Negus acht vreedzame regeling,Het - nog mogelijk w. Het nieuws van heden Anti-kath. actie in Duitschland 700-jarig bestaan van Limburgs Dom VERTROUWEN IN DEN VOLKENBOND PRE Dl KA TIE BISSCHOP VAN TRIER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 Ochtendblad Nog steeds troepen naar Oost-Afrika f1' Een echte Nazi-Zondag Het vliegongeluk nabij Cairo Feest met bijzonder karakter Grieksche regeering waarschuwt Geheimzinnige aanslag te Tours De meineeden in de zaak-Margadant Slachtoffer van bloed wraak De ministercrisis in China BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19486 Smuts ziet de toekomst zeer don ker in, ingeval een conflict met Abessinië uitbreekt De weermacht van Abessinië Haile Selassie Smuts' oordeel over 't conflict Geheime Britsch-Italiaansche overeenkomst? S.A. loopt met doeken door Mün- chens straten, waarop carika- turen van priesters staan afgebeeld Italiaansch minister wordt 19 Aug te Rome begraven ,Het geloof is het grootste bezit en alle katholieken zijn ieder oogenblik bereid er voor te sterven" Tegen gewelddaden zal streng worden opgetreden DE NORMANDIE KRIJGT NOG EEN CONCURRENT Bom ontploft in een portiersloge Het vervelende genre Rhenen VEERTIENDE INT. CONGRES VAN R.K. STUDENTEN Nog meer ministers dienen ontslag in s' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 'ADDIS ABEBA. 12 Aug. (D. N. B.) Keizer Haile Selassie heeft he den in den Abbessinischen Kroon raad een groote rede gehouden. In het eerste gedeelte sprak hij over den inwendigen opbouw van den staat en verklaarde dat het hui- dige Abessinië uit eigen kracht en arbeid was ontstaan. Het had het zelfde bestaansrecht als elk ander volk. Vervolgens gaf de Negus een chronologisch overzicht van den strijd tegen Italië, waarbij hij erop wees, dat de moeilijkheden bij een scheidsrechterlijke procedure en bij de be handeling door den Volkenbond in het bij zonder van het incident van Oeal-Oeal aan. zienlijk grooter waren geworden. Niettemin mocht men ook thans de hoop niet opgeven, dat op 4 September een vreedzame regeling tot stand zou komen. Voorts Tnocht men ver wachten, dat ook de onderhandelingen te Parijs, succes zouden hebben. De keizer verklaarde verder o.a.: „Wij stel len vertrouwen in de staten die lid zijn van den Volkenbond, of zij groot of klein zijn. Het is hun taak, in de huidige stonde bij te dra. gen tot gerechtigheid en waarheid. Na den wereldoorlog begon de opbouw van den vrede. Thans dreigt een oorlog, welke gevolgen wel licht merkbaar zullen zijn voor de geheele wereld. Daarom bidden wij God, dat de naties de middelen zullen vinden om den oorlog te verhinderen. Abessinië heeft den vasten wil getoond, evenals andere landen, het land ge leidelijk op té bouwen en té civiliseeren. Daar om is Abessinië vastbesloten, den vrede te be waren. Een ieder kan dat slechts bereiken met de middelen, die hem ter beschikking staan. Wij zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van samenwerking met alle naties, zonder on derscheid van ras of religie, die loyaal tegen over ons staan. Abessinië handhaaft den vrede en de orde in het binnenland en zal nooit zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit prijsgeven Van den Volkenbond verwacht het gerechtig heid en gelijkgerechtigdheid, evenals alle an dere staten, die tot den vrede bijdragen. Zouden de onderhandelingen van 16 Augustus en 4 September, waarbij Abessinië ai zijn hoop op Engeland en Frankrijk vestigt, zonder re sultaat blijven, en zou het ongeluk van een oorlog over Abessinië losbarsten, dan zal Abessinië, zijn keizer, zijn volk, tot den laat- sten druppel bloed vechten, gesteund door de natuurlijke hulpmiddelen, de natuurlijke ver sterkingen, de bergen en woestijnen, die God het geschonken heeft. Aan den correspondent van Havas heeft de Negus nog verklaard, dat hij onder zekere voorwaarden bereid zou zijn tot gebiedsafstand in het Ogaden.district, waar Oeal-Oeal in ge legen is. Aan Italiaansche zijde hecht imen aan deze verklaring weinig of geen waarde, daar Oga- den een woestijnaclitig gebied is. Te Londen is men daarentegen van meening dat het