouwbedrijf. Wanneer de door de boeren verlangde prijsbescherming zonder re sultaat blijft willen de deelnemers aan de bij eenkomst, die 510 boerenorganisaties vertegen woordigen, propaganda maken voor een krach tige deflatiepolitiek, waarbij zij zich door geen maatregelen van het hoofd van den staat, de ministers, de parlementariërs en alle hooge functionarissen zullen laten weerhouden. President Lebrun heeft zich Zondag van zijn buitenverblijf te Mercy-le-Haut naar Metz be geven om tegenwoordig te zijn bij de inwijding van een gedenkteeken voor de in den wereld oorlog gesneuvelden. Lebrun hield bij deze gelegenheid een rede voering, waarin hij een beroep deed op het volk om de eenheid te bewaren. Deze eenheid, zoo zeide hij, moet ook bewaard blijven op een oogenblik, dat andere gevaren dreigen. De lasten, waaronder wij gebukt gaan zijn een ge volg van de crisis, die over de geheele wereld heerscht en die ook Frankrijk niet gespaard heeft. Wij zullen hier pas uit kunnen geraken, wanneer de volkeren wijs geworden op het ge bied van het economische leven, de muntpoli- tiek en den internationalen handel, terug zullen keeren tot de gezonde practijken, die langen tijd voorspoed hebben gewaarborgd. Zoo lang het echter nog niet zoo ver is hetgeen niet alleen van ons afhangt moeten wij moe dig krachtige pogingen in het werk stellen om de financiën te saneeren en het economisch leven te stimuleeren. Het geluk voor allen kan slechts herleven aldus president Lebrun in een atmosfeer van kalmte en vertrouwen. In aansluiting op de inwijding van het monu ment vond een troependéfilé plaats. In den loop van den middag is president Lebrun naar Mercy-le-Haut teruggekeerd. Mussolini is Zondag per vliegtuig te Spezzia aangekomen, waar hij zich aan boord begaf van den kruiser „Zara" om een gedeelte van de vlootmanoeuvres bij te wonen, o.a. een aanval van torpedo-booten. Te Rome beschouwt men Spezzia en de groote luchtmanoeuvres in Boven-Italië als een bewijs voor het feit, dat Italië tegelijkertijd met de mobilisatie voor Oost-Afrika de weermacht in Italië zelf bevordert en versterkt en vooral poogt de vloot- en luchtstrijdkrachten van het land in uitstekenden staat te houden. Bij de vlootmanoeuvres in Spezzia werden oefeningen gehouden in het werpen van bom men uit vliegtuigen op diverse kruisers. Men laat zich zeer tevreden uit over het resultaat. Vooral wijst men ook op het feit, dat Mussolini, zoo kort na het vliegongeluk nabij Cairo, zich met een eigenhandig bestuurd vliegtuig naar Spezzia heeft begeven en aldus zijn ongeschokt vertrouwen in de luchtvaart opnieuw bewezen heeft. TOKIO, 12 Aug. (Reuter). Hedenochtend is generaal Tatsuzan Nagata, de chef de bureau van militaire zaken op het ministerie van oor log, door een luitenant-kolonel op zijn bureau met een dolk gewond. De toestand van Nagata is zeer zorgwekkend. Deze aanval heeft veel opzien gebaard; men voorzag dat Nagata een groote toekomst tege moet ging. Hij was een van de voornaamste aanhangers van den Minister van Oorlog, generaal Hayashi. In gematigde kringen is men van meening, dat de aanslag ten gevolg is van den strijd tusschen de verschillende stroo mingen in het leger. In andere kringen is men van meening, dat de aanslag groote gevolgen kan hebben op de Japansche politiek. TOKIO, 12 Aug. (Reuter) Omtrent den aanslag op generaal Nagata wordt nader ge meld, dat de dader zijn adjudant is. Hij is gearresteerd. Hij heeft Nagata met zijn degen in de borst gestoken en men vreest, dat Nagata aan de bekomen wond zal overlijden. De mogelijkheid bestaat, dat minister Hayashi zal aftreden en de verantwoordelijkheid voor de oorzaak van het conflict op zich zal nemen. De reden van de daad is zonder twijfel bet optreden van Nagata die de eigenlijke leider van het optreden tegen de extreme nationa listen was. TOKIO, 12 