Speciale foto-prijsvraag WEEST VOORZICHTIG BRAND Nieuwe Exweto-verrassingen Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen DE VIJFHONDERDSTE WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 Gedwongen door het groote suc ces, besloten wij onze agenda belangrijk uit te breiden September-surprise De toekomst Septembermaand Foto-prijsvraag JHR. C. J. A. REIGERSMAN 16 Augustus 60 jaar iiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuui irmiiiinnnmminttiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiuuiiinniiiiiinnniniiuiiiiiiiiiiiiiiiiimmri iiiiiiininiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiu^ KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 69e Jaargang No. 46 Aan alle Exweto-deelnemers Het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel Met de .Nevasa" vertrokken deze week 800 Engelsche scholieren uit Londen voor een vacantiereis naar Oslo. Een levendig tooneel aan boord :*&i!SBSSS8#S*! Dinsdagmorgen om vier minuten voor tienen vervoegde zich aan het loket van onze Exweto-afdeeling een dame, die twee passagiers kwam boeken voor de tweedaagsche op a.s. Zaterdag en Zondag. De vraag, welke den geheelen Maandag had geklonken, kwam ook nu: „Ben ik soms de 500ste?" En toen onze Exweto-administrateur ge heimzinnig de schouders ophaalde, schertste men aan de andere zijde van het loket: „Dat is zeker voor een dagtocht, die de vijfhonderd ste krijgt." Op dat moment had de dame in kwestie ze. ker niet kunnen vermoeden, dat zij de geluk kige was. En het was haar een verrassing en ons een genoegen, dat wij haar konden mede- deelen, dat zij de vijfhonderdste deelneemster was en wij haar een gratis reisje konden aan bieden. Mevr. H. Meyerde Wilde uit Amsterdam, maakt dan als feestelinge onze tweedaagsche van a.s. Zaterdag mee. Deze tocht, die onder de persoonlijke leiding van den heer Brugman staat, krijgt dus een feestelijk karakter en belooft een bijzonder succes te worden. Voor liefhebbers is nog plaats. Maar men haaste zich met aanmelden! Om de animo voor Exweto- vacantie-kiekjes te verhoogen besloten wij tot het uitschrijven van een foto-prijsvraag onder de deelnemers aan onze Exweto- reizen. Ook voor deze beide tochten kan men zich aan het bekende adres nog aanmelden. Voor onze verdere tochten in de maand Augustus verwijzen wij naar het reeds eerder gepubliceerde programma. Wij kunnen lief hebbers niet genoeg op het hart drukken voor al niet te talmen met aanmelden. Vroege aan melding werkt, vooral wat de hotelindeeling betreft, een vlotte organisatie in de hand. Niet iedereen is zoo gelukkig om in de maand Augustus vacantie te hebben. Mede in verband met de vele aanvragen, welke bij ons binnen kwamen, om ook in de maand Septem. ber onze Exweto- (Excursie-Wereldtentoonstel ling trips voort te zetten hebben wij voorloopig aan ons program de volgende uibreidihg ge. geven: Wilt U de data even noteeren? 2, 3 en 4 Sept. Driedaagsche. 9, 10 en 11 Sept. Driedaagsche. 23, 24 en 25 Sept. Driedaagsche. 16, 17, 18 en 19 Sept. Vierdaagsche. 14 en 15 Sept. Weekend-trip. 21 en 22 Sept. Weekend-trip. 28 en 29 Sept. Weekend-trip. Deze data hebben wij voorloopig vastgesteld. Nader moet nog worden bekeken, in verband met het na-seizoen, in hoeverre enkele datails van ons program wijziging zullen behoeven. deze relaties te onderhouden en bereiden allen Exweto-deelnemers voor September een ver rassing voor, waarover wij op het oogenblik nog niets mogen verklappen, maar die zal klinken als een klok. Ook dengenen, die reeds tot onze reizigers behoorden, raden wij dus aan, met aandacht onze aankondigingen te lezen! Er wordt op onze reisjes heel wat gefotogra feerd, niet het minst met toestellen, welke als belooning zijn uitgereikt voor onze vacantie- fotoprijsvraag, welke wij vroeger met zooveel succes hebben gehouden. Het is alleen zoo jammer, dat de deelnemers aan de reisjes er zoo weinig van te zien krijgen. Wij willen daarin tegemoet komen en be sloten tot het uitschrijven van een foto.prijs- vraag onder onze Exweto-reizigers. De voorwaarden zijn heel eenvoudig. Men stuurt ons een scherpen afdruk van een foto, al dan niet met bijpassend onderschrift, genomen tijdens een van onze Exweto-trips. Een aardige, gezellige kiek, welke de juiste Exweto-vacantie.stemming tot uiting brengt. Uit de groote hoop welke ons zal worden toegezonden kiezen wij er een paar uit welke gepubliceerd zullen worden in onze bladen en èén hiervan wordt door ons bekroond. Waarmede? Dat is nu juist het malle, dat wij de be looning nog even geheim moeten houden, om dat wij anders het geheim van de boven aan. Wij wenschen allen: veel succes! De foto's worden ons eigendom en niet te ruggezonden. Over deze prijsvraag wordt geen correspondentie gevoerd. Foto's zende men in onder het motto ,,Exweto-prijsvraag.'