aanbod van den Negus zeer belangrijk geacht moet worden, omdat hij daardoor te rugkomt op het voorstel van Eden, dat Mus solini destijds afwees. Ingeval het tot een oorlog komt met Italië, zal de keizer van Abessinië zeven legerkorpsen omvattende meer dan 600.000 man, in het veld brengen. In het geheim is men thans bezig met den grootsten spoed voorbereidingen te treffen voor de verdediging van het land. Een kwart mil- lioen mannen zijn door de regeering voorzien van wapens en munitie; de overigen zorgen zelf voor hun uitrusting. Eenige der legers De eereprijs der Internationale kano wedstrijden te Danzig; een porseleinen adelaar te Meiszen vervaardigd VERWACHTING: Matige tot zwakken noordelijken tot noordwestelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, H aanvankelijk nog kans op regenbuien. jË Veel koeler overdag. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- rend. zullen met prinsen van koninklijken bloede aan het hoofd ten strijde trekken. De legers en hun aanvoerders zijn de vol gende: Noordelijk leger: Ras Seyim, klein zoon van keizer Johannes. Zuidelijk leger: Ras Desta, schoonzoon van den keizer. Oostelijk leger: kroonprins Asfa Possen. Oostelijk re- serveleger: Dedjasmatej Naciboe, vroeger gou verneur van Addis Abeba. Westelijk leger: Ras Emeroe, Westelijk reserveleger: Ras Kassa. Centraal leger: de aanvoerder van dit leger is nog niet bekend. De taak ervan zal zijn gereed te staan om naar een plaats te kunnen worden gedirigeerd waar zijn aan wezigheid het meest gewenscht is. De zeven legers bestaan uit elk 30 regimen ten, omvattende 3000 man. Het aantal gewe ren, waarover Abessinië beschikt, wordt door sommigen op 300.000, door anderen weer op een millioen geschat. Tengevolge van de steeds toenemende troe pentransporten naar Oost-Afrika heeft Italië zich genoodzaakt gezien opnieuw stoomsche pen aan het gewone personenvervoer te ont trekken. In het begin van September zullen de on langs tot troepen-transportschepen omge bouwde stoombooten „Liguria" en „Lombar- dia" voor den eersten keer naar Oost-Afrika vértrekken. Op het oogenblik liggen in de Golf van Na pels vjer schepen voor het vertrek gereed, van welke de „Merano" Dinsdag met oorlogsmate riaal en 420 soldaten de reis naar de Italiaan sche koloniën zal aanvaarden, terwijl de „Gange" bnnen korten tijd zal volgen met 58 officieren en 2665 soldaten. DURBAN 12 Aug. (Reuter). „Groot-Brittan- nië moge buiten een oorlog kunnen blijven, zoover het Europa betreft, een groot conflict in Afrika aan de grens van Britsch grondge bied moet evenwel leiden tot ernstige gevol gen in de Britsche gebieden in Afrika, zooals de Soedan en Egypte," aldus verklaarde ge neraal Smuts tegenover den Reuter-corres- pondent. „Er bestaat voor mij niet de gering ste twijfel, dat een bezetting van Abessinië door Italië in geheel Afrika gevoelens van on rust tusschen kleurlingen en blanken zal op wekken." Smuts gaf voorts als zijn meening te ken nen, dat, indien Italië in Abessinië in ernsti ge verwikkelingen geraakt, en daar door een lang conflict ernstig verlamd wordt, in Eu ropa wel eens een hoogst critieke toestand zou kunnen worden geschapen. PARIJS, 12 Aug. (AJI.P.) De Parijsche editie van de „New York Herald" meldt uit Re me: Wanneer Italië Donderdag met Groot- Brittannië en Frankrijk zijn plaats inneemt in de conferentie der drie mogendheden te Parijs, zal baron Aloysi, de Italiaansche ge delegeerde, een onzichtbaren, doch belang rijken bondgenoot hebben. Deze bondgenoot is de geest van de geheime Engelsch-Itali- aansche overeenkomst van December 1925, waarbij beide mogendheden Abessinië ver deelden. De Britsche en Italiaansche gedelegeerden zullen zich tot Pierre Laval, den Fanschen mi nister van buitenlandsche zaken en minister president wenden, voor diens beslissenden steun. Deze overeenkomst, welke tien jaar geleden aanleiding dreigde te worden tot een crisis in den Volkenbond, zal volgens de Italianen de Britsche argumenten en Britsche motieven betwisten. De Britsche oppositie tegen Italië te Parijs deze week zal juridisch gebaseerd zijn op twee bepalingen van de