Aug. (Reuter). Nader meldt Reu ter, dat generaal Nagata aan de toegebrachte wonde is overleden. Kplonel Hideo Nimi, chef van de gendarmerie te Tokio, was op het bureau terwijl de daad werd gepleegd. Hij trachtte tusschenbeide te komen en werd ernstig gewond. NANKING, 12 Aug. (Reuter). Generaal Hoying Tsjing. de minister van oorlog en pre sident van den militairen raad van Peking is afgetreden. De Govert Flinckstraat te Amster dam is Zaterdagnacht in rep en roer gebracht door een individu, dat tijdens een twist een man met een autokrik tegen den grond sloeg. Na deze daad stak hij een taxi-onder nemer met een mes in de borst. Beide slachtoffers moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De dader is een bekende van de politie en was voor kort uit de ge vangenis ontslagen. De dader, De G., een snorder uit de Govert Flinckstraat, had eenige weken geleden een chauffeur, B. genaamd, in dienst genomen. Zaterdagavond omstreeks één uur kwam de vader van B. bij de G. en verweet hem, dat hij zijn zoon gedurende zeven weken nog geen gelegenheid had gegeven eens naar zijn ouder lijke woning te gaan. B. senior verkeerde onder den invloed van sterken drank en had tevoren reeds oneenigheid gehad met zijn zoon, die hij eenige slagen zou hebben toegediend. B. richtte felle verwijten tot de G. en vermoede lijk ook tot zijn vrouw. Beide mannen wonden zich zoo op, dat omstanders reeds een vecht partij voorzagen. Plotseling draaide De G. zich toen om. Hij liep naar zijn auto, waaruit hij een krik te voorschijn haalde. Met dit voorwerp in zijn hand ging hij den dronken B. te lijf. Voor iemand had kunnen ingrijpen kreeg de man een slag met het ijzer op zijn hoofd. Bewusteloos sloeg het slachtoffer tegen den grond. Uit een groote wond boven zijn oog vloeide het bloed op straat Vanzelfsprekend ontstond groot rumoer in de straat. B. werd in een taxi gelegd, en naar een ziekenhuis vervoerd. De dader gooide het bebloede wapen weer in zijn auto. EenTVRffiHRll VU.ll Dr'Cr.'WUüJU-WHfeïWHHtt' Zeggeman, moet toen geroepen hebben „Durf dat eens tegen mij te doen." Daarop maakte De G. zich zoo driftig, dat hij Zeggeman uit schold en riep dat hij dan maar beneden moest komen. Inderdaad verliet Z. zijn woning, doch het publiek dwong den uitdager zijn huis bin nen te gaan. De spanning in de straat nam met de secon de toe. Men wist hoe gevaarlijk de man, die reeds een slachtoffer gemaakt had, kon zijn. Iedereen vreesde nog meer ongelukken. Aanvankelijk dacht men dat De G. over het dak de woning van zijn nieuwen tegenstander zou binnen dringen. Men waarschuwde daar. om Zeggeman, maar een oogenblik later kwam De G. weer naar buiten. De omstanders dron gen in de donkere straat achteruit. Hij riep Zeggeman, die voor het raam in zijn kamer zat toe, dat bij de schuldige was van het ge beurde. Nogmaals daagde hij hem uit den strijd tegen hem op te nemen. Ongelukkiger wijze gaf de man hieraan gehoor. Ternauwernood was hij buiten of De G. stormde op hem af met een mes in de hand, waarmede hij een stoot in de richting van Zeggeman deed, die naar zijn borst greep. Zijn hemd kleurde zich rood. In allerijl werd ook hij in een taxi geholpen en naar het Wilhelmina Gasthuis gereden. Het geheele geval had zich in eenige minuten afgespeeld. De man had den steek aan zijn tweeden slachtoffer, reeds toegebracht, voor de politie aanwezig was. Vele politiemannen ver zamelden zich daarna in de spaarzaam ver lichte straat. Zij drongen de donkere woning binnén en arresteerden het gevaarlijke indivi du. Hoog opgericht, zonder zich te storen aan de uitroepen van de woedende menigte, liep hij tusschen de politieagenten door. Onmiddel lijk na zijn arrestatie werden uitgebreide ver- hooren afgenomen, die gisteren werden voort gezet. De toestand van B. is vrij ernstig. Hij is van het Binnen Gasthuis naar zijn woning vervoerd met