. Ver. Kath. Pers, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Naar wij vernemen, zal Jhr. C. J. A. Reigers man, hoofdingenieur-directeur van den Provin cialen Waterstaat van Noord-Holland op 16 Augustus a.s. zijn zestigsten verjaardag vie ren. In ons landje, met zijn kanalen, slooten en plassen, zijn talrijke bruggen en polders, heb ben Waterstaatsautoriteiten altijd een zeer ver antwoordelijke functie gehad. De Genestet mo ge al zeggen dat Holland ontwoekerd is aan de baren niet op zijn verzoek er bleef nog genoeg water achter om den bewoners van Holland hoofdbrekens te verschaffen hoe zij het minste last van dat water zouden heb ben. Nog in 1916 bij den grooten watersnood FOTOREPORTAGE toonde de zee, dat er wel eens een einde komt aan haar vriendelijkheid om zich door dijken buiten het land te laten houden. Noord-Hol land kreeg toen een aanmerkelijk part in de dijkdoorbraken en overstroomingen en vooral in dien tijd is heel wat van de bekwaamheid en het doorzicht, de werkkracht en de leiding van de waterstaatsautoriteiten in de provincie van Jhr. Reigersman op de eerste plaats vereischt. Maatregelen, die bij elkaar een 20 of 30 millioen gld kostten, waren noodig om de provincie opnieuw te „ontwoekeren aan de ba ren", ditmaal op dringend verzoek van alle be woners. Maar ook in tijden dat geen rampen Noord- Holland troffen, zijn waterstaatsaangelegen heden in den eigenlijken, beknopten zin van hei woord „waterstaat" in deze provincie altijd omvangrijk geweest. Men denke daarbij aan het Westfriesche kanalenplan, dat scherpe perspolemieken, felle agitatie en drukke Sta tenvergaderingen heeft veroorzaakt en heel wat voeten in de aarde had voor en aleer het thans eindelijk na een breede voorbereiding en het ontwerpen van plannen, tot uitvoering is gekomen. Voorts het Hilversumsche kanaal, de normalisatie van het Amstel-Drechtkanaal, enz. enz. Sedert de auto een figuur is geworden in ons öagelijksche stadsbeeld, heeft de Provinciale Waterstaat een grondige uitbreiding ondergaan door de enorme vergrooting zoowel in om vang als beteekenis van de afd. Wegenbouw. Kon vroeger met enkele ambtenaren in deze afdeeling worden volstaan, thans omvat ze al leen al een zeer groot opzichtersapparaat, waar bij o.a. de Haarlemsche M.T.S. menige plaats voor haar afgestudeerden wist tu veroveren. Wegenbouw mag zeker geen gering onder deel genoemd worden. Alvorens de provinciale wegen AlkmaarHaarlem, AlkmaarAmster dam, in het Gooi en het Noorden van Noord- Holland tot een begin van uitvoering kwamen, is daaraan heel wat geconfereer met diverse gemeentebesturen, huis- en landeigenaren voorafgegaan en de automobilist of wiel rijder, die thans van die „heerlijke" pro vinciale wegen geniet, kan nauwelijks ver moeden wat de aanleg daarvan aan moeite en zorgen gekost heeft. Daarbij kwam dat de slap pe bodem somtijds weggedeelten doet verzak ken, die dan extra voorziening eischen. Steeds was het de hoofdingenieur-directeur, die vroeger slechts den titel van hoofdingenieur voerde, maar bij de uitbreiding van den Water staat, toen de diensten eigen hoofdingenieurs kregen zijn tegenwoordigen tite! bekwam die zich daarbij op de hoogte van de detailplan- r.en stelde en persoonlijk de uitvoeringswerk zaamheden weer of geen weer in de lan delijke contreien controleerde. Zoo mag dan ook met recht gezegd worden dat de uitbouw van den Provincialen Water staat van Noord-Holland en hetgeen deze wa terstaat op verschillend gebied tot stand bracht, voor het grootste deel het werk is van jhr. Reigersman. Verleden jaar bij zijn 25-jarig jubileum in dienst van de provincie Noord-Holland, werden Jhr. Reigersman dan ook zoowel door de hoog ste provinciale autoriteiten als door vertegen