Engelsch-Italiaansch-Fran- sche overeenkomst van 1906. Na Abessinië te hebben verdeeld in invloedszones, voorziet dit verdrag in: le. de politieke integriteit van Ethiopië; 2e. een gemeenschappelijke actie van de drie mogendheden tegen iedere wijziging in den status quo van Ethopië. Italië stemde er bij de overeenkomst in toe Brittannië te steunen bij het verkrijgen van een stuwdam aan het Tsana-meer en een auto weg van het Tsoedan-meer. Daartegenover steunde Groot Brittannië het Italiaansche plan een spoorweg aan te leggen door geheel Abessinië, welke Eritrea en Ita- liaansch Somaliland met Addis Abeba zou ver binden. Deze overeenkomst, welke in strijd was met het Verdrag van 1906, werd niet in praktijk gebracht vanwege de Fransche Oppositie en het gevaar van inmenging van den Volkenbond, Abessinië protesteerde eerst by Groot Brittan nië en Italië en vervolgens bij den Volkenbond. Negus houdt een groote rede in den Abessini- schen Kroonraad; generaal Smuts ziet de toe komst zeer donker in, indien een conflict uit breekt; een geheime Britsch-Italiaansche over eenkomst? Zondag heeft men in heel Duitschland fel ge ageerd tegen katholieken en joden. Nationale Bestuurdersdagen van de K.J.M.V. Voortzetting der Limburgsche Sociale Studie week. New-Yorksche beurs: na onregelmatige opening verkeerde de beurs later in reactie. De politie te Philadelphia moest uitermate streng optreden tijdens de jongste arbeidersonlusten. Een aantal demonstranten wordt, zwaar geboeid, weggeleid De bij Cairo verongelukte Italiaansche minister van Openbare Werken Razza LONDEN, 12 Aug. (A. N. P).. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de afgeloopen Zondag in Duitschland gekenmerkt was door een van de meest felle anti-Katholieke acties sedert generaal Hermann Göring, de minis ter-president van Pruisen, een maand ge leden zijn Gestapo opdracht gaf grooter aandacht te schenken aan de predikaties, welke in de verschillende kerken worden gehouden. In het geheele Rijk zyn de Ka tholieken en Joden aan nieuwe critiek onder worpen. De „Times" meldt uit München, dat Zondag ochtend aldaar door de nationaal-socialisten een uitgebreide propaganda-aetie werd gevoerd. Duizenden S. A.-lieden trokken drie uur lang door de stad, waarby zij groote spandoeken mee droegen, waarin de Joden en de Roomsch- Katholieken „vy'anden van den Staat" werden genoemd en waarop carikaturen van priesters stonden afgebeeld, die Moskou de hand reikten. Nationaal-socialistische strijdliederen werden gezongen en onder de voorbijgangers werden pamfletten verspreid. In de voorsteden van München hebben de plaatseiyke afdeelingen der S. A. zich op de zelfde wijze gedragen. Deze campagne was voorbereid door de ver spreiding huis aan huis van blaadjes, waarin de burgers werden opgewekt de vlag uit te ste ken en zich in massa de straat op te begeven om op deze wijze uitdrukking te geven aan een populaire en spontane demonstratie. Niettemin zag men verscheidene huizen zonder vlaggen en de menigte, waarop een beroep was gedaan, was niet verschenen. De gewone Zondagwande laars keken met onverschilligheid naar de bruinhemden. Huwelijken tusschen „Ariërs" en „niet-Ariërs" zyn thans officieel verboden. In een circulaire wordt den ambtenaren namelijk gelast, geen huwelyken te voltrekken „telkens als zij weten of als hun wordt aangetoond, dat de partyen niet van hetzelfde ras zijn". GLADBECK, 12 Aug. (Havas) Een vrouw, die een plakkaat „Deutschland, horch auf" tegen het katholicisme had afgescheurd, is tot vyf maanden gevangenisstraf veroordeeld. ROME, 12 Aug. (Reuter) De teraardebestel ling van den op zoo noodlottige wüze om het leven gekomen minister van Openbare Werken, Razza, en zijn metgezellen zal den 19en Augus tus te Rome geschieden. De ïyken zullen aan boord van den kruiser „Diaz" van Alexandrië naar Napels worden overgebracht. De geheele Italiaansche pers wijst met groo te voldoening op de hartelijke deelname van autoriteiten, pers en bevolking van Egypte in den rouw, die Italië als gevolg van de vlieg ramp heeft getroffen. De bladen maken in groote artikelen melding van de hulde aan de