HET VERDWENEN ELFTAL DE CONFERENTIE DER DRIE MOGENDHEDEN Na den moord op generaal Nagata MARKTEN WATERSTANDEN •s - a's DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 Mussolini ontvangt den Franschen ambassadeurde Chambrun Mijnramp in Italië 14 arbeiders omgekomen De conferentie der Kleine Entente De jaarlijksche bijeenkomsten op 29 en 30 Augustus Het Japansch kabinet komt bijeen Smokkelaars in zijde Per vliegtuig door een Fransch zijdefabrikant Het monarchisme in Griekenland Een mislukte demonstratie te Athene IJsoorlog in New- Orleans Jones ontsnapt? DUITSCHE LEENINGEN Lijk opgehaald Pastoor v. d. Nouweland Viering van zijn zilveren priesterfeest MISSIEHUIS „AVE-MAiRIA" Voltooiing van nieuwbouw te Tilburg BURGEMEESTER WAUGH TE STEENWIJK Zwolle teleurgesteld HET KLEINSEMINARIE TE APELDOORN Ingebruikneming op 3 Sept. HITLER BELEEDIGD DE PRIORIJ TE EGMOND Alg. Ned. Zuivelbond Gedetineerden aangehouden Hoogduitsche taal L. O. Examen hoofdakte Boekhouden M.O. Hoogduitsche taal L.O. Goedkoope trein TRAMWEGPERSONEEL Overleg met den Minister van Waterstaat HET ONGELUK TE DIEVER MEISJE DOODGEREDEN Piloot Both hersteld Ir. Mussert in Indië S d g1 S §7 2S 8 - - - ROME, 13 Aug. (Reuter). Maandag ontving Mussolini den Franschen Ambassadeur, de Chambrun, en had met deze een langdurige bespreking, waaraan men met het oog op de deze week te Parijs beginnende conferentie der drie mogendheden, over het Italiaansch Abessinisch conflict, groote beteekenis toe kent. De drie-mogendheden-conferentie zal, naar in welingelichte kringen verluidt, na de eerste plenaire zitting op Vrijdag a.s. voor alles haar arbeid verrichten in den vorm van afzonder. Hjke besprekingen. In een slotzitting zullen dan de resultaten worden vastgelegd. ROME, 13 Aug. (Reuter.) In de bruinkool- mijn Ribollo van de maatschappij Montecatini, welke in de nabijheid van Rome is gelegen, zijn door binnenstroomend water 14 arbeiders ge dood. Aangezien het gevaar door in de mijn aan wezige arbeiders eerst op het allerlaatste oogen- tlik werd bespeurd, was vluchten niet meer mogelijk. De reddingswerkzaamheden gingen met groote moeilijkheden gepaard, daar het zeer moeilijk is in het overstroomde deel der mijn door te dringen. BOEKAREST, 13 Aug. (Reuter) Naar officieel wordt gemeld, is het juiste tijdstip, waarop de jaarlijksche conferentie der Kleine Entente zal worden gehouden, 29 en 30 Aug. V TOKIO, 13 Aug. (Reuter.) De afwezige Ja- pansche ministers zijn heden in verband met den moord op generaal Nagata naar Tokio te ruggeroepen. Een dezer dagen zal het kabinet bijeenkomen. De commissaris van politie te Tokio heeft hedenmiddag rapport uitgebracht bij den mi nister-president Okada. Daarbij werden maat regelen besproken om eventueele incidenten in ce hoofdstad, welke zich als gevolg van den moord zouden kunnen voordoen, te voorkomen. De Japansche minister van Oorlog, Hajasji, zal zich moi'gen naar Hayama, de zomerverblijf plaats van den keizer, begeven, om den mikado officieel op de hoogte te stellen van den moord op generaal Nagata. De rouwplechtigheid en de bijzetting van het stoffelijk overschot zullen Donderdag as. geschieden. Tot opvolger van generaal Nagata is be noemd de commandant der eerste divisie infan terie, luitenant-generaal Yamgawa. De nieuwe commandant van het Japansche garnizoen in Noord-China, generaal-majoor Tada, is hedenavond uit Tokio via Hsinking naar Tientsin vertrokken, waar hij op 19 Au gustus a.s. verwacht wordt. Op 17 Augustus a.s. zal Tada te Hsinking aankomen, waar hij, naar men aanneemt, een bespreking zal hebben met generaal Minami, commandant van het Kwan- toeng-leger en Japansch ambassadeur in Mand- sjoekwo. Deze bespreking zal waarschijnlijk be trekking hebben op de volgende vier punten: 1 de handhaving van den vrede en de orde in de gedemilitariseerde zóne van Noord- China. 