een zware hersenschudding. Zeggeman's verwondingen bleken van dien aard, dat hij naar zijn woning kon worden vervoerd. De steek, die in de hartstreek werd toege bracht was drie centimeter diep. De man is op het laatste oogenblik teruggedeinsd voor den aanval van De G., wat hem waarschijnlijk het leven heeft gered. Talrijke protestvergaderingen in Frankrijk te gen Laval's bezuinigingsdecreten; rede van Lebrun. Mikado van Japan opnieuw in de V.S. belee- digd; Japansche zaakgelastigde protesteert te Washington. De stakingen in de V.S.; autoriteiten waar schuwen. Wederom brand op de Brusselsehe wereldten toonstelling; veertien kleine stands vernield. Japan door wolkbreuken geteisterd. Felle rede van Hitier te Rosenheim. Royalisten overvallen dagbladbureau te Athene. Nationale bestuurdersdagen der K.J.M.V. te Amersfoort. Verkeer en watersport eischten Zondag tal van slachtoffers. De wereldkampioenschappen wielrennen te Brussel. Merkens (Duitschland) wint bij de amateurs, Scherens (België) bij de Profs. Het internationaal athletiekconcours te Am sterdam. Twee nieuwe Nederlandsche records. Berger en Osendarp door Draper geslagen. O In de maand Mei van dit jaar is de diamant handelaar D. uit A'dam, verdwenen met me deneming van een partij diamant ter waarde van ruim f 10.000. De man is eerst naar België gegaan en heeft vandaar naar elders de wijk ge nomen. De politie heeft hem tot nu toe niet kun nen opsporen. Dezer dagen echter kreeg de politie te Amster dam er kennis van, dat de echtgenoote van den heer D. zich te Algiers aan boord van het stoom schip „Calypso" van de K.NB.M. had inge scheept met bestemming naar Amsterdam. In haar gezelschap bevond zich haar 15-jarig zoontje. De politie stelde er prijs op deze vrouw bij aankomst te Amsterdam aan een verhoor te onderwerpen en derhalve verzocht zij aan de politie-autoriteiten te IJmuiden ervoor te willen zorg dragen, dat mevrouw D. bij aan komst aldaar niet van boord zou gaan. Heden morgen vroeg is de „Calypso" te IJmuiden aan gekomen. De politie stond op de zeesluis; me vrouw D. stapte echter niet van boord. Na het vertrek uit IJmuiden echter werd aan boord van de vrouw niets meer gezien. De twee de stuurman stelde een onderzoek in, doch men heeft haar aan boord niet kunnen vinden. De „Calypso" werd voor dit onderzoek aan boord eenigen tijd vastgemaakt nabij de Velser pont. Toen men de vrouw nie"t vond, werd de reis naar Amsterdam vervolgd, waar de politie van het bureau Pieter Aertszstraat vergeefs had staan wachten. Bij het onderzoek aan boord is nog gebleken, dat men mevrouw D. na het passeeren van de „Noordhinder" niet meer had gezien. Op welke wijze de vrouw van boord is gekomen, weet men niet. Het is mogelijk, dat zij pp zee of in het Noordzeekanaal tusschen IJmuiden en Velsen over boord is gesprongen en misschien is ver dronken. Een andere mogelijkheid is, dat de vrouw zich nog wel aan boord van de „Ca lypso" bevond, toen dit schip in éte hoofdstad arriveerde, doch dat men haar nog niet heeft kunnen ontdekken. Er zijn aan boord van een schip toch zoo veel plaatsen, waar men zich ge- ruimen tijd kan verstoppen zonder ontdekt te worden, dat deze laatste mogelijkheid ook niet is uitgesloten. Intusschen zet de politie het onderzoek voort. SPECIALITEIT IN HET VERDELGEN VAN WANDGEDIERTE ENZ. LONDEN, 12 Aug. (Reuter). De „Sunday Dis patch" kondigt aan, dat het bij het Britsche leger voorgeschreven geweer weldra door een lichter model zal worden vervangen, waarmede per minuut vijftig schoten kunnen worden gelost. Dit nieuwe geweer is een Engelsche uitvinding en is gekozen uit vijf nieuwe geweermodellen, waarvan twee buiten- landsche vindingen. De vervanging van het oude model zal drie millioen pond sterling kosten. Stand op Maandag 1 uur n.m. 754A Vorige stand 755.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1