gevallenen gebracht alsmede van het initiatief der Egyptische pers tot het oprichten van een monument aan den rand van de woestijn voor de slachtoffers. LONDEN, 12 Aug. (A. N. P.) De „Times meldt uit Limburg, aan de Lahn, dat ter gelegenheid van de herdenking van het 700-jarig be staan van de St. George-Kathedraal aldaar de bisschop van Trier, dr. Bornewasser, tijdens de Pontificale Hoogmis, welke gecelebreerd werd door kardinaal Schulte, aartsbis schop van Keulen, een predikatie heeft gehouden, welke tot op zekere hoogte een antwoord was op de vo rige week door dr. Goebbels te Essen gehouden toespraak. De plechtigheid geschiedde tydens een „stil bestand" tusschen de nazi's en de Kerk. Aan beide züden was ter vermyding van verders complicaties iedere mogelijke voorzorgsmaat regel getroffen, terwyi men gelooft, dat het op het laatste oogenblik afzeggen van het be loofde bezoek van den Fauseiyken internuntius dr. Cesare Orsenigo, die zich om gezondheids redenen liet excuseeren, ten nauwste met deze politiek verband houdt. Een opvallend verschynsel kon het worden genóemd, dat bijna geen nazi-uniformen en hakenkruisvlaggen aanwezig waren, terwyl daarentegen de oude Middeleeuwsche huizen met kerkvlaggetjes waren voorzien, met hier en daar zwart.wit-roode vlaggetjes. Een groote enthousiaste menigte Katholieken zag men in de straten. Het moet voor een ieder, die gewend is aan de tegenwoordige wijze van feestvieren in Duitschland, waarby de steden bij dergelqke gelegenheden worden herschapen in militaire kampen, opmerkelijk zijn, dat bijna de geheele bevolking der stad langs den weg stond met gebedenboeken in de hand en vurig deelnam aan de groote godsdienstoefening in de open lucht, met gebeden en liederen welke van de Kathedraal uit door luidsprekers, welke langs den geheelen weg waren opgesteld, werden ge leid, toen de lange processie met het H. Sa crament met verscheidene honderden vlaggen van Katholieke organisaties en vele vertegen woordigers van R. K. Colleges in hun schilder achtige gewaden plechtig door de straten van Limburg trok. De bisschop van Trier begon zyn predikatie met uit te leggen, dat de groote Duitsche Ka thedralen uit de Middeleeuwen gebouwd wa ren ter eere van God. Hü zeide niet in staat te zyn op duidelijke en bevestigende wyze te antwoorden op de vraag of met deze schit terende gebouwen de geest waarin de yoor- ouders ze hadden opgericht tot de huidige ge neratie is overgekomen. Immers de philosophie van de laatste paar eeuwen tot den huidigen dag heeft den Schep per vervangen door den mensch als centrum en doel van de geheele wereld en van alle ernstige overdenking. Het heilige geloof in God, aldus vervolgde de Bisschop, is het groot ste bezit in het leven voor de Bisschoppen, de Priesters en alle Roomsch Katholieken en zij zouden bereid zijn er ieder oogenblik voor te sterven, zy waren dankbaar een voortdurende uitbreiding van het Roomsche Katholicisme waar te nemen, dat voortdurend nieuwe uit drukkingsvormen zoekt in het verlangen nader tot God te komen. Dit werd niet steeds be grepen en in sommige gevallen werd het aan andere motieven, welke beleedigend en onrecht vaardig waren, toegeschreven. Het was een zaak van pijniyke droefheid voor de R. K. Kerk, dat een deel van haar jeugd zich van haar ver vreemdde, doch indien de Roomsch Katholie ken hun handen zouden opheffen in een ge bed tot God, zouden zy ervan overtuigd wor den, dat Hij hen nimmer zal verzaken. De bisschop bad God, dat de Kathedraal van Limburg, evenals in het verleden zou blyven een verblijf van liefde, troost, macht en moed voor de Katholieken in hun dagelijkschen strijd om het bestaan, speciaal in de tegen woordige moeilijke tijden, nu de R. K. Kerk in verschillende landen op een verschrikkelijke wijze stelselmatig wordt onteerd, teneinde de bevolking af te leiden van haar heiligheid en waarheid. ATHENE, 12 Aug. (Reuter) De ministerraad heeft tot de bevolking een proclamatie gericht, waarin gewelddaden, zooals gisteren aan het gebouw van het dagblad „Patris" werden be dreven, ten scherpste gelaakt worden. Het Grieksche volk, zoo luidt de