2. de gevallen, waarin de Chineezen de wa penstilstands-overeenkomst van Tangkoe heb ben verbroken of geschonden; 3. het afdwingen van de uitvoering der be palingen van de wapenstilstands-overeenkomst van Tangkoe, die tot nog toe niet zijn nageko men; 4. het toezicht op de anti-Japansche elemen ten in de provincies Hopei en Tsjahar. In hun commentaar op den moord op Nagata voorspellen politieke waarnemers ,dat 't minis terie Okada zal moeten aftreden, indien gene raal Hajasji, de minister van oorlog, tenslotte genoodzaakt mocht zijn, zijn ontslag te nemen. Men gelooft evenwel, dat Hajasji zal aanblij ven, want een ministerieele crisis onder de hui dige omstandigheden zou de situatie zeer ver ward doen worden, en het gevaar doen ontstaan van een levendige agitatie. BOEKAREST, 13 Aug. (Reuter.) Aan boord van een Fransch vliegtuig, dat Zondag in de nabijheid van Draganesti in het district Olt was geland, werd door de politie 85 kilogram zijde ontdekt. Het vliegtuig werd bestuurd door den eigenaar eener zijdefabriek te Lyon, Brou- ton genaamd. De politie arresteerde Brouton alsmede een Roemeensch journalist, Vlad Cocea, die even eens in deze smokkelaffaire betrokken is. Het vliegtuig werd in beslag genomen. ATHENE, 13 Aug. (Reuter) Na de inwij ding eener nieuwe club der Monarchisten heb ben eenige honderden Royalisten getracht een demonstratie in de straten op touw te zetten. Zij werden echter door de politie gemakkelijk uiteengedreven. NEW-ORLEANS, 12 Aug. (A. N. P.) Midden In de hittegof is alhier een ijsoorlog uitgebroken tusschen de verschillende ijsfabrikanten. Binnen korten tijd daalde de prijs voor het ruwe ijs tot 15 cent per 100 pond. Aangezien tegen dien prijs de productie niet meer loonend was, hebben de fabrikanten hun bedrijven gesloten, zoodat de heele stad thans zonder ijs zit, met uitzondering van de ziekenhuizen, die hun eigen installaties hebben. LONDEN, 12 Aug. (Reuter) Volgens een on bevestigd gerucht is de Engelsche journalist Jones aan de handen van de bandieten, die hem gevangen hielden in Jehol, ontsnapt. Jones zou op weg zijn naar Moekden. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft mededeeling gedaan betreffende de be taling van in de periode van 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936 vervallende coupons van Duit- sche leeningen en in dat tijd/ak betaalbaar te stellen dividend-bewijzen van Duitsche aan deden. In aansluiting aan de mededeeling d.d. 14 Juni 1935, waarin de hoofdzaken van de tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering getrof fen regeling voor het tijdvak 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936 waren vermeld, worden de verschillende uitvoeringsmaatregelen en voor schriften ter kennis van de leden getracht; en wel ingedeeld als volgt: 1. Algemeene opmerkingen omtrent de rech ten, welke Nederlandsche eigenaren van Duit sche effecten zullen kunnen geldig maken en de wijze van uitvoering dezer rechten. 2. Uitbetaling van het in contanten betaal bare deel van coupons en dividenden. 3. Uitbetaling in den vorm van Hollandmar ken en/of Funding bonds boven het in con tanten betaalbare deel van coupons en dividen den. 4. Uitbetaling in den vorm van Hollandmar ken en/of Kreditsperrmarken van het gedeelte beven i]/2 pet. per jaar, hetwelk onder de vorige regeling voor wat coupons betreft onbetaald gebleven is. 5. Uitbetaling in den vorm van Hollandmar ken en/of Kreditsperrmarken aan houders van gewaarmerkte scrips, voortgekomen uit dol larcoupons, vervallen in het eerste half jaar 1834. 6. Nationaliseeringsonkosten en provisiën. Aan bovengenoemde punten gaat vooraf een aanduiding van diegenen, die volgens het proto col van 17 Juni 1935 als Nederlandsche schuld- eischers beschouwd worden. Maandagavond is te Well het lijk opgehaald van H. Camps, die Zondagavond bij het om slaan van een roeiboot, na afloop van roei- wedstrijden, verdronken is. Op het feest van O. L. Vr. Hemelvaart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Herder van de jongste parochie in het Dekenaat Wervershoof te Zuidermeer de H. Priesterwijding ontving. De jubilaris de Zeereerw. heer pastoor L. C. van de Nouweland, in alles vol ijverig en voortva rend, kenmerk van geheel zijn Priesterleven, heeft reeds Zondag zijn feest gevierd, nadat hem Zaterdagavond door geheel zijn parochie een uitermate hartelijke en feestelijke ontvangst was bereid. De feesteling werd afgehaald van de pastorie te Spierdijk door een langen stoet van ruiters, schitterende praalwagens met symbolische voor stellingen. Voorafgegaan door het feestcomité volgde in open landauer de feesteling met Pastoor Nix uit Spierdijk en Pater Th. Bosman. Vroolijke muziek weerklonk door het fanfarecorps „Ac- cordando" uit Spierdijk toen de stoet zich in beweging zette. Aan de grens der