woordigers van gemeenten en polderbesturen de hartelijkste blijken van waardeering getoond. En ook de hulde, door het personeel gebracht, bewees, welke goede verhoudingen er tusschen den oppersten chef en het personeel bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland bestaan. Jhr. C. J. A. Reigersman werd in 1875 gebo ren te Breda. Hij werd genie-officier en is in deze warme dagen vatten bosch en heide spoedig vlam. Een kleine onnadenkendheid - een achteloos weggeworpen lucifer en U hebt veroorzaakt - grooten, haast niet meer te blus- schen brand, die de schoonheid van uw eigen land verwoest daarna onderdirecteur van den Dienst van Pu blieke Werken te Amsterdam geweest. In 1909 kwam bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, waarvan hij thans nog hoofd ingenieur-directeur is. Het nummer van deze week komt weer met vele goede gaven, luchtige en ernstige, ontspan nende en leerzame. Wim de Vlieger houdt op jongensmanier een frissche redevoering; Jan Beerends schetst de weefkunst van Joanna Wichman; de bloem van den dag, de dahlia, wordt in haar variëteiten besproken; de Ve- luwe biedt haar schoon panorama; H. de Greeve preekt over de dadelijke genade; met „Zieken huisgeheimen" wordt een opmerkelijke film be sproken; voor vrouw en gezin zijn er artikelen over opvoeding, verpleging, handwerken, mode en zoo meer; het bezoek aan Rome leidt naar de restauratie-ateliers der Vaticaansche musea; en tot besluit van de groote reeks rijk ge- illustreerde opstellen is er een beschrijving van den waarschuwingsdienst voor het gevaar der ijsbergen. Deze onderwerpen worden afgewis seld door de bekende ontspanningsTubrieken en den onontbeerljjken humor. De vertellers zijn weer goed vertegenwoordigd. Gruut van Ooijen zet een fijne novelle in: „An- gelique kwam naar Leuven"; Ch. D. Leslie geeft een short story: „De dure munt"; Paul van Hoensbroek verrast met een vertelling uit Rus land; Herman Moerkerk levert weer typen in „Vergadering"; F. W. Thomas meesmuilt „Langs diplomatieken weg"; G. Duhamelet weet te ver tellen van „Onrechtvaardigheid en wanorde" en daarbij is er „Een roman met hindernissen" door H. B. van der Sande, die van vervolg op vervolg de lezers boeit. De fleurige voorplaats „In het hartje van oogstmaand" kan dus ook wel wijzen op den rijken inhoud van het blad. Een prachtige inzending op de groote Westlandsche bloemen- en tentoonstelling, welke Dinsdag te Honselersdijk geopend is fruit- President Lebrun heeft te Metz een monument onthuld ter nagedachtenis aan de inwoners van deze stad, dje in den wereldoorlog vielen. De Gouverneur generaal van Ned. Indië bood in zijn paleis te Buitenzorg den afgetreden commandant van het leger, luitenant-generaal Koster een afscheidsdiner aan. Een overzicht van de zaal Een vogel, geïnspireerd door de vleugels van een A.N.W.B.-bord te Pijnacker, bouwde op deze ongewone plaats zijn nest geduide verrassing in September-maand zou den prijsgeven. WD zijn er zeker van, dat men echter vol doende vertrouwen in Exweto stelt om, on. danks de onzekerheid der belooning, met ijver aan den slag te gaan. De tijd van deelname moeten wij tot onze spijt beperken. Het motortankschip .G. S. Walden", dat bij de Rotterdamsche Droogdok Hij. voor rekening van de Standard Oil Comp. gebouwd werd, maakte Dinsdagmiddag zijn technische proefvaart. Een kijkje op het dek Volgende week wordt een drukke Exweto. week. Maandag vertrekt de vierdaagsche en de driedaagsche. Aangezien het programma van den eersten dag voor beide tochten eensluidend is, beslo ten wij de drie- en vierdaagsche tot en met het bezoek aan de wereldtentoonstelling te combineeren. Ook dezen eersten dag zal de heer Brug man de tochten persoonlijk leiden. Na den eersten dag gaan de beide gezelschappen uit. een om ieder zijn eigen weg te vervolgen. En nu iets, dat ook en vooral van belang is voor degenen, die reeds met ons een Exweto-reis mee maakten. Op onze Exweto-relzen zijn vele nieuwe ken nismakingen gedaan, nieuwe vrienden-relaties aangeknoopt. Wij zinnen op een middel om H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bezichtigen te St. Filfans het monument voor de in den wereldoorlog gevallen inwoners van het stadje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4