verklaring, moet zich zyn beschaving waardig toonen en de aanstaande volksstemming rustig tegemoet gaan. Er is geen aanleiding om cenigerlei ver warring van politieken aard te rechtvaardigen De pers moet haar polemieken eveneens bin nen wettelijke perken voeren. Tegen ieder, die in strijd hiermede handelt, zal krachtig wor den opgetreden, onverschillig tot welke poli tieke partij hij behoort. De politie heeft twee personen gearresteerd, die betrokken zyn bij den aanslag op het ge bouw van de „Patris". Deminister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de schuldigen voorbeeldig zul len worden gestraft. NEW YORK, 12 Aug. (Reuter) Volgens de „Journal of Commerce" worden te Washington plannen overwogen om twee mailstoomers te bouwen, grooter en sneller dan de „Queen Mary" en de „Normandie". De kosten worden op 50 millioen dollar per stuk geschat, PARIJS, 12 Augustus. (A.N.P.) Zaterdag had te Tours eten geheimzinnige aanslag plaats, waarnaar de politie thans een onderzoek instelt. Bij de portierster van een katholiek gesticht vervoegde zich Zaterdag een jongreensch, die haar een pakje overhandigde, dnt bestemd was voor den leider van het instituut. Nauwelyks was de jongeman verdwenen of het paket ont plofte met luid geraas. Gelukkig had de por tierster net haar loge verlaten, zoodat slechts materieele schade wert* aangericht. Men hoopt als gevolg van het door haar verstrekte sig nalement den geheimzinnige rede te kunnen arresteeren. MAKASSAR, 12 Aug. (Aneta) De Raad van Justitie behandelde de zaak tegen de beklaag den, beschuldigd van meineed in de zaak-Mar gadant. De eisch tegen den beklaagde A. luid de drie weken en tegen mevrouw B. twee dagen gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 17 Augustus a.s. Een romannetje waarin geen span ning zit vindt „men" het lezen niet waard. De krant, die den lezer niet in spanning houdt, verveelt. En de Franschman zei al voor jaren, dat elke schrijftrant goed is. behalve de vervelende. Men wil desnoods gaarne griezelen. Doch men wil zich in geen geval vervelen. Men moppert over sensatie doch leest haar.... het ver velende legt men half gelezen ter zijde. Een boek moet u „pakken." In dien ge iets tot de menschen hebt te zeggen, doe het op aantrekkelijke wij ze, zoodat men naar u luistert. Wan neer ge de jeugd moet vermanen, zorg dan vooral dat ge niet vervelend zijt. Met een lach en een kwinkslag, met een juist gekozen woord kan men vaak meer ten goede doen dan met een lange strafpredikatie. Vermijd het vervelende genre. BELGRADO, 12 Aug. (A.N.P.). Een Alba- neesch dorpsbewoner te Izhantse, die gedurende vier maanden zyn huis niet had durven ver laten uit vrees, als offer van een bloedwraak te vallen, besloot tenslotte zijn oogst binnen te halen. Nauwelijks had hij zijn woning verlaten of hij werd uit een kreupelbosch neergeschoten door de verwanten van een man, voor wiens dood zyn broer veroordeeld was. Waarschijnlyk hebben zy gedurende vier maanden elkaar re gelmatig afgelost om op dit oogenblik te wach ten. PRAAG, 12 Aug. (A.N.P.) Einde dezer maand zal te Praag het 14e internationale congres der katholieke studenten worden gehouden, die zyn aangesloten bij de wereld-organisatie „Pax Ro- mana". Dit congres zal van 31 Augustus tot 8 September bijeenkomen. Meer dan 600 afgevaardigden zullen aan het congres deelnemen. Men verwacht studenten en gasten uit alle Europeesche staten, doch ook van overzee. Waarschijnlijk zullen de meeste buitenlanders uit Frankrijk komen, vanwaar men twee groote groepen verwacht. Ook Nederland zal door een groot aantal studenten vertegenwoordigd wor den. SJANGHAI, 12 Aug. (Reuter). Terwijl de Nanking-regeering haar pogingen voortzet, den president van den Uitvoerenden Yoean, Wang Tsjing Wei, er toe te bewegen zijn ontslag aanvrage in te trekken, hebben thans ook de minister van Nyverheid, Tsjen Koeng Po, en de minister van Spoorwegen Koe Men Yoe, zonder opgave van redenen hun ontslagaan vrage ingediend. ivwwvwn \\m u in n uitr2. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 753 Vorige stand 754.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1