gemeente riep burgemees ter A. Commandeur uit Spanbroek den jubila ris het eerste welkom toe. De buitengewone jubel waarmede gij thans in uw parochie wordt ingehaald, zei spr. behoeft niemand te verwon deren, want al 't geen in de Zuidermeer in de laatste jaren is tot stand gekomen, was meer dan voldoende om de harten van al uw pa rochianen te winnen. Aan het begin der parochie gaf de heer J. Klaver, lid van het kerkbestuur namens kerk bestuur en Parochie uiting aan de zeer dank bare gevoelens jegens den Herder. Onder plechtig klokkengelui kwam de feest stoet bij de kerk aan, waar de leider van het feest de Z. E. Father A. Zuure van het Missie huis te Hoorn den jubilaris verwelkomde, waarna een défilé werd gehouden van den ge- heelen optocht voor den jubilaris. Daarna ce lebreerde de jubilaris een kort lof, waarbij Pa ter Bosman en kapelaan A. Groen uit Wognum assisteerden. Father A. Zuure rekende het zich onder het Lof een heerlijke taak den „vader" van het groote gezin van de Zuidermeer, als den zilve ren jubilaris in de kerk te mogen begroeten. Nadat Zondag geheel de parochie tot inten tie van den feesteling de H. Communie had ontvangen droeg de jubileerende herder om half elf de Solemneele Hoogmis op, hierbij ge assisteerd door pastoor Nieuwenhuizen uit Vijf huizen als Presbyter Assistens, door pastoor Filbry te Amsterdam en door pastoor Taman uit Heer Hugowaard, resp. als Diaken en Sub diaken. Ceremoniarius was Father A. Zuure van het Missiehuis te Hoorn. In het Priesterkoor hadden nog eenige geestelijken plaats genomen, Waaronder zich ook pastoor Nix uit Spierdijk bevond. De feestpredicatie werd gehouden door Pater Thomas Bosman, die als tekst gekozen haa: Doet dit tot mijne gedachtenis." Spr. schetste hoe de Zuidermeer zijn paro chie kreeg en een godshuis, waarvan de jubila ris de bouwheer was. Hij stichtte er een gees telijk liefdehuis van God, om er in op te dra gen de heilige geheimen met en voor het volk dat hem zoo dierbaar geworden is, een volk, dat wederkeerig God dankt voor den zegen van een hoog vereerden geestelijken herder en vader! Het koor van de kerk, dat de feestmis van Perosi gezongen had, besloot met een Priester cantate van Dobbelsteen de indrukwekkende plechtigheid. In den namiddag hield pastoor van de Nou weland receptie, welke door talloos velen, ook van buiten de parochie, bezocht werd. Met een plechtig Lof was het kerkelijk feest voor dien dag ten einde. Niet zonder aandoening sprak de jubilaris zijn beminde parochianen toe om hen te danken voor hun spontane huldiging en voor hun ge bed, dat ook voor de toekomst noodig zal zijn. In een stampvolle feesttent, extra voor deze gelegenheid opgebouwd naast de kerk, werd des avonds een groote „feestrevue" opgevoerd, aan den jubilaris opgedragen bij zijn zilveren feest. Deze week wordt zij nog viermaal opgevoerd, terwijl Dinsdag en Vrijdag de Parcival opvoe ring plaats heeft door „De Graal". De in Maart van dit jaar begonnen nieuw bouw op het Missiehuis Ave-Maria te Tilburg nadert haar voltooiing en zaï met September a.s., bij het begin van het nieuwe schooljaar, in gebruik genomen kunnen worden. De nieuwbouw omvat verschillende ruime en ana alle eischen des tijds beantwoordende lokalen, waaronder 6 klaskamers gelijkvloers, een zeer ruime en luchtige studiezaal op de eerste verdieping en een voor 65 jongens plaats biedende slaapzaal op de tweede verdieping Hiermede kunnen de zes volle gymnasiale klassen goed geplaatst worden en men verwacht voor September dan ook een flink aantal nieuwe studenten. Er bestaat nog gelegenheid zich hiervoor aan te melden. Maandagavond half zeven is de burgemees ter van Albury te Steenwijk gearriveerd en op hartelijke wijze gehuldigd. Dit bezoek aan Steenwijk is te danken aan het feit, dat mej. Culp den burgemeester een brief heeft geschreven met dankbetuiging voor de verleende hulp aan de „Uiver". Op het stadhuis werden de heer en mevrouw Waugh door den burgemeester van Steenwijk, mr. Goe man Borgesius ontvangen en werden bloemen aangeboden aan mevrouw Waugh. In de bur gemeesterskamer werden de aanwezigen, waar onder de wethouders van Steenwijk en de fa milie Culp aan den burgemeester van Albury voorgesteld. De heer Waugh onderhield zich ge- ruimen tijd met mej. Culp. Een model van de „Uiver" vervaardigd door Nico Bennik uit Steenwijkerwold werd door deze aangeboden, alsmede diverse geschenken van ingezetenen van Steenwijk. Daarna vond een défilé plaats van schoolkinderen, hetgeen door den heer Waugh op grooten prijs werd gesteld. Na deze ontvangst werd een rit door de stad gemaakt en waren de heer en mevrouw Waugh de gasten van de familie Culp, waar het diner werd gebruikt. Op zijn doorreis van Amsterdam naar Steen wijk is de burgemeester van Albury Maandag middag met zijn echtgenoote Zwolle gepas seerd. Hij kwam van Wapenveld, waar de lunch gebruikt was en begaf zich naar Giethoorn, om daar door de Districts V.V. Zwolle en Omstre ken te worden ontvangen en een puntertocht te maken. Een ontvangst ten stadhuize, die in allerijl gearrangeerd was en waarvoor o.a. de loopers uitgelegd waren, en veel politie en publiek op de been was, is door een misverstand niet door gegaan. De burgemeester reed door in plaats van te stpppen en liet zoodoende de gemeente bestuurderen met hun feestvertoon zitten. Naar wij vernemen, zal het nieuwe Klein seminarie te Apeldoorn op 3 September a.s. in gebruik worden genomen. Dan komen de stu denten van hun vacantie terug. De officieele opening zal later plaats hebben, wanneer het gebouw door of namens, den Aartsbisschop zal zijn ingezegend. Voorloopig wordt de kapel in gewijd, hetgeen ook door den president van het Seminarie kan geschieden. De Congregatiekapel der eerwaarde zusters is reeds ingewijd. De 23-jarige schilder W. den E. te Middel burg, is door de rechtbank aldaar wegens be- leediging van het hoofd van een bevrienden staat (Hitier) veroordeeld tot f 25 boete, subs, tien dagen hechtenis, waartegen de officier van justitie te Middelburg cassatie aanteekende. Het Haagsche gerechtshof heeft het vonnis bevestigd. i De prior der Benedictijnen te Egmond-bin- nen trekt nog voortdurend vele bezoekers. Naar wij vernemen zal er nog veertien dagen gele genheid zijn om het geheele gebouw te bezich tigen. Daarna wordt vermoedelijk een gedeelte afgesloten. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N Z.) houdt een algemeene vergadering op Woensdag 11 September, 's morgens te 10 uur, in het Concertgebouw „Tivoli" te Utrecht. De secretaris zal inleiden het onderwerp: In welke richting dient de coöperatieve zuivelbe reiding zich te ontwikkelen? In den nacht van Zondag op Maandag is het de marechaussee te Smilde in vereeniging met rijks en gemeentepolitie gelukt een vijftal gedetineerden aan te houden, die Zaterdag uit de Rijkswerkinriching te Veenhuizen waren ontsnapt. £>EN HAAG. Geslaagd de heeren: J. H. Peters te Amsterdam; A. J. G. van Beers te Arnhem; L. P. H. Ram, te HelleVoetsluis en mej. M. F. C. Chr Pompey te Weert (Limburg). DEN HAAG. Geslaagd de dames: W. L. Baams, Wassenaar; J. Klay, 's-Gravenhage en H. M. J. C. Walburgh Schmidt, 's-Gravenhage. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: W. Peul, Rot terdam'; A. J. Pleters, Amsterdam; W. A. D. v. d. Schalie, 's-Gravenhage; A. H. Snelder, Amster dam; H. Schuurman, Almelo; L. L. Snakenbroek, Amsterdam. DEN HAAG. Geslaagd de heeren.: G. J. Postma, Brussel; P. P. J. van Rijen1, Udenhout en mej. G. Driessen, Stein (L.). De Ned. Spoorwegen laten op de Dinsdagen tot. en met 3 September e.k., van verschillende plaatsen in ons land 'n goedkoopen trein loopen naar Arnhem en Nijmegen. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de strooi- en aanplakbiljetten aan de stations. Maandag heeft de minister van Waterstaat aan een deputatie van de drie algemeene ver- eenigingen van spoor- en tramwegpersoneel, be staande uit de heeren Petersen (N.V.), Koster (St. Raphael) en Nauta (Pro. Chr. Bond), ge legenheid gegeven hun wenschen inzake de po sitie van het personeel bij de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij en Dedemsvaartsche Stoomtramweg Maatschappij nader te ont vouwen. De minister deelde mede, dat, naar zijn oor deel, het personeel der Dedemsvaartsche Stoom tramweg Maatschappij aanspraak kan blijven maken op het ingehouden loonbedrag en dat, bij een eventueele fusie met de Eerste Drenc- sche Stoomtramweg Maatschappij, die binnen afzienbaren tijd aanstaande kan worden geacht, die aanspraak in de financieele regeling tot uiting dient te worden gebracht. Wat betreft de positie van het personeel der Rotterdamsche Tramweg Mij. werd medegedeeld, dat reorganisatievoorstellen van het bedrijf in een vergevorderden staat van voorbereiding zyn. De minister gaf in overweging de regeling van de pensioenaanspraken, zoowel volgens de pen sioenregeling, die in de concessievoorwaarden is neergelegd, als die volgens het aanvullingspen sioenfonds, eerst bij de reorganisatie aan de orde te stellen. Ten aanzien van het feit, dat «door de direc tie van de R.T.M aan het personeel van de standplaats Rotterdam een lager loon wordt uit betaald, dan door den minister in de loonrege ling is vastgesteld, zegde de minister onmiddel lijke behandeling toe. De minster legde den nadruk op de vele moei lijkheden, welke een regeling van de financieele aangelegenheden van beide maatschappijen be lemmeren. De delegatie heeft de overtuiging gekregen, dat met de belangen van beide personeelsgroepen zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Inzake het ongeluk te Diever, dat heden morgen te omstreeks vier uur geschiedde, ver. nemen wij nader dat de auto, welke op een stilstaanden vrachtauto reed, toebehoorde aan de gebroeders Rus-Hartland uit Rotterdam. De gedoode man is de 28-jarige M. Rus- Hartland. Het slachtoffer was ongehuwd. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Diever overge bracht. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De auto, waarop de vrachtauto van de gebroeders Rus-Hartland is ingereden, heeft den geheelen nacht onverlicht langs den weg gestaan. Maandagavond is te Zeddam het zesjarig doch tertje van den heer Messink door den auto van dten heer H. uit 's-Heerenberg overreden en gedood. Maandagavond is met de „Lijster" in Ne. derland teruggekeerd de heer P. Both, die als gezagvoerer van de „Sperwer" op 17 Juli naar Indië vertrok. Aldaar aangekomen kreeg hij influenza, zoodat hij het toestel niet terug kon vliegen. Thans is hij, geheel hersteld, als pas sagier teruggekeerd. BATAVIA, 13 Aug. (Aneta). Ir Mussert zal morgen in afscheids-audiëntie door den Gou verneur-Generaal worden ontvangen en daarna met de boot naar Palembang vertrekken. Ver volgens maakt hij een tocht dwars door Suma tra, waar hij 29 Augustus a.s. uit Medan per vliegtuig naar Holland terugkeert. AMSTERDAM, 12 Aug. Aardappelprijzen. Noord Holl. muizen 44.50, duinzand aardap pelen 45, Noord Holl. en Zeeuwsche eigenhei mers 33.50. Zeeuwsche blauwe 44.50, Zeeuw sche bonten 44.50, Zeeuwsche poters 2.50— 3, Andijker blauwen 3.504, Andijker bonten 3.50 tot 4, Drentsche eigenheimers 3.504. Alles per 100 kg. Aanvoer 217.900 kg. BODEGRAVEN. 13 Aug. Kaasmarkt. Aange voerd werden 324 wagens kaas, 14580 stuks, lste soort met R.M. 18—20, Idem 2e met R.M. 14—16, zware met R.M. tot 21. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Aug. Aange voerd werd: 19000 kg. aardappelen: Schotsche muizen 1.802.50, drielingen 1.70-2.20, groote 2.20, blauwe eigenh. 2.302.70, eigenheimers 2.10 tot 2.80, due 1.60, 5500 kg. tomaten A 7.20, idem B 6.907. idem C 5.60. idem CC 2.60, 844 kg. druiven: Alicante 32.90, Frankenthaler 3640, 47000 kg. roode kool 12, 14000 kg. gele kool 22.70, 15000 kg. vroege witte kool 11.40, 12000 kg. uien: zilveruien 2.102.50, zilvernep 3.60 4.70, gele uien 2.703.40, gele drielingen 2.20 2.40, gele nep 2.402.70, 3000 kg. slaboonen 5.109.30, 1000 kg. bieten 2.10. 1350 bos peen 22.10, 140 stuks bloemkool 12.60, idem 2e kw. 5.80 per 100 stuks. GRONINGEN, 13 Aug. Veemarkt. Kalf- en meikoeien le kW. 150160, idem 2e kw. 130 tot 140, kalfvaarzen le kw. 120140. idem 2e kw. 90100, stieren le kw. 3435 ct., idem 2e kw. 2829 ct., slachtvee le kw. 3940 ct., idem 2e kw. 3536 ct., vette kalveren le kw. 4044 ct., idem 2e kw. 3438 ct., vette lammeren 6 8, vette schapen 1517 en 1214. biggen 811 per stuk, 1.301.50 per week, vette varkens 36 tot 37 ct., idem 2e kw. 30—32 ct., zouters 3536 ct. Aanvoer: 467 runderen, 420 kalveren, 996 scha pen, 777 varkens en 192 biggen. De handel in het kalf- en melkvee had even als den aanvoer weinig te beteekenen. In het slachtvee was de handel over het geheel iets le vendiger. De prijzen ondergingen evenals voor de stieren en vette kalveren geen verandering. Nuchtere kalveren duur. De prijzen varieerden van 3.506.50, zware kalveren brachten boven de noteering op. Vette lammeren iets beter te plaatsen met iets vastere prijzen. Overigens ver liep de wolveehandel zeer traag. Vette varkens en zouters nauwelijks prijshoudend en biggen- handel zeer traag. LEIDEN, 13 Aug. Veemarkt. Aanvoer 299 varkens. 291 zware 3839, 8 lichte 36. Han del matig. NOORDSCHARWOUDE, 13 Aug. Aange voerd werden: 16800 kg. aardappelen; Schotsche muizen 2.503, groote Schotsche 2.102.30, drie lingen 12.20. duken 1.601.70, Eigenheimers 2.30—2.60, BI. Eigenheimers 2.20—2.40. 13800 kg. spercieboor.en 5.70-7.40, 17800 kg. zilveruien 3.60 tot 4.30, drielingen 2.302.60, zilveruien 0.60 1.10, 10.000 kg. uien gele nep 2.202.50, drie lingen 2.102.40, uien 2.603.60, 8400 kg. roo de kool 1.101.60. 29500 kg. gew. witte kool 1 20—1.90, 1500 kg. gele kool 3.20. 170 stuks bloemkool 12 per 100 stuks. PURMEREND, 13 Aug. Aangevoerd werd: 1739 kg. boter 1.25—1.40, weiboter 1.10 per kg., 562 runderen: 275 vette koeien 4454 ct. per kg., handel stug, 206 melk- en geldekoeien 80 165 per stuk, handel stug, 81 stieren 3240 ct. per kg., handel stug. 9 paarden 6013o per st., handel stug, 167 vette kalveren 3045 per stuk, handel stug, 259 nuchtere kalveren: slacht 410, fok 813 per stuk, handel matig, 218 vette var kens slacht 3842 ct. per kg., handel matig, 101 magere varkens 1528 per stuk. handel stug, 264 biggen 915 per stuk, handel stug, 588 schapen 818 per stuk, handel matig, 467 lammeren 48 per stuk, handel stug, 18 bok ken 310 per stuk, handel matig, piepkuikens 5055 ct. per kg., kipeieren 33.30 per 100, eend eieren 1.70. oude kippen en hanen 2535 ct. per kg., eenden 1565 ct. per stuk, konijnen 251.50 per stuk, duiven 40 ct. per paar. PURMEREND, 13 Aug. Kaasmarkt. Aange voerd werden 12 st. Kleine boerenkaas 40 plus f 14, volvet 16.50. ROTTERDAM, 13 Aug. Veemarkt. Aan voer 2860 stuks, t.w.: 236 paarden, 24 veulens, 762 vette runderen, 344 vette kalveren, 300 gras kalveren, 473 nuchtere kalveren, 213 schapen, en lammeren, 3 varkens, 27 bokken of geiten. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 48, 2e kw. 44, 3e kw. 2632 ct., vette ossen le kw. 44, 2e kw. 40, 3e kw. 3235, stieren le kw. 38, 2e kw. 35, 3e kw. 32, vette kalveren le kw. 75, 2e kw. 65, 3e kw. 3545, schapen le w. 35, 2e kw. 31, 3e kw. 28, lammeren le kw. 37, 2e kw. 33, 3e kw. 28, graskalveren le kw. 35, 2e kw. 28, nucht. kalveren le kw. 28, 2e kw. 24, slachtpaarden le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 15, 2e kw. 11, 3e kw. 8, lammeren le kw. 10, 2e kw. 8, 3e kw. 6. nuchtere kalveren le kw. 7, 2e kw. 5.50, 3e kw. 4.50, slachtpaarden le kw. 160, 2e kw. 120, 3e kw. 80, werkpaarden le kw. 220, 2e kw. 140, 3e kw. 80, hitten le kw. 90, 2e kw. 70, 3e kw. 60, stieren le kw. 190, 2e kw. 140, 3e kw. 100, kalfkoeien le kw. 190, 2e kw. 140, 3e kw. 90, melkkoeien le kw. 185, 2e kw. 135, 3e kw. 85, vaarzen le kw. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 60, pin ken le kw. 70, 2e kw. 60, 3e. kw. 40, graskal veren le kw. 35, 2e kw. 25, 3e kw. 23. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer rui mer, handel kalm, prijzen minder, prima koe pl. 5, prima os pl.m. 4, stieren, aanvoer rui mer, handel tamelijk, prijzen iets minder, vette kalveren, aanvoer als Dinsdag 6 Aug., handel matig, prijzen als gisteren, prima kalf pl.m. 8, schapen en lammeren, aanvoer korter, handel stil, prijzen schapen onveranderd, lammeren iets duurder, nuchtere fok- en slachtkalveren, aanvoer als vorige week, handel matig, prij zen slacht minder, fok onveranderd, paarden, aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen als vorige week, kalf- en melkkoeien, aanvoer minder, handel flauw, prijzen onveranderd, vaarzen en pinken, handel korter, handel stil, prijzen als vorige week, graskalveren, aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen iets la ger. DINSDAG, 13 Aug. Sedert vorige Waar- a> S 2 5 opgave nemlngs- AMSTERDAM Runten £3 00 co 0) w> «c lage: Keulen 6 u jy.24 )7.09 Kanaalwater Lobitb Nymegen 10.95 8.65 9.53 7.29 3 2 8 a 0 38 -AP 12 0.38— St. Andr. W 3.62 2.35 15 2 I 0 38 - Arnhem 8.60 7.52 2 Vreesw 1. w 1.76 0.28 9 Stadswater Westervoort 9.18 7 99 35 8 a.0.38— Deventer 3.08 1.90 4 12 0.38- Kampen 0.20 0.11 5 2 0.38- Eüsden 46.50 45.90 1 Amstelwater Maastr. H.s 41.65 8 a.0.38 - 1) Borgh 41.30 40.53 8 12 0.38 - Grevenbicht 28.56 27.67 .6 2 0.38 Venlo 9.7a IJsselm.water Grave stad 5.3 a 8 n 0.21-t- 2) Slui; 5.70 3.76 12 0.10 B St. Andr M 1.85 0.67 1 2 0.18+ De waterhoogte te Keulen waargenomen te 7 uur des voormiddags. WATERSTAND OP DEN RUN 13 Aug. 12 Aug. 13 Aug. 12 Aug. Rheinf. 2.47 2.51 Caub 1.63 1.73 Breisach 1.42 1.54 Etas 1.01 1.04 Kehl 2.00 2.52 Coblenz 1.57 1 69 Maxau 3.84 3.83 Trier 0.22 0 17 Diedesh. 2.38 2.34 Keulen 1.15 1.30 Mannh. 2.74 2.71 Dusseld. 053 0.t9 Lohr 0.79 0.81 Ruhrort 0.31 0.18 Mainz 0.44 0.53 Wesel 0.63 0.46 Bingen 1.54 1.63 Etamerik 0.60 0.76 ■ill door Arthur Morrison IHi 27 Zes maanden, zei ik, ofschoon ik waar schijnlijk binnen de helft van den tijd wel alles zal hebben afgelost. Ik hoop reeds lang voor het verloopen van dien termijn in Engeland terug te zijn, zei hij. Dan zal ik het je per mail moeten opaenden antwoordde ik. Heb je eenige borgstelling? vroeg hij. Nee, zei ik. Hy scheen op z'n rustige manier verbazend veel schik in het geval te hebben hy was aoowat twee keer mijn leeftyd hij keek telkens van mij en naar den wampum en van den wampum naar my. Nu goed, zei hij ten slotte. Ik zal speculee- ren op je eer. jongeman Ga mee naar myn hotel, en je zult het geld hebben. En ik kreeg het ook. Binnen twee maanden spoot de olie met millioenen kubieke meters naar boven en Mericksville ontstond als een sprookje, maar met Amerikeansche snelheid en zakelijkheid vermengd. Hij had mü het adres van zyn bankier achtergelaten en nog voordat de drie maanden om waren ging het geld er met een enthousiasten dankbrief heen. Er kwam een persoonlük antwoord. Verbazend vriendelijk maar op blanco papier. Hy vond het fyn, dat de zaak zoo goed gelukt was, maar wilde geen cent meer hebben, dan het bedrag, dat hu zelf geschonken had. Hy had reeds veel meer gekregen, dan waar hy recht op had, en het feit, dat het my zoo ging, was de grootste winst die hu ooit had gemaakt. Maar, spoedig daarop trouwde ik met je moeder, en voor we er erg in hadden, stond jij op de wereld en toen ging het van het een in het ander, en zoodoende duurde het tien jaar, voordat ik er eindeiyk weer eens aan dacht om hem te gaan schryven. Maar hy was inmiddels van bankier veranderd, 'en de brief kwam onbezorgd terug. Toen kreeg ik wroeging, omdat ik in geen tien jaar meer iets van mij had doen hooren, terwijl ik het geld met stapels had zien binnenkomen. En dat allemaal door hem. Ik probeerde langs alle kanten uit te visschen waar die mr. Basil zich toch wel kon bevinden, maar zonder eenig resultaat. Je weet, dat ik toevallig al eens eerder in Engeland ben geweest. Toen kreeg ik een ouden vriend van hem te spreken, maar die was hem ook sinds enkele jaren uit het oog verloren. Na den dood van zyn vrouw was mr. Clifton naar 'n afgezonderd huis in het binnenland getrokken waar hy zich geheel bezig hield met, z'n unieke verzameling. Het is natuurlijk best mogeiyk, dat hij intusschen gestorven is. Maar ik zou hem toch graag nog etens terug willen zien, al wag het alleen maar om hem eens te toonen, wat voor knappe dochter zün vyf honderd dollar hebben opgeleverd!" Nog geen vierentwintig uur geleden had mr. Merrick mr. Basil Clifton van aangezicht tot aangezicht aanschouwd tijdens de verkooping van zijn elf flessch'en Tokayer. Maar de veiling was contant geweest, en dan werden er geen namen opgegeven. Geen van beiden dacht op dat oogenblik aan den ander, en al zou een dergelyk vermoeden even hebben kunnen op lichten, de zes en twintig jaren, die de eerste ontmoeting van dit uiterst toevallige samen treffen scheiden, hadden beiden zoo afdoende veranderd, dat er van herkenning geen sprake kon zijn. Het was weer een van die vluchtige kansen, die zoovele keeren in ons leven spotten met onze liefste wenschen. De rest van den dag en de geheele volgende werden gevuld met het bezichtigen van de Lon- densche bezienswaardigheden. Even voor het diner van den tweeden dag belde Merrick een advertentiebureau op, om de advertentie nog eens te laten opnemen in alle ochtendbladen. En al had Daisy Merrick onder het naar binnen lepelen van haar crèmesoep wellicht enkele lieve en smachtende gedachten gericht aan het adres van Harvey Crook, ze zou nimmer vermoed hebben, waar en in weike omstandigheden hü zich op dat oogenblik be vond. Want dit was dezelfde avond van zijn avontuurlijk bezoek aan Duinzicht. Aan het ontbüt keek Merrick zenuwachtig de kranten na, om zich te vergewissen dat zijn orders opgevolgd en de advertenties op jen in het oogloopende plaats gezet waren. Reeds driemaal was hij gestooten op een scheeu- werigen „kop", zooals de Engelsche bladen, die zoo theatraal weten samen te stellen. Maar de belangstelling voor de advertenties had het telkens gewonnen van de nieuwsgierigheid voor den verschrikkeiyken dubbelen moord, de laffe slachtparty, den sehandeiyken overval van een oud'en heer en diens huishoudster, waar mede de bladen hun gemis aan interessant nieuws kwamen goedmaken. Ten slotte werd zijn aanvankelijke twijfe! be treffende de activiteit van het adverentiebureau geheel weggenomen, want alle bladen vroegen tevens om het hardst om nadere inlichtingen betreffende mr. Basil Clifton. Zoodat hy eindeiyk de laatste krant weer opnam en die rustig begon door te küke.n, met het gevolg, dat zün oogen al spoedig bleven geboeid door de volgende regels: AFSCHUWELIJKE DUBBELE MOORD TE SOUTHAMPTON Gisterenavond heeft even buiten Southamp ton een afgrüselijke dubbele moordaanslag plaats gehad in een vrijstaand huis, Duin zicht geheeten, en bewoond door mr. Basil Clifton. De slachtoffers zijn mr Clifton zelf en zün huishoudster, Mary Carr. Roof schijnt de aanleiding tot dezen laaghartigen en wreeden moord te zijn geweest, want alle laden van het schrijfbureau waren openge trokken. Ook een kleine safe was geforceerd. De moordenaar heeft het slachtoffer zoon diepe snede aan den hals toegebracht dat het hoofd nagenoeg geheel van den romp ge scheiden was. De huishoudster lag in de openstaande keukendeur. De ongelukkige is waarschyniyk door herhaalde slagen met efen stomp voorwerp van het leven beroofd, toen zy haar meester te hulp wilde schieten. Het dienstmeisje had dien avond vrüaf. Een per soon, die zich in alles als een uiterst correct persoon voordeed, is in verzekerde bewaring gesteld in verband met deze misdaad. Hij gaf voor Harvey Crook te heeten. Men kan zich voorstellen, dat Merrick by het lezen van dit bericht enkele oogenblikken als lamgeslagen zat. Zijn weldoener, zyn vriend, dien hij zes en twintig jaar geleden voor het eerst en voor het laatst had gezien en dien hy nu nog eens wildekomen opzoeken; zijn weldoener, dien hü door middel van al die advertenties verzocht had toch iets van zich te doen hooren, was ten slotte gevonden maar hoe! Afgeslacht, onthalsden Harvey Crook werd beschuldigd van dien verschrikkeiyken moord! Vier dagen geleden hadden vader en dochter afscheid van Crook genomen en hy was vol gens zün eigen zeggen, naar Londen vertrokken. Maar daar zat hy weer terug in Southampton. Mr. Merrick zat lamgeslagen. Die verrassende opeenstapeling van tegenstrijdige gebeurtenis sen dreigde z'n verstand te benevelen. Het werkte niet meer. Hij kon niet meer denken. Op Daisy maakte het echter een geheel ande hen indruk, zy was er wanhopig aan toe, en of schoon haar vader tot nu toe geen woord ge sproken bad, doch slechts van tijd tot tijd met z'n zakdoek z'n beslagen brilleglazen had afgeveegd, viel Daisy hartstochtelyk uit tegen de politie, die het gewaagd had, om Harvey Crook van zoo'n verschrikkelyke misdaad te durven betichten. Dat moest een fatale ver gissing zyn. Ze vroeg zenuwachtig om den spoorweggids en terwijl haar vingers den trein zochten, trachtte ze haar vader te overtuigen, dat ze onmiddellyk naar Southampton moesten vertrekken om hem vry te krygen. Ze wond zich zoo op, dat ze tenslotte in zwym viel. Zoodra ze weer by kennis kwam, hervatte ze haar nasporingen in den gids. Door al deze herrie misten ze echter hun trein van 10.15 en na drie kwartier van zenuwachtig en opgewon den wachten, vertrokken ze eindeiyk om elf uur uit Londen. Tenslotte was dit nog een gelukkige om standigheid, want voor de trein vertrok was Waterloo Station overstroomd met de avond bladen, die 's morgens uitkomen. Van alle biljetten en uit de kelen van alle kranten jongens kwamen de nieuwste byzonderheden over den moord uit Southampton op hen af. Mr. Merrick kocht alles, wat hy krijgen kon en las tot zyn groote verlichting, dat Harvey Crook was vry gelaten en de politie thans naar den echten dader zocht. Het resultaat van dit be richt, hoe geruststellend het op zich ook mocht zün, was bij Daisy Merrick van dien aard, dat Lyman W. Merrick zyn dochter als een zeer excentrieke jonge vrouw bleef beschouwen. CWordt, vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7